Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15/5 έφυγε από Κίνα - DHL GM

19/6 έφτασε αεροδρόμιο - περιμένω βέβαια ακόμα να φανεί ΕΛ.ΤΑ.

 

Μετά τις "νέες τελωνειακές ρυθμίσεις", παραλάβανε άλλοι χωρίς τελωνείο, ή όλοι πληρώσατε;;

Αν κάποιοι φίλοι δεν πληρώσανε, ας πουν τι αντικείμενα είναι - δηλ. αν είναι κινητά, που συνήθως πληρώνουν - και τι αξίες είχανε.

Μήπως βγάλουμε συμπέρασμα για τη "νέα πολιτική" και καταλάβουμε τι μας περιμένει.

Μερικοί που παραπάνω διάβασα, μάλλον είναι "μοιρασμένες περιπτώσεις".

 

(Σκέφτομαι μήπως η μεγάλη καθυστέρηση στα ανοίγματα σάκων οφείλεται στην προώθηση περισσότερων δεμάτων προς τελωνείο...;;; )

Edited by Giannis1619
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15/5 έφυγε από Κίνα - DHL GM

19/6 έφτασε αεροδρόμιο - περιμένω βέβαια ακόμα να φανεί ΕΛ.ΤΑ.

 

Μετά τις "νέες τελωνειακές ρυθμίσεις", παραλάβανε άλλοι χωρίς τελωνείο, ή όλοι πληρώσατε;;

Αν κάποιοι φίλοι δεν πληρώσανε, ας πουν τι αντικείμενα είναι - δηλ. αν είναι κινητά, που συνήθως πληρώνουν - και τι αξίες είχανε.

Μήπως βγάλουμε συμπέρασμα για τη "νέα πολιτική" και καταλάβουμε τι μας περιμένει.

Μερικοί που παραπάνω διάβασα, μάλλον είναι "μοιρασμένες περιπτώσεις".

 

(Σκέφτομαι μήπως η μεγάλη καθυστέρηση στα ανοίγματα σάκων οφείλεται στην προώθηση περισσότερων δεμάτων προς τελωνείο...;;; )

 

Βασικά όσοι παραλάβανε από τις 20-21/6 και μετά

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απο εδω και περα ολοι θα τρωμε τελωνειο;

 

Απο οτι φαινεται θα εχουμε πιο συχνους ελεγχους σε σχεση με πριν.

 

Παντως εγω εχω απογοητευτει με την δικια μου παραγγελια , απο 11/6 κολλημενο στο arrival at destination post.

Νομιζω οτι δεν θα αλλαξει ποτε το στατους !!!

Σημερα δεν βλεπω να γραφει και καποιος για μεταβολη του στατους , αρα με την ζεστη δεν ανοιγουν σακους οι τεμπελχαναδες δ.υ.

Ετσι κι αλλιως βαρεθηκα να περιμενω και ηδη πηρα αλλο κινητο να κανω την δουλεια μου .

Αν και οποτε παραλαβω μαλλον θα παει για πουλημα .

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απο εδω και περα ολοι θα τρωμε τελωνειο;

 

Θεωρώ πως τα μικρής αξίας και μικρού όγκου δεν κινδυνεύουν, προχθές παρέλαβα μια παραγγελία (χωρίς tracking number) από Κίνα και ήρθε και σχετικά γρήγορα, χωρίς πρόβλημα αλλά ήταν κάτι πλαστικά εργαλεία αξίας 1,5 ευρώ. Ήταν σε φάκελο αλληλογραφίας με φούσκες για προστασία. Κόβει το μάτι τους πιστεύω και διακρίνουν τα "καλά" πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειδα σχετικα με το gearbest ειναι οτι Η παραγγελια που εκανα 16/6 εχει σταλει με track num GEGMYxxxxxxxx και με Malaysia Post ,

Δεν φαινετε στα ελτα , θα δουμε αν παρακαμτει το NLP.

