Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1320


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia Lumia 1320

(RM-994)

Going large at a lower price

 

http://i.webapps.microsoft.com/r/image/view/-/3691156/respXXL/4/-/Nokia-Lumia-1320-front-png.png http://i.webapps.microsoft.com/r/image/view/-/3691158/respXXL/1/-/Nokia-Lumia-1320-side-png.png

________________________________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

22 Οκτωβρίου 2013

 

Ημερομηνία κυκλοφορίας:

 

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia Lumia 1320 is a big screen smartphone featuring the Windows Phone 8 operating system, 1.7 GHz dual-core processor and 6" ClearBlack IPS display. The device brings the best browsing experience with IE10 hardware accelerated graphics and HTML5 support. Develop apps for this device with XNA and C++ frameworks and build web experiences using Internet Explorer 10. Supported operating bands depend on the country/region where the device is available.

 

 

Code name:

 

______________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Microsoft Windows Phone 8.0

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

Lumia Cyan 3058.50000.1424.0003 - OS version 8.10.12393.890 (Country variant)

 

Δείκτης SAR:

0.46 W/kg

 

Ελληνικό product code:

 

____________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Φωτογραφίες

Δελτίο Τύπου

White Paper

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως

Edited by niotheros
Ενημέρωση συνδέσμων

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εννοείτε ότι από τα τρία που ανακοινώθηκαν σήμερα, αυτό είναι που λιγότερο θα συζητηθεί και περισσότερο θα μοσχοπουλήσει! Όπως ακριβώς και το 520. :lol:
Link to comment
Share on other sites

399 ευρώ σε ηλεκτρονικό κατάστημα στη Γερμανία! Αν ξεκινήσει από αυτή την τιμή και εδώ τότε θα είναι πολύ καλή αγορά για κάποιον που θέλει Wp με μεγάλη οθόνη!

 

http://wmpoweruser.com/wp-content/uploads/2013/10/image52.png

 

http://www.notebooksbilliger.de/handys+smartphones/nokia+handys+smartphones/lumia+1320

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αφου οι αναβαθμισεις θεωρητικα θα ειναι καθολικές με συγκεκριμενες απαιτησεις, γιατί στο 1520 υπαρχει τερας τετραπυρηνος και 2 γιγα μνημη σε αντιθεση με διπυρηνο και 1 γιγα στο 1320?

 

Αυτο που εχω διαβασει οτι εκανε το 1520 τοσο τουμπανο απλα για να "την πει" στο αντροιντ ειναι αστειο. Δε θα αυξανε το κοστος παραγωγης απλά για μαγκια σε αλλους. Κμια εταιρεια δε δουλευει ετσι.

 

Κατι αλλο παιζει κ φοβαμαι οτι θα ναι οι αναβαθμισεις. Φυσικα μακαρι να βγω λαθος αλλα κατι παιζει βασει λογικης!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αφου οι αναβαθμισεις θεωρητικα θα ειναι καθολικές με συγκεκριμενες απαιτησεις, γιατί στο 1520 υπαρχει τερας τετραπυρηνος και 2 γιγα μνημη σε αντιθεση με διπυρηνο και 1 γιγα στο 1320?

 

Αυτο που εχω διαβασει οτι εκανε το 1520 τοσο τουμπανο απλα για να "την πει" στο αντροιντ ειναι αστειο. Δε θα αυξανε το κοστος παραγωγης απλά για μαγκια σε αλλους. Κμια εταιρεια δε δουλευει ετσι.

 

Κατι αλλο παιζει κ φοβαμαι οτι θα ναι οι αναβαθμισεις. Φυσικα μακαρι να βγω λαθος αλλα κατι παιζει βασει λογικης!

 

Γιατί πολύ απλά αν έβαζε στο 1320 ότι και στο 1520 δεν θα μπορούσε να το κοστολογήσει 399 αλλά σχεδόν τα διπλάσια που θα κοστίζει το 1520! Η συσκευή όπως σου απαντήθηκε και σε άλλο site θα υποστηρίζεται για 36 μήνες.

Η Nokia ήθελε μια φθηνή mid-range συσευή με μεγάλη οθόνη για να καλύψει το κενό όσων θέλουν phablet αλλά δεν μπορούν να φτάσουν την τιμή του 1520 το οποίο μην ξεχνάμε ότι είναι και ναυαρχίδα και τις ναυαρχίδες όσο να ναι όλες οι εταιρείες τις προσέχουν υπέρ του δέοντος! Όταν ο άλλος πληρώνει 700 και 800 ευρώ για μια ναυαρχίδα απαιτεί και το καλύτερο δυνατό hardware!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Το έφεραν τα πρώτα σκρουτζομαγαζα!

