Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...

Μπορείς να κάνεις ένα μικρό... πείραμα και να βάλεις το tracking number στη FlytExpress; Αν σου βγάλει κανένα πρώτο σκέλος της αποστολής στην Κίνα, θα έχουμε την απάντησή μας... (υποθέτοντας βέβαια ότι το BG χρησιμοποιεί τη Flyt για όλες του τις αποστολές από Κίνα).

 

Μπα, δεν έβγαλε τίποτα... αυτό είναι το tracking number RU867353222NL

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Νορμάλ" φαίνεται... Μοιάζει σαν ο αποστολέας να πέρασε στο σύστημα τη φορτωτική στις 11/3 και 13/3 να παραδόθηκε στην PostNL.

Να είχε χρόνο να έρθει από Κίνα...; Θεωρητικά ίσως, αλλά χλωμό - και δεν το δείχνει και η FlytExpress.

Τι στο καλό να "είδαν" οι φωστήρες στα ΕΛΤΑ...;

Link to comment
Share on other sites

"Νορμάλ" φαίνεται... Μοιάζει σαν ο αποστολέας να πέρασε στο σύστημα τη φορτωτική στις 11/3 και 13/3 να παραδόθηκε στην PostNL.

Να είχε χρόνο να έρθει από Κίνα...; Θεωρητικά ίσως, αλλά χλωμό - και δεν το δείχνει και η FlytExpress.

Τι στο καλό να "είδαν" οι φωστήρες στα ΕΛΤΑ...;

 

Καλά παίζει και να μην ισχύει αυτού που του είπαν. Είδαν μεγάλη καθυστέρηση και η εύκολη απάντηση του υπαλλήλου, για να τελειώνει γιατί έχει και άλλες "δουλειές", ήταν τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά παίζει και να μην ισχύει αυτού που του είπαν. Είδαν μεγάλη καθυστέρηση και η εύκολη απάντηση του υπαλλήλου, για να τελειώνει γιατί έχει και άλλες "δουλειές", ήταν τελωνείο.

 

Δεν νομίζω, γιατί αφενός η υπάλληλος δεν βιαζότανε να κλείσει το τηλ και αφ' ετέρου για το άλλο δέμα (που και αυτό έχει καθυστερήσει υπερβολικά εκεί) ήταν ξεκάθαρη ότι δεν θα περάσει τελωνείο. Τεσπά, θα δούμε...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Οταν ενα δεμα ειναι να περασει τελωνειο η ενδειξη στο tracking του ΕΛΤΑ ειναι ξεκαθαρη.

Πολυ απλα η υπαλληλος σου είπε μ@λ$λ$%ς γιατι δεν ηξερε τι να σου πει.

Ελαβα πανω απο 40 δεματα το τελευταιο τριμηνο με ενδιαμεσο Γερμανια, Βελγιο και Ολλανδια και κανενα δεν περασε τελωνειο.

Οχι τωρα να ξεκιναει απο χωρα της ΕΕ για να μπει Ελλαδα και να σου λεει αυτα.

 

Ετσι και αλλιως αυτη ειναι και η εννοια των τριγωνικων συναλλαγων, φευγουν απο Κινα με ενδιαμεσο σταθμο συνηθως στα Εμιρατα μπαινουν σε καποια χωρα της ΕΕ και απο εκει παιρνουν tracking ευρωπαικο για να ερθουν Ελλαδα.

 

Δειτε εδω ενα παραδειγμα δικης μου αναμονης:

 

27/4/2021, 17:21 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

27/4/2021, 15:21 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

23/4/2021, 05:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/3/2021, 08:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

25/2/2021, 12:04 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

25/2/2021, 10:32 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

10/2/2021, 02:53 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Οταν ενα δεμα ειναι να περασει τελωνειο η ενδειξη στο tracking του ΕΛΤΑ ειναι ξεκαθαρη.

Πολυ απλα η υπαλληλος σου είπε μ@λ$λ$%ς γιατι δεν ηξερε τι να σου πει.

Ελαβα πανω απο 40 δεματα το τελευταιο τριμηνο με ενδιαμεσο Γερμανια, Βελγιο και Ολλανδια και κανενα δεν περασε τελωνειο.

Οχι τωρα να ξεκιναει απο χωρα της ΕΕ για να μπει Ελλαδα και να σου λεει αυτα.

