Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμένω δέμα με NL. Από 13/06 έχει φτάσει Ελλάδα αλλά δεν έχει ανοιχτεί. Υπάρχει κανένας άλλος?

 

Από 13/6 και εγώ.. τίποτα ακόμα.. στον ίδιο σάκο είμαστε μάλλον! Τόση καθυστέρηση πρώτη φορά! Κάνω υπομονή βέβαια γιατί ξέρω ότι θα έρθει αργά ή γρήγορα.. επίσης δεν νομίζω να φταίνε οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί αν είναι 2-3 ατομα για όλους εμάς με τόσα δέματα καθημερινά. Αν όντως ισχύει ότι δεν έχουν προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθυστερήσεις πάντα υπήρχαν αλλά αυτή η καθυστέρηση τουλάχιστουν από την πλευρά των ελτά είναι πρωτοφανής...όσο και προσωπικό να μην έχουν όσο και τα δέματα να έχουν αυξηθεί.

Mercedes/CLA/cdi200/140ps/AMG exclusive pack, Audi/A1/1,6/tdi/116ps/S tronic/S line pack

Apple/MacBook/Pro/15inch/TouchBar-ID/SpaceGray/i7/TurboBoost3.8GHz/16GbRam,

Apple/Iphone/X/64Gb, Samsung/Galaxy/Note8/128Gb, Apple/Ipad/Pro10,5/64Gb

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια με SG από 10/6 arrival at destination country και ακόμα τίποτα στο track των ελτά ακόμα Σιγκαπούρη το δείχνει.

 

Εχει ξεφυγει το πραγμα !

Οι χρονοι ειναι απαραδεκτοι !

Απο οτι βλεπω ειμαστε αρκετοι απο 10/6 ,11/6 ,12/6 και παει λεγοντας.

Να περιμενεις 3-4 μερες , οκ , δεκτο.

Αλλα 16 μερες και ακομα να μην εχουν ανοιξει τους σακους , δεν υπαρχουν λογια .

Και να τους παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις σου λενε το "ποιημα" , δεν εχει φτασει Ελλαδα και διαφορες αλλες σαχλαμαρες , λες και γεννηθηκαμε χτες .

Σε ολες τις χωρες του κοσμου το arrival at destination post που γραφει η Singapore post ειναι αληθινο , εδω σου λενε δεν ισχυει .

Εχω αρχισει να πιστευω οτι μπορει να γινονται επιτηδες ολες αυτες οι καθυστερησεις ωστε να ξενερωσουμε και να μην παραγγελνουμε απο Κινα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεφυγει το πραγμα !

Οι χρονοι ειναι απαραδεκτοι !

Απο οτι βλεπω ειμαστε αρκετοι απο 10/6 ,11/6 ,12/6 και παει λεγοντας.

Να περιμενεις 3-4 μερες , οκ , δεκτο.

Αλλα 16 μερες και ακομα να μην εχουν ανοιξει τους σακους , δεν υπαρχουν λογια .

Και να τους παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις σου λενε το "ποιημα" , δεν εχει φτασει Ελλαδα και διαφορες αλλες σαχλαμαρες , λες και γεννηθηκαμε χτες .

Σε ολες τις χωρες του κοσμου το arrival at destination post που γραφει η Singapore post ειναι αληθινο , εδω σου λενε δεν ισχυει .

Εχω αρχισει να πιστευω οτι μπορει να γινονται επιτηδες ολες αυτες οι καθυστερησεις ωστε να ξενερωσουμε και να μην παραγγελνουμε απο Κινα πλεον.

 

16 μέρες; τι να πω κι εγώ;

 

Κωδικός Αντικειμένου: RU724911924CN

 

22/5/2017, 08:49:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

19/5/2017, 13:13:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Είστε λίγο υπερβολικοί!

Ο οδηγός της 1ης σελίδας γράφτηκε πριν ΤΕΣΣΕΡΑ χρόνια και ισχύει ακόμη και σήμερα.

Ό,τι γινόταν το 2013, γίνεται και σήμερα.