€339.

 

Το engadget πάντως το θάβει το κινητό. Κλασικά πράγματα από την συγκεκριμένη ιστοσελίδα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το έφεραν τα πρώτα σκρουτζομαγαζα!

€339.

 

Το engadget πάντως το θάβει το κινητό. Κλασικά πράγματα από την συγκεκριμένη ιστοσελίδα.

 

ειμαι περιεργος ελληνικα εχει ή δουλευει οπως το android αναγνωριζοντας αυτοματα την γλωσσα απο την καρτα σιμ?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια δε το χει παρει κανενας? Να υποθεσω εχει προβλήματα το 1320?

 

Μπορω στο κινητο να χρησιμοποιησω Υ καλωδιο ωστε να δινω στην ΤV εικονα και ταυτοχρονα να φορτιζει?

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση αν ξέρει κανείς να μου πει. Η Cosmote θα το φέρει? Έχω επιδότηση τον Απρίλη και το γλυκοκοιτάζω.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορήθηκα ότι ήρθε στην χώρα μας με τιμή 376 ευρώ. Πιστεύω καλή τιμή για την κατηγορία του.

Nokia 7610 - Nokia N70 - Nokia N82 - Nokia Lumia 925

 

Κουρείο η σταθερότης-Δημήτρης Τρεμουλοχέρας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον το τσιμπησα, ή μαλλον μου το εκαναν δωρο και ευχαριστώ παρα πολύ! :)

 

Το μηχανημα φυσαει, δεν κολωνει σε οτι του εχω ριξει, οθονη λαμπερη και πολυ ποιοτική, γωνιες θεασης 180 μοιρες, σε καθημερινη χρηση κανενα pixel ορατό, ραδιοφμ, καμερα/φλας εαν δεν εισαι επαγγελματιας ή υψηλου επιπεδου χομπιστας φωτογραφος ειναι μια χαρα.

 

Πραγματικά δε χρειαζεται πάραπανω από τον από Snap dual 1,7 mhz τα wp 8!

Μπαταρια με 3400 μιλιαμπερωρια δινει ρευμα στη μιση Κριμαια :X , επιφυλασσομαι γιατι ακομα δεν εχω πληρεις κυκλους φορτισης αλλα χωριο που φαινεται....!

 

Η αληθεια ειναι πως φαινομενικα τις εφαρμογες δεν τις ανοιγει αστραπιαια, αλλα αυτο ειναι θεμα layout πιστευω μιας και η ΜS αγαπαει επί του παρόντος της μπλε τελειες φορτωσης, αποτοκο desktop λογικής που δε με ενοχλεί, ειναι και λιγο ρετρο!:rolleyes:

 

Θελει συνηθεια για το μοναδικό κινητό της καθημερινότητας, ουτε λογος για λειτουργικη καθημερινη χρηση με το ενα χερι. Ως ταμπλετοφωνο πολυ δυνατο "και στα χερια και στα κ@λομερια":lol: συνολο σε καλή τιμή, με παρα πολυ καλή ποιοτητα κατασκευης, στιβαρο κ σε ενα συνδυασμό ποιοτικοτατου ματ πλαστικού, χορταστικης οθονης, μικρων bezels παροτι εχει capacitive keys....κτλ

 

Και φυσικα WP! Πηρα ηδη 2 update, η δεσμευση της MS για τα 8.1 ειναι σε ισχύ, το ψαχνω ακομα, εχει της παναγιας τα ματια. Παιδιά ταχω κανει πάνω μου από τη χαρά μου (ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο δωροθετη μου ) αλλα υποσχομαι καλύτερη αναλυση σε λιγες μερες:lol:

 

Με τα δειγματα του WP8 OS παντως ενα εχω να πω.......για τις εκλογες πλησιαζουν....

δε θα νικησει η ασφαλτοστρωση..... αλλα η πλακόστρωση χαχαχαχα :p:lol::) (ελα νταξ καλό ηταν!)

