Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

να σας πληροφορήσω ότι δέμα από GearBest με την ένδειξη "Priority Direct Mail" και χώρα απόστολής την Ολανδία Παραγγέλθηκε στις 3/9/2017, έφτασε στο αεροδρόμιο της Αθήνας 19/9/2017 και τελικά ήρθε στα χέρια μου στις 22/11/2017 με δασμούς 43,20€ + 20,00 ΕΛΤΑ, ΣΥΝΟΛΟ 63,20€.

 

Το κινητό κόστιζε 112,00€, ο υπάλληλος όμως του τελωνείου κόλλησε ένα χαρτάκι επάνω στο δέμα 180,00€ και το δασμολόγησε με αυτή την τιμή (180,00 * 0,24 = 43,20€).

 

Το έστειλα φυσικά πίσω για αναδασμολόγηση (με τις αποδείξεις αγοράς από τράπεζα και GearBest) παρά το ότι γράφει χώρα αποστολής Ολανδία. Ακόμα το περιμένω...

 

Στα τηλ: 210-3538103 και 210-3538104 μπορούν να σας δώσουν πληροφορίες που δεν φαίνονται με την αναζήτηση του track number.

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ (ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΛΆΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ)

 

Έχω την εντύπωση πως αν και αρκετές φορές έχει διευκρινιστεί ότι οι αποστολές της NL Post γράφουν ως χώρα αποστολής την Ολλανδία, ασχέτως από που ξεκίνησαν τη διαδρομή τους, δεν έχει γίνει κατανοητό...

Υ.Γ.: Αντιλαμβάνεσαι ότι το κέρδος σου από την αναδασμολόγηση θα είναι 16,32€...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και γιατι να μην ειναι αλλη μια περιπτωση αυθαιρεσιας; Μας εχουν δωσει να καταλαβουμε οτι ειναι αδιστακτοι. Μια περιπτωση δε συνιστα κανονα. Επισης, ειμαστε σιγουροι οτι δεν εκανε πατατα το gearbest ή οτι δεν ηταν priority EU αλλα Europe express πώς το ελεγε..?

 

Αυθαιρεσία; Δηλαδή να έχει ήδη εκτελωνιστεί σε άλλη χώρα της Ε.Ε.; Και να το εκτελωνίσουν ξανά;

Ας ζητήσει, τότε, ο φίλος τα παραστατικά εκτελωνισμού από το Gearbest κι αν του τα στείλουν σφύρα μου...

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

ύστερα από ερώτησή μου σχετικά με το δέμα μου - την άμεση απάντηση για τις ενέργειες που έπρεπε να ακολουθήσω - πήρα και εγώ το δέμα μου άμεσα με τις αντίστοιχες χρεώσεις 24% της αξίας + 15 ευρώ .

 

ευχαριστώ την ομάδα

 

καλές γιορτές ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

να σας πληροφορήσω ότι δέμα από GearBest με την ένδειξη "Priority Direct Mail" και χώρα απόστολής την Ολανδία Παραγγέλθηκε στις 3/9/2017, έφτασε στο αεροδρόμιο της Αθήνας 19/9/2017 και τελικά ήρθε στα χέρια μου στις 22/11/2017 με δασμούς 43,20€ + 20,00 ΕΛΤΑ, ΣΥΝΟΛΟ 63,20€.

 

Το κινητό κόστιζε 112,00€, ο υπάλληλος όμως του τελωνείου κόλλησε ένα χαρτάκι επάνω στο δέμα 180,00€ και το δασμολόγησε με αυτή την τιμή (180,00 * 0,24 = 43,20€).

 

Το έστειλα φυσικά πίσω για αναδασμολόγηση (με τις αποδείξεις αγοράς από τράπεζα και GearBest) παρά το ότι γράφει χώρα αποστολής Ολανδία. Ακόμα το περιμένω...

 

Στα τηλ: 210-3538103 και 210-3538104 μπορούν να σας δώσουν πληροφορίες που δεν φαίνονται με την αναζήτηση του track number.

