Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι όλα ψέμματα είναι. Βέβαια από όσους δε τα πιστεύουν φωτογραφίες με την αντίθετη γνώμη δεν έχουμε δει ως τώρα.

Φιλε μου adversus ξερεις τι εχω καταλαβει εγω? Ότι τσαμπα γραφουμε μηπως καποιοι καταλαβουν την αληθεια όταν οι ιδιοι δεν θελουν. Πολλα θα μπορουσα να γραψω στο γιατι αλλα ασε γιατι θα παρω ban

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν λιγο διαβασα αυτο, δεν εχω την αδεια του, αλλα δεν αποκαλυπτω και κανενα προσωπικο στοιχειο...

"Λαμπακι αξια 5 ευρω με china post απο 25/9 στο αεροδρομιο εφτασε σημερα με το πρασινο αυτοκολλητο τελωνειακως ελευθερο, βρεγμενο ως και την εσωτερικη ζελατινα που ειχε κλιψακι"

Αυτό ήταν το "πληθαίνουν"΄:)

Φίλε μου, παρόλο που έχει μαλλιάσει το πληκτρολόγιο, θα το ξαναπώ ότι δεν υπερασπίζομαι κανένα. Η περιπτωσιολογία όμως δεν είναι απόδειξη, ελπίζω ότι το καταλαβαίνεις. Διαφορετικά, βγάζω φωτό από το πακετάκι που παρέλαβα χθες, στεγνό και καθαρό και την ανεβάζω εδώ. Αυτό θα το δεχόσουν ως απόδειξη για το αντίθετο; Ή θα μου έλεγες ότι έτυχε ή ότι ήταν χωμένο ανάμεσα σε άλλα και γλίτωσε;

Συγνώμη που κάνω το συνήγορο του διαβόλου, δηλώνω απερίφραστα ότι καταδικάζω το διάβολο και τις συμπεριφορές του κτλ. Αλλά κάποιος πρέπει να το κάνει, αν θέλουμε να καταλήξουμε κάπου, αντί να φωνάζουμε όλοι μαζί σε ένα φόρουμ, με τέτοια στοιχεία.

Δύσκολο είναι να βγάλει κανείς μια φωτογραφία, που να δείχνει αυτά που πρέπει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου adversus ξερεις τι εχω καταλαβει εγω? Ότι τσαμπα γραφουμε μηπως καποιοι καταλαβουν την αληθεια όταν οι ιδιοι δεν θελουν. Πολλα θα μπορουσα να γραψω στο γιατι αλλα ασε γιατι θα παρω ban

Όχι φίλε μου, δε χρειάζεται να μπαναριστείς. Εγώ άλλωστε ό,τι είχα να πω το είπα και δε χρειάζεται να τσακωθούμε κιόλας, για κάτι που δεν είμαστε και υπεύθυνοι. Τα γραπτά μένουν κι ακόμα και οι λανθασμένες απόψεις βοηθάνε, οπότε ελπίζω κάπου να βοήθησα κι εγώ.

Καθόλου, βγάλε μας μια φωτογραφία σε παρακαλώ πολύ, με τον καθαρό και προστευμένο από τις καιρικές συνθήκες, χώρο των ΕΛΤΑ.

Αν εννοείς φωτογραφία, με αποδεικτικά στοιχεία όσα και αυτές που είδαμε ως τώρα, θα ήταν εύκολο αλλά δε θα το κάνω, γιατί θα πάω κόντρα σε αυτά που ζητάω.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο είναι να βγάλει κανείς μια φωτογραφία, που να δείχνει αυτά που πρέπει;

 

Καθόλου, βγάλε μας μια φωτογραφία σε παρακαλώ πολύ, με τον καθαρό και προστευμένο από τις καιρικές συνθήκες, χώρο των ΕΛΤΑ.

Εως ότου το κάνεις ή το κάνει κάποιος άλλος, οι μόνες αποδείξεις που έχουμε είναι φωτογραφίες με βρεγμένα αντικείμενα και την ομολογία των ΕΛΤΑ ότι επικρατεί πανικός απ'τον τεράστιο αριθμό δεμάτων που έχουν καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν το "πληθαίνουν"΄:)

Φίλε μου, παρόλο που έχει μαλλιάσει το πληκτρολόγιο, θα το ξαναπώ ότι δεν υπερασπίζομαι κανένα. Η περιπτωσιολογία όμως δεν είναι απόδειξη, ελπίζω ότι το καταλαβαίνεις. Διαφορετικά, βγάζω φωτό από το πακετάκι που παρέλαβα χθες, στεγνό και καθαρό και την ανεβάζω εδώ. Αυτό θα το δεχόσουν ως απόδειξη για το αντίθετο; Ή θα μου έλεγες ότι έτυχε ή ότι ήταν χωμένο ανάμεσα σε άλλα και γλίτωσε;

Συγνώμη που κάνω το συνήγορο του διαβόλου, δηλώνω απερίφραστα ότι καταδικάζω το διάβολο και τις συμπεριφορές του κτλ. Αλλά κάποιος πρέπει να το κάνει, αν θέλουμε να καταλήξουμε κάπου, αντί να φωνάζουμε όλοι μαζί σε ένα φόρουμ, με τέτοια στοιχεία.