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα μου είχε έρθει Ελλάδα απο 11-6 και στα Ελτά φάνηκε στις 26-6. Μήπως η καθυστέρηση να ανοίξουν τους σάκους ήταν εσκκεμένη έτσι ώστε να περάσουν όλα τα δέματα απο τελωνείο?
Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσουν να φορολογούν συστηματικά ό,τι ξεπερνάει το ... 3ευρο, απλά δε θα ξαναψωνίσει κανένας και θα εισπράττουν τα ίδια και λιγότερα που εισέπρατταν πριν, που αγοράζαμε επειδή είχαμε την -βάσιμη- ελπίδα πως δε θα πέσει σε εμάς ο κλήρος να μαστε από του λίγους -σε ποσοστό, γιατί σαν νούμερο απόλυτο ήταν αρκετοί, λόγω των πολλών αγοραστών- που φορολογούσαν.

Σίγουρη φορολόγηση + άγνωστο ποσό που θα προκύψει από αυτή + τραγικές καθυστερήσεις, θα οδηγήσουνε σε αποτυχία κι αυτή την προσπάθεια να βγει "από τη μύγα ξύγκι", όπως κάθε προηγούμενη.

Ούτε οι ξένοι δε θα στέλνουν Ελλάδα, λόγω πολλών επιστροφών από φορολόγηση - ήδη έφαγα μια τέτοια πόρτα από Κίνα, για προσπάθεια παραγγελίας 350 ευρώ.

Και ούτε στην Ελληνική αγορά θα πέσουν τα ποσά αυτών των αγορών - με τη φτώχεια που υπάρχει και με τις τιμές της Ελληνικής αγοράς.

Εν τω μεταξύ - σχετικά με τις καθυστερήσεις - περιμένοντας 45 μέρες ένα ανταλλακτικό για το 1000 μου (36 ευρώ αξία), που από τις 19/6 είναι στο ... σάκο, βλέπω να περνάει το καλοκαίρι και να το κυκλοφορώ χειμώνα, βρέχοντας.

¨Αντε τώρα, με τέτοια "εξυπηρέτηση" τα ΕΛ.ΤΑ., να χουνε το θράσος να μου ζητήσουνε και ...φόρο.

Κατά τα λοιπά, όπως αναφέρει η ανακοίνωση για τις νέες ρυθμίσεις

"απλοποιούνται και επιταχύνονται οι διαδικασίες, που θα έχουν ως συνέπεια αφ' ενός την καλύτερη εξυπηρέτηση και προστασία των πολιτών και αφ' ετέρου την καλύτερη διασφάλιση της είσπραξης δασμών και φόρων".

¨Οσον αφορά στο αφ΄ενός, σιγά κορίτσια, μην τρέχετε και σκίσετε κανένα ... καλσόν.

Edited by Giannis1619
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω επιλέξει να κοιτώ πρώτα το ebay.co.uk και να ψωνίζω από UK τουλάχιστον μέχρι να γίνει το BREXIT. Αν δεν βρίσκω την τιμή ή το είδος που θέλω τότε κοιτώ την Κίνα. Ειδικά τα μικρής αξίας τα αγοράζω από Κίνα. Πάντως σχέση με αυτά που περιμένω εγώ 2-3 παραγγελίες μου φοβάμαι πως θα "σκαλώσουν" τελωνείο. Το ένα λόγω όγκου ("τεμπέλης" αυτοκινήτου), το άλλο λόγω του ότι είναι 2 ρολογάκια σωματικής άσκησης (27 ευρώ σύνολο), και το άλλο ένα τηλέφωνο ΧΙΑΟΜΙ REDMI Note 4 (150 ευρώ). Αν πέσω μέσα στις προβλέψεις θα παιξω ΛΟΤΤΟ :p
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω επιλέξει να κοιτώ πρώτα το ebay.co.uk και να ψωνίζω από UK τουλάχιστον μέχρι να γίνει το BREXIT. Αν δεν βρίσκω την τιμή ή το είδος που θέλω τότε κοιτώ την Κίνα. Ειδικά τα μικρής αξίας τα αγοράζω από Κίνα. Πάντως σχέση με αυτά που περιμένω εγώ 2-3 παραγγελίες μου φοβάμαι πως θα "σκαλώσουν" τελωνείο. Το ένα λόγω όγκου ("τεμπέλης" αυτοκινήτου), το άλλο λόγω του ότι είναι 2 ρολογάκια σωματικής άσκησης (27 ευρώ σύνολο), και το άλλο ένα τηλέφωνο ΧΙΑΟΜΙ REDMI Note 4 (150 ευρώ). Αν πέσω μέσα στις προβλέψεις θα παιξω ΛΟΤΤΟ :p

 

Σωστός - και μάλιστα με την τρέχουσα ισοτιμία λίρας-ευρώ.

