Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα μου εχουν πει ακριβως το αντιθετο...εγω πινω fredocchino chocolate...δηλαδη πινω εναν αλλο freddito?

 

Freddito εδω προιον της illy ειναι.

 

Fredoccino ειναι η μαρκα του καφε, το οποιο χρησιμοποιειται ως επι των πλειστον για Cappuccino Freddo. Οπως για παραδειγμα οταν λες Nes.. και εννοεις ζεστο Nescafe αλλα μπορει να ειναι και αλλη μαρκα. Εσυ αυτο που πινεις ειναι ενας "Freddito" με αλλη μαρκα καφε.

 

Γενικα μην ψαχνεις να βρεις ακρη με τα "τσινο" και τα "τσινι". Πλεον ειδικα στους κρυους καπουτσινο η καθε καφετερεια βαζει μεσα οτι εχει απο σιροπι και γλυκα και του βγαζει και ενα ονομα. :lol:

 

Εγω τον καφε μου παντως τον πινω σκετο και χωρις γαλατα. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλε μου θελω να παρω και εγω την ιδια μηχανη το γαλα ειναι και αυτο σε καψουλα? ο καφες εχει διαφορα απο το καφε που κανουμε μονοι μας?

Γεια χαρά,

το γάλα είναι και αυτό σε κάψουλα ναι..

έχει τρελή διαφορά από τον καφέ που κάνουμε σπίτι, αφού κάνει super αφρόγαλο πολύ εύκολα

και μπορείς να φτιάξεις Cappuccino, Latte Machiatto, ζεστή σοκολάτα & πολλά άλλα επιπέδου καφετέριας.

Φαντάσου πατάς το κουμπί και σε λίγα δευτερόλεπτα είναι έτοιμο..

ακομα και το nes που φτιάχνει έχει διαφορά γιατί κάνει τρελή κρέμα, καλύτερη και από αυτλή που κάνουμε με το κουταλάκι..

 

Freddito εδω προιον της illy ειναι.

 

Fredoccino ειναι η μαρκα του καφε, το οποιο χρησιμοποιειται ως επι των πλειστον για Cappuccino Freddo. Οπως για παραδειγμα οταν λες Nes.. και εννοεις ζεστο Nescafe αλλα μπορει να ειναι και αλλη μαρκα. Εσυ αυτο που πινεις ειναι ενας "Freddito" με αλλη μαρκα καφε.

 

Γενικα μην ψαχνεις να βρεις ακρη με τα "τσινο" και τα "τσινι". Πλεον ειδικα στους κρυους καπουτσινο η καθε καφετερεια βαζει μεσα οτι εχει απο σιροπι και γλυκα και του βγαζει και ενα ονομα. :lol:

 

Εγω τον καφε μου παντως τον πινω σκετο και χωρις γαλατα. :)

Παιδιά,

το Freddoccino δεν είναι μάρκα espresso..

είναι μάρκα ρόφηματος με βάση τον espresso & σοκολάτα σε γρανιτοειδή υφή - επειδή ήταν το 1ο (το αυθεντικό) που βγήκε πριν από καμιά 10αριά χρόνια, έχει επικρατήσει και αποκαλούμε όλα τα παρόμοια ροφήματα Freddoccino.

Το Freddito είναι και αυτό ρόφημα espresso με σοκολάτα & γρανιτοειδή υφή αλλά από άλλη εταιρεία

 

Παιδιά εγώ παρήγγειλα τελικα την TASSIMO Τ65 απο Amazon!

Ειδα οτι εχει και t-discs της Starbucks στην Αγγλια οποτε με κλειστα τα ματια πηγα προς τα εκει.

 

Θα σας πω εντυπωσεις οταν ερθει!