Δεν έχει αλλάξει κάτι προς το χειρότερο όσον αφορά τους χρόνους παράδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Είστε λίγο υπερβολικοί!

Ο οδηγός της 1ης σελίδας γράφτηκε πριν ΤΕΣΣΕΡΑ χρόνια και ισχύει ακόμη και σήμερα.

Ό,τι γινόταν το 2013, γίνεται και σήμερα.

Δεν έχει αλλάξει κάτι προς το χειρότερο όσον αφορά τους χρόνους παράδοσης.

 

Το πιο βαρετό πράγμα σε έναν βαρετό άνθρωπο δεν είναι μόνο ότι είναι βαρετός, αλλά ότι σε κάνει και σένα βαρετό.

(ανάθεμα και αν έχεις αγοράσει ποτέ από έξω)

Link to comment
Share on other sites

Είστε λίγο υπερβολικοί!

Ο οδηγός της 1ης σελίδας γράφτηκε πριν ΤΕΣΣΕΡΑ χρόνια και ισχύει ακόμη και σήμερα.

Ό,τι γινόταν το 2013, γίνεται και σήμερα.

Δεν έχει αλλάξει κάτι προς το χειρότερο όσον αφορά τους χρόνους παράδοσης.

 

Ε αμα το λεει ο οδηγος της πρωτης σελιδας να περιμενουμε 2-3 μηνες ακομα !!!

Link to comment
Share on other sites

...(ανάθεμα και αν έχεις αγοράσει ποτέ από έξω)

Το πέτυχες, είμαι ο καλύτερος πελάτης του skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρχισει να πιστευω οτι μπορει να γινονται επιτηδες ολες αυτες οι καθυστερησεις ωστε να ξενερωσουμε και να μην παραγγελνουμε απο Κινα πλεον.

Για να ξενερώσουμε και να μην παραγγέλνουμε από Κίνα όχι.

Για να δεχθούμε αδιαμαρτύρητα την επερχόμενη ιδιωτικοποίηση των ΕΛΤΑ όμως αρκετά σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά σίγουρα...!

Πιθανότατα τότε θα ξεχάσουμε τελείως τις αγορές από Κίνα, που είχαμε καλομάθει τόσα χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το τελωνειακό τα περισσότερα σοβαρά κινεζομάγαζα το έχουν εξαλείψει (βλέπε τριγωνικές αποστολές) , δεν είναι δυνατόν όμως ενα δέμα να επεξεργάζεται απο τα ξένα ταχυδρομεία να αλλάζει αεροδρόμια και προορισμούς σε 5-10 μέρες και να είναι κολλημένο στα ελληνικά ταχυδρομεία 16+ μέρες γιάτι ο υπάλληλος θεωρεί δεδομένη την δουλειά του είτε ανοίξει ένα σάκο είτε 10. Ιδιωτικόποιηση και πάλι διωτικοποίηση μόνον έτσι δυστυχώς και τονίζω το δυστυχώς θα έρθει εκσυχρονισμός.

Mercedes/CLA/cdi200/140ps/AMG exclusive pack, Audi/A1/1,6/tdi/116ps/S tronic/S line pack

Apple/MacBook/Pro/15inch/TouchBar-ID/SpaceGray/i7/TurboBoost3.8GHz/16GbRam,

Apple/Iphone/X/64Gb, Samsung/Galaxy/Note8/128Gb, Apple/Ipad/Pro10,5/64Gb

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το τελωνειακό τα περισσότερα σοβαρά κινεζομάγαζα το έχουν εξαλείψει (βλέπε τριγωνικές αποστολές) , δεν είναι δυνατόν όμως ενα δέμα να επεξεργάζεται απο τα ξένα ταχυδρομεία να αλλάζει αεροδρόμια και προορισμούς σε 5-10 μέρες και να είναι κολλημένο στα ελληνικά ταχυδρομεία 16+ μέρες γιάτι ο υπάλληλος θεωρεί δεδομένη την δουλειά του είτε ανοίξει ένα σάκο είτε 10. Ιδιωτικόποιηση και πάλι διωτικοποίηση μόνον έτσι δυστυχώς και τονίζω το δυστυχώς θα έρθει εκσυχρονισμός.

