Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε ολους θα ήθελα τα φωτα σας για ενα μαγαζι αν μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως να κανω,

 

Θελω να παρω απο bangood και ειναι η 1η φορα που επιλεγω αυτο το καταστημα. Αυτοι δεχονται να στειλουν μεσω ολλανδιας αν επιλεξω το resgister air mail(1η επιλογη 20-30 μερες) και επιπλεον δηλωνουν τα πακετα σαν low value και gift?

 

Αν καποιος εχει να προτεινει καποια διαδικασια για το παραπανω μαγαζι ας το πει, σας ευχαριστω ολους. :)

Link to comment
Share on other sites

Θρίαμβος !!!! Μετά το πέμπτο μέιλ, και αφού τους απείλησα ότι θα λάβω άλλα μέτρα, εδέησαν να μου απαντήσουν !!!

Dear Mr. D@@@@@@@,

thank you for your message.

We have transportet [sic] your item abroad on 19.06.2017.

If the shipment still does not arrive, please inform the sender in Austria. This can initiate an investigation using the task papers. In the case of consignments abroad, an investigation is most useful after two to three weeks.

 

Kind regards,

Elisabeth Bacher

Post-Kundenservice

Bahnsteggasse 17-23

1210 Wien

Tel: 0800 010 100

Fax: +43(0)57767 22071

http://www.post.at/kundenservice

Άρα, αν δώσει βάση κανείς στα λεγόμενα των Αυστριακών, για την καθυστέρηση ευθύνονται τα ΕΛΤΑ που δεν έχουν ανοίξει το σάκο ακόμη....

ΥΓ Επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ. Μου συνέστησαν υπομονή γιατί δεν πρόκειται για μεγάλη καθυστέρηση...

Φίλε μου, δυστυχώς ακόμα δεν επήλθε ο... θρίαμβος. Αυτό που σου είπε αποτελεί πάγια πρακτική όλων των ταχυδρομείων του κόσμου (και λογικό): ότι την αναζήτηση αυτή μπορεί να την αιτηθεί ο αποστολέας, όχι ο παραλήπτης. Ουσιαστικά λοιπόν, σου λέει να πεις στο κατάστημα να ζητήσει να το ψάξουν. Επίσης, δεν προκύπτει ευθύνη των ΕΛΤΑ από τα παραπάνω. Το ότι το έστειλαν την ημερομηνία που λένε, προφανώς ισχύει. Το αν φορτώθηκε κατευθείαν για Ελλάδα ή όχι, το τι γίνεται στα αεροδρόμια, στη φορτοεκφόρτωση, στις πτήσεις κτλ. δε φαίνεται και δε μπορεί να σου το πει.

 

Στη συζήτηση περί καθυστερήσεων και ευθυνών, με κάλυψε απόλυτα ο Giannis1619 και δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα (ούτε θα το επιχειρήσω, για το καλό όλων). :)

Διαφωνώ μόνο στα περί ιδιωτικοποίησης των πάντων (έχω πει κάποια πράγματα στο νήμα πρόσφατα και αν μη τι άλλο, τα καταστήματα και οι πωλητές που κατακρίνει, ιδιώτες είναι και δε φαίνεται να λειτουργούν συνεπέστερα από τους υπαλλήλους στα ΕΛΤΑ), αλλά δε θα επεκταθώ, γιατί θα βγω πάλι οφτόπικ. Σε άλλο νήμα, ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δυστυχώς ακόμα δεν επήλθε ο... θρίαμβος. Αυτό που σου είπε αποτελεί πάγια πρακτική όλων των ταχυδρομείων του κόσμου (και λογικό): ότι την αναζήτηση αυτή μπορεί να την αιτηθεί ο αποστολέας, όχι ο παραλήπτης. Ουσιαστικά λοιπόν, σου λέει να πεις στο κατάστημα να ζητήσει να το ψάξουν. Επίσης, δεν προκύπτει ευθύνη των ΕΛΤΑ από τα παραπάνω. Το ότι το έστειλαν την ημερομηνία που λένε, προφανώς ισχύει. Το αν φορτώθηκε κατευθείαν για Ελλάδα ή όχι, το τι γίνεται στα αεροδρόμια, στη φορτοεκφόρτωση, στις πτήσεις κτλ. δε φαίνεται και δε μπορεί να σου το πει.

