Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11/11 εγώ και μάλιστα 4 δέματα από διαφορετικά ταχυδρομεία τι να λέμε ρε παιδιά τωρα

Η παραγγελία μου είναι από 10/11 και "item in transport " από Ολλανδία (αφού στάθηκε με nl) από 21 /11 .

Στις 12/12 δείχνει ότι έφτασε στην Ελλάδα αλλά διατηρώ επιφύλαξή αφού έχει εξαφανιστεί από εκεί και πέρα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η παραγγελία μου είναι από 10/11 και "item in transport " από Ολλανδία (αφού στάθηκε με nl) από 21 /11 .

Στις 12/12 δείχνει ότι έφτασε στην Ελλάδα αλλά διατηρώ επιφύλαξή αφού έχει εξαφανιστεί από εκεί και πέρα....

 

ON transport θελεις να μεις.Μακαρι και σε μενα να βγει αυτο που βγηκε και σε σενα στις 12/12 δηλαδη ''has arrived in the country''

Link to comment
Share on other sites

Ο akis 44 Δεν νομίζω πως έχει δίκαιο..Μην ξεχνάμε ότι όλα τα ταχυδρομεία γίνεται χαμός ειδικά τέτοιες μέρες,επίσης μην ξεχνάμε ότι τα ΕΛΤΑ έχουν ελειψη προσωπικού.. Εγώ εχω παραγγειλει απο banggood με πληρωμένα χρήματα αποστολής με DHL μια οθονη για drone..υποτιθεται κάνει 3/7 μέρες εργάσιμες είναι στην 5η εργάσιμη και ακόμη είναι Σιγκαπούρη το δέμα.. Όχι τα γερμανικά ταχυδρομεία την γνωστή courier...βαλτε και της άδειες που πιθανόν να έχουν καποιοι..Επίσης πολλές μαι*****ες με nl post και όχι μονο που γράφουν ότι το δέμα έφτασε Ελλάδα και ακόμη δεν ξεκίνησε.. Μονο απο εδώ μεσα άλλος παραγγέλνει 15/20 παραγγελίες..Όπως Και εγώ.. Όταν είχαμε αρχές cc σε ενα 10 ήμερο το πολυ τα περνάμε

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για να πω και εγώ τον 'πόνο' μου, παραγγελία στο Geαrbest στις 12-Νοέμβριου και από τις 20-11 είμαι στο "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ" με PostNL. Κάνω υπομονή ακόμα...!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Παιδια!!

 

Θα ηθελα τα φωτα σας αν ειναι ευκολο..... βασικα μεσω Sigapost ποσες μερες κανει ενα δεμα να ρθει Ελλαδα και οταν ερθει πως θα το γνωριζω σιγουρα?? καθως με καποια tracking numbers που εχω δεν βγαζω ακρη....στα ξενα σαιτ λεει οτι ηρθε Ελλαδα και στο ΕΛΤΑ δεν το βγαζει αυτο παραμονο οτι ειναι στο Εξωτερικο ακομα!! πως γινεται ρε παιδια αυτο?? :confused::confused::confused:

 

Στα ΕΛΤΑ

2016-12-10 14:54 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

 

Στο 17TRACK

2016-12-18 08:43 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-12-10 14:54 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-12-08 14:54 Received from Customer

 

αυτα λεει:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο akis 44 Δεν νομίζω πως έχει δίκαιο..Μην ξεχνάμε ότι όλα τα ταχυδρομεία γίνεται χαμός ειδικά τέτοιες μέρες,επίσης μην ξεχνάμε ότι τα ΕΛΤΑ έχουν ελειψη προσωπικού.. Εγώ εχω παραγγειλει απο banggood με πληρωμένα χρήματα αποστολής με DHL μια οθονη για drone..υποτιθεται κάνει 3/7 μέρες εργάσιμες είναι στην 5η εργάσιμη και ακόμη είναι Σιγκαπούρη το δέμα.. Όχι τα γερμανικά ταχυδρομεία την γνωστή courier...βαλτε και της άδειες που πιθανόν να έχουν καποιοι..Επίσης πολλές μαι*****ες με nl post και όχι μονο που γράφουν ότι το δέμα έφτασε Ελλάδα και ακόμη δεν ξεκίνησε.. Μονο απο εδώ μεσα άλλος παραγγέλνει 15/20 παραγγελίες..Όπως Και εγώ.. Όταν είχαμε αρχές cc σε ενα 10 ήμερο το πολυ τα περνάμε

