Jump to content

WP 8.1 Developers Preview


x8052
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3-4 μήνες;:rolleyes:

Αν μέχρι τέλος Αυγούστου δεν το διορθώσουν με κάποιο update, ή αν δεν βγει κάποιος αξιόλογος browser που να ανοίγει σε σωστή σε μέγεθος γραμματοσειρά με double tap θα το δώσω και θα πάω για android, όσο και αν δεν με γεμίζει καθόλου.

 

Που μπορούμε να πάμε για να τα "χώσουμε" στην MS για τον browser; Να το κάνουμε συντονισμένα, αλλά να το δει κιόλας.

 

Το ωραίο ειναι πως διάβασα ότι βελτιώθηκε ο ie.......

Ευτυχώς δεν έκανα το update αφού κάνω browsing σχεδόν αποκλειστικά με το 1020....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

- Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως είμαστε σε beta κατάσταση, αλλά δεν βλέπω να κάνει κάποια νύξη για το θέμα ,υπεύθυνος της MS.

- Όπως το βλέπουμε εμείς αναρωτιέμαι δεν το έχουν δει ακόμα και αυτοί;;;; ... Όπως είδαν άμεσα και τους το αναγνωρίζω ,το πρόβλημα αναβάθμισης κάποιων συσκευών στην dp 8.1 update 1 ,και το διόρθωσαν άμεσα!!!;;

- Ενώ η αρχικη σελίδα του πίνακα ελέγχου του φόρουμ μας λειτουργεί όπως και πρώτα σε μέγεθος γραμματοσειρών, όταν επιλέγεις κάποιο θρεντ να δεις τα μηνύματα, η γραμματοσειρά μικραίνει απελπιστικά και δεν αναδιπλώνεται!!!

- Λίγη υπομονή ακόμα ... Δεν πρόκειται να με κάνουν να βλέπω mobile σελίδες επειδή θέλουν να συναγωνιστουν το ios ... Αυτό έχω καταλάβει , μακάρι να κάνω λάθος.

- Περιμένω τα σχόλια επ αυτού και από τους ειδικούς της πλατφόρμας...

 

Φιλικά

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει τι ακριβώς έπαθε ο IE θα του ήμουν ευγνώμον καθώς δεν έχω καταλάβει ακόμα... Ούτε βέβαια έκανα πολύ browsing με τον ΙΕ (χρησιμοποιώ UC Browser) ώστε να αντιληφθώ κάποια διαφορά...

 

Πχ εγώ που μπήκα σε ένα σάιτ φαινόταν όπως στη φώτο (το κρατώ πλάγια το κινητό)... ΑΝ μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει :)

 

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/wp_ss_20140807_0002_zps663abaa8.png

 

Πάμε και στα σοβαρά λίγο

 

Ότι προβλημα υπάρχει, προφανώς οφείλεται σε δοκιμές της ΜΣ... Άσχετα από αυτό, συμφωνήσατε (πατώντας το Done στην Preview For Developers) να τεστάρετε το λειτουργικό και να αποδεχθείτε τις όποιες ανισορροπίες του....

 

1) Αφού υπάρχουν πράγματα που σας ενοχλούν πολύ ώστε να θέλετε να δώσετε το κινητό πχ γιατί είστε γραμμένοι στην Preview For Developers????

 

2) Έστω για ποιο λόγο δεν περιμένατε 2-3 μέρες να διαβάσετε στο φόρουμ τα όποια προβλήματα έχει αυτή η έκδοση ώστε να αποφασίστε μετά αν θα τα δεχθείτε ή όχι...?

 

3) Και στην τελική γιατί δεν γυρνάτε στα 8.1? Σιγά την τεράστια διαφορά του update...

 

4) Και στο επόμενο update της dp θα σας ενημερώσουμε αν άλλαξε ή όχι η κατάσταση (εάν μου εξηγήσετε και μένα το πρόβλημα)

 

Μου φαίνεται ότι επειδή η MS έχει κάνει τόσο "εύκολη" την πρόσβαση στην Preview For Developers πολλοί έχετε παρεξηγήσει την έκδοση... Δεν είναι η τελική και δεν είναι απόλυτα συμβατή με τους drivers του κινητού σας... Deal with it ή μείνετε στην official έκδοση...

