Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λέτε θα ξεπεραστεί ο 1 μήνας εντός Ελλάδος? Είναι μικροδεμα από aliexpress κάτω από 10€

 

UA085039716AE

-------------

3/22/21 19:30 - Recipient: Greece; S00000197556046

3/22/21 14:53 - UA085039716AE

3/12/21 11:10 - Yanwen Pickup scan

3/12/21 13:20 - Accepted by carrier

3/12/21 13:23 - Processing information input

3/12/21 13:23 - Inbound in sorting center

3/13/21 00:26 - Outbound in sorting center

3/13/21 02:39 - Received by line-haul

3/14/21 11:28 - Hand over to airline

3/17/21 08:18 - Pre-Advice to GREECE

3/17/21 09:58 - Posting over the counter

3/19/21 21:01 - Port of departure - Departure

3/20/21 05:27 - Port of destination - Arrival

3/20/21 15:07 - Dispatch to GREECE

3/22/21 02:46 - Dispatch out from DXB

3/22/21 16:53 - Track added

3/23/21 12:20 - Transit out from AMS

3/23/21 16:31 - GR Arrived at Athens International airport on 2021-23-03 04:31PM

3/24/21 08:04 - Arrival at GREECE inward office of exchange

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

 

Έχω τρια τέτοια δέματα από αρχές Μαρτίου στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα στην παρέα εχει παραγγείλει κανείς πρόσφατα απο eglobalcentral η ultraonline??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι συμφορουμήτες, υπάρχει κάποιος που κάνει αγορές από Τουρκία μέσω AliExpress να μας καταθέσει την εμπειρία του και τις απόψεις του σχετικά με τον τρόπο αποστολής και το ενδεχόμενο του τελωνείου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και να με συγχωρείτε αν το ερώτημά μου είναι σε λάθος θέμα.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια παραγγελια και στειλανε με Cne Express 3Α5V567711023 γνωριζει καποιος πως θα γινει διακινησει στην ελλαδα ευχαριστω.

 

Με dpd/ACS

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 2 παραγγελίες.

Η 1η από Banggood ES (Ισπανική αποθήκη) έρχεται με NL post και το tracking έχει μείνει κολλημένο από τις 5/4ου στο "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)" Δηλαδή είναι 16 μέρες τώρα κολλημένο εκεί. WTF ?!? Τόσα χρόνια τόσες πολλές μέρες κόλλημα εκεί δεν μου έχει ξανατύχει...

Η 2η από Banggood CZ (Τσέχικη αποθήκη) έρχεται με CZ post και με την σειρά της είναι κολλημένη στο ίδιο status από 13/4ου.

 

Ενώ παρέλαβα ένα άλλο δέμα από Banggood CZ στις 16/4ου και το οποίο είχε βρεθεί στο ""ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)" στις 6/4ου και ξεκόλλησε από εκεί στις 10/4ου.

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 2 παραγγελίες.

Η 1η από Banggood ES (Ισπανική αποθήκη) έρχεται με NL post και το tracking έχει μείνει κολλημένο από τις 5/4ου στο "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)" Δηλαδή είναι 16 μέρες τώρα κολλημένο εκεί. WTF ?!? Τόσα χρόνια τόσες πολλές μέρες εκεί δεν μου έχει ξανατύχει...

Η 2η από Banggood CZ (Τσέχικη αποθήκη) έρχεται με CZ post και με την σειρά της είναι κολλημένη στο ίδιο status από 13/4ου.

 

Ενώ παρέλαβα ένα άλλο δέμα από Banggood CZ στις 16/4ου και το οποίο είχε βρεθεί στο ""ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)" στις 6/4ου και ξεκόλλησε από εκεί στις 10/4ου.

 

Περιμενω δεμα που ειναι κολλημενο απο 4/03 στο "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)"

 

Το εχω παρει αποφαση...μετα το Πασχα.:p:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω δεμα που ειναι κολλημενο απο 4/03 στο "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)"

 

Το εχω παρει αποφαση...μετα το Πασχα.:p:wacko:

 

Α, μάλιστα... σιγά μην ήμουν ο μόνος με καθυστέρηση :lol:

Οκ, από υπομονή άλλο τίποτα... :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 2 παραγγελίες.

