Jump to content

Διαδικασία flashing και debranding Lumia WP8 συσκευής


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος αν η "059W5R4: RM-984 VAR EURO BE CV D GREY" είναι branded ή όχι;

Το "EURO" εντάξει, το "BE" προφανώς η χώρα, το "D GREY" το χρώμα το "CV"? Είναι ο πάροχος ή clear version όπως μόλις διάβασα πιο πάνω και τροποποίησα;

3>4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 263
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κάποιος αν η "059W5R4: RM-984 VAR EURO BE CV D GREY" είναι branded ή όχι;

Το "EURO" εντάξει, το "BE" προφανώς η χώρα, το "D GREY" το χρώμα το "CV"? Είναι ο πάροχος ή clear version όπως μόλις διάβασα πιο πάνω και τροποποίησα;

 

Η απαντηση υπάρχει 4 ποστ πιο πάνω! :)

BR-ORA όπως πολύ σωστά είπες είναι το Bright Orange.

CV σημάινει Country Variant. Ότι δηλαδή δεν είναι κάποιου παρόχου αλλά unbranded.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος την unbranded Ουγγρικη ρομ για το πορτοκαλι 930?

Ευχαριστω!!

 

059W526: RM-1045 VAR EURO 7F CV BR_ORA

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

η φινλανδικη τι product code εχει? γιατι δεν μπορω να την βρω

 

Η Σκανδιναβική:

059W0X5: RM-1045 VAR EURO 3V CV BLACK

059W0X6: RM-1045 VAR EURO 3V CV WHITE

059W0X7: RM-1045 VAR EURO 3V CV BR_GRE

059W0X8: RM-1045 VAR EURO 3V CV BR_ORA

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα αγγλική ρομ δεν ξέρω αν είναι καλή Εγώ άπλα ήθελα να μην βλέπω το λογότυπο του παρόχου όταν ανοίγω το τηλέφωνο. .
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα πολυ και γω να φλασαρω 2 lumia 820 που εχω αλλα δεν μπορω να κανω εγκατασταση το nokia care suite γιατι στο τελος μου εμφανιζει το μνμ της φωτογραφιας. μηπως θελει φορματ το λαπτοπ μου? εχει windows 8,1. αν μπορει καποιος να βοηθησει..........Α να πω οτι εχω εγκατεστημενα το phoenix και το nokia suite δεν ξερω μηπως ενοχλουν σε κατι αυτα τα δυο. οπως και στο παρελθον ειχα και το nokia care suite 2012 αλλα ποτε δεν μπορεσα να το χρησιμοποιησω και το εσβησα. μηπως κατι δεν εσβησα καλα και το βλεπει και δεν μπορει να ολοκληρωσει την εγκατασταση?
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα πολυ και γω να φλασαρω 2 lumia 820 που εχω αλλα δεν μπορω να κανω εγκατασταση το nokia care suite γιατι στο τελος μου εμφανιζει το μνμ της φωτογραφιας. μηπως θελει φορματ το λαπτοπ μου? εχει windows 8,1. αν μπορει καποιος να βοηθησει..........Α να πω οτι εχω εγκατεστημενα το phoenix και το nokia suite δεν ξερω μηπως ενοχλουν σε κατι αυτα τα δυο. οπως και στο παρελθον ειχα και το nokia care suite 2012 αλλα ποτε δεν μπορεσα να το χρησιμοποιησω και το εσβησα. μηπως κατι δεν εσβησα καλα και το βλεπει και δεν μπορει να ολοκληρωσει την εγκατασταση?

 

Καλημέρα.

Δοκίμασε να κάνεις δεξί κλικ στο exe του Nokia Care Suite και να επιλέξεις την επιλογή Troubleshoot Compatibility (Αντιμετώπιση προβλημάτων συμβατότητας).

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

καταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

απ οτι φαινεται ειχα προοδο αλλα μονο για λιγο!