 

Στη συζήτηση περί καθυστερήσεων και ευθυνών, με κάλυψε απόλυτα ο Giannis1619 και δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα (ούτε θα το επιχειρήσω, για το καλό όλων). :)

Διαφωνώ μόνο στα περί ιδιωτικοποίησης των πάντων (έχω πει κάποια πράγματα στο νήμα πρόσφατα και αν μη τι άλλο, τα καταστήματα και οι πωλητές που κατακρίνει, ιδιώτες είναι και δε φαίνεται να λειτουργούν συνεπέστερα από τους υπαλλήλους στα ΕΛΤΑ), αλλά δε θα επεκταθώ, γιατί θα βγω πάλι οφτόπικ. Σε άλλο νήμα, ευχαρίστως.

Τα περί θριάμβου, όπως φαντάζομαι αντιλήφθηκες, ήταν ειρωνεία. Εντωμεταξύ μου έστειλαν και άλλο μέιλ, σε απάντηση μου :

Dear Mr. D@@@@@@@,

thanks for your request.

This is also the only status we see in our system.

In this case we recommend an investigation. The sender can do this in every Austrian post office or online at http://www.post.at

A special department will search for your letter and than [sic] inform the sender about the conclusion.

We are sorry for the troubles.

 

Best regards,

Silvia Aufschlager

Post-Kundenservice

Bahnsteggasse 17-23

1210 Wien

Tel: 0800 010 100

Fax: +43(0)57767 22071

http://www.post.at/kundenservice

Κατά τα λοιπά, ενόψει και αυτού του δεύτερου χρονικά μέιλ, δεν έχω να πω τίποτα, καθόσον με έχεις καλύψει λίγο ως πολύ με όσα έγραψες. Θα αναμείνω και την επόμενη εβδομάδα, και ακολούθως, αν δεν έχω νεώτερα ως προς την τύχη του δέματος,θα επικοινωνήσω με gearbest για να προβεί στα περαιτέρω.

Edited by thdouk
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ μόνο στα περί ιδιωτικοποίησης των πάντων (έχω πει κάποια πράγματα στο νήμα πρόσφατα και αν μη τι άλλο, τα καταστήματα και οι πωλητές που κατακρίνει, ιδιώτες είναι και δε φαίνεται να λειτουργούν συνεπέστερα από τους υπαλλήλους στα ΕΛΤΑ), αλλά δε θα επεκταθώ, γιατί θα βγω πάλι οφτόπικ. Σε άλλο νήμα, ευχαρίστως.

 

(Aδερφέ.....σε έχω διαβάσει παραπάνω, για το θέμα που λες. Με μια φράση κι εγώ, προς αποφυγή του...οφτόπικ, να πω πως 3 σκέψεις έχω επ΄αυτού. 1) Άλλο κάτι να ανήκει στο λαό, άλλο στο κράτος - που συνήθως είναι περισσότερο εχθρός του λαού από όσο ο στυγνός επιχειρηματίας, όπως η ιστορία διδάσκει και πιο δύσκολο να πολεμηθεί, επειδή ως παράλογο είναι και εντελώς απρόβλεπτο.... 2) Η κλίμακα έχει ως εξής Α) Ιδανικά, λαϊκό και να λειτουργεί. Β) Ιδιωτικό και να λειτουργεί - αλλά όχι μονοπωλιακό Γ) Κρατικό και να λειτουργεί - αλλά όχι μονοπωλιακό. Δ) Οποιουδήποτε και να λειτουργεί - αλλά μονοπωλιακό. Ε) Το χειρότερο όλων. Να ΜΗΝ λειτουργεί - η δική μας περίπτωση, για ό,τι ανήκει στο κράτος. 3) Οι συγκεκριμένοι ιδιώτες - πωλητές - υπάλληλοι εταιρειών τεράτων του Hong Kong και λοιπά - και όχι ανεξάρτητοι ..μικροπωλητές όπως πολλοί πιστεύουν και τους συμπονούν, είναι παιδιά του marketing. Για τα συμφέροντα των εταιρειών τους και της χώρας τους, μια χαρά λειτουργούν όπως αποδεικνύει πως όλος ο πλανήτης αγοράζει-ουμε από αυτούς - και επίσης μονοπωλιακά, ως Κινεζικό εμπόριο στην παγκόσμια αγορά εννοώ. Ενώ,τα ΕΛ.ΤΑ. πχ και λοιπές ... ελληνικές δημοσιουπαλληλικές δυνάμεις, για εκείνον που υποτίθεται πως εργάζονται δεν τα πάνε καθόλου καλά. Θέμα στόχευσης και ικανοποίησής της είναι όλα - εκεί κρίνεται η επιτυχία και η αποτυχία. Γι αυτό και πρότεινα παραπάνω να τους την σπάσουμε λιγάκι - για να καταλάβουν πως, λόγω μονοπωλίου, τα καταφέρνουν με αυτό που κάνουν και καλά ξηγιούνται για πάρτη τους, αλλά πρέπει να περάσουν στα αφεντικά τους το μήνυμα πως πρέπει να ξηγιούνται καλύτερα και για μάς, αφού ΚΑΙ ξέρουν τον τρόπο ΚΑΙ μπορούν, μιας και οι ίδιοι βάζουν τους κανόνες του παγκόσμιου εμπορικού παιχνιδιού, οι εταιρείες αυτές. Σου έγραψα αυτά τα 2 λόγια, επειδή όπως σου είπα σε έχω διαβάσει και -νομίζω- καταλάβει - εξ ου και πιστεύω πως στην ουσία δεν διαφωνούμε... Απλά, θέμα διατύπωσης και ολοκλήρωσης της σκέψης είναι. Και διαφοράς στις τοποθετήσεις μας, όταν μιλάμε θεωρητικά-ιδεαλιστικά, με όταν μιλάμε ρεαλιστικά, τοποθετημένοι σε συγκεκριμένο χωροχρόνο. ;) Καλό απόγευμα ).