Η 1η από Banggood ES (Ισπανική αποθήκη) έρχεται με NL post και το tracking έχει μείνει κολλημένο από τις 5/4ου στο "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)" Δηλαδή είναι 16 μέρες τώρα κολλημένο εκεί. WTF ?!? Τόσα χρόνια τόσες πολλές μέρες κόλλημα εκεί δεν μου έχει ξανατύχει...

Η 2η από Banggood CZ (Τσέχικη αποθήκη) έρχεται με CZ post και με την σειρά της είναι κολλημένη στο ίδιο status από 13/4ου.

 

Ενώ παρέλαβα ένα άλλο δέμα από Banggood CZ στις 16/4ου και το οποίο είχε βρεθεί στο ""ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)" στις 6/4ου και ξεκόλλησε από εκεί στις 10/4ου.

 

Και μένα φίλε μου δέμα απο Banggood CZ (Τσέχικη αποθήκη) έρχεται με CZ post και είναι κολημένο 13/4 στο ""ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)". Αν τους βρήκαν κρούσματα εκει θα τους έχουν κλεισμένους....

Link to comment
Share on other sites

Και μένα φίλε μου δέμα απο Banggood CZ (Τσέχικη αποθήκη) έρχεται με CZ post και είναι κολημένο 13/4 στο ""ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)". Αν τους βρήκαν κρούσματα εκει θα τους έχουν κλεισμένους....

 

H εμπειρια εχει δειξει οτι μπορει να κατσει και 1 και 1.5 ακομα και 2 μηνες σε αυτη τη κατασταση.

Εμενα ξεκολλησε μετα απο 50 (!!!) ολοκληρες μερες.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκόλλησε σήμερα!!!

 

Kαι μενα σημερα μετα απο 50 μερες. Μαλλον ειναι η μερα σημερα που ξεκολλησαν τα πιο πολλα.:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Kαι μενα σημερα μετα απο 50 μερες. Μαλλον ειναι η μερα σημερα που ξεκολλησαν τα πιο πολλα.:lol::p

 

Όχι όμως όλα... Τα δικά μου (από 5/4 και 13/4) παραμένουν κολλημένα εκεί :(

Δηλαδή μιλάμε ουσιαστικά για κατάσταση διάλυσης της υπηρεσίας, χάος... :mad:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε όταν πήρα μια ηλεκτρική οδοντόβουρτσα από banggood 8-10 days.

 

Βάλανε αποστολή με τσέχικο ταχυδρομείο και από εκεί ελτα..

 

Μετά από άπειρο κουραστικό τσάτ που απλά κάνανε copy paste ίδιες απαντήσεις, μετά πήγαμε στα μαιλ που και πάλι τα ίδια, άνοιξα πριν 8 μέρες claim στο PayPal με αιτιολογία πως δεν παραδόθηκε ποτέ και ο πωλητής γράφει 8-10 business days.

 

Αύριο το PayPal αποφασίζει για full refund ή όχι.

 

Μου παν χθες αν κάνω cancel το ticket στο PayPal θα μου τα στείλουν

 

Δεν τους πιστεύω οπότε αύριο ή με πληρώνει το PayPal ή θα περιμένω μια κακή συναλλαγή να ολοκληρωθεί..

 

Τα ΕΛΤΑ και το άπειρο χασομέρι τους παίξανε καταλυτικό ρόλο, από 13/4 το δέμα έχει κολλήσει στο ΚΑΤ

 

Όταν έχεις τέτοιο μέγεθος και αναφέρεις 8-10 days delivery time και πας με τσιγγουνιλίκια ελτα κλπ και όχι το επίγειο dhl που θα το φερνε σε 10-15 μέρες, είσαι άξιος της μοίρας σου με τα tickets που θα φας μέσω PayPal

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε όταν πήρα μια ηλεκτρική οδοντόβουρτσα από banggood 8-10 days.

 

Βάλανε αποστολή με τσέχικο ταχυδρομείο και από εκεί ελτα..

 

Μετά από άπειρο κουραστικό τσάτ που απλά κάνανε copy paste ίδιες απαντήσεις, μετά πήγαμε στα μαιλ που και πάλι τα ίδια, άνοιξα πριν 8 μέρες claim στο PayPal με αιτιολογία πως δεν παραδόθηκε ποτέ και ο πωλητής γράφει 8-10 business days.

 

Αύριο το PayPal αποφασίζει για full refund ή όχι.

 

Μου παν χθες αν κάνω cancel το ticket στο PayPal θα μου τα στείλουν

 

Δεν τους πιστεύω οπότε αύριο ή με πληρώνει το PayPal ή θα περιμένω μια κακή συναλλαγή να ολοκληρωθεί..

