Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i58.tinypic.com/2q2ppj5.jpg

 

 

Προδιαγραφές

 

Δίκτυο

  • LTE Cat.4 (150/50Mbps)

 

Επεξεργαστής

  • LTE: Επεξεργαστής 2.5GHz Quad core

 

Οθόνη

  • 5.1” FHD Super AMOLED (1920 x 1080), 432 ppi

 

Διαστάσεις

  • 142.0 x 72.5 x 8.1mm, 145g

 

Λειτουργικό

  • Android 4.4.2 (Kitkat)

 

Μνήμη

  • RAM : 2GB
  • 16/32GB User Memory + microSD slot (μέχρι 128GB)

 

Συνδεσιμότητα

  • WiFi : 802.11 a/b/g/n/ac HT80, MIMO(2x2)
  • Download Booster (LTE + WiFi simultaneous reception)
  • NFC, Bluetooth®: 4.0 BLE / ANT+
  • USB 3.0
  • IR Remote

 

Επιπλέον δυνατότητες

  • IP67 πιστοποιήση αντοχής σε νερό και σκόνη, Emergency Mode, Ultra Power Saving Mode, S Health, Quick Connect, Private Mode, Kids Mode

 

Κάμερα

  • Κεντρική(Πίσω) : 16MP (1/2.6”, Phase Detection AF)
  • Βοηθητική (Μπροστά) : 2.0MP (1920 x 1080, Wide-angle lens )
  • Χαρακτηριστικά Κάμερας
  • HDR (Rich tone), Επιλεκτική εστίαση, Εικονική περιήγηση
  • Βίντεο
  • UHD@30fps, HDR, video stabilization
  • Video Codec : H.263, H.264(AVC), MPEG4, VC-1, Sorenson Spark, MP43, WMV7, WMV8, VP8
  • Video Format : MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

 

Ήχος

  • Audio Codec : MP3, AMR-NB/WB, AAC/ AAC+/ eAAC+, WMA, Vorbis, FLAC
  • Audio Format : MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA

 

Αισθητήρας

  • Επιτάχυνσης, Γυροσκόπιο, Εγγύτητας, Πυξίδα, Βαρόμετρο, Αισθητήρας Hall, RGB ambient light, Gesture, Σάρωσης δαχτύλου, Μετρητής καρδιακών παλμών

 

Μπαταρία

  • 2800mAh
  • Ώρα αναμονής : 390 ώρες (LTE) / Χρόνος Ομιλίας: 21 ώρες (WCDMA)

 

Υπηρεσίες Google Mobile*

  • Chrome, Drive, Photos, Gmail, Google, Google+, Google Settings, Hangouts, Maps, Play Books, Play Games, Play Newsstand, Play Movie & TV, Play Music, Play Store, Voice Search, YouTube

 

* Android, Google, Chrome, Drive, Photos, Gmail, Google+, Google Settings, Hangouts, Maps, Play Books, Play Games, Play Newsstand, Play Movie & TV, Play Music, Play Store, Voice Search, YouTube are trademarks of Google Inc.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Οπως περσι με το S4 ετσι και φετος το S5 απο κοντά δείχνει πιο όμορφο σε σχέση με τις φωτογραφίες και το πισω μερος μου αρεσε αρκετά.

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι το ψευτο-νικελ περιμετρικά της συσκευής που ενώ το ιδιο υπαρχει και στο s4 εδώ μου εκανε πιο φτηνοδουλειά.

Στο software φαίνεται αισθητά βελτιωμένο τουλάχιστον στα σημεία που υστερούσε όπως πχ στην εφαρμογή με τις φωτογραφίες και στο dialer.

Η κάμερα οπως μας εχει συνηθίσει η Samsung παλι θα εχει κορυφαία ποιότητα αλλα λιγο το μεγαλύτερο μεγεθος λιγο η έλλειψε ραδιοφώνου και τελος η προσθήκη της ταπας στο κατω μερος για την αδιαβροχοποίηση με κανουν να μην θελω να ασχοληθώ περισσότερο.

Σχεδιαστικά παντως το s5 είναι πολύ πιο κοντα με το s4 από ότι ηταν το s3 με το s4.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια που το ειδα το σαββατο στο media markt δεν με εντυπωσίασε οπως το περιμενα δεν αξιζει στα λεφτα που πουλιεται σημερα και λογικα θα πεσει γρηγορα οποτε πιστευω ο προηγουμενος γαλαξιας ειναι ποιο φθηνος και εμενα προσωπικα μου αρεσει ποιο πολυ
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι επειδη ειναι επειγον..θα μου φερουν απο φουτζειρα ενα galaxy s5 (ειναι ο αδερφοσ μου στα καραβια και θα το αγορασει οποτε μην κανετε ερωτησεις του στυλ αν ειναι το μαγαζι καλο θα σοτ αλλαξει κτλπ..)

