Jump to content

Διαδικασία flashing και debranding Lumia WP8 συσκευής


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παίδες, ποιον απ τους παρακατω κωδικούς να χρησιμοποιήσω για να κανω Debrand ενα Lumia 630 Μαύρο (Cosmote Branded)??

 

 

RM-976

059V509 GLOBAL SWAP

059V558 PWBASSY LIGHT SWAP ENGINE GLOBAL

059V950 VAR EURO 7F CV

059V951 VAR EURO TR CV

059V9B1 VAR EURO IT CV

059V9C4 VAR EURO IT TIM

059V9F2 VAR EURO HR VIPNET SL

059V9F3 EURO DE TELEKOM

059V9F4 VAR EURO GB CV

059V9G6 VAR EURO DE CV

059V9G8 VAR EURO PL PLAY

059V9G9 VAR EURO PL POLKOMTEL

059V9L5 VAR EURO 3V CV

059V9N6 VAR EURO GR COSMOTE

059V9P8 VAR EURO DE VF

059V9P9 VAR EURO 6A CV

059V9Q0 VAR EURO IT WIND

059V9Q1 VAR EURO CH SWISSCOM SL

059V9Q3 VAR EURO NL CV

059V9Q4 VAR EURO BE CV

059V9Q5 VAR EURO 9T CV

059V9Q6 VAR EURO CH ORANGE SL

059V9R2 VAR EURO IT VF

059V9X6 VAR EURO 7L CV

059W000 VAR EURO DE O2

059W011 VAR IMEA 3T CV

059W019 VAR IMEA 3M CV

059W020 VAR IMEA ZA CV

059W026 VAR EURO GB O2 SL

059W043 VAR EURO 3W VF SL

059W046 VAR EURO 3X VF

059W0F1 VAR EURO IE O2 SL

059W0L2 VAR IMEA ZA MTN

059W0M5 VAR EURO PL ORANGE

059W0M6 VAR EURO RO ORANGE SL

059W0M7 VAR EURO IT H3G

059W0M9 VAR EURO 3P TMO

059W0P3 VAR EURO GB TESCO MOBILE SL

059W0Q1 VAR IMEA IN CV

059W0T4 VAR EURO GB EE SL

059W0V1 GLOBAL 2ND EDITION SWAP

059W0V4 VAR EURO 3N TMO SL

059W0Z9 VAR EURO GR VF

059W1B1 VAR EURO BA BH TELECOM SL

Edited by darklordvader77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 263
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παίδες, ποιον απ τους παρακατω κωδικούς να χρησιμοποιήσω για να κανω Debrand ενα Lumia 630 Μαύρο (Cosmote Branded)??

 

Ένα από τρία:

 

059V9B1 VAR EURO IT CV (ιταλικό)

059V9F4 VAR EURO GB CV (αγγλικό)

059V9G6 VAR EURO DE CV (γερμανικό)

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορα από χώρα σε σε χώρα!

 

Μόνο στον χρόνο που έδωσαν την 8.1 είδα διαφορά τίποτε άλλο .

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τρία:

 

059V9B1 VAR EURO IT CV (ιταλικό)

059V9F4 VAR EURO GB CV (αγγλικό)

059V9G6 VAR EURO DE CV (γερμανικό)

 

1000 ευχαριστω..!! Θα το δοκιμασω όταν γυρίσω σπίτι :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορα από χώρα σε σε χώρα!

 

Μόνο στον χρόνο που έδωσαν την 8.1 είδα διαφορά τίποτε άλλο .

 

Νομίζω έχει διαφορά και το 4G.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά το κανα, όλα κομπλέ!!

 

Πολύ χρησιμος οδηγός μπράβο στον Topic Starter!! :)

 

Μηπως ξερετε τι ρυθμισεις χρειαζεται το 630 για Vodafone CU δεδομενα μιας κ εχω φαει τον ιντερνετικο κοσμο και δε βρηκα τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά το κανα, όλα κομπλέ!!

 

Πολύ χρησιμος οδηγός μπράβο στον Topic Starter!! :)

 

Μηπως ξερετε τι ρυθμισεις χρειαζεται το 630 για Vodafone CU δεδομενα μιας κ εχω φαει τον ιντερνετικο κοσμο και δε βρηκα τιποτα??