 

- Όπως το βλέπουμε εμείς αναρωτιέμαι δεν το έχουν δει ακόμα και αυτοί;;;; ... Όπως είδαν άμεσα και τους το αναγνωρίζω ,το πρόβλημα αναβάθμισης κάποιων συσκευών στην dp 8.1 update 1 ,και το διόρθωσαν άμεσα!!!;;

 

Να το διορθώσουν άμεσα? Το software είναι σε στάδιο δοκιμών... Όταν θα έχουν έτοιμη την νέα έκδοση θα το δοκιμάσουν προφανώς... Δεν είναι επίσημη έκδοση λογισμικού για να τρέξουν να βγάλουν Updates....

 

3-4 μήνες;:rolleyes:

 

Τόσο δεν συμφώνησες να είσαι σε "Preview for Developers"...? Αυτή τη στιγμή τεστάρεις το λειτουργικό για να βγει σε 3 μήνες έτοιμο... Γύρνα στα 8.1 αν δεν σε βολεύει τόσο πολύ στην τελική...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για ένα από τα θέματα στον IE. Αν κάποιος ήταν στο myphone, σε κάποιο thread, και δε λειτουργούσε το double tap, για να μεγαλώσουν τα γράμματα και να ταιριάξει το κείμενο στην οθόνη, υπάρχει λύση.

 

Μενού -> Ρυθμίσεις -> Διευκόλυνση ( ? ) πρόσβασης -> scroll προς τα πάνω -> Να επιτρέπεται το zoom σε όλο το περιεχόμενο του ιστού ( ?? )

 

Και βάζετε τον διακόπτη στο On. Πριν το gdr1 πρέπει να ήταν στο Οn, από προεπιλογή, και χωρίς να περιλαμβάνεται στην παραπάνω ρύθμιση.

 

P.S.1: Τα ερωτηματικά είναι επειδή έχω το κινητό και όλες τις ηλεκτρονικές μου συσκευές στα Αγγλικά.

 

P.S.2: Φαίνεται να διορθώθηκε και το πρόβλημα του scroll, σε landscape mode, στον IE.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη κατέβασε τον οδηγό από εδώ: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=36173

 

και διάβασέ τον να φρεσκάρεις και τα αγγλικά... :):)

 

Γίνεται μέσω κάποιων εφαρμογών όπως AirWatch, Synmatec κτλ, που υπάρχουν στο Store, και επίσης με ενεργοποίηση του Exchange ActiveSync.

 

 

 

Τον διάβασα, αλλα δεν κατέληξα κάπου. Αυτές τις Εφαρμογές που προτείνεις δεν μπορώ να τις βρω και επίσης πως ενεργοποιώ το exchange ActiveSync;

 

Σε παρακαλώ αν δεν σου κάνει κόπο βοήθησε με.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει τι ακριβώς έπαθε ο IE θα του ήμουν ευγνώμον καθώς δεν έχω καταλάβει ακόμα... Ούτε βέβαια έκανα πολύ browsing με τον ΙΕ (χρησιμοποιώ UC Browser) ώστε να αντιληφθώ κάποια διαφορά...

 

Πχ εγώ που μπήκα σε ένα σάιτ φαινόταν όπως στη φώτο (το κρατώ πλάγια το κινητό)... ΑΝ μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει :)

 

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/wp_ss_20140807_0002_zps663abaa8.png

 

Πάμε και στα σοβαρά λίγο

 

Ότι προβλημα υπάρχει, προφανώς οφείλεται σε δοκιμές της ΜΣ... Άσχετα από αυτό, συμφωνήσατε (πατώντας το Done στην Preview For Developers) να τεστάρετε το λειτουργικό και να αποδεχθείτε τις όποιες ανισορροπίες του....

 

1) Αφού υπάρχουν πράγματα που σας ενοχλούν πολύ ώστε να θέλετε να δώσετε το κινητό πχ γιατί είστε γραμμένοι στην Preview For Developers????

 

2) Έστω για ποιο λόγο δεν περιμένατε 2-3 μέρες να διαβάσετε στο φόρουμ τα όποια προβλήματα έχει αυτή η έκδοση ώστε να αποφασίστε μετά αν θα τα δεχθείτε ή όχι...?

 

3) Και στην τελική γιατί δεν γυρνάτε στα 8.1? Σιγά την τεράστια διαφορά του update...

