Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαζί θα μας εκτελωνίσουν λογικά... Άντε να δούμε

Εμένα ξεκόλλησε σήμερα άντε να δούμε, μακάρι να είναι κανένα 3€.

c4150f1922e8dfe3aa77878d079e5422.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω ένα κινητό από το banggood, ποιον τρόπο αποστολής πρέπει να επιλέξω για να γλυτώσω τα τελωνεία; Στο vickmall υπάρχει τέτοια επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το φόρουμ τον τελευταίο καιρό φοβόμουν να παραγγείλω οτιδήποτε από Κίνα.Όμως το τελευταίο εξάμηνο φίλος παρέλαβε δυο κινητά και πολλά άλλα μικροπράγματα χωρίς τελωνείο.Επομένως ο έλεγχος κατά τη γνώμη μου είναι δειγματοληπτικός.
Link to comment
Share on other sites

Επομένως ο έλεγχος κατά τη γνώμη μου είναι δειγματοληπτικός.

Δεν έχει γραφτεί κάτι διαφορετικό στο φόρουμ. Μάλλον δε διάβασες καλά...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλά διάβασα... απλώς το επιβεβαιώνω...

 

Το επιβεβαιώνεις με τα δύο κινητά που πήρε ο φίλος σου και όχι με τα στοιχεία της έρευνας από το ΝΟΕ 2016 μέχρι ΜΑΡ 2017;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ξεκόλλησε σήμερα άντε να δούμε, μακάρι να είναι κανένα 3€.

c4150f1922e8dfe3aa77878d079e5422.jpg

 

Πόσο πλήρωσες τελωνείο αν επιτρέπεται ? Κ πόσο είχε το tv box ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επανέρχομαι με ένα υποθετικό σενάριο, μιας και σκέφτομαι να το κάνω κάπως έτσι (δοκίμασα να μου το στείλουν σε άλλη χώρα της ΕΕ που είμαι τώρα, αλλά μου ήρθε ένας φόρος και το άφησα να το επιστρέψουν)

 

Λοιπόν, παραγγέλνω κάτι από Αμερική για Ελλάδα. Ο πωλητής βάζει πάνω ότι το στέλνει ως δώρο και αξία π.χ. 90 δολλάρια. Παράλληλα θα έχω απόδειξη PayPal από αυτόν για το ίδιο ποσό. Θα κολλήσει τελωνείο λέτε; Κι αν ναι, τι ποσό εκτιμάται ότι θα πληρώσω;

 

Τι ποσό είναι αυτό για το οποίο δεν κολλάει ή δεν πληρώνω καθόλου; Τα 90 δολλάρια είναι υποθετική τιμή προφανώς...

 

Η περίπτωση του δέματος που παράγγειλες και σταμάτησε στο τελωνείο της Γερμανίας, αν θυμάμαι καλά, δεν μπορεί να συγκριθεί και να αποτελέσει βάση για το τελωνείο της Ελλάδας.

 

Η ευρωπαική νομοθεσία λέει ότι οτιδήποτε εισάγεται από τρίτη χώρα με αξία πάνω από 22€ (κόστος + μεταφορικά + ασφάλεια) εκτελωνίζεται στη χώρα προορισμού, ανεξάρτητα αν αυτή η διαδικασία τηρούνταν από τα ΕΛΤΑ μέχρι το ΝΟΕ 2016 και από τότε δειγματοληπτικά. Επίσης, στα ΕΛΤΑ δεν εκτελωνίζεις εσύ αλλά οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ και γιαυτό χρεώνουν τα αντίστοιχα τέλη (που είναι σημαντικά μικρότερα από εκείνα που χρεώνουν οι courier).

 

Επομένως, για τις αγορές σου από τρίτες χώρες, πρέπει να γνωρίζεις ότι μπορεί το δέμα σου να σταματήσει στο τελωνείο, και θα πληρώσεις τα αντίστοιχα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Μια αποψη για ενα καλο-αναλυτικο track n trace?

