Jump to content

Διαδικασία flashing και debranding Lumia WP8 συσκευής


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 263
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Niotheros τι γίνεται αν φλασάρεις λογισμικό για την ίδια συσκευή απλά άλλου χρώματος;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Niotheros τι γίνεται αν φλασάρεις λογισμικό για την ίδια συσκευή απλά άλλου χρώματος;

 

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να γίνει αλλά για να υπάρχει διαφορετικό firmware για κάθε χρώμα συσκευής υποθέτω ότι θα υπάρχει κάποια ασυμβατότητα μεταξύ λογισμικού και υλικού με πιθανή κατάληξη η συσκευή μας να γίνει τουβλάκι!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να γίνει αλλά για να υπάρχει διαφορετικό firmware για κάθε χρώμα συσκευής υποθέτω ότι θα υπάρχει κάποια ασυμβατότητα μεταξύ λογισμικού και υλικού με πιθανή κατάληξη η συσκευή μας να γίνει τουβλάκι!

 

Αν μια συσκευή γίνει τουβλάκι τι κάνεις για να την επαναφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν μια συσκευή γίνει τουβλάκι τι κάνεις για να την επαναφέρεις;

 

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Αν η συσκευή δείχνει σημάδια ζωής, καταλαβαίνουμε ότι ενεργοποιείται αλλά δεν bootάρει στα windows τότε την επαναφέρουμε με το Nokia Software Recovery Tool με την ίδια διαδικασία που αναφέρεται στο οδηγό "Διαδικασία Επαναφοράς Lumia από την Developer Preview" με την διαφορά ότι επιλέγουμε το κουμπί που δείχνει η δεύτερη εικόνα του οδηγού και λέει "Το τηλέφωνό μου δεν εκκινεί ή δεν αποκρίνεται". Αν στην άλλη περίπτωση η συσκευή μας δεν δείχνει σημάδια ζωής πιθανόν να έχει προκληθεί βλάβη σε κάποιο hardware κομμάτι της συσκευής (μητρική ή μνήμες) και τότε πρέπει να απευθυνθούμε σε εξουσιοδοτημενο service.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

niotheros ήσουν κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ τα μάλα. Μια τελευταία ερώτηση. Πώς βρίσκεις ποιο είναι το σωστό firmware για την εκάστοτε συσκευή;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λίστες με τα product codes των συσκευών σε διάφορα sites. Με μια αναζήτηση στο goolge τις βρίσκεις και ανάλογα τη συσκευή, τη χώρα του firmware και το χρώμα της συσκευής βρίσκεις ποιό είναι κατάλληλο για τη συσκευή που θέλεις να φλασάρεις και το κατεβάζεις μέσω του Product Support Tool του Nokia Care Suite ή του Data Package Manager.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

niotheros είσαι καταπληκτικός ευχαριστώ πολύ και πάλι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση αν βούμε κάπου product code για τη CYAN στο 1020... Θέλω να φλασάρω αμέσως Cyan ώστε να είμαι σίγουρος γα τη χρήση του back up... Κάποιος το είχε αναφέρει σε κάποιο τόπικ ότι έχουν αρχίσει να βγαίνουν...

 

Πχ αν έχουμε Αγγλικό ή Ιταλικό Product type για μαύρο Lumia 1020...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση αν βούμε κάπου product code για τη CYAN στο 1020... Θέλω να φλασάρω αμέσως Cyan ώστε να είμαι σίγουρος γα τη χρήση του back up... Κάποιος το είχε αναφέρει σε κάποιο τόπικ ότι έχουν αρχίσει να βγαίνουν...

 

Πχ αν έχουμε Αγγλικό ή Ιταλικό Product type για μαύρο Lumia 1020...

 

Μπορώ να το κοιτάξω το απογευματάκι που θα έχω χρόνο καθώς τώρα είμαι εκτός!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Alex στο Navifirm φαίνονται να είναι κατευθείαν στη Cyan.

059T750 RM-875 VAR EURO IT CV BLACK για ιταλικό μαύρο με έκδοση fw 3051.50009.1424.0004 και

059T1V6 RM-875 VAR EURO GB CV BLACK για αγγλικό μαύρο με έκδοση fw 3051.50009.1424.0003.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ... Θα τσεκάρω τώρα και επανέρχομαι...