 

4) Και στο επόμενο update της dp θα σας ενημερώσουμε αν άλλαξε ή όχι η κατάσταση (εάν μου εξηγήσετε και μένα το πρόβλημα)

 

Μου φαίνεται ότι επειδή η MS έχει κάνει τόσο "εύκολη" την πρόσβαση στην Preview For Developers πολλοί έχετε παρεξηγήσει την έκδοση... Δεν είναι η τελική και δεν είναι απόλυτα συμβατή με τους drivers του κινητού σας... Deal with it ή μείνετε στην official έκδοση...

 

 

 

Να το διορθώσουν άμεσα? Το software είναι σε στάδιο δοκιμών... Όταν θα έχουν έτοιμη την νέα έκδοση θα το δοκιμάσουν προφανώς... Δεν είναι επίσημη έκδοση λογισμικού για να τρέξουν να βγάλουν Updates....

 

 

 

Τόσο δεν συμφώνησες να είσαι σε "Preview for Developers"...? Αυτή τη στιγμή τεστάρεις το λειτουργικό για να βγει σε 3 μήνες έτοιμο... Γύρνα στα 8.1 αν δεν σε βολεύει τόσο πολύ στην τελική...

 

δε ξερω ποσο εχει να κανει το να συμφωνησουμε με τους ορους που λες με την DP απο το να βαλουνε ενα απλο turn cellular data on στα notifications and actions.ας βαλουνε πρωτα το πιο απλο πραγμα που εχουνε ολα τα λειτουργικα και μετα ας παμε στα browsers

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα σχετικά με εφαρμογές πλοήγησης μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο topic
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα σχετικά με εφαρμογές πλοήγησης μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο topic

 

Sorry. :O Δεύτερη φορά που το κάνω..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ λέω ότι καλό είναι να βάλει μια τάξη στις αναβάθμισεις της η ΜΣ αυτά τα προβλήματα εννοούσα. Όπως λέει και ο Alex 7 με την ευκολία που υπάρχει στο να βάλει ο οποιοσδήποτε την DP πολύς κόσμος έχει την αίσθηση ότι είναι η επίσημη έκδοση. Και βγαινει η μια αναβάθμιση μετα την άλλη χωρίς καν να έχει δωθει η επίσημη Cyan στα περισσότερα μοντέλα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Τον διάβασα, αλλα δεν κατέληξα κάπου. Αυτές τις Εφαρμογές που προτείνεις δεν μπορώ να τις βρω και επίσης πως ενεργοποιώ το exchange ActiveSync;

 

Σε παρακαλώ αν δεν σου κάνει κόπο βοήθησε με.

 

Οι εφαρμογές αφορούν εταιρικούς πελάτες και όχι απλούς χρήστες. Είναι εδώ:

 

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/airwatch-mdm-agent/931b8973-6227-4e3d-a0f1-919d4b599a11

 

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/symc-mobile-mgmt/cdcf0087-7148-4f71-9169-69540fd11339

 

Για να τις χρησιμοποιήσεις πρέπει να πληρώνεις συνδρομή σε αυτές τις εταιρείες σαν επιχείρηση. Αν μπεις στα επίσημα site τους θα καταλάβεις. Και το exchange ActiveSync για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να έχεις εταιρικό mail και όχι hotmail, yahoo κτλ.

Με όλα αυτά αν είσαι επιχειρήση έχεις παραπάνω προστασία των προσωπικών και εταιρικών δεδομένων με τη χρήση κρυπτογράφησης τόσο της μνήμης του τηλεφώνου όσο και της ασύρματης επικοινωνίας, πάντα σε εταιρικό επίπεδο.

Στην ουσία για τους απλούς χρήστες το bitlocker και το exchange ActiveSync δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω ποσο εχει να κανει το να συμφωνησουμε με τους ορους που λες με την DP απο το να βαλουνε ενα απλο turn cellular data on στα notifications and actions.ας βαλουνε πρωτα το πιο απλο πραγμα που εχουνε ολα τα λειτουργικα και μετα ας παμε στα browsers

 

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο... Πραγματικά δεν στέκει εκτός κ αν δεν κατάλαβα τι θες να πεις...

 

Συμφωνώ με την προσθήκη αλλά δεν έχει σχέση όλο το κατεβατό που έγραψα με αυτό που λες εσύ...

