Jump to content

iPad Air (1st gen - 2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σήμερα παρέλαβα το ipad air 32GB cellular! Μετά από 2 κινέζικα tablet μπορώ να πω ότι είμαι πλήρως ικανοποιημένος με την επιλογή μου! Η αίσθηση του πλαστικού στην οθόνη όντως υπαρχει, όμως δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα. Η οθόνη παιδιά απλά τα σπάει! Κιτρινίλες εγώ δε είδα (για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω ακριβώς πως φαίνονται, όμως δεν παρατήρησα κάτι παράξενο για να θεωρώ πως έχω πρόβλημα). Τα υπόλοιπα όπως τα ξέρετε!

Συμπερασματικά: θεωρώ πως πρόκειται για ένα πολύ ποιοτικό προϊόν (σίγουρα υπερτιμημένο, αλλά ξεφεύγεις από το μπλέξιμο με τα προβληματικά κινέζικα). Επίσης, οι προσφορές που τρέχουν αυτή την περίοδο με τις άτοκες δόσεις το καθιστούν ιδιαίτερα προσιτό. Εγώ το πήρα από το πλαίσιο στο mall. Μάλιστα, είπα στον πωλητή ότι για να το αγοράσω από αυτούς θέλω καλύτερη τιμή.

Τελικά το πήρα με 30Ε έκπτωση στα 699Ε (μην ακούτε ότι οι τιμές είναι φιξ. Όλοι δέχονται παζάρια τώρα που η αγορά είναι νεκρή) και με 50 άτοκες δόσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η μπαταρία όντως τα σπάει, αλλά η οθόνη είναι για τα μπάζα! Τελικά το ρετίνα είναι έτσι για να το λέμε πως έχει! Χάλια άσπρο και γενικά πολλά προβλήματα με κιτρινίλες, με bleeding, με ανομοιομορφίες...!! Επίσης αυτή η αίσθηση "πλαστικού" της οθόνης όταν την ακουμπάς είναι πολύ ξεφτίλα για μια συσκευή της Apple! Είναι σα ν' ακουμπάς ένα φτηνιάρικο tablet για παιδιά και μιλάω πάντα σε σχέση με τα προηγούμενα που είχες την αίσθηση πως ακουμπάς ένα ακριβό/στιβαρό γυαλί! Τώρα και ο ήχος του πλαστικού ακούγετε λες και είναι κούφιο μέσα και δεν έχει τίποτα....

Για την κιτρινίλα που λέω, είναι 100% σίγουρο πως οι μισοί (και πολλοί παραπάνω ίσως) έχουν θέμα με το Air (και με το μίνι) απλά ΔΕΝ το έχουν καταλάβει! Εγώ προσωπικά ξέρω 5 περιπτώσεις φίλων μου που έπεσαν σε τέτοια οθόνη και έχω δει και άλλα τόσα στα καταστήματα (τα demo)! Θα το καταλάβετε όταν το βάλετε δίπλα σε ένα κανονικό ή και κατευθείαν με το μάτι!!

και θα με καταλάβετε! Το μαύρο Air αριστερά έχει την νορμάλ άσπρη οθόνη και το άσπρο δεξιά έχει την κίτρινη! Έλεος δηλαδή! Πραγματικά είναι λαχείο να πετύχει κάποιος την νορμάλ!

Με λίγα λόγια, υπάρχει η άσπρη ρετίνα και η κίτρινη ρετσίνα ...εεε ρετίνα!!:p

Επίσης αν δείτε εδώ στα φόρουμ της Apple, έχει 47 σελίδες παράπονα με αυτό το θέμα (πολλοί έχουν την κιτρινίλα στο μισό της οθόνης) και οι περισσότεροι το έχουν γυρίσει μέχρι και 5-6 φορές και ακόμα να βρουν μια καλή και συνεχίζουν!! Μας κοροϊδεύει κανονικότατα η Apple!

 

Εμένα πάντως στο βίντεο η οθόνη του άσπρου μου φαίνεται πιο καλή. :)

Στο δικό μου Air δεν έχω παρατηρήσει να έχει κάποιο θέμα η οθόνη..

