Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιανού έτους;

Πέραν της πλάκας

Αν είναι να πληρώσουμε να γίνεται σφαίρα ο εκτελωνισμος,

όχι να είμαστε ένα μήνα στο περιμενε...

Έλεος δλδ

Eκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι τι έχει αλλάξει από τα Χριστούγεννα και μετά,γιατί μέχρι τότε ήταν μιά χαρά τα πράγματα.Οσον αφορά στο μέλλον,αν δεν αλλάξει κάτι προς το καλύτερο,δεν πρόκειται να αγοράσω ξανά τίποτε από έξω.Καλό θα μου κάνουν,αφού ό,τι αγόρασα δεν ήταν τίποτα είδος πρώτης ανάγκης,αλλά για να περνάει η ώρα.

Ετσι,να δούμε από που θα μαζέψουν τα λεφτά για τα οποία σκίζονται, για να μπορούν να διορίζουν αβέρτα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Theodore 41 δεν θα εισαι ο μονος που δεν θα ξαναγορασει απεξω θα ειναι και αλος κοσμος...αυτοι νομιζουν οτι θα τα αρπαξουν χοντρα..κατσε να γινει συνηθεια να τα κρατανε τελωνειο και να ζητανε χρημα και θα δουμε τι θα παρουνε στο τελος...παντως ντρεπομαι που ειμαι σε σε μια τετοια χωρα με τετοιο σωστα.περιμενουμε 10 χρονια να παρουμε δεμα...ειναι απιστευτοι...αμα θελουν να βγαλουν λεφτα τωρα αν κοβουν κανενα 3 ευρω το κουστουμι κατι θα κανουν αν κοβουν οτι θελουν θα βγαλουνε για λιγο μετα τελος...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οφείλουν να εκτελωνιζουν ταχιστα εφόσον θα πλερωνουμε

........

Ίσως μερικοί περιμένουμε και ήδη πρώτης ανάγκης

...

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οφείλουν να εκτελωνιζουν ταχιστα εφόσον θα πλερωνουμε

........

Ίσως μερικοί περιμένουμε και ήδη πρώτης ανάγκης

...

Θα γίνει κάποια στιγμή και αυτό με την προϋπόθεση ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα βαρεσουν διάλυση (κάτι πολύ δύσκολο).

 

Αν συνεχιστούν οι έλεγχοι στο τελωνείο και καθιερωθεί το 3ευρω, ο κόσμος θα αρχίσει να αγοράζει από έξω μόνο όταν πραγματικά χρειάζεται κατι, θα μειωθεί ο όγκος και κατά συνέπεια οι χρόνοι εκτελωνισμου.

 

Από τις 20 πχ αγορές που κάνει ο καθένας μας ζήτημα να χρειάζονται οι 5. Οι υπόλοιπες είναι αποτέλεσμα του βομβαρδισμού που δεχόμαστε από τις διαφημίσεις, προσφορές και τα νέα προϊόντα των κινεζομαγαζων.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Απλά απαράδεκτοι είναι. Όπως ισχύει για όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες, η Ελλάδα πολύ απλά δεν έχει ΟΥΤΕ ταχυδρομεία.

Έκλεισα επισήμως σχεδόν 2 μήνες για 2 δεματάκια από Κίνα. Ακόμα (εδώ και 50 μέρες) δείχνει "Item has arrived at destination post". Άμα μπουν και τελωνείο, κυριολεκτικά καλά Χριστούγεννα. Είμαι μήπως η εξαίρεση; Έπεσα στην περίπτωση; Όχι. Παντού τέτοιες ιστορίες διαβάζεις.

 

Και υπάρχουν ακόμα άτομα που τους δικαιολογούν, "τόσο καιρό δεν πληρώνατε τελωνείο και τώρα σας κακοφαίνεται", "είχατε καλομάθει και τώρα χαλιέστε", "παντού έτσι γίνεται!".

 

Δεν ξέρω τι φταίει, δεν έχουν άτομα, δεν έχουν προσωπικό, είναι καλοκαίρι και έχουν άδειες, κωλοβαράνε, δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που ξέρω είναι ότι 3 μήνες για να παραλάβεις ένα δέμα το οποίο έχεις πληρώσει, μπει δεν μπει τελωνείο, είναι ΓΕΛΟΙΟ και δεν γίνεται σε καμιά πολιτισμένη χώρα.

