Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μπορείς γράψε τι λέει δεν έχουμε όλοι fb ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έχω γράψει ήδη φίλε, εντός του quote (για refund της μισής τιμής του τελωνείου κλπ).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Παρέλαβα σήμερα ένα κινητό από επισκευή:

 

30/6/2017, 08:09:43 ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ (ΚΑΛΑΜ. 4) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

29/6/2017, 07:46:21 ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ (ΚΑΛΑΜ. 4) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

28/6/2017, 13:37:58 Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ (ΚΑΛΑΜ. 4))

28/6/2017, 07:24:48 Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

28/6/2017, 07:22:29 Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

28/6/2017, 07:01:02 Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

28/6/2017, 03:05:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ)

28/6/2017, 02:16:26 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

27/6/2017, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

27/6/2017, 18:22:55 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

27/6/2017, 13:02:07 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

27/6/2017, 11:02:07 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

27/6/2017, 11:00:39 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

26/6/2017, 18:35:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

26/6/2017, 15:09:32 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

26/6/2017, 09:58:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

6/6/2017, 10:08:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ενώ στο tracking δεν έγραψε τίποτα για τελωνείο με χρέωσαν 3€ τέλη παρουσίασης στο τελωνείο, κανονικά με απόδειξη. Το πακέτο δεν ήταν ανοιγμένο αλλά είχε επάνω σφραγίδα που έλεγε "Τελωνείο αερολιμένα Ελευθέριος Βενιζέλος, απλουστευμένη διαδικασία ταχυδρομικών δεμάτων"

 

Πάντως η υπάλληλος ρωτούσε την προϊστάμενη "τα 3 € σε ποιον λογαριασμό να τα βάζει" που σημαίνει κόβονται συνέχεια τρίευρα.

Link to comment
Share on other sites

το να κοβονται 3 ευρα δεν ειναι προβλημα πιστευω για κανεναν..παιρνει και το κρατος ενα ποσο και παιρνουμε και εμεις τα πραγματα μας..το προβλημα ειναι να τα κρατανε τελωνειο και να ζητανε τρελα ποσα...τι γινεται σε αυτην την περιπτωση??δεν παιρνουν τιποτα στο τελος....και αν θα το κανουνε συνεχεια κανενας δεν θα ψωνιζει απο τριτη χωρα ειναι πολυ απλα τα πραγματα..τι περιμενουν να τα εκτελωνιζουν ολα και να πληρωνουν ολοι??δεν γινονται αυτα...ας κρατησουν το 3 ευρω για ολα τα δεματα και ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι..
Link to comment
Share on other sites

το να κοβονται 3 ευρα δεν ειναι προβλημα πιστευω για κανεναν..παιρνει και το κρατος ενα ποσο και παιρνουμε και εμεις τα πραγματα μας..το προβλημα ειναι να τα κρατανε τελωνειο και να ζητανε τρελα ποσα...τι γινεται σε αυτην την περιπτωση??δεν παιρνουν τιποτα στο τελος....και αν θα το κανουνε συνεχεια κανενας δεν θα ψωνιζει απο τριτη χωρα ειναι πολυ απλα τα πραγματα..τι περιμενουν να τα εκτελωνιζουν ολα και να πληρωνουν ολοι??δεν γινονται αυτα...ας κρατησουν το 3 ευρω για ολα τα δεματα και ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι..

 

Δηλαδη φερνω εγω κατι που εχει 5 ευρω και πληρωνω 3 ευρω τελωνειο φερνεις εσυ κατι 800 ευρω παλι 3 ευρω. Οκεικ ηρθες παλι τρελλο καρναβαλι.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινει επιτέλους με την υπηρεσία πορτα πόρτα στην Θεσσαλονίκη;

Είναι δεκα μερες τωρα που δεν κινείται τιποτα.

Ότι εχω παραγγείλει από Κινα με EMS έρχεται πορτα πορτα αλλα το τελευταίο δεκαήμερο ότι φτανει με αυτόν τον τροπο περιμένει στην Αθήνα λόγω προβλήματος στο σύστημα τους στη Θεσσαλονίκη.

Το πιο εκνευριστικό είναι ότι όταν τους ρωτας ποτε επιτελους θα είναι έτοιμοί να παραλαμβάνουν και Θεσσαλονίκη , δεν εχουν απάντηση.

