Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποστολή με austrian post από gearbest στις 21/6 και ακόμα δε φαίνεται τίποτα στο tracking. Είναι λογικό αυτό; Έχει μαγκώσει σε κανέναν το τελωνείο δέμα με austrian post?

 

http://en.4px.com/ Αρχικα θα φανει εδω.. ειναι της 4pχ. εταιρεια που τα μεταφερει απο κινα στην αυστρια. Μολις πατησει αυστρια θα φαινεται το τρακινγκ. Εχουν σταματησει κανα δυο απ οτι εμαθα αλλα δεν ξερουμε τι θα παιχτει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το Sweden post του gearbest πως τα παει;

Άλλα 2 πακέτα που είχα στο παρελθόν μέσω Sweden Post ήρθαν πιο αργά, αυτό το τελευταίο που ανέφερα νωρίτερα, έφτασε Ελλάδα πιο γρήγορα. Τυπική είναι νομίζω και αξιόπιστη. Το τρακινγκ της έχει μια ιδιαιτερότητα στο 17track - πρέπει να διαλέξεις direct link, για να σου εμφανίσει πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τι γίνεται με τα τελωνεία συνέχεια δινω3 ευρα για να παραλάβω ξέρει κανείς κάτι για να τα αποφύγω; πλέον παιρναει Κινητο χωρίς τελωνειω; αυτό με το κάτω από 45 ευρώ ισχύει ακόμα; και αν παραγγείλεις από Ευρώπη Τελωνειο τελικά παίζει η όχι; συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις ας απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Το παραγ@μησαν το θεμα με τα 3Ευρα. δεν ειναι δυνατον να παιρνεις κατι 1,5Ε και να "στον πιανουν" με 3..Μαλλον επειδη δεν μπορουν να τα ελεγξουν ολα, τα φτηνα δεματα πληρωνουν για τα ακριβα..

Παρεπιπτοντως η καταληξη ΑΤ στο τρακινγκ ειναι Austrian post? (η Gearbest το εστειλε)

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα δέματα ήταν για βόρεια Ελλάδα και χρεώθηκαν 3€ η άρχισαν και στην Αθήνα να το χρεώνουν .Για ακόμα μια φορά μακριά από ταχυδρομείο Μαλαισίας ,μου έκαναν επιστροφή χρημάτων μετά το ψάξιμο που έκανε ο Κινέζος , λογικά θα χάθηκε .
Link to comment
Share on other sites

RTxxxxxxxxxAT

 

19/6 παραγγελία από Gearbest με Austria Post:

 

2017-06-27, 13:01 Item ready for international transport; Postcode AT

 

2017-06-30, 08:54 Item received by postal operator in country of destination; Postcode GR

 

Τί, έφτασε κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Διάβασα τα όσα λέγατε και είπα να βοηθήσω με την ως τώρα παραγγελία μου με κάρτα απο geekbuying ενα κινητό αξίας 118 ευρώ.

Άργησε παρα πολύ να ανοιχτεί ο σάκος που ήταν μέσα. Υπόψιν οτι πλήρωσα και το επιπλέον 1,5 ευρώ για ασφάλεια απώλειας.

απο track 17

Destination Country - Cache Time: 2017-06-30 09:59

2017-06-28 05:33

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-06-07 17:09

SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Origin Country - Cache Time: 2017-06-30 09:52

2017-06-28 08:33

Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2017-06-10 15:44

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-06-07 17:09

Despatched to overseas (Country code: GR)

Και από ελτά:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/6/2017, 05:33:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

7/6/2017, 17:09:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Σε αντίστοιχη περίπτωση ενός φίλου που παρήγγειλε το ίδιο κινήτο πιο μετά απο εμένα απο geekbuying με paypal ηρθε πολύ γρήγορα!!!!

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/6/2017, 10:27:56 ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

14/6/2017, 08:28:15 ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

13/6/2017, 09:45:43 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

13/6/2017, 08:41:21 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

13/6/2017, 07:45:24 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

13/6/2017, 07:06:33 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

13/6/2017, 03:06:50 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

13/6/2017, 02:22:26 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

12/6/2017, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

12/6/2017, 16:28:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

12/6/2017, 03:18:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

12/6/2017, 01:08:59 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

10/6/2017, 21:44:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

28/5/2017, 09:16:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω τελωνείο αλλά οι χρόνοι διαλογής έχουν ξεφύγει!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκεί στη Θεσσαλονίκη μάλλον η καθυστέρηση προέρχεται λόγω του επιχειρηματία Τσάνγκ.Θα έχει κάνει πολλές παραγγελίες και θα έχει μπλοκάρει τα ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!!! Μακάρι να ήταν έτσι!

