Jump to content

iPad Mini 2 (2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ' ότι μου είπαν στο Public γίνεται ΜΟΝΟ με την ταυτόχρονη αγορά του iPad στο εκάστοτε μαγαζί! (Το λέει και στους όρους: ""Είναι απαραίτητο η απόκτηση του iPlus να γίνει ταυτόχρονα με την αγορά του νέου σας iPad."")

Μπες και εδώ να δεις τους όρους/προϋποθέσεις και πάρε και στο τηλέφωνο που έχει να ρωτήσεις!

Η γνώμη μου είναι πως αξίζει να το κάνεις! Με 19 ευρώ μόνο είσαι άνετος και χωρίς άγχος.., το κρατάς και χωρίς θήκη για ένα χρόνο!:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν εχει ξαναπαντηθει...

Ενδιαφερομαι να παρω το νεο mini ipad retina κυριως για χρηση στο σπιτι...

Εχω καλο προγραμμα με 1 gb internet το μηνα στη vodafone στο εταιρικο κινητο μου το οποιο ουτε καν φτανω στο 1/3 και το οποιο τα βραδια μπορω να απενεργοποιω απο τηλεφ. αφου ειναι 99% αχρηστο...

Επειδη το ipad δεν μπορει να χρησιμποιηθει σαν τηλέφωνο ψαχνω ενα τροπο να μπορω να χρησιμοποιω τo internet του προγραμματος μου.

Μια λυση ειναι να κανω hot spot το εταιρικο κινητο.

Ψαχνω ομως και για καποια ακομα λυση... πχ με τη χρηση καποιου στυλ usb stick που θα βαζω μεσα την sim του κινητου κλπ

Εψαξα και τo προγραμμα vodafone double sim που εκτος του οτι χρεώνεται με το μηνα, αν δεν κανω λαθος, δεν εχει sim στο μεγεθος του νεου ipad mini.

 

Αν υπαρχουν αλλες λυσεις... ευπροσδεκτες!

Edited by MAD 13
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι μια mobile wifi συσκευή που θα βάλει μέσα την κάρτα και θα μοιράζει μέσω wifi τα data. Οι 4g είναι ακριβές, οι 3G Κάνουν κανένα 40αρι.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ξερω αν εχει ξαναπαντηθει...

Ενδιαφερομαι να παρω το νεο mini ipad retina κυριως για χρηση στο σπιτι...

Εχω καλο προγραμμα με 1 gb internet το μηνα στη vodafone στο εταιρικο κινητο μου το οποιο ουτε καν φτανω στο 1/3 και το οποιο τα βραδια μπορω να απενεργοποιω απο τηλεφ. αφου ειναι 99% αχρηστο...

Επειδη το ipad δεν μπορει να χρησιμποιηθει σαν τηλέφωνο ψαχνω ενα τροπο να μπορω να χρησιμοποιω τo internet του προγραμματος μου.

Μια λυση ειναι να κανω hot spot το εταιρικο κινητο.

Ψαχνω ομως και για καποια ακομα λυση... πχ με τη χρηση καποιου στυλ usb stick που θα βαζω μεσα την sim του κινητου κλπ

Εψαξα και τo προγραμμα vodafone double sim που εκτος του οτι χρεώνεται με το μηνα, αν δεν κανω λαθος, δεν εχει sim στο μεγεθος του νεου ipad mini.

 

Αν υπαρχουν αλλες λυσεις... ευπροσδεκτες!

 

Μία είναι η ενδεδειγμένη λύση... αγοράζεις την cellular έκδοση, κόβεις την sim σου σε nano και την τοποθετείς στη συσκευή σου. (Κρατάς και το κομμάτι που έχει περισσέψει σε περίπτωση που θέλεις να την χρησιμοποιήσεις σε συσκευή με κανονική sim ή απλά αγοράζεις έναν αντάπτορα).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ξαναπαντηθει...

Ενδιαφερομαι να παρω το νεο mini ipad retina κυριως για χρηση στο σπιτι...

Μια λυση ειναι να κανω hot spot το εταιρικο κινητο.

 

 

Αν υπαρχουν αλλες λυσεις... ευπροσδεκτες!

Την καλυτερη λυση την αναφερεις και μονος σου,απο τη στιγμη που θα κανεις χρηση κυριως στο σπιτι και οποτε εισαι εξω και δεν εχεις wifi δινεις απο το κινητο και καθαρισες

Και εγω 1gb ιντερνετ εχω καθε μηνα με το κινητο μου και μου φτανει ανετα.