 

Όταν εγώ λέω ότι καλό είναι να βάλει μια τάξη στις αναβάθμισεις της η ΜΣ αυτά τα προβλήματα εννοούσα. Όπως λέει και ο Alex 7 με την ευκολία που υπάρχει στο να βάλει ο οποιοσδήποτε την DP πολύς κόσμος έχει την αίσθηση ότι είναι η επίσημη έκδοση. Και βγαινει η μια αναβάθμιση μετα την άλλη χωρίς καν να έχει δωθει η επίσημη Cyan στα περισσότερα μοντέλα.

 

Αδιάφορη η "αίσθηση"... Ας διαβάσει ο κόσμος τι αποδέχεται... Και δεν χρειάζεται καν να διαβάσει πολλά... Έχει γραφτεί μόνο σε αυτό το φόρουμ 1561831861 φορές ότι αποδέχεσαι κάποιους όρους όπως πχ η απώλεια εγγύησης ή η αποσταθεροποίηση του λειτουργικού κλτ κτλ...

 

Για μας που στην ουσία δεν είμαστε developers αλλά μετά χαράς να δοκιμάζω το οτιδήποτε νέο, έχοντας γνώση όμως του τι κάνω είναι πολύ θετικό...

 

Ε πχ άτομα σαν τον mr_47 που έχουμε κάνει 15 κουβέντες σε όλα τα τόπικ ή τον highpriest που επίσης γράφει συχνά στο φόρουμ, δεν μπορώ να τους καταλάβω... Έχουν διαβάσει πόσες και πόσες φορές τις συνέπειες της dp... Ε ας περίμεναν 2-3 μέρες πριν κάνουν εγκατάσταση να δουν... Πιστεύω και οι δύο καταλαβαίνετε ότι το λέω τελείως φιλικά...

 

Καλό είναι να αναφέρονται τα προβλήματα της dp και να τα συζητάμε (αν υπάρχει πρόβλημα τελικά) αλλά άλλο να λες αν δεν το φτιάξουν σε 10 μέρες είναι απαράδεκτοι/το πουλάω και δεν ξέρω εγώ τι άλλο σε μαι δοκιμαστική έκδοση...

 

Στα σημαντικά ον τόπικ, εμένα αυτή η επιλογή που είπε ο mr_47 ήτνα στο OΝ από την αρχή και ίσως για αυτό να είναι κομπλέ στη φώτο... Αν είναι κάτι άλλο ενημερώστε με....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μακρηγορώ γνώμη μου είναι ότι η DP θα έπρεπε να υλοποιηθεί με τον τρόπο που υποδηλώνει το όνομα της δηλαδή να δωθει μονο σε όσους πραγματικά είναι προγραμματιστές που έχουν είδη γράψει έστω και μια εφαρμογή για τα WP. Το γεγονός ότι δινεται τόσο αψήφιστα στους χρηστές με συνεχή updates που κάτι διορθώνουν και κάτι χαλανε αφηνει μια αίσθηση πρόχειροτητας γεγονος που επισημαίνουν και χρηστές αλλων λειτουργικών (είχα αναφέρει και παράδειγμα χθες). Και κλείνω λέγοντας καλυτερα να αφοσιωθεί στην επίσημη έκδοση και να δωσει μια ολοκληρωμένη εμπειρία στους χρηστές ενώ παράλληλα και στο παρασκήνιο να δίνει τα DP εκει που πρέπει και όχι αερα πατέρα σε όλο τον κόσμο. Φυσικά γνώμη εκφράζω αλλοι κάνουν κουμάντο στην ΜΣ!

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο... Πραγματικά δεν στέκει εκτός κ αν δεν κατάλαβα τι θες να πεις...

 

Συμφωνώ με την προσθήκη αλλά δεν έχει σχέση όλο το κατεβατό που έγραψα με αυτό που λες εσύ...

 

 

 

Αδιάφορη η "αίσθηση"... Ας διαβάσει ο κόσμος τι αποδέχεται... Και δεν χρειάζεται καν να διαβάσει πολλά... Έχει γραφτεί μόνο σε αυτό το φόρουμ 1561831861 φορές ότι αποδέχεσαι κάποιους όρους όπως πχ η απώλεια εγγύησης ή η αποσταθεροποίηση του λειτουργικού κλτ κτλ...

