Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποιον καφε προτιματε?οχι για χρηση σπιτιου.αυτον που εχουν σε καφετεριες κτλ.

danesi

hausbrandt

illy

segafreddo

molinari

delmocca

tonino lamborghini

Portioli

buondi

lavazza

 

πως επιλεγω ψηφοφορια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θελω να δοκιμασω τους καινουριους στιγμιαιους καφεδες Douwe Egberts με γευσεις φουντουκι,βανιλια και καραμελα που διαφημιζουν στην τηλεοραση.Ξερει κανεις που μπορω να βρω?Πηγα την Παρασκευη στον Βασιλοπουλο,εψαξα να τον βρω αλλα δεν ειχε.Ειχε μονο απλο Douwe Egberts χωρις γευσεις.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να δοκιμασω τους καινουριους στιγμιαιους καφεδες Douwe Egberts με γευσεις φουντουκι,βανιλια και καραμελα που διαφημιζουν στην τηλεοραση.Ξερει κανεις που μπορω να βρω?Πηγα την Παρασκευη στον Βασιλοπουλο,εψαξα να τον βρω αλλα δεν ειχε.Ειχε μονο απλο Douwe Egberts χωρις γευσεις.

Ακου καποιον,φιλε μου,που πινει στιγμιαιο απο το 1958!!!(Χωρια που εκανα απιστια σε εσπρεσσο τα τελευταια 10 χρονια).

Ο Βασιλοπουλος,εχει,ιδιως τα μεγαλα μαγαζια του,καφεδες της Νεστλε,μεσα σε γυαλινα βαζακια,που εχουν απο τιμη,τρις φορες περισσοτερο απο τα τσιγκινα,και γραφουν απ'εξω,ή Alta Rica,ή Cap Colombie.

Παρε ενα απο τα δυο,και ιδιως το δευτερο,και παρατα τους καφεδες με τσοντα ουσιες.

Αν δεν πεσεις ξερος απο το αρωμα,το ΦΥΣΙΚΟ αρωμα,μολις ανοιξεις το βαζακι με τον Cap Colombie,να βγεις και να με κραξεις.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ακου καποιον,φιλε μου,που πινει στιγμιαιο απο το 1958!!!(Χωρια που εκανα απιστια σε εσπρεσσο τα τελευταια 10 χρονια).

Ο Βασιλοπουλος,εχει,ιδιως τα μεγαλα μαγαζια του,καφεδες της Νεστλε,μεσα σε γυαλινα βαζακια,που εχουν απο τιμη,τρις φορες περισσοτερο απο τα τσιγκινα,και γραφουν απ'εξω,ή Alta Rica,ή Cap Colombie.

Παρε ενα απο τα δυο,και ιδιως το δευτερο,και παρατα τους καφεδες με τσοντα ουσιες.

Αν δεν πεσεις ξερος απο το αρωμα,το ΦΥΣΙΚΟ αρωμα,μολις ανοιξεις το βαζακι με τον Cap Colombie,να βγεις και να με κραξεις.

 

Ευχαριστω φιλε για την συμβουλη,θα το δοκιμασω την επομενη φορα που θα παρω καφε.Η αληθεια ειναι οτι τελευταια εχω σταματησει να περνω τον κλασσικο νεσκαφε στο τσιγκινο κουτι γιατι δεν ειναι πραγματικος καφες.Ειναι τα υπολειματα που απομενουν απο την διαδικασια παραγωγης των υπολοιπων καφεδων και φυσικα καργα στα χυμικα.Τωρα εχω παρει εναν nescafe gold blend και εχω δει τεραστια διαφορα απο τον κλασσικο νες.Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι οι τιμες τσουζουν λιγο.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε για την συμβουλη,θα το δοκιμασω την επομενη φορα που θα παρω καφε.Η αληθεια ειναι οτι τελευταια εχω σταματησει να περνω τον κλασσικο νεσκαφε στο τσιγκινο κουτι γιατι δεν ειναι πραγματικος καφες.Ειναι τα υπολειματα που απομενουν απο την διαδικασια παραγωγης των υπολοιπων καφεδων και φυσικα καργα στα χυμικα.Τωρα εχω παρει εναν nescafe gold blend που και εχω δει τεραστια διαφορα απο τον κλασσικο νες.Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι οι τιμες τσουζουν λιγο.

