Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοί μου φίλοι,

από προσφορά του GearBest παρήγγειλα ενα κινητό με Priority Line + EU Express, μετά την παραγγελία κοιτώντας τη σχετική σελίδα μου βλέπω σαν Shipping method: DPDUK2 ! ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΗΣΩ ή είναι το ίδιο με το Priority Line + EU Express ???

Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας. Δεν έχω όρεξη για τελωνείο....

Σας ευχαριστώ από πριν

 

Νομίζω στο έστειλαν με chronopost μέσω Γαλλίας ( Europe express), υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις τελωνείο, ελάχιστη πιθανότητα αλλά υπάρχει, επίσης έρχεται γρηγορότερα με αυτήν τη μέθοδο

 

Εκτός απροόπτου δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα EU epxress που λένε DPDUK δεν έχουν τελωνείο. Με chronopost θα έλεγε EUDPDHQ (τουλάχιστον έτσι έλεγε σε μια παραγγελία που μου έκατσε chronopost).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και όμως το έστειλαν με ότι ακριβώς αναφέρει το screenshot .και ήρθε κανονικά σε 12 μέρες μάλιστα και χωρίς τελωνείο .ρισκο ,αλλά ήρθε.λες να μπήκα στη διαδικασία να το ανεβάσω χωρίς να έχει ολοκληρωθεί ; απλα αφορά παραγγελία πριν ένα μήνα και ρωτάω μηπως κάποιος έχει τώρα κάνει κάτι παρόμοιο .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τότε απλά έπεσες στη περίπτωση γιατί σου ξαναλέω και δεν επιμένω άδικα ότι κανονικά δε στο επιτρέπουν. Δεν είναι ρίσκο για σένα αλλά ρίσκο γι'αυτους. Το tracking number είναι κανονικά ασφάλεια για τον πωλητή, ασχέτως που έχουμε μάθει εμείς να το ζητάμε για να βλέπουμε που βρίσκεται.

http://i68.tinypic.com/yyy2v.png

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απροόπτου δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα EU epxress που λένε DPDUK δεν έχουν τελωνείο. Με chronopost θα έλεγε EUDPDHQ (τουλάχιστον έτσι έλεγε σε μια παραγγελία που μου έκατσε chronopost).

 

Ok, δεν θυμόμουν τι έλεγε με chronopost για αυτό έγραψα νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Ok, δεν θυμόμουν τι έλεγε με chronopost για αυτό έγραψα νομίζω
Καλά κι εγώ μη νομίζεις είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό έγραψα "εκτός απροόπτου". Μόνο DPDUK ή DPDUK1 έχω τύχει. DPDUK2 ποτέ. Λογικά όμως είναι το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει απαντηθεί σε προηγούμενα posts, αλλά όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Παρακαλώ πολύ κάποιον φίλο, επειδή περιμένω κάποια πακέτα, ας μου πει αν τελικά καταργήθηκε το 3ευρω. Πρόσφατα (27/10) παρέλαβα φάκελο με θήκη κινητού, όπου είχε κολληθεί το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο και πλήρωσα κανονικά 3€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει απολυτη απαντηση, αλλα μονο στατιστικα σχετικη χαχα Οι περισσοτεροι δεν πληρωνουν 3ευρο.

 

Priority EU express απο gearbest (DPDUK1)εχω ενα απλο νουμερο για tracking, ειναι φυσιολογικο αυτο;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει απαντηθεί σε προηγούμενα posts, αλλά όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Παρακαλώ πολύ κάποιον φίλο, επειδή περιμένω κάποια πακέτα, ας μου πει αν τελικά καταργήθηκε το 3ευρω. Πρόσφατα (27/10) παρέλαβα φάκελο με θήκη κινητού, όπου είχε κολληθεί το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο και πλήρωσα κανονικά 3€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εάν μπήκε στο τελωνείο (και μάλλον μπήκε αφού είναι θήκη και μοιάζει στη συσκευασία κινητού), σωστά σε χρέωσαν τα 3€, με βάση το τιμολόγιο του ΙΟΥΝ.

Επίσημη ανακοίνωση κατάργησης δεν έχει κυκλοφορήσει, αντίθετα κάποιοι έχουν αναφέρει ότι πήγαν στο κατάστημα, αντέδρασαν στην πληρωμή και οι υπάλληλοι υποχώρησαν και δεν το εισέπραξαν.