 

Τα ΕΛΤΑ και το άπειρο χασομέρι τους παίξανε καταλυτικό ρόλο, από 13/4 το δέμα έχει κολλήσει στο ΚΑΤ

 

Όταν έχεις τέτοιο μέγεθος και αναφέρεις 8-10 days delivery time και πας με τσιγγουνιλίκια ελτα κλπ και όχι το επίγειο dhl που θα το φερνε σε 10-15 μέρες, είσαι άξιος της μοίρας σου με τα tickets που θα φας μέσω PayPal

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

 

Μακαρι στο Paypal να σε δικαιωσουν αλλα γενικα το PayPal τελευταια λογω πανδημιας εχει γινει πιο ανελαστικο στο πως δινει τα refunds. Για αυτο αλλωστε δινει 6 μηνες περιθωριο. Εγω στη θεση σου θα περιμενα καμια 10 μερες ακομα για να κανω το dispute γιατι φαινεται οτι εχει φτασει Ελλαδα και δεν ειναι το PayPal υποχρεωμενο να γνωριζει τι γινεται στα ΕΛΤΑ.

 

Το Bangood παντως εχει μια δυστοκια στα refund. Μου υποσχεθηκαν refund για ελλατωματικο προιον το οποιο δεν ελαβα ποτε, με ενα dispute στο PayPal χωρις να πουνε τιποτα μου τα εδωσαν κανονικα. Αλλα ειχα proof τις συνομιλιες που ειχα μαζι τους μεσω του ticket.

 

Καλη τυχη παντως και ενημερωσε μας για την εξελιξη του dispute!

Link to comment
Share on other sites

Παρέθεσα αναλυτική συνομιλία που αναφέρω πως από 8 business days επειδή αντιλαμβάνομαι την κατάσταση δέχομαι να πάει στις 14

 

Το οποίο για κάποιον μπορεί να φανεί αστείο αλλά είναι αύξηση του ενδεικτικού χρόνου παράδοσης 75% από αυτό που πρότεινε ο πωλητής στον καταναλωτή.

 

Αυτό ήταν δώρο που θα έκανα και φυσικά ήδη αγόρασα από αλλού, αν ήξερα πως παραπλανούσε με 8-10 days και θα κανε 30-40 προφανώς δεν θα τους πλήρωνα.

 

Εκτιμώ πως το PayPal είναι μεν ελαστικό αλλά το banggood το ξεφτύλισε στην προκειμένη περίπτωση, το απλό επίγειο dhl δεν είναι τόσο ακριβό αυτοί όμως επέλεξαν απλά ταχυδρομεία συστημένο πακέτο..

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρέθεσα αναλυτική συνομιλία που αναφέρω πως από 8 business days επειδή αντιλαμβάνομαι την κατάσταση δέχομαι να πάει στις 14

 

Το οποίο για κάποιον μπορεί να φανεί αστείο αλλά είναι αύξηση του ενδεικτικού χρόνου παράδοσης 75% από αυτό που πρότεινε ο πωλητής στον καταναλωτή.

 

Αυτό ήταν δώρο που θα έκανα και φυσικά ήδη αγόρασα από αλλού, αν ήξερα πως παραπλανούσε με 8-10 days και θα κανε 30-40 προφανώς δεν θα τους πλήρωνα.

 

Εκτιμώ πως το PayPal είναι μεν ελαστικό αλλά το banggood το ξεφτύλισε στην προκειμένη περίπτωση, το απλό επίγειο dhl δεν είναι τόσο ακριβό αυτοί όμως επέλεξαν απλά ταχυδρομεία συστημένο πακέτο..

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

 

Καλα και στο AliExpress σου λεει με το Standard Shipping 20-34 μερες αλλα κοντευω 80 και ακομα δεν εχω παραλαβει.:lol:

Βεβαια στις 90 μερες σου εχει την επιλογη για refund.

 

Οπως και να εχει καλη επιτυχια και κρατα μας ενημερους για να ξερουμε και εμεις για μελλοντικες εμπειριες, τι αποφασισε το PayPal.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Εχει έρθει ένα δέμα στην περιοχή μου (πρωτεύουσα νομού) από 22.04.2021, από Banggood Τσεχία με EU Priority Mail και την DPD μέσω Γερμανίας-Αυστρίας-Βουλγαρίας-Θεσσαλονίκης και όλα τα tracking site (17track.net, parcelsapp, flytexpress και κάποια άλλα) ως τελευταίο Status γράφουν Out for delivery με την ίδια ημερομηνία, και δεν με έχει ενοχλήσει κανένας μέχρι στιγμής να μου το φέρει.