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ (ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΛΆΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ)

 

Η μέθοδος αποστολής που επέλεξες δεν είναι σίγουρα η σωστή για αποφυγή τελωνείου, γιατί απλά η αποστολή Priority air mail/Europe EU του Gearbest δε στέλνει από (μέσω) Ολλανδίας, αλλά από (μέσω) Αγγλίας, και τέλος η παράδοση γίνεται στην Ελλάδα από ACS Courier και όχι ΕΛΤΑ.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μπράβο που το βλέπεις έτσι. Δυστυχώς δε συμβαίνει με όλους αυτό...

Θα σου έλεγα για αρχή να επικοινωνήσεις με τον πωλητή.

Επίσης και το support του ιδίου του Amazon πιθανότατα θα μπορεί να βοηθήσει.

 

 

Υ.Γ: Μιας και το ανέφερες... Ξέρω ότι το paypal δίνει επιλογή στον seller να κάνει refund μια πληρωμή. Δίνει και στον αποδέκτη του refund δυνατότητα να το ακυρώσει και να (ξανα)επιστρέψει τα χρήματα στον πωλητή...;

Δεν το έχω προσέξει - και (δυστυχώς, όπως έχουν έρθει τα πράγματα) το σενάριο refund μπρος-πίσω τείνει να γίνει συχνό, οπότε αν υπάρχει και τέτοιο option, είναι χρήσιμο...!

Αν δεν κάνω λάθος παλιά που συνέχεια αγόραζα από το ebay, υπήρχε η επιλογή εντός μερικών ημερών να ακυρώσεις το refund εφόσον είχες λάβει την παραγγελία σου εκτός προθεσμίας.

 

Προς το παρόν έστειλα μήνυμα στον πωλητή ο οποίος με παρέπεμψε στην Amazon και η οποία μετά με παρέπεμψε ξανά στον πωλητή!

Τώρα ξανά έστειλα μήνυμα στον πωλητή και του ζήτησα να μου δώσει εναλλακτικό τρόπο να του στείλω τα χρήματα. Ελπίζω να είναι δυνατόν αυτό επειδή απ'όσο γνωρίζω η Amazon είναι λίγο αυστηρή με συναλλαγές εκτός της πλατφόρμας της.

Πάντως δεν το περίμενα ποτέ ότι θα παρακαλούσα να τους δώσω λεφτά πίσω

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος παλιά που συνέχεια αγόραζα από το ebay, υπήρχε η επιλογή εντός μερικών ημερών να ακυρώσεις το refund εφόσον είχες λάβει την παραγγελία σου εκτός προθεσμίας.

 

Προς το παρόν έστειλα μήνυμα στον πωλητή ο οποίος με παρέπεμψε στην Amazon και η οποία μετά με παρέπεμψε ξανά στον πωλητή!

Τώρα ξανά έστειλα μήνυμα στον πωλητή και του ζήτησα να μου δώσει εναλλακτικό τρόπο να του στείλω τα χρήματα. Ελπίζω να είναι δυνατόν αυτό επειδή απ'όσο γνωρίζω η Amazon είναι λίγο αυστηρή με συναλλαγές εκτός της πλατφόρμας της.

Πάντως δεν το περίμενα ποτέ ότι θα παρακαλούσα να τους δώσω λεφτά πίσω

Μια φορά που έπαθα το ίδιο με το Ali μου είπε ο πωλητής ή να του τα βάλω σε ένα λογαριασμό στο PayPal (αλλά δε το πολυσκαμπάζω οπότε το απέρριψα) ή το ξανακάνω την παραγγελία, του γράψω σαν σημείωση να μη το στείλει και μετά από μερικές μέρες να πατήσω ότι το πήρα! Αλλά όλα αυτά στο Ali και με ένα πολύ μικρό ποσό...
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μπράβο που το βλέπεις έτσι. Δυστυχώς δε συμβαίνει με όλους αυτό...

Θα σου έλεγα για αρχή να επικοινωνήσεις με τον πωλητή.

Επίσης και το support του ιδίου του Amazon πιθανότατα θα μπορεί να βοηθήσει.

 

 

Υ.Γ: Μιας και το ανέφερες... Ξέρω ότι το paypal δίνει επιλογή στον seller να κάνει refund μια πληρωμή. Δίνει και στον αποδέκτη του refund δυνατότητα να το ακυρώσει και να (

Δεν το έχω προσέξει - και (δυστυχώς, όπως έχουν έρθει τα πράγματα) το σενάριο refund μπρος-πίσω τείνει να γίνει συχνό, οπότε αν υπάρχει και τέτοιο option, είναι χρήσιμο...!