 

Ετσι και αλλιως αυτη ειναι και η εννοια των τριγωνικων συναλλαγων, φευγουν απο Κινα με ενδιαμεσο σταθμο συνηθως στα Εμιρατα μπαινουν σε καποια χωρα της ΕΕ και απο εκει παιρνουν tracking ευρωπαικο για να ερθουν Ελλαδα.

 

Δειτε εδω ενα παραδειγμα δικης μου αναμονης:

 

27/4/2021, 17:21 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

27/4/2021, 15:21 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

23/4/2021, 05:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/3/2021, 08:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

25/2/2021, 12:04 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

25/2/2021, 10:32 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

10/2/2021, 02:53 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Φίλε όσα αναφέρεις τα ξέρω πάρα πολύ καλά, άλλωστε κάνω αγορές από Κίνα (και αλλού) εδώ και 10 χρόνια (μόνο από Banggood έχω πάνω από 150 παραγγελίες).

Εγώ ανέφερα όσα μου είπε η υπάλληλος (και τα άκουσα με έκπληξη αλλά και δυσπιστία) και επαναλαμβάνω ότι μου έκανε εντύπωση που ήταν ξεκάθαρη ότι το δέμα είναι σε αναμονή για είσοδο στο τελωνείο, ενώ το απέκλεισε για το άλλο δέμα το θέμα τελωνείου.

Τεσπά, αργά ή γρήγορα θα δούμε αν μου έλεγε μ@@@κίες ή όχι.

 

Η ειρωνεία είναι ότι κάνω παραγγελίες από Ευρωπαϊκές αποθήκες με χρόνο παράδοσης (υποτίθεται) 10-15 μέρες και τελικά μετά από 48 και 33 μέρες είναι ακόμα σε αναμονή ενώ προχθές παρέλαβα από Κίνα (με Comet) στις 15 μέρες και μια άλλη με DHL Packet στις 14 μέρες :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μια παραγγελία μου στις 29/11/2020 κόστους 28,37€ μαζί με μεταφορικά και Priority Direct Mail, από Banggood που ήρθε με Meest μέσω Ολλανδίας και παράδοση με Speedex στις 15/1/2021, είχε κολλημένη επάνω κίτρινη ετικέτα που έγραφε:

 

"Goods not fulfilling the

conditions laid down in Articles

9 and 10 of the Treaty

establicing the European

Economic Community".

 

δηλαδή κάτι αντίστοιχο της ετικέτας:

 

"Goods not fulfilling the

conditions laid down in

Articles 28 and 29 of the

Treaty on the functioning of

the European Union."

 

που βλέπουμε στα δέματα μέσω ΕΛΤΑ που περνάνε τελωνείο.

 

Τώρα τι ακριβώς λένε αυτά τα άρθρα 9 και 10 της συνθήκης ίδρυσης της ΕΟΚ και που και από ποιόν κολλήθηκε αυτή η ετικέτα δεν ξέρω.

 

Φυσικά εννοείται ότι δεν πλήρωσα τίποτα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο την dpd να σου δώσουν τον αριθμό αποστολής της ACS

https://dpd.gr/en/

Τελικά μου το παρέδωσε χθες η ACS, αφού πρώτα πέρασε το πρωί ο courier που περνά συνεχώς και έφερε κάποιους λογαριασμούς vodafone τον ρώτησα για το δέμα γιατί καθυστερεί και μου απάντησε ότι τους κτύπησε ο ιός και βρίσκονται σε καραντίνα και δεν προλαβαίνουν, όντως αυτό φαίνεται ότι ισχύει στην πραγματικότητα, δείτε παρακάτω.

 

Κοιτάζοντας μετά από λίγο στο tracking της ACS βλέπω πως έχει ανατεθεί σε courier για παράδοση, το μεσημέρι δέχομαι τηλέφωνο από άγνωστο αριθμό, ήταν άλλος courier της ACS που μου το παρέδωσε και με έβαλε να υπογράψω χειρόγραφα με στυλό σε μια κατάσταση που είχε και όχι με το πενάκι στο ειδικό ταμπλετάκι τους όπως τις προηγούμενες φορές. Το tracking τους μέχρι το βράδυ δεν έδειχνε ότι είχα παραλάβει.

 

Σήμερα πρωί πρωί λαμβάνω SMS για παράδοση (ξανά;) με ένα τετραψήφιο PIN για Ανέπαφη Παράδοση και το tracking αναφέρει εκ νέου ανάθεση σε courier για παράδοση και αποστολή SMS, το tracking παραμένει στην ίδια κατάσταση μέχρι αυτήν την ώρα που γράφω.