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχώς πάνε αυτές οι καλές εποχές που είχαμε CC και μας έρχονταν τα πακέτα μας σε 7 με 10 μέρες Max.... :-p

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πάνε αυτές οι καλές εποχές που είχαμε CC και μας έρχονταν τα πακέτα μας σε 7 με 10 μέρες Max.... :-p
σιγουρα πειραζει που αργουνε ,,το προβλημα ειναι οτι πλεον εχουμε τον φοβο του τελωνειου και μεγαλυτερη καθυστεριση λογω τελωνειων..
Link to comment
Share on other sites

Το ειχε γραψει ενα παιδί πριν 4 σελίδες

 

Οι πτησεις με τα δεματα φτανουν στο αεροδρομειο την μερα που γραφει η singapore post...αυτο ομως δεν σημαινει οτι οι υπαλληλοι των ΕΛΤΑ στο αεροδρομειο θα σταματησουν απο το καφεδακι τους και το κολοβαρεμα για παρτι μας............Μενουν στον σακο 2-3-4-5-6-7-8-9 μερες αναλογως τις ορεξεις των υπαλληλων των ΕΛΤΑ στο αεροδρομειο και μετα αναλογα το πως θα ξυπνησουν το πρωι (πρωι συνηθως φαινεται κινηση στο σιτε των ΕΛΤΑ) η τα στελνουν προς κακα τελωνια η προς ΚΔ Αττικης

 

Τα ίδια έγραφε και πριν μήνες η sg και τότε έφταιγαν οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ και στο τέλος αποδείχθηκε η αλήθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έγραφε και πριν μήνες η sg και τότε έφταιγαν οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ και στο τέλος αποδείχθηκε η αλήθεια.....

Ποια είναι η αλήθεια δηλαδή;

Γιατί σε άλλες χώρες μια χαρά λαμβάνουμε με SG σε 12 μέρες.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα φάκελο με μικρής αξίας αντικείμενο μετά από 65 ημέρες, είχε μυστήριο t/n (αγορά από eBay), το οποίο έδειχνε να είναι Ελλάδα από 20/11 !

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η αλήθεια δηλαδή;

Γιατί σε άλλες χώρες μια χαρά λαμβάνουμε με SG σε 12 μέρες.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Αν κατάλαβες, μιλάω για παρελθόντα χρόνο. Επίσης, σε ποιες χώρες αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η αλήθεια δηλαδή;

Γιατί σε άλλες χώρες μια χαρά λαμβάνουμε με SG σε 12 μέρες.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Τότε είχαν χαθεί τα δέματα στην Σιγκαπούρη ενώ τα tracking έδειχναν ότι έφτασαν Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Η singapore post μπορει να γραφει οτι θελει.

Τα δεματα φαινονται στο tn των ελτα οταν παραδοθουν τα δεματα στα Ελτα. Τα ελτα δεν μπορουν να παραλαβουν δεματα και να μην τα σκαναρουν. Υπαρχουν εγραφα παραλαβης-παραδοσης.

Οπως εγραψαν και ποιο πριν, πριν λιγους μηνες η singapore post εγραφε οτι τα δεματα εχουν φτασει στη χωρα προορισμου και αποδειχτηκε οτι ειχαν κανει φτερα τα δεματα καπου στην Ασια.

Edited by impreza_sti

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εδω μεσα παντως απο οτι γραφουν τις τελευταιες μερες υπαρχουν πανω απο 10 ατομα που το δεμα τους συμφωνα με την sg post εχει πατησει ελλαδα συγκεκριμενα στις 18/12 μερα κυριακη!!

 

Απο αυτα τα πακετα δεν φαινεται να εχει κινηθει καποιο!!

 

Ειμαι περιεργος να δω ποτε θα φανουν στα ΕΛΤΑ και τι θα γινει τελικα!!!

