Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να είναι εσωτερικά σκαναρισματα που δεν βλέπουμε εμείς. Ή μπορεί να είναι κάποιο update που κάνει ο server στη βάση δεδομένων του. Κάτι είναι αλλά δεν είναι το επίσημο. Κανένας δεν ξέρει...

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να ξερεις τι θα χρεωσει φιλε. οπως τους ερθει ειναι και αναλογα πως θα ξυπνησει το πρωι ο υπαλληλος, ειναι χιλιαδες , εκατομμυρια τα δεματα δεν θα φαει μιση ωρα με το καθε ενα να δει ποσο εχει. Απο aliexpress που δεν εχει paypal δεν μπορεις να ζητησεις να σου εβαζε μεσα και την αποδειξη ... Ρισκο ειναι . προσωπικα αντικειμενα τετοιας αξιας απο ali δεν θα αγοραζα

 

61922_10150104916238009_5819860_n.jpg

Δεν δέχεται να βάλει ο Κινέζος το invoice ή δεν το λαμβάνουν εδώ υπόψιν?? Μάλλον το δεύτερο πιστεύω...

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια αυτών:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7415298#post7415298

να αναφέρω ότι τελικά το παρέλαβα σήμερα. Χρειάστηκε να επικοινωνήσω 4 φορές με τα ΕΛΤΑ (μετά από δεκάδες απόπειρες, εννοείται). Την τελευταία φορά, η υπάλληλος στο 2103538103 μου είπε ότι το έβλεπε στο σύστημα ως... "καπνικά" (δηλαδή ατμιστικά προϊόντα) και ότι θα το διόρθωνε, όπως και έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια αυτών:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7415298#post7415298

να αναφέρω ότι τελικά το παρέλαβα σήμερα. Χρειάστηκε να επικοινωνήσω 4 φορές με τα ΕΛΤΑ (μετά από δεκάδες απόπειρες, εννοείται). Την τελευταία φορά, η υπάλληλος στο 2103538103 μου είπε ότι το έβλεπε στο σύστημα ως... "καπνικά" (δηλαδή ατμιστικά προϊόντα) και ότι θα το διόρθωνε, όπως και έγινε.

 

Tυχερέε,μόνον 20 μέρες κάνανε να το διορθώσουν...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Tυχερέε,μόνον 20 μέρες κάνανε να το διορθώσουν...

:)

Και 2 φορές, που είχα μιλήσει με προϊστάμενο στο 2103538162, με διαβεβαίωναν ότι έχει γίνει λάθος, θα το διορθώσουν αυθημερόν και θα με ενημέρωναν τηλεφωνικά, την ίδια μέρα. Επειδή οι μέρες περνούσαν και δεν έβλεπα φως, τους είχα στείλει και mail. Οπότε, όταν μιλησα τελικά με την κοπέλα στο 2103538103, μου ζήτησε να της στείλω mail, της είπα ότι το έχω κάνει από μέρες, το βρήκε και ασχολήθηκε... Πάλι καλά που δεν το κατέστρεψαν.

Link to comment
Share on other sites

σε τηλ μου στα ελτα μου ειπαν οτι ειναι τελωνειο 2 παραγγελιες με priority ?? 44 μερες απο αγορα ελεος

 

προφανώς μας τρολαρουν η βρηκαν τροπο να σταματήσουν και τα priority

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή συγχύσεων / παρεξηγήσεων , αναφέρεστε όλοι στη μέθοδο Priority Direct Mail του Banggood;
Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή συγχύσεων / παρεξηγήσεων , αναφέρεστε όλοι στη μέθοδο Priority Direct Mail του Banggood;

Εγώ όχι, με απλό συστημένο ήταν το δικό μου.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή συγχύσεων / παρεξηγήσεων , αναφέρεστε όλοι στη μέθοδο Priority Direct Mail του Banggood;

ναι priority

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή συγχύσεων / παρεξηγήσεων , αναφέρεστε όλοι στη μέθοδο Priority Direct Mail του Banggood;
Ναι priority και εγώ... άστα βράστα...

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ότι στο τηλεφωνικό κέντρο των ΕΛΤΑ αναφέρουν την..... μαγική αυτή λέξη, δεν σημαίνει οτι θα εκτελωνιστεί το δέμα και θα επιβληθούν δασμοί. Απλά δεν έχει κλείσει ακόμα απο το αεροδρόμιο. Επισης μην μπερδεύουμε το απλό ή συστημένο με το priority direct mail. Πριν απο λίγο καιρό άλλο ενα άτομο προκάλεσε πανικό γιατι ενώ έλεγε για priority, τελικά ηταν απλά συστημένο. Τώρα αν άλλαξε κατι έκτακτα, τότε τι να πώ. Πάντως το Banggood δεν έχει ανακοινώσει κάποια αλλαγή στην μέθοδο αποστολης.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι στο τηλεφωνικό κέντρο των ΕΛΤΑ αναφέρουν την..... μαγική αυτή λέξη, δεν σημαίνει οτι θα εκτελωνιστεί το δέμα και θα επιβληθούν δασμοί. Απλά δεν έχει κλείσει ακόμα απο το αεροδρόμιο. Επισης μην μπερδεύουμε το απλό ή συστημένο με το priority direct mail. Πριν απο λίγο καιρό άλλο ενα άτομο προλάλεσε πανικό γιατι ενώ έλεγε για priority, τελικά ηταν απλά συστημένο. Τώρα αν άλλαξε κατι έκτακτα, τότε τι να πώ. Πάντως το Banggood δεν έχει ανακοινώσει κάποια αλλαγή στην μέθοδο αποστολης.