(Αν πέσεις μέσα στις προβλέψεις....εύχομαι να σου έχουν μείνει χρήματα να παίξεις ΛΟΤΤΟ :lol:

Ενημέρωσέ μας σχετικά, όταν διαλυθεί η ομίχλη του ταχυδρομικού τοπίου και λάβεις - το απεύχομαι, μακάρι να πέσεις έξω στην πρόβλεψη - το λογαριασμό).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκέφτομαι να παραγγείλω το redmi note 4 global απο την ισπανική αποθήκη του geekbuying ξέρεις κανεις σε ποσο καιρο περίπου θα το εχω στα χέρια μου?

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκέφτομαι να παραγγείλω το redmi note 4 global απο την ισπανική αποθήκη του geekbuying ξέρεις κανεις σε ποσο καιρο περίπου θα το εχω στα χέρια μου?

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Geekbuying παρηγγειλα 6/6. 17/6 Ελλαδα. Οι δικοι μας στα Ελ.Τα δεν ξερω ποσο θα το τραβηξουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες, εμένα ένα δέμα που είχα βάλει από gearbest, ούτε άργησε ούτε τελωνείο μπήκε (11 αντικείμενα στο πακέτο, συνολικής αξίας 25 ευρώ):

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 634 ms

2017-06-29 17:07

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-06-29 13:27

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-06-21 12:24

SWEDEN, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Αναζήτησης: 2654 ms

2017-06-17 09:58

Order departed on flight from origin

2017-06-14 14:15

Item received for processing

2017-06-14 10:08

Item pre-advice received

 

Σε 4 ώρες από την παραλαβή, στο κοντέινερ του αεροδρομίου.

Μήπως κάποιες εταιρίες λένε π.χ. ότι έφτασε μετά από κάποιες μέρες από την αναχώρηση κι ας μην έχει φτάσει το δέμα;

Έντάξει, να θίγουμε και τα κακώς κείμενα των ΕΛΤΑ όποτε τα συναντάμε, αλλά αν μη τι άλλο χαμένα δέματα δεν έχουμε (σε αντίθεση με κάτι NLPost, MalaisiaPost κτλ.).

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

1.- Ποιά είναι η εμπειρία σας από austrian post ; Το δέμα που περιμένω είναι κολλημένο από 2017-06-19 15:46 ως "Item ready for international transport; Postcode AT". Στα ΕΛΤΑ δεν φαίνεται ακόμη.

2.-Έχει παραλάβει κανείς σας δέμα από την dpd ; Το δέμα που περιμένω πήγε από Κίνα Bermingham, μετά Λονδίνο και ακολούθως σήμερα Βουδαπέστη, με αναμενόμενη ημερομηνία παράδοσης την 10η Ιουλίου. Είναι αξιόπιστη η πρόβλεψη τους ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειδα σχετικα με το gearbest ειναι οτι Η παραγγελια που εκανα 16/6 εχει σταλει με track num GEGMYxxxxxxxx και με Malaysia Post ,

Δεν φαινετε στα ελτα , θα δουμε αν παρακαμτει το NLP.

Σεπτεμβρίο περιμένε να παραλαβέις , εμένα από 16/5 ακόμα να φτάσει ,και δεν το βλέπω να έρχεται , είναι από τα χειρότερα ταχυδρομεία ,

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανένα νέο από το track? κουνήθηκε τίποτα;

 

Τίποτα ακόμα αλλά με china post έχω περιμένει και 60 ημέρες οπότε έχουμε καιρό ακόμα απ'ότι μας βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι σημαίνουν αυτά που εμφανίζονται

 

α. Στην αναζήτηση των ΕΛΤΑ.