 

(Στα πόσα οφτόπικ μας διαγράφουν είπαμε;;; !!! .... )

Edited by Giannis1619
Link to comment
Share on other sites

(Aδερφέ.....σε έχω διαβάσει παραπάνω, για το θέμα που λες. Με μια φράση κι εγώ, προς αποφυγή του...οφτόπικ, να πω πως 3 σκέψεις έχω επ΄αυτού. 1) Άλλο κάτι να ανήκει στο λαό, άλλο στο κράτος - που συνήθως είναι περισσότερο εχθρός του λαού από όσο ο στυγνός επιχειρηματίας, όπως η ιστορία διδάσκει και πιο δύσκολο να πολεμηθεί, επειδή ως παράλογο είναι και εντελώς απρόβλεπτο.... 2) Η κλίμακα έχει ως εξής Α) Ιδανικά, λαϊκό και να λειτουργεί. Β) Ιδιωτικό και να λειτουργεί - αλλά όχι μονοπωλιακό Γ) Κρατικό και να λειτουργεί - αλλά όχι μονοπωλιακό. Δ) Οποιουδήποτε και να λειτουργεί - αλλά μονοπωλιακό. Ε) Το χειρότερο όλων. Να ΜΗΝ λειτουργεί - η δική μας περίπτωση, για ό,τι ανήκει στο κράτος. 3) Οι συγκεκριμένοι ιδιώτες - πωλητές - υπάλληλοι εταιρειών τεράτων του Hong Kong και λοιπά - και όχι ανεξάρτητοι ..μικροπωλητές όπως πολλοί πιστεύουν και τους συμπονούν, είναι παιδιά του marketing. Για τα συμφέροντα των εταιρειών τους και της χώρας τους, μια χαρά λειτουργούν όπως αποδεικνύει πως όλος ο πλανήτης αγοράζει-ουμε από αυτούς - και επίσης μονοπωλιακά, ως Κινεζικό εμπόριο στην παγκόσμια αγορά εννοώ. Ενώ,τα ΕΛ.ΤΑ. πχ και λοιπές ... ελληνικές δημοσιουπαλληλικές δυνάμεις, για εκείνον που υποτίθεται πως εργάζονται δεν τα πάνε καθόλου καλά. Θέμα στόχευσης και ικανοποίησής της είναι όλα - εκεί κρίνεται η επιτυχία και η αποτυχία. Σου έγραψα αυτά τα 2 λόγια, επειδή όπως σου είπα σε έχω διαβάσει και -νομίζω- καταλάβει - εξ ου και πιστεύω πως στην ουσία δεν διαφωνούμε... Απλά, θέμα διατύπωσης και ολοκλήρωσης της σκέψης είναι. Και διαφοράς στις τοποθετήσεις μας, όταν μιλάμε θεωρητικά-ιδεαλιστικά, με όταν μιλάμε ρεαλιστικά, τοποθετημένοι σε συγκεκριμένο χωροχρόνο. ;) Καλό απόγευμα ).