εβαλα παλι το care suite 2012 και χωρις να το σβησω εβαλα μετα το 2013 και ετσι μπορεσα και ολοκληρωσα την εγκατασταση αλλα τωρα οταν παω να ανοιξω το product support tool for store μου εμφανιζει το εξης μνμ οπως στην φωτο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

καταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

απ οτι φαινεται ειχα προοδο αλλα μονο για λιγο!

εβαλα παλι το care suite 2012 και χωρις να το σβησω εβαλα μετα το 2013 και ετσι μπορεσα και ολοκληρωσα την εγκατασταση αλλα τωρα οταν παω να ανοιξω το product support tool for store μου εμφανιζει το εξης μνμ οπως στην φωτο.

 

Καλησπέρα.

Δοκίμασε με τον δεύτερο τρόπο που αναφέρεται στον οδηγό μήπως και δεν εμφανιστεί το σφάλμα που αναφέρεις. 2ος τρόπος- Offline Mode του Nokia Care Suite και χρήση του Data Package Manager. Θα πρότεινα να γίνει απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του Nokia Care Suite πριν ξεκινήσει η διαδικασία.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

νομιζω πως δεν πρεπει να σε κουρασω αλλο φιλε ''niotheros''.

τελικα το εκανα εγκατασταση σε αλλο pc με windows xp και ανοιξε κανονικα το care suite, αλλά το αποτελεσμα ειναι να μην αναγνωριζει καθολου την συσκευη ''lumia''.

υποψιν οτι ο υπολογιστης το βλεπει σαν windows phone κανονικα.

δοκιμασα αλλη συσκευη (nokia 700) που ειναι symbian και κατευθειαν το ειδε, βεβαια δεν προχωρησα παραπερα.

τελικα εφτασα στο συμπερασμα οτι μαλλον δεν εχω ''winusb driver''

προσθεσα και τους driver αλλα παλι τιποτα.

λογικα μεχρι να φυγουν απ'την μοδα τα lumia θα μπορεσω να το φλασαρω:wacko:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

νομιζω πως δεν πρεπει να σε κουρασω αλλο φιλε ''niotheros''.

τελικα το εκανα εγκατασταση σε αλλο pc με windows xp και ανοιξε κανονικα το care suite, αλλά το αποτελεσμα ειναι να μην αναγνωριζει καθολου την συσκευη ''lumia''.

υποψιν οτι ο υπολογιστης το βλεπει σαν windows phone κανονικα.

δοκιμασα αλλη συσκευη (nokia 700) που ειναι symbian και κατευθειαν το ειδε, βεβαια δεν προχωρησα παραπερα.

τελικα εφτασα στο συμπερασμα οτι μαλλον δεν εχω ''winusb driver''

προσθεσα και τους driver αλλα παλι τιποτα.

λογικα μεχρι να φυγουν απ'την μοδα τα lumia θα μπορεσω να το φλασαρω:wacko:

 

Δεν κουράζεις κανέναν φίλε stavroshgt. Είμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. :)

Δοκίμασε να ακολουθήσεις την διαδικασία που αναφέρεται στο παρακάτω θέμα μήπως και λυθεί το πρόβλήμα σου:

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Nokia Lumia FAQ- Σύνδεση της συσκευής σε υπολογιστή.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορια...εχω θεμα με τον φωτισμο στο scrolling, τρεμοσβηνουν πολυ ενοχλητικα τα γραμματα οπου υπαρχει μαυρο φοντο ενδεχεται να εξαλειφθει εαν κουμπωσω αλλη ρομ??? Θελω να ελπιζω οτι ειναι θεμα software
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με κάποιον από τους τρόπους του niotheros και πιθανόν ναι... Αρχικά θα σου πρότεινα βέβαια ένα soft reset... Αν με κανένα τρόπο δεν λυθεί πήγαινε σε κάποιο Nokia Care...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Mansun εγώ σήμερα πήρα το τρίτο 930 σπο γερμανο με doa και εχει ξανα θεμα με scrolling.κάνει πηδήματα παλι.βαρεθηκα όμως δεν κανω ξσνα σλλαγη.ειμαι και επαρχία και δεν εχει Nokia care εδω.
Link to comment
Share on other sites