Δεν αξιζει να δωσεις ουτε τα 100+ευρω για την 3g εκδοση και ουτε σε στυλ στικακια να εξεχουν καλωδια απο τη συσκευη(αντιαισθητικο και μη πρακτικο θα ελεγα)που δεν ξερω αν θα δουλεψουν κι ολας.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με το ιντερνετ το ξεπερνας με hot spot μεσω κινητου. αυτο που δε θα χεις ειναι δεκτη gps.
Το οποιο αν δεν κανω λαθος παλι το προσπερνας με tethering του κινητου σου. Εχω δει ipad wifi να παιρνει gps σημα απο android τηλεφωνο. Προφανως γινεται και με εξωτερικο δεκτη gps bt. Βεβαια το κοστος θα ισοφαριζε μια και καλη την αγορα ενος ipad cellurar και δεν θα σε ενοιαζε τιποτα απο αυτα...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

...Βεβαια το κοστος θα ισοφαριζε μια και καλη την αγορα ενος ipad cellurar και δεν θα σε ενοιαζε τιποτα απο αυτα...

Ποια είναι η συμπεριφορά του hotspot μέσω iPhone για να δώσουμε σύνδεση στο iPad?

Πρέπει κάθε φορά να ανοίγουμε τις ρυθμίσεις του κινητού για να συνδεθεί το iPad (με συνεχόμενα ανοιχτό wifi), ή γίνεται αυτόματα. Γιατί θα ήταν ιδανικό να είναι πάντα ενεργοποιημένο το hotspot, και όταν το iPad δεν βρίσκει άλλο διαθέσιμο δίκτυο, τότε να συνδέεται αυτόματα με τη σύνδεση του κινητού.

Έχει κανείς μια ολοκληρωμένη εμπειρία?

 

Ακριβώς επειδή αν υπάρχουν κολλήματα, τότε το σκέφτεσαι λίγο παραπάνω για το Cellular...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν η συνδεδεμένη συσκευή ειναι για πολύ ώρα idle, μετά για να ξανά συνδεθεί πρέπει να κλείσεις και να ανοίξεις το hotspot.

 

Πάντως αν έχεις ξεχωριστή sim μόνο για internet, η τοποθέτηση της στη cellular έκδοση αποτελεί και την καλύτερη λύση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει καποιος mod να το μεταφερει ως ξεχωριστο θεμα αν δεν ταιριαζει εδω.

Σημερα εμαθα απο τον φιλο hasiotis_john οτι επεστρεψε το mini retina επειδη μετα απο αρκετες μερες που κοιταμε για τα θεματα της οθονης του, μετα απο επισκεψη στο καταστημα που το αγορασε ειδαν οτι η φωτεινοτητα του ενω ηταν στο μεγιστο ήταν σαν να ειναι στο μισο...

Προσωπικα το δικο μου δεν νομιζω να εχει θεμα, αν και θα το συγκρινω με καποιο αλλο σε καταστημα. Παντως εμενα εχει το θεμα της κιτρινης οθονης κατω χαμηλα στην πλευρα του κουμπιου. Δεν εχει θεμα burn in, ουτε κατι αλλο που να παρατηρησα. Μονο την κιτρινιλα.

Οποτε οσοι κατοχοι διακρινουν καποιο απο τα προβληματα, ας μας πουν πως επραξαν μετα. Το επεστρεψαν; Το κρατησαν και δεν τους νοιαζει; Εγω παντως αν δεν μου λεγανε για την κιτρινιλα δεν θα το προσεχα...Αν καποιος εχει τη δυνατοτητα να αναρτησει και φωτογραφιες σε συγκριση με αλλο ή και με το air ας το κανει.

Αδικαιολογητα κατασκευαστικα προβληματα για την τιμη πωλησης του.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μην μας λες τετοια και το αγοράσαμε...

Το πηρα χτες απο αμερική,περιπου 390 ευρω το 32 wifi μονο με φόρους.Ανυπομονώ να το δουλέψω και απο κοντά....

Ευχαριστω όλους όσους με βοηθησατε να καταλήξω τελικά στην αγορα της συσκευης:)

IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

Μία είναι η ενδεδειγμένη λύση... αγοράζεις την cellular έκδοση, κόβεις την sim σου σε nano και την τοποθετείς στη συσκευή σου. (Κρατάς και το κομμάτι που έχει περισσέψει σε περίπτωση που θέλεις να την χρησιμοποιήσεις σε συσκευή με κανονική sim ή απλά αγοράζεις έναν αντάπτορα).

 

Τελικα ισως ειναι η καλυτερη λυση αφου και η λυση με εξωτερικο mobile wife ειναι λιγο "μανουριαρικη".. θα πρεπει να κουβαλαω μαζι μου μια επιπλεον μικρη συσκευη που θα πρεπει να εχω το νου μου να ειναι και αυτη φορτισμενη... ασε που ειναι και σχετικα ακριβες... κανεις σχεδον αποσβεση τημιση διαφορα της τιμης wifi με cell.

