Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δική μου παραγγελία

 

Αυτό σημαίνει ότι το σταμάτησαν τελωνείο; Bangood direct mail

Γιατί δεν το κοιτάς (και) στο site των ΕΛΤΑ; Τα μηνύματα εκεί είναι -συνήθως- πολύ πιο επεξηγηματικά σε ό,τι αφορά τα νέα μας... "ευαίσθητα" διαδικαστικά στάδια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν το κοιτάς (και) στο site των ΕΛΤΑ; Τα μηνύματα εκεί είναι -συνήθως- πολύ πιο επεξηγηματικά σε ό,τι αφορά τα νέα μας... "ευαίσθητα" διαδικαστικά στάδια.

 

Ευχαριστώ πολύ! Εκεί μου γράφει τα εξης:

 

 

9/11/2017, 02:08:59 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ

8/11/2017, 10:48:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

31/10/2017, 21:27:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Ν ο μ ί ζ ω ότι αν είχε περάσει από τελωνείο θα είχες δει ήδη σε αυτό το στάδιο κάποια αναφορά σε Γ.Ε.Τ.Α ή "εισαγωγή στο τελωνείο", αλλά ας το επιβεβαιώσει καλύτερα κάποιος με πρόσφατη ανάλογη εμπειρία.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Εκεί μου γράφει τα εξης:

 

 

9/11/2017, 02:08:59 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ

8/11/2017, 10:48:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

31/10/2017, 21:27:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Δεν περασε τελωνειο μην το φοβασαι

 

Απο εβδομαδα θα παραλαβεις

Link to comment
Share on other sites

Προβοκατσια, εβρεξαν λιγο το τζαμι, σκουρηναν και λιγο το φοντο με φοτοσοπ.. Το νάυλον δηλαδη δε σας κανει;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι εκεινο το μελος που ελεγε οτι δεν ειναι απο το τελωνιο ή ελτα;

Μαλλον κολλαει αυτοκολλητακια "τελωνιακος ελευθερο"..

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα μικρό δεματακι από China Post, 49 μέρες (unregistered). Χωρίς αυτοκόλλητο κλπ. Παρά τις πολλές μέρες (είχε φύγει από Κίνα στις 24/9) αναμονής ήρθε σε άριστη κατάσταση.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση είναι tragic.... δείτε δεξιά ημέρες αναμονής.... f5a48d265605c575852be71389588271.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ένα πληκτρολόγιο από αλι που είχε ανοιχτεί και είχε δεθεί με ταινία τελωνειακός έλεγχος και κολλημένο το αυτοκόλλητο τελωνειακός ελεύθερο χωρίς να πληρώσω τίποτα. Το θέμα ήταν ότι πουθενά στο τρακινγκ δεν έγραφε ότι μπήκε τελωνείο η κάτι παρόμοιο....
Link to comment
Share on other sites

Που ειναι εκεινο το μελος που ελεγε οτι δεν ειναι απο το τελωνιο ή ελτα;

Μαλλον κολλαει αυτοκολλητακια "τελωνιακος ελευθερο"..

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι (και) σε μένα, εγώ είχα γράψει αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7378161#post7378161

προ ημερών. Και κανείς δεν απάντησε. Τώρα, που ξανανέβηκε η ίδια φωτογραφία, γίναμε σοφότεροι;

Επίσης, παρατηρώ ότι το κινητό που ήρθε με μουχλιασμένη συσκευασία ήταν ένα VKworld Mix Plus. Το ίδιο συνέβη και σε αυτόν:

Είτε πρόκειται για τον ίδιο, είτε έχουμε 2 μουχλιασμένα VKworld Mix Plus (πράγμα που μπορεί να σημαίνει άλλα πράγματα).

Στα τόσα πακέτα που διακινούνται καθημερινά πάντως, αναφορά για άλλο μουχλιασμένο δεν έχω ξαναδεί...

Με το κακεντρεχές σχόλιο για τα αυτοκολλητάκια, δεν αξίζει να ασχοληθώ.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι (και) σε μένα, εγώ είχα γράψει αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7378161#post7378161

προ ημερών. Και κανείς δεν απάντησε. Τώρα, που ξανανέβηκε η ίδια φωτογραφία, γίναμε σοφότεροι;

Επίσης, παρατηρώ ότι το κινητό που ήρθε με μουχλιασμένη συσκευασία ήταν ένα VKworld Mix Plus. Το ίδιο συνέβη και σε αυτόν:

Είτε πρόκειται για τον ίδιο, είτε έχουμε 2 μουχλιασμένα VKworld Mix Plus (πράγμα που μπορεί να σημαίνει άλλα πράγματα).