 

Η πλακα θα ναι να αρχισουμε απο αυριο να βλεπουμε να περνανε πακετα με μεταγενεστερες ημερομηνιες και εμεις να παραλαβουμε με το νεο ετος!!!:lol::lol:

Edited by impreza_sti
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω μεσα παντως απο οτι γραφουν τις τελευταιες μερες υπαρχουν πανω απο 10 ατομα που το δεμα τους συμφωνα με την sg post εχει πατησει ελλαδα συγκεκριμενα στις 18/12 μερα κυριακη!!

 

Eίμαι άλλος ένας από αυτούς που το δέμα τους έφυγε από Σιγκαπούρη στις 11/12 και πάτησε Ελλάδα στις 18/12 (σύμφωνα πάντα με SG post)... Δεν αγχώνομαι, αλλά σα να μαζευόμαστε πολλοί με την συγκεκριμένη ημερομηνία και μη συμβαίνει τίποτα περίεργο... :p

Τι να κάνουμε παιδιά, υπομονή και μη γίνει κάνα αστείο με τελωνεία και ιστορίες... Εξάλλου πάντα όταν παραγγέλνουμε από Κίνα, ξέρουμε ότι θα υπάρχει αναμονή, πότε μικρότερη, πότε μεγαλύτερη... :)

Μόλις δω σήμα στο τράκινγκ των ΕΛΤΑ ότι φάνηκε Ελλάδα, θα ενημερώσω... Κάντε το ίδιο και οι υπόλοιποι... ;)

Link to comment
Share on other sites

18/12/16 08:41 - Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Μια απο τα ιδια και εδω παιδια.ελπιζω να μην στραβωσει η δουλεια και εχουμε τιποτα περίεργες καταστάσεις.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

18/12/16 08:20 Arrival at destination post ( country: GR ) το ένα δέμα, και το δεύτερο 18/12/16 08:35 Arrival at destination post ( country: GR)

Μου φαίνεται ότι μαζεύονται κάμποσα πακέτα με την ίδια ημερομηνία άφιξης....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι άλλος ένας από αυτούς που το δέμα τους έφυγε από Σιγκαπούρη στις 11/12 και πάτησε Ελλάδα στις 18/12 (σύμφωνα πάντα με SG post)... Δεν αγχώνομαι, αλλά σα να μαζευόμαστε πολλοί με την συγκεκριμένη ημερομηνία και μη συμβαίνει τίποτα περίεργο... :p

Τι να κάνουμε παιδιά, υπομονή και μη γίνει κάνα αστείο με τελωνεία και ιστορίες... Εξάλλου πάντα όταν παραγγέλνουμε από Κίνα, ξέρουμε ότι θα υπάρχει αναμονή, πότε μικρότερη, πότε μεγαλύτερη... :)

Μόλις δω σήμα στο τράκινγκ των ΕΛΤΑ ότι φάνηκε Ελλάδα, θα ενημερώσω... Κάντε το ίδιο και οι υπόλοιποι... ;)

 

Συγγνωμη για οτιδηποτε συμβαινει στην Ελλαδα φταιει καποιος αλλος κι συγκεκρημενα οι κακοι δημοσιοι υπαλληλοι (στην περιπτωση μας οι υπαλληλοι των Ελτα).Εχετε δει πως λειτουργει στο Ελευθεριος Βενιζελος το συστημα ?

Υπαρχει μια υπηρεσια που παραλαμβανει τα δεματα απο αεροδρομιο.

Αν δεν παραδοσουν τους σακους απο αεροδρομιο πος θα σκαναριστουν

. Δεν περνουν τα δεματα με το χερι ενα ενα απο το σκανερ

.τοποθετουνται σε ιμαντα κι τα σκαναρουν αυτοματα.Αν δεν προωθηθουν σε τελωνειο (που εχουν ολο το νομιμο δικαιωμα να το κανουν ασχετα αν εμας δεν μας αρεσει)τοτε σε 1- 2 μερες συνηθως ειναι στο ταχυδρομειο μας .

Τωρα αν η ο αριθμος των δεματων ειναι πολυ μεγαλυτερος απο αυτο που μπορουν να χειριστουν (περιοδος εορτων black friday klp )τοτε εχουμε καθυστερησεις και πιθανον λαθη με πιος σακος θα βρεθει σε καμια γωνια .Αλα δεν γινετε να καθηστερουν ενα μηνα στο αεροδρομιο και να κανουν 1-2 μερες να ρθουν στη πολη μας .

