Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει πάρει κανείς τηλέφωνο στο τελωνείο να ρωτήσει πως ακριβώς εκτελωνιζουν? Με επίσημο χαρτί δηλαδή. Γιατί εμένα αυτά δεν μου στέκουν. Κάποιος εκμεταλλεύεται την κατάσταση και βάζει στην τσέπη λεφτά πιθανόν.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε τις καταγγελίες στην ΕΕΤΤ;; Κι εγώ από βδομάδα περιμένω ένα δέμα αξίας 2€. Άμα έχει να πληρώσω τελωνείο θα βγάλω φώτο το χαρτί με τους φόρους, την παραγγελία και την χρέωση της κάρτας μου και βουρ για μία καταγγελία.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε τις καταγγελίες στην ΕΕΤΤ;; Κι εγώ από βδομάδα περιμένω ένα δέμα αξίας 2€. Άμα έχει να πληρώσω τελωνείο θα βγάλω φώτο το χαρτί με τους φόρους, την παραγγελία και την χρέωση της κάρτας μου και βουρ για μία καταγγελία.

Κάτι τέτοιο λέω και εγώ έμμεσα. Γιατί φορολογια ~70% σε οτιδήποτε, χωρίς να υπάρχει αυτή η φορολογια σαν νομοθεσία, χωρίς καν να σου ζητάνε την πραγματική αξία και να την βγάζουν από το μυαλό τους, δεν είναι φυσιολογικό.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε ελπίζω απλά πειράματα να κάνουν

Παντός και στης 3 περιπτώσεις κάπου βρήκαν πραγματική αξία. Δλδ έλεγε αξία προϊόντος τόσο δασμοι τόσο (σχεδόν 50% της αξίας) φπα τόσο, τελονειο τόσο

Η βάλανε άτομο να κάθετε και να βρίσκει πόσο κάνει το τι και να τα φορολογουν με 70%(με ΦΠΑ) η απλά κάνουν πειράματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πάρει κανείς τηλέφωνο στο τελωνείο να ρωτήσει πως ακριβώς εκτελωνιζουν? Με επίσημο χαρτί δηλαδή. Γιατί εμένα αυτά δεν μου στέκουν. Κάποιος εκμεταλλεύεται την κατάσταση και βάζει στην τσέπη λεφτά πιθανόν.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Έχουν γίνει τηλεφωνήματα και έχουν απαντήσει ότι δήθεν τους ήρθε εντολή από τα ΕΛΤΑ να χρεώνουν το τέλος των 3€ σε όλα τα δέματα, αλλά αυτό δεν καλύπτει το θέμα των φόρων κλπ σε τόσο αστείες αξίες.

 

Σε ότι αφορά στο 2ο θέμα που ανέφερες, προφανώς είσαι λάθος, αφού άλλος είναι ο τελωνειακός στο αεροδρόμιο που χρεώνει αυτά τα έξοδα και ο παραλήπτης πρέπει να πληρώσει στο γραφείο της περιοχής του για να παραλάβει το δέμα του. Αποκλείεται να υπάρχει κομπίνα μεταξύ του τελωνειακού και των υπαλλήλων των ΕΛΤΑ σε όλη την Ελλάδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άστα να πάνε ελπίζω απλά πειράματα να κάνουν

Παντός και στης 3 περιπτώσεις κάπου βρήκαν πραγματική αξία. Δλδ έλεγε αξία προϊόντος τόσο δασμοι τόσο (σχεδόν 50% της αξίας) φπα τόσο, τελονειο τόσο

Η βάλανε άτομο να κάθετε και να βρίσκει πόσο κάνει το τι και να τα φορολογουν με 70%(με ΦΠΑ) η απλά κάνουν πειράματα

 

Την πραγματική αξία τη βρίσκουν όπως και εσύ και όλοι μας.

Το θέμα είναι να ξέρουμε αναλυτικά τις χρεώσεις για να μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

Είναι αδύνατον να χρεώνουν ΦΠΑ παραπάνω από τον κανονικό και δασμό σε αντικείμενα αξίας από 22-150€.

Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη. Τα τέλη υπέρ ΕΛΤΑ επίσης ξακάθαρα.

