Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλιστα. Οπότε περιμένουμε το κοστουμάκι όοοοταν το βγάλουν. Αν είναι μόνο το ΦΠΑ, πάει στο καλό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κουφό έχει γίνει και με μένα, είχα κάνει παραγγελία από την Κίνα μια Led headlights (για μηχανή) με κόστος 9 ευρώ και κάτι ψιλά με απλό ταχυδρομείο κάποια στιγμή έρχεται χαρτί στο ΕΛΤΑ πάω μου ζητάνε να πλυροσω.... 17 ευρώ!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Με πήραν απο ΕΛΤΑ για άλλο δέμα και επ'ευκαιρίας τους ρώτησα και για αυτό στο τελωνείο. Μου είπαν πως τώρα τελευταία σταματάνε πολλά στο τελωνείο, ακόμα και απλώς συστημένα και πληρώνουν μόνο το 3ευρώ που μπήκε τελωνείο. Εγώ βέβαια, υποθέτω θα πληρώσω παραπάνω, αλλά πληροφοριακά σας το αναφέρω κι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

και τι έκανες;

πλήρωσες ή τους έδειξες ότι κοστίζει 9€;

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Δεν πλήρωσα (καλύτερα να χάσω 9 ευρώ πάρα να τους ΧΑΡΊΣΩ 17)στο χαρτί εκτελονισμου έγραφε 9.45 τημη αγοράς μετά είχε κάτι 45% κάτι φόρους εισαγωγής μετά έλεγε 3 ευρώ έξοδα τελονειου και στο τέλος το ΦΠΑ. Απλά αρνήθηκα την παραλαβή και τέλος (από ότι είδα στο χαρτί δεν έκαναν λάθος απλά έτσι το φορολογουν)

 

α καλά δεν έπρεπε να μιλήσω έφαγα γκαντεμιά ... μαζί με το headlight led bulb ειχα πάρει και led flash

αυτά για την ακριβια (https://www.aliexpress.com/item/High-quality-1-pair-of-Universal-LED-Motorcycle-Turn-Signal-Indicators-Lights-lamp-Easy-to-install/32580776271.html?scm=1007.13339.60109.0&pvid=a7afe5f9-628f-41ef-b35a-e17d5cd78908&tpp=1)

 

τα είχα πληρώσει και λιγότερα από οτι γράφει 3,10

 

και μου ήρθε σήμερα να τα πάρω και έλεγε να πληρώσω παω να τα πάρω και μου λένε......... ότι θέλουν άλλα 7 ευρώ :lol::lol::lol::lol:

 

δεν ήξερα να κλάψω η να γελάσω... έτρεχα κιόλας να προλάβω πριν κλείσει το ταχυδρομείο

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Δεν πλήρωσα (καλύτερα να χάσω 9 ευρώ πάρα να τους ΧΑΡΊΣΩ 17)στο χαρτί εκτελονισμου έγραφε 9.45 τημη αγοράς μετά είχε κάτι 45% κάτι φόρους εισαγωγής μετά έλεγε 3 ευρώ έξοδα τελονειου και στο τέλος το ΦΠΑ. Απλά αρνήθηκα την παραλαβή και τέλος (από ότι είδα στο χαρτί δεν έκαναν λάθος απλά έτσι το φορολογουν)

 

εβαλες καποια υπογραφη καπου;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω. Η νομοθεσία δεν λέει πως κάτω από 150€ αξία προσθετουν μόνο το ΦΠΑ και τα έξοδα εκτελωνισμού? Αυτοί απ ότι βλέπω από τον @egodemi χρεώνουν κυριολεκτικά ότι να ναι, για να τα βάλουν στην τσέπη απ ότι καταλαβαίνω!

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εβαλες καποια υπογραφη καπου;

 

απλα έφυγα

 

Εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω. Η νομοθεσία δεν λέει πως κάτω από 150€ αξία προσθετουν μόνο το ΦΠΑ και τα έξοδα εκτελωνισμού? Αυτοί απ ότι βλέπω από τον @egodemi χρεώνουν κυριολεκτικά ότι να ναι, για να τα βάλουν στην τσέπη απ ότι καταλαβαίνω!