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε , δεν τα έγραψα για να σου θίξω την εταιρεία σου, ούτε να σου χαλάσω την διάθεση, αλλά ούτε και να μου πεις εσύ τι θα πάρω! Είπα την γνώμη μου για το μαραφέτι!! Το έχω ήδη στα χέρια μου, όπως είχα και το μίνι για μια βδομάδα και το γύρισα πίσω με doa λόγω οθόνης!

 

Τα λέω γιατί είναι σωστό να τα λέμε ... με τ' όνομά τους!! Τώρα αν εσύ θες να διαβάζεις πόσο ΤΕΛΕΙΟ είναι το iPad είναι άλλη υπόθεση!

 

 

Με χαρακτηρισμούς τύπου "μεγαλε" και "μαραφετι" δείχνεις ποσο ωραία τα λες. Σε καφενειακου επιπέδου συζήτηση δεν συμμετείχα και ούτε πρόκειται.

 

 

Για την οθόνη του iPad είχα γράψει πως κάποια παρουσιάζουν θεμα με την οθόνη. Ορατό με 100% φωτεινοτητα σε σχετικά σκοτεινό περιβάλλον. Δεν ειναι ενοχλητικό και δεν το παρατηρείς αν δεν στο υποδείξουν. Κάποιους τους ενοχλεί, κάποιους οχι. Πέραν αυτών δεν χρειάζεται να τρελαινομαστε λες και έβαλε γκολ η ομάδα μας. Προσωπικά το ευχαριστιέμαι παρά πολύ το μηχάνημα και την οθόνη του.

Edited by giannisk82
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει θέμα έχει θέμα, ειδικά γιατί η εν λόγω εταιρεία ευαγγελιζεται ποιότητα και με το ανάλογο κόστος πάντα. Το είδα και μου άρεσαν πολύ οι διαστάσεις αλλά αυτή η αίσθηση όντως ότι ακουμπάς πλαστικουρα κι εμένα με έχει χαλάσει και σίγουρα δεν θα το πάρω.. Το ότι κάποιος δεν θα το πάρει ή δεν του αρέσει δεν τον καθιστά αυτόματα banned από το νήμα αυτό, δημοκρατία παιδιά :p
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει θέμα έχει θέμα, ειδικά γιατί η εν λόγω εταιρεία ευαγγελιζεται ποιότητα και με το ανάλογο κόστος πάντα. Το είδα και μου άρεσαν πολύ οι διαστάσεις αλλά αυτή η αίσθηση όντως ότι ακουμπάς πλαστικουρα κι εμένα με έχει χαλάσει και σίγουρα δεν θα το πάρω.. Το ότι κάποιος δεν θα το πάρει ή δεν του αρέσει δεν τον καθιστά αυτόματα banned από το νήμα αυτό, δημοκρατία παιδιά :p

 

 

 

Συμφωνώ αλλα χαλαρά. Δεν μπαίνουμε στο myphone για να μας πιάνουν τα νεύρα. Κουβέντα κάνουμε και ανταλλάσουμε απόψεις σε ήρεμο τόνο. Χαρακτηρισμοί και συμπεριφορά "γηπέδου" μονο ενόχληση προκαλούν.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλα χαλαρά. Δεν μπαίνουμε στο myphone για να μας πιάνουν τα νεύρα. Κουβέντα κάνουμε και ανταλλάσουμε απόψεις σε ήρεμο τόνο. Χαρακτηρισμοί και συμπεριφορά "γηπέδου" μονο ενόχληση προκαλούν.

 

Ειρήνη υμιν:thanks:δημοκρατία έχουμε ακόμα.κανεις δεν επιβάλλει τίποτα σε κανένα.προσωπικα θα το πω για άλλη μια φορά τα iPads είναι καλά μηχανήματα είναι ίσως όμως λίγο υπερτιμημένα.στο ίδιο δρόμο δε διαβαίνει τώρα και καιρό και η Samsung.θα δούμε που θα παει όλη η ιστορία.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη υμιν:thanks:δημοκρατία έχουμε ακόμα.κανεις δεν επιβάλλει τίποτα σε κανένα.προσωπικα θα το πω για άλλη μια φορά τα iPads είναι καλά μηχανήματα είναι ίσως όμως λίγο υπερτιμημένα.στο ίδιο δρόμο δε διαβαίνει τώρα και καιρό και η Samsung.θα δούμε που θα παει όλη η ιστορία.

