Jump to content

Διαδικασία flashing και debranding Lumia WP8 συσκευής


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδιά!

 

mod. Επειδή θέλω να κατεβάσω τη γερμανικη να την έχω σε περίπτωση εγγύησης αλλα όταν κάνω update το care δε θα μπορώ να κατεβάσω, έχει κανείς το code να το κατεβάσω από τώρα;

 

Σας έχω πρήξει σόρυ είμαι τρελαμένος με την κινητάρα μας! :)

 

Αν χρειαστεί να το επαναφέρεις κάν'το με το NSU που σου φλασάρει αυτόματα το firmware που διαβάζει από το product code που είναι "τυπωμένο" στη συσκευή, το γερμανικο στην περίπτωσή σου!

 

059S8H0 RM-892 VAR EURO DE VODAFONE 32GB BLACK είναι πάντως το firmware που ζητάς!

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 263
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν χρειαστεί να το επαναφέρεις κάν'το με το NSU που σου φλασάρει αυτόματα το firmware που διαβάζει από το product code που είναι "τυπωμένο" στη συσκευή, το γερμανικο στην περίπτωσή σου!

 

059S8H0 RM-892 VAR EURO DE VODAFONE 32GB BLACK είναι πάντως το firmware που ζητάς!

 

Ευχαριστώ το είχα βρει ήδη! Το βράδι έχει δουλεια! :D

 

Έχω το 925. Έχω κατεβάσει firmware. έκανα update το care και ενώ πλέον βλέπω το 925 κανονικά, δε μπορώ να βρω το package μεσα στο path. Ενώ το κάνω browse από τα preferences δε το βρισκει... Υπάρχει καμιά ιδιοτροπία που δε τη ξέρω; τα αρχεία είναι εκεί αλλά δε το βλέπει στο scan.

 

:(

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Έχω το 925. Έχω κατεβάσει firmware. έκανα update το care και ενώ πλέον βλέπω το 925 κανονικά, δε μπορώ να βρω το package μεσα στο path. Ενώ το κάνω browse από τα preferences δε το βρισκει... Υπάρχει καμιά ιδιοτροπία που δε τη ξέρω; τα αρχεία είναι εκεί αλλά δε το βλέπει στο scan.

 

:(

 

Πατάς update list και δεν σου το βγάζει;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Πατάς update list και δεν σου το βγάζει;

 

Δεν είναι είναι ενεργό το update list γιατί κάτω δεξιά δε βρίσκει το data poackage. Από τα preferences μπορείς να δώσεις το path αλλά και πάλι δεν βρίσκει...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι είναι ενεργό το update list γιατί κάτω δεξιά δε βρίσκει το data poackage. Από τα preferences μπορείς να δώσεις το path αλλά και πάλι δεν βρίσκει...

 

Κλείστο και ξανανοιξέ το μήπως έφαγε κανα σκάλωμμα!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Κλείστο και ξανανοιξέ το μήπως έφαγε κανα σκάλωμμα!

 

Κάτι άλλο παίζει.... Δε μπορώ να καταλάβω έχω δοκιμάσει τα πάντα...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο παίζει.... Δε μπορώ να καταλάβω έχω δοκιμάσει τα πάντα...

 

μήπως φταίει η τελευταία έκδοση που αναβαθμίστηκε; Με τον konstantinosid που είχαμε φλασσάρει το δικό του 925 δεν είχαμε κάποιο θέμα. Μήπως από τότε βγήκε και άλλη έκδοση στο NCS πιο καινουρια και γίνεται αυτό το θέμα. Για κοίτα μήπως βρείς κάποια λίγο παλαιότερη από αυτήν που έχεις εγκατεστημένη τώρα!

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

μήπως φταίει η τελευταία έκδοση που αναβαθμίστηκε; Με τον konstantinosid που είχαμε φλασσάρει το δικό του 925 δεν είχαμε κάποιο θέμα. Μήπως από τότε βγήκε και άλλη έκδοση στο NCS πιο καινουρια και γίνεται αυτό το θέμα. Για κοίτα μήπως βρείς κάποια λίγο παλαιότερη από αυτήν που έχεις εγκατεστημένη τώρα!

