Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Στο παρακάτω λογικά δεν πληρώνω κάτι επιπλέον σωστά; 1d71714b0940970849a30bf92dfd9e4e.jpg

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://bikerzbits.com/ αυτό είναι το κατάστημα

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο παρακάτω λογικά δεν πληρώνω κάτι επιπλέον σωστά; 1d71714b0940970849a30bf92dfd9e4e.jpg

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν είναι όντως από Πολωνία, όχι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως από Πολωνία, όχι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ. Έφυγε η παραγγελία.

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν αγοράσω από AliExpress μπαταρία λιθίου για ένα κινητό nokia του πατέρα μου θα την κατασχέσουν στο τελωνείο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν αγοράσω από AliExpress μπαταρία λιθίου για ένα κινητό nokia του πατέρα μου θα την κατασχέσουν στο τελωνείο?

 

Το πιθανότερο είναι να μην τη στείλει ο πωλητής.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους γνωστές .Επειδη ψάχνω για ένα προϊόν που υπάρχει δυστυχώς μόνο ΗΠΑ και δυστυχώς για μια ακόμη φορά η αποστολή γίνεται μόνο με ιδιωτική μεταφορική ,στα 600 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά ποσό θα είναι ο εκτελωνισμός;Γνωρίζω ότι μόνο 100 ευρώ θα είναι η αμοιβή τα υπόλοιπα ποσό θα είναι;
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να μην τη στείλει ο πωλητής.

 

Συγνώμη αλλά λογικά έχω χάσει κάποια ενημέρωση στο θέμα...

Γιατί να μην την στείλει ο πωλητής από το AliExpress;

Υπάρχει κάποια απαγόρευση πάλι για την αποστολή μπαταριών λιθίου;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους γνωστές .Επειδη ψάχνω για ένα προϊόν που υπάρχει δυστυχώς μόνο ΗΠΑ και δυστυχώς για μια ακόμη φορά η αποστολή γίνεται μόνο με ιδιωτική μεταφορική ,στα 600 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά ποσό θα είναι ο εκτελωνισμός;Γνωρίζω ότι μόνο 100 ευρώ θα είναι η αμοιβή τα υπόλοιπα ποσό θα είναι;

 

Στην αποστολή με courier από τρίτη χώρα, και για αξία 600€, επιβαρύνεσαι, εκτός από τα γνωστά (ΦΠΑ και δασμός), και με τα έξοδα εκτελωνισμού που είναι αυξημένα, κυρίως,, με την αμοιβή του εκτελωνιστή που ξεκινάει από 50€ ανάλογα με την εταιρεία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγνώμη αλλά λογικά έχω χάσει κάποια ενημέρωση στο θέμα...

Γιατί να μην την στείλει ο πωλητής από το AliExpress;

Υπάρχει κάποια απαγόρευση πάλι για την αποστολή μπαταριών λιθίου;

 

Από όσα γνωρίζω, απαγορεύεται η αποστολή μπαταριών με ταχυδρομικά δέματα.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω σε αυτό που αναφέρει παραπάνω ο makap ότι όντως οι πωλητές, έχοντας προφανώς προηγούμενη (κακή) εμπειρία από το... άθλημα, δε στέλνουν μπαταρίες σε ευρωπαϊκές χώρες - ή τουλάχιστον σε όσες απ' αυτές έχουν απαγόρευση, γιατί έχω δει μαγαζιά όπως το banggood και gearbest να στέλνουν σε κάποιες χώρες (νομίζω UK ήταν μία απ' αυτές, αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Γενικά δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με τους σχετικούς κανονισμούς και πού ακριβώς εφαρμόζονται. Αν δεν έβλεπα δε τις παραπάνω εξαιρέσεις, θα έλεγα ότι είναι οι αεροπορικές εταιρίες που αρνούνται να μεταφέρουν μπαταρίες, λόγω των ατυχημάτων που έχουν σημειωθεί σε κάποιες περιπτώσεις (με αναφλέξεις σε μπαταρίες λιθίου).

Υπάρχουν όμως και συνδυασμοί πωλητών / μεθόδων μεταφοράς που φαίνεται ότι δουλεύουν. Π.χ. το banggood στέλνει μπαταρίες λιθίου μέσω... Αμερικής (όπου δεν ισχύουν περιορισμοί...; Ποιος ξέρει...). Τα μεταφορικά σε αυτήν την περίπτωση βέβαια είναι λίγο τσιμπημένα, όχι κάτι το τραγικό όμως - ενώ φαντάζομαι ότι αν το κόστος υπερβεί την ατέλεια των €22, μπορεί να υπάρχει και κίνδυνος τελωνείου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Έστειλα ένα smartwatch kospet optimus pro στην Κίνα για αντικατάσταση επειδή ηταν ελαττωματικο ( μετά από συνεννόηση με την kospet) και ταυτόχρονα μου έστειλαν ένα καινουργιο.