 

Χθες το απόγευμα στις 19:30 είδα τον πρωινό courier ακόμη να συνεχίζει την διανομή, μέχρι ποια ώρα ποιος ξέρει, ενώ το πρωί μου είχε πει ότι από το πρωί στις 6:30 που φεύγει γυρίζει στο σπίτι στις 21:30.

 

Λόγω του κορωναιου και του Πάσχα τώρα έχουν τρελαθεί οι άνθρωποι και έχουν χάσει τελείως την μπάλα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου το παρέδωσε χθες η ACS, αφού πρώτα πέρασε το πρωί ο courier που περνά συνεχώς και έφερε κάποιους λογαριασμούς vodafone τον ρώτησα για το δέμα γιατί καθυστερεί και μου απάντησε ότι τους κτύπησε ο ιός και βρίσκονται σε καραντίνα και δεν προλαβαίνουν, όντως αυτό φαίνεται ότι ισχύει στην πραγματικότητα, δείτε παρακάτω.

 

Κοιτάζοντας μετά από λίγο στο tracking της ACS βλέπω πως έχει ανατεθεί σε courier για παράδοση, το μεσημέρι δέχομαι τηλέφωνο από άγνωστο αριθμό, ήταν άλλος courier της ACS που μου το παρέδωσε και με έβαλε να υπογράψω χειρόγραφα με στυλό σε μια κατάσταση που είχε και όχι με το πενάκι στο ειδικό ταμπλετάκι τους όπως τις προηγούμενες φορές. Το tracking τους μέχρι το βράδυ δεν έδειχνε ότι είχα παραλάβει.

 

Σήμερα πρωί πρωί λαμβάνω SMS για παράδοση (ξανά;) με ένα τετραψήφιο PIN για Ανέπαφη Παράδοση και το tracking αναφέρει εκ νέου ανάθεση σε courier για παράδοση και αποστολή SMS, το tracking παραμένει στην ίδια κατάσταση μέχρι αυτήν την ώρα που γράφω.

 

Χθες το απόγευμα στις 19:30 είδα τον πρωινό courier ακόμη να συνεχίζει την διανομή, μέχρι ποια ώρα ποιος ξέρει, ενώ το πρωί μου είχε πει ότι από το πρωί στις 6:30 που φεύγει γυρίζει στο σπίτι στις 21:30.

 

Λόγω του κορωναιου και του Πάσχα τώρα έχουν τρελαθεί οι άνθρωποι και έχουν χάσει τελείως την μπάλα.

Και ας μη ξεχναμε οτι τα κουριερ(η acs τουλαχιστον) δουλευουν και αυριο και Μ.Σαββατο. Μονο Δευτερα και Τριτη δεν θα δουλεψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Κίνα αξίας 20 ευρώ από cafago με duty free shipping μου ήρθε σε 13 ημερολογιακές μέρες..

Δέμα 15 ευρώ από , bangood με pdm αποστολή με meest απεστάλη 12/4 ακόμα περιμένω...όταν έφθασε Ευρώπη έχασα τα ίχνη του.

Περιμένω μήπως το δείξει η speedex.....

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Κίνα αξίας 20 ευρώ από cafago με duty free shipping μου ήρθε σε 13 ημερολογιακές μέρες..

Με τι στο έστειλαν...;

Εμένα δέματα με 'Duty free' από το Cafago και το μητρικό του Tomtop μου τα στέλνουν συνήθως με Sunyou. Απ' ό,τι έχω δει (αφού τα παραλάβω όμως, από τα αυτοκόλλητα στη συσκευασία!), το εντός Ευρώπης σκέλος της διαδρομής φαίνεται να το κάνουν με Belgium Post, ποτέ όμως ως τώρα δεν τους έχω καταφέρει να μου πουν το tracking number της BPost (έχω σχεδόν πειστεί ότι την αλληλογραφία την απαντάνε... bots!), οπότε το tracking σταματάει με το που φτάνουν Ελλάδα, καθώς δέματα με Sunyou φαίνεται ότι θεωρούνται untracked από τα ΕΛΤΑ (και άλλωστε μάλλον φαίνονται πλέον ως BPost -με άγνωστο αριθμό- και όχι Sunyou).

 

Το τελευταίο τέτοιο, φαίνεται να έχει φτάσει Ελλάδα στις αρχές Μαρτίου και από τότε αγνοείται η τύχη του...