Link to comment
Share on other sites

Τι κουλό είναι αυτό τώρα από dhlecommerce.asia :

2017-11-11 11:30 CA, Pierre Elliott Trudeau Intl, Shipment arrived at destination country

2017-11-08 13:15 GR, Eleftherios Venizelos Intl, Shipment arrived at destination country

2017-11-07 10:10 HK, HONG KONG, Departed on Outbound Flight

2017-11-06 18:14 HK, Hong Kong, Departed DHLeC Facility

 

κάνει βόλτες ...ή μήπως όχι;;; Πρώτη φορά μου συμβαίνει!! Έστειλα μήνυμα στον πωλητή και στην DHL ecommerce! Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει απολυτη απαντηση, αλλα μονο στατιστικα σχετικη χαχα Οι περισσοτεροι δεν πληρωνουν 3ευρο.

 

Priority EU express απο gearbest (DPDUK1)εχω ενα απλο νουμερο για tracking, ειναι φυσιολογικο αυτο;

 

Ναι, το βλέπεις και στο 17track με επιλογή dpduk και στο site της dpd uk ή de

Link to comment
Share on other sites

Τι κουλό είναι αυτό τώρα από dhlecommerce.asia :

2017-11-11 11:30 CA, Pierre Elliott Trudeau Intl, Shipment arrived at destination country

2017-11-08 13:15 GR, Eleftherios Venizelos Intl, Shipment arrived at destination country

2017-11-07 10:10 HK, HONG KONG, Departed on Outbound Flight

2017-11-06 18:14 HK, Hong Kong, Departed DHLeC Facility

 

κάνει βόλτες ...ή μήπως όχι;;; Πρώτη φορά μου συμβαίνει!! Έστειλα μήνυμα στον πωλητή και στην DHL ecommerce! Για να δούμε...

 

Εσταλη πισω... σπο οτι φαινετε

Link to comment
Share on other sites

Εσταλη πισω... σπο οτι φαινετε

 

μα έφυγε από Κίνα και πήγε Καναδά!!! Αρ. αποστολής RX.........DE. Τελικός προορισμός είναι Ελλάδα!

 

Κάτι αναλογο που είχα πριν λίγο καιρό:

2017-08-24 23:40 ATHENS AMU, GR, ARRIVAL AT DESTINATION COUNTRY – TRACKING UPDATES MAY END HERE, DELIVERY SHORTLY

2017-08-21 18:38 Hong Kong, HK, PROCESSING COMPLETED AT ORIGIN

2017-08-21 11:56 Deutsche Post Singapore, DE, PROCESSED AT EXPORT FACILITY

 

Δεν μας έφτανε η καθυστέρηση που έχουμε εδώ, έχουμε και από αλλού...!

Link to comment
Share on other sites

Από 18/9 περιμένω εγώ και είναι από 5/10 Ελλάδα. Απαράδεκτοι απλά.

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

 

Η τελευταία παραγγελία μου έκανε 65 μέρες να έρθει στα χέρια μου.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Τελείως απαράδεκτοι στα ΕΛΤΑ από πολωνια 3 μέρες να έρθει και ήδη 3 μέρες στο κέντρο διαλογής του αεροδρομίου ,αν δεν μπορούν ας το κλείσουν το μαγαζί.
Link to comment
Share on other sites

Τελείως απαράδεκτοι στα ΕΛΤΑ από πολωνια 3 μέρες να έρθει και ήδη 3 μέρες στο κέντρο διαλογής του αεροδρομίου ,αν δεν μπορούν ας το κλείσουν το μαγαζί.

 

Από Αυστρία σε 24 ώρες και στο αεροδρόμιο έκλεισε σήμερα 34 μέρες. Καλά είσαι..

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Τελείως απαράδεκτοι στα ΕΛΤΑ από πολωνια 3 μέρες να έρθει και ήδη 3 μέρες στο κέντρο διαλογής του αεροδρομίου ,αν δεν μπορούν ας το κλείσουν το μαγαζί.

 

28/9 μπηκε ελβε 30/10 σκαναριστηκε 10/11 παρέλαβα. Αρχοντας εισαι ακομα...

Τωρα εχω 7 διαφορετικα δέματα απο 25/10 στο αεροδρομιο και ακομα αφαντα...

Link to comment
Share on other sites

Τελείως απαράδεκτοι στα ΕΛΤΑ από πολωνια 3 μέρες να έρθει και ήδη 3 μέρες στο κέντρο διαλογής του αεροδρομίου ,αν δεν μπορούν ας το κλείσουν το μαγαζί.

Προς τα κει πάει η δουλειά, αλλά μας συμφέρει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από Κίνα μέσω Πολωνίας , αλλά από πόλη της Πολωνίας άμα άρχισαν τις καθυστερήσεις και από χώρες τις Ευρώπης ,τότε δεν ανήκουμε στην Ευρώπη αλλά σε χώρα της Αφρικής .
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από Κίνα μέσω Πολωνίας , αλλά από πόλη της Πολωνίας άμα άρχισαν τις καθυστερήσεις και από χώρες τις Ευρώπης ,τότε δεν ανήκουμε στην Ευρώπη αλλά σε χώρα της Αφρικής .