 

Ενα δέμα πάλι με τον ίδιο τρόπο αποστολής στις αρχές Νοεμβρίου μου το είχε φέρει η Speedex, τους τηλεφώνησα σήμερα και μου είπαν πως πλέον δεν συνεργάζονται με την DPD.

 

Ρε παιδιά ξέρει κανείς με ποια courier συνεργάζεται πλέον η DPD στην Ελλάδα;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Εχει έρθει ένα δέμα στην περιοχή μου (πρωτεύουσα νομού) από 22.04.2021, από Banggood Τσεχία με EU Priority Mail και την DPD μέσω Γερμανίας-Αυστρίας-Βουλγαρίας-Θεσσαλονίκης και όλα τα tracking site (17track.net, parcelsapp, flytexpress και κάποια άλλα) ως τελευταίο Status γράφουν Out for delivery με την ίδια ημερομηνία, και δεν με έχει ενοχλήσει κανένας μέχρι στιγμής να μου το φέρει.

 

Ενα δέμα πάλι με τον ίδιο τρόπο αποστολής στις αρχές Νοεμβρίου μου το είχε φέρει η Speedex, τους τηλεφώνησα σήμερα και μου είπαν πως πλέον δεν συνεργάζονται με την DPD.

 

Ρε παιδιά ξέρει κανείς με ποια courier συνεργάζεται πλέον η DPD στην Ελλάδα;

 

Με acs, στο parcelsapp θα πρέπει να εμφανίζεται και ο αριθμός αποστολής της ACS

Link to comment
Share on other sites

Με acs, στο parcelsapp θα πρέπει να εμφανίζεται και ο αριθμός αποστολής της ACS

Τελικά λάθος μου με ACS ήρθε το προηγούμενο τον Νοέμβριο, έψαξα και βρήκα την συσκευασία του.

 

Δυστυχώς όμως στο parcelsapp δεν εμφανίζει κανέναν νέο αριθμό αποστολής και φυσικά δεν λέει ότι θα έρθει με ACS ή οποιαδήποτε άλλη courier, στο flytexpress που δείχνει κάποιον και είχα ψάξει και με αυτόν παντού, ακριβώς τα ίδια βγάζει όπως ο αρχικός.

 

Αύριο λοιπόν επικοινωνώ με την ACS και είμαι περίεργος να δω τι θα μου πούνε.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για τον χρόνο που ξόδεψες και μου απάντησες, να είσαι καλά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λάθος μου με ACS ήρθε το προηγούμενο τον Νοέμβριο, έψαξα και βρήκα την συσκευασία του.

 

Δυστυχώς όμως στο parcelsapp δεν εμφανίζει κανέναν νέο αριθμό αποστολής και φυσικά δεν λέει ότι θα έρθει με ACS ή οποιαδήποτε άλλη courier, στο flytexpress που δείχνει κάποιον και είχα ψάξει και με αυτόν παντού, ακριβώς τα ίδια βγάζει όπως ο αρχικός.

 

Αύριο λοιπόν επικοινωνώ με την ACS και είμαι περίεργος να δω τι θα μου πούνε.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για τον χρόνο που ξόδεψες και μου απάντησες, να είσαι καλά.

 

Πάρε τηλέφωνο την dpd να σου δώσουν τον αριθμό αποστολής της ACS

https://dpd.gr/en/

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο την dpd να σου δώσουν τον αριθμό αποστολής της ACS

https://dpd.gr/en/

Και άλλο λάθος μου (είμαι τελείως ασυγχώρητος), έψαχνα στο tracking της dpd.de (κάνοντας κλικ στο εικονίδιο του parcelsapp) και όχι στο dpd.gr (παρότι είχα το link προφανώς από την προηγούμενη φορά στους σελιδοδείκτες μου τους οποίους είχα ψάξει νωρίτερα αλλά δεν το είδα, στραβομάρα μου) και για αυτό δεν μου έβγαζε το αριθμό της ACS, αλλά και στο dpd.gr όμως παρόλο που δίπλα στο αρχικό αριθμό γράφει τον αριθμό της ACS δεν αναφέρει το όνομά της.