 

Ή τώρα διάβασα από πάνω ότι αυτά που παραγγέλνουμε δεν είναι ζωτικής σημασίας/είδη πρώτης ανάγκης και άρα δεν κάηκε και ο κόσμος. Είδη πρώτης ανάγκης το νερό, το φαγητό, τα φάρμακα και η στέγη είναι. Ναι, ούτε το λάπτοπ θα μου σώσει την ζωή, ούτε οι δίσκοι που παρήγγειλα, ούτε το μπλουζάκι, ούτε το βιβλίο. Τί σχέση έχει αυτό όμως;;; Ας παραδεχτούμε λοιπόν ότι πλέον δεν ζούμε αλλά απλά ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ και ότι είναι εξωφρενικό πολίτης Ευρωπαικής χώρας εν έτει 2017 να ζητάει να παραλάβει το δέμα που παρήγγειλε και πλήρωσε σε κάτω από 2 και 3 μήνες.

 

Χιλιάδες προσλήψεις γίνονται παντού, είναι δυνατόν να βλέπουν αυτόν τον τεράστιο όγκο δεμάτων στα αεροδρόμια, τον κόσμο που αγανακτεί, τις εκατοντάδες ιστορίες τρέλες στο ίντερνετ κάθε μέρα από τους πολίτες και να αφήνουν την κατάσταση αυτή να συνεχίζεται από τον Δεκέμβρη; Πάρτε άτομα! Ή στο κάτω κάτω, από την στιγμή που είστε ανίκανοι, γυρίστε στο παλιό σύστημα να πάρει και ο κοσμάκης τα πράγματα του. Αυτό τους νοιάζει όμως; Το παν προφανώς είναι πως θα τσιμπήσουν τα 3ευρα και τα κερατιάτικα από τους φόρους, ας φτάσει και 6 μήνες μετά το δέμα στα χέρια του παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Απλά απαράδεκτοι είναι. Όπως ισχύει για όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες, η Ελλάδα πολύ απλά δεν έχει ΟΥΤΕ ταχυδρομεία.

Έκλεισα επισήμως σχεδόν 2 μήνες για 2 δεματάκια από Κίνα. Ακόμα (εδώ και 50 μέρες) δείχνει "Item has arrived at destination post". Άμα μπουν και τελωνείο, κυριολεκτικά καλά Χριστούγεννα. Είμαι μήπως η εξαίρεση; Έπεσα στην περίπτωση; Όχι. Παντού τέτοιες ιστορίες διαβάζεις.

 

Και υπάρχουν ακόμα άτομα που τους δικαιολογούν, "τόσο καιρό δεν πληρώνατε τελωνείο και τώρα σας κακοφαίνεται", "είχατε καλομάθει και τώρα χαλιέστε", "παντού έτσι γίνεται!".

 

Δεν ξέρω τι φταίει, δεν έχουν άτομα, δεν έχουν προσωπικό, είναι καλοκαίρι και έχουν άδειες, κωλοβαράνε, δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που ξέρω είναι ότι 3 μήνες για να παραλάβεις ένα δέμα το οποίο έχεις πληρώσει, μπει δεν μπει τελωνείο, είναι ΓΕΛΟΙΟ και δεν γίνεται σε καμιά πολιτισμένη χώρα.

 

Ή τώρα διάβασα από πάνω ότι αυτά που παραγγέλνουμε δεν είναι ζωτικής σημασίας/είδη πρώτης ανάγκης και άρα δεν κάηκε και ο κόσμος. Είδη πρώτης ανάγκης το νερό, το φαγητό, τα φάρμακα και η στέγη είναι. Ναι, ούτε το λάπτοπ θα μου σώσει την ζωή, ούτε οι δίσκοι που παρήγγειλα, ούτε το μπλουζάκι, ούτε το βιβλίο. Τί σχέση έχει αυτό όμως;;; Ας παραδεχτούμε λοιπόν ότι πλέον δεν ζούμε αλλά απλά ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ και ότι είναι εξωφρενικό πολίτης Ευρωπαικής χώρας εν έτει 2017 να ζητάει να παραλάβει το δέμα που παρήγγειλε και πλήρωσε σε κάτω από 2 και 3 μήνες.