 

Δεν γινεται να ακυρωσεις το refund. Δεν βγαζει επιλογη διπλα που να λεει refund this payment.

Αν θες να του τα επιστρεψεις στειλε του στο mail που εχεις απο το paypal.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν κάνω λάθος παλιά που συνέχεια αγόραζα από το ebay, υπήρχε η επιλογή εντός μερικών ημερών να ακυρώσεις το refund εφόσον είχες λάβει την παραγγελία σου εκτός προθεσμίας.

 

Προς το παρόν έστειλα μήνυμα στον πωλητή ο οποίος με παρέπεμψε στην Amazon και η οποία μετά με παρέπεμψε ξανά στον πωλητή!

Τώρα ξανά έστειλα μήνυμα στον πωλητή και του ζήτησα να μου δώσει εναλλακτικό τρόπο να του στείλω τα χρήματα. Ελπίζω να είναι δυνατόν αυτό επειδή απ'όσο γνωρίζω η Amazon είναι λίγο αυστηρή με συναλλαγές εκτός της πλατφόρμας της.

Πάντως δεν το περίμενα ποτέ ότι θα παρακαλούσα να τους δώσω λεφτά πίσω

 

Το πιο ευκολο για εσενα ειναι να ξαναγορασεις το προιον και στειλε του μηνυμα πιο πριν να μην στειλει τιποτα

Θελει εχει καλως δεν θελει....μεγεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εβαλαν τελωνειο παραγγελια με 21,96€... εε ρε γλεντια, θα με καθυστερησουν οι ρουφιανοι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ααα... το έκαναν επίτηδες! περιμένουν να ανέβει η ισοτιμία δολαρίου-ευρώ για να ξεπεράσεις τα 22€ ! :D

καλά ξεμπερδέματα :(

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ειναι 22,1κατι, η κινηση της καρτας ομως το λεει 21,96. Αν κανουν κουτσικελες ζωνομαι με εκρηκτικα και παω απο κει, ναι για τετοια διαφορά.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

είναι δύσκολη η περίπτωση σου. ξέρωγω; να τους προλάβαινες με κάποιο email (αποδείξεις και tracking number) λέγοντας τους ότι είδες ότι μπήκε η αποστολή στο τελωνείο, "δεν φαντάζομαι να μην τηρηθεί η ατέλεια των 22 ευρώ;" ;

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακιρβως τους εστειλα πριν λιγο "αναμενω τα δεοντα"

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος αποστολής που επέλεξες δεν είναι σίγουρα η σωστή για αποφυγή τελωνείου, γιατί απλά η αποστολή Priority air mail/Europe EU του Gearbest δε στέλνει από (μέσω) Ολλανδίας, αλλά από (μέσω) Αγγλίας, και τέλος η παράδοση γίνεται στην Ελλάδα από ACS Courier και όχι ΕΛΤΑ.

 

Μα όταν επιλέγουμε warehouse EU πιστεύω είναι αυτονόητο ότι δεν χρειάζεται κάτι αλλο.Κανονικα δεν πρέπει να περάσει από τελωνείο είτε έρχεται με dhl ,acs ,ΕΛΤΑ κλπ αφού σύμφωνα με το gearbest επιλέγω EU warehouse και όχι HK warehouse.

Εδώ σε αυτό που έπαθε ο φίλος παραπάνω υπεύθυνο είναι το κατάστημα gearbest.Εγω θα ζητούσα τα χρήματα από το gearbest.

 

Υ.γ. Εγώ που θέλω να πάρω κινητό από το gearbest άνω των 250 ευρώ από το gearbest τι άλλο πρέπει να κάνω? Πίστευα ότι αν επιλέξω EU warehouse δεν θα είχα θέμα με τελωνειο αλλά σήμερα αλλά διαβάζω. Οποιαδήποτε βοήθεια/ενημέρωση επί του θέματος θα ήταν πολύ χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος αποστολής που επέλεξες δεν είναι σίγουρα η σωστή για αποφυγή τελωνείου, γιατί απλά η αποστολή Priority air mail/Europe EU του Gearbest δε στέλνει από (μέσω) Ολλανδίας, αλλά από (μέσω) Αγγλίας, και τέλος η παράδοση γίνεται στην Ελλάδα από ACS Courier και όχι ΕΛΤΑ.