Ενα wind μου πεταει οταν το ανοιγω το τηλεφωνο...ειναι το δευτερο στην σειρα που αλλαζω και παλι το ιδιο θεμα εχει...να μου πειτε τι παρατηρω...αλλα σε δυο τρια αλλα που εχω δει, ο φωτισμος ειναι αψογος στο scroll χωρις να τρεμοπαιζει τιποτα...δεν μπορει σε εμενα δυο συσκευες να ειναι ετσι...γιαυτο θελω να ελπιζω οτι δεν ειναι θεμα hardware

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οποτε δεν ειμαι ο μονος ατυχος που εχω αλλαξει δυο τηλεφωνα φιλε giabritsos

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειναι μεγαλο κριμα να εχει θεμα ενα τοσο ωραιο τηλεφωνο σαν το 930 και επανειλημενα...θα δοκιμασω να παω σε ενα nokia care μηπως αναλαβουν αυτοι αλλαγη ρομ και διορθωθει και αν δεν αναλαμβανουν θα δοκιμασω με καποιο απο τους τροπους που λεει ο φιλος niotheros...δεν μπορει να ειναι ολα στην σειρα προβληματικα σε θεμα hardware

Link to comment
Share on other sites

Και μένα τρεμοπαίζουν .ίσως ειναι η ιδεα μας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άσχετο αλλά ρε παιδία ελληνική ρομ unbrandet γισ το 930 υπαρχει?

 

Και μένα τρεμοπαίζουν .ίσως ειναι η ιδεα μας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άσχετο αλλά ρε παιδία ελληνική ρομ unbrandet γισ το 930 υπαρχει?

 

κανεις???????

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Όχι, εγώ μόνο της Vodafone για μαύρο βλέπω (ίσως είναι το μόνο που εισάγεται επίσημα από Nokia Hellas)...

 

ΥΓ. Απέφυγε τα συνεχόμενα μηνύματα εντός λίγων ωρών, όταν το δει κάποιος το μήνυμα σου θα σου απαντήσει...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ουγγρικο γκρι nokia lumia 730 dual sim το οποιο εχει κανονικα εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας οπως εχω τσεκαρει με το imei του εδω

 

http://www.microsoft.com/el-gr/mobile/support/warranty-check/

 

και συμφωνα με αυτο

 

http://www.microsoft.com/en/mobile/support/software-update/wp8-software-update/availability-in-europe/

 

θελω να περασω την πολωνικη (η οποιαδηποτε αλλη με το 8.10.14226.359) rom με το τελευταιο denim update

 

Lumia 730 Dual SIM Country variant Denim 8.10.14226.359 02040.00021.14521.55002

 

αν περαστει σωστα θα χασω την εγγυηση?

 

εαν οχι ποια rom ψαχνω?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ουγγρικο γκρι nokia lumia 730 dual sim το οποιο εχει κανονικα εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας οπως εχω τσεκαρει με το imei του εδω

 

http://www.microsoft.com/el-gr/mobile/support/warranty-check/

 

και συμφωνα με αυτο

 

http://www.microsoft.com/en/mobile/support/software-update/wp8-software-update/availability-in-europe/

 

θελω να περασω την πολωνικη (η οποιαδηποτε αλλη με το 8.10.14226.359) rom με το τελευταιο denim update

 

Lumia 730 Dual SIM Country variant Denim 8.10.14226.359 02040.00021.14521.55002

 

αν περαστει σωστα θα χασω την εγγυηση?

 

εαν οχι ποια rom ψαχνω?

 

Καλησπέρα.

Οποιαδήποτε επέμβαση στο υλικολογισμικό της συσκευής επιφέρει απώλεια της εγγύησης. Παρόλαυτά μπορείς με το Nokia Software Recovery Tool να επαναφερεις την συσκευή στο εργοστασιακό της firmware επαναφέροντας ουσιαστικά και την εγγύηση.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...