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

αυτό είναι μια αλήθεια αλλά μάλλον άλλαξαν καποια πράγματα πρόσφατα για να περνάνε τόσο μικροπράγματα από τελωνείο...

 

το κακό είναι οτι δεν χρεώνουν οτι ναναι κανουν ανάλυση του κόστους (και στης δυο περιπτώσεις το εξής είδα)

~45 - φορος εισαγωγής

24% φπα

3 ευρώ έξοδα τελωνείου (wtf ειναι αυτό?)

απλά μάλλον αυτή ειναι η φορολογία κανονικά απλά παλιότερα δεν έδιναν και πολύ σιμασια σε μικρα αντικείμενα

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

α καλά δεν έπρεπε να μιλήσω έφαγα γκαντεμιά ... μαζί με το headlight led bulb ειχα πάρει και led flash

αυτά για την ακριβια (https://www.aliexpress.com/item/High-quality-1-pair-of-Universal-LED-Motorcycle-Turn-Signal-Indicators-Lights-lamp-Easy-to-install/32580776271.html?scm=1007.13339.60109.0&pvid=a7afe5f9-628f-41ef-b35a-e17d5cd78908&tpp=1)

 

τα είχα πληρώσει και λιγότερα από οτι γράφει 3,10

 

και μου ήρθε σήμερα να τα πάρω και έλεγε να πληρώσω παω να τα πάρω και μου λένε......... ότι θέλουν άλλα 7 ευρώ :lol::lol::lol::lol:

 

δεν ήξερα να κλάψω η να γελάσω... έτρεχα κιόλας να προλάβω πριν κλείσει το ταχυδρομείο

 

χαχα θα μας τρελανουν. Νταξει να εφαρμόσουν τον νόμο για πάνω 22€ αλλά για δέματα αξίας 3ή5€....δεν πάμε καλά

Μία ερώτηση: Τα δεματα σου ήταν συστημενα δηλαδή κάνονικα με αριθμός αναζήτησης (tracking number) ή απλά δέματα;

Γιατί εάν σταματανε και τα απλά δέματα που σχεδον κανένα δεν έχει αξία πάνω από 5€ θα γελασουμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

χαχα θα μας τρελανουν. Νταξει να εφαρμόσουν τον νόμο για πάνω 22€ αλλά για δέματα αξίας 3ή5€....δεν πάμε καλά

Μία ερώτηση: Τα δεματα σου ήταν συστημενα δηλαδή κάνονικα με αριθμός αναζήτησης (tracking number) ή απλά δέματα;

Γιατί εάν σταματανε και τα απλά δέματα που σχεδον κανένα δεν έχει αξία πάνω από 5€ θα γελασουμε πολύ.

 

το headlight bulb ήταν ναι το άλλο τον 3 ευρω οχι ούτε καν(3 ευρώ έκανε εξαλου)

άντε να βαράνε το φπα το δέχομαι (φπα είναι εξαλου) άντε να βαράνε φόρο εισαγωγής σε προϊόντα που φαινοντε για πώληση (πχ αντί γι μια θήκη να έχει 50 το δέχομαι (προφανώς οχι 50% έλεος)

 

αλλά να φορολογούν ανελέητα ότι κινείται απλά δεν το δέχομαι το μόνο που θα δουν είναι να πέφτει και άλλο η κατανάλωση (για να προτιμάει καποιος από έξω και να περιμένει 1 μήνα σημαίνει απλά οτι δεν έχει για να τα πάρει εδώ με την διαστημική τους φορολογία)

το πως 3 ευρώ έγιναν 13 είναι αλλού πάπα το ευαγγέλιο και τα 9 26

Link to comment
Share on other sites

Σου είχαν ανοίξει το δέμα?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι ανοιχτό ηταν (τουλάχιστον το προτο το οποίο είδα κιόλας) με το δεύτερο δεν ασχολήθηκα καν μόλις είδα παλι το χαρτάκι που έγραφε φπα τόσο φορος εισαγωγής τοσο κλπ εφιγα απλα

Link to comment
Share on other sites

Να βάλουμε σε μια σειρά τα πράγματα.