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω δέμα από Σιγκαπούρη που έφτασε 18/12 Ελλάδα!

Να υποθέσω όταν λένε οι εκάστοτε εταιρείες ότι ενα δέμα φτάνει Ελλάδα, το γνωρίζουν από τη διαρκεια της πτήσης και όταν έρθει εκείνη η μέρα το αναγράφουν????ετσι γίνεται?

Γιατί στη σελίδα των ΕΛΤΑ ξέρουμε ότι θα αναγραφει όταν ανοίξει ο σάκος.

Με πιο κριτήριο αναγράφεται ότι ενα δέμα έφτασε Ελλάδα,γνωριζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Να μου πεις για τα ΕΛΤΑ σε κανένα χωριό να.σου πω Ναι αλλά τα ΕΛΤΑ αεροδρόμιο Δεν νομίζω να προλαβαίνουν να ξυθουν..18/12 θα τα δείτε απο το νέο έτος φυσιολογικά..

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι η νοοτροπία μας. Κάθε χρόνο, τέτοια εποχή τα ίδια και τα ίδια. Λες και δεν ξέρουμε ότι είναι αυξημένες οι παραγγελίες και ο φόρτος εργασίας όλων όσων εμπλέκονται σε αυτή τη διαδικασία. Όσοι παραγγέλνουμε, ξέρουμε ή μαθαίνουμε να περιμένουμε και να κάνουμε και λίγη υπομονή παραπάνω. Τα υπόλοιπα είναι ανούσια και προκαλούν μόνο γκρίνιες και αχρείαστες "κόντρες" μεταξύ των μελών του forum.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι η νοοτροπία μας. Κάθε χρόνο, τέτοια εποχή τα ίδια και τα ίδια. Λες και δεν ξέρουμε ότι είναι αυξημένες οι παραγγελίες και ο φόρτος εργασίας όλων όσων εμπλέκονται σε αυτή τη διαδικασία. Όσοι παραγγέλνουμε, ξέρουμε ή μαθαίνουμε να περιμένουμε και να κάνουμε και λίγη υπομονή παραπάνω. Τα υπόλοιπα είναι ανούσια και προκαλούν μόνο γκρίνιες και αχρείαστες "κόντρες" μεταξύ των μελών του forum.

 

Βασικά..... :clap:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω δέμα από Σιγκαπούρη που έφτασε 18/12 Ελλάδα!

Να υποθέσω όταν λένε οι εκάστοτε εταιρείες ότι ενα δέμα φτάνει Ελλάδα, το γνωρίζουν από τη διαρκεια της πτήσης και όταν έρθει εκείνη η μέρα το αναγράφουν????ετσι γίνεται?

Γιατί στη σελίδα των ΕΛΤΑ ξέρουμε ότι θα αναγραφει όταν ανοίξει ο σάκος.

Με πιο κριτήριο αναγράφεται ότι ενα δέμα έφτασε Ελλάδα,γνωριζουμε?

 

Εγώ έχω δέμα που πάτησε Ελλάδα στις 8/12 (σύμφωνα με SG) και το "είδαν" στα ΕΛΤΑ στις 14/12.

Άρα 18+6(τουλάχιστον) = 24/12.

Οπότε εάν παραλάβετε πριν την πρωτοχρονιά κατ'ευθείαν στο πρακτορείο ΟΠΑΠ για τα περαιτέρω...

 

Υ.Γ. Μόνον εγώ περιμένω να ξεκολλήσει το δέμα μου από το τελωνείο στο Ελ.Βενιζέλος(ΚΑΤ) ;;;

Όλοι οι υπόλοιποι περνάτε "αέρα" από εκεί ;;;

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μετά από 40 μέρες παραγγελίας, και με δεμα κολλημένο ένα μήνα (και βάλε) στο "transport to destination country", από Ολλανδία προς Ελλάδα δηλαδη, έκανα claim στο paypal.

 

Πιστεύετε ότι έχω καμία ελπίδα να αποζημιωθώ πριν να αλλάξουμε χρονιά, γιατί είμαι ενάμιση μήνα με χαλασμένο κινητό και έχω αρχίσει να μην την παλεύω καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...