Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, θα κανω μια αγορα απο αμερικη. Αν θυμαμαμαι καλα, αντικειμενα αξιας μεχρι 50$ δεν περνανε απο τελωνειο (διορθωστε με αν κανω λαθος). Σε αυτο το κοστος περιλαμβανονται και τα ταχυδρομικα εξοδα? Νομιζω οχι, αλλα αν μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα κανω μια αγορα απο αμερικη. Αν θυμαμαμαι καλα, αντικειμενα αξιας μεχρι 50$ δεν περνανε απο τελωνειο (διορθωστε με αν κανω λαθος). Σε αυτο το κοστος περιλαμβανονται και τα ταχυδρομικα εξοδα? Νομιζω οχι, αλλα αν μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει.

Όχι μιλάμε μόνο για αξία προϊόντος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα κανω μια αγορα απο αμερικη. Αν θυμαμαμαι καλα, αντικειμενα αξιας μεχρι 50$ δεν περνανε απο τελωνειο (διορθωστε με αν κανω λαθος). Σε αυτο το κοστος περιλαμβανονται και τα ταχυδρομικα εξοδα? Νομιζω οχι, αλλα αν μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει.

 

1. Το όριο της ατέλειας για εισαγωγή αντικειμένων εμπορικού χαρακτήρα από τρίτες χώρες είναι 22 ευρώ και όχι $50.

2. Ως αξία του εισαγόμενου δέματος λογίζεται η αξία CIF, δηλαδή κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια.

 

Πάντως, πρέπει να σκεφτόμαστε αρκετά πριν από την αγορά από Αμερική, για διάφορους λόγους.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες στο θέμα της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα! έχω παραγγείλει αυτό έδω από Σιγκαπούρη : http://www.ebay.ie/itm/301473499464?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

είδα στο tracking number οτι είναι μια εταιρεια Yanwen

και το εβαλα στην σελιδα εδω : http://track.yw56.com.cn/en-US/

και γραφει : [2015-01-24 00:00]Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track...

δηλαδή αν κατάλαβα καλά 2 εβδομάδες είναι στο αεροδρόμιο? και γιατί δεν μου έρχεται???

σήμερα μου έστειλε μύνημα στο ebay ο πωλητης και με ρωτάει αν έχω παραλάβει.

 

Destination Country-Greece

2015-01-24 00:00 Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End)

Original Country-Yanwen[YC448943248YW] To China Post Air Mail[YC448943248YW]

2015-01-23 00:00 BeiJing Handled by Airline,Flight No. LH721

2015-01-22 00:00 Beijing Internationg Mail Center Prepare to Dispatch

2015-01-21 00:00 BeiJing Arrived at Beijing Internationg Mail Center

2015-01-21 00:00 Beijing Internationg Mail Center Received

2015-01-19 20:00 ShenZhen Despatched from ShenZhen Yanwen Sorting Center

2015-01-19 18:00 ShenZhen Arrived at ShenZhen Yanwen Sorting Center

 

τι να κανω? να παρω τηλεφωνο στο τελωνειο του αεροδρομιου?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Οταν έρχεται κάτι από εξωτερικό (εκτός Ε.Ε) περνάει πάντα τελωνείο και είναι στο αεροδρόμιο, δεν χρειάζεται να δω κάτι.

Και οκ δεν γράφει τίποτα για τελωνείο 2 εβδομάδες στο αεροδρόμιο τι κάνει? εγώ τι μπορώ να κάνω τώρα είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Να έρθει πακέτο από Κίνα/Σιγκαπούρη στην Ελλάδα μέσα σε 5 μέρες, χλωμό το κόβω.

Έχε στα υπόψιν σου και αυτό.

Κατά την γνώμη μου, αν όλα πάνε καλά, αυτή την εβδομάδα θα παραλάβεις.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Η yawyen είναι ιδιωτική εταιρεία και στην Ελλάδα διακινείται σαν απλό από τα ΕΛΤΑ! Εγω παρέλαβα 30 ημέρες μετά την άφιξη του στο αεροδρόμιο το ίδιο και παραγγελίες φίλων με την ίδια εταιρία.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις βοηθήσατε πολύ, έχω αγοράσει πολλές φορές από Κίνα αλλά και Σιγκαπούρη και δεν μου έχει ξανατύχει αυτή η εταιρία ή να μου δίνουν tracking number απο εκεί! είπα και εγώ τόσο σύντομα από Κίνα! αν είναι δυνατόν....:lol:

δεν είχα υπόψην και το θέμα που έδειξε ο Dejavu.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! έχω παραγγείλει αυτό έδω από Σιγκαπούρη : http://www.ebay.ie/itm/301473499464?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

είδα στο tracking number οτι είναι μια εταιρεια Yanwen

και το εβαλα στην σελιδα εδω : http://track.yw56.com.cn/en-US/

και γραφει : [2015-01-24 00:00]Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track...