Link to comment
Share on other sites

Με τι στο έστειλαν...;

Εμένα δέματα με 'Duty free' από το Cafago και το μητρικό του Tomtop μου τα στέλνουν συνήθως με Sunyou. Απ' ό,τι έχω δει (αφού τα παραλάβω όμως, από τα αυτοκόλλητα στη συσκευασία!), το εντός Ευρώπης σκέλος της διαδρομής φαίνεται να το κάνουν με Belgium Post, ποτέ όμως ως τώρα δεν τους έχω καταφέρει να μου πουν το tracking number της BPost (έχω σχεδόν πειστεί ότι την αλληλογραφία την απαντάνε... bots!), οπότε το tracking σταματάει με το που φτάνουν Ελλάδα, καθώς δέματα με Sunyou φαίνεται ότι θεωρούνται untracked από τα ΕΛΤΑ (και άλλωστε μάλλον φαίνονται πλέον ως BPost -με άγνωστο αριθμό- και όχι Sunyou).

 

Το τελευταίο τέτοιο, φαίνεται να έχει φτάσει Ελλάδα στις αρχές Μαρτίου και από τότε αγνοείται η τύχη του...

 

Μου το έστειλε με yuntrack για Κίνα και Ευρώπη με dpd και Ελλάδα με acs παρόλο που μένω Αττική το δέμα μπήκε από Θεσσαλονίκη!

Για το cafago όλα αυτά.

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

Μου το έστειλε με yuntrack για Κίνα και Ευρώπη με dpd και Ελλάδα με acs παρόλο που μένω Αττική το δέμα μπήκε από Θεσσαλονίκη!

Για το cafago όλα αυτά.

 

Πιθανοτατα μπηκε οδικως Ελλαδα, κατι παρομοιο με GLS δηλαδη που ξεκιναει απο Βελγιο και καταληγει Θεσσαλονικη για να παραδωσει σε ACS.

Link to comment
Share on other sites

Από 6 Απριλίου, περιμένω δέμα (μεγάλο) από τους φίλους μας τους γερμανούς.

Βέβαια, το κατάστημα μου έστειλε mail πως θα παραλάβω, μετά την 1η Μαΐου!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω μαζικα 3 πραγματακια απο bangood. Γιατι μου χρεωνει 3 φορες μεταφορικα ενω ειναι απο αποθηκη Κινας ολα; Δεν υπαρχει τροπος να ερθουν ολα σαν μια παραγγελια;
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω μαζικα 3 πραγματακια απο bangood. Γιατι μου χρεωνει 3 φορες μεταφορικα ενω ειναι απο αποθηκη Κινας ολα; Δεν υπαρχει τροπος να ερθουν ολα σαν μια παραγγελια;

 

Χριστός Ανέστη!

To Bqnggood δεν είναι ένα μαγαζάκι κάπου στην αχανή Κίνα αλλά μια επιχείρηση με αποθήκες σε πολλές πόλεις και χωριά.

Είναι λογικό και αναμενόμενο, λοιπόν, να μην έχει αποθηκευμένα σε ένα σημείο όλα τα αντικείμενα που διαθέτει.

Όταν παραγγέλνουμε περισσότερα από ένα αντικείμενα το πιθανότερο είναι να βρίσκονται σε διαφορετικές αποθήκες και πρέπει να μεταφερθούν από αυτές στο σημείο (αεροδρόμιο) αναχώρησης για τη χώρα προορισμού.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω μαζικα 3 πραγματακια απο bangood. Γιατι μου χρεωνει 3 φορες μεταφορικα ενω ειναι απο αποθηκη Κινας ολα; Δεν υπαρχει τροπος να ερθουν ολα σαν μια παραγγελια;
Και από Aliexpress να ψωνίζες, το ίδιο δεν θα γινόταν;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και από Aliexpress να ψωνίζες, το ίδιο δεν θα γινόταν;

 

 

Με τον ίδιο τρόπο θα στέλνονταν τα δέματα, αλλά για διαφορετικό λόγο.

Επειδή το Aliexpress είναι πλατφόρμα με πολλούς Κινέζους πωλητές σκορπισμένους σε όλη την αχανή Κίνα, ενώ το Banggood είναι μια ενιαία επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει επειδή τα προϊόντα είναι από διαφορετικές αποθήκες.