Edited by Defkaliwnas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το τσιμπησα, ή μαλλον μου το εκαναν δωρο και ευχαριστώ παρα πολύ! :)

 

Το μηχανημα φυσαει, δεν κολωνει σε οτι του εχω ριξει, οθονη λαμπερη και πολυ ποιοτική, γωνιες θεασης 180 μοιρες, σε καθημερινη χρηση κανενα pixel ορατό, ραδιοφμ, καμερα/φλας εαν δεν εισαι επαγγελματιας ή υψηλου επιπεδου χομπιστας φωτογραφος ειναι μια χαρα.

 

Πραγματικά δε χρειαζεται πάραπανω από τον από Snap dual 1,7 mhz τα wp 8!

Μπαταρια με 3400 μιλιαμπερωρια δινει ρευμα στη μιση Κριμαια :X , επιφυλασσομαι γιατι ακομα δεν εχω πληρεις κυκλους φορτισης αλλα χωριο που φαινεται....!

 

Η αληθεια ειναι πως φαινομενικα τις εφαρμογες δεν τις ανοιγει αστραπιαια, αλλα αυτο ειναι θεμα layout πιστευω μιας και η ΜS αγαπαει επί του παρόντος της μπλε τελειες φορτωσης, αποτοκο desktop λογικής που δε με ενοχλεί, ειναι και λιγο ρετρο!:rolleyes:

 

Θελει συνηθεια για το μοναδικό κινητό της καθημερινότητας, ουτε λογος για λειτουργικη καθημερινη χρηση με το ενα χερι. Ως ταμπλετοφωνο πολυ δυνατο "και στα χερια και στα κ@λομερια":lol: συνολο σε καλή τιμή, με παρα πολυ καλή ποιοτητα κατασκευης, στιβαρο κ σε ενα συνδυασμό ποιοτικοτατου ματ πλαστικού, χορταστικης οθονης, μικρων bezels παροτι εχει capacitive keys....κτλ

 

Και φυσικα WP! Πηρα ηδη 2 update, η δεσμευση της MS για τα 8.1 ειναι σε ισχύ, το ψαχνω ακομα, εχει της παναγιας τα ματια. Παιδιά ταχω κανει πάνω μου από τη χαρά μου (ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο δωροθετη μου ) αλλα υποσχομαι καλύτερη αναλυση σε λιγες μερες:lol:

 

Με τα δειγματα του WP8 OS παντως ενα εχω να πω.......για τις εκλογες πλησιαζουν....

δε θα νικησει η ασφαλτοστρωση..... αλλα η πλακόστρωση χαχαχαχα (ελα νταξ καλό ηταν!)

 

Φίλε είσαι Θεός έχω κλ@σει στο γέλιο με το review σου :lol:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το έχω και εγώ 2 βδομάδες πολυ καλό κινητό γρήγορο τουλάχιστον για τα πράγματα που χρειάζομαι το μόνο αρνητικό αν μπορεί να το πει κανείς ειναι οτι η nokia δεν εχει βγάλει κάποια θήκη για το συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί να με βοηθήσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το έχω και εγώ 2 βδομάδες πολυ καλό κινητό γρήγορο τουλάχιστον για τα πράγματα που χρειάζομαι το μόνο αρνητικό αν μπορεί να το πει κανείς ειναι οτι η nokia δεν εχει βγάλει κάποια θήκη για το συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

 

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο ebay βρήκα πολλές, έψαξες και δεν βρήκες? Θες κάποια συγκεκριμένη?

m.ebay.com/sch/i.html?_nkw=nokia+lumia+1320+case&isNewKw=1&_pgn=1&epp=24&itemId=&isRefine=true&mfs=KWCLK&acimp=0&sqp=nokia+lumia+13&trksid=p2056088.m2428.l1311.R2.TR4.TRC0.Xnokia+lumia+13

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

δεν ψαχνω κατι συγκεκριμενο απλως στο ebay εχει πολυ κινα

 

Μην τους σνομπάρεις τους Κινέζους γιατί και το κινητό που έχεις είναι Κινέζικο. Καλή ποιότητα πάντως φαίνεται ότι έχουν

http://www.wpcentral.com/review-rock-nokia-lumia-1320-colorful-case

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καμια θηκη σε στυλ uag δηλ.να το αγκαλιαζει ολο περιμετρικα και με "χειλος, ετσι ωστε και με ενα tempered glass να ειναι κομαντο το μηχανημα?