 

Για μας που στην ουσία δεν είμαστε developers αλλά μετά χαράς να δοκιμάζω το οτιδήποτε νέο, έχοντας γνώση όμως του τι κάνω είναι πολύ θετικό...

 

Ε πχ άτομα σαν τον mr_47 που έχουμε κάνει 15 κουβέντες σε όλα τα τόπικ ή τον highpriest που επίσης γράφει συχνά στο φόρουμ, δεν μπορώ να τους καταλάβω... Έχουν διαβάσει πόσες και πόσες φορές τις συνέπειες της dp... Ε ας περίμεναν 2-3 μέρες πριν κάνουν εγκατάσταση να δουν... Πιστεύω και οι δύο καταλαβαίνετε ότι το λέω τελείως φιλικά...

 

Καλό είναι να αναφέρονται τα προβλήματα της dp και να τα συζητάμε (αν υπάρχει πρόβλημα τελικά) αλλά άλλο να λες αν δεν το φτιάξουν σε 10 μέρες είναι απαράδεκτοι/το πουλάω και δεν ξέρω εγώ τι άλλο σε μαι δοκιμαστική έκδοση...

 

Στα σημαντικά ον τόπικ, εμένα αυτή η επιλογή που είπε ο mr_47 ήτνα στο OΝ από την αρχή και ίσως για αυτό να είναι κομπλέ στη φώτο... Αν είναι κάτι άλλο ενημερώστε με....

 

 

Τελικά καλά κάναμε και φωνάξαμε και το ψάξαμε όμως, επειδη ο Mr_47 βρηκε την λύση. Το θέμα δεν είχε να κάνει με την dp αλλά με μια καθαρή αβλεψία να το θέσουν στην θέση ΟΝ απο προεπιλογή.

 

Για τους κινδύνους που υπάρχουν στην dp συμφωνούμε, και έχουμε συμφωνήσει και με την ΜΣ, αλλά γιατί βρίσκεις κατακριτέο το να λέμε κάποιοι ότι αν δεν το διορθώσουν άμεσα (όχι σε 10 μέρες ...αλλά ούτε σε 4 μήνες) θα πάμε αλλού, όταν αυτό επηρεάζει την εργασία μας; Εγώ πχ το έχω για δώσιμο σύντομα επειδή θέλω δίκαρτο. Σκέφτομαι για το 630, αλλά κοιτάω και προτάσεις android. Αν δεν το διόρθωνε η ΜΣ σε αυτόν τον τομέα, δεν θα σκεφτόμουν πλέον για το 630 επειδή δεν θα κάλυπτε μια πολύ βασική μου ανάγκη. Για ποιον λόγο δεν μπορώ να το γράψω αυτό στο φόρουμ; Δεν έχω συμβόλαιο με την MS να την προτιμώ πάση θυσία!:D

 

Τώρα θα με ρωτήσεις, "Γιατί τότε ρε Highpriest έβαλες την dp και δεν έμεινες με τα 8αρια;" Θα σου απαντήσω ότι το έκανα επειδή τα οφέλη στην καθημερινότητα με τα 8.1 υπερβαίνουν τα μειονεκτήματα από πιθανά bug. Απλά το συγκεκριμένο bug με τον IE πήγε και έκατσε πάνω στις εφαρμογές που χρησιμοποιώ καθημερινά στην εργασία μου. Δεν είναι ότι είναι κακό το λειτουργικό για αυτόν τον λόγο, αλλά οτι αν συνέχιζε χωρίς double tap μεγέθυνση, δεν θα κάλυπτε πια τις δικές μου ανάγκες. Πως γράφει κάποιος άλλος πχ ότι δεν καλύπτεται απο τα WP επειδή την αναφορά την στέλνουν σαν sms ή άλλος επειδη δεν μπορεί να βάλει static ip, εγώ δεν καλύπτομαι αν δεν δουλεύει όπως θέλω ο ΙΕ. Άσχετα με το αν θεωρώ το λειτουργικό καλό ή κακό.;)

Link to comment
Share on other sites

- Κατανοώ εξαρχής ότι εγκατέστησα μια αναβάθμιση δοκιμαστική... Δεν σημαίνει αυτό όμως ότι μια εξεχουσας σημασίας εφαρμογή όπως ο browser, δεν λειτουργεί σωστά και απλά το αποδέχομαι, την στιγμή μάλιστα που στην προηγούμενη φάση του λειτουργικού, ήταν σχεδόν άψογος. Εννοείται ότι προσπαθείς να βελτιώσεις και όχι να χειροτερέψεις τα πράγματα!!! Η ένταση στα προηγούμενα μηνύματα μου ήταν για το ότι φαίνεται η ms να εστιάζει όπως έγραψα, στον Mobile browser... κι εκεί φορτώνω!!! Ίσως να το είδα λάθος.