 

Στη 2013.38.3 πάει μετά το Update. Θα ψάξω.

 

Λοιπόν παιδιά τη φλάσαρα τελικά τη ρομ. Το θέμα είναι οτι οι συνεχείς αλλαγές εκδόσεων μπερδεύουν τα πράγματα. Έχουμε και λέμε. Ο οδηγός για το 925 είναι όπως πρέπει αλλά δε πρέπει να γίνει update στη τελευταία έκδοση το care.

Άφού κατέβασα το firmware με την έκδοση που προτείνετε μετά βρήκα και εγκατέστησα την έκδοση 2013.27.1.3

Σε αυτή βλέπει κανονικά το 925 αλλά αν και έβαλα το firmware στο data package path, δυστυχως το update list δεν έφερνε το firmware.

Η λύση ήταν να κάνω από το μενου open product και να επιλέξω το rm-892 (lumia 925) και έτσι το έφερε. Προσοχή το κινητό εκείνη την ώρα να βγει από το usb ωστε να ενεργοποιηθεί το start. Μολις πατήσουμε το start προχωράμε κανονικά κάνοντας retry αφού το βάλουμε πάλι στη usb.

Σε 3 λεπτά είχα το καινούριο firmware στο κινητό. Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.

Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο. Αντε να αρχίζουμε να πειράζουμε και τα πλακάκια!
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δηλαδή και να πετύχει το φλασάρισμα πάλι χάνεται η εγγύηση; :blink::wacko:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δηλαδή και να πετύχει το φλασάρισμα πάλι χάνεται η εγγύηση; :blink::wacko:

 

Από τι στιγμή που περαστεί firmware διαφορετικού product code πέραν αυτού που ορίζει το product code που είναι τυπωμένο στη συσκευή χάνεται η εγγύηση εκτός και αν αυτό περαστεί από εξουσιοδoτημένο service! Αν φλασάρουμε firmware ίδιο με αυτό που ορίζει το product code της συσκευής και η συσκευή δεν έχει μετρητή φλασαρισμάτων (κάτι που δεν γνωρίζουμε αν έχουν τα Lumia ή όχι) τότε πιστεύω δεν θα μπορέσουν στο service της Nokia να το επιβεβαιώσουν ώστε να χαθεί η εγγύηση!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Από τι στιγμή που περαστεί firmware διαφορετικού product code πέραν αυτού που ορίζει το product code που είναι τυπωμένο στη συσκευή χάνεται η εγγύηση εκτός και αν αυτό περαστεί από εξουσιοδoτημένο service! Αν φλασάρουμε firmware ίδιο με αυτό που ορίζει το product code της συσκευής και η συσκευή δεν έχει μετρητή φλασαρισμάτων (κάτι που δεν γνωρίζουμε αν έχουν τα Lumia ή όχι) τότε πιστεύω δεν θα μπορέσουν στο service της Nokia να το επιβεβαιώσουν ώστε να χαθεί η εγγύηση!

 

οκ ευχαριστω... αν μαθεις κατι για μετρητη ενημερωσε το θεμα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Καλησπερα παιδια!Μια ερωτηση..Αν παρω κιν. που ειναι κλειδωμενο σε εναν παροχο, για παραδειγμα στην ΑΤ&Τ στην αμερικη,υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο γιαυτο το λεω,μπορω να το ξεκλειδωσω με το φλασαρισμα αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Μια ερωτηση..Αν παρω κιν. που ειναι κλειδωμενο σε εναν παροχο, για παραδειγμα στην ΑΤ&Τ στην αμερικη,υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο γιαυτο το λεω,μπορω να το ξεκλειδωσω με το φλασαρισμα αυτο?

