Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψήνομαι να το παραγγείλω κι εγώ.. Έχετε να προτείνετε κάποιο site? Επίσης εάν το παραγγείλω με πιστωτική, ξέρετε αν θα περάσει τελωνείο?
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν ειναι επισημη εισαγωγη για Ελλαδα, θα μπαινει στο ελληνικο Apple store μεσω itunes;

 

Δεν εχεις κανενα προβλημα με το ελληνικο app store.

Μπορεις να μπεις σε οποιο app store θελεις και να κατεβασεις οτι θελεις αρκει βεβαια να εισαι γραμμενος και στο αντιστοιχο store.

Εγω χρησιμοποιω τοσο το ελληνικο οσο και το αμερικανικο store.

Απλα κανεις logout απο τον ενα λογαριασμο και login στον αλλο. Το συστημα ειναι αρκετα εξυπνο στο να καταλαβαινει τι ερχεται απο ποιο store οποτε σε περιπτωση οπου χρειαζεται update καποια εφαρμογη θα σε κανει prompt να βαλεις τα στοιχεια του αντιστοιχου λογραριασμου.

Και βασικα θα ελεγα να κανεις 2 λογαριασμους σιγουρα. Το αμερικανικο store ειναι κατα πολυ καλυτερο απο το ελληνικο. Τοσο σε μουσικη οσο και σε βιντεο. (σειρες και ταινιες)

Επισης το αμρικανικο bookstore ειναι απλα καταπληκτικο και οχι αυτο το δραμα που εχουμε εμεις με τα free βιβλια με τα generic εξωφυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό μεσημέρι. Έχω ξεκοπεί από τα σχετικά φόρουμ πολύ καιρό και δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις. Συγγνώμη αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς.

Έχω ένα HTC HD (αυτό το πρώτο το παλιό). Καλό ήταν αλλά πλέον δεν με εξυπηρετεί. Αργό το βλέπω σε όλα του. Το θέμα είναι ότι θέλω να βλέπω και να επεξεργάζομαι αρχεία του office (word και excel) οπότε το ερώτημα είναι αν με κάποια από τις συσκευές android ή το iphone θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο.

Ψάχνω δηλαδή για οθόνη αφής μεγέθους iphone ή leo, ενσωματωμένο gps, ταχύτητα στην απόκριση σαν αυτή που ζηλεύω στο iphone και όπως είπα και πιο πάνω δυνατότητα συγχρονισμού και επεξεργασίας αρχείων του MSoffice.

Καμιά πρόταση για συσκευή;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό μεσημέρι. Έχω ξεκοπεί από τα σχετικά φόρουμ πολύ καιρό και δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις. Συγγνώμη αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς.

Έχω ένα HTC HD (αυτό το πρώτο το παλιό). Καλό ήταν αλλά πλέον δεν με εξυπηρετεί. Αργό το βλέπω σε όλα του. Το θέμα είναι ότι θέλω να βλέπω και να επεξεργάζομαι αρχεία του office (word και excel) οπότε το ερώτημα είναι αν με κάποια από τις συσκευές android ή το iphone θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο.

Ψάχνω δηλαδή για οθόνη αφής μεγέθους iphone ή leo, ενσωματωμένο gps, ταχύτητα στην απόκριση σαν αυτή που ζηλεύω στο iphone και όπως είπα και πιο πάνω δυνατότητα συγχρονισμού και επεξεργασίας αρχείων του MSoffice.

Καμιά πρόταση για συσκευή;

Ευχαριστώ.

 

Πλέον γίνεται επεξεργασία αρχείων office τόσο σε android συσκευές όσο και στο iPhone.

Η τελική επιλογη έχει να κάνει με το τι σου ταιριάζει περισσότερο.

Η φιλοσοφία των android είναι πιο κοντα σ αυτήν που έχεις συνηθίσει με τα windows mobiles. Στα κορυφαία μοντέλα τους, το touching and scrolling είναι σχεδόν εφαμιλο με αυτο του iPhone.

 

Απο εκει και πέρα αγοράζοντας ένα iPhone εξασφαλίζεις την υποστήριξη στο λειτουργικο σου τούλαχιστον για 3 χρόνια και έχεις πολυ καλύτερη τιμη μεταπωλησης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απο το apple store της αμερικης μπορουμε να το παραγγείλουμε?

Το τελωνείο ποσο θα ειναι περιπου γιατι εαν ειναι να ερθει μια ή αλλη δεν συμφέρει!!