Εχω εδώ και δεκα ημερες ένα πακετο που κάθεται στην Αθηνα και υποτίθεται πως εχω πληρώσει υπηρεσία κουριερ ( δηλαδή πόρτα πόρτα στην χωρα μας) αλλα αυτό κανει πιο αργα και από απλο ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Παρέλαβα σήμερα ένα κινητό από επισκευή:

 

 

27/6/2017, 18:22:55 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

27/6/2017, 13:02:07 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

27/6/2017, 11:02:07 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

27/6/2017, 11:00:39 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

26/6/2017, 18:35:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

26/6/2017, 15:09:32 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

26/6/2017, 09:58:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

6/6/2017, 10:08:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ενώ στο tracking δεν έγραψε τίποτα για τελωνείο με χρέωσαν 3€ τέλη παρουσίασης στο τελωνείο, κανονικά με απόδειξη. Το πακέτο δεν ήταν ανοιγμένο αλλά είχε επάνω σφραγίδα που έλεγε "Τελωνείο αερολιμένα Ελευθέριος Βενιζέλος, απλουστευμένη διαδικασία ταχυδρομικών δεμάτων"

 

Πάντως η υπάλληλος ρωτούσε την προϊστάμενη "τα 3 € σε ποιον λογαριασμό να τα βάζει" που σημαίνει κόβονται συνέχεια τρίευρα.

 

Από αυτή την διαδρομή πάντως δεν φαίνεται να μπήκε τελωνείο. Και κάπου αλλού διάβασα κάτι παρόμοιο.

Λέτε να έχουμε αλλαγή συνθηκών και να περνάνε όλα απ' έξω αλλά να χρεώνουν σε όλα 3€;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

02-06-2017 07:30 The item is pre-advised

07-06-2017 16:49 The item is at the PostNL sorting center

08-06-2017 08:38 The item is on transport to the country of destination

13-06-2017 14:54 The item has arrived in the country of destination GREECE

 

Από τις 13 του Ιούνη έχει κολλήσει ένα δέμα που περιμένω... Μέχρι πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να φτάσει μια καθυστέρηση; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο χρονικά;

 

Πόσο καιρό να το αφήσω ακόμη πριν δηλώσω στο eBay ότι δεν το παρέλαβα(εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης απο eBay: Jun 19, 2017 - Jul 04, 2017); Μη χάσω και τα χρήματά μου.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Edited by Papalos_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα στη παρεα,ασχολουμαι 2 χρονια περιπου με αγορες απο εξωτερικο εκτος απο το τελευταιο μηνα που οπως διαβαζω και εδω πρεπει να εχει πεσει συρμα στα ΕΛΤΑ γι αυξηση εσοδων γιατι σταματανε πολυ πραγμα.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι το εξης¨ αφενος ενω ολη η διαδικασια διαμεσω του tracking φαινοταν η κλασικη εκτος απο την ειδοποιηση που μου αφησε στη πορτα(εκει ψιλιαστηκα γιατι παντα χτυπαει κουδουνι και μου παραδιδει πακετο)και ενω ηταν το κλασικο χαρτι εγραφε τελωνειο πανω.Πηγα την επομενη και μ ενημερωσαν οτι για δεματακι αξιας 7 ευρω παρακαλω καλουμαι να πληρωσω 3 ευρω για τον εκτελωνισμο.Λεω ενταξει μεσα στις τοσες παραγγελιες(εχω παρει μεχρι και το xiaomi mi 6 πριν 2 μηνες μαλιστα με 390 ευρω)απο Κινα μου εκατσε μια στραβη.Ερχεται και η προηγουμενη βδομαδα και παλι για δεμα 6 ευρω τρια ευρω εκτελωνισμος γαι κατι tempered glass.Για να μην κουραζω οι αποριες μου ειναι γιατι στο tracking δεν φαινεται τιποτα και ενημερωνομαι τελευταια στιγμη οπου δεν μπορω να μην τα παραλαβω γιατι θα δει το tracking number ο κινεζος και θα μου πει εσυ δεν παρελαβες αρα μηδεν εις το πηλικον και η 2 ερωτηση αν εχετε βρει κανα τροπο δια μεσω ισως οχι της CN KAI SG POST πλεον ή χωρις tracking number ξερω.Ξεχασα ν αναφερω μιλαω για Αττικη παντα.Καλως σας βρηκα και παλι.
Link to comment
Share on other sites

Από αυτή την διαδρομή πάντως δεν φαίνεται να μπήκε τελωνείο. Και κάπου αλλού διάβασα κάτι παρόμοιο.