 

(Στα πόσα οφτόπικ μας διαγράφουν είπαμε;;; !!! .... )

Προειδοποιηση: ΟΦΤΟΠΙΚ! ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΤ.

Φίλε μου, στα περισσότερα συμφωνούμε, η μόνη διαφωνία μου είναι στο" Β) Ιδιωτικό και να λειτουργεί - αλλά όχι μονοπωλιακό Γ) Κρατικό και να λειτουργεί - αλλά όχι μονοπωλιακό.", που τη βλέπω ανάποδη τη σειρά. Ο λόγος είναι ότι αν είναι κρατικό και λειτουργεί (σωστά, εννοείται), θα πει ότι δουλεύει προς την κατεύθυνση του συνολικού οφέλους, ενώ αν είναι ιδιωτικό και λειτουργεί (σωστά, εννοείται), θα πει ότι δουλεύει προς την κατεύθυνση του ιδιωτικού κέρδους. Το πρόβλημά μου εδώ δεν είναι τόσο ιδεολογικό, όσο ρεαλιστικό: το κράτος είναι - ίσως αναγκαίο - και δεν είμαι βεβαιος - κακό, η ιδιωτική λαιμαργία όμως είναι συνήθως χειρότερη και η ιδέα ότι άμα καθένας είναι λαίμαργος, στο τέλος θα τρώμε όλοι καλύτερα, έχει καταρριφθεί από χρόνια.

Δεν είναι θέμα ιδεοληψίας. Θέλουμε καπιταλισμό; Πολύ ευχαρίστως. Πόσοι συνειδητοποιούν ότι ο καπιταλισμός το έχει ανάγκη το (καπιταλιστικό) κράτος, για να λειτουργήσει; Και κατά πόσο συνειδητοποιούμε ότι ένα κράτος που να λειτουργεί σωστά είναι προαπαιτούμενο, έτσι κι αλλιώς, στο "σημερινό χωροχρόνο"; Είπες νωρίτερα για την Ολυμπιακή, που λειτουργούσε σωστά (για τον Ωνάση, μπορεί), όταν ήταν ιδιωτική. Πόσοι ξέρουν ότι είχε πάρει κοψοχρονιά την ΤΑΕ από το κράτος και τη μετονόμασε σε Ολυμπιακή; Και ότι ζητούσε επιδοτήσεις κάθε χρόνο από το κράτος, μέχρι που την ξαναπούλησε στο κράτος; Και καλά, για τον ιδιώτη επιχειρηματία, αυτό ήταν το ζητούμενο. Αλλά με τέτοιο κράτος, τι προκοπή περιμένουμε και πώς νομίζουμε ότι θα φτιάξουν τα πράγματα; Πολύ απλά, θα συνεχιστεί το ίδιο κόλπο: ιδιωτικοποίηση των κερδών και κρατικοποίηση των ζημιών. Κι άμα διαμαρτυρηθούμε, θα μας λένε "μαζί τα φάγαμε", ενώ θα είναι φαγοπότι για λίγους.

Το κράτος λοιπόν είναι εχθρός του λαού, όταν δεν ταυτίζεται με το λαό, αλλά με τα συμφέροντα των λίγων. Αυτό πρέπει να φτιάξουμε πρώτα.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ο ΜΟΝΟΣ λόγος που έβαλα πρώτα το Β και μετά το Γ είναι πως, όταν το κράτος ΔΕΝ ταυτίζεται με τη λαϊκή κυριαρχία - δεν είναι "σωστό" όπως κι εσύ είπες, δεν υπάρχει περίπτωση παρά να δουλεύει για το κεφάλαιο. Και ΤΟΤΕ είναι που το κεφάλαιο γίνεται ΑΝΙΚΗΤΟ από το λαό, επειδή το προστατεύει ο πανίσχυρος κρατικός μηχανισμός. Δεν έχω χειρότερο, από το κράτος που λειτουργεί στοχευμένα προς όφελος διεφθαρμένων ιδιωτών - αυτό κάνει τους δεύτερους πανίσχυρους. Επειδή ρεαλιστικά κρινόμενο το κράτος μας ανέκαθεν ήταν τέτοιο, λέω πως προτιμώ έναν ιδιώτη ευθέως λειτουργούντα,παρά ένα κράτος - φερετζέ διεφθαρμένων ιδιωτών.