και ειδε μεσα στο κινητο οτι γραφει ''american sim only''

ο τυπας βεβαια εκει στην φουτζειρα του ειπε πως με ανταπτορα δουλευουν και οι ευρωπαικες sim..το θεμα ειναι λοιπον ισχυει;

με τον ανταπτορα παρολο που γραφει το κινητο ''american sim only'' θα μου λειτουργει με την ελληνικη sim?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο το Region Lock τότε η πρώτη ενεργοποίηση πρέπει να γίνει με αμερικανική SIM ώστε να ξεκλειδώσει η συσκευή.

Αν πάλι είναι κλειδωμένη σε πάροχο τότε δεν νομίζω να λειτουργήσει.

Δεν έτυχε να ακούσω ποτέ κάτι για αντάπτορες σε συσκευές της Samsung.

 

Αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω φαντάζομαι πως θα ενημερώσει.

 

Βρήκα και αυτό αν βοηθάει...

 

Samsung GS 5 available as:

Samsung SM-G900F - for Europe

Samsung SM-G900I - for Asia

Samsung SM-G900K/G900L/G900S - for Korea

Samsung SM-G900M - for Vodafone

Samsung SM-G900A - for AT&T

Samsung SM-G900T - for T-Mobile

Samsung SM-G900V - for Verizon

Samsung SM-G900R4 - for US Cellular

Samsung SM-G900P - for Sprint

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το είδα πρόσφατα (σε λευκό και μαύρο) και πίσω μου άρεσε στην αφή. Το λευκό δεν μου αρέσει γιατί φαίνονται τα περιθώρια στο εμπρός μέρος ενώ το μαύρο τα κρύβει καλύτερα. Επίσης είδα σήμερα ότι έχει καλή μπαταρία και λογικά θα έχει και καλή κάμερα. Προσωπικά δεν θα το πάρω, δεν με συγκινεί κάτι, μάλλον για την γυναίκα θα το κοιτάξω. Πάντως αυτό με το region lock, επειδή μένω εξωτερικό κι εκτός Ευρώπης θα πρέπει δηλαδή αν το πάρω από Ελλάδα να το χρησιμοποιησω για 5 λεπτά τουλάχιστον κλήσεων και μετά θα είμαι κομπλέ να βάλω άλλη σιμ στο εξωτερικό??
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν μπορω να μαθω ποιο μοντελο συγκεκριμενο ειναι ..

αποτι εψαξα στο ebay,εχουν ανταπτορα για τις sim..

μαλλον θα το ακυρωσω

Link to comment
Share on other sites

Εχτές το πρωί το είδα από κοντά στο πλαίσιο. Είναι ποιο ωραίο από της φωτογραφίες που βλέπουμε και αρκετά smooth. Όμως το design του θυμίζει τα παλιά και δεν ξέρω το πόσο θα πουλήσει έτσι. Μακάρι να πάει καλά. Καλή αρχή!!! ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα καλή εντύπωση μου προξένησε αλλά το μέγεθος δεν παλεύεται. Πολύ μεγάλο.

Εϊναι κάτι ανάμεσα σε S4 και Note3.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω για όσους δεν το ξέρουν ακόμα ότι το περιβόητο Region Lock της Samsung έγινε ακόμα χειρότερο από ότι ήταν στο Note 3.

Πλέον δεν αρκεί μόνο να βάλεις μια SIM από την Region για την οποία προορίζεται το τηλέφωνο, για να ενεργοποιηθεί, αλλά πρέπει να κάνεις και 1 τουλάχιστον τηλεφώνημα 5 λεπτών το λιγότερο...

Well done Sammy...

Για αυτό προσοχή δε όσους παραγγέλνουν από internet γενικά, να διαβεβαιώνονται ότι το τηλέφωνο Ευρωπαϊκό για να μην βρεθούν προ δυσάρεστων εκπλήξεων...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το μοναδικο Galaxy S που δεν εχω αγορασει απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας του.

 

Μια απτα ιδια κ γω...(μηπως εχουμε το μυαλο μας στην τεταρτη κ γιαυτο)χαχα

Link to comment
Share on other sites

Ασχοληθηκα κανα 10 λεπτο σημερα μαζι του στο public συνταγματος.

Μια απλη εξελιξη του s4.Ειναι μεγαλυτερο και πλησιαζει στο μεγεθος του Note αλλα με μικροτερη οθονη.

Εμφανησιακα προσωπικα το S4 black edition μου αρεσει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανησιακα προσωπικα το S4 black edition μου αρεσει περισσοτερο.

 

Ναι καμμια σχεση. Το εχω ξαναπει και πιο πριν, αν τα βαλεις διπλα και δεν ξερεις ποιο ειναι ποιο, το S4 φαινεται να ειναι η εξελιξη του S5 εμφανισιακα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ .Εντυπωσιακή οθόνη σίγουρα.

Το ΝΟΤΕ 3 όμως είναι πιο όμορφο.

Έτσι κι αλλιώς από ΝΟΤΕ σε ΝΟΤΕ πάω οπότε δεν περιμενα να με συγκινήσει.

