Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα 3 € δεν είναι φόροι τελωνείου. Είναι Τέλη Παράδοσης-Διεκπεραίωσης των ΕΛΤΑ.

Για τελωνείο υπάρχει προσωπική Ατέλεια Φόρων και ΦΠΑ για αγορές έως ποσού 22 € ανά δέμα :)

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι νταβατζιλίκια. Φόροι λέγονται. Τόσο καιρό φοροαποφεύγετε όσοι αγοράζετε από τρίτες χώρες ενώ όσοι αγοράζουμε από Ελλάδα πληρώνουμε κανονικά. Μας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι είναι. Ούτε εμένα μου αρέσει αυτή η αγρία φορολογία των τελευταίων χρόνων αλλά πληρώνω. Μην διαμαρτύρεστε λοιπόν όταν εφαρμόζονται τα νόμιμα.

Θεωρητικώς έχεις δίκιο αλλά το θέμα είναι πόσοι είναι αυτοί οι φόροι που εσύ τους θεωρεις a priori νόμιμους.Γιατί οι κυβερνώντες μπορεί να διορίζουν αβέρτα πελάτες και να βάζουν εμάς τα κορόιδα να πληρώνουμε με το αίμα της καρδιάς μας για να βολεύονται αυτοί.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

οταν ακουτε απο ανθρωπους οπως ο Lurker να τα λεει αυτα τα πραγματα πραγματικα δεν υπαρχει σωτηρια για αυτο το κρατος...λες περι νομου....ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΦΙΑ τι σημαινει αυτο?κριμας δεν εχω να πω τιποτα αλο πραγματικα θα ντρεπομουν να εγραφα αυτα που γραφεις..λες και μιλας για μια τοσο καλη ελλαδα που μας τα παρεχει ολα και εμεις φοροδιαφευγουμε...τελικα το συστημα αυτο εχει κανει πολυ καλη δουλεια. Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..υπάρχει λοιπόν κόσμος με άφιξη από 10/06 που δεν έχει παραλάβει ακόμη.Οπότε εμένα που προσγειώθηκε 17/06,μάλλον βιάζομαι..
Link to comment
Share on other sites

οταν ακουτε απο ανθρωπους οπως ο Lurker να τα λεει αυτα τα πραγματα πραγματικα δεν υπαρχει σωτηρια για αυτο το κρατος...λες περι νομου....ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΦΙΑ τι σημαινει αυτο?κριμας δεν εχω να πω τιποτα αλο πραγματικα θα ντρεπομουν να εγραφα αυτα που γραφεις..λες και μιλας για μια τοσο καλη ελλαδα που μας τα παρεχει ολα και εμεις φοροδιαφευγουμε...τελικα το συστημα αυτο εχει κανει πολυ καλη δουλεια.

Ο Lurker είναι από τους ανθρώπους που οι περικοπές και οι φόροι έχουν φάει πάνω από το 50% του εισοδήματος του.

Σαφέστατα και υπάρχουν φόροι άδικοι και "παράνομοι" όμως ο φόρος που επιβάλλεται σε εισαγωγές από τρίτες χώρες είναι από τους πιο σωστούς. Και μου την δίνουν όσοι προσπαθούν να φόροαποφύγουν με πρόσχημα ότι δεν είμαστε στην ιδανική χώρα και με πολλά προβλήματα. Σαν τους τύπους που για δεκάδες χρόνια δήλωναν ακριβώς το αφορολόγητο για να μην πληρώνουν δεκάρα. Εγώ δηλαδή γιατί πλήρωσαν πριν μερικά χρονιά 300€ τελωνείο στην Ολλανδία ερχόμενος από USA με ένα Laptop; Νομίζεις βοηθάς την οικονομία της χώρας σου αγοράζοντας από Κινέζους και λοιπούς φθηνιάρηδες;

Ναι να επιβάλλουν τα ΕΛΤΑ 3 euro τέλη. Γιατί; Χαμάλης είναι; Μάθατε όλοι στο τζάμπα με το δημόσιο. Ηρθε η ώρα να πληρώσουμε.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ο Lurker είναι από τους ανθρώπους που οι περικοπές και οι φόροι έχουν φάει πάνω από το 50% του εισοδήματος του.