 

Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο !!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το τελωνειακό τα περισσότερα σοβαρά κινεζομάγαζα το έχουν εξαλείψει (βλέπε τριγωνικές αποστολές) , δεν είναι δυνατόν όμως ενα δέμα να επεξεργάζεται απο τα ξένα ταχυδρομεία να αλλάζει αεροδρόμια και προορισμούς σε 5-10 μέρες και να είναι κολλημένο στα ελληνικά ταχυδρομεία 16+ μέρες γιάτι ο υπάλληλος θεωρεί δεδομένη την δουλειά του είτε ανοίξει ένα σάκο είτε 10. Ιδιωτικόποιηση και πάλι διωτικοποίηση μόνον έτσι δυστυχώς και τονίζω το δυστυχώς θα έρθει εκσυχρονισμός.

Αν και είμαστε εκτός θέματος...

Στις άλλες χώρες, που το δέμα "αλλάζει αεροδρόμια και προορισμούς σε 5-10 μέρες", δεν είναι δημόσια τα ταχυδρομεία ή έστω κάποια από αυτά; Πουθενά στον κόσμο δε λειτουργούν σωστά οι δημόσιες υπηρεσίες και επιχειρήσεις; Αν το κράτος εδώ δε λειτουργεί σωστά, η λύση είναι να λειτουργήσει σωστά, όχι να ξεπουλάμε δημόσια περιουσία, επειδή οι κυβερνώντες είναι ανίκανοι / λαμόγια / διαπλεκόμενοι ή οτιδήποτε. Γιατί και τα πάντα να ιδιωτικοποιηθούν, με τέτοιο κράτος ποιός ιδιώτης θα λειτουργήσει σωστά και υπεύθυνα;

Και βέβαια, αυτό το "σωστά" δε σημαίνει πάντα το ίδιο πράγμα για όλους. Για μια ιδιωτική επιχείρηση, σωστό δεν είναι αυτό που ωφελεί περισσότερο το κοινωνικό σύνολο, αλλά αυτό που μεγιστοποιεί τα κέρδη της...

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω απο τους...τυχερους που παρηγγειλα απο Κινα μεσω Ολλανδιας(NL post)και το δεμα εμεινε στο Τελωνειο...:wacko: Δεν γνωριζω βεβαια,γιατι εφοσον τελευταιος σταθμος πριν την εισοδο στη Χωρα ειναι μια αλλη Χωρα της Ε.Ε αν ειναι νομιμο να εκτελωνιστει ή οχι...αν καποιος γνωριζει την Νομοθεσια ας με ενημερωσει παρακαλω.Επισης απο δω και περα πόσες μερες χρειαζονται για να εκτελωνιστει και να παραληφθει το δεμα;(κινητο τηλεφωνο).Ποιο το κοστος που θα κληθω να καταβαλλω για εκτελωνισμο;:(
Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω απο τους...τυχερους που παρηγγειλα απο Κινα μεσω Ολλανδιας(NL post)και το δεμα εμεινε στο Τελωνειο...:wacko: Δεν γνωριζω βεβαια,γιατι εφοσον τελευταιος σταθμος πριν την εισοδο στη Χωρα ειναι μια αλλη Χωρα της Ε.Ε αν ειναι νομιμο να εκτελωνιστει ή οχι...αν καποιος γνωριζει την Νομοθεσια ας με ενημερωσει παρακαλω.Επισης απο δω και περα πόσες μερες χρειαζονται για να εκτελωνιστει και να παραληφθει το δεμα;(κινητο τηλεφωνο).Ποιο το κοστος που θα κληθω να καταβαλλω για εκτελωνισμο;:(

Το είχαμε... λύσει προ καιρού. Τα πακέτα έρχονται με διαμετακόμιση (in transit), καθεστώς που επιτρέπει την αναστολή τελωνειακών ελέγχων στις ενδιάμεσες χώρες, προκειμένου αυτός να γίνει στη χώρα προορισμού.