ωραίο να έχεις κάψουλα Starbucks στο σπίτι αλλά φοβάμαι πως δεν θα είναι για πολύ, αφού η Kraft (Tassimo) τα σπασε με τη Starbucks &

Edited by multiPetros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για πολλαπλή παράθεση χρησιμοποιείστε το κουμπάκι που βρίσκεται τέρμα δεξιά. Για οδηγίες: http://www.myphone.gr/forum/faq.php?faq=vb3_reading_posting#faq_vb3_replying
Link to comment
Share on other sites

ωραίο να έχεις κάψουλα Starbucks στο σπίτι αλλά φοβάμαι πως δεν θα είναι για πολύ, αφού η Kraft (Tassimo) τα σπασε με τη Starbucks &

 

ωχ... μη μου λες τετοια... Θα μαθω και θα σου πω!:)

 

Ναι, οντως τα σπασανε... κριμα, αλλα οι καψουλες υπαρχουν ακομα... Τωρα για ποσο... δεν ξερω... ποτε αγοραστε γιατι χανομαστε!!!

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Eχουμε και λεμε:

Tassimo ρυθμιζει αυτοματα την ποσοτητα και την θερμοκρασια του καφε ,εχει πολλες ποικιλιες ΑΛΛΑ μονο 3 bar.

Dolce Gusto λειτουργει με 15 bar ρυθμιζει την θερμοκρασια αυτοματα ΑΛΛΑ λιγες ποικιλιες και πρεπει εσυ να βαλεις την καταλληλη ποσοτητα καφε!

Δυσκολη Αποφαση αγορας......................

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα και εγω την Dolce Gusto θελω να κανω μερικες ερωτησεις για τον nescafe πχ μια καψουλα σε ποσα κουταλια καφε αντιστοιχει? μια καψουλα εαν δεν εχει χρησιμοποιηθει ολη μπορει να ξανα χρησιμοποιηθει η ποσοτητα που εχει μεινει? και κατι αλλο για να γινει πιο βαρυς ο nescafe τι πρεπει να κανω? γενικα εχω χαθει λιγο σχετικα με το ποσο καφε πρεπει να βαζω για να γινεται βαρυτερος/ελαφρυτερος
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Η tassimo παρα τη μικρη πιεση χρησιμοποιει αλλη λογικη στην παραγωγη του καφε

Παρακολουθησε το

στο 1:00

Φευγει με πιεση το νερο ... (αλλο η πιεση των 3.5 bar που εχει η συσκευη)

 

Εγω παντως εχω την tassimo και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Εχω δοκιμασει την γευσεις που δινουν τα super market ενω ηδη αποστελλεται παραγγελια απο το tassimo.gr

Προσοχη ακουστηκε για παραγγελιες t-discs απο amazon. Το amazon δεν αποστειλει t-discs (εντασσονται στην κατηγορια grocery που τετοια δε στελνει εκτος αγγλιας) . Αντιθετα τη συσκευη τη στελνει (απο εκει πηρα και εγω)

Για επιπλεον γευσεις δειτε εδω . Ικανοποιητικη ποικιλια ..Εχει επιπλεον t-discs με καφε StarBucks,Gevallia,Maxwell,Mastro Lorenzo. Το πακετακι κοστιζει 0,5€ φτηνοτερα απο Ελλαδα. Εχει οικονομικα μαζικα πακετα...αλλα εχει 20€ μεταφορικα. Αξιζει αν παρετε πολλα και αν βεβαια αναζητατε γευσεις που ΔΕΝ θα βρειτε ελλαδα ( μη ξεχασω εχει και ιδιαιτερα σπανιες ποικιλιες καφε )

Να πω οτι εχει καλη ποικιλια (καμια σχεση με ελλαδα) και για καψουλες για dolce gusto

(εχει και nespresso κ.α.)

Edited by Nikos_s3
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Η tassimo παρα τη μικρη πιεση χρησιμοποιει αλλη λογικη στην παραγωγη του καφε

Παρακολουθησε το

στο 1:00

Φευγει με πιεση το νερο ... (αλλο η πιεση των 3.5 bar που εχει η συσκευη)

 

Εγω παντως εχω την tassimo και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Εχω δοκιμασει την γευσεις που δινουν τα super market ενω ηδη αποστελλεται παραγγελια απο το tassimo.gr

Προσοχη ακουστηκε για παραγγελιες t-discs απο amazon. Το amazon δεν αποστειλει t-discs (εντασσονται στην κατηγορια grocery που τετοια δε στελνει εκτος αγγλιας) . Αντιθετα τη συσκευη τη στελνει (απο εκει πηρα και εγω)

