Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι και κάποιος άλλος σε αναμονή από τον Μάιο; ή έμεινα μόνος;

 

22/5/2017, 08:49:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

19/5/2017, 13:13:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Edited by Theo1410
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτά που σου είπε το εκτελωνιστικό γραφείο είναι αυτά που θα πλήρωνες αν ερχόταν με courier και η διαδικασία γινόταν απο ιδιώτη εκτελωνιστή. Στα ΕΛΤΑ πληρώνεις αυτά που σου είπε ο anonimos_: ΦΠΑ 24%+€12 για έξοδα εκτελωνισμού. Ο υπολογισμός γίνεται με βάση τις τιμές των κινεζομάγαζων.

 

Μακαρι και ευχομαι να ειναι ετσι :rolleyes::cool: οπως και να'χει θα ενημερωσω οοοοοοοοοταν με το καλο ερθει η ωρα της παραλαβης(ή της λυπητερης :blink:)

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε εκτός θέματος...

Στις άλλες χώρες, που το δέμα "αλλάζει αεροδρόμια και προορισμούς σε 5-10 μέρες", δεν είναι δημόσια τα ταχυδρομεία ή έστω κάποια από αυτά; Πουθενά στον κόσμο δε λειτουργούν σωστά οι δημόσιες υπηρεσίες και επιχειρήσεις; Αν το κράτος εδώ δε λειτουργεί σωστά, η λύση είναι να λειτουργήσει σωστά, όχι να ξεπουλάμε δημόσια περιουσία, επειδή οι κυβερνώντες είναι ανίκανοι / λαμόγια / διαπλεκόμενοι ή οτιδήποτε. Γιατί και τα πάντα να ιδιωτικοποιηθούν, με τέτοιο κράτος ποιός ιδιώτης θα λειτουργήσει σωστά και υπεύθυνα;

Και βέβαια, αυτό το "σωστά" δε σημαίνει πάντα το ίδιο πράγμα για όλους. Για μια ιδιωτική επιχείρηση, σωστό δεν είναι αυτό που ωφελεί περισσότερο το κοινωνικό σύνολο, αλλά αυτό που μεγιστοποιεί τα κέρδη της...

 

Επιτελους καποιος με εγκεφαλο.

 

Οι νεοφιλεψεκασμενοι ας σκεφτουν λιγο κατι γνωριμο τους,γιατι τα κοινωνικο-πολιτικα δεν τα κατειχαν ποτε: Ποια εταιρια λειτουργει καλυτερα,η Wind που ειναι ιδιωτικη η ο ΟΤΕ που ηταν τοσες δεκαετιες δημοσιος? Α ρε wind που σαν χρειαζεται..

Link to comment
Share on other sites

Οι νεοφιλεψεκασμενοι ας σκεφτουν λιγο κατι γνωριμο τους,γιατι τα κοινωνικο-πολιτικα δεν τα κατειχαν ποτε: Ποια εταιρια λειτουργει καλυτερα,η Wind που ειναι ιδιωτικη η ο ΟΤΕ που ηταν τοσες δεκαετιες δημοσιος? Α ρε wind που σαν χρειαζεται..

O OTE, όταν έφυγαν με εθελουσία έξοδο (τσεπώνοντας αρκετά) οι δημόσιοι "υπάλληλοι" :p

Link to comment
Share on other sites

O OTE, όταν έφυγαν με εθελουσία έξοδο (τσεπώνοντας αρκετά) οι δημόσιοι "υπάλληλοι" :p

 

Τι σχεση εχει αυτο με την ποιοτητα των υπηρεσιων και των υποδομων?

Καλα αστο μην απαντησεις,το thread ειναι λαθος για τετοια συζητηση!

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει αυτο με την ποιοτητα των υπηρεσιων και των υποδομων?

Καλα αστο μην απαντησεις,το thread ειναι λαθος για τετοια συζητηση!

Έχει σχέση με το management της εταιρίας. Απο εκεί ξεκινάνε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη "κατάρα" του Ελληνικού Γένους είναι το Δημόσιο.

Ήταν...είναι...και πιθανόν θα εξακολουθήσει να είναι. Για τη σημερινή κατάντια που ζούμε δεν υπάρχει γιατριά.

Ο λαός αυτός δεν γιατρεύεται.

Ζαλισμένος και ναρκομένος από την "αριστεροσύνη" που τού πλασάρουν εδώ και δεκαετίες θα πορεύεται με τη μοίρα του μέχρι τελικής πτώσεως!!