δηλαδή αν κατάλαβα καλά 2 εβδομάδες είναι στο αεροδρόμιο? και γιατί δεν μου έρχεται???

σήμερα μου έστειλε μύνημα στο ebay ο πωλητης και με ρωτάει αν έχω παραλάβει.

 

Destination Country-Greece

2015-01-24 00:00 Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End)

Original Country-Yanwen[YC448943248YW] To China Post Air Mail[YC448943248YW]

2015-01-23 00:00 BeiJing Handled by Airline,Flight No. LH721

2015-01-22 00:00 Beijing Internationg Mail Center Prepare to Dispatch

2015-01-21 00:00 BeiJing Arrived at Beijing Internationg Mail Center

2015-01-21 00:00 Beijing Internationg Mail Center Received

2015-01-19 20:00 ShenZhen Despatched from ShenZhen Yanwen Sorting Center

2015-01-19 18:00 ShenZhen Arrived at ShenZhen Yanwen Sorting Center

 

τι να κανω? να παρω τηλεφωνο στο τελωνειο του αεροδρομιου?

Δύο αντικείμενα που παράγγειλα την ίδια μέρα στις 30/12/14 έφτασαν στην Αθήνα σύμφωνα με την Yanwen στις 5/1/15. Το ενα μου ήρθε τη Δευτέρα και το άλλο δε μου έχει έρθει ακόμα. Στο tracking δεν θα δεις κάτι επιπλέον, μέχρι Αθήνα το βλέπεις.

 

Γενικά υπάρχουν τεράστιες καθυστερήσεις πλέον. Το οποίο είναι κακό, γιατί θα σταματήσουν μερικοί να στέλνουν Ελλάδα αν βλέπουν ότι όλοι τους κάνουν dispute.

Link to comment
Share on other sites

Αν απο αυτή την εταιρεία έρχονται εδώ με ΕΛΤΑ δεν μπορούμε να δούμε από την σελίδα elta-courier?
Link to comment
Share on other sites

Αν απο αυτή την εταιρεία έρχονται εδώ με ΕΛΤΑ δεν μπορούμε να δούμε από την σελίδα elta-courier?

Σε εμένα αυτό που μου έχει ήδη έρθει δεν χτυπήθηκε στην Ελλάδα. Με άλλα λόγια πρόκειται για απλό Airmail και όχι Registered Airmail.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ειχα την εντυπωση οτι μηνυματα σχετικα με τελωνειο απαγορευονται,σε αλλο θεμα πηραμε παρατηρηση και μαλιστα οτι θα δεχτουμε και ποινη την επομενη φορα,τελικα τι ισχυει? Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ειχα την εντυπωση οτι μηνυματα σχετικα με τελωνειο απαγορευονται,σε αλλο θεμα πηραμε παρατηρηση και μαλιστα οτι θα δεχτουμε και ποινη την επομενη φορα,τελικα τι ισχυει?

 

Άλλο γενικά θέματα τελωνείου και άλλο τρόποι-κόλπα αποφυγής τελωνείου, όπως γράφονται κάποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites

ειχα την εντυπωση οτι μηνυματα σχετικα με τελωνειο απαγορευονται,σε αλλο θεμα πηραμε παρατηρηση και μαλιστα οτι θα δεχτουμε και ποινη την επομενη φορα,τελικα τι ισχυει?

 

Η συζήτηση για τελωνείο δεν απαγορεύεται αλλά απαγορεύεται η συζήτηση για τρόπους και μεθόδους αποφυγής πληρωμής φόρων, τελών και δασμών.

 

Στον όρο 14 της Ενότητας "Δεοντολογία Χρηστών" των Όρων Χρήσης αναφέρεται ότι

Απαγορεύεται η παραβίαση, με ή χωρίς πρόθεση, οποιασδήποτε τοπικής, εθνικής, ευρωπαϊκής, διεθνούς νομοθεσίας ή/και οποιουδήποτε κανόνα που έχει νομοθετική ισχύ και αφορά ή/και καλύπτει οποιαδήποτε υπηρεσία του myphone.gr.

 

Edit

Την ώρα που έγραφα δεν είχα διαβάσει του post του Stratos

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα,εγινε παιδια,ευχαριστω πολυ,οποτε τα ευκολοουμενα οχι δημοσια.και παλι ευχαριστω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα. Πιθανόν να έχει απαντηθεί ήδη η ερώτησή μου αλλά μετά από 5 λεπτά αναζήτησης στον ιστό δεν βρήκα ικανοποιητική απάντηση.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι έξτρα έξοδα θα έχω σε μια αγορά από το amazon.com. Συγκεκριμένα, γράφει στην σελίδα του προϊόντος "This item ships to Thessaloniki, Greece. Want it Thursday, March 12? Order within 4 hrs 18 mins and choose AmazonGlobal Priority Shipping at checkout. Learn more" οπότε είμαι κομπλέ. Το θέμα μου είναι τι φόροι θα υπάρξουν, αν υπάρξουν.