 

Χιλιάδες προσλήψεις γίνονται παντού, είναι δυνατόν να βλέπουν αυτόν τον τεράστιο όγκο δεμάτων στα αεροδρόμια, τον κόσμο που αγανακτεί, τις εκατοντάδες ιστορίες τρέλες στο ίντερνετ κάθε μέρα από τους πολίτες και να αφήνουν την κατάσταση αυτή να συνεχίζεται από τον Δεκέμβρη; Πάρτε άτομα! Ή στο κάτω κάτω, από την στιγμή που είστε ανίκανοι, γυρίστε στο παλιό σύστημα να πάρει και ο κοσμάκης τα πράγματα του. Αυτό τους νοιάζει όμως; Το παν προφανώς είναι πως θα τσιμπήσουν τα 3ευρα και τα κερατιάτικα από τους φόρους, ας φτάσει και 6 μήνες μετά το δέμα στα χέρια του παραλήπτη.

 

σωστοτατος! τι κ αν τα λες φιλε μου, στην ελλαδα ζεις. Κ εγω αυτο ελεγα καποτε, να πληρωσω 3ευρω, να μπει τελωνειο (αν πρεπει ετσι, οχι να μου σταματανε σακουλακι απο ολλανδια που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ηταν απο ολλανδια) επειδη εγραφε NLpost. Και φυσικα το νεο αστειο ειναι καθυστερησεις του κερ.......τα!!!! σε τηλεφωνημα μου στα κεντρικα των ελτα, μου ειπε μια καλη υπαλληλος οτι θα πρεπει να αποφευγουμε αγορες απο εξωτερικο!!!! Μπα!? και που θα βρω στην ελλαδα flight controller SPracing F3 με osd της λεω? Πραγματικα γελοια τα ΕΛΤΑ εν ετη 2017, και γνωμη οχι, να μαν παρουν ατομα, ατομα θελει η παιδεια και η περιθαλψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιανού έτους;

Πέραν της πλάκας

Αν είναι να πληρώσουμε να γίνεται σφαίρα ο εκτελωνισμος,

όχι να είμαστε ένα μήνα στο περιμενε...

Έλεος δλδ

 

Ο εκτελωνισμος για τα "μη εμπορευματικα" τα δικα μας δλδ, θα πρεπει να γινει καποια στιγμη μεσα απο το taxis , επιτελους ας το διαβασει κανενας εφοριακος -τελωνειακος αυτο, το taxis ειναι εργαλειο, οχι μονο για φορο εισοδηματος-φπα-και ακινητα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που δεν έχω καταλάβει,είναι τι άλλαξε από τις γιορτές και μετά, και φτάσαμε στο μπάχαλο αυτό.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,να τα πάρουν τα λεφτά,τώρα που μας πιάσανε στον ύπνο,αλλά την καθυστέρηση δεν καταλαβαίνω.Το κακό είναι ότι περιμένω 4 ψιλοπράματα τώρα,και άλλα δύο λίαν προσεχώς.

Εννοείται ότι τώρα πια,μόνον από την ΕΕ αγοράζουμε εάν βρούμε ευκαιρίες.

Edited by DINFUN

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που δεν έχω καταλάβει,είναι τι άλλαξε από τις γιορτές και μετά, και φτάσαμε στο μπάχαλο αυτό.

 

Πριν τις γιορτές δεν περνούσε τελωνείο σχεδόν τίποτα.

 

Μετά συνειδητοποίησαν ότι εδώ υπάρχει ψωμί (ΦΟΡΟΙ) και δόθηκε γραμμή να περνάνε τα πάντα, χωρίς να πάρουν παραπάνω υπαλλήλους όμως. Το αποτέλεσμα είναι να έχουν σχηματιστεί βουνά από δέματα που περιμένουν να εκτελωνιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Απλά απαράδεκτοι είναι. Όπως ισχύει για όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες, η Ελλάδα πολύ απλά δεν έχει ΟΥΤΕ ταχυδρομεία.

Έκλεισα επισήμως σχεδόν 2 μήνες για 2 δεματάκια από Κίνα. Ακόμα (εδώ και 50 μέρες) δείχνει "Item has arrived at destination post". Άμα μπουν και τελωνείο, κυριολεκτικά καλά Χριστούγεννα. Είμαι μήπως η εξαίρεση; Έπεσα στην περίπτωση; Όχι. Παντού τέτοιες ιστορίες διαβάζεις.