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημεριιιιι

 

ψαχνω ενα κινητο για δευτερο (να βαλω το ελληνικο μου ννουμερακι)και μεχρι να βγει το ΑιΦον5...

 

 

ειμαι μεταξυ Incredible S/Omnia 7...

 

δεν ξερω αν και μου αρεσει το android με τραβαει το Omnia 7 αρκετα με την ποιοτητα του και την σοβαροτητα στο συστημα του...

 

καμμια ιδεα...;

μαλλον θα το βαλω και στους διαξιφισμους...

απλα επειδη εχω Μακ πιστευω πως με το windows phone connector θα εχω πιο ευκολη δουλεια με το Omnia7...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα πρότεινα να μην πας σε WP7 ακόμα ανεξαρτήτως συσκευής ή ποιότητας κατασκευής. Το Increadible από την άλλη το θεωρώ καλή αγορά. Άνοιξε ένα θέμα στους Διαξιφισμούς όμως γιατί εδώ θα ξεφύγουμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

σε παρακολουθω που δεν παροτρυνεις τα wp7 και σε εχω διαβασει σε πολλα ποστ.

εχεις δικιο μαλλον ειναι νωρις.

απλα να αναφερω οτι το Omnia το βρισκω 300Ε ενω το αλλο 480...

γι αυτο το σκεφτομαι...

 

:p

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

σε παρακολουθω που δεν παροτρυνεις τα wp7 και σε εχω διαβασει σε πολλα ποστ.

εχεις δικιο μαλλον ειναι νωρις.

απλα να αναφερω οτι το Omnia το βρισκω 300Ε ενω το αλλο 480...

γι αυτο το σκεφτομαι...

 

:p

 

Ποιος λογικός άνθρωπος και γνώστης μάλιστα,θα κοίταγε έστω και απο περιέργεια, τηλ με w7 ??

 

 

Written From the best iPhone 4 32G ,via Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Ποιος λογικός άνθρωπος και γνώστης μάλιστα,θα κοίταγε έστω και απο περιέργεια, τηλ με w7 ??

 

 

Written From the best iPhone 4 32G ,via Tapatalk

 

καποιος που εχει μηπως δοκιμασει ολα τα λειτουργικα συστηματα;

iOS/webOS/android 2.3.

:D

 

οπως και να εχει το αφησα και αγοραζω android. :p επεσες αμεσως να μας την πεις!

:lol:

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

καποιος που εχει μηπως δοκιμασει ολα τα λειτουργικα συστηματα;

iOS/webOS/android 2.3.

:D

 

οπως και να εχει το αφησα και αγοραζω android. :p επεσες αμεσως να μας την πεις!

:lol:

 

Ρώτησα καθαρά νομίζω "ποιος λογικός" :p

Ειναι πασιφανές ότι αναφερομουν στον Γιάννη και οχι σε εσένα :lol:

Ασε που επρεπε κάποιος να σε προλάβει πριν κάνεις το λάθος. Τι φιλαράκια είμαστε ;)

 

Ps

Σιγά μην σε άφηνα ασχολίαστο !! Άκου wm7 !!

 

 

Written From the best iPhone 4 32G ,via Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Αν σου το δίνουνε δώρο για να μην πιάνει σκόνη :lol: στο ράφι του καταστήματος κάνε τους την τιμή να το δεχτείς !!
Link to comment
Share on other sites

:lol: μπα ακομα και τοτε θα καιω ρευμα για να το δουλευω και ειναι κριμα!

 

προσανατολιζομαι σε android για 2ο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
απλα να αναφερω οτι το Omnia το βρισκω 300Ε ενω το αλλο 480...

 

Αυτό απαντάει στην απορία σου. Έχουν περάσει συσκευές με WP7 από τα χέρια μου και πάντα όταν υποστηρίζω κάτι είναι από ιδία πείρα. Είναι πολλοί οι συμβιβασμοί που πρέπει να κάνεις και προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο.

 

Το ξέρεις ότι πρέπει να το "ξεκλειδώσεις" για να κάνεις το αυτονόητο... δηλαδή να γράφεις ελληνικά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με βλέπω να πηγαίνω και στην 5η γενιά του iPhone γιατί πολύ φοβάμαι οτι το μόνο που θα κάνουν είναι μια μεγαλύτερη οθόνη (έως 1 ίντσα) και τοποθέτηση του νέου επεξεργαστή dualcore A5 και κάποιες μικρολεπτομέρειες....