 

 

Ειναι iPads ειναι εξαιρετικά μηχανήματα και αρκετά υπερτιμημένα. Φυσικά ειναι η τάση της εποχής αυτή και όσοι έχουν το μικρόβιο των gadget ακολουθούν.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι, νομίζω ότι αρκεί ο καθένας να καταθέτει την άποψη του και μέχρι εκεί, δεν έχετε να χωρίσετε τίποτα και δεν έχετε να κερδίσετε τίποτα απο τέτοιες αντιπαραθέσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η δικια μου παραγγελία απο την προσφορα στις 350 λίρες το 16αρι wifi http://www.ebay.co.uk/itm/Apple-iPad-Air-Wi-Fi-16GB-Grey-/350945168298?clk_rvr_id=557343969448#shpCntId παει για αρχές του 14 μιας και τοτε θα παραλάβουν νέο stock να καλύψουν όλους οσους παρήγγειλαν το tablet και δεν παρέλαβαν.

Ελπίζω να βγει σε καλο αυτή η καθυστέρηση.

Ειδωμεν.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα το air ενοψει εορτων για το παιδι μου απο το puplic Κυπρου.Με χαλασε οταν μου ειπε για τον ενα χρονο εγγυηση απο την στιγμη που λογω Ευρωπης επρεπε να ειναι 2 .Στην τελικη ομως μου αναφερε το doa 10 ημερων και ετσι με κερδισε.(τα περισσοτερα καταστηματα οταν τους πεις για doa σου λενε τι ειναι αυτο.)Αποψεις μετα τις 25 αν και οτι αγορασα απο apple ηταν παντα επιτυχια.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα το air ενοψει εορτων για το παιδι μου απο το puplic Κυπρου.Με χαλασε οταν μου ειπε για τον ενα χρονο εγγυηση απο την στιγμη που λογω Ευρωπης επρεπε να ειναι 2 .Στην τελικη ομως μου αναφερε το doa 10 ημερων και ετσι με κερδισε.(τα περισσοτερα καταστηματα οταν τους πεις για doa σου λενε τι ειναι αυτο.)Αποψεις μετα τις 25 αν και οτι αγορασα απο apple ηταν παντα επιτυχια.

 

Η πανευρωπαικη εγγυηση των 24 μηνων αναγνωριζεται απο την apple....

 

http://img209.imageshack.us/img209/7047/k7yv.jpg

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή να μπορείς να κάνεις κλήση σαν τηλέφωνο με κάρτα σιμ σε ipad με το lte?? Από καιρό το ψάχνω και δεν μπορώ να βρω τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή να μπορείς να κάνεις κλήση σαν τηλέφωνο με κάρτα σιμ σε ipad με το lte?? Από καιρό το ψάχνω και δεν μπορώ να βρω τίποτα.

 

Δεν γίνεται αυτό το πράγμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή να μπορείς να κάνεις κλήση σαν τηλέφωνο με κάρτα σιμ σε ipad με το lte?? Από καιρό το ψάχνω και δεν μπορώ να βρω τίποτα.

 

 

Το viber ισως να βοηθουσε !!

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω για αυτές τις εφαρμογές, μόνο από σιμ σαν τηλέφωνο

 

μονο σε samsung note 8,10.1 3g/lte

 

Παντως αρκετο κρασαρισμα με safari / ιος 7.0.4 / ipad air...αηντε μπας και ρθει καμια

αναβαθμιιση και λυθει....

Edited by Itchrist86

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Παντως αρκετο κρασαρισμα με safari / ιος 7.0.4 / ipad air...αηντε μπας και ρθει καμια

αναβαθμιιση και λυθει....

