Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστηχως δεν επιστρεφονται. Κανονικη κλοπη.

 

με paypal υπάρχει περίπτωση να δικαωθούμε σε κάποιο refund/claim? Επειδή οταν έλεγα στη fasttech ότι δεν περνάνε τα πακέτα, μου έλεγαν, όχι όχι, έχουμε πελάτες στην Ελλάδα που παραλαμβάνουν κανονικά. Θα με δικαιώσει, ή να μην το προσπαθήσω καν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με paypal υπάρχει περίπτωση να δικαωθούμε σε κάποιο refund/claim? Επειδή οταν έλεγα στη fasttech ότι δεν περνάνε τα πακέτα, μου έλεγαν, όχι όχι, έχουμε πελάτες στην Ελλάδα που παραλαμβάνουν κανονικά. Θα με δικαιώσει, ή να μην το προσπαθήσω καν?
Δυσκολο το βλεπω φιλε μου γιατι το paypal θα σου πει δεν φταιει το κατάστημα, και θα χει και δικιο

 

οταν κατι ειναι "παρανομο" πχ ναρκωτικα παει για καταστροφη.(βεβαια,βεβαια!)
Ναι, η ηλεκτρονικη συσκευή πχ mod ηλεκτρονικο τσιγαρο, είναι ναρκωτικα, γι αυτό ατμιζουν ολοι ελευθερα? Και σιγα που θα τα καταστρεψουν. Θα τα κρατησουν για τη παρτυ τους οι ιδιοι.
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο το βλεπω φιλε μου γιατι το paypal θα σου πει δεν φταιει το κατάστημα, και θα χει και δικιο

 

Ναι, η ηλεκτρονικη συσκευή πχ mod ηλεκτρονικο τσιγαρο, είναι ναρκωτικα, γι αυτό ατμιζουν ολοι ελευθερα? Και σιγα που θα τα καταστρεψουν. Θα τα κρατησουν για τη παρτυ τους οι ιδιοι.

 

Κι εγώ δύσκολο το βλέπω, αλλά ίσως το παλέψω λόγω αυτών που έλεγε η φασττεκ.

Όσο για το άλλο, πιστεύω ότι ο φίλος αζούλι μιλούσε ειρωνικά :P Μεγάλα τα συμφέροντα, και γι' αυτό θεωρείται το ηλεκτρονικό τσιγάρο προϊόν καπνού... Τι άλλο θα σκεφτούν για να βάλουν λεφτά στη τσέπη τους...

 

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση, έχω 2 unregistered, (1 ατμοποιητή, και κάτι αντιστάσεις) που και στα 2 λέει αυτό:

 

 

Electronic information,receive--28-Oct-2017 07:48 AM

 

Small package Center, receive--28-Oct-2017 09:48 AM

 

Parcel centre,sealing--28-Oct-2017 12:48 PM

 

Small package Center, left--28-Oct-2017 02:21 PM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--29-Oct-2017 10:21 PM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--30-Oct-2017 04:24 PM

 

Transit Center,left hand navigation--30-Oct-2017 09:58 PM

 

GREECE, Arrived --11-Nov-2017 09:58 PM

 

GREECE, the transfer of customs-- 12-Nov-2017 01:38 AM

 

Το τελευταίο σημαίνει ότι έχουν μπει τελωνείο και κατασχέθηκαν, ή άγνωστη η τύχη τους, και περιμένω να δω αν θα παραλάβω ποτέ? Αν κατασχεθούν, ή γίνει οποιαδηποτε κίνηση, μπορώ να το μάθω κάπως, ή προσευχή στον Ύψιστο?

Edited by ObiGoSu
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δύσκολο το βλέπω, αλλά ίσως το παλέψω λόγω αυτών που έλεγε η φασττεκ.

Όσο για το άλλο, πιστεύω ότι ο φίλος αζούλι μιλούσε ειρωνικά :P Μεγάλα τα συμφέροντα, και γι' αυτό θεωρείται το ηλεκτρονικό τσιγάρο προϊόν καπνού... Τι άλλο θα σκεφτούν για να βάλουν λεφτά στη τσέπη τους...