Δυστυχώς μάλλον ειναι τελείως τυχαίο ποιά δέματα αργούν και ποιά οχι.... Με βλέπω για αυγουστό!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο απο Σιγκαπουρη (απλo shipping) να ειναι απο 24/6 --> SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD και να μην εχει δωσει ακομα ARRIVAL?

 

Βλεπω πιο πανω παλι απο geekbuying σιγκαπουρη και εδωσε σε 3 μερες..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο απο Σιγκαπουρη (απλo shipping) να ειναι απο 24/6 --> SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD και να μην εχει δωσει ακομα ARRIVAL?

 

Βλεπω πιο πανω παλι απο geekbuying σιγκαπουρη και εδωσε σε 3 μερες..

 

Εμενα μου πηρε πεντε μερες

 

u6v-VCQRTE_HETpf6YxhMw.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ηταν απο 10/6 arrival at destination country και εμφανίστηκε στις 28/6 και μετα τελωνειο

 

Δηλαδή να περιμένω και εγώ το ιδιο.... μετα απο 2 ημέρες σήμερα το είδες τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 29/5 με SG παραδόθηκε σήμερα,σε 32 μέρες,Από 10/6 μου έδειχνε arrival at destination post.

To καλό είναι οτι 28/6 εβγαλε αφιξη αεροδρόμιο,κ σε 2 μερες παράλαβα,ενω τον τελευταιο καιρό χτυπουσα βδομαδα σε αυτό

Edited by akalefk
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοει εδω;

 

Κυρ, 11 Ιουν 2017 - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Κυρ, 11 Ιουν 2017 1:13 - Acceptance, Guangzhou Packet Bulk Acceptance Processing Center

Κυρ, 11 Ιουν 2017 2:01 - Departure, Guangzhou Packet Bulk Acceptance Processing Center

Κυρ, 11 Ιουν 2017 3:06 - Departure to Guangzhou Center, Guangzhou Packet Bulk Acceptance Processing Center

Κυρ, 11 Ιουν 2017 4:33 - Arrival at exchange office, Guangzhou Exchange Office

Κυρ, 11 Ιουν 2017 11:18 - Departure from outward office of exchange, Guangzhou Exchange Office

Κυρ, 11 Ιουν 2017 11:21 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Δευ, 12 Ιουν 2017 2:08 - Arrival, Guangzhou Airport

Δευ, 12 Ιουν 2017 9:17 - Sent to airlines, Guangzhou Airport

 

Έχει κολλήσει στο αεροδρόμιο της Κίνας αν κατάλαβα σωστά;

Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230i -> Nokia C7-00
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοει εδω;

 

Κυρ, 11 Ιουν 2017 - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Κυρ, 11 Ιουν 2017 1:13 - Acceptance, Guangzhou Packet Bulk Acceptance Processing Center

Κυρ, 11 Ιουν 2017 2:01 - Departure, Guangzhou Packet Bulk Acceptance Processing Center

Κυρ, 11 Ιουν 2017 3:06 - Departure to Guangzhou Center, Guangzhou Packet Bulk Acceptance Processing Center

Κυρ, 11 Ιουν 2017 4:33 - Arrival at exchange office, Guangzhou Exchange Office

Κυρ, 11 Ιουν 2017 11:18 - Departure from outward office of exchange, Guangzhou Exchange Office

Κυρ, 11 Ιουν 2017 11:21 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Δευ, 12 Ιουν 2017 2:08 - Arrival, Guangzhou Airport

Δευ, 12 Ιουν 2017 9:17 - Sent to airlines, Guangzhou Airport

 

Έχει κολλήσει στο αεροδρόμιο της Κίνας αν κατάλαβα σωστά;

Ταξιδεύει για Ελλάδα από 11 Ιουνίου.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πακέτο μου μπήκε τελωνείο στις 28/6 ποτε λέτε να παραλαβω;