Στη γενική περίπτωση ξέρουμε βέβαια ότι αυτό συμβαίνει και συνήθως προσπαθούμε να βρούμε προϊόντα από την ίδια αποθήκη για να 'ταιριάξουν' στην ίδια παραγγελία.

 

Λίγο καιρό πριν όμως, είχα παρατηρήσει πως *ό,τι* και να έβαζα στο καλάθι μου, το έκανε πάντα ξεχωριστές παραγγελίες.

Είχα ρωτήσει και εδώ μάλιστα αν το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος.

Κατέληξα να γεμίσω το καλάθι με 15-20 τυχαία προϊόντα, όλα από αποθήκη "CN" ("CN_DG" μάλιστα), για την περίπτωση που περισσότερες από μία αποθήκες ανταποκρίνονταν στην ίδια περιγραφή, όλα όμως τα έβγαλε σαν διακριτές παραγγελίες.

Άνοιξα και ticket στο customer service τους και -προς τιμήν τους- μου έστελναν για αρκετές μέρες mail του στυλ "το βλέπετε ακόμα;", "δοκιμάστε να βάλετε αυτό και εκείνο στο καλάθι και πείτε μας αν συνεχίζει να τα διαχωρίζει" κλπ.

Τελικά μετά από τουλάχιστον 2 εβδομάδες, και χωρίς να έχω κάποια (οριστική) απάντηση από αυτούς, είδα μια μέρα ότι τα είδη που είχα αφήσει στο καλάθι μου είχαν όντως "ομαδοποιηθεί" σε παραγγελίες από 2-3 αποθήκες.

 

Και πάλι όμως έκανε κάτι... στραβό:

Σε κάποια είδη δίνει μόνο registered air mail, ενώ (στα πιο ακριβά, υποθέτω - ή/και 'επικίνδυνα' για τελωνείο) οι επιλογές ξεκινούν από PDM ή EU priority.

Παλιά, όταν ομαδοποιούσε ένα 'απλό' με ένα 'priority', έδινε στη (συνολική) παραγγελία την επιλογή για prioriy - πράγμα και λογικό και -βεβαίως- χρήσιμο.

Με την ομαδοποίηση που μου έκανε τελικά στην περίπτωση που περιγράφω παραπάνω, έδινε στο συνδυασμό μόνο την 'μικρότερη' επιλογή για μέθοδο αποστολής - π.χ. 'βρακάκι' κινητού τηλεφώνου (κόστος $0.99, αποστολή μόνο με airmail) + κινητό τηλέφωνο (κόστος $239, αποστολή με eu priority mail) --> και τα 2 μαζί αποστολή με registgered airmail μόνο(!)

Κάπου εκεί εγκατέλειψα και δεν το ξανάψαξα. Δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει τώρα...

Επίσης δεν έμαθα / δεν κατάλαβα αν αυτό ήταν κάτι που συνέβη μόνο με το δικό μου account, ή εμφανιζόταν σε όλους εκείνη την περίοδο (υποψιάζομαι το πρώτο, γιατί δεν είχα δεί άλλους να... γκρινιάξουν).

Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητάμε για μια αποθήκη με το χαρακτηριστικό CN, αλλά για πολλές αποθήκες στην αχανή Κίνα.

Είναι προφανές ότι, το χαρατηριστικό CN διαχωρίζει τις αποθήκες της Κίνας από τις αποθήκες σε άλλες χώρες του πλανήτη.

 

Στα άλλα συμφωνούμε και τα έχουμε γράψει επανηλειμμένως. Δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε ποτέ να μάθουμε το σχεδιασμό που έχουν κάνει στο θέμα της αποστολής ειδών στις χώρες του πλανήτη, με τις διαφορετικές μεθόδους (και όχι εταιρείες) που εφαρμόζουν.

Είναι κι αυτό ένα από τα άγνωστα στοιχεία των κινέζων ...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το bangood και όχι για ebay και aliexpress που είναι πλατφόρμες που φιλοξενούν πωλητές .

Σίγουρα το bangood δεν θα έχει μια μοναδική αποθήκη στη Κίνα , αλλά καθοτι μαγαζί θα μπορούσε να ομαδοποιεί τις αποστολές που πάνε στην ίδια διεύθυνση. Μετά από ένα σημείο δεν συμφέρει οικονομικά η χωριστή αποστολή πολλαπλών αντικειμένων. Είναι αποτρεπτικό για τον αγοραστή να ψωνίσει πολλά πράγματα. Απορώ πώς τους έχει ξεφύγει αυτό .