 

Το τέλος των 3€, δηλαδή το "τέλος παρουσίασης στο τελωνείο" αναφέρεται στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ και συγκεκριμένα ότι:

 

Κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή από τα ΕΛΤΑ “τέλους παρουσίασης στο τελωνείο” στα “τελωνειακώς ελεύθερα” ταχυδρομικά αντικείμενα, η ΕΕΤΤ διερεύνησε τη νομιμότητα του εν λόγω τέλους κατά τον εκτελωνισμό των εισερχόμενων ταχυδρομικών αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης και του εθνικού κανονιστικού πλαισίου. Ως αποτέλεσμα, έκρινε ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες. Σύμφωνα με το Ν. 3185/03, η ΕΕΤΤ κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν, κατά τρόπον ώστε να καθίσταται σαφής η νομική βάση επιβολής τους και να μην προκαλείται σύγχυση στον τελικό χρήστη.

 

Από το 2011 μέχρι σήμερα δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι νεώτερο, εκτός από τα πρόσφατα περιστατικά, για τα οποία, όμως, δεν βρήκα κάτι σχετικό στο δίκτυο.

 

Αυτό που είναι ανεξήγητο, αν δεν έχει γίνει κάποιο λάθος, είναι ο φόρος 45%, που αναφέρθηκε από τον egodemis, ο οποίος δεν δεν αντιστοιχεί στα γνωστά, εκτός αν πρόκειται για δασμό αλλά και πάλι αυτός επιβάλλεται σε αξίες CIF πάνω από 150€.

 

Από ότι καταλαβαίνω,η διαδικασία αυτή εμφανίστηκε μόνο στο τελωνείο των ΕΛΤΑ στο Βενιζέλος. Έχει αναφερθεί παρόμοιο περιστατικό σε άλλη υπηρεσία πχ ΥΕΔ Θεσ/νίκης;

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν σε φίλη στο τελωνείο 3 δέματα με κόστος περίπου 50 ευρώ Χ3 και χρεώθηκε συνολική επιβάρυνση 90 ευρώ.

Αν δεν τα παραλάβει γυρίζουν στον αποστολέα και οι χρεώσεις απλά δεν εισπράττονται από τα ελτα;

Το δέματα ήρθαν με το τσέχικο ταχυδρομείο και όχι από Vichmall.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις ανάλυση των επιβαρύνσεων, δηλαδή ποια ποσά της ζητάνε να πληρώσει, πέρ από το κόστος των 50€.

Αν δεν τα παραλάβει σε 15 μέρες θα επιστραφούν στον αποστολέα και, φυσικά, τα τέλη, ΦΠΑ κλπ δεν θα εισπραχθούν αφού αφορούν στον παραλήπτη.

Τα δέματα διακινούνται με εθνικά ταχυδρομεία και όχι με τα μαγαζιά που τα πουλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν σε φίλη στο τελωνείο 3 δέματα με κόστος περίπου 50 ευρώ Χ3 και χρεώθηκε συνολική επιβάρυνση 90 ευρώ.

Αν δεν τα παραλάβει γυρίζουν στον αποστολέα και οι χρεώσεις απλά δεν εισπράττονται από τα ελτα;

Το δέματα ήρθαν με το τσέχικο ταχυδρομείο και όχι από Vichmall.

Τι ήταν μέσα;Παραξενεύομαι,γιατί εγώ έχω πάρει δεκάδες δέματα τον τελευταίο χρόνο,μιλάμε πάνω από 40,και δεν έχω ενοχληθεί.

Φοβάμαι ότι ο τρόπος που ανέγραφαν το είδος που υπήρχε στο δέμα, θα ενεργοποίησε τον ελεγκτή.Αν βέβαια οι τιμές είναι αυτές που γράφεις,γιατί δεν πας με το λαπτοπ να τους δείξεις πόσο πουλιέται το είδος στην καταχώρηση του πωλητού για να σταματήσει τις αηδίες.Ακόμη και στα βόρεια Κράτη,που είναι πιο αυστηρά,πάνω από κάποιο εικοσάρι αρχίζουν να πληρώνουν νομίζω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τι ήταν μέσα;Παραξενεύομαι,γιατί εγώ έχω πάρει δεκάδες δέματα τον τελευταίο χρόνο,μιλάμε πάνω από 40,και δεν έχω ενοχληθεί.