1ο

Κωδικός Αντικειμένου: RH...............TR

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/6/2017, 12:22:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

14/6/2017, 09:28:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

14/6/2017, 09:28:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

2ο

Κωδικός Αντικειμένου: RS...............CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

21/6/2017, 09:51:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

20/6/2017, 12:37:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

β. Και αντίστοιχα στην αναζήτηση του 17track.net

1ο

Destination Country - Cache Time: 2017-06-29 17:59

2017-06-14 12:22 TURKEY, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

2017-06-14 09:28 TURKEY, SEND ITEM ABROAD

2017-06-14 09:28 TURKEY, ARRIVAL AT AIRPORT

 

Origin Country - Cache Time: 2017-06-29 17:59

2017-06-14 00:00 TURKEY, Istanbul INTERNATIONAL URPİM/İST.ULUSLARARASI PIN, Accepted

2017-06-14 09:22 TURKEY, ISTANBUL INTERNATIONAL MAIL PROCESSING CENTER, was referred to Yurticinde, Send the item to domestic location (Otb)

2017-06-14 09:22 TURKEY, ISTANBUL INTERNATIONAL MAIL PROCESSING CENTER, track your shipment s activity, Receive the item from the customer (Otb)

2017-06-14 06:28 TURKEY, was sent out of the country the EXPORT CARGO, the AHL shipping fee (outgoing), The item was forwarded to the destination country (Otb)

2017-06-14 06:28 TURKEY, AHL CARGO EXPORT, shipping fee (Exit) and was in the center of the forehead, didn't Receive the item at the office of exchange (Otb)

2ο

Destination Country - Cache Time: 2017-06-29 17:59

2017-06-21 09:51 CHINA, SEND ITEM ABROAD

2017-06-20 12:37 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

Origin Country - Cache Time: 2017-06-29 17:52

2017-06-22 17:55 Guangzhou Terminal, leave the

2017-06-22 17:55 Guangzhou Terminal, left hand navigation

2017-06-22 17:43 Guangzhou Terminal, arrival

2017-06-21 09:51 Exchange Bureau in Guangzhou, have been exported directly

2017-06-20 13:40 Exchange Bureau in Guangzhou, have been exported to open

2017-06-20 12:58 Dongguan international parcel post office parcel Council group left, next stop "Center of Dongguan"

2017-06-20 12:58 Dongguan international parcel post office business parcel group

2017-06-20 12:37 Dongguan international parcel post office parcel Council group has received send

 

Το 1ο είναι αγορασμένο από ALIEXPRESS, Ιούν 6 στις 5:06 π.μ, 19.90 €.

Το 2ο είναι αγορασμένο από eBay, Ιούν 18 στις 10:13 μ.μ., 10,73 €.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι σημαίνουν αυτά που εμφανίζονται

 

α. Στην αναζήτηση των ΕΛΤΑ.

1ο

Κωδικός Αντικειμένου: RH...............TR

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/6/2017, 12:22:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

14/6/2017, 09:28:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

14/6/2017, 09:28:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

2ο

Κωδικός Αντικειμένου: RS...............CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

21/6/2017, 09:51:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

20/6/2017, 12:37:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

β. Και αντίστοιχα στην αναζήτηση του 17track.net

1ο

Destination Country - Cache Time: 2017-06-29 17:59

2017-06-14 12:22 TURKEY, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

2017-06-14 09:28 TURKEY, SEND ITEM ABROAD

2017-06-14 09:28 TURKEY, ARRIVAL AT AIRPORT

 

Origin Country - Cache Time: 2017-06-29 17:59

2017-06-14 00:00 TURKEY, Istanbul INTERNATIONAL URPİM/İST.ULUSLARARASI PIN, Accepted

2017-06-14 09:22 TURKEY, ISTANBUL INTERNATIONAL MAIL PROCESSING CENTER, was referred to Yurticinde, Send the item to domestic location (Otb)