"η ιδέα ότι άμα καθένας είναι λαίμαργος, στο τέλος θα τρώμε όλοι καλύτερα, έχει καταρριφθεί από χρόνια" - με αυτή την ιδέα, διαφωνώ ιδεολογικά, πρακτικά, ως άνθρωπος, ως πολίτης.....με κάθε δυνατό τρόπο. Μόνο που...ποτέ δεν νικήθηκε στην πράξη, γμτ, γιατί δεν είναι διεφθαρμένη μόνο η κορυφή, είναι ΚΑΙ η βάση. Θα πέθαινα ευχαρίστως για ένα τέτοιο σκοπό - άσε που ήδη το κάνω στην καθημερινή ζωή μου.

Το χειρότερο που μπορούσε να γίνει, είναι αυτό που έχουμε κάνει: πήραμε τα χειρότερα των δύο συστημάτων. Την αναλγησία, τη συρρίκνωση του κοινωνικού κράτους, την ανικανότητα της διοίκησης, τον κανιβαλισμό του καπιταλισμού από τη μια.....και τον κρατισμό, τον κρατικό - ενός όμως ανίκανου κράτους - παρεμβατισμό, την προσπάθεια εναγκαλισμού από αυτό μέχρις ασφυξίας του ΥΓΙΟΥΣ κομματιού της ιδιωτικής πρωτοβουλίας , το ερωτικό σφιχταγκάλιασμα του σκοτεινού κομματιού του επιχειρηματικού χώρου με τη διοίκηση της χειρότερης μορφής που υπήρξε στην ιστορία ενός "υπαρκτού -δήθεν- σοσιαλισμού" από την άλλη.

Και φτιάξαμε ένα έκτρωμα, που το ζούμε επί τόσες δεκαετίες, επί "δεξιών, κεντρώων και αριστερών" κυβερνήσεων.

Αντί να κρατήσουμε το κοινωνικό κράτος και τον ρυθμιστικό ρόλο του σοσιαλισμού... και να το συνδυάσουμε με την ώθηση προς την ανάπτυξη της υγιούς ιδιωτικής πρωτοβουλίας του καπιταλισμού. Θυμόμαστε πως ο σοσιαλισμός απαιτεί φορολόγηση - ξεχάσαμε πως με αυτή προσφέρει στον πολίτη όσα εξ αιτίας αυτής δεν μπορεί να αποκτήσει μόνος του, όλα τα βασικά αγαθά. Κρατικοποιήσαμε τα πάντα, κατά καιρούς, ξεχάσαμε πως αυτό απαιτεί ένα κράτος ικανό να λειτουργήσει αυτά που έχει στα χέρια του. Όλα λάθος.

Προτιμώ "ξεβράκωτους" από κάλυψη τραπεζίτες, παρά ένα κράτος που δουλεύει γι αυτούς, τους ανακεφαλαιοποιεί δυο φορές χρεώνοντάς με με άλλοθι τα "κόκκινα δάνεια" και μετά τους καλύπτει για να μας πάρουν και τα σπίτια για τα ίδια, χιλιοπληρωμένα κόκκινα δάνεια. Αυτό εννοώ - κι εσύ το ίδιο "ιδιωτικοποίηση των κερδών και κρατικοποίηση των ζημιών".

Από τον ΟΤΕ της δεκαετίας του 80 ... μέσον, 2 χρόνια αναμονή και 100.000 δρχ στη μαύρη αγορά - όσο είχε μια γκαρσονιέρα - για να αγοράσεις-βάλεις μια τηλεφωνική γραμμή (όσοι έχουμε μια ηλικία τα θυμόμαστε), προτιμώ τον ιδιωτικοποιημένο. Που όχι μόνο δεν ξέφυγε τιμολογιακά, αλλά έπεσε πολύ - και ανάγκασε να πέσουν ΚΑΙ οι ιδιώτες, για να συναγωνιστούν αυτόν τον γίγαντα δικτύων, δυνατοτήτων και υποδομών.