Ξερεις,ο πρωτος καφες πυ ηλθε στην Ελλαδα της Νεστλε,ο τσιγκινο,εδω και πολλααα χρονια,ηταν πολυ καλο,μετα το χαλασανε.

Τωρα ,ο Gold blend που λες,σαφως και ειναι καλυτερος απο τα τσιγκινα,αλλα τα γυαλινα που σου ειπα,ειδικα ο Κολομβιανος,καμια σχεση.(Ο Αlta Rica,ειναι πολυ δυνατος,οχι ομως τοσο αρωματικος,οπως ο αλλος).

Ετσι κι αλλοιως,παιρνεις μια φορά,και μας λες και τη γνωμη σου.Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,δε λενε;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια επλυνε η μανα μου την dolce gusto στον νεροχυτη και απο τοτε δεν δουλευει το ιδιο ειχε γινει και περυσι την εβγαλα στον ηλιο και εστρωσε επισης μου εχει πατηθει το κουμπι προς τα μεσα. μπορουμε να την βαλουμε στο νερο η οχι?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια επλυνε η μανα μου την dolce gusto στον νεροχυτη και απο τοτε δεν δουλευει το ιδιο ειχε γινει και περυσι την εβγαλα στον ηλιο και εστρωσε επισης μου εχει πατηθει το κουμπι προς τα μεσα. μπορουμε να την βαλουμε στο νερο η οχι?

 

Τι εννοείς την έπλυνε στον νεροχύτη ? Μπάνιο την έκανε όπως τα μικρά μωρά ?

Κανένα μηχάνημα δεν το βάζεις στο νερό!

 

Εγώ έχω πάρει μια μηχανή Francis Francis X7.1 Iperespresso, με κάψουλες, που είναι σε προσφορά.

Δεν πίνω καφέ κάθε μέρα, και με έχει βολέψει αρκετά, και φτιάχνει υπέροχο καφέ! Έχω στο σπίτι καλύτερο καφέ από πολλές καφετέριες που δεν ξέρουν να φτιάξουν έναν espresso!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

τελικα δουλεψε αλλα εχει πατηθει μεσα το on/off το ξεκολλησα με ενα μαχαιρακι αλλα μια δουλευει και μια οχι

 

Τι εννοείς την έπλυνε στον νεροχύτη ? Μπάνιο την έκανε όπως τα μικρά μωρά ?

Κανένα μηχάνημα δεν το βάζεις στο νερό!

 

Εγώ έχω πάρει μια μηχανή Francis Francis X7.1 Iperespresso, με κάψουλες, που είναι σε προσφορά.

Δεν πίνω καφέ κάθε μέρα, και με έχει βολέψει αρκετά, και φτιάχνει υπέροχο καφέ! Έχω στο σπίτι καλύτερο καφέ από πολλές καφετέριες που δεν ξέρουν να φτιάξουν έναν espresso!! :lol:

πες τα ρε φιλε ναι κανονικα μπανιο σαπουνισμα και μετα ξεπλυμα και δεν την ειδα για να την σταματησω Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

πες τα ρε φιλε ναι κανονικα μπανιο σαπουνισμα και μετα ξεπλυμα και δεν την ειδα για να την σταματησω

 