 

φιλε δεν μπερδευουμε μιλαμε για priority direct mail και μαλιστα δυο δεματα εγω απο 14/11

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν μπερδευουμε μιλαμε για priority direct mail και μαλιστα δυο δεματα εγω απο 14/11

 

Ε,ρε φωτιες που μας αναψες..... :cry:

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω οτι οταν στο τηλ. κέντρο λένε τελωνειο, δεν σημαίνει επιβολή δασμών. Απο την στιγμή που έρχονται απο Ολλανδία και δεν αναφέρεται οτι προέρχονται απο Κινα και με κάποιο τρόπο εκτελωνίζονται εντός Ε.Ε., δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Σε εμένα που μου έχουν κολλήσει 2 δέματα απο τις 24/12 σε status αφιξη στην χώρα προορισμού δεν μου είπαν κατι για τελωνείο ( τηλ. επικοινωνία πριν απο λίγο).
Link to comment
Share on other sites

Ε,ρε φωτιες που μας αναψες..... :cry:

 

αστα φιλε μου την εχει βιδώσει γιατι ο μικρος δεν θα παρει το δωρο του ουτε πρωτοχρονια με τα λαμογια

 

παντως δεν μπορω να καταλαβω με ποια δικαιολογια θα βαλουν δασμους σε κατι που ειναι απο ευρωπη

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ξαναλέω οτι οταν στο τηλ. κέντρο λένε τελωνειο, δεν σημαίνει επιβολή δασμών. Απο την στιγμή που έρχονται απο Ολλανδία και δεν αναφέρεται οτι προέρχονται απο Κινα και με κάποιο τρόπο εκτελωνίζονται εντός Ε.Ε., δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Σε εμένα που μου έχουν κολλήσει 2 δέματα απο τις 24/12 σε status αφιξη στην χώρα προορισμού δεν μου είπαν κατι για τελωνείο ( τηλ. επικοινωνία πριν απο λίγο).

 

τι να σου πω δεν ξερω εμενα ειναι το ενα απο 23/12 και το αλλο 24/12 σε αυτο το στατους

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ και μετα τιποτα

 

εσενα τι σου ειπαν ??

Edited by mples
Link to comment
Share on other sites

αστα φιλε μου την εχει βιδώσει γιατι ο μικρος δεν θα παρει το δωρο του ουτε πρωτοχρονια με τα λαμογια

 

παντως δεν μπορω να καταλαβω με ποια δικαιολογια θα βαλουν δασμους σε κατι που ειναι απο ευρωπη

 

Αυτο πως το συμπεραινεις? Το οτι περνουν απο το τελωνειο, αντε να δεχτω. Αυτο ομως δεν σημαινει και οτι θα επιβληθουν δασμοι.

Μηπως να το ξαναδουμε?

Τωρα ειδα και τις ημερομηνιες που βαζεις. Με τις ιδιες (23), εχω κι εγω. Κατανοώ ομως οτι αυτες τις ημερες μια καθυστερηση ειναι... εθιμο!

Εμενα γραφει, ARRIVAL AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE. ATHENS AMU.

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως το συμπεραινεις? Το οτι περνουν απο το τελωνειο, αντε να δεχτω. Αυτο ομως δεν σημαινει και οτι θα επιβληθουν δασμοι.

Μηπως να το ξαναδουμε?

 

ναι οκ αλλα γιατι να βαλουν δεμα στο τελωνειο αφου ειναι απο ευρωπη γιατι ?

δεν εχουν δουλεια και ειπαν να κανουν πλακα σε μας

 

καλα σε εμενα αυτο δεν ειναι καθυστέρηση ειναι τρολαρισμα απο 14/11 ρε παιδια !

Edited by mples
Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω οτι οταν στο τηλ. κέντρο λένε τελωνειο, δεν σημαίνει επιβολή δασμών. Απο την στιγμή που έρχονται απο Ολλανδία και δεν αναφέρεται οτι προέρχονται απο Κινα και με κάποιο τρόπο εκτελωνίζονται εντός Ε.Ε., δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Σε εμένα που μου έχουν κολλήσει 2 δέματα απο τις 24/12 σε status αφιξη στην χώρα προορισμού δεν μου είπαν κατι για τελωνείο ( τηλ. επικοινωνία πριν απο λίγο).