 

Ξέρεις αν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το restore του back up μετά από το φλασάρισμα... Και αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω για να μην προκαλέσω ζημιά :p

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ... Θα τσεκάρω τώρα και επανέρχομαι...

 

Ξέρεις αν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το restore του back up μετά από το φλασάρισμα... Και αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω για να μην προκαλέσω ζημιά :p

 

Κανονικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το restore!

Η διαδικασία είναι απλή και δεν θα συναντήσεις δυσκολία!

Κατέβασα και εγώ τώρα το ιταλικό fw για το 920 που σου φλασάρει κατευθείαν τη Cyan γιατί με τo update 1 της DP έχω σίγουρα μια επανεκκίνηση την ημέρα!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό σκέφτηκα... Το update 1 μπορεί να περιμένει...

 

Προς το παρόν κόλλησα στην αρχή :lol:

 

Το Data Package Manager δεν ανοίγει και μένει σε αυτή τη φάση:

 

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/Chiomegarho3AF0sigmaftau3AF0taulambdaomicron2_zps4b2de41e.png

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό σκέφτηκα... Το update 1 μπορεί να περιμένει...

 

Προς το παρόν κόλλησα στην αρχή :lol:

 

Το Data Package Manager δεν ανοίγει και μένει σε αυτή τη φάση:

 

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/Chiomegarho3AF0sigmaftau3AF0taulambdaomicron2_zps4b2de41e.png

 

Έκανες το αρχείο usergroupsconfiguration.cfg επικόλληση στα σωστά directories;

 

Σε ένα PC που το έκανα εγκατάσταση εδώ στη δουλεία μου το άνοιξε κατευθείαν!

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα, θελω να κανω μια ερωτηση μιας και δεν μπορω να βρω καποια ακρη. Ενας γνωστος μου ειχε παει πριν απο καιρο στην Γαλλια, απο οπου αγορασε ενα Lumia 625. Το κινητο οταν αγοραστηκε ειχε branded firmware της SFR. Οσο ηταν στην Γαλλια, ειχε μεσα μια SIM της SFR και ολα ηταν μια χαρα. Οταν ηρθε ομως Ελλαδα και εβαλε μια SIM της vodafone, το τηλεφωνο ζηταει πλεον κωδικο ξεκλειδωματος για να μπορεσει να δουλεψει με τους ελληνικους παροχους.

 

Του φλασαρα unbranded firmware με product code απο ελληνικο Lumia που βρηκα εδω στο forum μπας και ξεκλειδωσει η SIM, αλλα παλι τα ιδια. Επισης η SIM της sfr εχει ληξει, αν αυτο παιζει καποιο ρολο. Υπαρχει καποιος τροπος να του κανω Sim unlock μονος μου η θα πρεπει να απευθυνθω σε καταστημα που αναλαμβανει τετοιους ειδους εργασιες? Aν ξεκλειδωθει θα δουλευει με οποιονδηποτε παροχο μετα?

 