 

Επίσης μη νομίζετε ότι θα έχει τις αποθήκες του διασκορπισμένες σε όλη την αχανή Κίνα. Δεν συμφέρει κανέναν αυτό.

Δεν έχει και την απίστευτη ποικιλία προϊόντων που να δικαιολογεί την υπάρξη δεκάδων αποθηκών.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το bangood και όχι για ebay και aliexpress που είναι πλατφόρμες που φιλοξενούν πωλητές .

Σίγουρα το bangood δεν θα έχει μια μοναδική αποθήκη στη Κίνα , αλλά καθοτι μαγαζί θα μπορούσε να ομαδοποιεί τις αποστολές που πάνε στην ίδια διεύθυνση. Μετά από ένα σημείο δεν συμφέρει οικονομικά η χωριστή αποστολή πολλαπλών αντικειμένων. Είναι αποτρεπτικό για τον αγοραστή να ψωνίσει πολλά πράγματα. Απορώ πώς τους έχει ξεφύγει αυτό .

 

Επίσης μη νομίζετε ότι θα έχει τις αποθήκες του διασκορπισμένες σε όλη την αχανή Κίνα. Δεν συμφέρει κανέναν αυτό.

Δεν έχει και την απίστευτη ποικιλία προϊόντων που να δικαιολογεί την υπάρξη δεκάδων αποθηκών.

 

Το θέμα που συζητάς έχει διαφορετικές οπτικές. Εσύ θέλεις ομαδοποίηση των παραγγελιών και εγώ δεν τις θέλω γιατί το πιθανότερο είναι ότι το σύνολο της αξίας CIF θα ξεπερνάει την ατέλεια των 22€ και το δέμα θα σταματήσει οπωσδήποτε στο τελωνείο.

Και μην ξεχνάς ότι το συγκεκριμένο μαγαζί είναι το μόνο με εγγυημένη (μέχρι στιγμής) την παραλαβή χωρίς ... πρόσθετα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Την μη ομαδοποιηση των παραγγελιων για να περασουν ατελως το τελωνειο (κατω απο 22 ευρω) μπορεις να το πετυχεις πολυ απλα κανοντας τη παραγγελια σου μια προς μια εαν το επιθυμεις.

Το λογικο ειναι οταν παραγγελνεις πανω απο 1 αντικειμενα απο ενα μαγαζι να σου τα στελνουν μαζι στην ιδια διεύθυνση. Δεν γινεται να παραγγειλεις 5 πραγματα αξιας 10 ευρω και να σου τα βαλει σε 5 διαφορετικες αποστολες με ιση αξια μεταφορικων.

Link to comment
Share on other sites

Την μη ομαδοποιηση των παραγγελιων για να περασουν ατελως το τελωνειο (κατω απο 22 ευρω) μπορεις να το πετυχεις πολυ απλα κανοντας τη παραγγελια σου μια προς μια εαν το επιθυμεις.

Το λογικο ειναι οταν παραγγελνεις πανω απο 1 αντικειμενα απο ενα μαγαζι να σου τα στελνουν μαζι στην ιδια διεύθυνση. Δεν γινεται να παραγγειλεις 5 πραγματα αξιας 10 ευρω και να σου τα βαλει σε 5 διαφορετικες αποστολες με ιση αξια μεταφορικων.

 

Θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου, στην περίπτωση αγοράς από ένα οποιοδήποτε κινέζικο μαγαζί, αλλά μιλάμε για το συγκεκριμένο και με τα ελάχιστα μεταφορικά που χρεώνει στις απλές αγορές.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι, είσαι από τους λίγους ή ο μόνος που επιθυμούν την αγορά πολλών αντικειμένων από το Banggood, πχ 5 των 10€, αγνοώντας τα έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου, στην περίπτωση αγοράς από ένα οποιοδήποτε κινέζικο μαγαζί, αλλά μιλάμε για το συγκεκριμένο και με τα ελάχιστα μεταφορικά που χρεώνει στις απλές αγορές.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι, είσαι από τους λίγους ή ο μόνος που επιθυμούν την αγορά πολλών αντικειμένων από το Banggood, πχ 5 των 10€, αγνοώντας τα έξοδα εκτελωνισμού.

 

Μα το banggood έχει τις αποστολές priority χωρίς έξοδα τελωνείου, ανεξαρτήτου ποσού. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...