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κρασάρουν οι εφαρμογές στο air και στο retina mini και όχι στο 5άρι μου και στο μινι πρώτης γενιάς!!!!!

Ανεξήγητο!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κρασάρουν οι εφαρμογές στο air και στο retina mini και όχι στο 5άρι μου και στο μινι πρώτης γενιάς!!!!!

Ανεξήγητο!

 

Λογω του 64bit A7 επεξεργαστή πιστεύω. Το θέμα θα λυθεί εν καιρώ.

Link to comment
Share on other sites

Λογω του 64bit A7 επεξεργαστή πιστεύω. Το θέμα θα λυθεί εν καιρώ.

Παιζει αυτο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιζει αυτο.

 

Δεν παιζει! Ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ!!!εχω την 7.1 beta 2 και θα παθετε πλακα με την γρηγοραδα του ipad...πραγματικα σε ζαλιζει...τα προβληματα στο σαφαρι εχουν λυθει και δεν υπαρχουν lugs!θα με θυμιθειτε σε λιγο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Η πανευρωπαικη εγγυηση των 24 μηνων αναγνωριζεται απο την apple....

 

http://img209.imageshack.us/img209/7047/k7yv.jpg

 

Σε ευχαριστω φίλε αλλα μιλά για υποβολή αξιώσεων, δηλαδή στο ενα χρόνο εχω να κάμω με apple(μέσω του καταστήματος το οποίο το αγόρασα) και στο 2χρονο με το κατάστημα το οποίο το αγόρασα. Επισης στο πρώτο χρόνο γίνεται εύκολα αντικατάσταση. Στο 2χρόνο παει για επιδιόρθωση και το κόστος το επωμιζεται το κατάστημα , όχι πλέον η apple.φυσικα για το καταναλωτή δεν έχει σημασία.πηγα στο public με το χαρτιά περί νομοθεσίας προϊόντων apple εντός ε.ε και αλλα έγραφα του πανευρωπαϊκου συνδέσμου καταναλωτών Κύπρου ,μίλησα με τον διευθυντή ο οποίος ηταν πλήρως ενημερωμένος για το όλο θέμα και με ικανοποίησε πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους του air.το σημα του wifi πως ειναι?ακουσα απο κατοχους οτι η εμεβελεια του συγκριτικα με καποια αλλη συσκευη οπως π.χ ενα λαπτοπ δεν ειναι ικανοποιητικη.οι κατοχοι τι λετε?ειναι το το αγορασω μεχρι το μεσημερι και για μενα ειναι σημαντικο το wifi.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους του air.το σημα του wifi πως ειναι?ακουσα απο κατοχους οτι η εμεβελεια του συγκριτικα με καποια αλλη συσκευη οπως π.χ ενα λαπτοπ δεν ειναι ικανοποιητικη.οι κατοχοι τι λετε?ειναι το το αγορασω μεχρι το μεσημερι και για μενα ειναι σημαντικο το wifi.

 

Οχι φιλε μου το ακριβως αντιθετο !!!

Εχει πολυ καλυτερη ληψη απο λαπτοπ αλλα και απο ipad προηγουμενης γενιας.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.και κατι ακομα σελιδες που περιεχουν βιντεο flash υπαρχει τροπος να μπορω να τις προβαλω?για να καταλαβεις θελω να βλεπω livestream ταινιες απο καποια site
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.και κατι ακομα σελιδες που περιεχουν βιντεο flash υπαρχει τροπος να μπορω να τις προβαλω?για να καταλαβεις θελω να βλεπω livestream ταινιες απο καποια site

 

Ώς προς το wifi είναι τεχνολογίας MIMO δηλαδή σε σχέση με μια συμβατική συσκευή έχεις διπλές ταχύτητες (300mbps) αν και το ρουτερ είναι παρόμοιας τεχνολογίας..

Τώρα σχετικά με το flash και το streaming... κάποιες σελίδες τις παίζει , κάποιες όχι, αν θες δώσε ενα url για την συγκεκριμένη που ενδιαφέρεσαι να δοκιμάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Air (1st gen - 2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...