Στα τόσα πακέτα που διακινούνται καθημερινά πάντως, αναφορά για άλλο μουχλιασμένο δεν έχω ξαναδεί...

Με το κακεντρεχές σχόλιο για τα αυτοκολλητάκια, δεν αξίζει να σχοληθώ.

 

Δε ξέρω αν αναφέρεται σε σένα ο barlost αλλά η φωτογραφία που ανέβηκε τώρα είναι από συνατμιστή και ανέβηκε πριν λίγο σε ατμιστική ομάδα ( εγω την έβαλα και στο τοπικ για το τελωνείο ). Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από το αεροδρόμιο, τώρα αν εσείς θεωρείται ότι όλο αυτό το σημείο είναι γεμάτο πράγματα της goldair handling είναι δικαίωμα σας. Εγώ που παρέλαβα πακετάκι με σχεδόν όλα τα στοιχεία σβησμένα επειδή είχαν ξεθωριάσει από την υγρασία επιλέγω να πιστεύω ότι οι φωτογραφίες είναι από τα αμέτρητα πακέτα των ΕΛΤΑ.

 

Όσο για το μουχλιασμένο vk, ένα είναι και είναι τουλάχιστον αστείο να υπονοούμε ότι η μούχλα προυπήρχε πριν φτάσει στα ΕΛΤΑ.

Το δέχεστε ή όχι η κατάσταση στο αεροδρόμιο έχει ως εξής και μπορείς να το δεις κι όλας στα κεντρικά καταστήματα των ΕΛΤΑ ( τουλάχιστον στην Αθήνα που μπορώ να πω με βεβαιότητα ) όταν έρχονται τα φορτηγά και ξεφορτώνουν, σε τι κατάσταση είναι τα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν αναφέρεται σε σένα ο barlost αλλά η φωτογραφία που ανέβηκε τώρα είναι από συνατμιστή και ανέβηκε πριν λίγο σε ατμιστική ομάδα ( εγω την έβαλα και στο τοπικ για το τελωνείο ). Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από το αεροδρόμιο, τώρα αν εσείς θεωρείται ότι όλο αυτό το σημείο είναι γεμάτο πράγματα της goldair handling είναι δικαίωμα σας. Εγώ που παρέλαβα πακετάκι με σχεδόν όλα τα στοιχεία σβησμένα επειδή είχαν ξεθωριάσει από την υγρασία επιλέγω να πιστεύω ότι οι φωτογραφίες είναι από τα αμέτρητα πακέτα των ΕΛΤΑ.

 

Όσο για το μουχλιασμένο vk, ένα είναι και είναι τουλάχιστον αστείο να υπονοούμε ότι η μούχλα προυπήρχε πριν φτάσει στα ΕΛΤΑ.

Το δέχεστε ή όχι η κατάσταση στο αεροδρόμιο έχει ως εξής και μπορείς να το δεις κι όλας στα κεντρικά καταστήματα των ΕΛΤΑ ( τουλάχιστον στην Αθήνα που μπορώ να πω με βεβαιότητα ) όταν έρχονται τα φορτηγά και ξεφορτώνουν, σε τι κατάσταση είναι τα πακέτα.

Οι 3 από τις 4 φωτογραφίες είναι κοινές, στο λινκ του συνατμιστή σου (που ανέβηκε πριν λίγο):

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10215766378851563&set=pcb.10215766379611582&type=3&theater

και στο λινκ που είχε ανέβει σε άλλο φόρουμ, από 1 Νοεμβρίου:

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-519#entry56058366

Το goldair handling πάντως διακρίνεται (όχι ολόκληρο) πάνω σε 2 καροτσάκια.

Δεν ξέρω πώς γνωρίζεις ότι είναι 1 το μουχλιασμένο κινητό και όχι 2 (εκτός κι αν ξέρεις ότι αυτός που πόσταρε στο insomnia είναι ο ίδιος που κάνει την παρουσίαση του TechItSerious στο youtube) ή ότι η μούχλα αναπτύχθηκε όσο ήταν στα ΕΛΤΑ.