Για επιπλεον γευσεις δειτε εδω . Ικανοποιητικη ποικιλια ..Εχει επιπλεον t-discs με καφε StarBucks,Gevallia,Maxwell,Mastro Lorenzo. Το πακετακι κοστιζει 0,5€ φτηνοτερα απο Ελλαδα. Εχει οικονομικα μαζικα πακετα...αλλα εχει 20€ μεταφορικα. Αξιζει αν παρετε πολλα και αν βεβαια αναζητατε γευσεις που ΔΕΝ θα βρειτε ελλαδα ( μη ξεχασω εχει και ιδιαιτερα σπανιες ποικιλιες καφε )

Να πω οτι εχει καλη ποικιλια (καμια σχεση με ελλαδα) και για καψουλες για dolce gusto

(εχει και nespresso κ.α.)

 

Παντως εγω παραγγειλα t-discs απο Amazon εδω http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002JURP3Y/ref=oss_product

Τα περιμενω να μου ερθουν!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι.. αυτος στελνει ελλαδα (δεν το στελνει το amazon για αυτο)

Εχει πολλα ομως μεταφορικα...οποτε σε αυτη τη περιπτωση προτεινα το παραπανω site...οπου πληρωνεις 20€ οσα και να παρεις (η τουλαχιστον εγω δε δοκιμασα να προσθεσω στη παραγγελια υπερογκες ποσοτητες)

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια που μπορουμε να βρουμε φθηνες καψουλες για dolce gusto ενδιαφερομαι κυριως για nescafe classic
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει σοκολάτα από την Tassimo? Ποια είναι πιο "σοκολά" και όχι κακάο. Η Milka ή η Suchard?

 

Μιλκα δεν εχω δοκιμασει ακομα... περιμενω καψουλες απο βδομαδα. Της Suchard δεν με ενθουσιασαν... κατι μου μυριζε... ισως να ηταν και ιδεα μου... Θα ξαναφτιαξω συντομα και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι οι suchard μου αρεσαν

αυτη τη βδομαδα περιμενα και Milka και TASSIMO Cote D'Or

Οποτε θα σας πω τις εντυπωσεις μου

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονία!!!

έχω μια krups xp2070.. όταν βαζω το φιλτρο για χυμα καφε βγαινουν κοκοι.. Γι αυτο βαζω μονο φακελακια.. μπορω να κανω κατι γι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Μιλκα δεν εχω δοκιμασει ακομα... περιμενω καψουλες απο βδομαδα. Της Suchard δεν με ενθουσιασαν... κατι μου μυριζε... ισως να ηταν και ιδεα μου... Θα ξαναφτιαξω συντομα και θα σου πω!

 

Καλη χρονια!! Μηπως σου ειναι ευκολο να μου δωσεις τα λινγκ που παραγγελνεις καψουλες tassimo?

Link to comment
Share on other sites

http://www.tassimo.gr

Επειδη ειναι κοινο ευρωπαικο site ...εχει πεσει ακριδα..δεν εμεινε τιποτα (απο ολλανδια ερχονται)

Σημερα ηρθε το πακετο...μονο milka δοκιμασα...απλα ωραια (οχι κατι τρομερο) .

Μακαρι να δω και τη lacta σε t-disc.

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παραγγείλει κάψουλες απο το tassimo.gr στις 16/12 και ακόμα δεν έχω παραλάβει τίποτα. Σε σας τόσο έκαναν να έρθουν; Με ταχυδρομείο να τα περιμένω; Προσπάθησα να τους καλέσω στο free phone που έχουν στο site τους και περιμένω ώρες δίχως ανταπόκριση...αν είναι κάθε φορά να περνάω αυτην την ταλαιπωρία για να έρθουν οι καφέδες...αρχίζω να το ξανασκέφτομαι για την αγορά που έκανα...
Link to comment
Share on other sites

22/12 εκανα παραγγελια και ηρθε χθες

να υποθεσω απλα οτι παρειγγειλες κατι που εμεινε απο διαθεσιμοτητα και περιμεναν ωσπου να βρεθει παλι ? δε ξερω τι να πω

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτησω πως φτιαχνουμε capuccino μετην dolce gusto? βαζουμε πρωτα την ασπρη καψουλα με το γαλα? το γαλα ζεστο η κρυο ειδα τις εικονες στο κουτι που λεει για μια κουπα 240ml 200ml γαλα αι 40 καφε δεν μπορω να το πετυχω μηπως θελει λιγοτερο γαλα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια!! Μηπως σου ειναι ευκολο να μου δωσεις τα λινγκ που παραγγελνεις καψουλες tassimo?