Το καινουργιο όμως τον σταμάτησαν στο τελωνείο και μου ζητάνε χαρτιά ( απόδειξη η κάτι άλλο) για να το κοστολογησουν.

 

Εγώ όμως δεν έχω χαρτιά γιατί αγοράστηκε από εξωτερικό όχι μέσω ίντερνετ αλλά με παρουσία στο κατάστημα.

 

Τους έστειλα mail ότι είναι αντικατάσταση και όχι αγορά και περιμένω νέα τους.

 

Τι μου προτείνετε??

 

Σας ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Έστειλα ένα smartwatch kospet optimus pro στην Κίνα για αντικατάσταση επειδή ηταν ελαττωματικο ( μετά από συνεννόηση με την kospet) και ταυτόχρονα μου έστειλαν ένα καινουργιο.

Το καινουργιο όμως τον σταμάτησαν στο τελωνείο και μου ζητάνε χαρτιά ( απόδειξη η κάτι άλλο) για να το κοστολογησουν.

 

Εγώ όμως δεν έχω χαρτιά γιατί αγοράστηκε από εξωτερικό όχι μέσω ίντερνετ αλλά με παρουσία στο κατάστημα.

 

Τους έστειλα mail ότι είναι αντικατάσταση και όχι αγορά και περιμένω νέα τους.

 

Τι μου προτείνετε??

 

Σας ευχαριστώ

 

 

Για να αποφύγεις τη χρέωση εξόδων εκτελωνισμού, αφού το ρολόι εισάγεται τώρα από τρίτη χώρα, έπρεπε να ακολουθήσεις σχετική διαδικασία στα ΕΛΤΑ όταν το έστειλες πίσω.

Τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις την απόδειξη αγοράς, αν την έχεις, αλλιώς δεν γλυτώνεις τη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!οπωσ είχα ξαναπεί έχω κάνει αγορά από ιδιώτη μέσω PayPal 240euro για δύο ξεχωριστά πακέτα σε διαφορετικές διευθύνσεις. Το πρώτο ήρθε μου ζήτησαν συναλλαγή την έστειλα ότι το πρώτο πακέτο κοστίζει 80ευρω. Με πήρε κάποιος από τα ελτα μου είπε ότι δε μπορεί να το περάσει σαν 80ευρω.θελει packing list. Τι είναι αυτό γνωρίζει κανείς? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!οπωσ είχα ξαναπεί έχω κάνει αγορά από ιδιώτη μέσω PayPal 240euro για δύο ξεχωριστά πακέτα σε διαφορετικές διευθύνσεις. Το πρώτο ήρθε μου ζήτησαν συναλλαγή την έστειλα ότι το πρώτο πακέτο κοστίζει 80ευρω. Με πήρε κάποιος από τα ελτα μου είπε ότι δε μπορεί να το περάσει σαν 80ευρω.θελει packing list. Τι είναι αυτό γνωρίζει κανείς? Ευχαριστω

 

Τι έστειλες στα ΕΛΤΑ;

Σου ζητάνε περιγραφή του αντικειμένου και αξία, δηλαδή όσα έχουμε ξαναπεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 6/6 τελευταία δέματα που έρχονται από εκτός ΕΕ να σταματάνε τους τελευταίους μήνες, ακόμη και αν έχει μπει ευρωπαϊκό tracking number. Νομίζω πως πια κάνουν σωστά τη δουλειά τους και η εξαίρεση θα είναι να περάσει κάτι χωρίς να ελεγχθεί.

Από εδώ και πέρα θα υπολογίζω ως δεδομένο ότι θα πληρώσω για εκτελωνισμό.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω 6/6 τελευταία δέματα που έρχονται από εκτός ΕΕ να σταματάνε τους τελευταίους μήνες, ακόμη και αν έχει μπει ευρωπαϊκό tracking number. Νομίζω πως πια κάνουν σωστά τη δουλειά τους και η εξαίρεση θα είναι να περάσει κάτι χωρίς να ελεγχθεί.

Από εδώ και πέρα θα υπολογίζω ως δεδομένο ότι θα πληρώσω για εκτελωνισμό.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Δεν υπαρχει περιπτωση κατι σε κατάληξη nl ας πουμε να πληρωσεις το παραμικρο.Και de και ολα τα ευρωπαϊκά.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μια ερωτηση...η μεθοδος eu priority απο bangood περναει τελωνειο??γιατι δεν μου δινει την επιλογη priority direct mail και αναγκαστηκα μονο eu priority ..σας ρωταω για αγορα κινητου..οποιος ξερει ας απαντησει κατι σιγουρα και αν εχει παραγγειλει με αυτην την μεθοδο χωρις να περασει τελωνειο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση κατι σε κατάληξη nl ας πουμε να πληρωσεις το παραμικρο.Και de και ολα τα ευρωπαϊκά.
Κανείς λάθος, 3 με NL, 1 με SE και 2 με BE και σταμάτησαν όλα.