Σαφέστατα και υπάρχουν φόροι άδικοι και "παράνομοι" όμως ο φόρος που επιβάλλεται σε εισαγωγές από τρίτες χώρες είναι από τους πιο σωστούς. Και μου την δίνουν όσοι προσπαθούν να φόροαποφύγουν με πρόσχημα ότι δεν είμαστε στην ιδανική χώρα και με πολλά προβλήματα. Σαν τους τύπους που για δεκάδες χρόνια δήλωναν ακριβώς το αφορολόγητο για να μην πληρώνουν δεκάρα. Εγώ δηλαδή γιατί πλήρωσαν πριν μερικά χρονιά 300€ τελωνείο στην Ολλανδία ερχόμενος από USA με ένα Laptop; Νομίζεις βοηθάς την οικονομία της χώρας σου αγοράζοντας από Κινέζους και λοιπούς φθηνιάρηδες;

Ναι να επιβάλλουν τα ΕΛΤΑ 3 euro τέλη. Γιατί; Χαμάλης είναι; Μάθατε όλοι στο τζάμπα με το δημόσιο. Ηρθε η ώρα να πληρώσουμε.

 

Δηλαδή ο Κινέζος που στέλνει μικροπραγματα με μηδέν μεταφορικά τι είναι?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ο Lurker είναι από τους ανθρώπους που οι περικοπές και οι φόροι έχουν φάει πάνω από το 50% του εισοδήματος του.

Σαφέστατα και υπάρχουν φόροι άδικοι και "παράνομοι" όμως ο φόρος που επιβάλλεται σε εισαγωγές από τρίτες χώρες είναι από τους πιο σωστούς. Και μου την δίνουν όσοι προσπαθούν να φόροαποφύγουν με πρόσχημα ότι δεν είμαστε στην ιδανική χώρα και με πολλά προβλήματα. Σαν τους τύπους που για δεκάδες χρόνια δήλωναν ακριβώς το αφορολόγητο για να μην πληρώνουν δεκάρα. Εγώ δηλαδή γιατί πλήρωσαν πριν μερικά χρονιά 300€ τελωνείο στην Ολλανδία ερχόμενος από USA με ένα Laptop; Νομίζεις βοηθάς την οικονομία της χώρας σου αγοράζοντας από Κινέζους και λοιπούς φθηνιάρηδες;

Ναι να επιβάλλουν τα ΕΛΤΑ 3 euro τέλη. Γιατί; Χαμάλης είναι; Μάθατε όλοι στο τζάμπα με το δημόσιο. Ηρθε η ώρα να πληρώσουμε.

 

γιατι ερχωμενος απο ΗΠΑ σε ευρωπη πληρωσες τελωνειο για το laptop? και εγω εκανα το ιδιο και δεν πληρωσα τιποτα!

Οταν ενα ιδιο προιον εχει 500 στην Ελλαδα και 200 στην Κινα ε ναι ρε θα το παραγγειλω απο την Κινα γιατι η διαφορα ειναι τεραστια! να ηταν 50 ευρω η διαφορα στα προιοντα ναι να τα αγοραζαμε απο Ελλαδα ! Αλλα οχι να πληρωνουμε τα νταβατζιλικια των μεγαλο εμπορων !

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το αγόρασα από εκεί κ φυσικά ότι εισάγεται από USA υπόκειται σε δασμούς στη πρώτη χώρα ευρωπαϊκής ένωσης που μπαίνεις. Βεβαία οι εκεί τελώνες μέχρι να ξεμπερδέψουν με μένα περάσαν άλλοι 15-20 χωρίς ελέγχο (είχαν πέσει όλοι πάνω μου λες κ έφερνα χρυσό ή τίποτα μεγάλης αξίας). Είναι κ λίγο λαχείο λοιπόν το τελωνείο το συγκεκριμένο.

Πες μου ένα προϊόν ΟΛΟΙΔΙΟ που έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Ολόιδιο όμως. Γιατί πολλές φορές το πληρώνεις παραπάνω. Διάβαζα στο νήμα του κινητού μου κάποιοι που το είχαν πάρει απ έξω να γλυτώσουν 50-70 ευρώ είτε πλήρωσαν μεταφορικά επιστροφής γιατί ήταν ελαττωματικό είτε πλήρωσαν σε οθόνη (είχε κατασκευαστικό λάθος) όπου εγώ το έκανα δωρεάν και φυσικά είχαν κ θέματα με μη ευρωπαϊκή εκδοσή.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο μεγαλύτερο κομμάτι με τον Lurker.

Ξαφνικά δεν μπορούμε να φωνάζουμε όλοι εμείς γιατί πληρώνουμε τελωνείο ενώ όλοι μας θέλουμε ένα κράτος σωστό. Όσο αφορά το κράτος μας ποτέ δεν ήταν σωστό και πότε δεν θα γίνει. Για αυτούς που λένε ότι γλυτώνουν 100-200€ από αγορές του εξωτερικού εεεε τι σκατά ρε παιδιά θα δώσετε 50-60€ στο τελωνείο και πάλι έχετε γλυτώσει αρκετά....