 

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση, έχω 2 unregistered, (1 ατμοποιητή, και κάτι αντιστάσεις) που και στα 2 λέει αυτό:

 

 

Electronic information,receive--28-Oct-2017 07:48 AM

 

Small package Center, receive--28-Oct-2017 09:48 AM

 

Parcel centre,sealing--28-Oct-2017 12:48 PM

 

Small package Center, left--28-Oct-2017 02:21 PM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--29-Oct-2017 10:21 PM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--30-Oct-2017 04:24 PM

 

Transit Center,left hand navigation--30-Oct-2017 09:58 PM

 

GREECE, Arrived --11-Nov-2017 09:58 PM

 

GREECE, the transfer of customs-- 12-Nov-2017 01:38 AM

 

Το τελευταίο σημαίνει ότι έχουν μπει τελωνείο και κατασχέθηκαν, ή άγνωστη η τύχη τους, και περιμένω να δω αν θα παραλάβω ποτέ? Αν κατασχεθούν, ή γίνει οποιαδηποτε κίνηση, μπορώ να το μάθω κάπως, ή προσευχή στον Ύψιστο?

Με unregistered, δηλ όπως το δικο σου, μπορει και να μην ελεχθει και να περασει, το the transfer of customs που σου γραφει, δεν σημαινει τελωνειο, απλα ότι εφτασε ελλαδα, αλλα το ποτε θα ερθει σε σενα δεν μπορεις να το ξερεις η αν γινει κατι στη πορεια μετα, αλλα το πιθανοτερο να το παραλαβεις μεσα στις επομενες μερες
Link to comment
Share on other sites

Με unregistered, δηλ όπως το δικο σου, μπορει και να μην ελεχθει και να περασει, το the transfer of customs που σου γραφει, δεν σημαινει τελωνειο, απλα ότι εφτασε ελλαδα, αλλα το ποτε θα ερθει σε σενα δεν μπορεις να το ξερεις η αν γινει κατι στη πορεια μετα, αλλα το πιθανοτερο να το παραλαβεις μεσα στις επομενες μερες

 

Γι αυτό το έβαλα unregistered, για να υπάρχει μικρότερη πιθανότητα να περάσει τελωνείο. Έχω κι άλλο που περιμένω από 26/10, οπότε φαντάζομαι εκείνο θα έρθει πρώτο. Είδωμεν :P

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που είσαι αισιόδοξος πάντως

GREECE, the transfer of customs-- 09-Oct-2017 02:03 AM κι ακόμα να φτάσει :D

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το έβαλα unregistered, για να υπάρχει μικρότερη πιθανότητα να περάσει τελωνείο. Έχω κι άλλο που περιμένω από 26/10, οπότε φαντάζομαι εκείνο θα έρθει πρώτο. Είδωμεν :P
Το ποιο θα ερθει πρωτο, αγνωστο, οι δικοι μας δεν εχουν καμια σειρα σ αυτά, ειδικα στα unregistered

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου αρέσει που είσαι αισιόδοξος πάντως

GREECE, the transfer of customs-- 09-Oct-2017 02:03 AM κι ακόμα να φτάσει :D

Γεια σου φιλε adversus :) Το ότι θα ερθουν το λεω με βαση τα δικα μου που ερχονται όλα ως τωρα και χωρις τελωνειο η καποια σημανση, unregistered φυσικα, το ότι αργουν ειδικα τωρα λογικο είναι με τους απαράδεκτους τους δικους μας..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε adversus :) Το ότι θα ερθουν το λεω με βαση τα δικα μου που ερχονται όλα ως τωρα και χωρις τελωνειο η καποια σημανση, unregistered φυσικα, το ότι αργουν ειδικα τωρα λογικο είναι με τους απαράδεκτους τους δικους μας..

 

Πλέον είμαι χαλαρουίτα, ξέρω ότι τα μισά από αυτά που περιμένω δε παίζει να τα δω εγώ, τουλάχιστον θα χει να λαμβάνει δωράκια το παιδί μου όταν μεγαλώσει.

Σε αυτό το συγκεκριμένο δεν έχω καμία ελπίδα μιας και έβγαλε την ένδειξη ότι έφτασε τις ημέρες που άρχισαν οι κατασχέσεις.