 

Εδώ και πολλά χρόνια είσαι κάτοικος κεντροαφρικανικης δημοκρατίας

Αλλά δεν ηθελες να το πιστέψεις...

Δυστυχώς η Ελλάδα είναι κατώτερη ακόμα και αφρικανικών χωρών

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από Κίνα μέσω Πολωνίας , αλλά από πόλη της Πολωνίας άμα άρχισαν τις καθυστερήσεις και από χώρες τις Ευρώπης ,τότε δεν ανήκουμε στην Ευρώπη αλλά σε χώρα της Αφρικής .

 

Κι εμένα μου έτυχε να αγοράσω από πόλη της Ευρώπης και μάλιστα αρκετές φορές, τις προάλλες έκανε σχεδόν μήνα! Το συνήθες είναι 3-10 ημέρες! Κι εκεί απελπισία!

Link to comment
Share on other sites

Τότε απλά έπεσες στη περίπτωση γιατί σου ξαναλέω και δεν επιμένω άδικα ότι κανονικά δε στο επιτρέπουν. Δεν είναι ρίσκο για σένα αλλά ρίσκο γι'αυτους. Το tracking number είναι κανονικά ασφάλεια για τον πωλητή, ασχέτως που έχουμε μάθει εμείς να το ζητάμε για να βλέπουμε που βρίσκεται.

 

http://i68.tinypic.com/yyy2v.png

 

 

 

Εχεις δίκιο .απλα ήμουν κ@λοφαρδος ,δύσκολα θα το ξανακάνω όμως

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Αγορα ενος συστηματος IR απο banggood με priority εφτασε στην Ελλαδα σε 8 μερες. Να δουμε ποσο θα κανει να φτασει στα χερια μου.

 

Τελικα δειχνει οτι τον ανοιξαν το σακο, ισως να μην αργησει πολυ...

 

Destination Country - Greece: (+30) 800-11-82000 Go to official website

2017-11-14

09:42:00

ITEM UNLOADED,

2017-11-09

20:11:00

SEND ITEM ABROAD,NETHERLANDS

Origin Country - Netherlands: +31 (0) 900 0990 Go to official website

2017-11-14

11:42:00

The item has arrived in the country of destination,

2017-11-10

15:44:00

The item is on transport to the country of destination,

2017-11-09

20:11:00

The item is at the PostNL sorting center,

2017-11-09

20:11:00

The item is processed at the PostNL sorting center,

2017-11-06

10:20:00

The item is pre-advised,

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει το site των ΕΛΤΑ εδώ και κάποιες ώρες, δεν ψήνονται να το φτιάξουν έτσι?

 

Ερώτηση: Έχω ανοίξει dispute στο paypal,για παραγγελία που έχουν περάσει οι 60 μέρες, που έχω κάνει copy paste συνομιλία με το κατάστημα, και ακόμα δεν έχουν απαντήσει (έχουν περάσει 6 μέρες). Πόσο περίπου παίρνει για να ασχοληθούν με το case του dispute?

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει το site των ΕΛΤΑ εδώ και κάποιες ώρες, δεν ψήνονται να το φτιάξουν έτσι?

 

Ερώτηση: Έχω ανοίξει dispute στο paypal,για παραγγελία που έχουν περάσει οι 60 μέρες, που έχω κάνει copy paste συνομιλία με το κατάστημα, και ακόμα δεν έχουν απαντήσει (έχουν περάσει 6 μέρες). Πόσο περίπου παίρνει για να ασχοληθούν με το case του dispute?

Το κατάστημα μπορεί να μην απαντήσει ποτέ. Για να ασχοληθεί το paypal, πρέπει να αναβαθμίσεις σε claim. Τότε θα δώσουν μια προθεσμία στο κατάστημα να απαντήσει και θα ασχοληθούν με την υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει το site των ΕΛΤΑ εδώ και κάποιες ώρες, δεν ψήνονται να το φτιάξουν έτσι?

 

 

Έχει πέσει εδώ και κάτι μέρες το site, όχι ώρες.

Εγώ διευκολύνομαι πάντως με το site της elta courier. Είναι λίγο κουραστικό αυτό το site αφού πρέπει συνεχώς να κάνεις copy paste τον κωδικό ή τους κωδικούς, επειδή δεν κρατάει την τελευταία αναζήτηση στο κεντρικό πλαίσιο, όπως το site των ΕΛΤΑ.

Πριν από λίγο με ενημέρωσαν ότι ο λόγος που κατέρρευσε το site είναι που κάνουν αναβάθμιση.

Όλα τα άλλα είναι στην εντέλεια και πλήρως αναβαθμισμένα δηλαδή και είπαν να ασχοληθούν λίγο με την αναβάθμιση του site !!!

Edited by Theo1410
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...