2017-06-14 09:22 TURKEY, ISTANBUL INTERNATIONAL MAIL PROCESSING CENTER, track your shipment s activity, Receive the item from the customer (Otb)

2017-06-14 06:28 TURKEY, was sent out of the country the EXPORT CARGO, the AHL shipping fee (outgoing), The item was forwarded to the destination country (Otb)

2017-06-14 06:28 TURKEY, AHL CARGO EXPORT, shipping fee (Exit) and was in the center of the forehead, didn't Receive the item at the office of exchange (Otb)

2ο

Destination Country - Cache Time: 2017-06-29 17:59

2017-06-21 09:51 CHINA, SEND ITEM ABROAD

2017-06-20 12:37 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

Origin Country - Cache Time: 2017-06-29 17:52

2017-06-22 17:55 Guangzhou Terminal, leave the

2017-06-22 17:55 Guangzhou Terminal, left hand navigation

2017-06-22 17:43 Guangzhou Terminal, arrival

2017-06-21 09:51 Exchange Bureau in Guangzhou, have been exported directly

2017-06-20 13:40 Exchange Bureau in Guangzhou, have been exported to open

2017-06-20 12:58 Dongguan international parcel post office parcel Council group left, next stop "Center of Dongguan"

2017-06-20 12:58 Dongguan international parcel post office business parcel group

2017-06-20 12:37 Dongguan international parcel post office parcel Council group has received send

 

Το 1ο είναι αγορασμένο από ALIEXPRESS, Ιούν 6 στις 5:06 π.μ, 19.90 €.

Το 2ο είναι αγορασμένο από eBay, Ιούν 18 στις 10:13 μ.μ., 10,73 €.

 

Στο έχει στείλει με το τουρκικό ταχυδρομείο το 1 και το 2 με το κινέζικο ταχυδρομείο είναι τα διάφορα στάδια μέχρι την αποστολή του δέματος στην Ελλάδα

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρω, αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχουν φτάσει Ελλάδα ή βρίσκονται ακόμη το πρώτο Τουρκία και το δεύτερο Κίνα;;

Ευχαριστώ.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρω, αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχουν φτάσει Ελλάδα ή βρίσκονται ακόμη το πρώτο Τουρκία και το δεύτερο Κίνα;;

Ευχαριστώ.

 

Όχι δεν έχουν φτάσει ελλαδα α, αλλά έχουν φύγει από Κίνα και από Τουρκία

Link to comment
Share on other sites

1.- Ποιά είναι η εμπειρία σας από austrian post ; Το δέμα που περιμένω είναι κολλημένο από 2017-06-19 15:46 ως "Item ready for international transport; Postcode AT". Στα ΕΛΤΑ δεν φαίνεται ακόμη.

2.-Έχει παραλάβει κανείς σας δέμα από την dpd ; Το δέμα που περιμένω πήγε από Κίνα Bermingham, μετά Λονδίνο και ακολούθως σήμερα Βουδαπέστη, με αναμενόμενη ημερομηνία παράδοσης την 10η Ιουλίου. Είναι αξιόπιστη η πρόβλεψη τους ;

 

Παρελαβα χθες μεσω austrian post με ημερομηνια αποστολης απο αυστρια ιδια με την δικια σου. Ειχα στειλει μηνυμα αρχες του μηνα και μου ειπαν οτι θελει 6 με 12 εργασιμεες μερες μεχρι να ερθει ελλαδα. Οποτε αναμενεις αν και ειναι περιεργο γιατι ειχαμε την ιδια ημερομηνια αποστολης. Οσο αφορα την dpd ειναι αξιοπιστη. Μετα απο βουδαπεστη παει σοφια μετα θεσνικη και μετα στον τοπο σου οπου και παραλαμβανεις με acs. Κατα 90τις εκατο θα παραλαβεις πιο νωρις. Εαν ειναι βουδαπεστη υπολογισε 5 μερες ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή με austrian post από gearbest στις 21/6 και ακόμα δε φαίνεται τίποτα στο tracking. Είναι λογικό αυτό; Έχει μαγκώσει σε κανέναν το τελωνείο δέμα με austrian post?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...