Φυσικά, ο καθένας μπορεί να κρίνει τα πράγματα και να δέχεται ό,τι θεωρεί σωστό. Επειδή εγώ διακρίνω τα παραπάνω και ποτέ δεν είχα πακέτο βρεγμένο ή μουχλιασμένο, διατηρώ τις αμφιβολίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι 3 από τις 4 φωτογραφίες είναι κοινές, στο λινκ του συνατμιστή σου (που ανέβηκε πριν λίγο):

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10215766378851563&set=pcb.10215766379611582&type=3&theater

και στο λινκ που είχε ανέβει σε άλλο φόρουμ, από 1 Νοεμβρίου:

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-519#entry56058366

Το goldair handling πάντως διακρίνεται (όχι ολόκληρο) πάνω σε 2 καροτσάκια.

Δεν ξέρω πώς γνωρίζεις ότι είναι 1 το μουχλιασμένο κινητό και όχι 2 (εκτός κι αν ξέρεις ότι αυτός που πόσταρε στο insomnia είναι ο ίδιος που κάνει την παρουσίαση του TechItSerious στο youtube) ή ότι η μούχλα αναπτύχθηκε όσο ήταν στα ΕΛΤΑ.

Φυσικά, ο καθένας μπορεί να κρίνει τα πράγματα και να δέχεται ό,τι θεωρεί σωστό. Επειδή εγώ διακρίνω τα παραπάνω και ποτέ δεν είχα πακέτο βρεγμένο ή μουχλιασμένο, διατηρώ τις αμφιβολίες μου.

 

Δε μιλάω για την φωτογραφία/φωτογραφίες του λινκ σου αλλά για την φωτογραφία που ανέβηκε πριν από λίγο εδώ πέρα ( και στο τοπικ του τελωνείου εδώ στο myphone ). Αυτή η φωτογραφία που αναφέρω ανέβηκε σήμερα από συνατμιστή που πήγε στο αεροδρόμιο.

Ξαναλέω μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις, αρκεί βέβαια να έχεις να το στηρίξεις και κάπου κι όχι απλά σε logo της goldair που βλέπεις σε 2 καροτσάκια. Ποιος σου λέει εσένα ότι ο χώρος που τα κρατάνε οι των ΕΛΤΑ δε γέμισε και χρησιμοποιούν κι άλλους χώρους από άλλες εταιρείες ;

Εγώ την γνώμη μου σου είπα που τη στηρίζω, παρέλαβα πακετάκι εξίσου με ξεθωριασμένα τα πάντα. Αν αυτό εσένα δε σου κάνει για κακομεταχείριση σου ξαναλέω, πήγαινε μια βόλτα από όποιο κατάστημα των ΕΛΤΑ σε μεγαλούπολη ( ώστε να έχεις πολλά να δεις ) και δες τα πακέτα που ξεφορτώνουν τα φορτηγά.

 

Δε χρειάζεται να γνωρίζω ότι ο ίδιος που έκανε την παρουσίαση είναι κι αυτός που έγραψε το σχόλιο στο insomnia, μάτια έχω και βλέπω ότι το κουτί είναι ολόιδιο μέσα έξω με τη μούχλα στο ίδιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω για την φωτογραφία/φωτογραφίες του λινκ σου αλλά για την φωτογραφία που ανέβηκε πριν από λίγο εδώ πέρα ( και στο τοπικ του τελωνείου εδώ στο myphone ). Αυτή η φωτογραφία που αναφέρω ανέβηκε σήμερα από συνατμιστή που πήγε στο αεροδρόμιο.

ΟΚ, εγώ μιλάω για τα λινκ που ανέβασε ο συμφορουμίτης artinpet λίγο πριν από σένα, εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7385651#post7385651. Η φωτό σου δείχνει να απεικονίζει την ίδια στοίβα, υπό διαφορετική γωνία, με μία από τις 4 φωτό στο παραπάνω λινκ.