Κάτι άλλο συμβαίνει και αν δεν μάθουμε αναλυτικές χρεώσεις δεν μπορούμε να λέμε ότι νάναι.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα ρε παιδιά.. Οι πραγματικές άξιες των προϊόντων που λέτε παραπάνω πως φορολογηθηκαν 70% σύνολο, είναι πάνω από 150€ και ο Κινέζος έγραψε 9€? Γιατί αν είναι έτσι αλλάζει το πράγμα. Το θέμα είναι αν όντως μέχρι τα 150€ αξία βάζουν μόνο τον ΦΠΑ και τα έξοδα εκτελωνισμού. Αλλιώς κάτι είναι παράνομο ή άλλαξε η νομοθεσία και δεν το ξέρουμε (που δε νομίζω).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα ρε παιδιά.. Οι πραγματικές άξιες των προϊόντων που λέτε παραπάνω πως φορολογηθηκαν 70% σύνολο, είναι πάνω από 150€ και ο Κινέζος έγραψε 9€? Γιατί αν είναι έτσι αλλάζει το πράγμα. Το θέμα είναι αν όντως μέχρι τα 150€ αξία βάζουν μόνο τον ΦΠΑ και τα έξοδα εκτελωνισμού. Αλλιώς κάτι είναι παράνομο ή άλλαξε η νομοθεσία και δεν το ξέρουμε (που δε νομίζω).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Η νομοθεσια ειναι ευρωπαικη νομοθεσια(οχι οδηγια)αρα δεν αλλαξε.Μονο καποιος που δουλευι αεροδρομιο θα μαθει αν εγιναν εκτακτως οι ελεγχοι η ειναι πια κανονας λειτουργιας των τελωνειων ωστε να τονοθει η αγορα και να σταματησουν οι εισαγωγες απο εξω>>>>:ninja:(το εφαρμζει η ιταλια πολλα χρονια)

Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσια ειναι ευρωπαικη νομοθεσια(οχι οδηγια)αρα δεν αλλαξε.Μονο καποιος που δουλευι αεροδρομιο θα μαθει αν εγιναν εκτακτως οι ελεγχοι η ειναι πια κανονας λειτουργιας των τελωνειων ωστε να τονοθει η αγορα και να σταματησουν οι εισαγωγες απο εξω>>>>:ninja:(το εφαρμζει η ιταλια πολλα χρονια)

 

και που το εφαρμόζει....... απλά σταματήσαν να αγοράζουν εκεί που κόσμος π έπαιρνε πχ ακουστικά απλά ειπε μπορώ να ζήσω χωρίς αυτά κλπ κλπ (δεν τονώθηκε αγορά τοπική τους πάντως)

 

ειναι σαν την φορολογία στην Ελλάδα όσο την αυξάνουν τσα λιγότερα έσοδα έχουν καθώς κόσμος απλά κόβει τα πάντα εκτός απο άκρος απαραίτητα κει εκει πλεον κοβει πολυ

+πως μπορεις να αυξήσεις την τοπική κατανάλωση απο την στιγμή που σχεδον όλα είναι εισαγόμενα...?

απλα μαλλον σπασματικες κινισεις αφου δεν μπορουν πλεον να παρουν λεφτα απο πουθενα καθος ολοι στερεψαν

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρήκαν να τα ελέγχουν όλα; Τόσα μικρο δέματα πήρα χωρίς θέμα. Πρώτη φορά παρήγγειλα από vic κινητό και θα την φάω;
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρήκαν να τα ελέγχουν όλα; Τόσα μικρο δέματα πήρα χωρίς θέμα. Πρώτη φορά παρήγγειλα από vic κινητό και θα την φάω;

Όλοι στην ίδια θέση είμαστε... Περιμένουμε και ελπίζουμε..

Σε ένα άλλο thread εδώ στο myphone πέρασαν σε ένα παιδί τελωνείο θήκη αξίας κάτω του ευρου και τα έξοδα τελωνείου ηταν 4.τοσο ευρώ!

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρήκαν να τα ελέγχουν όλα; Τόσα μικρο δέματα πήρα χωρίς θέμα. Πρώτη φορά παρήγγειλα από vic κινητό και θα την φάω;

μπηκε ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Τι ήταν μέσα;Παραξενεύομαι,γιατί εγώ έχω πάρει δεκάδες δέματα τον τελευταίο χρόνο,μιλάμε πάνω από 40,και δεν έχω ενοχληθεί.