Πιστεύω ότι έχουν βελτιώσει το σύστημα που ελέγχουν τα tracking numbers και μπορούν και βλέπουν και τα προηγούμενα όπως έρχονται από Κίνα. Όπως δηλαδή τα βρίσκει και το track parcel app.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανείς λάθος, 3 με NL, 1 με SE και 2 με BE και σταμάτησαν όλα.

Πιστεύω ότι έχουν βελτιώσει το σύστημα που ελέγχουν τα tracking numbers και μπορούν και βλέπουν και τα προηγούμενα όπως έρχονται από Κίνα. Όπως δηλαδή τα βρίσκει και το track parcel app.

 

 

Άλλο το "σταμάτησε" ένα δέμα με προέλευση από ΕΕ και άλλο "χρεώθηκε" έξοδα εκτελωνισμού.

Άλλωστε, η διαδικασία της λεγόμενης τριγωνικής μεθόδου είναι τέτοια ώστε, όταν το δέμα φτάσει στη χώρα εισόδου στην ΕΕ, αλλάζει η συσκευασία του και φαίνεται μόνον η χώρα της ΕΕ ως χώρα προέλευσης.

Ειδικά, όσα δέματα διακινούνται με το Γερμανικό ταχυδρομείο από Κίνα, δεν εισέρχονται καθόλου στο αεροδρόμιο Αθηνών αλλά πηγαίνουν κατευθείαν στις αποθήκες της DHL στο Κορωπί.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς λάθος, 3 με NL, 1 με SE και 2 με BE και σταμάτησαν όλα.

Πιστεύω ότι έχουν βελτιώσει το σύστημα που ελέγχουν τα tracking numbers και μπορούν και βλέπουν και τα προηγούμενα όπως έρχονται από Κίνα. Όπως δηλαδή τα βρίσκει και το track parcel app.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Και δεν μπορεί να έρχεται με NL και να μην είναι με priority;Να το στέλνει δηλαδή κάποιος κατ' ευθείαν με NL;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατόν κάτι από Banggood αξίας 20€ να είναι κολλημένο στο τελωνείο από 17/8?
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατόν κάτι από Banggood αξίας 20€ να είναι κολλημένο στο τελωνείο από 17/8?

 

Εάν ταξίδεψε με απλό ταχυδρομείο είναι απολύτως λογικό.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μια ερωτηση...η μεθοδος eu priority απο bangood περναει τελωνειο??γιατι δεν μου δινει την επιλογη priority direct mail και αναγκαστηκα μονο eu priority ..σας ρωταω για αγορα κινητου..οποιος ξερει ας απαντησει κατι σιγουρα και αν εχει παραγγειλει με αυτην την μεθοδο χωρις να περασει τελωνειο...επισης και απο gearbest η μεθοδος priority line περναει τελωνειο?
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το "σταμάτησε" ένα δέμα με προέλευση από ΕΕ και άλλο "χρεώθηκε" έξοδα εκτελωνισμού.

 

Άλλωστε, η διαδικασία της λεγόμενης τριγωνικής μεθόδου είναι τέτοια ώστε, όταν το δέμα φτάσει στη χώρα εισόδου στην ΕΕ, αλλάζει η συσκευασία του και φαίνεται μόνον η χώρα της ΕΕ ως χώρα προέλευσης.

 

Ειδικά, όσα δέματα διακινούνται με το Γερμανικό ταχυδρομείο από Κίνα, δεν εισέρχονται καθόλου στο αεροδρόμιο Αθηνών αλλά πηγαίνουν κατευθείαν στις αποθήκες της DHL στο Κορωπί.

Στα δέματα τα δικά μου που ήταν αξίας μεταξύ 50 και 120 ευρώ ζήτησαν PayPal ή αντίστοιχο και επέβαλαν τα νόμιμα δηλαδή ΦΠΑ και το τέλος των ΕΛΤΑ.

Τώρα μου έρχεται δέμα από ΗΚ με dhl. Το tracking number είναι DE αλλά στο site της DHL φαίνεται καθαρά ότι είναι από ΗΚ. Θα πω το θα γίνει και με αυτό.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα δέματα τα δικά μου που ήταν αξίας μεταξύ 50 και 120 ευρώ ζήτησαν PayPal ή αντίστοιχο και επέβαλαν τα νόμιμα δηλαδή ΦΠΑ και το τέλος των ΕΛΤΑ.

Τώρα μου έρχεται δέμα από ΗΚ με dhl. Το tracking number είναι DE αλλά στο site της DHL φαίνεται καθαρά ότι είναι από ΗΚ. Θα πω το θα γίνει και με αυτό.

 

 

Τα δέματα αυτά ταξίδεψαν με PDM ή EU Priority ή με απλό ταχυδρομείο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...