Το ίδιο, για να το κλείσω ως κύκλο και να το ολοκληρώσω, μπορεί να κάνει ο γίγαντας που λέγεται ΕΛ.ΤΑ. Αν λειτουργήσει σωστά - και αν δεν μπορεί να το πετύχει ως κομμάτι άρρωστου κράτους, ας το κάνει και ιδιωτικά εξ ανάγκης - θα αναγκάσει και τις ιδιωτικές μεταφορικές να ρίξουν τις τιμές, για να μπορέσουν να τον συναγωνιστούν - σήμερα, παίζουν χωρίς αντίπαλο, γιατί είναι οικονομικότερος αλλά ... μη λειτουργικός. Και, όχι, αυτό που γράφεις για την Ολυμπιακή, ούτε κι εγώ το ήξερα. Πως ήταν μια διεθνούς κύρους και αξιοπιστίας εταιρεία, όμως, είναι αδιαμφισβήτητο - όπως και η μετέπειτα κατάντια της. Όπως κατάντια είναι αυτό που κι εσύ ανέφερες, αυτή η "νοσηρή - επιδοτούμενη επιχειρηματικότητα", που αντιλαμβανόμαστε ως υγιή στην Ελλάδα. Αλλά...είναι κομμάτι της αρρώστιας. Υπερφορολογούμε τα πάντα - χωρίς να προσφέρουμε κοινωνικό αντάλλαγμα και, έπειτα, "επιχορηγούμε τους εκλεκτούς" για να επιβιώσουν μόνο αυτοί.

 

Χάρηκα το διάλογο μαζί σου, ανώνυμε φίλε μου....

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

(θα προσπαθήσω να μου ...δέσω τα χέρια για να μην ξαναγράψω,όπως έκανα 5 χρόνια τώρα.....

γιατί αν γράψω πάλι θα ξεφύγω και κάποιο θέμα θα καταστρέψω...

Ας συνεχίσουμε κανονικά, με ερωτήσεις για την άφιξη δεμάτων, προσπαθώντας όλοι μας να επικεντρωθούμε στο δέντρο.....και να μην μας αποσπάει την προσοχή το δάσος...)

Link to comment
Share on other sites

Τα περί θριάμβου, όπως φαντάζομαι αντιλήφθηκες, ήταν ειρωνεία. Εντωμεταξύ μου έστειλαν και άλλο μέιλ, σε απάντηση μου :

Dear Mr. D@@@@@@@,

thanks for your request.

This is also the only status we see in our system.

In this case we recommend an investigation. The sender can do this in every Austrian post office or online at http://www.post.at

A special department will search for your letter and than [sic] inform the sender about the conclusion.

We are sorry for the troubles.

 

Best regards,

Silvia Aufschlager

Post-Kundenservice

Bahnsteggasse 17-23

1210 Wien

Tel: 0800 010 100

Fax: +43(0)57767 22071

http://www.post.at/kundenservice

Κατά τα λοιπά, ενόψει και αυτού του δεύτερου χρονικά μέιλ, δεν έχω να πω τίποτα, καθόσον με έχεις καλύψει λίγο ως πολύ με όσα έγραψες. Θα αναμείνω και την επόμενη εβδομάδα, και ακολούθως, αν δεν έχω νεώτερα ως προς την τύχη του δέματος,θα επικοινωνήσω με gearbest για να προβεί στα περαιτέρω.

 

Θα πράξω και εγώ το ίδιο.θα περιμένω μέχρι την άλλη εβδομάδα και μετά θα επικοινωνήσω με το καταστημα.Άρχισε να μου την δίνει όλη αυτή η κατάσταση!!

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα ενα ταμπλετ 11.6 με πληκτρολογιο το εστειλαν με aliexpress standart shipping με ενα tracking DH233252XXXAE και σημερα μετα απο διαφορες καταστασεις εβγαλε import clearance failure οποτε κλαιω...σωστα? το πηρα 122€ αντε να βγαλω ακρη τωρα τι λετε πως θα με ειδοποιησουν τι πρεπει να κανω?οποιος ξερει βοηθαει...
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει να προτεινει καποια διαδικασια για το παραπανω μαγαζι ας το πει, σας ευχαριστω ολους. :)

Λογικα και με την απλη επιλογη θα ερθει με το ολλανδικο ταχυδρομειο αλλα για να εισαι 100% επελεξε Priority Direct Mail . Εγω περιμενω ενα android box και με αυτη την επιλογη μου ερχεται με το Ολλανδικο.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα ενα ταμπλετ 11.6 με πληκτρολογιο το εστειλαν με aliexpress standart shipping με ενα tracking DH233252XXXAE και σημερα μετα απο διαφορες καταστασεις εβγαλε import clearance failure οποτε κλαιω...σωστα? το πηρα 122€ αντε να βγαλω ακρη τωρα τι λετε πως θα με ειδοποιησουν τι πρεπει να κανω?οποιος ξερει βοηθαει...