Φοβάμαι ότι ο τρόπος που ανέγραφαν το είδος που υπήρχε στο δέμα, θα ενεργοποίησε τον ελεγκτή.Αν βέβαια οι τιμές είναι αυτές που γράφεις,γιατί δεν πας με το λαπτοπ να τους δείξεις πόσο πουλιέται το είδος στην καταχώρηση του πωλητού για να σταματήσει τις αηδίες.Ακόμη και στα βόρεια Κράτη,που είναι πιο αυστηρά,πάνω από κάποιο εικοσάρι αρχίζουν να πληρώνουν νομίζω.

Ήταν 3 ξεχωριστά δέματα με 3 κινητά αξίας 49.45, 58.49, 58.49 ευρω. Αυτό που μπόρεσε να δει ήταν μία χρέωση 72 ευρώ και άλλη μία 3*12=36 ευρώ σύνολο 108 ευρω

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτησω ποτε έγινε η εισαγωγή στο τελωνείο και πότε έφθασαν τα δέματα στην χώρα μας?

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-10-2016 07:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 04-11-2016 08:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 07-11-2016 11:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 07-11-2016 13:22 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 07-11-2016 13:45 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-11-2016 08:38 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείς να δώσεις ανάλυση των επιβαρύνσεων, δηλαδή ποια ποσά της ζητάνε να πληρώσει, πέρ από το κόστος των 50€.

Αν δεν τα παραλάβει σε 15 μέρες θα επιστραφούν στον αποστολέα και, φυσικά, τα τέλη, ΦΠΑ κλπ δεν θα εισπραχθούν αφού αφορούν στον παραλήπτη.

Τα δέματα διακινούνται με εθνικά ταχυδρομεία και όχι με τα μαγαζιά που τα πουλάνε.

 

Ήταν 3 ξεχωριστά δέματα με 3 κινητά αξίας 49.45, 58.49, 58.49 ευρω. Αυτό που μπόρεσε να δει ήταν μία χρέωση 72 ευρώ και άλλη μία 3*12=36 ευρώ σύνολο 108 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Ήταν 3 ξεχωριστά δέματα με 3 κινητά αξίας 49.45, 58.49, 58.49 ευρω. Αυτό που μπόρεσε να δει ήταν μία χρέωση 72 ευρώ και άλλη μία 3*12=36 ευρώ σύνολο 108 ευρω

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-10-2016 07:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 04-11-2016 08:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 07-11-2016 11:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 07-11-2016 13:22 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 07-11-2016 13:45 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-11-2016 08:38 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ήταν 3 ξεχωριστά δέματα με 3 κινητά αξίας 49.45, 58.49, 58.49 ευρω. Αυτό που μπόρεσε να δει ήταν μία χρέωση 72 ευρώ και άλλη μία 3*12=36 ευρώ σύνολο 108 ευρω

3 ξεχωριστα και να τα σταματησαν μαζι!! Λιγο δυσκολο μηπως ηταν ενα δενα με τρια μαζι;

Link to comment
Share on other sites

3 ξεχωριστα και να τα σταματησαν μαζι!! Λιγο δυσκολο μηπως ηταν ενα δενα με τρια μαζι;

3 ξεχωριστά δέματα

Link to comment
Share on other sites

3 ξεχωριστα και να τα σταματησαν μαζι!! Λιγο δυσκολο μηπως ηταν ενα δενα με τρια μαζι;

 

η απλα πλεον περνανε ολα απο εξονυχιστικό έλεγχο για να βγαλουν το μέγιστο χρήμα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχιστε να στελνετε κανένα email ή καμιά καταγγελία όσοι χρεωθήκατε και εχετε όρεξη. Εγώ ήδη επικοινωνησα μέσω fb με τα ΕΛΤΑ και περιμένω. Θα στείλω και κανένα email.

Φυσικά εάν μου έρθει ή λυπητερή για τα ψιλολογιά μου, θα γίνει χαμουλης... Τουλάχιστον να μάθουμε με ποια λογική-παραλογια μας χρεώνουν.

Link to comment
Share on other sites

η απλα πλεον περνανε ολα απο εξονυχιστικό έλεγχο για να βγαλουν το μέγιστο χρήμα :)

 

Κινησεις απελπισίας λογο πιεσης απο εγχωριους. Οπως και να εχει απλα προσωπικα δεν προκειται να παρω τιποτα απο Ελλάδα που ειναι 50% πιο ακριβο επειδη ετσι. Γιουβετσι, κοκορέτσι, και καλό κλεισιμο στους Ελληνες επιχειρηματίες που εχουν σκυλιάσει επειδη εχει πεσει η κατανάλωση λογο Κινας. Λογο απληστίας εχει πέσει.