Δεν ξέρω κι εμένα στην Vodafone το έκαναν από όσο θυμάμαι. Όπως και την Q-card... Στέλνεις μήνυμα ενεργοποίησης ίντερνετ σε κάποιον αριθμό πάντως...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερες!!

ΛΕω να ξεκινησω φλασαρισμα ενα 1020 μαυρο με vodafone branded αλλα ποια ακριβως romνα επιλεξω??Τι πρεπει να κοιταξω στο κινητο για να ειμαι σιγουρος για τη rom?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες!!

ΛΕω να ξεκινησω φλασαρισμα ενα 1020 μαυρο με vodafone branded αλλα ποια ακριβως romνα επιλεξω??Τι πρεπει να κοιταξω στο κινητο για να ειμαι σιγουρος για τη rom?

 

Καλησπέρα.

Θα κοιτάξεις να κατεβάσεις το αντίστοιχο firmware για το χρώμα της συσκευής σου.

Θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάποια rom ανάμεσα στη γερμανική, την αγγλική, την ιταλική ή την γαλλική γιατί συνήθως βγαίνουν πιο γρήγορα οι αναβαθμίσεις για αυτές τις χώρες.

059T2J3 RM-875 VAR EURO DE CV BLACK γερμανική

059T1V6 RM-875 VAR EURO GB CV BLACK αγγλική

059T750 RM-875 VAR EURO IT CV BLACK ιταλική

059T471 RM-875 VAR EURO FR CV BLACK γαλλική

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα κοιτάξεις να κατεβάσεις το αντίστοιχο firmware για το χρώμα της συσκευής σου.

Θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάποια rom ανάμεσα στη γερμανική, την αγγλική, την ιταλική ή την γαλλική γιατί συνήθως βγαίνουν πιο γρήγορα οι αναβαθμίσεις για αυτές τις χώρες.

059T2J3 RM-875 VAR EURO DE CV BLACK γερμανική

059T1V6 RM-875 VAR EURO GB CV BLACK αγγλική

059T750 RM-875 VAR EURO IT CV BLACK ιταλική

059T471 RM-875 VAR EURO FR CV BLACK γαλλική

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου!

Περασα ηδη την Ιταλικη τελικα δεν κρατηθηκα και ολα οκ!!

Πολλα μπραβο για το thread και το support που κανεις!:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βλέπω πως το 930 δεν είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές ή κάνω λάθος;

Έχω μαύρο Ιταλικό και επέλεξα να κατεβάσω την Φιλανδική: 059W0X5: RM-1045 VAR EURO 3V CV BLACK

Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Αν έχετε να μου προτείνεται μία...;

Τέλος πάντων ενώ με την εφαρμογή Windows Phone συνδέομαι κανονικά και συγχρονίζω το Nokia Care Suite δεν την αναγνωρίζει για κάποιο λόγο.

1ος τρόπος...

Συνδέουμε τη συσκευή μας και θα πρέπει το Nokia Care Suite να την αναγνωρίσει και να φαίνεται στα αριστερά της οθόνης. Αν η συσκευή μας δεν εμφανιστεί αυτόματα στο Nokia Care Suite πατάμε πάνω αριστερά που λέει "No Connection" και επιλέγουμε το USB(x): RM-xxx. Σε περίπτωση που το Nokia Care Suite δεν αναγνωρίζει τη συσκευή μας εγκαθιστούμε τους drivers τρέχοντας το αρχείο με την ονομασία WinUSB Drivers x86 (32Bit).msi ή WinUSB Drivers x64 (64Bit).msi ανάλογα με την έκδοση του λειτουργικού μας...

Έγω την δικιά μου Lumia 930 δεν την βρίσκει με τίποτα. Αλλά και στις υποστηριζόμενες συσκευές δεν το βλέπω το 930. Μήπως υπάρχει νεώτερη έκδοση της σουίτας;

 

Υ.Γ Χώρια ότι στο "No Connection" δεν βλέπω καμία USB θύρα.