Ευχαριστω

Edited by DarksonDAP
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να περάσετε από κάποιο Nokia care μήπως μπορούν να σας βοηθήσουν αυτοί εκεί.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πολύ χρήσιμοι αυτοί οι οδηγοί, χρειάζονται για τα δύσκολα (ξεκλείδωμα, κόλλημα συσκευής κλπ). Εγώ έχω την 64άρα έκδοση lumia 1020 (μαύρο), ήταν από πάροχο Ο2, αλλά μια κάρτα της Vodafone που έβαλα λειτουργεί μια χαρά. Απλά κάθε φορά που ανοίγει εμφανίζει για αρκετή ώρα το σήμα της Ο2, με αποτέλεσμα να καθυστερεί να ανοίξει. Αν βάλω άλλο κωδικό προϊόντος, θα εξαφανιστεί αυτό το σήμα, και θα ανοίγει γρηγορότερα; Κι αν ναι, τι κωδικό μπορώ να βάλω; Έχει τα 8.1 (Cyan) και είναι η 64άρα έκδοση. Ευχαριστώ.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πολύ χρήσιμοι αυτοί οι οδηγοί, χρειάζονται για τα δύσκολα (ξεκλείδωμα, κόλλημα συσκευής κλπ). Εγώ έχω την 64άρα έκδοση lumia 1020 (μαύρο), ήταν από πάροχο Ο2, αλλά μια κάρτα της Vodafone που έβαλα λειτουργεί μια χαρά. Απλά κάθε φορά που ανοίγει εμφανίζει για αρκετή ώρα το σήμα της Ο2, με αποτέλεσμα να καθυστερεί να ανοίξει. Αν βάλω άλλο κωδικό προϊόντος, θα εξαφανιστεί αυτό το σήμα, και θα ανοίγει γρηγορότερα; Κι αν ναι, τι κωδικό μπορώ να βάλω; Έχει τα 8.1 (Cyan) και είναι η 64άρα έκδοση. Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα! Η 64άρα έκδοση κυκλοφορεί μόνο από την O2. Οπότε το μόνο που θα αλλάζει θα είναι η χώρα. Το brand του παρόχου θα παραμείνει μιας και η συσκευή είναι αποκλειστικότητα! Από την EURO GB O2 SL 64GB BLACK για παράδειγμα δεν κερδίζεις κάτι αν πας στην γερμανική της EURO DE O2 POSTPAID 64GB BLK. Της O2 θα είναι και πάλι.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Η 64άρα έκδοση κυκλοφορεί μόνο από την O2. Οπότε το μόνο που θα αλλάζει θα είναι η χώρα. Το brand του παρόχου θα παραμείνει μιας και η συσκευή είναι αποκλειστικότητα! Από την EURO GB O2 SL 64GB BLACK για παράδειγμα δεν κερδίζεις κάτι αν πας στην γερμανική της EURO DE O2 POSTPAID 64GB BLK. Της O2 θα είναι και πάλι.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! Άρα μάλλον θα το αφήσω ως έχει. Πέρα από τη μικρή καθυστέρηση στην ενεργοποίηση δεν έχω άλλο θέμα, οπότε θα το συνηθίσω!

 

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εκτός από φλασάρισμα υπάρχει τρόπος να δω τα αρχεία του συστήματος στα WP8? Το θέλω για να μεταφέρω δεδομένα εφαρμογών από το 520 στο 1020. Στο 1020 με το αντίγραφο ασφαλείας απλά εγκαθίσταται ξανά η κάθε εφαρμογή, αλλά χάνονται τα δεδομένα που είχα στο 520... Κατάφερα να πάρω μέσω κάρτας microSD, τα δεδομένα του 520 στον υπολογιστή μου, αλλά δεν μπορώ να τα περάσω στο 1020... Στο Symbian υπήρχαν προγράμματα που έβλεπες τα αρχεία του συστήματος, εδώ υπάρχει κάποιος τρόπος?

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βάλε 32άρα... :lol:

Αν βάλω 32άρα ρομ, κινδυνεύει η συσκευή να γίνει τουβλάκι!!! :p

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε αρχεία συστήματος λόγω περιορισμών του λειτουργικού.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε αρχεία συστήματος λόγω περιορισμών του λειτουργικού.

Μάλιστα... Αχ αυτά τα παράθυρα που μας παιδεύουν!!! Στον υπολογιστή έχουν βγει διάφορα κόλπα, στα παράθυρα για το τηλέφωνο μάλλον είναι νωρίς ακόμα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γενικά η δυνατότητα να εγκαθίστανται οι εφαρμογές δηλαδή... τα αρχεία των εφαρμογών σε κάρτα micro SD.

Βγάζεις την κάρτα και χρησιμοποιούνται τα αρχεία όπως θέλει κανείς.

Αλλά δεν παίζουν τα αρχεία σε άλλο κινητό για να δουλέψουν οι εφαρμογές, υπάρχει περιορισμός, ενώ στο Symbian αυτό γινόταν αν θυμάμαι καλά.

 

Στο Symbian είχαμε άλλα προβλήματα, πιστοποιητικά εφαρμογών, ξεκλείδωμα και σπάσιμο λειτουργικού , λαγκς κλπ κλπ.

Στα WP το σπάσιμο του λειτουργικού θα γίνει σε μεγαλύτερο βαθμό όταν ασχοληθούν οι ...αρμόδιοι και το επιτρέψει η εταιρεία.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...