Λέτε να έχουμε αλλαγή συνθηκών και να περνάνε όλα απ' έξω αλλά να χρεώνουν σε όλα 3€;

 

Στο τρακινγκ δεν εδειξε κατι αλλα ειχε σφραγιδα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω περιμενω ενα δεμα και στο 17track μου βγαζει RETAINED BY CUSTOMS FOR UNSPECIFIED REASON. Ξερει κανεις τι σημαινει αυτο. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω περιμενω ενα δεμα και στο 17track μου βγαζει RETAINED BY CUSTOMS FOR UNSPECIFIED REASON. Ξερει κανεις τι σημαινει αυτο. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.

 

Retained ή returned?

Μήπως είναι μπαταρίες?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μια παραγγελια απο το aliexpress στις αρχες Ιουνιου. Στις 12 Ιουνιου απο το tracking number βλεπω οτι εχει φτασει Ελλαδα. Μονο το singapore post ομως το γραφει αυτο, και οχι τα ελτα. Ξερω οτι τελευταια λογω τελωνειου υπαρχουν καθυστερησεις στα δεματα αλλα τοσο πολυ πια; μηπως "εξαφανιστηκε" κατα καποιο τροπο και θα το κλαιω;

 

45ae8fdd57fa6aa190fdff47f34499df.jpg

Link to comment
Share on other sites

02-06-2017 07:30 The item is pre-advised

07-06-2017 16:49 The item is at the PostNL sorting center

08-06-2017 08:38 The item is on transport to the country of destination

13-06-2017 14:54 The item has arrived in the country of destination GREECE

 

Από τις 13 του Ιούνη έχει κολλήσει ένα δέμα που περιμένω... Μέχρι πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να φτάσει μια καθυστέρηση; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο χρονικά;

 

Πόσο καιρό να το αφήσω ακόμη πριν δηλώσω στο eBay ότι δεν το παρέλαβα(εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης απο eBay: Jun 19, 2017 - Jul 04, 2017); Μη χάσω και τα χρήματά μου.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Από 13 /6 και εμένα και δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος.

Με NL post από gearbest αν θυμάμαι καλά.

Στην περίπτωση μου απλά κάνω υπομονή. Στην δική σου περίπτωση ίσως κάποιος πιο έμπειρος σε συμβουλέψει διαφορετικά

Link to comment
Share on other sites

Φεεεεετααααα. Που έλεγε και μια παλιά διαφήμιση. Πεταχτε μερικά καπάκια στο βαρέλι. Στο τέλος θα σας έρθει ένα ωραιότατο dimple ουισκι. Υπάρχει κόσμος που περιμένει με άφιξη από 10/6 όπως είμαι εγώ. Σε 15 μέρες είναι τα γενέθλια μου, κάτι μου λέει ότι τα παλιόπαιδα των ΕΛΤΑ για αυτό με καθυστερούν.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φεεεεετααααα. Που έλεγε και μια παλιά διαφήμιση. Πεταχτε μερικά καπάκια στο βαρέλι. Στο τέλος θα σας έρθει ένα ωραιότατο dimple ουισκι. Υπάρχει κόσμος που περιμένει με άφιξη από 10/6 όπως είμαι εγώ. Σε 15 μέρες είναι τα γενέθλια μου, κάτι μου λέει ότι τα παλιόπαιδα των ΕΛΤΑ για αυτό με καθυστερούν.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δωρο για τα γενεθλια σου τελευταια στιγμη θα σκαση το δωρο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μια παραγγελια απο το aliexpress στις αρχες Ιουνιου. Στις 12 Ιουνιου απο το tracking number βλεπω οτι εχει φτασει Ελλαδα. Μονο το singapore post ομως το γραφει αυτο, και οχι τα ελτα. Ξερω οτι τελευταια λογω τελωνειου υπαρχουν καθυστερησεις στα δεματα αλλα τοσο πολυ πια; μηπως "εξαφανιστηκε" κατα καποιο τροπο και θα το κλαιω;

 

45ae8fdd57fa6aa190fdff47f34499df.jpg

 

Φυσιολογικά δεν είναι όλα αυτά, αλλά τελευταία ακούω και άλλους με παρόμοια θέματα οπότε κάτι συμβαίνει εκεί και έχουν κολλήσει πάρα πολλλά πακέτα

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Από 13 /6 και εμένα και δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος.

Με NL post από gearbest αν θυμάμαι καλά.

Στην περίπτωση μου απλά κάνω υπομονή. Στην δική σου περίπτωση ίσως κάποιος πιο έμπειρος σε συμβουλέψει διαφορετικά

 

Και εμένα απο PostNL είναι το δέμα...

Υπομονή κάνω και εγώ για την ώρα...