 

Customs office requested an additional information

 

— Import clearance failure

 

 

Μαλλον θα ζητησουν αποδειξη , Μαλλον.

 

https://packageradar.com/courier/cainiao/status Κοιτα εδω κατω κατω

 

 

Τι σου εδειχνε πριν στο τρακινγ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα και με την απλη επιλογη θα ερθει με το ολλανδικο ταχυδρομειο αλλα για να εισαι 100% επελεξε Priority Direct Mail . Εγω περιμενω ενα android box και με αυτη την επιλογη μου ερχεται με το Ολλανδικο.

 

Κοτολογουν πολυ ομως αυτο το shipping και χανει την αξια του η προσφορα, meh.

 

Gearbest και μονο Gearbest.

 

Eυχαριστω πολυ για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Κοτολογουν πολυ ομως αυτο το shipping και χανει την αξια του η προσφορα, meh.

 

Gearbest και μονο Gearbest.

 

Eυχαριστω πολυ για την απαντηση.

Πόσο ζητούν για Priority δηλαδή; Είχα την εντύπωση οτι το Banggood είναι αρκετά πιο οικονομικό απο το GearBest.

Για ένα tablet 10" π.χ. το BG ζητάει $6 ενώ το GB ζητάει $20.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμενα. Κατα τη διαδικασια ολοκληρωσης της παραγγελιας του oneplus 3t απο geekbuying ηθελα να αφησω σχολιο να το φτιαξουν σα δωρο αλλα τελικα δε μου εβγαλε πουθενα τη δυνατοτητα να αφησω σχολιο. Τελικα το αγορασα πιστευοντας οτι θα γινει σε επομενο βημα αλλα αυτο δεν εγινε ποτε. Τους εστειλα mail κ μου απαντησαν οτι το δηλωσαν σαν κινητο αξιας 40 δολλαριων κ μεσα στο mail τους μπορουσα να επιλεξω αναμεσα σε "προωθηση παραγγελιας" "αποδοχη παραγγελιας" και "δε συμφωνω". Μετα απο λιγες ωρες ελαβα νεο mail με την ενημερωση οτι η παραγγελια σταλθηκε. Τι μπορει να συμβει με το τελωνειο σε αυτη την περιπτωση; μπορω να αλλαξω κατι στην παραγγελια; τη βοηθεια σας!
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμενα. Κατα τη διαδικασια ολοκληρωσης της παραγγελιας του oneplus 3t απο geekbuying ηθελα να αφησω σχολιο να το φτιαξουν σα δωρο αλλα τελικα δε μου εβγαλε πουθενα τη δυνατοτητα να αφησω σχολιο. Τελικα το αγορασα πιστευοντας οτι θα γινει σε επομενο βημα αλλα αυτο δεν εγινε ποτε. Τους εστειλα mail κ μου απαντησαν οτι το δηλωσαν σαν κινητο αξιας 40 δολλαριων κ μεσα στο mail τους μπορουσα να επιλεξω αναμεσα σε "προωθηση παραγγελιας" "αποδοχη παραγγελιας" και "δε συμφωνω". Μετα απο λιγες ωρες ελαβα νεο mail με την ενημερωση οτι η παραγγελια σταλθηκε. Τι μπορει να συμβει με το τελωνειο σε αυτη την περιπτωση; μπορω να αλλαξω κατι στην παραγγελια; τη βοηθεια σας!

Αν όντως έφυγε το πακέτο δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι, δεν χρειάζεται όμως. Το "gift" εδώ και καιρό δεν σημαίνει τίποτα. Αν είναι να ελεγχθεί, θα ελεγχθεί σαν κανονική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Tue, 16 May 2017 12:18 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

 

Fri, 07 Jul 2017 14:43 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

Ζω μεγάλες στιγμές3 για μια κάρτα μνημης!!!

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tue, 16 May 2017 12:18 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

 

Fri, 07 Jul 2017 14:43 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

Ζω μεγάλες στιγμές3 για μια κάρτα μνημης!!!

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/7/2017, 06:18:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

22/5/2017, 08:49:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

19/5/2017, 13:13:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Άνοιξη κάναμε παραγγελία ...Καλοκαίρι παραλαμβάνουμε !

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ζητούν για Priority δηλαδή; Είχα την εντύπωση οτι το Banggood είναι αρκετά πιο οικονομικό απο το GearBest.

