Jump to content

iPad Air (1st gen - 2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iPad Air (iPad 5th Generation)

The power of lightness.

 

 

iPad_Air.png

______________________________________

 

Ημερομηνίες:

Ανακοίνωση: 22 Οκτωβρίου 2013

Κυκλοφορία: Νοέμβρη 2013

 

Περιγραφή συσκευής:

You have to hold iPad Air to believe it. It’s just 7.5 millimeters thin and weighs just one pound. The stunning Retina display sits inside thinner bezels, so all you see is your content. And an incredible amount of power lies inside the sleek enclosure. So you can do so much more. With so much less.

______________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Αρχική έκδοση: iOS 7.0.3

Τρέχουσα: iOS 10

 

Χρώματα:

Γκρι / Ασημένιο

 

Χωρητικότητα:

16 / 32 / 64 / 128 GB

______________________________________

 

Οθόνη:

Τύπος: IPS LCD

Διαστάσεις: 2048 x 1536, 9.7-inch, 264 ppi

Άλλα: Antireflective coating, Fingerprint-resistant oleophobic coating

 

Επεξεργαστές:

Apple A7 (Dual Core, 1.4 GHz, ARMv8 [64-bit], PowerVR G6430 GPU [Quad-core], 28nm manufacturing process)

M7 Motion Coprocessor (ARM Cortex-M3)

 

Μνήμη RAM:

1GB (LPDDR3, 1600 eDRAM)

 

Κάμερες:

Εμπρόσθια: 1,2 MP, BSI Sensor, 720p/30fps HD Video

Οπίσθια: 5 MP, 1/3.2'' BSI Sensor, f/2.4 διάφραγμα, 1.4µ pixel size, 1080p/30fps HD Video, Five-element lens, Hybrid IR filter

 

Μπαταρία:

8.820 mAh

 

Συνδεσιμότητα:

2G (GPRS/EDGE), 3G (UMTS/HSPA+/DC-HSDPA), 4G-LTE, WiFi (802.11a/b/g/n + MIMO), Bluetooth 4.0

 

Αισθητήρες:

Γυροσκόπιο τριών αξόνων, Επιταχυνσιόμετρο, Αισθητήρας φωτισμού περιβάλλοντος

______________________________________

 

Εκδόσεις:

A1474: iPad Air Wi-Fi

A1475: iPad Air Wi-Fi + Cellular

A1476: iPad Air Wi-Fi + Cellular (TD-LTE)

 

Αναλυτικά

______________________________________

 

Επίσημη σελίδα υποστήριξης iPad

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειναι αληθεια οτι GPS εχουν μονο τα cellular και οχι τα wifi ;;;

Αυτό είναι πάγια τακτική. Και ο λόγος είναι ότι χωρίς δίκτυο κινητής, το gps δυσκολεύεται πάρα πολύ να βρεί ακριβές και σταθερό στίγμα.

Ωστόσο, τα wifi only μοντέλα, βρίσκουν τέλεια τη θέση σου, κάνοντας χρήση του wifi μόνο. Το έχω τσεκάρει πολλές φορές.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πάγια τακτική. Και ο λόγος είναι ότι χωρίς δίκτυο κινητής, το gps δυσκολεύεται πάρα πολύ να βρεί ακριβές και σταθερό στίγμα.

Ωστόσο, τα wifi only μοντέλα, βρίσκουν τέλεια τη θέση σου, κάνοντας χρήση του wifi μόνο. Το έχω τσεκάρει πολλές φορές.

 

Δεν το γνωριζα Γιαννη.

Νομιζα οτι το GPS ηταν στανταρ εξοπλισμος και οτι απλως στο cellular ηταν και υποβοηθουμενο.

Και εν κινηση πχ στο αυτοκινητο οταν δεν υπαρχει wifi τι γινεται ;

Το GPS δεν ειναι αμεσα εξαρτωμενο απο το δικτυο. Τα κλασσικα GPS που δεν εχουν συνδεση πως λειτουργουν ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζα Γιαννη.

Νομιζα οτι το GPS ηταν στανταρ εξοπλισμος και οτι απλως στο cellular ηταν και υποβοηθουμενο.

Και εν κινηση πχ στο αυτοκινητο οταν δεν υπαρχει wifi τι γινεται ;

Το GPS δεν ειναι αμεσα εξαρτωμενο απο το δικτυο. Τα κλασσικα GPS που δεν εχουν συνδεση πως λειτουργουν ;

 

Αν δεν υπαρχει wifi , ουτε παιρνεις ιντερνετ απο το κινητο (με hotspot), τοτε δεν βλεπει που εισαι.