 

Κοιτα για αρχη εχω παραγγειλει απο tassimo.gr και απο amazon.co.uk

Μου ηρθε μια ειδοποιηση χθες για ενα δεμα απο Ολλανδια αλλα ειμαι εκτος Ελλαδας οποτε θα το κοιταξω απο βδομαδα... Μαλλον ειναι απο το tassimo.gr

Του amazon ακομα το περιμενω...

 

Δες ομως και τα παρακατω site

http://www.about-tea.de/index.php

http://www.kaffeediscount-online.com/

http://www.comtech.de/Tassimo-T-Discs_cat_1231.html

 

Εχουν καλες τιμες αμα κανεις μαζικη παραγγελεια!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για αρχη εχω παραγγειλει απο tassimo.gr και απο amazon.co.uk

Μου ηρθε μια ειδοποιηση χθες για ενα δεμα απο Ολλανδια αλλα ειμαι εκτος Ελλαδας οποτε θα το κοιταξω απο βδομαδα... Μαλλον ειναι απο το tassimo.gr

Του amazon ακομα το περιμενω...

 

Δες ομως και τα παρακατω site

http://www.about-tea.de/index.php

http://www.kaffeediscount-online.com/

http://www.comtech.de/Tassimo-T-Discs_cat_1231.html

 

Εχουν καλες τιμες αμα κανεις μαζικη παραγγελεια!

 

Ευχαριστω πολυ. Σου ειναι ευκολο να ενημερωσεις αν βρεις κατι νεο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Σου ειναι ευκολο να ενημερωσεις αν βρεις κατι νεο?

 

Και βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα η Tassimo απο το Amazon.uk !!!!

170 εδω 85 ευρω στο Amazon (TAS 6515)...............:D:D:D

Ηρθε μεσα σε μια μερα μερα και σε πολυ καλη συσκευασια !!!

Μην το σκεφτεστε καθολου......!!!!

Οσο για τον καφε ...............απλα Απολαυση..........!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρε το serial της μηχανης, που σε αντιθεση με το τι δειχνει το tassimo.gr (τουλαχιστον ισχυει αυτο απο τις tassimo που ερχονται απο amazon ) ειναι μεσα σε φυλαδιο και παρε δωρεαν 20€ ροφηματα
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Παρε το serial της μηχανης, που σε αντιθεση με το τι δειχνει το tassimo.gr (τουλαχιστον ισχυει αυτο απο τις tassimo που ερχονται απο amazon ) ειναι μεσα σε φυλαδιο και παρε δωρεαν 20€ ροφηματα

 

Και εμενα μου εχει ερθει ο κωδικος για τα 20 ευρω αλλα ακομα δεν εχω κανει παραγγελια. Εκανα αμεσα μολις μου ηρθε η μηχανη και μου ηρθε το πρωτο πακετο απο Ολλανδια καθως και το πακετο απο amazon με καφε Starbucks.

Θα δοκιμαζω "γαλλικο" αλλα και σοκολατα MILKA :)

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα η Tassimo απο το Amazon.uk !!!!

170 εδω 85 ευρω στο Amazon (TAS 6515)...............:D:D:D

Ηρθε μεσα σε μια μερα μερα και σε πολυ καλη συσκευασια !!!

Μην το σκεφτεστε καθολου......!!!!

Οσο για τον καφε ...............απλα Απολαυση..........!!!!

 

 

Πότε την αγόρασες και ήταν τόσο φτηνή?

Εγώ που βλέπω συχνά amazon.uk, το λιγότερο που την βρήκα ήταν 102 λίρες.

Edited by giagia
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...