 

Φαίνεται λοιπόν πως για πρώτη φορά δέμα να κάνει μια ανεξήγητη στάση τρεις εργάσιμες μέχρι στιγμής ημέρες στα κεντρικά του νομού πριν φθάσει στο τοπικό κατάστημα παράδοσης.

 

Και πάλι αγαπητέ μου φίλε σε υπερευχαριστώ, να είσαι πάντα καλά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω δέμα από ,bangood το οποίο έρχεται με meest . Μέχρι που έφτασε Ολλανδία το παρακολουθούσα απo το site της meest. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Γνωρίζει κάποιος κάτι;

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Έχω δέμα από ,bangood το οποίο έρχεται με meest . Μέχρι που έφτασε Ολλανδία το παρακολουθούσα απo το site της meest. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι;

Θα εμφανιστεί στη speedex μετά... Δες το parcel app

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 2 παραγγελίες.

Η 1η από Banggood ES (Ισπανική αποθήκη) έρχεται με NL post και το tracking έχει μείνει κολλημένο από τις 5/4ου στο "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)" Δηλαδή είναι 16 μέρες τώρα κολλημένο εκεί. WTF ?!? Τόσα χρόνια τόσες πολλές μέρες κόλλημα εκεί δεν μου έχει ξανατύχει...

Η 2η από Banggood CZ (Τσέχικη αποθήκη) έρχεται με CZ post και με την σειρά της είναι κολλημένη στο ίδιο status από 13/4ου.

 

Ενώ παρέλαβα ένα άλλο δέμα από Banggood CZ στις 16/4ου και το οποίο είχε βρεθεί στο ""ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)" στις 6/4ου και ξεκόλλησε από εκεί στις 10/4ου.

 

Πήρα σήμερα το πρωί τηλ στα ΕΛΤΑ (8001182000) και ρώτησα τι γίνεται με τα 2 πιο πάνω δέματα που περιμένω και είναι κολλημένα στο "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)" . Προς μεγάλη μου έκπληξη, μου είπαν ότι το 1ο (από Banggood ES - Ισπανική αποθήκη) περιμένει να περάσει τελωνείο (!!!) και ότι είναι φυσιολογική (!!) η καθυστέρηση... Όταν τους είπα "μα αφού είναι από Ευρωπαϊκή χώρα (Ισπανία)" μου είπαν "ναι μεν, αλλά φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει από 3η χώρα" (δεν μου την ανέφεραν) και ότι έχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις μέχρι τώρα. Για το συγκεκριμένο δέμα δεν ανησυχώ για το τελωνείο (αν τελικά ελεγχθεί όπως μου είπαν) γιατί είναι μικρής αξίας, γύρω στα 12-13€.

 

Για το 2ο δέμα ( από Banggood CZ -Τσέχικη αποθήκη) απλά μου είπαν ότι θα διεκπεραιωθεί τις αμέσως επόμενες μέρες, αρχές Μαΐου...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Και καθώς έχουν ακουστεί (και γραφτεί και εδώ) και άλλες τέτοιες περιπτώσεις, εγείρεται το ερώτημα μήπως τελικά τα δέματα που (υποτίθεται ότι) προέρχονται από ευρωπαϊκές αποθήκες, στέλνονται στην πραγματικότητα από Κίνα - ή έστω κάποια απ' αυτά, π.χ. αν τελικά δεν υπάρχει διαθέσιμο απόθεμα στην Ευρώπη.

 

Πρόσφατο δέμα που μου ήρθε απο αποθήκη Τσεχίας (banggood) στάλθηκε μέσω Γερμανίας (βλέποντας και το tracking) και ήρθε με DHL paket οδικώς, κάτι που θεωρώ αρκετά φυσιολογικό για την περίπτωση.

Αυτό το "αερολιμένας Αθηνών" με βάζει σε σκέψεις. Όχι βέβαια ότι αποκλείεται να ήρθε αεροπορικώς και από την Ισπανία, αλλά να που κάτι (φαίνεται να) μην πηγαίνει καλά...

 

Μπορείς να κάνεις ένα μικρό... πείραμα και να βάλεις το tracking number στη FlytExpress; Αν σου βγάλει κανένα πρώτο σκέλος της αποστολής στην Κίνα, θα έχουμε την απάντησή μας... (υποθέτοντας βέβαια ότι το BG χρησιμοποιεί τη Flyt για όλες του τις αποστολές από Κίνα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...