Αν σκοπευεις να το χρησιμοποιησεις σαν gps, θελεις καποιο μοντελο με 4g

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπαρχει wifi , ουτε παιρνεις ιντερνετ απο το κινητο (με hotspot), τοτε δεν βλεπει που εισαι.

Αν σκοπευεις να το χρησιμοποιησεις σαν gps, θελεις καποιο μοντελο με 4g

 

οκ cellular θα ειναι λοιπον !!!

χωρητικοτητα ;;; ποια θεωρειται ιδανικη ;

καταλαβαινω βεβαια οτι ειναι αναλογα της χρησης που θελει κανεις και των οικονομικων αλλα ποια θα ηταν vfm ;;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

οκ cellular θα ειναι λοιπον !!!

χωρητικοτητα ;;; ποια θεωρειται ιδανικη ;

καταλαβαινω βεβαια οτι ειναι αναλογα της χρησης που θελει κανεις και των οικονομικων αλλα ποια θα ηταν vfm ;;

 

Κατ εμε η 32αρα. Αλλα οπως ειπες εξαρταται. Μουσικη παιχνιδια θα του περασεις? Αν οχι τοτε κ η 16αρα θα κανει τη δουλεια της.

Link to comment
Share on other sites

Κατ εμε η 32αρα. Αλλα οπως ειπες εξαρταται. Μουσικη παιχνιδια θα του περασεις? Αν οχι τοτε κ η 16αρα θα κανει τη δουλεια της.

 

Συμφωνω. ακομα και αν τα περισσοτερα αρχεια ειναι στο cloud, τα παιχνιδια που ειναι σημαντικο κομματι στη χρηση των ipads θελουν μπολικο χωρο πια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. ακομα και αν τα περισσοτερα αρχεια ειναι στο cloud, τα παιχνιδια που ειναι σημαντικο κομματι στη χρηση των ipads θελουν μπολικο χωρο πια.

 

Τι 32 μου λετε .... Χαχαχα

Εδω σκεφτομαι για 64 και προβληματιζομαι μηπως πρεπει να παω στα 128 ......

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Τι 32 μου λετε .... Χαχαχα

Εδω σκεφτομαι για 64 και προβληματιζομαι μηπως πρεπει να παω στα 128 ......

Ω καλα με 64 εισαι αρχηγος. Εγω εχω ipad 3 64gb με μουσικη παιχνιδια εφαρμογες κλπ και δεν εχω δεσμευσει πανω απο 40. Και εχω απειρο πραμα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Day One μονο αυτό...:)

 

Χαιρετω.

Εκεινο που μου εκανε εντυπωση σημερα,ειναι οτι κοιτωντας στο idealo.de για την ημερομηνια παραδοσης,αλλα και την τιμη του iPad Air 16GB,WIFI +4G,ειδα οτι αρχιζει να πωλειται στη Γερμανια, απο τις 8 Νοεμβριου,ενω στην Ελλαδα,απο την πρωτη του μηνος.

Οσο για την τιμη,ξεκιναει απο τα 589 €,με 20 € μεταφορικά.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Εκεινο που μου εκανε εντυπωση σημερα,ειναι οτι κοιτωντας στο idealo.de για την ημερομηνια παραδοσης,αλλα και την τιμη του iPad Air 16GB,WIFI +4G,ειδα οτι αρχιζει να πωλειται στη Γερμανια, απο τις 8 Νοεμβριου,ενω στην Ελλαδα,απο την πρωτη του μηνος.

Οσο για την τιμη,ξεκιναει απο τα 589 €,με 20 € μεταφορικά.

Και στην Γερμανία 1η του μήνα θα είναι αλα μόνο Apple resellers και παροχους κιν τηλ ,όλοι οι άλλοι μια εβδομάδα μετά και εδώ τα ίδια στα media markt που ρώτησα 8 μήνα μου είπαν.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

η συσκευη πρεπει να αξιζει...

μου φαινεται θα ειμαι παρων στην πρωτη μερα!

απλα πρεπει να αποφασισω αν αξιζει αυτο ή το Mini και μονο απο κοντα το καταλαβαινει καποιος....

 

oπως εχω ξαναγραψει...αντιπαλος του air ειναι μονο το Mini

ποιο θα παρω θα εχει να κανει με το βαρος και την αισθηση μονο του air...

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Και στην Γερμανία 1η του μήνα θα είναι αλα μόνο Apple resellers και παροχους κιν τηλ ,όλοι οι άλλοι μια εβδομάδα μετά και εδώ τα ίδια στα media markt που ρώτησα 8 μήνα μου είπαν.