Για ένα tablet 10" π.χ. το BG ζητάει $6 ενώ το GB ζητάει $20.

 

Priority για ενα κινητο 18$ στο bang εναντι 2$ απο gearb(resgistered post nl). To gearb εχει αλλη μια επιλογη (priority->eu express) στα 20$ αλλα ποτε δν αγορασα με αυτο διοτι δεν το θεωρησα ασφαλες σε σχεση με την κλασσικη αποστολη μεσω ολλανδιας.

Link to comment
Share on other sites

Priority για ενα κινητο 18$ στο bang εναντι 2$ απο gearb(resgistered post nl). To gearb εχει αλλη μια επιλογη (priority->eu express) στα 20$ αλλα ποτε δν αγορασα με αυτο διοτι δεν το θεωρησα ασφαλες σε σχεση με την κλασσικη αποστολη μεσω ολλανδιας.

Μα το EU Express είναι η "ασφαλής" επιλογή. Έρχεται και αυτό μέσω Ολλανδίας αλλα με ελάχιστες πιθανότητες να σταματήσει στο τελωνείο.

Το άλλο είναι ένα απλό registered, αυτό που δίνει δωρεάν το BG (χωρίς να ξέρεις μέσω ποιας χώρας θα έρθει).

Link to comment
Share on other sites

Priority για ενα κινητο 18$ στο bang εναντι 2$ απο gearb(resgistered post nl). To gearb εχει αλλη μια επιλογη (priority->eu express) στα 20$ αλλα ποτε δν αγορασα με αυτο διοτι δεν το θεωρησα ασφαλες σε σχεση με την κλασσικη αποστολη μεσω ολλανδιας.

 

Η υπηρεσία priority direct mail του Banggood δεν είναι ίδια με αυτή του registered post nl του gearbest, γι αυτό και η διαφορά τιμής. Επίσης το κόστος του priority direct mail δεν είναι στάνταρ, παίζει ανάλογα και με το προϊόν μεταξύ άλλων. Πχ Έχω δει κόστος και 2$.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

7/7/2017, 17:17:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/5/2017, 08:02:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

27/5/2017, 10:29:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

---------------------------------------------------------------------------------------------

7/7/2017, 14:43:34 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

7/7/2017, 12:43:34 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

7/7/2017, 11:30:59 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

5/7/2017, 21:57:13 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

5/7/2017, 21:01:21 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

5/7/2017, 12:54:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

19/6/2017, 04:28:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

----------------------------------------------------------------------------------------------

Είμαι βαθύτατα συγκυνημένος !!!!! 2 από τα 9 δέματα κουνήθηκαν το ένα ειναι ένας "τεμπέλης" αυτοκινήτου... εξού και η καθυστέρηση.

Στο άλλο μία θήκη κινητού... !!!:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Κοτολογουν πολυ ομως αυτο το shipping και χανει την αξια του η προσφορα, meh.

Αναλογα τι θα παρεις. Σε κινητο μου εχει βγαλει και 9€ αλλα και 20€, ενω για το android box ηθελε 1.60€ .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

 

Εχτες περιμενα ενα δεμα απο GearBest αξιας ~35ευρω

Λογω σπασμενου ποδιου πηγε η μητερα μ να παραλαβει ( 7:45 το πρωι) και ο ταχυδρομος ειχε μονο το ειδοποιητηριο και της ειπε οτι δεν το εχει μαζι του γιατι ειναι απο τελωνειο και πρεπει να το παραλαβω απο το καταστημα... Εμενα ομως στο tracking δεν μ εχει εμφανισει οτι περασε απο τελωνειο... Μπορει να συμβει κατι τετοιο ή απλα δν το ειχε μαζι του και της ειπε παπατζες;

 

7/7/2017, 09:14:19 Κ.Μ.Δ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κ.Κ.))

7/7/2017, 07:45:54 Κ.Μ.Δ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

7/7/2017, 07:38:53 Κ.Μ.Δ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

7/7/2017, 05:51:40 Κ.Μ.Δ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

7/7/2017, 05:42:53 Κ.Μ.Δ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

7/7/2017, 05:02:27 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Μ.Δ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ)

6/7/2017, 18:45:29 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Μ.Δ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ)

6/7/2017, 16:45:29 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

6/7/2017, 12:23:21 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

5/7/2017, 10:12:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

5/7/2017, 07:37:19 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

4/7/2017, 14:48:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

15/6/2017, 19:18:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...