 

Ετσι ακριβως ειναι.Προχθες ειχα κανει μια παραγγελια 10 κιλα δεμα me priority line απο gearbest και λιγο πριν ακυρωσω μου ειχε βγαλει μεταφορεας DPD-uk.Τα δεματα στην Ελλαδα απο dpd τα παραδιδει η ACS και οχι τα Ελτα.

Link to comment
Share on other sites

@gate6

κάπου έχεις μπερδευτεί.

αν επιλέξεις από EU warehouse οποιουδήποτε καταστήματος δεν θα σταματήσει τελωνείο.

σε συγκεκριμένα καταστήματα διατίθεται ένας "άλλος" τρόπος αποστολής για αποθήκες εκτός EU (δεν χρειάζεται να λέμε πολλά, είναι κοινό μυστικό).

το gearbest και το κάθε κατάστημα έχει αναρτήσει ένα κείμενο που γράφει πεντακάθαρα ότι τα επιπλέον έξοδα επιβαρύνουν τον πελάτη για αποποίηση ευθυνών (σε φάση "μεγάλε, να πρόσεχες") .

στην περίπτωση σου, αγορά κινητού άνω των 250€ απέξω, αν δεν βρεις σε EU αποθήκη του gearbest, υπάρχουν και άλλα καταστήματα που έχουν EU αποθήκες, ή που προεκτελωνίζονται οι αποστολές πριν φτάσουν Ελλάδα (ο "άλλος" τρόπος) .

 

edit: ο φίλος από πάνω δεν παρήγγειλε από EU αποθήκη, αλλά από αποθήκη εκτός EU με τρόπο αποστολής που έχει μέσα όνομα χώρας EU (NL), γι αυτό και του ήρθε τέτοιο κουστουμάκι, δυστυχώς.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Edited by NeOSL
Link to comment
Share on other sites

@gate6

κάπου έχεις μπερδευτεί.

αν επιλέξεις από EU warehouse οποιουδήποτε καταστήματος δεν θα σταματήσει τελωνείο.

σε συγκεκριμένα καταστήματα διατίθεται ένας "άλλος" τρόπος αποστολής για αποθήκες εκτός EU (δεν χρειάζεται να λέμε πολλά, είναι κοινό μυστικό).

το gearbest και το κάθε κατάστημα έχει αναρτήσει ένα κείμενο που γράφει πεντακάθαρα ότι τα επιπλέον έξοδα επιβαρύνουν τον πελάτη για αποποίηση ευθυνών (σε φάση "μεγάλε, να πρόσεχες") .

στην περίπτωση σου, αγορά κινητού άνω των 250€ απέξω, αν δεν βρεις σε EU αποθήκη του gearbest, υπάρχουν και άλλα καταστήματα που έχουν EU αποθήκες, ή που προεκτελωνίζονται οι αποστολές πριν φτάσουν Ελλάδα (ο "άλλος" τρόπος) .

 

edit: ο φίλος από πάνω δεν παρήγγειλε από EU αποθήκη, αλλά από αποθήκη εκτός EU με τρόπο αποστολής που έχει μέσα όνομα χώρας EU (NL), γι αυτό και του ήρθε τέτοιο κουστουμάκι, δυστυχώς.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τ ενδιαφέρον σου φίλε.

Οφείλω όμως να πω ότι μπερδεύτηκα περισσότερο με τα παραπάνω.

Εγώ θέλω αυτό το κινητο https://m.gearbest.com/cell-phones/pp_617021.html?wid=94

Επιλέγω EU-6 η τιμή που αναγράφει είναι 272,96 euro.

Θα πληρώσω κάτι άλλο επιπλέον?