Οπότε,θα περιμενουμε στις 8,για να παρουμε απο τους "μικρους",μιας και ολο και καλυτερες τιμες θα εχουν.

Γιατι το 3,το ειχα παρει απο ενα μαγαζι στην Ομονοια και το 4,απο καποιο αλλο στη Συγγρου,και ειχαν χαμηλοτερες τιμες απο τα μεγαλα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση παιδιά. Σκέφτομαι και εγώ να χτυπήσω ένα 32gb air και θα είναι το πρώτο μου ipad. Με τις εφαρμογές που έχω στο iphone και είναι διαθέσιμες και σε ipad τις κατεβάζει αυτόματα με την εισαγωγή του apple id? Ή πρέπει μία μία να τις ψάξω και να τις κατεβάσω. Γενικά πρέπει να στηθεί σαν καινούργια εντελώς συσκευή αν και θα έχουν το ιδιο apple id?
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση παιδιά. Σκέφτομαι και εγώ να χτυπήσω ένα 32gb air και θα είναι το πρώτο μου ipad. Με τις εφαρμογές που έχω στο iphone και είναι διαθέσιμες και σε ipad τις κατεβάζει αυτόματα με την εισαγωγή του apple id? Ή πρέπει μία μία να τις ψάξω και να τις κατεβάσω. Γενικά πρέπει να στηθεί σαν καινούργια εντελώς συσκευή αν και θα έχουν το ιδιο apple id?

 

Γιαννη, μπορεις να επαναφερεις backup απο το iphone.

Τουλαχιστον στο iphone, ειχα τη δυνατοτητα να επαναφερω το backup που ειχα απο το μινι. Δεν βλεπω γιατι να μην ισχυει το αντιθετο.

 

Αλλα , το καλυτερο θα ειναι να κανεις set up as new (καινουριο μηχανημα ειναι) και μεσα απο το itunes να τσεκαρεις τις εφαρμογες που θελεις (αφου εχουν περαστει απο το iphone) και να συγχρονισεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, μπορεις να επαναφερεις backup απο το iphone.

Τουλαχιστον στο iphone, ειχα τη δυνατοτητα να επαναφερω το backup που ειχα απο το μινι. Δεν βλεπω γιατι να μην ισχυει το αντιθετο.

 

Αλλα , το καλυτερο θα ειναι να κανεις set up as new (καινουριο μηχανημα ειναι) και μεσα απο το itunes να τσεκαρεις τις εφαρμογες που θελεις (αφου εχουν περαστει απο το iphone) και να συγχρονισεις.

 

Μόνο τις επαφές θέλω αλλά να έχει διαθέσιμες τις εφαρμογές στο cloud για να μην χρειαστεί να τις ψάχνω μία μία. Ευχαριστώ συνονόματε.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, σας ευχαριστώ και τους δύο. Έκανα και την εκδήλωση ενδιαφέροντος στα sites των καταστημάτων και περιμένω την 1 Νοεμβρίου. Πιστεύω θα μου αρέσει πολύ το καινούργιο μου gadget.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τις επαφές θέλω αλλά να έχει διαθέσιμες τις εφαρμογές στο cloud για να μην χρειαστεί να τις ψάχνω μία μία. Ευχαριστώ συνονόματε.

 

Το πολυ πολυ σου λεω, πας στο app store απο το ipad, στην καρτελα purchased και θα βρεις ολες τις εφερμογες σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το πολυ πολυ σου λεω, πας στο app store απο το ipad, στην καρτελα purchased και θα βρεις ολες τις εφερμογες σου.

 

Ναι. Αυτό ακριβώς εννοούσα.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Θέτει υποψηφιότητα και μαζί με το 32άρι cellular λογικά θα αποκτηθεί και μια keyboard case της belkin.

Εγω ηξερα μονον της Logitech,(που τις εδιναν και στην Απλ εδω μία κατοστάρα),οι οποιες μαλιστα και εχουν προβληματα με το iOS 7.Τις Belkin,δεν τις ηξερα.

Βλεποντας τις τωρα στο σαιτ,παρατηρω οτι δε λεει βαρος,και οτι ειναι απο αλουμινιο.

Αλλα αμα ειναι βαριες,(μιας και καπου αναφερει οτι ειναι ελαφρυτερες απο το ιδιο το iPad,αρα κανα δυο γραμμαρια λιγοτερο),γιατι να παρω το iPad,παιρνω και το 17"άρι XPS της Dell,που εχω, με τα τρισημισυ κιλακια του και παω στη δουλεια μου.:lol:

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Air (1st gen - 2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...