Μαλιστα ειδα με λιγοτερα απο 10 ευρω ενα πακετο κοφτη καρτας sim και ανταπτορα πακετο.

Το μονο που θελω να ρωτησω ειναι αν εχουν παρατηρηθει φαινομενα δυσλειτουργειας κοληματα κλπ σε κομμενες καρτες sim...

Υπαρχουν ατομα που χρησιμοποιουν κομμενες sim για μεγαλο χρονικο διαστημα και μαλιστα με ανταπτορα να κανουν αλλαγες απο nano σε κανονικη sim η μετα απο λιγο τα παιζουν αυτες οι καρτες???

Edited by MAD 13
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Χρησιμοποιώ κομμένες κάρτες sim εξαρχής χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ειδικά στην περίπτωση της nano sim, θα σου συνιστούσα να την τρίψεις ελαφρά με ψιλό γυαλόχαρτο στο πίσω μέρος γιατί η nano sim ειναι ελαφρώς πιο λεπτή απο τη κανονική mini sim. Κάτι τέτοιο δεν χρειαζόταν στην περίπτωση των iPhone 4/4s που παίρνουν microsim.

 

Έχοντας κρατήσει το απόκομμα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και ως αντάπτορα, αν εχει γίνει σωστό κόψιμο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην μας λες τετοια και το αγοράσαμε...

Το πηρα χτες απο αμερική,περιπου 390 ευρω το 32 wifi μονο με φόρους.Ανυπομονώ να το δουλέψω και απο κοντά....

Ευχαριστω όλους όσους με βοηθησατε να καταλήξω τελικά στην αγορα της συσκευης:)

Και ομως. Οπως μου εδειξε και ο hasiotis_john εχει βουίξει ο τοπος για τις οθονες των νεων ipad. Συγκρινεις μια την φωτεινοτητα στο full με μια αλλη συσκευη, καλο θα ηταν με ενα mini ή το air. Ανοιγεις αυτο https://discussions.apple.com/servlet/JiveServlet/showImage/2-23998484-340672/grey5pc1024x768.gif απο το Ipad και βλεπεις για κιτρινιλα ,συνηθως απο την πλευρα που ειναι το κουμπι. Κανεις και μια αυτο το test http://www.marco.org/rmbp-irtest.html για το retination . Αν δεν δεις τιποτα, με γεια σου. Πετυχες καλη οθονη. Αν και το θεωρω δυσκολο να μην εχει ενα απο τα τρια προβληματα.

 

Εγω δεν εχω το burn in, εχω κιτρινιλα, και μενει να τεσταρω την φωτεινοτητα. Αν και συγκριτικα με τα κινητα που εχω ειναι πιο φωτεινο. Πρεπει να το δω με ipad. Επισης αλλοι εχουν παρατηρησει και μπλε-μοβ αποχρωσεις στις ακρες.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Και ομως. Οπως μου εδειξε και ο hasiotis_john εχει βουίξει ο τοπος για τις οθονες των νεων ipad. Συγκρινεις μια την φωτεινοτητα στο full με μια αλλη συσκευη, καλο θα ηταν με ενα mini ή το air. Ανοιγεις αυτο https://discussions.apple.com/servlet/JiveServlet/showImage/2-23998484-340672/grey5pc1024x768.gif απο το Ipad και βλεπεις για κιτρινιλα ,συνηθως απο την πλευρα που ειναι το κουμπι. Κανεις και μια αυτο το test http://www.marco.org/rmbp-irtest.html για το retination . Αν δεν δεις τιποτα, με γεια σου. Πετυχες καλη οθονη. Αν και το θεωρω δυσκολο να μην εχει ενα απο τα τρια προβληματα.

 

Εγω δεν εχω το burn in, εχω κιτρινιλα, και μενει να τεσταρω την φωτεινοτητα. Αν και συγκριτικα με τα κινητα που εχω ειναι πιο φωτεινο. Πρεπει να το δω με ipad. Επισης αλλοι εχουν παρατηρησει και μπλε-μοβ αποχρωσεις στις ακρες.

και μετά?θα το δω τις επομενες μερες....πάντως ατομα εδω στην αγγλία που το πηραν δεν μου αναφεραν κατι ,τι να πω....

IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

και μετά?θα το δω τις επομενες μερες....πάντως ατομα εδω στην αγγλία που το πηραν δεν μου αναφεραν κατι ,τι να πω....
Μετα το κρατας ετσι ή πας και το αλλαζεις. Στο εξωτερικο καποιοι εχουν αλλαξει συσκευη μεχρι και τρεις φορες και ολες ειχαν προβλημα. Εγω παντως αν εχει μονο το θεμα της κιτρινιλας κατω χαμηλα δεν ξερω αν θα κανω αλλαγη. Ειναι πολυ πιθανο να πεσω σε χειροτερο μοντελο.