Ατυχία! Λογικά θα επισκευάζεται το κουμπί, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να μπεις στην διαδικασία να το φτιάξεις, και πόσο θα σου κοστίσει, από το να πάρεις μια καινούργια. Προς το παρόν άσε την να δεις μήπως και γίνει καλύτερα το θεματάκι με το κουμπί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Προσφατα αγορασα τον νεο καφε douwe egberets με γευσεις που διαφημιζεται στην τηλεοραση και συγκεκρειμενα αυτον με το φουντουκι.Ειναι για τα σκουπιδια.Εντελως αθλιος καφες.Εχει τοσο εντονο και βαρυ το (τεχνητο) αρωμα φουντουκιου που εχουν βαλει μεσα με αποτελεσμα να υπερκαλυπτει το φυσικο αρωμα του καφε.Με αλλα λογια δεν μυριζει καθολου σαν καφες.Ειναι σαν να πινεις ροφημα πραλινας φουντουκιου.Αμα βαλεις καποιον με δεμενα ματια να δοκιμασει τον συγκεκρειμενο καφε ,σιγουρα δεν θα καταλαβει οτι αυτο που πινει ειναι καφες.Ενω ο Nescafé Αlta rica που ειχα πριν ηταν και γ@μω τους καφεδες με τρομερο αρωμα.Λεω τωρα να παρω να δοκιμασω τον nescafé green blend ή τον nescafé cap colombia.
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγορασα τον νεο καφε douwe egberets με γευσεις που διαφημιζεται στην τηλεοραση και συγκεκρειμενα αυτον με το φουντουκι.Ειναι για τα σκουπιδια.Εντελως αθλιος καφες.Εχει τοσο εντονο και βαρυ το (τεχνητο) αρωμα φουντουκιου που εχουν βαλει μεσα με αποτελεσμα να υπερκαλυπτει το φυσικο αρωμα του καφε.Με αλλα λογια δεν μυριζει καθολου σαν καφες.Ειναι σαν να πινεις ροφημα πραλινας φουντουκιου.Αμα βαλεις καποιον με δεμενα ματια να δοκιμασει τον συγκεκρειμενο καφε ,σιγουρα δεν θα καταλαβει οτι αυτο που πινει ειναι καφες.Ενω ο Nescafé Αlta rica που ειχα πριν ηταν και γ@μω τους καφεδες με τρομερο αρωμα.Λεω τωρα να παρω να δοκιμασω τον nescafé green blend ή τον nescafé cap colombia.

 

Τον αγόρασα κι εγώ, είναι όντως απογοητευτικός σε σχέση με αυτό που περίμενα...:(

Τον δοκίμασα και ζεστό και κρύο. Νομίζω ότι κρύος είναι καλός, ζεστός "ψεύτικος".:blink:

Μήπως δοκίμασες και κάποια άλλη γεύση (βανίλια, καραμέλα)?

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγορασα τον νεο καφε douwe egberets με γευσεις που διαφημιζεται στην τηλεοραση και συγκεκρειμενα αυτον με το φουντουκι.Ειναι για τα σκουπιδια.Εντελως αθλιος καφες.Εχει τοσο εντονο και βαρυ το (τεχνητο) αρωμα φουντουκιου που εχουν βαλει μεσα με αποτελεσμα να υπερκαλυπτει το φυσικο αρωμα του καφε.Με αλλα λογια δεν μυριζει καθολου σαν καφες.Ειναι σαν να πινεις ροφημα πραλινας φουντουκιου.Αμα βαλεις καποιον με δεμενα ματια να δοκιμασει τον συγκεκρειμενο καφε ,σιγουρα δεν θα καταλαβει οτι αυτο που πινει ειναι καφες.Ενω ο Nescafé Αlta rica που ειχα πριν ηταν και γ@μω τους καφεδες με τρομερο αρωμα.Λεω τωρα να παρω να δοκιμασω τον nescafé green blend ή τον nescafé cap colombia.

Cap Colombie φιλε μου.ΤΟ αρωμα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τον αγόρασα κι εγώ, είναι όντως απογοητευτικός σε σχέση με αυτό που περίμενα...:(

Τον δοκίμασα και ζεστό και κρύο. Νομίζω ότι κρύος είναι καλός, ζεστός "ψεύτικος".:blink:

Μήπως δοκίμασες και κάποια άλλη γεύση (βανίλια, καραμέλα)?

Κρυο δεν τον εχω δοκιμασει γιατι το καλοκαιρι που επινα φραπε δεν τον εβρισκα στο Βασιλοπουλο.Τωρα πριν κανα 2 εβδομαδες τον φερανε.Αλλα φανταζομαι περιπου τα ιδια χαλια θα ειναι με τον ζεστο.Εγω τον καφε τον θελω με εντονο αρωμα καφε.Αλλη γευση δεν δοκιμασα,μετα απο την νιλα που επαθα με το φουντουκι δεν ξανατολμησα να ξανααγορασω καφε με γευση.Οι υπολοιπες γευσεις ειναι καλυτερες?

 

Cap Colombie φιλε μου.ΤΟ αρωμα.

Τον αγορασα χθες.Σημερα το πρωι δοκιμασα.Οντως αυτος ειναι καφες.Εχει ξεχωριστο και ιδιαιτερο αρωμα που θυμιζει λιγο μελι στο τελος.Αυτος μαζι με τον alta rica ειναι οι 2 καλυτεροι στιγμιαιοι καφεδες που εχω πιει.