Ετσι όπως πάει θα ξεχάσω τι είχα παραγγείλει... :ninja::confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια κερδισα σε εναν διαγωνισμο, εφυγε το πακετο απο Κινα, εφτασε Ελλαδα και απο τοτε τα πραγματα εγιναν λιγο " περιεργα "

 

4/7/2017, 01:23:30 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Α.Τ.)

4/7/2017, 01:13:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

20/6/2017, 01:52:38 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

19/6/2017, 16:21:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

19/6/2017, 14:39:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

19/6/2017, 12:24:41 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

19/6/2017, 04:22:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

9/6/2017, 14:18:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

7/6/2017, 17:06:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Απ οτι καταλαβα, εφτασε Αθηνα, το εστειλαν καρφι για ΥΕΔ Θεσσαλονικης, καθισε εκει περι τις 14 μερες και ξανα πισω Αθηνα στο Κ.Α.Τ ( που δεν ξερω τι σημαινει κιολας, αν μπορουσατε να με διαφωτισετε θα ηταν καλα ) και περιμενω.. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά δεν είναι όλα αυτά, αλλά τελευταία ακούω και άλλους με παρόμοια θέματα οπότε κάτι συμβαίνει εκεί και έχουν κολλήσει πάρα πολλλά πακέτα

Απο οτι διαβαζω εδω στα σχολια και αλλων παιδιων, ειναι και αλλοι που περιμενουν πριν απο εμενα! Οποτε δεν μπορω να κανω και τιποτα αλλο εκτος απο το να περιμενω και εγω τη σειρα μου :( :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παρρηγειλα απο αλι κατι ανταλλακτικα για ενα κολλητηρι ευτελους αξια 4,5 δολλαριων(πραγματικη αξια ουτε 2 ευρω) και στο σαιτ εγραφε δωρεαν με china post registered mail μου ηρθε το ειδοποιητριο σημερα να παω να παραλαβω και γραφει αντικαταβολη 3 ευρω,τι σημαινει αυτο;Λιγο ξαφνιαστηκα.Τελωνειο μαλλον ε;Πρωτη φορα μου συμβαινει και μιλαμε απλο ταχυδρομειο οχι ιδιωτικες που γδερνουν.Κινητο και ποσα ακομα εχω παραγγηλει και ολα περασαν.Αξια ουτε 2 ευρω δεν εχει το πακετακι αυτο.Νομιζω πλεον αρχισαν να σταματανε πολλα και ακομα και μικρα πακετακια στο τελωνειο τα ελτα.
Link to comment
Share on other sites

varajohn oοχι δεν θα πληρωσο εγω 3 ευρω θα πληρωσο 1000 επειδη γουσταρουν καποιοι αλλοι?δεμ θα ΄πληρωσο τιποτα....ακου δεν ξερω τι κανεις εσυ και δεν με ενδιαφερει.εγω μιλαω για εμενα και για δεματα που ειναι απο 50 ευρω και ανω και δεν μιλαω για 5 ευρω. παραγγελια απο το εξωτερικο!!...τωρα το τι κανεις εσυ συγνωμη αλλα δεν με αφορα. fotaras85 δεν εξαφανιστηκε αλλα θα περιμενεις παρα πολυ..δεν ξερω τι κανουνε στο τελωνειο αλλα ειναι απιστευτο αυτο που γινεται πανω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οποτε λοιπον αν θα συνεχιστει αυτο σταματαμε τις αγορες απο τριτες χωρες...εκτος αν θελετε να πληρωνετε το τελωνειο...ο καθενας ας κανει οτι καταλαβαινει.εγω παντως δεν εχω σκοπο αν γινεται συνεχεια αυτο να κανω μια παραγγελια και να πρεπει να παρακαλαω να μην περασει τελωνειο και αν περασει τελωνειο να περιμενω 3 μηνες για να παρω πισω τα λεφτα μου η το δεμα μου με αλο τροπο..βρηκανε να βγαλουνε extra κερδη απο τα κοροιδα...οποιος θελει ας πληρωσει οτι κοβει ο εκαστοτε τελωνειακος.εγω νταβατζιλικια δεν πληρωνο.

Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι νταβατζιλίκια. Φόροι λέγονται. Τόσο καιρό φοροαποφεύγετε όσοι αγοράζετε από τρίτες χώρες ενώ όσοι αγοράζουμε από Ελλάδα πληρώνουμε κανονικά. Μας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι είναι. Ούτε εμένα μου αρέσει αυτή η αγρία φορολογία των τελευταίων χρόνων αλλά πληρώνω. Μην διαμαρτύρεστε λοιπόν όταν εφαρμόζονται τα νόμιμα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

A ενταξει, αυτο εξηγει τα παντα...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...