Νokia δανεικο με πληκτρα :O

Τhl 5000T

Thl 4000

Vodafone smart mini

Motorola defy

Link to comment
Share on other sites

:shifty:

Screenshot_20170604-191246_1496592985060.jpg

 

Τα τάματα έπιασαν τόπο..

 

Kαλά,από Ολλανδία και πάει Τελωνείο;Τι πλάκα είναι αυτή;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

:shifty:

 

Kαλά,από Ολλανδία και πάει Τελωνείο;Τι πλάκα είναι αυτή;

 

Το εχουμε πει πολλες φορες....Με το να εχουμε NL tracking number δεν σημενει οτι ξεκιναει απο ολλανδια και ετσι δεν πληρωνεις τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε πει πολλες φορες....Με το να εχουμε NL tracking number δεν σημενει οτι ξεκιναει απο ολλανδια και ετσι δεν πληρωνεις τελωνειο.

Και πως ξεχωρίζουν από τα ορίτζιναλ Ολλανδέζικα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Aliexpress , εγώ επέλεξα κατά την ολοκλήρωση απλό ταχυδρομείο , την Τετάρτη με παίρνουν τηλέφωνο από DHL ????? , ζητούν εκτελωνισμό και έξοδα 50 ευρώ ,και αφού τους έδωσα την αξία της παραγγελίας 153 ευρώ , με ενημέρωσαν πως τα υπόλοιπα εξοδα τελωνείου είναι 80 ευρώ.

130 ευρώ για 153 ευρώ παραγγελία δεν είναι πολλά;.

Πιο πολύ εξοργισμένος είμαι με την αμοιβή της courier. Το ποσό του τελωνείου αν και υπερβολικό στην περίπτωση μου είναι κάτι που ορίζει ο νόμος.

Εν τω μεταξύ ο πωλητής μου ορκίζεται πως δεν τα έστειλε με αυτούς όταν εγώ του ζήτησα να με αποζημιώσει για το κόστος αυτό.

Να προσθέσω πως η παραγγελία μου αφορά δύο ζευγάρια γυαλιά Turok Xiaomi και τα παπούτσια επίσης της Xiaomi ultra 90 , αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο.

 

Τι έχει συμβεί στην περίπτωση μου;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Aliexpress , εγώ επέλεξα κατά την ολοκλήρωση απλό ταχυδρομείο , την Τετάρτη με παίρνουν τηλέφωνο από DHL ????? , ζητούν εκτελωνισμό και έξοδα 50 ευρώ ,και αφού τους έδωσα την αξία της παραγγελίας 153 ευρώ , με ενημέρωσαν πως τα υπόλοιπα εξοδα τελωνείου είναι 80 ευρώ.

130 ευρώ για 153 ευρώ παραγγελία δεν είναι πολλά;.

Πιο πολύ εξοργισμένος είμαι με την αμοιβή της courier. Το ποσό του τελωνείου αν και υπερβολικό στην περίπτωση μου είναι κάτι που ορίζει ο νόμος.

Εν τω μεταξύ ο πωλητής μου ορκίζεται πως δεν τα έστειλε με αυτούς όταν εγώ του ζήτησα να με αποζημιώσει για το κόστος αυτό.

Να προσθέσω πως η παραγγελία μου αφορά δύο ζευγάρια γυαλιά Turok Xiaomi και τα παπούτσια επίσης της Xiaomi ultra 90 , αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο.

 

Τι έχει συμβεί στην περίπτωση μου;

 

Οι χρεώσεις των courier είναι γνωστές και έχουν αναφερθεί πολλές φορές σ' αυτό το forum. Το βασικό έξοδο, εκτός του ΦΠΑ, είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή που μπορείς να την αποφύγεις αν εκτελωνίσεις το δέμα αλλά θα πληρώσεις τη διασάφηση.

 

Οι χρεώσεις δεν ορίζονται από το νόμο αλλά από την ελεύθερη αγορά και οι συγκεκριμένες έχουν την κάλυψη της ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Πίσω στη μάνα του

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα λεμε 1.0000 φορες εδω μεσα δεν διαβαζετε τις προηγουμενες σελιδες απορω! αντε να τα ξαναπουμε αλλη μια φορα!:)

Με DHL δεν παραγγελνουμε ποτε απο τριτες χωρες! μονο απο ευρωπη!