Θα περάσει τελωνείο?Αφού επιλέγω ευρωπαϊκή αποθήκη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθεια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ακουστικά Meizu EP51, αξίας 26,2€, gearbest ευρωπαϊκή αποθήκη Ολλανδίας ~2 μήνες

https://i.imgur.com/F4jyext.png

Δεν μου χρέωσαν κάτι ("τελωνειακώς ελεύθερο")

 

Κάτι σαν βραβείο αξίας 45€, Αμερική USPS, αισίως 3 μήνες σε λίγες μέρες έχει κολλήσει στον εκτελωνισμό

https://i.imgur.com/YvuWPBy.png

https://i.imgur.com/uUuXuEo.png

Να περιμένω ή να κάνω κάτι; Αν ναι, τι;

Edited by Hackerpcs

Nokia 3220 - SE W810 - SE W850 - SE W902 - SE W995 - LG G3 - Redmi Note 6 Pro - Redmi Note 8 --- POCO X3 Pro MIUI latest

Link to comment
Share on other sites

@gate6

57.54€ shipping cost γράφει.

πάει ψηλά. ρώτα στο αντίστοιχο νήμα για κανένα κουπόνι, ή αν μπορείς να το πάρεις από κάπου αλλού με χαμηλότερη τιμή.

edit: εδώ το νήμα με τα κουπόνια:

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=402005

 

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Εχω ενα υλικο που εχει κολησει στο τελωνειο απο 26/11. Σταλθηκε απο Σιγκαπουρη αλλα με καταληξη DE δηλαδη Γερμανια μεσω της dhl express. Το πραγματικο κοστος ειναι 45 ευρω. Υπαρχει καποιος τροπος να το επισπευσω στην παραδοση η οποτε του κατεβει του τελωνιακου να το εκτελωνισει θα το παραλαβω.

Οιαδηποτε προταση - βοηθεια ευπροσδεκτη

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει απο Geekbuiyng ένα απλό αντοχής στα 35€ όταν ήταν σε έκπτωση πριν 2 μήνες τώρα έχει κολλήσει τελωνείο

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), AWAITING PROOF OF PURCHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

 

Εγώ αυτή απόδειξη που στέλνω γιατί έχω στείλει άπειρα email στα ΕΛΤΑ να μου δώσουν κατάλληλο αριθμό και δεν απάντησαν ποτέ:mad:

εντωμεταξύ το πήρα από EU αποθήκη ενώ έκανε 2 μήνες να φτάσει στην Ελλάδα δεν έβγαλα ποτέ άκρη γιατί καθυστέρησε:mad:

Και ΟΚ ήξερα για πιθανότητες τελωνείο άλλα γιατί βάζουν ψεύτικη αξία ?? δεν το καταλαβαίνω:confused:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση........ από αυτούς που ξέρουν. Τελωνείο περνάνε τα δέματα και από Αγγλία-Γερμανια του aliexpress; Ποιος τρόπος υπάρχει να αποφύγουμε το τελωνείο; Πάντως παρήγγειλα από ali 26ευρω μέσω Ολλανδίας (Nl) και έφτασε μετά από 45 μέρες περίπου τελωνειακός ελεύθερο. Edited by chrisgl17
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ένα πακέτο (πέρασε τελωνείο) και εκτός από τον ΦΠΑ (ο οποίος εφαρμόζεται και στα μεταφορικα!!) μου χρεώνουν άλλα 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού (αμοιβή ΕΛΤΑ). Μπήκα στο site να διαβάσω λίγο περισσότερο για το πώς μπορώ να κάνω μόνη μου τον εκτελωνισμό και απ' ό,τι καταλαβαίνω, λέει ότι για να σου δώσει ο ΕΛΤΑ τα χαρτιά να κάνεις μόνος σου τον εκτελωνισμό πρέπει να του πληρώσεις 15 ευρώ! Δηλαδή βρέξει χιονίσει ο ΕΛΤΑ θα το πάρει το 15άρι (παρόλο που δεν του έδωσα άδεια να ενεργήσει ως αντιπρόσωπός μου). Τί νταβατζιλίκι είναι αυτό;;;
Link to comment
Share on other sites

@gate6

57.54€ shipping cost γράφει.