Ξαναλέω μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις, αρκεί βέβαια να έχεις να το στηρίξεις και κάπου κι όχι απλά σε logo της goldair που βλέπεις σε 2 καροτσάκια. Ποιος σου λέει εσένα ότι ο χώρος που τα κρατάνε οι των ΕΛΤΑ δε γέμισε και χρησιμοποιούν κι άλλους χώρους από άλλες εταιρείες ;

Κανείς δε μου λέει ότι τα ΕΛΤΑ χρησιμοποιούν χώρους άλλων εταιριών, οπότε δεν έχω κανένα λόγο να το υποθέσω. Ενώ για τα logo έχω λόγο. :)

Εγώ την γνώμη μου σου είπα που τη στηρίζω, παρέλαβα πακετάκι εξίσου με ξεθωριασμένα τα πάντα. Αν αυτό εσένα δε σου κάνει για κακομεταχείριση σου ξαναλέω, πήγαινε μια βόλτα από όποιο κατάστημα των ΕΛΤΑ σε μεγαλούπολη ( ώστε να έχεις πολλά να δεις ) και δες τα πακέτα που ξεφορτώνουν τα φορτηγά.

Έτσι διακινούνται μαζικά τα πακέτα, γνωστό αυτό. Από την κακομεταχείριση στις φορτοεκφορτώσεις μέχρι τα δέματα στη βροχή, έχει διαφορά.

Δε χρειάζεται να γνωρίζω ότι ο ίδιος που έκανε την παρουσίαση είναι κι αυτός που έγραψε το σχόλιο στο insomnia, μάτια έχω και βλέπω ότι το κουτί είναι ολόιδιο μέσα έξω με τη μούχλα στο ίδιο σημείο.

Δεκτό αυτό με τα μάτια που βλέπουν (το ίδιο μπορώ να πω κι εγώ για το logo στα καροτσάκια). :)

Άρα, έχουμε 1 περίπτωση μουχλιασμένης εσωτερικής συσκευασίας (η εξωτερική συσκευασία του πακέτου δε φαίνεται), που επενδύεται με φωτό, που υποτίθεται ότι δείχνουν τα ΕΛΤΑ αεροδρομίου (αν και αυτό δεν προκύπτει πουθενά από τις φωτογραφίες). Αναπαράγεται σε φόρουμ και κοινωνικά δίκτυα και επανέρχεται και τώρα.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζουν και πληθαινουν τα περιστατικα με νερο μεσα στις συσκευασιες, ολα σκευωρια ειναι; Να βαλουμε τις βενζινες μισες μισες να παμε στο αεροδρομιο να βγαλουμε μια καρτα μνημης φωτογραφιες αν εισαι απο Αθηνα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η φωτογραφία που ανέβασες, είναι μια από τις 4, που περιέχει το λινκ από το facebook, που ανέφερα (το ανέβασε ο artinpet λίγο πριν από σένα, εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7385651#post7385651).

 

Κανείς δε μου λέει ότι τα ΕΛΤΑ χρησιμοποιούν χώρους άλλων εταιριών, οπότε δεν έχω κανένα λόγο να το υποθέσω.

 

Έτσι διακινούνται μαζικά τα πακέτα, γνωστό αυτό. Από την κακομεταχείριση στις φορτοεκφορτώσεις μέχρι τα δέματα στη βροχή, έχει διαφορά.

 

Δεκτό αυτό με τα μάτια που βλέπουν (το ίδιο μπορώ να πω κι εγώ για το logo στα καροτσάκια). :)

Άρα, έχουμε 1 περίπτωση μουχλιασμένης εσωτερικής συσκευασίας (η εξωτερική συσκευασία του πακέτου δε φαίνεται), που επενδύεται με φωτό, που υποτίθεται ότι δείχνουν τα ΕΛΤΑ αεροδρομίου (αν και αυτό δεν προκύπτει πουθενά από τις φωτογραφίες). Αναπαράγεται σε φόρουμ και κοινωνικά δίκτυα και επανέρχεται και τώρα.

 

Ξαναλέω γιατί φαίνεται δε βλέπεις καλά. Όχι η φωτογραφία που ανέβασα δεν είναι μέσα στις φωτογραφίες που μου δείχνεις.

Είναι το ίδιο σημείο ( λίγο πιο πίσω και βλέπεις περισσότερα στη φωτογραφία που έβαλα ) αλλά όχι ίδια φωτογραφία.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=41844&page=404

 

Κανείς δε στο λέει άρα δεν έχεις λόγο να υποθέτεις αλλά μια χαρά αναιρείς τόσες φωτογραφίες χωρίς καμία απόδειξη, απλά και μόνο βλέποντας 2 logo σε κάτι κάδους. Ενώ ταυτόχρονα δε πιστεύεις τα άτομα που έχουν πάει εκεί και δεν υποθέτουν απλά.

