Jump to content

iPad Air (1st gen - 2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό γίνεται, αλλά για να περάσεις ταινία, θα είναι λίγο βασανιστικό.

 

IMHO βασανιστικό είναι να ψάχνεις καλώδια και drivers...τι καλύτερο από wireless και cross platform upload? πόσο μάλλον τώρα που η κάρτα δικτύου του wifi χτυπάει 300mbps σε σχέση με τα ipad προηγούμενης γενιάς που είναι στα μισά. anyway μακάρι κάποιος φίλος να ξέρει πως μπορεις να το κάνεις μέσω itunes από 2 διαφορετικά pc αλλά δεν βλέπω φως..πάντως αν δεν γίνεται είναι όντως απαράδεκτο! :-/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

IMHO βασανιστικό είναι να ψάχνεις καλώδια και drivers...τι καλύτερο από wireless και cross platform upload? πόσο μάλλον τώρα που η κάρτα δικτύου του wifi χτυπάει 300mbps σε σχέση με τα ipad προηγούμενης γενιάς που είναι στα μισά. anyway μακάρι κάποιος φίλος να ξέρει πως μπορεις να το κάνεις μέσω itunes από 2 διαφορετικά pc αλλά δεν βλέπω φως..πάντως αν δεν γίνεται είναι όντως απαράδεκτο! :-/

Δεν μπορείς να συγχρονίζεις με 2 βάσεις δεδομένων.

Αν συνδέσεις το ipad σε άλλο pc με itunes, πιστεύω θα βγάλει προειδοποίηση ότι θα διαγραφεί ολόκληρο το περιεχόμενό του για να συγχρονίσει με τη νέα βιβλιοθήκη.

 

Ένα στικάκι των 20 ευρώ είναι καλύτερη λύση παιδιά.

 

*Δεν έχω καμία αντίρρηση για το wireless upload, απλά για αρχείο μερικών γίγα , θα πάρει πολύ ώρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να συγχρονίζεις με 2 βάσεις δεδομένων.

Αν συνδέσεις το ipad σε άλλο pc με itunes, πιστεύω θα βγάλει προειδοποίηση ότι θα διαγραφεί ολόκληρο το περιεχόμενό του για να συγχρονίσει με τη νέα βιβλιοθήκη.

 

Ένα στικάκι των 20 ευρώ είναι καλύτερη λύση παιδιά.

 

*Δεν έχω καμία αντίρρηση για το wireless upload, απλά για αρχείο μερικών γίγα , θα πάρει πολύ ώρα.

 

Το στικάκι πώς θα το συνδέσεις με το ipad? δε θέλει jb? αν μιλάς για camera kit νομίζω οτί δεν διαβάζει στικάκια απο κάποια γίγα και πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Το στικάκι πώς θα το συνδέσεις με το ipad? δε θέλει jb? αν μιλάς για camera kit νομίζω οτί δεν διαβάζει στικάκια απο κάποια γίγα και πάνω..

Όχι, δεν λέω αυτό.

Πάρε εσύ την ταινία με το στικάκι, και μετά σπίτι σου την περνάς στο pc και μετά στο ipad.

Δυστυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα γινει η μεταφορα, αν δεν συγχρονισει?

 

 

Αλεξ, οσο αδιανοητο και αν σου φαινεται, ειναι σωστο.

αν συγχρονιζε με περισσοτερες βιβλιοθηκες, το αποτελεσμα θα ηταν ενας ατελειωτος αχταρμας!

απλα, εχε υποψη σου οτι με το itunes συγχρονιζει, δεν περνας απλως αρχεια.

 

 

Αν καποιος αλλος ξερει κατι παραπανω, ας το πει, εγω νομιζω οτι δεν γινεται παντως.

Μπορεί οπως τα λες,να συγχρονιζει παράλληλα με μεταφορά και να μην γίνεται απλα μεταφορά,απλα εγω είχα την εντυπώσει οτι οταν περνάω μια ταινία απο το PC η μονη ειδοποιός διαφορα οτι το κάνω μεςω iTunes και τίποτα αλλο αντί για copy-paste σε windows χωρίς να μεσολαβεί κατι ενδιάμεσα.

Οχι οτι με ενοχλει διοτι ενα PC παντα χρησιμοποιω,απλα πιθανός να μου διέφυγε αυτή η λεπτομέρεια και μου φάνηκε παράξενο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί οπως τα λες,να συγχρονιζει παράλληλα με μεταφορά και να μην γίνεται απλα μεταφορά,απλα εγω είχα την εντυπώσει οτι οταν περνάω μια ταινία απο το PC η μονη ειδοποιός διαφορα οτι το κάνω μεςω iTunes και τίποτα αλλο αντί για copy-paste σε windows χωρίς να μεσολαβεί κατι ενδιάμεσα.