Ήταν και δική μου απορία η συγκεκριμένη. :)

Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις, ας απαντήσει κάποιος πιο αρμόδιος, γιατί εμένα δε μου έχει τύχει. Από σχόλια άλλων, στη θέση σου θα υπολόγιζα μια καθυστέρηση 1-2 εβδομάδων (δεν είναι κάτι στάνταρ) και ένα κόστος όσο ο ΦΠΑ επί της αξίας του κινητού που θα βρουν, συν 12 ευρώ τέλος διαχείρισης των ΕΛΤΑ. Αν πάλι η αξία του κινητού που θα βρουν είναι πάνω από 150 ευρώ, γίνεται κανονικός εκτελωνισμός και το κόστος ανεβαίνει...

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αρχίσει να ανυσηχώ! Από 13/6 μου λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στα ΕΛΤΑ. Όταν βάζω το tr.number στο site μου λέει:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/6/2017, 17:33:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Τι λέτε; Να επικοινωνήσω με το Gearbest από όπου και το αγόρασα;

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω μπερδευτει λιγο, τελικα ποια ειναι τα κινεζομαγαζα που προσφερουν την "ασφαλη" τριγωνικη αποστολη? πρεπει να τους το επισημανουμε με καποιον τροπο πριν κανουμε την παραγγελια ή το κανουν αυτοματα αυτοι ? στο Gearbest πχ μου βγαζει επιλογες DHL SG και DHL HK... με αυτες η αποστολη δε θα περασει τελωνειο?
Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε... λύσει προ καιρού. Τα πακέτα έρχονται με διαμετακόμιση (in transit), καθεστώς που επιτρέπει την αναστολή τελωνειακών ελέγχων στις ενδιάμεσες χώρες, προκειμένου αυτός να γίνει στη χώρα προορισμού.

Ήταν και δική μου απορία η συγκεκριμένη. :)

Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις, ας απαντήσει κάποιος πιο αρμόδιος, γιατί εμένα δε μου έχει τύχει. Από σχόλια άλλων, στη θέση σου θα υπολόγιζα μια καθυστέρηση 1-2 εβδομάδων (δεν είναι κάτι στάνταρ) και ένα κόστος όσο ο ΦΠΑ επί της αξίας του κινητού που θα βρουν, συν 12 ευρώ τέλος διαχείρισης των ΕΛΤΑ. Αν πάλι η αξία του κινητού που θα βρουν είναι πάνω από 150 ευρώ, γίνεται κανονικός εκτελωνισμός και το κόστος ανεβαίνει...

 

Ευχαριστω...βλεπω κλαμα στο τελος...:(

Μια γρηγορη ερωτηση που εκανα τηλεφωνικα μού ειπαν απο εκτελωνιστικο γραφειο,οτι το κοστος μπορει να ειναι απο 24% εως 40% επι της αξιας του κινητου συν αν απαιτηθει τελη εισαγωγης συν αμοιβη εκτελωνιστη(κατι για 50ευρω ακουσα εδω! )...κανείς ομως δεν απαντα με ποια αξία κινητου θα εκτελωνισουν εαν δεν εχει δηλωσει αξία ο πωλητης...κανεις επιπλεον δεν σηκωνει τηλεφωνο στο τελωνειο του αεροδορομιου...χρονος αναμονης για εκτελωνισμο;;;...κι εδω αλλη κεραμιδα...ΑΠΟ 40 ημερες απο την ημερα που μπηκε αποθηκη τελωνειου μού ειπαν απο τα ΕΛΤΑ...Δηλαδη,και θα πληρωσω οσα θελουν και θα περιμενω οσο θελουν;......:blink::(:wacko: Θα δουμε οταν ερθει,θα ενημερωσω και εδω τους υπολοιπους ετσι για να μενει στην "ιστορια" και για αλλους ενδιαφερομενους.