Εγώ σου ξαναλέω βασίζω τα λεγόμενα μου με πράξη, έχω ο ίδιος παραλάβει πακέτο με χάλια μεταχείριση. Εσύ δε τα βασίζεις πουθενά κι απλά λες ότι δε πιστεύεις. Ε μπράβο σου που δε πιστεύεις αλλά εαν θες να μας γράψεις εδώ πέρα ότι δε πρέπει να πιστεύουμε, ότι πιστεύουμε, πες μας και που το βασίζεις.

Το να μην πιστεύεις ότι γίνεται τις κακομοίρας, λύνεται πολύ απλά με μια βόλτα στο τελωνείο κι όχι απλά να αναιρείς απ'τον καναπέ σου τα λεγόμενα ανθρώπων που έχουν πάει.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Διαβαζοντας κατεληξα οτι υπαρχει οντως ελενχος τελωνειου για πραγματα απο Κινα . Θελω να παραγγειλω ενα tv box και με ολα αυτα προβληματιζομαι εαν πρεπει να το παραγγειλω η θα φαω κανεναν τρελλο δασμο οποτε δεν συμφερει.Κατα καιρους εχω παραγγειλη καμερα και παλι tv box το μονο που εχω πληρωσει ειναι 3 ευρω. τελικα ειναι οντως ετσι οπως περιγραφετε για φορο τελωνειου. Μιλαμε για θεσνικη.
Link to comment
Share on other sites

Κωδικός Αντικειμένου: RS********4NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/11/2017, 08:22:50 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/8/2017, 08:30:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: RS********6NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

24/10/2017, 18:40:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: RS********8NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

31/10/2017, 06:10:23 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/10/2017, 11:37:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Το πρώτο δέμα μετά από δύο μήνες στην αναμονή για εισαγωγή, μόλις προχθές μπήκε τελωνείο.

Το δεύτερο, αγνοείται η τύχη του....

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζουν και πληθαινουν τα περιστατικα με νερο μεσα στις συσκευασιες, ολα σκευωρια ειναι; Να βαλουμε τις βενζινες μισες μισες να παμε στο αεροδρομιο να βγαλουμε μια καρτα μνημης φωτογραφιες αν εισαι απο Αθηνα.

Δεν είμαι από Αθήνα, αλλά δε χρειάζεται να μπούμε και στα έξοδα. Αν σου είναι εύκαιρα τα λινκ με τα περιστατικά, παράθεσέ τα, να τα δούμε.

Τα κρατικά κτίρια (κι αυτά των ΔΕΚΟ) έχουν πινακίδες απέξω. Σκέφτηκε κανείς να πάρει καμιά φωτογραφία, που να φαίνεται τι κτίριο είναι (ή έστω με geotagging);

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο διαβασα αυτο, δεν εχω την αδεια του, αλλα δεν αποκαλυπτω και κανενα προσωπικο στοιχειο...

"Λαμπακι αξια 5 ευρω με china post απο 25/9 στο αεροδρομιο εφτασε σημερα με το πρασινο αυτοκολλητο τελωνειακως ελευθερο, βρεγμενο ως και την εσωτερικη ζελατινα που ειχε κλιψακι"

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω γιατί φαίνεται δε βλέπεις καλά. Όχι η φωτογραφία που ανέβασα δεν είναι μέσα στις φωτογραφίες που μου δείχνεις.

Είναι το ίδιο σημείο ( λίγο πιο πίσω και βλέπεις περισσότερα στη φωτογραφία που έβαλα ) αλλά όχι ίδια φωτογραφία.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=41844&page=404

 

Κανείς δε στο λέει άρα δεν έχεις λόγο να υποθέτεις αλλά μια χαρά αναιρείς τόσες φωτογραφίες χωρίς καμία απόδειξη, απλά και μόνο βλέποντας 2 logo σε κάτι κάδους. Ενώ ταυτόχρονα δε πιστεύεις τα άτομα που έχουν πάει εκεί και δεν υποθέτουν απλά.