- Θα δοκιμάσω την υπόδειξη του φίλου παραπάνω να τσεκάρω το καλιμπραρισμα του ζουμ, στα settings/ ευκολία πρόσβασης... το είχα δει αλλά θεώρησα λογικοτερη τη ρύθμιση της μεγέθυνσης της γραμματοσειρας η οποία δεν δούλεψε.

 

- Απογοητευτηκα γιατί μου άρεσε όπως δούλευε και περίμενα καλύτερο καλιμπραρισμα σε portrait Mode με αναδίπλωση λέξεων και ικανοποιητικο μέγεθος γραμματοσειρας.

- Πιστεύω ή θέλω να πιστεύω πως θα το δουν και θα το διορθώσουν σύντομα. Έστω να δουλεύει όπως πριν!! Αλλιώς, όπως αναφέρθηκε επιστροφή στο επίσημο 8.1

 

Φιλικά

 

Edit: Δοκίμασα και την παραπάνω ρύθμιση αλλά δεν κάνει τίποτα. Υπάρχει πρόβλημα, γενικά δείχνει να κολλάει και σε εναλλαγή από portrait σε landscape ιδιαίτερα...

- Το πρόβλημα είναι ότι δεν αναδιπλωνει το κείμενο. Πρώτα μπορεί να άνοιγε πλήρως η ιστοσελίδα, αλλά παρότι η γραμματοσειρα ήταν μικρή, ήταν αναδιπλωμενη και με διπλό χτύπημα προσαρμοζοταν στην οθόνη το κείμενο που σε ενδιέφερε (σε landscape ήταν άψογο).. Για να δούμε... θα το εντοπίσουν το πρόβλημα;;;;

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

εμένα από πολύ παλιά δεν έκανε σωστή αναδίπλωση, δλδ με double tap έκανε μια πολύ μικρή μεγέθυνση και σωστή αναδίπλωση (το ίδιο κάνει και τώρα) αλλά πάλι ήταν μικρά τα γράμματα οπότε έκανα zoom με pinch to zoom αλλά χωρίς αναδίπλωση και όπως καταλαβαίνετε ήμουν και είμαι συνέχεια στο σκρολάρισμα. Ίσως χάνω κάποια ρύθμιση. Τώρα στην τελευταία αναβάθμιση παρατηρώ ότι κάνει σπασίματα στο pinch to zoom αλλά νομίζω ότι είναι αισθητά πιο γρήγορο.
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είμαι ο μόνος που ποτέ δεν είχα θέμα με το IE ;;

Ακόμα και τώρα στο 1520 με την 8.1 update 1 (με έναν φίλο μου το λέμε πλέον 8.1.1 :lol: ) πάει τρένο χωρίς κανένα πρόβλημα , και φυσικά κάνω πολύ σερφάρισμα απο το κινητό.

 

Πάντως ο Alex έχει δίκιο, δεχτήκατε να είστε DP μην κάνετε θέμα όταν δεν δουλεύει κάτι σωστά γιατί δεν είναι η τελική έκδοση.

Όλοι ξέρουμε πως τα κινητά μας λογκάροντε και στέλνωντε στην MS.

 

Υπομονή....

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές αφορούν εταιρικούς πελάτες και όχι απλούς χρήστες. Είναι εδώ:

 

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/airwatch-mdm-agent/931b8973-6227-4e3d-a0f1-919d4b599a11

 

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/symc-mobile-mgmt/cdcf0087-7148-4f71-9169-69540fd11339

 

Για να τις χρησιμοποιήσεις πρέπει να πληρώνεις συνδρομή σε αυτές τις εταιρείες σαν επιχείρηση. Αν μπεις στα επίσημα site τους θα καταλάβεις. Και το exchange ActiveSync για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να έχεις εταιρικό mail και όχι hotmail, yahoo κτλ.