 

Εμενα εχουν περασει 10 μερες και ειναι ακομα μεσα, και περιμενω ακομα 7 παραγγελιες ευτυχως ειναι ολες κατω απο 10 Ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ παράξενα πράγματα τελευταία. Από 17 Μαΐου είχε έρθει δέμα με φορτιστη για wii χειριστήρια με 4 μπαταρίες έτοιμες και χθες με στέλνει μήνυμα το banggood μας ήρθε πίσω και αν θες να το ξανά στείλουμε η να πάρω refund. Το ξανά έστειλαν αντε να δουμε τώρα. Δεν έβγαλα άκρη γιατί δεν ήρθε σε μένα και επέστρεψε πίσω. 8 ευρώ δεμα ήταν. Τώρα το έστειλαν με tracking κανονικό για να δούμε.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ παράξενα πράγματα τελευταία. Από 17 Μαΐου είχε έρθει δέμα με φορτιστη για wii χειριστήρια με 4 μπαταρίες έτοιμες και χθες με στέλνει μήνυμα το banggood μας ήρθε πίσω και αν θες να το ξανά στείλουμε η να πάρω refund. Το ξανά έστειλαν αντε να δουμε τώρα. Δεν έβγαλα άκρη γιατί δεν ήρθε σε μένα και επέστρεψε πίσω. 8 ευρώ δεμα ήταν. Τώρα το έστειλαν με tracking κανονικό για να δούμε.

 

Μπορει να φταινε οι μπαταριες , ειχα παραγγειλει Φορτιστη για 2 μπαταριες για την καμερα μου και μια εξτρα μπαταρια αλλα το gearbest δεν εστελνε Ελλαδα Ετσι βρηκα και παραγγειλα στο E bay μια Δευτερη μπαταρια , αλλα μετα απο 3 μερες μου εστειλε μηνυμα ο πωλητης οτι δεν μπορει να στειλει Ελλαδα , το εψαξα Κι αλλο πουθενα ... Μπαταριες γιοκ.

Edited by xeiristeis
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ παράξενα πράγματα τελευταία. Από 17 Μαΐου είχε έρθει δέμα με φορτιστη για wii χειριστήρια με 4 μπαταρίες έτοιμες και χθες με στέλνει μήνυμα το banggood μας ήρθε πίσω και αν θες να το ξανά στείλουμε η να πάρω refund. Το ξανά έστειλαν αντε να δουμε τώρα. Δεν έβγαλα άκρη γιατί δεν ήρθε σε μένα και επέστρεψε πίσω. 8 ευρώ δεμα ήταν. Τώρα το έστειλαν με tracking κανονικό για να δούμε.

 

Μπορει να φραινε οι μπαταριες , ειχα παραγγειλει Φορτηστη για 2 μπαταριες για την καμερα μου αλλα το gearbest δεν εστελνε Ελλαδα Ετσι βρηκα και παραγγειλα στο E bay μια Δευτερη μπαταρια , αλλα μετα απο 3 μερες μου εστειλε μηνυμα ο πωλητης οτι δεν μπορει να στειλει Ελλαδα , το εψαξα Κι αλλο πουθενα ... Μπαταριες γιοκ.

Το θέμα είναι ότι Ελλάδα μπήκαν μετά δεν τις έστειλαν σε μένα. Το ξανά έστειλαν σήμερα θα ενημερώσω πως θα πάει.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τελικά η επιλογή από gearbest ,από αποθήκη Χονγκ Κονγκ Eu register περνάνε τελωνείο δείτε το παρακάτω Λίνκ

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10709-%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%A9%CE%9D%CE%95%CE%99%CE%9F-%CE%A0%CF%89%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%89%CF%80%CE%AF%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%A4%CE%95%CE%A1%CE%91%CE%A3/?postID=449685#post449685

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω 3 πακέτα με postNL απο το gearbest, και τα 2 σήμερα έχουν ενημερωμένη κατάσταση οτι βρίσκονται στο Κ.Δ. Αττικής

το άλλο ομως απο τις 20/6 παραμένει "The item is on transport to the country of destination" κι αυτό το είχα παραγγείλει πρωτο (και τα άλλα 5 μέρες αργότερα)

Να αρχίσω να ανησυχώ;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...