Δύσκολο είναι να βγάλει κανείς μια φωτογραφία, που να δείχνει αυτά που πρέπει;

 

Όταν θα μπορεσω θα παω εγω και θα παρω και βιντεοκαμερα νασαι σιγουρος γι αυτό. Αλλα ως που να βρω τον διαθεσιμο χρονο να παω δεν εχω κανενα λογο να μη πιστευω και τη λογικη, και τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Τι να λεμε τωρα, τα ιδια; Πληθαινουν ειναι, πριν δεν υπηρχαν τετοια περιστατικα, τωρα προσπαθεις να κανεις τα 2 ενα και το ενα κανενα. Αυτο που λες βασιζεται στη λογικη, πλην ομως τωρα εχουμε ενδειξεις αλλα και αποδειξεις για το αντιθετο. Οι παραγγελιες ειναι χιλιαδες και ολοι αυτοι που τα παραγγελνουν δε μπαινουν εδω στα fora, εδω ακομα και τωρα ενα χρονο μετα τα τελωνεια μπαινουν καθημερινα και λενε "ακουσα οτι υπαρχει πιθανοτητα να περασει τελωνειο, ισχυει;".

Και εγω δεν εχω παραλαβει βρεγμενο πραγμα, ομως ξερω οτι οι φοτος ειναι απο το σωστο μερος, εχω παει παλιοτερα, τωρα ζητας και βιντεοσκοπηση με geotagging..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να λεμε τωρα, τα ιδια; Πληθαινουν ειναι, πριν δεν υπηρχαν τετοια περιστατικα, τωρα προσπαθεις να κανεις τα 2 ενα και το ενα κανενα. Αυτο που λες βασιζεται στη λογικη, πλην ομως τωρα εχουμε ενδειξεις αλλα και αποδειξεις για το αντιθετο. Και εγω δεν εχω παραλαβει βρεγμενο πραγμα, ομως ξερω οτι οι φοτος ειναι απο το σωστο μερος, εχω παει παλιοτερα, τωρα ζητας και βιντεοσκοπηση με geotagging..

Στην αρχή της κουβέντας μας έκανα παραπομπή σε μήνυμά μου προ ημερών:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7378161#post7378161

Όπου ζήτησα το εξής:

"Αν κάποιος ξέρει το χώρο ή κάτι παραπάνω, ας μας διαφωτίσει, τουλάχιστον για να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι... "

Εφόσον μου λες ότι ξέρεις προσωπικά το μέρος, θα το δεχτώ και τέλος από μένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καλησπερα! Διαβαζοντας κατεληξα οτι υπαρχει οντως ελενχος τελωνειου για πραγματα απο Κινα . Θελω να παραγγειλω ενα tv box και με ολα αυτα προβληματιζομαι εαν πρεπει να το παραγγειλω η θα φαω κανεναν τρελλο δασμο οποτε δεν συμφερει.Κατα καιρους εχω παραγγειλη καμερα και παλι tv box το μονο που εχω πληρωσει ειναι 3 ευρω. τελικα ειναι οντως ετσι οπως περιγραφετε για φορο τελωνειου. Μιλαμε για θεσνικη.

Είχα παραγγείλει κι εγώ πρόσφατα tv box και μου ήρθε, χωρίς τελωνείο (με βελγικό ταχυδρομείο). Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι δε θα περάσει και το δικό σου, αν παραγγείλεις. Τελευταία φαίνεται να έχουν πυκνώσει οι έλεγχοι, ακόμα και σε unregistered.

Με τριγωνική αποστολή έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι κανονικά δεν περνάνε (με την εξαίρεση κάποιων παρτίδων από την τριγωνική του gearbest, που επέστρεψαν και ξαναστάλθηκαν, με απλό συστημένο).

Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις. Εγώ, έχοντας δει τι υπάρχει στην εγχώρια αγορά και σε ποιές τιμές, είχα αποφασίσει ότι και να πλήρωνα τελωνείο όσο το αγόρασα (35€), με συνέφερε. Αν ήταν παραπάνω, θα το έστελνα για επανεκτίμηση κι ας αργούσε. Αλλά καθένας έχει τα δικά του κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι ο χώρος είναι των ΕΛΤΑ ;;;
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,μια παλιομπαταρια πληρωμενη στις 20/9.....

