Jump to content

Διαδικασία flashing και debranding Lumia WP8 συσκευής


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα. Ψάχνω όλο το απόγευμα στο google ένα αναθεματισμένο usergroupsconfiguration.cfg που να μπορεί να παίξει με το NokiaCareSuiteForStore-5.3.112.1425 αλλά όλα όταν πάω να βρω το recovery λένε access denied. Κανένας να βοηθήσει με το πολυπόθητο αρχείο? Ευχαριστώ:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 263
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

[How To] Unbrand/Flash all Nokia Windows Phone 8 [XDA News]

 

Αυτός είναι ο τιτλος στο XDA γι'αυτο που θες... C-P-G ( Copy Paste Google)

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

εκει δίπλα στο on line δεξιά στο αντι να γράφει data package selection complete ειναι σβηστό και δεν με αφήνει να κανω την διαδικασια :confused:
Link to comment
Share on other sites

εκει δίπλα στο on line δεξιά στο αντι να γράφει data package selection complete ειναι σβηστό και δεν με αφήνει να κανω την διαδικασια :confused:

 

Δοκίμασε με τον δεύτερο τρόπο του οδηγού μιας και προτείνεται για τη συσκευή σου!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με τον δεύτερο τρόπο του οδηγού μιας και προτείνεται για τη συσκευή σου!

 

Είχα δώσει σημασία στον πρώτο τρόπο και ούτε καν κοίταξα τον δεύτερο.... Περαστηκε εύκολα και γρήγορα τελικά!!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τον οδηγό και περιμένοντας μάταια την αναβάθμιση σε 8.1 από την vodafone, έχω ψηθεί άσχημα να κάνω debrand το 925 16GB white μου. Έχω όμως μερικές απορίες και θα ήμουν ευγνώμων για μερικές απαντήσεις:

1) Σκέφτομαι να φλασαρω αυτήν την rom 059S917 RM-892 VAR GB CV WHITE (Στα αγγλικά έχω και τώρα το κινητό). Έχετε να προτείνετε καμιά άλλη η μου κάνει και αυτή;

2) Υπάρχουν πράγματα που δεν δουλεύουν στην Ελλάδα με τις unbranded roms; πχ 4G,κλειδωμένα/άφαντα GB στο κινητό;

3) Υποθέτω ότι μετά το φλασαρισμα θα παίρνω κατευθείαν updates OTA μετά; Δλδ δεν θα ξανασχοληθω με φλασαρισμα;

4) Γράψιμο στα ελληνικά και λεξικό επηρεάζονται από ξένη rom;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τον οδηγό και περιμένοντας μάταια την αναβάθμιση σε 8.1 από την vodafone, έχω ψηθεί άσχημα να κάνω debrand το 925 16GB white μου. Έχω όμως μερικές απορίες και θα ήμουν ευγνώμων για μερικές απαντήσεις:

1) Σκέφτομαι να φλασαρω αυτήν την rom 059S917 RM-892 VAR GB CV WHITE (Στα αγγλικά έχω και τώρα το κινητό). Έχετε να προτείνετε καμιά άλλη η μου κάνει και αυτή;

2) Υπάρχουν πράγματα που δεν δουλεύουν στην Ελλάδα με τις unbranded roms; πχ 4G,κλειδωμένα/άφαντα GB στο κινητό;

3) Υποθέτω ότι μετά το φλασαρισμα θα παίρνω κατευθείαν updates OTA μετά; Δλδ δεν θα ξανασχοληθω με φλασαρισμα;

4) Γράψιμο στα ελληνικά και λεξικό επηρεάζονται από ξένη rom;

 

1) θεωρώ ότι σου κάνει η συγκεκριμένη rom και δεν θα έχεις κάποιο θέμα.

2) μεγάλες διαφορές δεν έχουν. Είχα παρατηρήσει με το update portico πριν ένα χρόνο διαφορές της τάξεως των 2-5mbps με 4g μεταξύ μερικών country variant (CV) rom, όπως και η έλλειψη 4g στην ελληνική cv rom για το 920 (έχω την εντύπωση ότι πλέον έχει και αυτή η rom 4g).

3) δεν αλλάζει κάτι σε ότι αφορά την διάθεση των ενημερώσεων. Απλά αν είσαι με unbranded rom δεν περιμένεις πότε θα φιλοτιμηθεί ο κάθε πάροχος να δώσει το update. Μόλις γίνει διαθέσιμο για την συγκεκριμένη συσκεύη και τη συγκεκριμένη χώρα μπορείς κατευθείαν να κάνεις ΟΤΑ την αναβάθμιση! Με φλασάρισμα θα ξανασχοληθείς μόνο αν επαναφέρεις τη συσκευή σου μέσω του Nokia software recovery tool όπου η συσκευή θα επανέλθει στην αρχική της κατάσταση με φορτωμένη την rom της vodafone.