 

Αν γνωρίζει κανείς θα ήθελα μια απάντηση, ευχαριστώ!

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζοντας από το αμερικάνικο, εκτός από τα μεταφορικά, θα υπολογίσει και τα Import fees, δηλαδή τα έξοδα εκτελωνισμού, τα οποία αντιστοιχούν συνήθως στον ΦΠΑ και τα προπληρώνεις.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ίσως δεν έθεσα σωστά την ερώτησή μου.

 

Είμαι στο amazon, έχω τικάρει το AmazonGlobal Eligible και επιπλέον το προϊόν γράφει Δωρεάν Μεταφορικά. Για να μην μιλάμε στον αέρα ορίστε ενα πρόχειρο παράδειγμα Και ρωτάω, πως θα δω πόσα είναι τα import fees και τι διαφορά υπάρχει από αντίστοιχες αγορές που έχω κάνει πχ απότ το Aliexpress, χωρίς έξτρα έξοδα.

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, όταν γράφει δωρεάν μεταφορικά εννοεί πάντα εντός USA.

Άνοιξα το link, έβαλα την κάρτα στο καλάθι και μου έβγαλε αυτά

Items $22.99

Estimated shipping & handling $14.39

Total before tax $37.38

Estimated tax to be collected $0.00

Estimated order total $37.38

 

Επειδή η αξία είναι (σχετικά) χαμηλή, δεν υπολογίζει έξοδα εκτελωνισμού.

Θεωρητικά, θα παραλάβεις το δέμα χωρίς επιπλέον έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδή δημιουργήθηκε ένα θεματάκι παρήγγειλα το κινητό Cubot X9 από gearbest και μαζί πήρα και κάτι άλλα ψιψινια και κοκοκόψα και έφτασα χωρίς να το καταλάβω στα 232 ευρώ με κάλεσαν πριν από λίγο από DHL και μου ζητάνε επιπλέον 50€ για εκτελωνισμό και περίπου +25% δηλαδή περίπου άλλα 110 ευρώ (άλλο ένα κινητό δηλαδή ) .

Εναλλακτική μου προτείνουν να πάω στα Σπάτα να το εκτελωνίσω μόνος μου βάλε βενζίνες διόδια αξίζει + ταλαιπωρία ?

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση μπορώ να αρνηθώ το δέμα ? Να τα πάρουν πίσω ή την φάγαμε και θα πληρώσουμε την μαιμουδιά για Ναυαρχίδα?

Αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει για τις επιλογές μου , θα του είμαι υπόχρεος !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδή δημιουργήθηκε ένα θεματάκι παρήγγειλα το κινητό Cubot X9 από gearbest και μαζί πήρα και κάτι άλλα ψιψινια και κοκοκόψα και έφτασα χωρίς να το καταλάβω στα 232 ευρώ με κάλεσαν πριν από λίγο από DHL και μου ζητάνε επιπλέον 50€ για εκτελωνισμό και περίπου +25% δηλαδή περίπου άλλα 110 ευρώ (άλλο ένα κινητό δηλαδή ) .

Εναλλακτική μου προτείνουν να πάω στα Σπάτα να το εκτελωνίσω μόνος μου βάλε βενζίνες διόδια αξίζει + ταλαιπωρία ?

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση μπορώ να αρνηθώ το δέμα ? Να τα πάρουν πίσω ή την φάγαμε και θα πληρώσουμε την μαιμουδιά για Ναυαρχίδα?

Αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει για τις επιλογές μου , θα του είμαι υπόχρεος !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

Ή τα δίνεις ή πας να το εκτελωνίσεις μόνος σου, για να γλυτώσεις το 50 άρικο.

Θας φας όμως την μέρα σου εκεί σίγουρα συν τις βενζίνες σου.

Τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις.

Μην κάνεις παραγγελία ξανά με αποστολή μέσω courier.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει από ότι κατάλαβα με τι υγείες μας ...

Αν πάω μόνος μου ζητάνε 46€ για να παραλάβω τα χαρτιά οπότε μία η άλλη ..

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση καταρχήν !

Εχω επίσης ένα θέμα αν μπορείς να με διαφωτίσεις μου έστειλαν Mail από το gearbest ότι από τα πράγματα που πήρα έχουν στείλει μόνο κάτι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και τα υπόλοιπα θα τα στείλουν ...

Ενδέχεται να με βάλουν να διπλοπληρώσω το 50άρικο της dhl γιατί για τους δασμούς μου ζητάνε απόδειξη Paypal οπότε θα πάει για όλα . Μην μου ζητήσουν 2 'η 3 εκτελωνισμούς ανάλογα τα πακέτα .

Ευχαριστώ και πάλι .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...