Οχι οτι με ενοχλει διοτι ενα PC παντα χρησιμοποιω,απλα πιθανός να μου διέφυγε αυτή η λεπτομέρεια και μου φάνηκε παράξενο.

Άλεξ, επειδή αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποια συσκευή iphone ή ipad στα χέρια μου, αν θέλεις δοκίμασέ το.

Αλλά νομίζω ότι δεν έχω λάθος

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, επειδή αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποια συσκευή iphone ή ipad στα χέρια μου, αν θέλεις δοκίμασέ το.

Αλλά νομίζω ότι δεν έχω λάθος

Θα το δοκιμάσω μεσα στην εβδομάδα σίγουρα,να μου φύγει και η απορία:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία του air (με ανοικτό το 4G όλη μέρα) ειναι απλά καταπληκτική! Είχα το iPad 3 πριν και η διάφορα ειναι εντυπωσιακή!
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μικρή υποψία ότι ο συγχρονισμός γίνεται με τέτοιο τροπο ώστε να εξοικονομείται χώρος (μιας και τα 1080p δεν χρειάζονται) και κόπος (βελτιστοποίηση της αποκωδικοποίησης ότι αφορά τα media files). Ένα καλό παράδειγμα οι φωτογραφίες που συγχρονίζονται, δεν μεταφέρονται. Επίσης, οι 10 ώρες αναπαραγωγής βίντεο που υπόσχεται είναι υπό βέλτιστες συνθήκες και όχι για κάθε τύπο αρχείου. Εγώ βλέπω να ζεσταίνεται το iPhone 5, όταν χρησιμοποιώ διάφορες εφαρμογές, ενώ με την προεγκατεστημένη και τις κατάλληλες τροποποιήσεις δουλεύουν όλα άψογα. Μπαταρία και θερμοκρασία.
Link to comment
Share on other sites

1ς μηνας και 1 μερα απο τοτε που εγινε η παραγγελια για το 32gb wifi στον κωτσοβολο... και ακομα δεν το εχω στα χερια μου.... Ελεος :wacko: Υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, επειδή αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποια συσκευή iphone ή ipad στα χέρια μου, αν θέλεις δοκίμασέ το.

Αλλά νομίζω ότι δεν έχω λάθος

 

Λοιπόν Γιάννη δοκιμαςα και με 2 PC και γίνεται άψογα και μια αγαστή συνεργασία η μεταφορά μεςω iTunes στο iPad χωρίς κανένα θέμα.

Αφου σύνδεσα στο ενα PC το iPad μετέφερα μια ταινία και μετά το σύνδεσα στο αλλο PC και έκανα την ίδια διαδικασία με αλλη ταινία.:)

Αρα ο συγχρονισμός δεν επηρεάζει αρνητικα την συνήθη διαδικασία.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

1ς μηνας και 1 μερα απο τοτε που εγινε η παραγγελια για το 32gb wifi στον κωτσοβολο... και ακομα δεν το εχω στα χερια μου.... Ελεος :wacko: Υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας?

φιλε μου ακομα δεν σου εχει ερθει?

 

 

 

Λοιπόν Γιάννη δοκιμαςα και με 2 PC και γίνεται άψογα και μια αγαστή συνεργασία η μεταφορά μεςω iTunes στο iPad χωρίς κανένα θέμα.

Αφου σύνδεσα στο ενα PC το iPad μετέφερα μια ταινία και μετά το σύνδεσα στο αλλο PC και έκανα την ίδια διαδικασία με αλλη ταινία.:)

Αρα ο συγχρονισμός δεν επηρεάζει αρνητικα την συνήθη διαδικασία.

ωραια μου λυσατε την απορια

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

1ς μηνας και 1 μερα απο τοτε που εγινε η παραγγελια για το 32gb wifi στον κωτσοβολο... και ακομα δεν το εχω στα χερια μου.... Ελεος :wacko: Υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας?

 

Δεν νομίζω, μάλλον σε ξεχάσαν, πήρες τηλ να δεις τι γίνετε? καλά και εσύ τόση υπομονή!!! εγώ θα την είχα ακυρώσει και θα το επερνα απο αλλού..

Link to comment
Share on other sites

Ακομα, δυστηχως.... Ειχα περασει την προηγουμενη τριτη να ρωτησω τι γινεται και μου ειπαν οτι δεν εχει ερθει ακομα και οταν θα ερθει θα με παρουν τηλεφωνο...

 

Δεν εχω και αλλες επιλογες περα απο τον κωτσοβολο, διαφορετικα και εγω θα το ειχα ακυρωσει και θα το επερνα απο αλλου.