4) όλες οι ευρωπαϊκές rom υποστηρίζουν ελληνικά χωρίς κανένα πρόβλημα!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Και εδω επιτυχες debrand σε 925 16 gb vodafone με μοναδικο θεμα οτι δεν γινονται αυτοματα updates μεσω του store. Δλδ δεν βγαζει ειδοποιηση στο tile οτι εχεις χ updates,πρεπει να τα ψαχνω μονος μου. Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Και εδω επιτυχες debrand σε 925 16 gb vodafone με μοναδικο θεμα οτι δεν γινονται αυτοματα updates μεσω του store. Δλδ δεν βγαζει ειδοποιηση στο tile οτι εχεις χ updates,πρεπει να τα ψαχνω μονος μου. Καμια ιδεα;

 

Στα WP8 έτσι είναι! Μετά από μερικές μέρες σου έρχονται όλα μαζεμένα και μετά στρώνει! Υπομονή μέχρι να έρθει το update! Αν και στο 925 μπορείς να φλασάρεις το φινλανδικό firmware και να έχεις από τώρα επίσημα τo cyan update!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Στα WP8 έτσι είναι! Μετά από μερικές μέρες σου έρχονται όλα μαζεμένα και μετά στρώνει! Υπομονή μέχρι να έρθει το update! Αν και στο 925 μπορείς να φλασάρεις το φινλανδικό firmware και να έχεις από τώρα επίσημα τo cyan update!

 

Interesting... :shifty: Εχεις κανενα link για παραπανω info; Τωρα που πηραμε φορα :!:

Link to comment
Share on other sites

Φλασάρεις με τον ίδιο τρόπο το φινλανδικό firmware που αντιστοιχεί στα παρακάτω product codes ανάλογα με το χρώμα της συσκευής σου:

059S4J7 RM-892 VAR FI CV BLACK

059S6R9 RM-892 VAR FI CV GREY

059S6R8 RM-892 VAR FI CV WHITE

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προσπάθησα να φλασαρω με την δεύτερη offline μέθοδο και δεν με αφήνει σε offline mode.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τι σφάλμα σου βγάζει alex;
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο πρέπει να κοιτάμε το χρώμα τις συσκευής για να επιλέξουμε το σωστό product code;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άλλο product code έχει το κίτρινο 920 για παράδειγμα και άλλο το μαύρο!
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Google is your friend Alex :D

 

Τα βρήκα, τα κατέβασα και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

Μου λέει να κάνω login, τι εννοεί; Με τι να συνδεθώ;

 

Δεν γίνεται να το κάνω με τον τρόπο του Ativ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=382231

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by niotheros
συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Έκανες αντιγραφή το αρχείο usergroupsconfiguration.cfg στις διαδρομές που λέει ο οδηγός;
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Έκανες αντιγραφή το αρχείο usergroupsconfiguration.cfg στις διαδρομές που λέει ο οδηγός;

 

Πάω στην έναρξη, όλα τα προγράμματα και πατάω επικόλληση αφού το είχα αντιγράψει νωρίτερα;

Δεν μου εμφανίζει το data package στην έναρξη.

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις εγκατάσταση τα προγράμματα που κατέβασες και έπειτα κάνεις αντιγραφή το αρχείο που αναφέρουμε στο προηγούμενο ποστ στις διαδρομές που αναφέρονται στο ον δεύτερο τρόπο του οδηγού. Πριν ξεκινήσεις διάβασε καλά τον οδηγό και ειδικότερα τον δεύτερο τρόπο μέχρι να το κατανοήσεις πολύ καλά.

 

Αν δεν βρίσκεις τη συντόμευση θα πρέπει να κοιτάξεις στον φάκελο που έκανες εγκατάσταση το πρόγραμμα.

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Τις διαδρομές δεν καταλαβαίνω, είναι Έναρξη/Όλα τα προγράμματα/ΝΟΚΙΑ/και μετά τα δύο προγράμματα που κατεβάσαμε;
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου είπα να διαβάσεις καλά τον οδηγό! Το αναφέρει ξεκάθαρα:

 

Εγκαθιστούμε το Nokia Care Suite και το Data Package Manager στον υπολογιστή μας. Έπειτα αντιγράφουμε το usergroupsconfiguration.cfg στις παρακάτω διαδρομές:

C:\Program Files\Nokia\Nokia Care Suite\Data Package Manager\bin,

C:\Program Files\Nokia\Nokia Care Suite\Multi Software Updater 5.0

και C:\Program Files\Nokia\Nokia Care Suite\Product Support Tool For Store 5.0

για Windows 32-bit και στις:

C:\Program Files (x86)\Nokia\Nokia Care Suite\Data Package Manager\bin,

C:\Program Files (x86)\Nokia\Nokia Care Suite\Multi Software Updater 5.0

και C:\Program Files (x86)\Nokia\Nokia Care Suite\Product Support Tool For Store 5.0 για Windows 64-bit.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου είπα να διαβάσεις καλά τον οδηγό! Το αναφέρει ξεκάθαρα:

 

Εγκαθιστούμε το Nokia Care Suite και το Data Package Manager στον υπολογιστή μας. Έπειτα αντιγράφουμε το usergroupsconfiguration.cfg στις παρακάτω διαδρομές:

C:\Program Files\Nokia\Nokia Care Suite\Data Package Manager\bin,

C:\Program Files\Nokia\Nokia Care Suite\Multi Software Updater 5.0

και C:\Program Files\Nokia\Nokia Care Suite\Product Support Tool For Store 5.0

για Windows 32-bit και στις:

C:\Program Files (x86)\Nokia\Nokia Care Suite\Data Package Manager\bin,

C:\Program Files (x86)\Nokia\Nokia Care Suite\Multi Software Updater 5.0

και C:\Program Files (x86)\Nokia\Nokia Care Suite\Product Support Tool For Store 5.0 για Windows 64-bit.

Το C: δεν καταλαβαίνω τι είναι, συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά αν περιμένω να φιλοτιμηθεί η wind να μου δώσει τη Cyan, τότε θα γεράσω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...