Μηπως γνωριζει καποιος στις ποσες μερες εχω το δικαιωμα DOA;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται δηλαδη ευκολα ή στην πορεια το κάνει το προβλημα?
out of the box. Ειναι κατασκευαστικο σφαλμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω το ipad mini.

το θελω για χαζεμα στο ιντερνετ, μουσικουλα, καμια ταινια και youtube.

αυτο που σκεφτομαι ειναι αν αξιζει να δωσεις τα 100 παραπανω για το ρετινα.

ακομα οι καμερες τους εχουν διαφορα?οχι στα νουμερα στην πραγματικοτητα.

 

και κατι ακομα που θελω να ρωτησω το ρετινα υπαρχει διαθεσιμοτητα και αν ναι σε ποιο καταστημα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Από τη στιγμή που κυκλοφόρησε το Retina, η αγορά του είναι μονόδρομος και αξίζει και με το παραπάνω η διαφορά που ζητείται μιας και δεν είναι μόνο η οθόνη αλλά και η επεξεργαστική ισχύς της συσκευής που το καθιστά έτοιμο για μελλοντικές αναβαθμίσεις και απαιτήσεις. Μην το σκέφτεσαι καν, αν τα είχες δίπλα δίπλα και τα έβλεπες... δεν θα είχες καν δίλημμα.

 

Πλέον μπορείς ήδη να το βρεις διαθέσιμο, ρίξε μια ματιά στο skroutz.gr.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω το ipad mini απλα εχω μπερδευτει αν θα παρω το προηγουμενο μοντελο ή το νεο με την οθωνη retina.

 

Η χρήση ειναι 80-90% σερφαρισμα στο ιντερνετ, email, fb και 10-20% διαφορες εφαρμογές ετσι για να περναει η ωρα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα παρω τα 16gb γιατι ουτε βιντεο, ουτε φωτο, ουτε μουσικη θελω να φορτωσω και οκ θα παιξω καποια games αλλα μεχρι εκει.... μεγαλωσαμε:lol:

 

Ημουν ετοιμος να παρω το νεο ipad αλλα εκτος του οτι ειναι πιο ακριβο διαβαζω για διαφορα προβληματα με την οθωνη και για lag.

Θετικο για το παλαιοτερο μοντελο ειναι οτι ειναι πιο ελαφρυ πραγμα συμαντικο για μενα.

 

Τελικα για μια απλη χρηση αξιζει το retina ή ειναι πιο καλο το παλιο?

 

υγ Με ιστοσελιδες με flash τι γινεται?? εχει βρεθει λυση-πατεντα??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.

ελπιζω να εβαλα το θεμα στο σωστο μερος του board.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει καποιος στις ποσες μερες εχω το δικαιωμα DOA;

 

Συνηθως στα ελληνικα καταστημα λιανικης ειναι 7 ημερες το doa.

Στο εξωτερικο ειναι μεγαλυτερο το διαστημα απο 14 εως 30 ημερες αναλογα το καταστημα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι πηγα χτες και μου ειπαν οτι το εχασα για μια μερα. Αλλα και χτες να εληγε ηταν Σαββατο και δεν θα το δεχονταν, ελληναρες... Το θεμα ειναι οτι εχω την εγγυηση για πτωση μεσα στον χρονο. Αν παω αυριο και μου τα μασησει ο τεχνικος για την κιτρινη οθονη του το στελνω σπασμενο καποια στιγμη μεσα στη χρονια... Οπως και να εχει αν η κιτρινη οθονη θεωρειται προβλημα απο την apple φανταζομαι σου αλλαζουν τη συσκευη με νεα, απο τη στιγμη που δεν επισκευαζεται.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ από Κότσο σήμερα (earpods δωράκι)

Negatives:

Out of the box 2 σημαδάκια πίσω (τπτ το αξιοπρόσεκτο αλλά σε τ΄τοια premium products είναι no no)...

Στα θετικά:

Η διαφορά στο τι και πως είναι αυτό που βλέπεις σε σχέση με το 1 είναι μεγάλη (Είχα το απλό mini πρίν) .

Είναι τόσο crisp η οθόνη που πραγματικά δε θές να δείς κάτι άλλο μετά απο αυτή.

Το mini έγινε S (για τους λάτρεις της ταχύτητας)...ΠΕΤΑΕΙ, όλα ανοίγουν, φορτώνουν, συνδέονται σε lightning speed.

Το Wifi είναι σαφώς καλύτερο, κέρδισα 2 μπάρες σε dead σημείο του σπιτιού ??? whats up with that?

Γενικά χωρίς να μακρηγορώ είναι επιτέλους το tablet που έπρεπε να ήταν απο την αρχή.

Έθεσε τα στανταρ για τις επόμενες γενιές mini tablets (7-8inch)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini 2 (2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...