Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιας χώρας η έκδοση θεωρείται ότι είναι η καλύτερη;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[

 

Καλημερα ολες ιδιες ειναι, εγω προτιμουσα απ την αρχη την Αγγλικη BTU επαιρνε πιο γρηγορα updates.

 

Η Αγγλικη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλημερα σε όλους,

 

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Έχω rootarei την συσκευή και έχω χρησιμοποιήσει μια εφαρμογή, την Root Essentials (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.superthomaslab.rootessentials&hl=en) όπου μέσω αυτής έχω κάνει την SD κάρτα μου να λειτουργεί ως εσωτερικός χώρος. Αν και είχα Class 10 κάρτα, η αλήθεια είναι πως αυτό που λένε πως είναι πολύ πιο αργή από ότι η εσωτερική, τελικά έχουν δίκιο (ίσως σε πιο γρήγορη κάρτα να ήταν αλλιώς δεν ξέρω). Σκέφτομαι να το κάνω ένα πλήρες reset το κινητό, και να βάλω κάποιες από τις εφαρμογές που τώρα έχω μέσα γιατί είναι πολύ αργό. Η ερώτηση μου είναι:

 

Αν πατήσω όπως είναι τώρα reset, θα φύγει το root (δεν είχα περάσει κάποια rom ή κάποια recovery, απλά το είχα κάνει root) και η "προσάρτηση" που έχω κάνει ή θα μπρικάρει; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος / διαδικασία που πρέπει να κάνω ή απλά reset?

 

Ευχαριστώ παίδες!

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησημοποιήσει ποτέ αυτή την εφαρμογή για τέτοιο σκοπό αλλά καλά είναι να επαναφέρεις πρώτα τον αρχικό χώρο μέσω αυτής της εφαρμογής και μετά να κάνεις reset. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστό, έτσι θα το κάνω. Απλά κυρίως ρωτω, αν με το root που έχω κάνει, λογικά θα φύγει απλά το root και θα resetarei σε factory state σωστά;

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Σήμερα καθώς πήγα με μετακινήσω μια επαφή απο το κινητό (S5) στη SIM μπερδέυτικα στις επιλογές που μου έδειχνε με αποτέλεσμα όλες μου οι επαφές να μεταφερφούν στο samsung account ....Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει πως μπορώ να τις ξαναεπαναφέρω να μου απαντήση.

Σας ευχαριστω εκ τον προτέρων!:)

Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρά, έχω ένα s5 με χώρα προέλευσης POLAND και KNOX 0 , έχει ακόμα την έκδοση 5. Οταν προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση μέσω wifi , αφού την κατεβάζει κανονικά και κάνει επανεκκίνηση το κινητό μου γράφει ότι κάτι πήγε λάθος και δεν έγινε. Προσπάθησα και με το kies και εκεί δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση. Τι μπορεί να γίνεται και με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω αναβάθμιση χωρίς να πειράξω knox γιατί είναι ακόμα σε εγγύηση?

Ευχαριστώ

:up:
Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρά, έχω ένα s5 με χώρα προέλευσης POLAND και KNOX 0 , έχει ακόμα την έκδοση 5. Οταν προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση μέσω wifi , αφού την κατεβάζει κανονικά και κάνει επανεκκίνηση το κινητό μου γράφει ότι κάτι πήγε λάθος και δεν έγινε. Προσπάθησα και με το kies και εκεί δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση. Τι μπορεί να γίνεται και με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω αναβάθμιση χωρίς να πειράξω knox γιατί είναι ακόμα σε εγγύηση?

Ευχαριστώ

 

Την κατεβάζεις και την βάζεις με Odin.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει περίπτωση να γραψει ο knox? η διαδικασία με το odin ποια είναι? (εχω καιρό να το χρησιμοποιήσω) Edited by savasgr
:up:
Link to comment
Share on other sites

ειναι καμια εβδομαδα που ενεργοποιω το wifi και βγαινει μονο του !!! κι αυτο γινεται συνεχεια ...

παταω on κανει οτι ξεκιναει να ψαχνει και μετα κλεινει !!!

 

επανεκκινησεις εκανα και στο τηλεφωνο και στο ρουτερ του γραφειου η του σπιτιου μπας και ειναι δικο τους θεμα αλλα τπτ !!!

 

το εχει αντιμετωπισει κανεις?