Τώρα έρθει δεν έρθει δε με πολύ νοιάζει μιας και 5 ευρώ έκανε και δε το χα πληρώσει καν, ήταν δωράκι απ'τον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται το κοστούμι

 

1.5 μήνα τελωνείο. 62 ευρώ κάμερα είναι από ally έχει 180 Ελλάδα. Τώρα πόσο την χρέωσαν θα δούμε από βδομάδα. f996b8ad4ddbb210ca0014082dc0357f.jpg

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα

 

Δυστυχως τα χαλια τους οσο πανε και χειροτερευουν! Πηρα απο κινα μια φωλια για γατια αξιας 13 ευρω και εδω και τοσο καιρο εχει κολλησει εδω

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 18-10-2017 09:03 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 25-10-2017 08:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Επισης ενα step up converter αξιας 8 ευρω απο Αυστραλια που αγοραστηκε στις 13 Σεπτεμβρη δεν φανηκε ΠΟΤΕ, οπως επισης και αλλα δυο αντικειμενα μικρης αξιας απο Κινα, που αγοραστηκαν στις 14 και 30 Σεπτεμβρη αντιστοιχα. Ειπαμε καθυστερησεις και φορτο εργασιας, αλλα θα τραβηξει πολυ ακομα αυτη η κατασταση? Αναγκαστικα ξεκιναω τα dispute στους πωλητες, που δεν μου φταινε και τιποτα στο κατω κατω

Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται το κοστούμι

 

1.5 μήνα τελωνείο. 62 ευρώ κάμερα είναι από ally έχει 180 Ελλάδα. Τώρα πόσο την χρέωσαν θα δούμε από βδομάδα. f996b8ad4ddbb210ca0014082dc0357f.jpg

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

 

Από ολλανδία περνάνε τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

Από ολλανδία περνάνε τελωνείο?

 

αν το κουτι γραφει εξω οτι ηρθε απο Κινα περναει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εγώ δύσκολο το βλέπω, αλλά ίσως το παλέψω λόγω αυτών που έλεγε η φασττεκ.

Όσο για το άλλο, πιστεύω ότι ο φίλος αζούλι μιλούσε ειρωνικά :P Μεγάλα τα συμφέροντα, και γι' αυτό θεωρείται το ηλεκτρονικό τσιγάρο προϊόν καπνού... Τι άλλο θα σκεφτούν για να βάλουν λεφτά στη τσέπη τους...

 

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση, έχω 2 unregistered, (1 ατμοποιητή, και κάτι αντιστάσεις) που και στα 2 λέει αυτό:

 

 

Electronic information,receive--28-Oct-2017 07:48 AM

 

Small package Center, receive--28-Oct-2017 09:48 AM

 

Parcel centre,sealing--28-Oct-2017 12:48 PM

 

Small package Center, left--28-Oct-2017 02:21 PM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--29-Oct-2017 10:21 PM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--30-Oct-2017 04:24 PM

 

Transit Center,left hand navigation--30-Oct-2017 09:58 PM

 

GREECE, Arrived --11-Nov-2017 09:58 PM

 

GREECE, the transfer of customs-- 12-Nov-2017 01:38 AM

 

Το τελευταίο σημαίνει ότι έχουν μπει τελωνείο και κατασχέθηκαν, ή άγνωστη η τύχη τους, και περιμένω να δω αν θα παραλάβω ποτέ? Αν κατασχεθούν, ή γίνει οποιαδηποτε κίνηση, μπορώ να το μάθω κάπως, ή προσευχή στον Ύψιστο?

 

Εφοσον δεν εχουν αρ. αποστολης, πως βλεπεις τις πληροφοριες; Αρα ασχετα αν εσυ επελεξες να ερθουν ασυνοδευτα, εκεινοι εβαλαν αρ. αποστολης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μερικά απλά δέματα μπορείς να τα βλέπεις μέχρι ένα σημείο, αλλά όχι όλα. Το πιο παλιό μου απλό είναι έτσι:

12.09.2017 14:00 Greece Arrive at Greece airport.

Τώρα αν έρθει παίζεται..!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ότι μικροπράγματα παρήγγειλα μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου, τα έχω παραλάβει όλα στα μέσα Οκτωβρίου. Ότι παρήγγειλα μετά τις 25 Σεπτεμβρίου, δεν έχει έρθει τίποτα.