Για εμένα η όλη ιστορία με το τελωνείο είναι ότι πρέπει να βγει μια λίστα και να λέει πχ κινητά τηλέφωνα φόρος 50€ οπότε έχεις ένα μπουσουλα και ξέρεις τι σε συμφερει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1319.html Έχει και μια σχετική ανακοίνωση για το θέμα από την ρυθμιστική αρχή αλλά τίποτα ακόμη. θα πληρώνουμε 3 ευρα στο βρόντο !! Προσωπικά, αναγκάστηκα να πληρώσω 3 ευρώ, για αντικείμενο αξίας 1,69 ευρώ, ξεφτίλα μιλάμε. Ότι αντικείμενο αποστέλλεται με αριθμό καταδίωξις πλέων έχει και τέλη εμφάνισης τέλος !! ας το πάρουμε απόφαση. :mad: Edited by ilias821
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το αγόρασα από εκεί κ φυσικά ότι εισάγεται από USA υπόκειται σε δασμούς στη πρώτη χώρα ευρωπαϊκής ένωσης που μπαίνεις. Βεβαία οι εκεί τελώνες μέχρι να ξεμπερδέψουν με μένα περάσαν άλλοι 15-20 χωρίς ελέγχο (είχαν πέσει όλοι πάνω μου λες κ έφερνα χρυσό ή τίποτα μεγάλης αξίας). Είναι κ λίγο λαχείο λοιπόν το τελωνείο το συγκεκριμένο.

Πες μου ένα προϊόν ΟΛΟΙΔΙΟ που έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Ολόιδιο όμως. Γιατί πολλές φορές το πληρώνεις παραπάνω. Διάβαζα στο νήμα του κινητού μου κάποιοι που το είχαν πάρει απ έξω να γλυτώσουν 50-70 ευρώ είτε πλήρωσαν μεταφορικά επιστροφής γιατί ήταν ελαττωματικό είτε πλήρωσαν σε οθόνη (είχε κατασκευαστικό λάθος) όπου εγώ το έκανα δωρεάν και φυσικά είχαν κ θέματα με μη ευρωπαϊκή εκδοσή.

 

ενα drone που αγορασα 190 ευρω απο την Κινα Στην Ελλαδα το πουλουσαν 389! ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΟΣ ΠΡΟΙΟΝ! οσο για το λαπτοπ μην μου πεις οτι τους ειπες οτι το αγορασες ? Δηλαδη το ειχες μεσα στην χειραποσκευη σου και το βρικανε? Και εσυ δεν τους ειπες οτι το ειχες απο πριν μαζι σου ? αυτο εγω πρωτη φορα το ακουω να πας ταξιδι εκτος ΕΕ να αγορασεις ενα κινητο η ενα λαπτοπ να το εχεις στην βαλιτσα σου και να πληρωσεις τελωνειο!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα media player από geekbuying.com αξίας $110. Λέτε να φάω δάγκωμα από τελωνείο και πόσο να υπολογίζω ? :rolleyes:

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι νταβατζιλίκια. Φόροι λέγονται. Τόσο καιρό φοροαποφεύγετε όσοι αγοράζετε από τρίτες χώρες ενώ όσοι αγοράζουμε από Ελλάδα πληρώνουμε κανονικά. Μας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι είναι. Ούτε εμένα μου αρέσει αυτή η αγρία φορολογία των τελευταίων χρόνων αλλά πληρώνω. Μην διαμαρτύρεστε λοιπόν όταν εφαρμόζονται τα νόμιμα.

 

Lukrer το 3ευρο ειναι παρανομο και υπαρχει και σχετικη εισηγηση της ΕΕΤΤ - Αφου ειναι κατω απο 22 ευρω η αγορά δεν υπαρχει δασμός. Το 3ευρο το ανακαλυψε τα ΕΛΤΑ χωρις λογο και αιτία.

Αν εσενα δεν σου αρεσει να διαμαρτυρεσαι για οτι αδικο υπαρχει σε αυτη τη χωρα εισαι αξιος της μοιρας σου και λυπαμαι που ακομα μετα απο τοσα χρονια δεν εχεις ακομα καταλαβει τιποτα.