 

Παντως βλεπω πχ στο skroutz

http://www.skroutz.gr/s/4041147/Apple-iPad-Air-Retina-Display-Wifi-32GB.html

οτι ολοι γραφουν ειτε "κατοπιν παραγγελιας" ειτε "4-7 μερες"...

 

Σε αντιθεση με το αντιστοιχο mini ρετινα που το εχουν σε αποθεμα.

 

Σιγουρα δεν παιζει κατι με την διαθεσιμοτητα του air στην ελληνικη αγορα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησα με κωτσοβολο σημερα, και μου ειπαν οτι η isquare θα τα στειλει γυρω στις 15 του μηνα. Καλα κρασια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησα με κωτσοβολο σημερα, και μου ειπαν οτι η isquare θα τα στειλει γυρω στις 15 του μηνα. Καλα κρασια.

και document γλυφαδα που πηγα που θεωρειται επισημο μαγαζι, μου ειπαν σε κανα 10ημερο

Link to comment
Share on other sites

Kαλα παιδια αν περιμενετε απο αυτους σωθηκατε…

Ειδικα απ τη document ακομα περιμενω το 4s που ειχα κανει προπαραγγελια!:lol:

Link to comment
Share on other sites

απο τα 16γβ ποσα ειναι ελευθρα? και τα ενα μεσο παιχνιδι ποσα mb ειναι ή μια μεση εφαρμογη. για παραδειγμα οι ταινιες ξερω. ειναι περιπου 1.5gb. μηπως να παω για τα 32γβ?
Link to comment
Share on other sites

απο τα 16γβ ποσα ειναι ελευθρα? και τα ενα μεσο παιχνιδι ποσα mb ειναι ή μια μεση εφαρμογη. για παραδειγμα οι ταινιες ξερω. ειναι περιπου 1.5gb. μηπως να παω για τα 32γβ?

Απο 32 και πάνω. Τα 16 είναι κοροϊδία. Δεν έχω ούτε μια ταινία, ούτε ενα mp3. Μόνο αρχεία pdf και εφαρμογές. Απο περιέργεια έβαλα δυο παιχνια με καλά γραφικά. Όλα είχα 1.5gb μέγεθος. Αν δεν κάνω λάθος το 16αρι ξεκινάει με ελεύθερα 12.7gb.

http://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/th_38ca3779bb326914b33f8deb786e339e_zps799a2564.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

απο τα 16γβ ποσα ειναι ελευθρα? και τα ενα μεσο παιχνιδι ποσα mb ειναι ή μια μεση εφαρμογη. για παραδειγμα οι ταινιες ξερω. ειναι περιπου 1.5gb. μηπως να παω για τα 32γβ?

 

Και εγω αυτο το διλημμα ειχα, και οπου και να εψαχνα εβλεπα συνεχεια το ιδιο.... 16 δεν ειναι αρκετα.

 

Απο 32 και πάνω. Τα 16 είναι κοροϊδία. Δεν έχω ούτε μια ταινία, ούτε ενα mp3. Μόνο αρχεία pdf και εφαρμογές. Απο περιέργεια έβαλα δυο παιχνια με καλά γραφικά. Όλα είχα 1.5gb μέγεθος. Αν δεν κάνω λάθος το 16αρι ξεκινάει με ελεύθερα 12.7gb.

http://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/th_38ca3779bb326914b33f8deb786e339e_zps799a2564.jpg

 

Ποσες εφαρμογες εχεις μεσα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

68 εφαρμογες εχω κανει εγκατασταση. Αν κρατησω αυτες που πραγματικα χρησιμοποιω (δηλαδη βγαλω τα παιχνιδια και καναδυο που εχω βαλει απο περιεργεια) γλυτωνω 4Gb. Ολες οσες χρησιμοποιω, κυριως για μουσικη και εφαρμογες office ειναι απο 200mb και πανω.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

3 ερωτησεις ως υποψηφιος αγοραστης.

 

1. Με το φορτιστη του Air, μπορω να φορτισω το iphone 5 ?

2. Για χρηση κυριως στο σπιτι για ιντερνετ (καναπες, κρεβατι κτλ) πιστευετε θα ειναι κουραστικο το Air απο αποψη μεγεθους σε σχεση με το Mini? Οσοι το εχετε αγορασει, το μεταφερετε και εκτος σπιτιου και αν ναι, με καποια ειδικη θηκη, τσαντακι ?

3. Αν κατεβασουμε μια ταινια x264 απο torrent, μπορουμε να τη μεταφερουμε απευθειας στο ipad ή χρειαζεται μετατροπη? Αν χρειαζεται μετατροπη, ποιο προγραμμα χρησιμοποιειτε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Air (1st gen - 2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...