 

Αγορές απο ΕΕ. Απο Ελλάδα μονο νερο.- :p

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κινησεις απελπισίας λογο πιεσης απο εγχωριους. Οπως και να εχει απλα προσωπικα δεν προκειται να παρω τιποτα απο Ελλάδα που ειναι 50% πιο ακριβο επειδη ετσι. Γιουβετσι, κοκορέτσι, και καλό κλεισιμο στους Ελληνες επιχειρηματίες που εχουν σκυλιάσει επειδη εχει πεσει η κατανάλωση λογο Κινας. Λογο απληστίας εχει πέσει.

 

Αγορές απο ΕΕ. Απο Ελλάδα μονο νερο.- :p

 

Αν και είμαστε εκτός θέματος, αυτή δεν είναι σωστή λογική κατά τη γνώμη μου. Τι θα πει δηλαδή κλείσιμο στους Έλληνες επιχειρηματίες και επιχειρήσεις? Από που θα παραγγέλνεις ψωμί και μακαρόνια, από το eBay? Και είναι πιο φθηνά από Κίνα γιατί απλά δεν πληρώνεις τελωνείο, δηλαδή φόρους που υπάρχουν στα προϊόντα που βρίσκεις ράφια των μαγαζιών στην Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Με τα ποσα που βλεπουμε να πεφτουν στο τελωνειο θα ψωνιζουμε απο τις ευρωπαικες αποθηκες των καταστηματων. Τουλαχιστον θα ξερουμε οτι δινουμε κατι παραπανω αλλα δεν θα περιμενουμε ""εκπληξεις"" απο τα ελτα

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε εκτός θέματος, αυτή δεν είναι σωστή λογική κατά τη γνώμη μου. Τι θα πει δηλαδή κλείσιμο στους Έλληνες επιχειρηματίες και επιχειρήσεις? Από που θα παραγγέλνεις ψωμί και μακαρόνια, από Κίνα? Και είναι πιο φθηνά από Κίνα γιατί απλά δεν πληρώνεις τελωνείο, δηλαδή φόρους που υπάρχουν στα προϊόντα που βρίσκεις ράφια των μαγαζιών στην Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ευρώπαϊκη αποθηκη: http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_230567.html?wid=3

Ελλαδα: http://www.skroutz.gr/s/8311334/Ulefone-Power-16GB.html?from=catspan&keyphrase=ulefone+power

 

Και πολλά άλλα. Η κοροιδία του υψηλοτερου κόστους λογο εξόδων δεν στέκει οταν η διαφορά ειναι 50%. Αν ηταν 15% θα το δεχόμουν. Ολα τα αλλα ειναι παραμυθάκια που πλεον δεν περνανε.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευρώπαϊκη αποθηκη: http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_230567.html?wid=3

Ελλαδα: http://www.skroutz.gr/s/8311334/Ulefone-Power-16GB.html?from=catspan&keyphrase=ulefone+power

 

Και πολλά άλλα. Η κοροιδία του υψηλοτερου κόστους λογο εξόδων δεν στέκει οταν η διαφορά ειναι 50%. Αν ηταν 15% θα το δεχόμουν. Ολα τα αλλα ειναι παραμυθάκια που πλεον δεν περνανε.

 

Τους ίδιους φόρους πληρώνει ένα μαγαζί στην Κίνα και ένα στην Ελλάδα;

Για να μη βάλω μισθούς, ρεύμα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θεωρεί ότι γίνονται όλα μαύρα σε στάνταρ βαση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τους ίδιους φόρους πληρώνει ένα μαγαζί στην Κίνα και ένα στην Ελλάδα;

 

Για να μη βάλω μισθούς, ρεύμα κλπ κλπ

 

 

 

Είμαι καταναλωτής και θέλω το φθηνότερο. Όπως ο επιχειρηματίας θέλει 300€ μισθό για 10ωρο και μπάλα στο πόδι αν γινοταν. Ο καθένας για την τσέπη του. Όποιος δεν μπορεί να αντέξει πρόβλημα του.-

 

Sent from mTalk

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.. ξερουμε σε αλλες ευρωπαικες χωρες.. αν παραγγειλεις οτιδηποτε αξιας πχ 200€, κ εκτελωνιστει, ποσα θα πληρωσεις?

200€ + ?? (ποσα)??? αν μενεις γερμανια, ολλανδια, αγγλια, ισπανια κλπ

 

(συγνωμη αν ειμαι off-topic)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...