πάει ψηλά. ρώτα στο αντίστοιχο νήμα για κανένα κουπόνι, ή αν μπορείς να το πάρεις από κάπου αλλού με χαμηλότερη τιμή.

edit: εδώ το νήμα με τα κουπόνια:

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=402005

 

Παρολα αυτα σε αυτο που ρωταει ο φιλος η απαντηση ειναι οτι δεν περναει τελωνειο?

 

Το link με τα κουπονια δεν ανοιγει.

 

Στην περιπτωση που περασει τελωνειο, το paypal μπορει να παρεμβει και να σε αποζημιωσει απο την στιγμη που πληρωσες ωστε να μην περασει τελωνειο ή το πηρες αποο ευρωπαικη αποθηκη?

Link to comment
Share on other sites

Παρολα αυτα σε αυτο που ρωταει ο φιλος η απαντηση ειναι οτι δεν περναει τελωνειο?

 

Το link με τα κουπονια δεν ανοιγει.

 

Στην περιπτωση που περασει τελωνειο, το paypal μπορει να παρεμβει και να σε αποζημιωσει απο την στιγμη που πληρωσες ωστε να μην περασει τελωνειο ή το πηρες αποο ευρωπαικη αποθηκη?

 

έχει απαντηθεί χιλιάδες φορές, το έγραψα και δύο μηνύματα νωρίτερα. αν είναι EU αποθήκη δεν σταματάει τελωνείο, είναι σαν αποστολή Πάτρα - Αλεξανδρούπολη (τυχαίες οι περιοχές).

το λινκ το δοκίμασα από browser και από tapatalk, άνοιξε κανονικά σε μένα, κάνε αναζήτηση στο φόρουμ για κουπόνια.

στην περίπτωση που σταματήσει τελωνείο, αν θέλει ο παραλήπτης να παραλάβει, πληρώνει, διαφορετικά έρχεται σε επικοινωνία με τον αποστολέα για να συνεχίσει τον δρόμο του προς τα πίσω. για να σε δικαιώσει το PayPal θα πρέπει να έχει γίνει άλλο σενάριο : να έχει παραγγείλει κάποιος από EU αποθήκη και επειδή δεν υπάρχει απόθεμα για x-y λόγους να αλλάξει τρόπο αποστολής ο πωλητής αυθαίρετα και να κάνει την αποστολή από εκτός EU αποθήκη. στην συνέχεια, όταν σταματήσει και έρθει το κουστουμάκι, θα πρέπει ο πελάτης να αποδείξει ότι ήρθε από εκτός EU, ΕΝΏ παρήγγειλε από εντός EU αποθήκη. τέλος, πάντα κοιτάμε το "item shipped from... "

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση........ από αυτούς που ξέρουν. Τελωνείο περνάνε τα δέματα και από Αγγλία-Γερμανια του aliexpress; Ποιος τρόπος υπάρχει να αποφύγουμε το τελωνείο; Πάντως παρήγγειλα από ali 26ευρω μέσω Ολλανδίας (Nl) και έφτασε μετά από 45 μέρες περίπου τελωνειακός ελεύθερο.

 

Οι πωλητές του Ali δεν έχουν αποθήκες στην ΕΕ για να έρχονται τα δέματα από εκεί.

Εάν εννοείς ότι τα στέλνουν από την Κίνα με ευρωπαικά ταχυδρομεία, ναι περνάνε από τελωνείο και χρεώνονται ανάλογα με την αξία CIF.

 

Το δικό σου ήρθε μέσω Ολλανδίας και όχι από την Ολλανδία και χαρακτηρίστηκε ως τελωνειακώς ελεύθερο επειδή η αξία CIF ήταν κοντά στο όριο της ατέλειας και όχι επειδή ήρθε μέσω Ολλανδίας.

Link to comment
Share on other sites

παραγγελεια αντιστασεις αξιας 11 ευρω για ηλεκτρονικο τσιγαρο απο Aliexpress δεν ηρθε ποτε ,διοτι περασε απο τελωνειο και χαρακτηριστικε ως απαγορευμενο!!!Μαλλον οτι εχει να κανει πλεον με ηλεκτρονικο τσιγαρο ανεξαρτητου αξιας θα περασει απο τελωνειο και θα κοπει

αν καποιος εχει παρομοια εμπειρεια ας την καταθεση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...