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

3/11/2017, 05:46:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

19/10/2017, 22:57:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

19/10/2017, 20:06:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

19/10/2017, 20:03:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

μπορώ να ζητήσω dispute?

να κανω και αλλή υπομονή?την βοηθεια σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,μια παλιομπαταρια πληρωμενη στις 20/9.....

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

3/11/2017, 05:46:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

19/10/2017, 22:57:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

19/10/2017, 20:06:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

19/10/2017, 20:03:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

μπορώ να ζητήσω dispute?

να κανω και αλλή υπομονή?την βοηθεια σας παρακαλώ

Ζήτα μόλις κλείσεις 2 μήνες από την αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως καταλαβαίνουμε τη διαφορά ενός δέματος με postnl και ενος παλι με postnl αλλα με priority? Εγώ προσωπικά δν βλέπω κάποια διαφορά στη μορφή του tracking number.

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως καταλαβαίνουμε τη διαφορά ενός δέματος με postnl και ενος παλι με postnl αλλα με priority? Εγώ προσωπικά δν βλέπω κάποια διαφορά στη μορφή του tracking number.
Δεν ξέρει κανείς να σου πει με σιγουριά και μην το ψάχνεις και πολύ γιατί τα διαβάζουν και άλλοι αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Όντως, μέσα από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ δεν φαίνεται διαφορά, το δέμα όμως πάνω του όταν πρόκειται για priority έχει ως διεύθυνση επιστροφής στην Ολλανδία, επίσης το απλό registered έχει πάνω πολλές φορές και κάτι αυτοκόλλητα που μάλλον τα κολλάνε οι Ολλανδοί.Έπειτα ταχυδρομούν τα πριόριτυ σαν ενδοευρωπαικό ταχυδρομείο γι'αυτό και δεν περνάει τελωνείο και μας έρχεται γρήγορα, ενώ τα απλά τρώνε ένα μήνα τουλάχιστον αναμονή στο αεροδρόμιο.
Link to comment
Share on other sites

Μην δίνετε άλλες πληροφορίες αν θέλετε να συνεχίσει να δουλεύει αυτήν η μέθοδος και στο μέλλον....
Link to comment
Share on other sites

Μην δίνετε άλλες πληροφορίες αν θέλετε να συνεχίσει να δουλεύει αυτήν η μέθοδος και στο μέλλον....

 

Μυστικό που το γνωρίζουν τρεις παύει να είναι μυστικό. Και ο τελευταίος διανομέας έχει πάρει χαμπάρι τι γίνεται, το θέμα είναι ότι έχουν ήδη ατελείωτη δουλειά στο τελωνείο, οπότε δεν θέλουν να ασχοληθούν, όχι ότι δεν ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Μυστικό που το γνωρίζουν τρεις παύει να είναι μυστικό. Και ο τελευταίος διανομέας έχει πάρει χαμπάρι τι γίνεται, το θέμα είναι ότι έχουν ήδη ατελείωτη δουλειά στο τελωνείο, οπότε δεν θέλουν να ασχοληθούν, όχι ότι δεν ξέρουν.

 

μα τι λετε ρε παιδια πως θα βαλουν τελωνείο και φορους σε αποστολες απο ευρωπη?

ειναι απο ευρωπη αν πληρωνουν τελος σε ολλανδια η οχι εμας δεν μας ενδιαφερει [εγω προσωπικά πιστευω πληρωνουν αλλα λιγα ]

 

οποτε αστους να κουρεύονται :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μα τι λετε ρε παιδια πως θα βαλουν τελωνείο και φορους σε αποστολες απο ευρωπη?

ειναι απο ευρωπη αν πληρωνουν τελος σε ολλανδια η οχι εμας δεν μας ενδιαφερει [εγω προσωπικά πιστευω πληρωνουν αλλα λιγα ]

 

οποτε αστους να κουρεύονται :lol::lol:

Σωστά. Μια χαρά νόμιμη είναι η τριγωνική αποστολή, δεν υπάρχει κάτι μυστικό. Απλώς τα πακέτα εκτελωνίζονται σε άλλη χώρα της Ευρώπης μαζικά και φθηνά και μετά έρχονται Ελλάδα ως ενδοευρωπαϊκές αποστολές.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Μια χαρά νόμιμη είναι η τριγωνική αποστολή, δεν υπάρχει κάτι μυστικό. Απλώς τα πακέτα εκτελωνίζονται σε άλλη χώρα της Ευρώπης μαζικά και φθηνά και μετά έρχονται Ελλάδα ως ενδοευρωπαϊκές αποστολές.

 

Όταν εκτελωνίζεται ένα προϊόν, τότε πρέπει να επιβάλουν και τον ανάλογο ΦΠΑ, όπως κάνει και το τελωνείο στην Ελλάδα, μπορεί όπως λες να γίνεται μαζικός εκτελωνισμός, αλλά αυτό μειώνει μόνο τα έξοδα εκτελωνισμού και όχι το ΦΠΑ που πρέπει να επιβληθεί.Άρα σίγουρα κάποια μα****** παίζει από πίσω

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΝGOOD.....