 

 

Με αφορμή τις 50 ημερες που αναφέρεις και μιας και δεν είμαι ο πιο σχετικός,να εκφρασω μια απορία αν μπορεί να απαντήσει κάποιος.

Εδώ και 34 ημέρες, ένα δέμα μου,"προσπαθεί" να φτάσει στον προορισμό του.Η παραγγελία μου σύμφωνα με το site του κινεζοκαταστήματος, θα κλείσει σε 25 ημέρες.Αυτό το "κλείσει" τι σημαινει? Θα θεωρηθεί απο την πλευρά τους οτι παρέλαβα καλώς?

Επειδή όπως πάει το πράγμα και σύμφωνα με τις μαρτυρίες άλλων,το βλέπω πολύ πιθανό να μην έχω παραλάβει σε 25 ημέρες,τι πρέπει να κάνω? Να ανοίξω dispute ας πούμε πριν απο την καταληκτική ημερομηνία?

Ξέρω πως δεν φταίει το καταστημα αλλά προφανώς δεν φταίω κι εγω.(καλά,ισως φταίω εγώ λιγάκι που ρίσκαρα εν γνωση μου,αλλά αυτό είναι αλλη συζήτηση)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη η προθεσμια των 60 ημερων ειναι η καταληκτικη για να παραλαβεις το δεμα σου απο το κινεζικο καταστημα.Εφοσον δεν το εχεις παραλαβει με το περας των 60 ημερων κανεις dispute τοτε και αυτοματα σου επιστρεφεται το ποσο.Κανενας λογος ανησυχιας λοιπον ειναι σαν δικλειδα ασφαλειας για σενα.
Link to comment
Share on other sites

Eιναι απλά τα πράγματα.

 

Έπρεπε, εφόσον πληρώνουμε τελωνεία, και καλά κάνουν ως προς αυτό,

να βοηθήσουν την ταχύτερη διεκπεραίωση των δεμάτων.

Η απίστευτη καθυστέρηση σε συνδυασμό με το κόστος τελωνείου θα μειώσουν κάθετα τα διακινούμενα δέματα από εξωτερικο και βέβαια αυτό σε βάρος του τζίρου.

 

Κοινώς θα κάνουν μια τρύπα στο νερό,

ως προς τα έσοδα, όπως πάντα έκανε το παρομοιωδως ανίκανο νεοελληνοφωνικο κρατικό μόρφωμα από σύστασης του.

 

Θα έπρεπε να έχει ταχύτατη διεκπεραίωση ώστε να περνει δασμούς από αυτούς που θα αγόραζαν από έξω έτσι και αλλιως.

 

Η καθυστέρηση είναι πολύ αποτρεπτική ακόμα και σε αυτούς.

 

 

Παράλυτο κρατος

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη η προθεσμια των 60 ημερων ειναι η καταληκτικη για να παραλαβεις το δεμα σου απο το κινεζικο καταστημα.Εφοσον δεν το εχεις παραλαβει με το περας των 60 ημερων κανεις dispute τοτε και αυτοματα σου επιστρεφεται το ποσο.Κανενας λογος ανησυχιας λοιπον ειναι σαν δικλειδα ασφαλειας για σενα.

 

ναι ετσι, δικλειδα ασφαλειας για παρει τα χρηματα του πισω, και καπως ετσι θα αρχισουμε να βλεπουμε το "does not ship to greece" , απλα πραγματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Eιναι απλά τα πράγματα.

 

Έπρεπε, εφόσον πληρώνουμε τελωνεία, και καλά κάνουν ως προς αυτό,

να βοηθήσουν την ταχύτερη διεκπεραίωση των δεμάτων.

Η απίστευτη καθυστέρηση σε συνδυασμό με το κόστος τελωνείου θα μειώσουν κάθετα τα διακινούμενα δέματα από εξωτερικο και βέβαια αυτό σε βάρος του τζίρου.

 

Κοινώς θα κάνουν μια τρύπα στο νερό,

ως προς τα έσοδα, όπως πάντα έκανε το παρομοιωδως ανίκανο νεοελληνοφωνικο κρατικό μόρφωμα από σύστασης του.

 

Θα έπρεπε να έχει ταχύτατη διεκπεραίωση ώστε να περνει δασμούς από αυτούς που θα αγόραζαν από έξω έτσι και αλλιως.