Με όλα αυτά αν είσαι επιχειρήση έχεις παραπάνω προστασία των προσωπικών και εταιρικών δεδομένων με τη χρήση κρυπτογράφησης τόσο της μνήμης του τηλεφώνου όσο και της ασύρματης επικοινωνίας, πάντα σε εταιρικό επίπεδο.

Στην ουσία για τους απλούς χρήστες το bitlocker και το exchange ActiveSync δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

Απολυτως κατανοητος. Το ειχα καταλαβει και εγω αυτο αλλα δεν ηθελα να το πιστεψω. Ακου, μονο σε εταιρικους χρηστες δινεται αυτη η δυνατοτητα? Ενω στα windows 8 υπαρχει δυνατοτητα ενεργοποιησης. Λες να γινει και στα wp 8 στο μελλον? Που μπορουμε να "διαμαρτυρηθουμε".....?

Ευχαριστω για τον χρονο σου.

Edited by navi55
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Απολυτως κατανοητος. Το ειχα καταλαβει και εγω αυτο αλλα δεν ηθελα να το πιστεψω. Ακου, μονο σε εταιρικους χρηστες δινεται αυτη η δυνατοτητα? Ενω στα windows 8 υπαρχει δυνατοτητα ενεργοποιησης. Λες να γινει και στα wp 8 στο μελλον? Που μπορουμε να "διαμαρτυρηθουμε".....?

Ευχαριστω για τον χρονο σου.

 

 

Και στα 8αρια πάλι για εταιρικούς χρήστες είναι. Τώρα για διαμαρτυρία δεν ξέρω. Ας δώσει κάποιος άλλος που ξέρει το link.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καλά κάναμε και φωνάξαμε και το ψάξαμε όμως, επειδη ο Mr_47 βρηκε την λύση. Το θέμα δεν είχε να κάνει με την dp αλλά με μια καθαρή αβλεψία να το θέσουν στην θέση ΟΝ απο προεπιλογή.

 

Για τους κινδύνους που υπάρχουν στην dp συμφωνούμε, και έχουμε συμφωνήσει και με την ΜΣ, αλλά γιατί βρίσκεις κατακριτέο το να λέμε κάποιοι ότι αν δεν το διορθώσουν άμεσα (όχι σε 10 μέρες ...αλλά ούτε σε 4 μήνες) θα πάμε αλλού, όταν αυτό επηρεάζει την εργασία μας; Εγώ πχ το έχω για δώσιμο σύντομα επειδή θέλω δίκαρτο. Σκέφτομαι για το 630, αλλά κοιτάω και προτάσεις android. Αν δεν το διόρθωνε η ΜΣ σε αυτόν τον τομέα, δεν θα σκεφτόμουν πλέον για το 630 επειδή δεν θα κάλυπτε μια πολύ βασική μου ανάγκη. Για ποιον λόγο δεν μπορώ να το γράψω αυτό στο φόρουμ; Δεν έχω συμβόλαιο με την MS να την προτιμώ πάση θυσία!:D

 

Τώρα θα με ρωτήσεις, "Γιατί τότε ρε Highpriest έβαλες την dp και δεν έμεινες με τα 8αρια;" Θα σου απαντήσω ότι το έκανα επειδή τα οφέλη στην καθημερινότητα με τα 8.1 υπερβαίνουν τα μειονεκτήματα από πιθανά bug. Απλά το συγκεκριμένο bug με τον IE πήγε και έκατσε πάνω στις εφαρμογές που χρησιμοποιώ καθημερινά στην εργασία μου. Δεν είναι ότι είναι κακό το λειτουργικό για αυτόν τον λόγο, αλλά οτι αν συνέχιζε χωρίς double tap μεγέθυνση, δεν θα κάλυπτε πια τις δικές μου ανάγκες. Πως γράφει κάποιος άλλος πχ ότι δεν καλύπτεται απο τα WP επειδή την αναφορά την στέλνουν σαν sms ή άλλος επειδη δεν μπορεί να βάλει static ip, εγώ δεν καλύπτομαι αν δεν δουλεύει όπως θέλω ο ΙΕ. Άσχετα με το αν θεωρώ το λειτουργικό καλό ή κακό.;)

 

 

 

Ας περίμενες να δεις τα bugs... Νομίζω κατάλαβες τι ήθελα να πω... Δεν με ενδιαφέρει αν θα μείνεις ή όχι στα WP, αλλά μην απαιτείς να σου διορθώσει ένα BETA λογισμικό σε 3 μέρες.... Δεν είναι επίσημο update για να τρέξει....