Edited by Stoupi
3>4
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως το 930 δεν είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές ή κάνω λάθος;

Έχω μαύρο Ιταλικό και επέλεξα να κατεβάσω την Φιλανδική: 059W0X5: RM-1045 VAR EURO 3V CV BLACK

Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Αν έχετε να μου προτείνεται μία...;

Τέλος πάντων ενώ με την εφαρμογή Windows Phone συνδέομαι κανονικά και συγχρονίζω το Nokia Care Suite δεν την αναγνωρίζει για κάποιο λόγο.

 

Έγω την δικιά μου Lumia 930 δεν την βρίσκει με τίποτα. Αλλά και στις υποστηριζόμενες συσκευές δεν το βλέπω το 930. Μήπως υπάρχει νεώτερη έκδοση της σουίτας;

 

Υ.Γ Χώρια ότι στο "No Connection" δεν βλέπω καμία USB θύρα.

 

Χρησιμοποιώντας τον πρώτο τρόπο φυσικά και δεν υποστηρίζεται! Αναφέρεται άλλωστε και μέσα στον οδηγό:

Σημαντικές πληροφορίες

  1. Τα αρχεία της εγκατάστασης τα αναζητούμε στο διαδίκτυο διότι είναι software που δίνεται στα επίσημα κέντρα service της Nokia και απαγορεύεται η διακίνησή τους μέσω του παρόντος οδηγού.
  2. Η έκδοση που χρησιμοποιήθηκε (2013.13.4.4) ΔΕΝ είναι συμβατή με τα 625,925,1020,630,930 και συσκευές πιο καινούριες αυτών. Για αυτές τις συσκευές προτείνεται ο 2ος τρόπος με την offline χρήση του Nokia Care Suite καθώς απαιτούν νεότερη έκδοση του προγράμματος.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας τον πρώτο τρόπο φυσικά και δεν υποστηρίζεται! Αναφέρεται άλλωστε και μέσα στον οδηγό:

Είσαι Θεός λέμε.... :)

Πάω για τον δεύτερο τότε.

3>4
Link to comment
Share on other sites

2ος τρόπος

 

Κλείνουμε τη συσκευή μας και αφού τη συνδέσουμε σε κάποια θύρα USB στον υπολογιστή μας κρατάμε ταυτόχρονα το "Power Button" και το Volume - μέχρι να νιώσουμε μια μικρή δόνηση από τη συσκευή. Πατάμε "Retry" και στο μήνυμα που μας ενημερώνει ότι το firmware που θέλουμε να φλασάρουμε δεν ταιριάζει με αυτό του Product Code της συσκευής πατάμε πάλι "ΟΚ".

Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι... εγώ μόλις συνδέσω την συσκευή μου στη θύρα USB ανάβει μόνη της...τι ακριβώς δεν έχω καταλάβει; Πότε ακριβώς πατάμε τα κουμπάκια Vol- και Power button; Εμένα ανάβει μόνη της και εκκινεί το πρόγραμμα του Windows phone στον υπολογιστή και ετοιμάζεται για συγχρονισμό. Το έχω κάνει αμέτρητες φορές.

Edited by Stoupi
3>4
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι... εγώ μόλις συνδέσω την συσκευή μου στη θύρα USB ανάβει μόνη της...τι ακριβώς δεν έχω καταλάβει; Πότε ακριβώς πατάμε τα κουμπάκια Vol- και Power button; Εμένα ανάβει μόνη της και εκκινεί το πρόγραμμα του Windows phone στον υπολογιστή και ετοιμάζεται για συγχρονισμό. Το έχω κάνει αμέτρητες φορές.

 

Την ώρα που εκκινεί η συσκευή (μόλις τη συνδέσεις και ενεργοποιηθεί μόνη της) και ενώ είναι ακόμα στο λογότυπο της Nokia πάτησε τον συνδυασμό των πλήκτρων.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση τώρα... επιστροφή στην αρχική μας ROM υπάρχει; Πόσο μάλλον αν δεν θυμόμαστε ποια ακριβώς είχαμε και τι γίνεται με την εγγύηση σε περίπτωση επιστροφής; Στην Σκανδιναβική που είμαι τώρα όμως έχω πάρει την Denim. Να υποθέσω πως δεν γίνεται να επιστρέψω στην αρχική μου Ιταλική;
3>4
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση τώρα... επιστροφή στην αρχική μας ROM υπάρχει; Πόσο μάλλον αν δεν θυμόμαστε ποια ακριβώς είχαμε και τι γίνεται με την εγγύηση σε περίπτωση επιστροφής; Στην Σκανδιναβική που είμαι τώρα όμως έχω πάρει την Denim. Να υποθέσω πως δεν γίνεται να επιστρέψω στην αρχική μου Ιταλική;