 

Όσο για πιο πάνω που διάβασα κάτι για Bluetooth Transfer, η Apple αποκλειεται να ξεκλειδώσει και να το έχει ελεύθερο το bluetooth (πολεμάει την πειρατία) , οτι γίνει θα γίνει με jailbreak....

iPhone 2G 16GB - iPhone 3G 16GB - iPhone 3Gs 32GB - iPhone 4 16GB -iPhone 4s 16GB - iPhone 5 16GB - iPhone 5s 64GB - iPhone 6 Plus 128GB - iPhone 7 Plus 256GB
Link to comment
Share on other sites

Αυτό απαντάει στην απορία σου. Έχουν περάσει συσκευές με WP7 από τα χέρια μου και πάντα όταν υποστηρίζω κάτι είναι από ιδία πείρα. Είναι πολλοί οι συμβιβασμοί που πρέπει να κάνεις και προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο.

 

Το ξέρεις ότι πρέπει να το "ξεκλειδώσεις" για να κάνεις το αυτονόητο... δηλαδή να γράφεις ελληνικά;

 

για εναν περιεργο λογο δεν με ενδιεφεραν αυτα και τοσο (ηδη απο το ΑιΦον 2G δεν ειχα προβλημα με τιποτα απο ολα αυτα τα κλειδωματα)αλλα οπως ειπα μαλλον περναω σε android.

θα δουμε ....

δεν βιαζομαι εξαλλου κινητο εχω.

Μου αρεσει πολυ το Incredible S και να επιδιωξω να το βρω στα 400.

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με βλέπω να πηγαίνω και στην 5η γενιά του iPhone γιατί πολύ φοβάμαι οτι το μόνο που θα κάνουν είναι μια μεγαλύτερη οθόνη (έως 1 ίντσα) και τοποθέτηση του νέου επεξεργαστή dualcore A5 και κάποιες μικρολεπτομέρειες....

 

Όσο για πιο πάνω που διάβασα κάτι για Bluetooth Transfer, η Apple αποκλειεται να ξεκλειδώσει και να το έχει ελεύθερο το bluetooth (πολεμάει την πειρατία) , οτι γίνει θα γίνει με jailbreak....

 

και ετσι και εγινε με την σημερινη ελευση του Celeste απο την JB κοινοτητα. Κ εγω δεν νομιζω να προχωρησω στην 5 γενια εκτος και αν κανει κατι φοβερα επαναστατικο με το 4αρι ειμαι μια χαρα θα περιμενω την 6 κ βλεπουμε!

..:: Your Kung Fu Is Not Enough ::..

realitysolutions.gr

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος για να αλλαξω το 4αρι ειναι μια οθονη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3,8 inches ΚΑΙ 64gb χωρητικοτητα.

 

αλλιως απλα δεν υπαρχει λογος.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος για να αλλαξω το 4αρι ειναι μια οθονη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3,8 inches ΚΑΙ 64gb χωρητικοτητα.

 

αλλιως απλα δεν υπαρχει λογος.

 

Δημήτρη παρόλο που ξέρω ότι δύσκολα θα αντισταθω, δεν βλέπω κανένα λόγο να πάω στο i5 ούτε καν την οθόνη.

Έχοντας το iPad δίπλα μου όλη μέρα, το iPhone το χρησιμοποιω για τα βασικά. Οπότε ελάχιστα με απασχολεί ο διπυρηνος επεξεργαστης και λοιπές βελτιώσεις.

Θα υποκύψω μόνο χάρη μιας 4αρας οθόνης και μια πραγματικές καλύτερης καμερας με σοβαρο φλας. Αν το πανε στο 3.7 και απλα αυξήσουν μόνο τα τα megapixels χωρίς ουσιαστική βελτίωση θα παραμεινω και ίσως πάρω το ipad2.

 

Αυτο που μ ενδιαφέρει περισσότερο είναι το νέο iOS 5.

Περιμένω ουσιαστικές βελτιώσεις τόσο στην εμφάνιση όσο και στην υλοποίηση των notifications, social nets.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστη μου ολοι αυτο περιμενουμε αλλα μετα απο τα σημερινα νεα μαλλον θα αργησει το iOS5 να βγει στην αγορα και το ιδιο βλεπω και για το Lion...

 

το ιP5 μαλλον παει για μετα τον Αυγουστο...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και περίμενα να το φέρουν φίλοι από US που θα έρχονταν το καλοκαίρι. τι νέα μαθεύτηκαν σήμερα; Δεν έχω δει κάτι
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...