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν μετά απο 24 ώρες στα χέρια μου μπορώ να πώ οτι είναι το καλύτερο Galaxy που έχει βγεί ποτέ.Στιβαρό,με οθόνη κρύσταλο,μεγάλη αυτονομία και με καπάκι που σου αφήνει ωραία αίσθηση στο χέρι.Η κάμερα του είναι κορυφαία.Στα αρνητικά του τώρα, θα ήθελα λίγο ποιο έντονο το LED ειδοποίησης.Το ηχείο όπως πάντα είναι σε λάθος σημείο με αποτέλεσμα να μην ακούγεται η εισερχόμενη κλήση.Σαν συσκευή με άριστα το 10 του βάζω 9.:)
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ πιο κομψό στο χέρι και το γεγονός ότι το φοράς και ανάποδα για να μοιάζει σαν βραχιόλι πιο πολύ από ότι σαν τηλέφωνο μιας και θα το δουλέψω παράλληλα με το κανονικό μου ρολόι αλλά στο άλλο χέρι γι αυτό προκρίνεται το fit από εμένα. ..

Τώρα αν δεν με βολέψει σαν διπλό ρολόι το δίνω και αντε να χάσω 50-60 ευρώ.

Πάντως τις βασικές λειτουργίες τις έχει και αυτό και για το καλοκαίρι είναι ότι πρέπει.

Παίρνεις και ένα άλλο χρώμα σε λουράκι και κάνεις τις παραλαγες σου...

Γενικα νομίζω ότι θα με καλύψει απόλυτα.

Αύριο θα το έχω και θα σας πω.

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι συνδέεται κανονικά και με το one m8...

Αν όντως ισχύει τότε θα είναι ταμάμ για εμένα! !!

 

Ναι το διάβασα κι εγω οτι συνδέεται και με το m8 και με το nexus 5.

 

Είναι το ''καινούριο'' είναι η αλήθεια, είναι πανάλαφρο με curved display. Εγω επειδή δεν φοράω καν ρολόι, είπα να ξαναβάλω :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχεδόν μετά απο 24 ώρες στα χέρια μου μπορώ να πώ οτι είναι το καλύτερο Galaxy που έχει βγεί ποτέ.Στιβαρό,με οθόνη κρύσταλο,μεγάλη αυτονομία και με καπάκι που σου αφήνει ωραία αίσθηση στο χέρι.Η κάμερα του είναι κορυφαία.Στα αρνητικά του τώρα, θα ήθελα λίγο ποιο έντονο το LED ειδοποίησης.Το ηχείο όπως πάντα είναι σε λάθος σημείο με αποτέλεσμα να μην ακούγεται η εισερχόμενη κλήση.Σαν συσκευή με άριστα το 10 του βάζω 9.:)

 

Εχεις δίκιο, το ηχείο θα πρεπε να μπει στην ίδια θέση που το έχει το Note 3. Με τα διάφορα τεστ αποδυκνείεται πολύ στιβαρή σαν κατασκευή. ϊσως σ αυτό να συμβάλουν τα μεγαλύτερα bezel πάντως έχει γίνει καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Σε γενικεε γραμμες ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την συσκευη.κορυφαια καμερα και παρα πολυ γρηγορο στο ιντερνετ.το ledaki θα επρεπε να ειναι πιο εντονο γιατι δεν φενεται.Εχω μονο μια απορια.Μολις καλω καποιον και περιμενω μεχρι να απαντησει το καθε "τουτ"που κανει οταν καλει ξεκιναει δυνατα και στο τελειωμα χαμηλωνει.Ειναι φυσιολογικο αυτο;το εχει προσεξει καποιος αλλος;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Σε γενικεε γραμμες ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την συσκευη.κορυφαια καμερα και παρα πολυ γρηγορο στο ιντερνετ.το ledaki θα επρεπε να ειναι πιο εντονο γιατι δεν φενεται.Εχω μονο μια απορια.Μολις καλω καποιον και περιμενω μεχρι να απαντησει το καθε "τουτ"που κανει οταν καλει ξεκιναει δυνατα και στο τελειωμα χαμηλωνει.Ειναι φυσιολογικο αυτο;το εχει προσεξει καποιος αλλος;

 

Μήπως ειναι θέμα δικτύου και οχι συσκευής; Αυτο μου έχει συμβεί πολλές φορές σε διάφορες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ειναι θέμα δικτύου και οχι συσκευής; Αυτο μου έχει συμβεί πολλές φορές σε διάφορες συσκευές.

 

Δεν ξερω.Δεν το κανει παντα αλλα το κανει επτα στις δεκα φορες.πως θα καταλαβω εαν ειναι θεμα συσκευης;

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξερω.Το κανει περιπου επτα στις δεκα φορες.Πως θα καταλαβω εαν ειναι θεμα συσκευης;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιο πολύ ψήνομαι για το ρολόι πάρα για το τηλέφωνο που το είδα προχθές και δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη σας η σταθεροποιηση εικονας πρεπει να ειναι ενεργη στην φωτογραφικη;

 

Για μένα οχι, χειροτερεύει την φωτογραφία τουλάχιστον σ οτι συσκευές εχω δουλέψει. Ομως δεν γνωρίζω αν εχει υλοποιηθεί με καλύτερο τρόπο στο S5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...