Εγώ σου ξαναλέω βασίζω τα λεγόμενα μου με πράξη, έχω ο ίδιος παραλάβει πακέτο με χάλια μεταχείριση. Εσύ δε τα βασίζεις πουθενά κι απλά λες ότι δε πιστεύεις. Ε μπράβο σου που δε πιστεύεις αλλά εαν θες να μας γράψεις εδώ πέρα ότι δε πρέπει να πιστεύουμε, ότι πιστεύουμε, πες μας και που το βασίζεις.

Το να μην πιστεύεις ότι γίνεται τις κακομοίρας, λύνεται πολύ απλά με μια βόλτα στο τελωνείο κι όχι απλά να αναιρείς απ'τον καναπέ σου τα λεγόμενα ανθρώπων που έχουν πάει.

Τροποποίησα το ποστ και αναφέρω την οπτική γωνία, απλά με πρόλαβες.

Δεν αναιρώ τίποτα και δεν υπερασπίζομαι κανένα, απόδειξη δε βλέπω. Βλέπω 2-3 φωτογραφίες, που υποτίθεται ότι είναι από τα ΕΛΤΑ αεροδρομίου, ενώ από πουθενά δεν προκύπτει αυτό (το αντίθετο, διακρίνεται άλλο logo) και άλλες 3 από ένα κουτί κινητού, μουχλιασμένο. Αν από αυτά μόνο, εγώ πρέπει να καταλάβω ό,τι λέει το κείμενο δίπλα στις φωτογραφίες, πάω πάσο. Τότε δε χρειάζονται καν τέτοιες αποδείξεις - αρκούσε η αφήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι από Αθήνα, αλλά δε χρειάζεται να μπούμε και στα έξοδα. Αν σου είναι εύκαιρα τα λινκ με τα περιστατικά, παράθεσέ τα, να τα δούμε.

Τα κρατικά κτίρια (κι αυτά των ΔΕΚΟ) έχουν πινακίδες απέξω. Σκέφτηκε κανείς να πάρει καμιά φωτογραφία, που να φαίνεται τι κτίριο είναι (ή έστω με geotagging);

 

Φιλε, τοσα περιστατικα διαβαζουμε από φιλους του φορουμ, τι σε κανει και τοσο πολύ υποστηριζεις ότι όλα παιζει να είναι ψεμματα? Τοσο καιρο από κινα αγορες κανεις δεν ειχε μουσκεμενη συσκευασια, τωρα με τις ανεπιτρεπτες καθυστερήσεις γιναν όλα μπαχαλο, είναι δυνατον ν αμφιβαλεις ακομα? Μολις σου ερθει δεμα μουσκεμα και χαλι τοτε να σε δω τι θα πεις, κι αν υποστηριζεις ακομη τα απαράδεκτα. Για τη παρτυ μας αν είναι όλα σωστα τοτε ολοι ξερουμε, μολις τη παθουμε όμως, αλλαζουμε

Link to comment
Share on other sites

Όχι όλα ψέμματα είναι. Βέβαια από όσους δε τα πιστεύουν φωτογραφίες με την αντίθετη γνώμη δεν έχουμε δει ως τώρα.

 

Τροποποίησα το ποστ και αναφέρω την οπτική γωνία, απλά με πρόλαβες.

Δεν αναιρώ τίποτα και δεν υπερασπίζομαι κανένα, απόδειξη δε βλέπω. Βλέπω 2-3 φωτογραφίες, που υποτίθεται ότι είναι από τα ΕΛΤΑ αεροδρομίου, ενώ από πουθενά δεν προκύπτει αυτό (το αντίθετο, διακρίνεται άλλο logo) και άλλες 3 από ένα κουτί κινητού, μουχλιασμένο. Αν από αυτά μόνο, εγώ πρέπει να καταλάβω ό,τι λέει το κείμενο δίπλα στις φωτογραφίες, πάω πάσο. Τότε δε χρειάζονται καν τέτοιες αποδείξεις - αρκούσε η αφήγηση.

 

Ωραία, ως τώρα έχουμε δει αυτά. Το αντίθετο το έχουμε δει ; όχι

Να σου υπενθυμίσω, ότι οι ίδιοι ομολογούν ότι στο τελωνείο επικρατεί ο χαμος απ'τα τόσα πολλά πακέτα που υπάρχουν άρα έχουμε κάθε δίκιο να πιστεύουμε αυτά που βλέπουμε.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...