Φοβάμαι ότι ο τρόπος που ανέγραφαν το είδος που υπήρχε στο δέμα, θα ενεργοποίησε τον ελεγκτή.Αν βέβαια οι τιμές είναι αυτές που γράφεις,γιατί δεν πας με το λαπτοπ να τους δείξεις πόσο πουλιέται το είδος στην καταχώρηση του πωλητού για να σταματήσει τις αηδίες.Ακόμη και στα βόρεια Κράτη,που είναι πιο αυστηρά,πάνω από κάποιο εικοσάρι αρχίζουν να πληρώνουν νομίζω.

 

1. Το φαινόμενο έχει παρατηρηθεί την τελευταία εβδομάδα και δεν έχει σχέση με το πως παραλαμβάναμε πριν ένα μήνα.

2. Είναι άσχετο με την αξία, όχι μόνο τη δηλωμένη, αλλά και με την πραγματική, αφού χρεώνουν τουλάχιστον το τέλος των 3€ σε όλα τα δέματα.

3. Δεν υπάρχει περίπτωση να πας με το λαπτοπ στον τελωνειακό, αφού η διαδικασία γίνεται διαφορετικά στα ΕΛΤΑ. Μαθαίνεις το "κοστούμι" όταν σε ειδοποιήσουν από το γραφείο της περιοχής σου να παραλάβεις το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν σε φίλη στο τελωνείο 3 δέματα με κόστος περίπου 50 ευρώ Χ3 και χρεώθηκε συνολική επιβάρυνση 90 ευρώ.

Αν δεν τα παραλάβει γυρίζουν στον αποστολέα και οι χρεώσεις απλά δεν εισπράττονται από τα ελτα;

Το δέματα ήρθαν με το τσέχικο ταχυδρομείο και όχι από Vichmall.

 

Να ρωτησω ποτε έγινε η εισαγωγή στο τελωνείο και πότε έφθασαν τα δέματα στην χώρα μας?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απο ότι διαβάζω τον τελευταίο καιρό όλα τα δέματα εκτος Ευρώπης ανεξάρτητος αξίας,όγκου,είδους περνάνε τελωνείο.Είχαμε τα capital controls και τώρα τα τελωνεία...Ολο κάτι συμβαίνει και μας περιορίζουν τις αγορές απο το εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες δεν γενικεύουν το θέμα σε όλα τα δέματα αλλά πρέπει να συγκεντρωθούν συγκεκριμένα στοιχεία (ανάλυση των τελών, φόρων κλπ, σε ποιες υπηρεσίες γίνεται κ. α.) για να καταλάβουμε τι ακριβώς συμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες δεν γενικεύουν το θέμα σε όλα τα δέματα αλλά πρέπει να συγκεντρωθούν συγκεκριμένα στοιχεία (ανάλυση των τελών, φόρων κλπ, σε ποιες υπηρεσίες γίνεται κ. α.) για να καταλάβουμε τι ακριβώς συμβαίνει.

 

Eτσι, ο καθενας λεει "περιμενω απο τις 10/11 και ακομα τιποτα" και δε μπορουμε να καταλαβαουμε τι συμβαινει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα 3 χρεώσεις είχε ένα έλεγε κάτι για έξοδα τελονειου μπλα μπλα το άλλο ήταν (το μεγάλου) έλεγε κάτι για δασμους εισαγωγής και κάτι άλλο (μακριναρι) και το τελευταίο φπα ήταν

 

Edit: χααχχα μόλις έμαθα ότι την έφαγε και ο φίλος μου χτες για ενα δεματακι των 0.80 λεπτών (θήκη για κινητό) τον έβαλαν να πληρώσει αλλά 4.85 χαχχααχα

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν και για αγορά 0.80€ πέρασε τελωνείο αντίο αγορές απο εξωτερικό....

Σκέψου ένα κινητό με 170 ευρώ

Βάση λογικής το τι είδαμε μέχρι τώρα

Κάνα 80 δασμοι 3 ευρώ τελονειο κανα 60 φπα

Και ουαλα 170 γίνετε κάνα 320 (πρόχειρος υπολογισμός)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...