Για ασυνόδευτα δεματάκια μιλάω. Τα συστημένα με πριόριτυ έρχονται πλέον στις 3 εβδομάδες από 2 που έρχονταν έως τώρα. Για παραγγελίες που τυχόν θα κάνω στη Μπλάκ φράινταιι, ούτε που θέλω να σκέφτομαι πότε θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι καπως ετσι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

το teclast t 10 πολυ καλο δειχνει !! ευχαριστω πολυ :)
Είδα πρόβλημματα με την οθόνη και το ακυρώσα τελευταία στιγμή. Εσένα έχει κάποιο θέμα;

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι καπως ετσι

 

Ευτυχώς που υπάρχει και το site και μαθαίνουμε από τους υπόλοιπους τι ακριβώς συμβαίνει!

Λέμε τον πόνο μας και παίρνουμε παρηγοριά!!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν εχουν αρ. αποστολης, πως βλεπεις τις πληροφοριες; Αρα ασχετα αν εσυ επελεξες να ερθουν ασυνοδευτα, εκεινοι εβαλαν αρ. αποστολης

 

Έχει ξανα αναφερθεί, πως unregistered δεματάκια, με αριρθμό αποστολής SBΧΧΧΧΧΧΧΧ, ή με σκέτο αριθμό, μπορούν να τα ανιχνεύσεις στο Site http://www.sky56.cn/english/track/index , μόνο μέχρι να πατήσουν Ελλάδα, μετά το γίνεται εδώ μέσα, δεν το ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανα αναφερθεί, πως unregistered δεματάκια, με αριρθμό αποστολής SBΧΧΧΧΧΧΧΧ, ή με σκέτο αριθμό, μπορούν να τα ανιχνεύσεις στο Site http://www.sky56.cn/english/track/index , μόνο μέχρι να πατήσουν Ελλάδα, μετά το γίνεται εδώ μέσα, δεν το ξέρεις.

 

Ειναι στην ουσια αρ, αποστολης, αλλα δυστυχως υποστηριζεται απο την μια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Είδα πρόβλημματα με την οθόνη και το ακυρώσα τελευταία στιγμή. Εσένα έχει κάποιο θέμα;

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

oxi μια χαρα οθονη εχει σε χρωματα ευκρινεια και αποκριση , ελπιζω να μην παρουσιασει αργοτερα τι διαβασες σχετικα ?

Link to comment
Share on other sites

Απο 12-11-2017 βλέπω την παρακάτω ενημέρωση στα ελτα:

Κ.Α.Τ. Απαιτείται PayPal ή τιμολόγιο ή απόδειξη αγοράς. Πρέπει να κάνω κάτι; Είναι 2 κάμερες xiaomi αξιας 56€ συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Απο 12-11-2017 βλέπω την παρακάτω ενημέρωση στα ελτα:

Κ.Α.Τ. Απαιτείται PayPal ή τιμολόγιο ή απόδειξη αγοράς. Πρέπει να κάνω κάτι; Είναι 2 κάμερες xiaomi αξιας 56€ συνολο.

Τύπωσε την απόδειξη αγοράς του paypal και πάρε τηλέφωνο για να σου πουν τι θα κάνεις .

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ενθαρρυντικό το ότι -επιτέλους- ζητάνε απόδειξη αγοράς και δεν τα κοστολογούν μόνοι τους όπως τους έρθει...

(αν και κάποιοι την έχουν γλυτώσει φτηνά, καθώς τους τα εκτίμησαν λιγότερο από την κανονική τους αξία - κάποιοι βγαίνουν χαμένοι και κάποιοι κερδισμένοι από την ό,τι να 'ναι κοστολόγηση...)

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου είναι, όταν ζητάνε απόδειξη προχωράει η διαδικασία και εκτελωνίζεται το πακέτο με βάση την απόδειξη ή έχουν ήδη κάνει την κοστολόγηση τους και πάει σε διαδικασία αναθεώρησεις με βάση τα νέα στοιχεία; Γιατί στη 2η περίπτωση είναι τραγελαφικά τα πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...