 

Ακολουθείς την διαδικασία που αναφέρεται στον οδηγό: Διαδικασία Επαναφοράς Lumia από την Developer Preview. Σου περνάει την τελευταία επίσημη έκδοση λειτουργικού σύμφωνα με το product code της συσκευής.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς την διαδικασία που αναφέρεται στον οδηγό: Διαδικασία Επαναφοράς Lumia από την Developer Preview. Σου περνάει την τελευταία επίσημη έκδοση λειτουργικού σύμφωνα με το product code της συσκευής.

Μα δεν είμαι DP. Με το Nokia recovery αν έχω αλλάξει ROM και product code θα με επαναφέρει σε αυτή που είχα το Ιταλικό firmware;

3>4
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είμαι DP. Με το Nokia recovery αν έχω αλλάξει ROM και product code θα με επαναφέρει σε αυτή που είχα το Ιταλικό firmware;

 

Ακολουθώντας την ίδια διαδικασία του οδηγού που αναφέρω στο παραπάνω link σου ξαναπερνάει το εργοστασιακό firmware. Οπότε στην περίπτωσή σου θα σου περάσει το Ιταλικό. Εναλλακτικά μπορείς να κατεβάσεις το ιταλική rom και να την φλασάρεις με τον ίδιο τρόπο που φλάσαρες την σκανδιναβική (όπως αναφέρεται δηλαδή και στον οδηγό αυτού του θέματος).

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα, έχω κατεβάσει το firmware 059W0X8: RM-1045 VAR EURO 3V CV BR_ORA για το 930, με την online μέθοδο. Μετά πρόσεξα όμως ότι πρέπει να το κάνω με την offline. Πρέπει να το ξανακατεβάσω ή μπορώ κάπως να διαβάσω το αρχείο που ήδη κατέβασα? Επίσης το μοντέλο σαν 930 δεν το βρίσκει, παρά μόνο σαν 1045. Είναι σωστό αυτό?
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κατεβάσει το firmware 059W0X8: RM-1045 VAR EURO 3V CV BR_ORA για το 930, με την online μέθοδο. Μετά πρόσεξα όμως ότι πρέπει να το κάνω με την offline. Πρέπει να το ξανακατεβάσω ή μπορώ κάπως να διαβάσω το αρχείο που ήδη κατέβασα? Επίσης το μοντέλο σαν 930 δεν το βρίσκει, παρά μόνο σαν 1045. Είναι σωστό αυτό?

 

Καλησπέρα. Το RM-1045 είναι η κωδική ονομασία του 930 οπότε το σωστό είναι αυτό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το αρχείο που ήδη κατέβασες. Να προσέξεις μόνο το firmware που κατέβασες να είναι για το χρώμα της συσκευής σου.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το RM-1045 είναι η κωδική ονομασία του 930 οπότε το σωστό είναι αυτό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το αρχείο που ήδη κατέβασες. Να προσέξεις μόνο το firmware που κατέβασες να είναι για το χρώμα της συσκευής σου.

 

το ξανακατέβασα ακριβώς όπως στις οδηγίες του άρθρου αλλά δεν μου το εμφανίζει όταν πρέπει να προσθέσω την συσκευή. η λίστα τελειώνει στο "929". Το ξαναεγκατέστησα αλλά και πάλι τζίφος. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω?

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

το ξανακατέβασα ακριβώς όπως στις οδηγίες του άρθρου αλλά δεν μου το εμφανίζει όταν πρέπει να προσθέσω την συσκευή. η λίστα τελειώνει στο "929". Το ξαναεγκατέστησα αλλά και πάλι τζίφος. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω?

 

Σε ποιά έκδοση του Nokia Care Suite είσαι; 5.4.119.1432;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά έκδοση του Nokia Care Suite είσαι; 5.4.119.1432;

 

2013.13.4.4 Μου λέει ότι δεν υπάρχει πιο καινούργια.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...