Link to comment
Share on other sites

Κρυο δεν τον εχω δοκιμασει γιατι το καλοκαιρι που επινα φραπε δεν τον εβρισκα στο Βασιλοπουλο.Τωρα πριν κανα 2 εβδομαδες τον φερανε.Αλλα φανταζομαι περιπου τα ιδια χαλια θα ειναι με τον ζεστο.Εγω τον καφε τον θελω με εντονο αρωμα καφε.Αλλη γευση δεν δοκιμασα,μετα απο την νιλα που επαθα με το φουντουκι δεν ξανατολμησα να ξανααγορασω καφε με γευση.Οι υπολοιπες γευσεις ειναι καλυτερες?

 

 

Τον αγορασα χθες.Σημερα το πρωι δοκιμασα.Οντως αυτος ειναι καφες.Εχει ξεχωριστο και ιδιαιτερο αρωμα που θυμιζει λιγο μελι στο τελος.Αυτος μαζι με τον alta rica ειναι οι 2 καλυτεροι στιγμιαιοι καφεδες που εχω πιει.

Οι καφέδες με άρωμα,ειναι ψεύτικο πράγμα.Μπλιαχ.Μονον original άρωμα του καφέ,είτε εσπρεσσο,είτε απο Cap Colombie.Aλλα και το εσπρεσσο,δεν ειναι δυστυχώς το,ίδιο πάντα και παντού.Θελει υπομονή,λεφτα και προσπάθεια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπολοιπες γευσεις ειναι καλυτερες?

 

Δεν έχω δοκιμάσει άλλη γεύση.

Ίσως δοκιμάσω την βανίλια...:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας!!!

λοιπον θελω να παρω μια καφετιερα tassimo και θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε με τις διαφορες των μοντελων, απο που και πως παιρνω καψουλες, πως μπορω να παραγγειλω απο ιντερνετ, τιμες πανω κατω και οτι αλλη συμβουλη εχετε να μου δωσετε ...

(ααα, εχω ακουσει οτι εχει καψουλες απο τα starbucks, αληθευει) ????

να στε καλα εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

λοιπον θελω να παρω μια καφετιερα tassimo και θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε με τις διαφορες των μοντελων, απο που και πως παιρνω καψουλες, πως μπορω να παραγγειλω απο ιντερνετ, τιμες πανω κατω και οτι αλλη συμβουλη εχετε να μου δωσετε ...

(ααα, εχω ακουσει οτι εχει καψουλες απο τα starbucks, αληθευει) ????

να στε καλα εκ των προτερων :)

 

Τα Starbucks εχουν σταματήσει την συνεργασια με την Tassimo :(

Link to comment
Share on other sites

Οι καφέδες με άρωμα,ειναι ψεύτικο πράγμα.Μπλιαχ.Μονον original άρωμα του καφέ,είτε εσπρεσσο,είτε απο Cap Colombie.Aλλα και το εσπρεσσο,δεν ειναι δυστυχώς το,ίδιο πάντα και παντού.Θελει υπομονή,λεφτα και προσπάθεια.

 

Cap colombie που βρισκω..; ; :confused:

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τα Starbucks εχουν σταματήσει την συνεργασια με την Tassimo :(

 

ξερεις καθολου απο τις μηχανες, ποια ειναι η καλυτερη, για τις καψουλες κ.λ.π ??? :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε..

Ναι,αλλα δεν εχει σε ολα τα μαγαζια του.Γι αυτο,και για να μην ψαχνεις τσαμπα,παρε κανα τηλεφωνο ΄πρωτα.

Εγω θεωρω οτι θα εχει σιγουρα στο μεγαλο μαγαζι στον Περισσο,που πηγα για να βρω κατι φρυγανιες σικαλεως,που ουτε κι αυτες τις φερνανε στην Κυψελη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλα δεν εχει σε ολα τα μαγαζια του.Γι αυτο,και για να μην ψαχνεις τσαμπα,παρε κανα τηλεφωνο ΄πρωτα.

Εγω θεωρω οτι θα εχει σιγουρα στο μεγαλο μαγαζι στον Περισσο,που πηγα για να βρω κατι φρυγανιες σικαλεως,που ουτε κι αυτες τις φερνανε στην Κυψελη.

 

Στον Βασιλοπουλο του Περισσου εχει σιγουρα.Απο εκει τον αγορασα κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...