Αλλο το αδικο και άλλο το σωστό μαθε να τα διαχωριζεις γιατι μαλλον τα εχεις μπερδεψει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο αλλος λεει παλι καλα που μπηκε το 3 ευρω γιατι ετσι ειναι σωστο.Καλα κανουν και μας γλεντανε,αυτο μας αξιζει.Ξερει κανεις αν μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο το νταβατζιλικι των ελτα???Η το παιρνουμε αποφαση???Γιατι αν ειναι για μικροπραγματα ευτελους αξιας 3 και 5 ευρω να δινω το 3ευρω καθε φορα δεν αξιζει δυστυχως.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα φιλε ολα συστημενα ειναι που παραγγελνω και τα 2 τα τελευταια που σταματησανε και δεχθηκαν το 3ευρω κανονικα συστημενα ηταν και αυτα.
Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και σε άλλο νήμα, θέλω να κάνω μία αγορά από gearbest (hk warehouse) και δεν μου δίνει ει επιλογή συστημένου παρά μόνο μη συστημένο και dhl και σκέφτομαι μήπως έχει κάποια σχέση με το 3€ ή τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβο αυτο που θα παραγγειλεις???Με dhl θα σου χρεωνει και αρκετα παραπανω λογικα και πας καρφι για τελωνειο(γνωστο απο παλια οτι οτι ερχεται με κουριερ περναει τελωνειο).Το μη συστημενο με τι τροπο αποστολης λεει δηλαδη??Δεν ξερω πολλα απο gearbest,απο aliexpress και ebay ψωνιζω.Αυτο το priority που λενε δεν περναει σιγουρα δεν στο εχει επιλογη??Και παλι βεβαια κοστιζει οποτε αξιζει αν παραγγειλεις κατι ακριβο μονο.
Link to comment
Share on other sites

Ένα xiaomi tv box θέλω να πάρω με κόστος 60€, για dhl δεν το συζητάω, απλά αναρωτιέμαι γιατί δίνει μόνο μη συστημένο. Συγκεκριμένα η επιλογή είναι: Unregistered Air Mail (No Tracking Number). Αυτό συμβαίνει από την Hk αποθηκη, από την κινεζική που βλέπω άλλα προϊόντα δίνει tracking number.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο Κινέζος που στέλνει μικροπραγματα με μηδέν μεταφορικά τι είναι?

 

μαγκας!!! και σου αγορασε και το λιμανι του πειραια (ενα μερος) και σου εφερε και τα κεντρικα του ομιλου alibaba στην αθηνα, alibaba μιλαμε για εναν απο τους ομιλους που θα σαρωσει τον κοσμο.... και εμεις ασχολουμαστε με τα ελτα και τα 3ευρα!!! χαχα

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Κokorets για τετοια αξια καντο unregistered και ο ο θεος βοηθος.Προς ενημερωση σας απλα επικοινωνησα με το γραφειο συναλλαγης των ελτα στο αεροδρομιο και ο τυπας εκει αφου το σηκωσε μετα απο 700 τηλεφωνα χωρις καμια διαθεση για πολλα πολλα απλα μου ειπε οτι πλεον περνανε ηλεκτρονικα τα παντα και μηχανογραφουνται οποτε ΟΛΑ θα υποκεινται σε αναλογα φπα και δασμους συγκριτικα με την αξια τους.Για το 3ευρω λεει δεν ειναι τελωνειου αλλα για τις παροχες των ελτα(ενταξει εκει εκλαψα,παροχες που κανουν ενα μηνα να το φερουν απο αεροδρομιο στην αθηνα)και απο εδω και περα θα μπαινει παντου.Μακαρι να υπερεβαλλε λιγο στο παντου γιατι εχω ακομα αρκετα δεματακια που περιμενω και θα δωσω τζαμπα λεφτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2103538122 ειναι το τηλεφωνο τους σε περιπτωση που επιθυμει και κανας αλλος να ρωτησει κατι ή να ριξει κανα μπινελικι ξερω εγω :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα πριν λίγο τον πρόεδρο των ταχυδρομικών,ο οποίος έλεγε ότι τα Ταχυδρομεία πνέουν τα λοίσθια,είναι μέσα πολά εκατομμύρια,έχουν τους μισούς υπαλλήλους,και όπως πανε, θα κάνουν 10-15 μέρες να έρχονται τα γράμματα.

Οσον αφορά στο αεροδρομιο,είπε ότι επειδή οι υπάλληλοι είναι πολύ λίγοι,θα ταλαιπωρούμεθα όλοι όσοι περιμένουμε δέματα.

Ετσι εξηγείται και το 3ευρο που πέφτει αβέρτα.Δει δη χρημάτων...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Tι γίνεται.....

25 μέρες στο περίμενε....

Arrived at destination country....

Και μετά τίποτα....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

καλα χριστουγεννα

Ποιανού έτους;

Πέραν της πλάκας

Αν είναι να πληρώσουμε να γίνεται σφαίρα ο εκτελωνισμος,

όχι να είμαστε ένα μήνα στο περιμενε...

Έλεος δλδ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...