 

Για 920 της AT&T που γνωρίζω σίγουρα μπορείς να το ξεκλειδώσεις αρκεί να φλασσάρεις πρώτα την καναδική rom της rogers και μετά να φλασσαρεις ευρωπαϊκή rom! Στα επόμενα μοντέλα που βγήκαν δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

για το 1020 της vodafone τι μπορουμε να βαλουμε ρε παιδια? εχω κατεβασει ενα nokia care suite αλλα οταν παω να κατεβασω κατι λεει access denied. Απο ρομ τι να βαλω?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest YiorgosA
Για 925 voda, ποια είναι η unbranded ιταλική; η τέλος πάντων ποια unbranded είναι trouble free; με αυτην την διαδικασια κατεβαίνει με τα τελευταία updates ενσωματωμένα;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για 925 voda, ποια είναι η unbranded ιταλική; η τέλος πάντων ποια unbranded είναι trouble free; με αυτην την διαδικασια κατεβαίνει με τα τελευταία updates ενσωματωμένα;

 

Δοκίμασε την 059S726 RM-892 VAR IT CV BLACK. Δεν είμαι σε pc αλλά νομίζω πως αυτη εχω κι εγώ

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Ευχαριστώ πολύ φίλε Montoya.

 

Αν βαλω αυτη, όταν βγει το 8.1 update, αν πάω να του κάνω καθαρή εγκατάσταση απο το Nokia software updater, θα με ξανά επιστρεψει στην branded voda?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε Montoya.

 

Αν βαλω αυτη, όταν βγει το 8.1 update, αν πάω να του κάνω καθαρή εγκατάσταση απο το Nokia software updater, θα με ξανά επιστρεψει στην branded voda?

 

Αν κάνεις μέσω Nokia software updater τότε θα περάσεις ξανά την ιταλική. Αλλα γιατι να μπλέκεις? ΟΤΑ και ησύχασες.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια θελω την βοηθεια σας....για να φλασαρω.κατεβασα με την παλια εκδοση το ιταλικο firm και μετα εβαλα νεοτερη εκδοση για να δει το κινητο.ολα καλα,βλεπει το κινητο τωρα αλλα δεν βλεπει μετα το firmware.δηλαδη εκει κατω δεξια δεν λεει data package selection complete.ti να κανω?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για 920 της AT&T που γνωρίζω σίγουρα μπορείς να το ξεκλειδώσεις αρκεί να φλασσάρεις πρώτα την καναδική rom της rogers και μετά να φλασσαρεις ευρωπαϊκή rom! Στα επόμενα μοντέλα που βγήκαν δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό!

 

Γειά σου Niotheros , εχω το nokia lumia 920 black color. Παρόλο που έκανα καποια update δεν μου βάζει οτι ειμαι σε umber ή black , οπως επίσης και κάποιες εφαρμογές που έχω στο 925 , πχ glance screen. Το τηλ έχει τα εξής

Παροχος κινητής : Rogers

έκδοση ΛΣ : 8.0.10517.150

Αριθμός αναθεώρησης υλικολογισμικού : 3051.40000.1347.1001

RM-820_nam_canada_200

 

Διάβασα τον οδηγό σου, και σκεφτομαι να τον εφαρμόσω. Ποιά Ρομ να βάλω ομως?? ευχαριστώ προκαταβολικά!

[sIGPIC][/sIGPIC]

207 Sport

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Niotheros , εχω το nokia lumia 920 black color. Παρόλο που έκανα καποια update δεν μου βάζει οτι ειμαι σε umber ή black , οπως επίσης και κάποιες εφαρμογές που έχω στο 925 , πχ glance screen. Το τηλ έχει τα εξής

Παροχος κινητής : Rogers

έκδοση ΛΣ : 8.0.10517.150

Αριθμός αναθεώρησης υλικολογισμικού : 3051.40000.1347.1001

RM-820_nam_canada_200

 

Διάβασα τον οδηγό σου, και σκεφτομαι να τον εφαρμόσω. Ποιά Ρομ να βάλω ομως?? ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Τελικά θα φλασάρεις ευρωπαϊκή ρομ ή θα αφήσεις αυτή που έχει μιας και έχεις πλέον glance screen και τα σχετικά;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα φλασάρεις ευρωπαϊκή ρομ ή θα αφήσεις αυτή που έχει μιας και έχεις πλέον glance screen και τα σχετικά;

 

Αφου δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος θα μείνω με αυτήν. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

207 Sport

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...