 

Η καθυστέρηση είναι πολύ αποτρεπτική ακόμα και σε αυτούς.

 

 

Παράλυτο κρατος

Ποτε τους ενδιεφερε τους εκτελωνιστες, υπαλληλους του υπ. οικονομικων, που μια ζωη ειχαν μαθει να τα παιρνουν για να εκτελωνισουν? ποτε? τωρα απλα τα μη εμπορευματικα δεν εχουν οφελος γι αυτους, οποτε μας εχουν εντελως γραμμενους. Απο την αλλη δεν ειναι μονο οι καθυστερησεις, που ειναι τραγικες, ειναι και το οτι βαζουν οτι αξια cif θελουν, συμφωνα με δικους τους κανονες, δεν παει να εχεις μεσα κανονικο τιμολογιο αγορας..... ουτε καν τους ενδιαφερει. Κανονικα θα πρεπει να τους στελνουμε πισω την διασαφηση με την πραγματικη αξια αγορας, να κανουν επανελεγχο και μετα να αρνουμαστε να τα παραλαβουμε, πισω στην κινα λοιπον, ετσι ρε μαγκες τελωνιακοι, να κανετε τσαμπα δουλεια χωρις να παιρνετε μια, και τα ελτα το 3 ευρακι σας να το βρειτε απο αλλου να το παρετε! αντε γεια!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα για μια καμερούλα αξίας 22,8 που ήρθε από gear best πλήρωσα τελωνείο 12,6. Απο που βγήκε αυτό το ποσό δεν καταλαβαίνω. Πάντως δεν είναι ο Φ.Π.Α. Τηλέφωνο στο τελωνείο των ΕΛΤΑ δεν σηκώνουν. Άκρη δεν βγάζω για μια αυθαίρετη χρέωση. Άμα ξέρει κανείς τίποτα ας μου πεί.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομιζω πρωτη φορα συμβαινει...

Φιλε μου δεν επρεπε να πληρωσεις.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη η προθεσμια των 60 ημερων ειναι η καταληκτικη για να παραλαβεις το δεμα σου απο το κινεζικο καταστημα.Εφοσον δεν το εχεις παραλαβει με το περας των 60 ημερων κανεις dispute τοτε και αυτοματα σου επιστρεφεται το ποσο.Κανενας λογος ανησυχιας λοιπον ειναι σαν δικλειδα ασφαλειας για σενα.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Νίκο.

Ελπίζω να μην χρειαστεί το dispute.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα για μια καμερούλα αξίας 22,8 που ήρθε από gear best πλήρωσα τελωνείο 12,6. Απο που βγήκε αυτό το ποσό δεν καταλαβαίνω. Πάντως δεν είναι ο Φ.Π.Α. Τηλέφωνο στο τελωνείο των ΕΛΤΑ δεν σηκώνουν. Άκρη δεν βγάζω για μια αυθαίρετη χρέωση. Άμα ξέρει κανείς τίποτα ας μου πεί.

 

Υπολογίζω ότι μεχρι 20 ευρώ είναι ατελώς. Συνεπώς 2,8 * 0,24 (ΦΠΑ) = 0,672 +12 ευρώ τα τέλη εκτελώνισμού του ΕΛΤΑ (κάπως έτσι) τότε μας κάνει το ποσό που πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ενα σουγια μπολιασματος απο κινα,περα απο τον κινδυνο των 3 ευρω πλεον υπαρχει κινδυνος να το κρατησουν σαν επικινδυνο αντικειμενο;Γνωριζει κανενας;
Link to comment
Share on other sites

Zήτωωωω.:)

Στις 6/7 έφτασαν,σήμερα 10/7 ήλθε το ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ.Δεν πέρασαν Τελωνείο,αλλά δεν ήταν ακριβά πραγματα,της πλάκας, 8 δολλάρια και έτσι.Τώρα περιμένω κάτι των 4 δολλαρίων.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Zήτωωωω.:)

Στις 6/7 έφτασαν,σήμερα 10/7 ήλθε το ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ.Δεν πέρασαν Τελωνείο,αλλά δεν ήταν ακριβά πραγματα,της πλάκας, 8 δολλάρια και έτσι.Τώρα περιμένω κάτι των 4 δολλαρίων.

Ποτέ έφτασαν Ελλάδα;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ έφτασαν Ελλάδα;

 

Στις 6/7,το έγραψα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...