Μια σκεψη μου ειναι να μην πληρωσω κανενα εκτελωνισμο,ναλιστα απο τη στιγμη που κανενας μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει επικοινωνησει μαζι μου σχετικα,αν και εχω προσπαθησει εγω γι'αυτο,και να αφησω το δεμα να επιστραφει στην Κινα.Να στειλω ενα σχετικο mail στον πωλητη και-αν και δυσκολο εως απιθανο-να ζητησω να το ξαναστειλει με δικα μου εξοδα και απλο ταχυδρομειο απευθειας πλεον απο Κινα...οχι οτι εξασφαλιζει κανενας οτι δεν θα ξαναπερασει απο Τελωνειο...

Το ασχημο ειναι οτι προσπαθω να επικοινωνησω με τον πωλητη κ να ρωτησω τι αναγραφομενη αξία εχει δηλωσει για τυο κινητο και...κανει τον Κινεζο...:blink::ninja:...οποτε οι ενδειξεις "συννενοησης και συνεργασιας" στο aftersales ειναι μαυρες...

Ειδωμεν;)

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...βλεπω κλαμα στο τελος...:(

Μια γρηγορη ερωτηση που εκανα τηλεφωνικα μού ειπαν απο εκτελωνιστικο γραφειο,οτι το κοστος μπορει να ειναι απο 24% εως 40% επι της αξιας του κινητου συν αν απαιτηθει τελη εισαγωγης συν αμοιβη εκτελωνιστη(κατι για 50ευρω ακουσα εδω! )...κανείς ομως δεν απαντα με ποια αξία κινητου θα εκτελωνισουν εαν δεν εχει δηλωσει αξία ο πωλητης...κανεις επιπλεον δεν σηκωνει τηλεφωνο στο τελωνειο του αεροδορομιου...χρονος αναμονης για εκτελωνισμο;;;...κι εδω αλλη κεραμιδα...ΑΠΟ 40 ημερες απο την ημερα που μπηκε αποθηκη τελωνειου μού ειπαν απο τα ΕΛΤΑ...

Αυτά που σου είπε το εκτελωνιστικό γραφείο είναι αυτά που θα πλήρωνες αν ερχόταν με courier και η διαδικασία γινόταν απο ιδιώτη εκτελωνιστή. Στα ΕΛΤΑ πληρώνεις αυτά που σου είπε ο anonimos_: ΦΠΑ 24%+€12 για έξοδα εκτελωνισμού. Ο υπολογισμός γίνεται με βάση τις τιμές των κινεζομάγαζων.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δέμα με NL. Από 13/06 έχει φτάσει Ελλάδα αλλά δεν έχει ανοιχτεί. Υπάρχει κανένας άλλος?
Ιδια ημερομηνια το δικο μου και σημερα φανηκε στο σαιτ των ΕΛΤΑ
Link to comment
Share on other sites

Ιδια ημερομηνια το δικο μου και σημερα φανηκε στο σαιτ των ΕΛΤΑ

Απο Singpost θα ανοιξουν κανα σακο η δεν προβλεπεται ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αρχίσει να ανυσηχώ! Από 13/6 μου λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στα ΕΛΤΑ. Όταν βάζω το tr.number στο site μου λέει:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/6/2017, 17:33:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Τι λέτε; Να επικοινωνήσω με το Gearbest από όπου και το αγόρασα;

Δεν θελω να σε ανυσηχησω περισοτερα αλλα πριν 2 μιση μηνες αγορα tablet απο gearbest ο τελευταιος σταθμος ηταν Ολλανδια και δεν μου εφτασε ποτε ευτυχως ειχα πληρωσει με paypal και πηρα τα λεφτα μου πισω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αρχίσει να ανυσηχώ! Από 13/6 μου λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στα ΕΛΤΑ. Όταν βάζω το tr.number στο site μου λέει:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/6/2017, 17:33:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Τι λέτε; Να επικοινωνήσω με το Gearbest από όπου και το αγόρασα;

 

Μήν ανησυχείς όταν ανοιχτεί ο σάκος που είναι το δέμα σού ,τότε θα εμφανιστεί στο σάιτ των ΕΛΤΑ , εδώ και καιρό να ανοίξουν τους σάκους κάνουν αρκετές μέρες πλέον ξεπερνούν τις 15 μέρες . Απλώς υπομονή .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...