 

υγ1. Εχει πολυ δρομο ακομα σε apps η MS....σιγουρα παντως νιωθεις πιο προστατευμενος απο android και υπαρχει ορατη προοδος στο store.

 

υγ2.Το τηλεφωνο ειναι ελβετικος σουγιας παντως. Πολυ ικανό και ποιοτικο all around μηχανημα.

 

Και μπαταρια ειναι μπαταρια οχι αστεια! Δε συζηταω για μια full μερα με ξεσκισμα κανονικό...

48 ωρες γεματες με συνολικά 3 ωρες τηλεφωνα, 4 ωρες wifi browsing και λιγο u tube , 1 ωρα 3g browsing, 3ωρες ραδιοφωνο, συγχρονισμο 2 μειλς, live tiles, κανα 15λεπτο asphalt 8, σκαλισμα κτλ. Kαι τωρα στο 9% και 49 ωρες μετα το φορτιζω ...και ειμαι στο καλιμπραρισμα.

 

υγ3. Θηκη και tempered glass μια βοηθεια παιδια!

Edited by Defkaliwnas
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολυ δρομο ακομα σε apps η MS....σιγουρα παντως νιωθεις πιο προστατευμενος απο android και υπαρχει ορατη προοδος στο store.

Δοκίμασε να μπεις στο store από υπολογιστή, θα βρεις πολύ περισσότερες εφαρμογές από ό,τι μέσω κινητού. Επίσης το ίδιο, αν ψάξεις στα store διαφορετικών χωρών.

 

Τέλος μια άποψη, μην περιμένεις ότι η Microsoft σε προστατεύει από το malware.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ κι εκτός απροόπτου αύριο το αποχωρίζομαι.

Μόλις το ετοίμασα για τον επόμενο φίλο ιδιοκτήτη, έκανα ενα φανταστικό setup με όλες τις απαραίτητες εφαρμογές, το κινητο ειναι πολύ καλό, μόνο το μέγεθος του ειναι τεράστιο, κανει το note 3 να φαίνεται μικρούλι δίπλα του.

Πολύ καλή η μπαταρία του, η οθόνη ειναι άριστη. Η ποιότητα της κάμερας ειναι ενα μείον σημαντικό και μαζι με το μέγεθος ειναι τα μοναδικά μειονεκτήματα του.

Μια άριστη επιλογή για αυτόν που δεν τον ενδιαφέρει το μέγεθος.

Συγκριτικά ομως με το galaxy mega χάνει στα σημεία.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως για την τιμή του ... ελάχιστα τα ποστ , Στο skroutz ξεκινάει από τα 260 και στις μεγάλες αλυσίδες έχει 340 ...

Θεωρητικά προσφέρει μέγεθος και ποιότητα οθόνης , 4G , μεγάλη αυτονομία κλπ.

Περίεργο που δεν έχει κινηθεί τόσους μήνες ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νταξ , 6 ιντσες δεν το λες και τηλεφωνο. Κυριως για μικρο tablet για μεσα και εξω απο το σπιτι και λιγο για τηλεφωνια. Παντως για τα λεφτα που θελει 250€ , δεν ειναι καθολου κακο.

Δεν νομιζω να το κρατησω ομως πολυ , εχω ηδη iPad mini :lol:

 

Σαν συσκευη , δεν ειναι και οτι πιο γρηγορο υπαρχει αλλα τα windows βοηθανε πολυ.

Εμενα δεν μπορω να πω οτι τα win8.1 μου φανηκαν διαφορετικα απο τα win8 , λιγα tweak παραπανω και μια απο τα ιδια γενικα.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ.

Το κινητό για την τιμή μου θεωρώ πως είναι το καλύτερο στην αγορά αυτή την στιγμή.

Δεν κολλάει ποτε και πουθενά. Απίστευτες επιδώσεις της μπαταρίας.

Το μόνο κακό είναι η μικρή κάμερα και η μικρή ανάλυση που έχει η οθόνη.

 

Δεν συζητάω καν για τα 10 βήματα μπροστά στο θέμα windows 8.1 !

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το χω 2 μέρες τώρα,και το μόνο που ίσως που θα πρεπε να τσεκάρει κάποιος πριν το πάρει,είναι το μέγεθος του.Για τη συμπεριφορά της συσκευής ότι και να πω είναι λίγο με WP 8.1..Με λίγα λόγια μια "χορταστική" εμπειρία χρήσης.
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...