 

Banggood is a friendly and competent organisation; we aim to answer your question in the fastest time possible. Our help center is designed to answer the most common question instantly; if you cannot find answers there or have any comments or suggestions we welcome you to contact us directly.

CYLLAR CO LTD, Athalassas, 38 1st floor, Flat/Office 102 Strovolos, 2019, Nicosia, Cyprus(not for return)

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Όταν εκτελωνίζεται ένα προϊόν, τότε πρέπει να επιβάλουν και τον ανάλογο ΦΠΑ, όπως κάνει και το τελωνείο στην Ελλάδα, μπορεί όπως λες να γίνεται μαζικός εκτελωνισμός, αλλά αυτό μειώνει μόνο τα έξοδα εκτελωνισμού και όχι το ΦΠΑ που πρέπει να επιβληθεί.Άρα σίγουρα κάποια μα****** παίζει από πίσω

 

γιατι ποιος σου λεει εσενα οτι ο φπα δεν εχει πληρωθει απο το μαγαζι

 

γιαυτο και το περιπου 8% κοστος που πληρωνουμε

Link to comment
Share on other sites

Όταν εκτελωνίζεται ένα προϊόν, τότε πρέπει να επιβάλουν και τον ανάλογο ΦΠΑ, όπως κάνει και το τελωνείο στην Ελλάδα, μπορεί όπως λες να γίνεται μαζικός εκτελωνισμός, αλλά αυτό μειώνει μόνο τα έξοδα εκτελωνισμού και όχι το ΦΠΑ που πρέπει να επιβληθεί.Άρα σίγουρα κάποια μα****** παίζει από πίσω
Τον ΦΠΑ τον πληρώνει πιθανώς κάποια θυγατρική του GB που παραλαμβάνει τα φορτία από Κίνα. Αυτή η εταιρεία μπορεί κάλλιστα να συμψηφίζει αυτόν το ΦΠΑ με αυτόν από κέρδη από άλλες δραστηριότητες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι (και) σε μένα, εγώ είχα γράψει αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7378161#post7378161

προ ημερών. Και κανείς δεν απάντησε. Τώρα, που ξανανέβηκε η ίδια φωτογραφία, γίναμε σοφότεροι;

Επίσης, παρατηρώ ότι το κινητό που ήρθε με μουχλιασμένη συσκευασία ήταν ένα VKworld Mix Plus. Το ίδιο συνέβη και σε αυτόν:

Είτε πρόκειται για τον ίδιο, είτε έχουμε 2 μουχλιασμένα VKworld Mix Plus (πράγμα που μπορεί να σημαίνει άλλα πράγματα).

Στα τόσα πακέτα που διακινούνται καθημερινά πάντως, αναφορά για άλλο μουχλιασμένο δεν έχω ξαναδεί...

Με το κακεντρεχές σχόλιο για τα αυτοκολλητάκια, δεν αξίζει να ασχοληθώ.

 

Ειναι αληθεια οτι ειμαι πολυ σαρκαστικος και εριστικος, αλλα πιστεψε με, το σχολιο δεν πηγαινε για σενα.

Εκανα μια αναζητηση, αλλα δεν προλαβα.

Οποτε αστο να πεσει κατω,Εχεις αναλυτικη σκεψη, οποτε δεν σου εχω για να κολλας αυτοκολητα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επιπλέον για priority direct mail ,,σε εμένα την ίδια μέρα που έφτανε ελλαδα μετά από 1-2 μέρες το είχα , πλέον 4-6 μέρες μετά την άφιξη στην Ελλάδα , όσοι θέλετε για δώρο για χριστούγεννα από banggood με priority direct mail εκτός την καθυστέρηση από Ολλανδία , πλέον υπάρχει και στην Ελλάδα , καλό να παραγγείλετε από τώρα .
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επιπλέον για priority direct mail ,,σε εμένα την ίδια μέρα που έφτανε ελλαδα μετά από 1-2 μέρες το είχα , πλέον 4-6 μέρες μετά την άφιξη στην Ελλάδα , όσοι θέλετε για δώρο για χριστούγεννα από banggood με priority direct mail εκτός την καθυστέρηση από Ολλανδία , πλέον υπάρχει και στην Ελλάδα , καλό να παραγγείλετε από τώρα .
Εγω θα σας προτεινα να παραγγειλετε απο τωρα δωρο Πασχα, γιατι με τον αναμενομενο ογκο Χριστουγεννων, black friday κλπ.., δεν προκειται να παραλαβουμε πριν το Πασχα. Αν η αναμονη τωρα ειναι 2+ μηνες, θα φτασει ευκολα στο 4μηνο.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...