 

ευχαριστω

 

G

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω εγω καποτε στο αντροιντ 5 ειχα το ιδιο περιπου θεμα αλλα δεν ανοιγε και εψαχνε οταν κατεβαζα το στατους μπαρ και πατουσα το wifi δεν αναβε πρασινο το σημα το πατουσα αναβε και μετα απευθειας ξαναεσβηνε μετα απο καμποσες προσπαθειες εμπαινε το ιδιο παθαινω και καποιες φορες τωρα στο ταμπ 4 που εχω αμα δεν κανει τιποτα με τις επανεκκινησεις θα πρεπει να κανεις ενα μπακαπ τα αρχεια σου και να το κανεις και ενα hard reset και να τσεκαρεις και να περασεις τις ποιο προσφατε ενημερωσεις (εαν εχεις)
Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρά, έχω ένα s5 με χώρα προέλευσης POLAND και KNOX 0 , έχει ακόμα την έκδοση 5. Οταν προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση μέσω wifi , αφού την κατεβάζει κανονικά και κάνει επανεκκίνηση το κινητό μου γράφει ότι κάτι πήγε λάθος και δεν έγινε. Προσπάθησα και με το kies και εκεί δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση. Τι μπορεί να γίνεται και με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω αναβάθμιση χωρίς να πειράξω knox γιατί είναι ακόμα σε εγγύηση?

Ευχαριστώ

Αν έχεις ακόμη εγγύηση κι απείραχτο κινητό, γιατί δεν απευθύνεσαι σε σερβίς;

Δοκίμασε ένα hard reset και δες αν γίνεται μετά η αναβάθμιση.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού γύρισα επιτέλους σε stock status έβγαλα root και λοιπά, σκέφτομαι να βάλω πλέον κάποια rom :lol: Υπάρχει κάποια πρόταση από φίλους εδώ; Παίζει κάποια rom που έχει ota updates σε φάση Miui (εντάξει όχι τόσο συχνές προφανώς) ώστε να έχουμε νέα updates χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά install φτου από την αρχή;

 

Ευχαριστώ!

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Μήπως κάποιος μπορεί να μου στείλει τα Link για το πού βρίσκεται το firmware και ό,τι άλλο χρειάζεται για να φλασάρω το κινητό μου γιατί καίγομαι και δε μπορώ να το βρω στο forum. Ένας τεχνικός μου πέρασε μια έκδοση αλλά είναι nordic λέει και επειδή από το backup ξανακόλλησε τον ιο, θέλω να το ξανακαθαρίσω . Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως κάποιος μπορεί να μου στείλει τα Link για το πού βρίσκεται το firmware και ό,τι άλλο χρειάζεται για να φλασάρω το κινητό μου γιατί καίγομαι και δε μπορώ να το βρω στο forum. Ένας τεχνικός μου πέρασε μια έκδοση αλλά είναι nordic λέει και επειδή από το backup ξανακόλλησε τον ιο, θέλω να το ξανακαθαρίσω . Ευχαριστώ πολύ

 

Kαλημερα,εδω θα βρεις τα επισημα firmware http://www.sammobile.com/

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει το εξής πρόβλημα: όταν το κινητό το βάζω στην πιο χαμηλή φωτεινότητα τότε αρχίζει να τρεμοπαίζει και να βγάζει και πράσινο χρώμα ακατάστατα . Επίσης το κάνει και όταν είναι να κλείσει η οθόνη στην αναμονή. Έχω κάνει factory reset καθώς και τρεις διαφορετικές official rom από διαφορετικές χώρες. Μάλλον πρέπει να είναι πρόβλημα της οθόνης;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει το εξής πρόβλημα: όταν το κινητό το βάζω στην πιο χαμηλή φωτεινότητα τότε αρχίζει να τρεμοπαίζει και να βγάζει και πράσινο χρώμα ακατάστατα . Επίσης το κάνει και όταν είναι να κλείσει η οθόνη στην αναμονή. Έχω κάνει factory reset καθώς και τρεις διαφορετικές official rom από διαφορετικές χώρες. Μάλλον πρέπει να είναι πρόβλημα της οθόνης;

 

Καλημερα,χρονια πολλα ναι λογικα ειναι οθονη.

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό για να φτιαχτεί θα θέλει αντικατάσταση οθόνης και επειδή είναι amoled θα είναι τσουχτερή η τιμή λογικά, θα αξίζει τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χθες

 

http://i63.tinypic.com/znrf5i.png

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρονια πολλά...έχει αλλάξει κανείς την κάμερα του κινητού λόγω φθοράς; Που μπορώ να βρω να αγοράσω μια καινούρια κάμερα; Οχι το τζαμάκια αλλά την κάμερα...

Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Είχε σπάσει το τζαμάκι..το αλλάξαμε αλλά δεν κόλλησε σωστά..μας έφυγε από την θέση του και γρατζουνιστηκε η οθόνη με αποτέλεσμα να βγάζει ένα μαύρο κύκλο στις φωτογραφίες..

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας. Άλλαξα ρουτερ μετά απο 3 χρόνια, και με το νέο ρούτερ παρόλο που οι η/υ συνδέονται κανονικά, το s5 συνδέεται αλλά χάνει τη σύνδεση μετα απο κάποια λεπτά και πρέπει να το συνδέσω χειροκίνητα (μέχρι να την ξαναχάσει). Ξέρει κανείς τι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...