Με EMS το ιδιο, αν και τα εξοδα τελωνειου θα ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα τις DHL αλλα το αποφευγουμε γιατι θελουμε να αποφυγουμε καθε χρεωση τελωνειου! Πολλα καταστηματα Κινας εχουν νεες μεθοδους αποστολης (priority line) αν ειναι να αγορασετε κατι ογκωδες - βαρυ - ακριβω θα επιλεξετε (priority line) που ειναι καπου στα 15 με 20 ευρω παρπανω τα μεταφορικα αλλα θα εχετε το κεφαλι σας υσηχο γιατι θα παραλαβετε γρηγορα με acs currier και δεν θα σταματηση καν στο τελωνειο! Παει το δεμα πρωτα στην Γαλλια η οπου αλου εχουν αποθηκη logistics, εκει μπαινει σε νεα συσκευασια και αποστελετε εκ νεου απο χωρα μελος της ευρωπαικης ενωσης! Για αυτον των λογο δεν σταματαει στο τελωνειο με priority line! Τωρα φυσικα υπαρχει και η κλασικη μεθοδος registered air mail που ερχεται με NL post και με αλλα διαφορα ταχυδρομια οπου παραλαμβανετε με ελτα! αλλα υπαρχει φοβος να σταματηση τελωνειο + να πληρωσετε παραπανω+ οτι θα αργηση παρα πολυ!

 

Δεν παιζει ρολο αν εχει tracking number απο NL post αν σταλθηκε με απλο συστημενο απο κινα! απλα περανει in transit και ερχεται μεσω ολανδιας! παλι μπορει να μπει τελωνειο!

Link to comment
Share on other sites

2 ρολογια (10ευρω το καθε ενα) απο aliexpress με china post , μπηκαν τελωνειο, μαλλον ειδαν ομως οτι ειναι μαιμουδες χωρις αξια και μου ηρθε απλα το 3ευρω

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

2 ρολογια (10ευρω το καθε ενα) απο aliexpress με china post , μπηκαν τελωνειο, μαλλον ειδαν ομως οτι ειναι μαιμουδες χωρις αξια και μου ηρθε απλα το 3ευρω

 

οταν λες ειδαν? ητανε ανοιχτες η συσκευασιες? το οτι μπαινει κατι τελωνειο δεν σημαινει απαραιτητα οτι το ανοιγουν ! τα πιο πολλα απλα τα στελνουν τελωνειο για να εχουν δικαιολογια για το 3ευρω

Link to comment
Share on other sites

2 ρολογια (10ευρω το καθε ενα) απο aliexpress με china post , μπηκαν τελωνειο, μαλλον ειδαν ομως οτι ειναι μαιμουδες χωρις αξια και μου ηρθε απλα το 3ευρω

Μπας και πιασουν κανα Rolex xD

Link to comment
Share on other sites

Τι μεθοδο να επιλεξω για αγορα απο gearbest και επισης τι μεθοδο για μικροαντικειμενα απο αλιεξπρες μηπως και γλυτωσουμε τον μπαμπουλα;
Link to comment
Share on other sites

Τι μεθοδο να επιλεξω για αγορα απο gearbest και επισης τι μεθοδο για μικροαντικειμενα απο αλιεξπρες μηπως και γλυτωσουμε τον μπαμπουλα;

 

αναλογως , αν ειναι κατι ακριβω βαλε priority line . αν ειναι μικροπραγματα κανονικα registered air mail

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πλήρωσες τελωνείο αν επιτρέπεται ? Κ πόσο είχε το tv box ?

Σήμερα ή αύριο θα μάθω, σήμερα ηρθε στην ΜΔ της περιοχής μου.

42€ έκανε το tv box.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ σήμερα παρέλαβα το​ δέμα ειχε ανοιχτεί και είχε και σφραγίδα πάνω αλλα δεν χρεωθηκα κάτι ούτε καν το 3€. Οπότε ολα καλα.

27e0acf09fd5e6a9b7a59517b22fa7e8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...