 

Τέσπα μην μακρηγορώ γτ γράφω και από κινητό.... Νομίζω ότι κατάλαβες τι θέλω να πω.... Αν θες στο εξηγώ κ αναλυτικά με ΠΜ αυριο που θα είμαι στο PC :D

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να εκφράζεται την γνώμη σας αλλά λίγο πιο κόσμια. Αφαιρέθηκαν μηνύματα.

Προφανώς σε μία δοκιμαστική έκδοση θα υπάρχουν μικροπροβληματάκια. Τουλάχιστον εφόσον μπαίνετε στον κόπο και εγκαθιστάτε την έκδοση των προγραμματιστών, όταν αντιμετωπίσετε ένα πρόβλημα κάντε μία αναζήτηση στο google πριν αρχίσετε την γκρίνια.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχουμε χασει την μπαλα με το θεμα των Developers preview updates ....!!!

 

Τελικα η "κοινη λογικη" δεν ειναι και τοση κοινη οσο πιστεουμε .... Καποια πραγματα μαλλον δεν ειναι αρκετα ξεκαθαρα και με στεναχωρει που χρηστες που ειναι καιρο στο λειτουργικο ακομη διαμαρτυρονται ...

 

Για αλλη μια φορα να πω οτι δεν ειναι για ολους τα Windows Phones .. Για καποιους τα πραγματα που "λειπουν"¨ειναι ουσιωδη και δεν μπορουν χωρις αυτα και αρα θα πρεπει να πανε αλλου πραγμα απολυτως κατανοητο..

 

Αλλα δεν μπορω ομως να δικαιολογησω με τιποτα την γκρινια και την μουρμουρα για μια αναβαθμιση που ειναι ΜΟΝΟ για developers ... !!! Το γεγονος οτι την εχετε και οι υπολοιποι ειναι μια παραχωρηση της MS - που μαλλον αποδεικνειεται οτι ειναι λαθος... !!!

 

Αυτη δε η δηλωση "θα παω σε αλλο λειτουργικο" ειναι για γελια και για κλαμματα ...

Και τι θα γινει ρε παιδια αν πατε σε αλλο λειτουργικο ? Θα χασει η Βενετια βελονι (που ελεγε και η γιαγια μου);

Σταματηστε να γκρινιαζεται με τετοιο τροπο για κατι που σας το "εδωσαν" με την ξεκαθαρη δηλωση οτι δεν ειναι ετοιμο και "ανακοινωσιμο στο ευρυ κοινο" ... Αν δεν θελετε τα τυχον "προβληματα" που υπαρχουν η δεν μπορειται να ζησετε με αυτα ΜΗΝ πατε εκει !!!!

 

Και για να μην παρεξηγηθω δεν εννοω να μην αναφερεται εδω αλλα και στο MS uservoice τυχον προβληματα που βρηκατε ..Αυτα πρεπει να τα συζηταμε και να ψαχνουμε για τυχον λυσεις. Αυτο που πρεπει να σταματησει ειναι η γκρινια και η μουρμουρα για οτι δεν μας αρεσει ακομη και σε ΒΕΤΑ εκδοσεις ....

Σκεφτείτε ποσο αποθαρρυντικά ειναι αυτα τα ποστ για καποιον που ειναι νεος στο λειτουργικο και διαβαζει το φορουμ ...

και την λαθος εικονα που αποκομιζει για το λειτουργικο.

Εδω ειμαστε για να κουβεντιασουμε προβληματα του λειτουργικου και να ψαξουμε μαζι για λυσεις και οχι να διαβαζουμε "απειλες αποχωρησης" και γκρινια επειδη δεν αρεσει η δεν βολευει καποιους η ταδε αναβαθμιση μιας εκδοσης που ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ για προγραμματιστες ....

 

Και επιτελους σε οποιον δεν αρεσει τα κουβαδακια του και σε αλλη παραλια ...

Σε καποιους απο εμας αρεσει και θα μεινουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το update 1 σε DP Cyan 8.1 (Lumia 925 vodafone) έχασα την cortana...!

region US, language English (US) αλλά η cortana ...άφαντη.

Διάβασα κάπου πως και άλλοι την έχασαν.

Άλλος με το ίδιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...