Και έμενα μου είπαν στα ΕΛΤΑ που επικοινώνησα το πρωί με δέμα κολλημένο από 24/12 σε status άφιξη στην χώρα προορισμού, ότι είναι στο Τελωνείο, φυσικά δεν ξέρουμε αν τελικά θα επιβληθούν δασμοί ή έχουν μπει για έλεγχο , αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα υπάρξει καθυστέρηση στην παραλαβή. Τελικά σαν να μαζευόμαστε πολλοί με άφιξη 24/12 ή είναι η ιδέα μου....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οχι άγχος. Το οτι τα δέματα προχωρούν με ρυθμούς χελώνας είναι θέμα καθαρά των ΕΛΤΑ. Κάτι οι γιορτές κατι το ότι περιέργως τα δέματα είναι κολλημένα τις εργάσιμες ημέρες και ξαφνικά εχουμε κίνηση τις αργίες ( διπλά μεροκάματα), δεν το βλέπετε. Επιπλέον απο την στιγμή που το banggood μας λέει οτι δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση τελωνείου, σε περίπτωση που τελικά κατι στραβώσει τοτε με μερικές εκατοντάδες dispute θα πάρουμε κάποια χρήματα πίσω ( βλέπε gearbest).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οχι άγχος. Το οτι τα δέματα προχωρούν με ρυθμούς χελώνας είναι θέμα καθαρά των ΕΛΤΑ. Κάτι οι γιορτές κατι το ότι περιέργως τα δέματα είναι κολλημένα τις εργάσιμες ημέρες και ξαφνικά εχουμε κίνηση τις αργίες ( διπλά μεροκάματα), δεν το βλέπετε. Επιπλέον απο την στιγμή που το banggood μας λέει οτι δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση τελωνείου, σε περίπτωση που τελικά κατι στραβώσει τοτε με μερικές εκατοντάδες dispute θα πάρουμε κάποια χρήματα πίσω ( βλέπε gearbest).

 

που το λεει αυτο το bangood γιατι εγω ειχα ρωτησει και μου ειχαν απαντησει το τελωνειο ειναι του πελατη φυσικα τους ειχα εξηγήσει οτι μιλαγα για το priority

Link to comment
Share on other sites

Σε live chat που τους έκανα την ερώτηση πριν την παραγγελία μου απάντησαν χωρίς επιπλέον φόρους ή δασμούς. Επίσης κάποιοι unboxers λένε οτι δεν έχει αλλάξει κατι σχετικά με αυτη την μέθοδο αποστολής.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Μου επέστρεψε ο αδερφός μου το iPhone μου (μόνο το κινητό χωρίς κανένα εξάρτημα) το οποίο του το είχα δώσει όταν πήγε Αμερική. Όλα αυτά τα έγραψε πάνω στο πακέτο και έβαλε τιμή 150€ καθώς το κινητό είναι 2 χρόνια χρησιμοποιημένο! Τώρα μετά απο 2 εβδομάδες έφτασε στο αεροδρόμιο της Αθήνας και μου λέει οτι απο σήμερα το πρωί βρίσκεται στο τελωνείο. Πήρα πολλά τηλέφωνα και όλοι μου έλεγαν οτι στο τελωνείο θα κάτσει τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Τώρα αυτό τι σημαίνει ότι θα περάσει σίγουρα τελωνείο?? Και αν ναι, θα πληρώσω χρήματα για το κινητό μου απλά επειδή το πήρα πίσω? Και σε αυτήν την περίπτωση πόσο πληρώνω? :worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

Σε live chat που τους έκανα την ερώτηση πριν την παραγγελία μου απάντησαν χωρίς επιπλέον φόρους ή δασμούς. Επίσης κάποιοι unboxers λένε οτι δεν έχει αλλάξει κατι σχετικά με αυτη την μέθοδο αποστολής.

 

τεσπα εμενα σε live chat μου ειπαν οι δασμοι ειναι του πελατη οτι ναναι :lol:

Link to comment
Share on other sites

τεσπα εμενα σε live chat μου ειπαν οι δασμοι ειναι του πελατη οτι ναναι :lol:

 

Εννοειται οτι ειναι του πελατη!

Απλα αυτοι διαφημιζαν τον τροπο αποστολης αυτο, σαν τροπο που σιγουρα απεκλειε το τελωνειο και μαλλον θα ειχαν δικιο μιας και μεχρι τωρα δεν υπηρξε προβλημα. Αλλα ως γνωστον.... ο τρελος και η εξουσια, οτι θελουν κανουν! Και σιγα αν στραβωσει το κλιμα, μην μπουν στην διαδικασια να μας αποζημιωσουν ολους! Αυτα εγω δεν τα πιστευω.

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...