Εύγε.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους καποιος με εγκεφαλο.

 

Οι νεοφιλεψεκασμενοι ας σκεφτουν λιγο κατι γνωριμο τους,γιατι τα κοινωνικο-πολιτικα δεν τα κατειχαν ποτε: Ποια εταιρια λειτουργει καλυτερα,η Wind που ειναι ιδιωτικη η ο ΟΤΕ που ηταν τοσες δεκαετιες δημοσιος? Α ρε wind που σαν χρειαζεται..

Μήπως να σου θυμίσω πόσα χρόνια έπρεπε να περιμένεις για να βάλεις τηλέφωνο όταν ήταν κρατικός

 

Το δημόσιο είναι η καταστροφή του τόπου το δημόσιο ευθύνεται για την κατάντια μας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως να παρουμε τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ αεροδρομίου για να τους ξυπνησουμε;

Ναι , αλλα να παρουμε ολοι

Link to comment
Share on other sites

Πάρε εδώ και ζητά το

 

Κεντρική Υπηρεσία ΕΛΤΑ:

Απελλού 1, Ταχ. Κώδικας 101 88 Αθήνα

 

Tηλ. κέντρο: 800-11-82000 & 210 3353777- 210 3353100

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους καποιος με εγκεφαλο.

 

Οι νεοφιλεψεκασμενοι ας σκεφτουν λιγο κατι γνωριμο τους,γιατι τα κοινωνικο-πολιτικα δεν τα κατειχαν ποτε: Ποια εταιρια λειτουργει καλυτερα,η Wind που ειναι ιδιωτικη η ο ΟΤΕ που ηταν τοσες δεκαετιες δημοσιος? Α ρε wind που σαν χρειαζεται..

μιας και όλοι περιμένουμε δέματα, θα σας πω την κατάσταση στο "δημόσιο" ελτα Ξάνθης:

Το ταχυδρομείο έχει 4 ταμεία ενεργά τα οποία λειτουργούν έτσι:

παράλογο νο 1) εξυπηρετούν 3 ανθρώπους κάθε 20 λεπτά (το κάθε ταμείο), ο χρόνος χωρίς άνθρωπο μπροστά στον γκισε (κάτι κάνει από κάτω) είναι συνήθως τετραπλάσιος απο το χρόνο εξυπηρέτησης του πελάτη (τα ζώα μου αργά και ταλαιπωρημένα)

 

παράλογο νο 2) μετά τον 3ο άνθρωπο έχει τσιγαράκι στην τουαλέτα, απουσία υπαλλήλου για 10-15 λεπτά από τον γκισέ, έξοδο από την τουαλέτα με επιφώνημα μτσ.αααχ (όπως όταν πίνεις νεράκι και ξεδιψάς), ακολουθεί πεντάλεπτη διαδικασία επανένταξης στην δουλειά, και πάμε ξανά στο 1

 

παράλογο νο 3) πηγαίνοντας στο ταχυδρομείο είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα συναντήσεις έναν από τους 4 που "δουλεύουν εκεί" είτε να "πηγαίνει σε μια δουλειά" είτε να "επιστρέφει από αυτή" δηλαδή αν βγάλουμε αυτόν που είναι τουαλέτα και αυτόν που πετάχτηκε να αγοράσει βερίκοκα, στην ουσία δουλεύουν 2 (με τον ίδιο ρυθμό).

 

παράλογο νο 4) το "κέντρο διαλογής" στην Ξάνθη είναι στον ίδιο χώρο με τους γκισέδες παραλαβής, σου έρχεται ειδοποίηση σήμερα, αλλά δεν μπορείς να παραλάβεις, σε διώχνουν γιατί το δέμα "είναι ακόμα στο κέντρο διαλογής". Το να "έρθει" από το ΚΔ Ξάνθης στην παραλαβή, είναι να μεταφερθεί 5 μέτρα, από τα ράφια του κέντρου, στα ράφια πίσω από τους γκισέδες. Παρ'όλα αυτά, αν είσαι ο φίλος του ταμεία, θα περπατήσει το έξτρα μίλι για να το ψάξει (2 λεπτά το πολύ) και να στο βρει. Αν είσαι κοινός θνητός, σε διώχνουν και έλα αύριο.

 

παράλογο νο 5) η προϊστάμενη του ταχυδρομείου είναι ακριβώς δίπλα στους γκισέδες και "παρακολουθεί", αμέτοχη, όταν είναι εκεί και δεν πετάχτηκε σε μια δουλειά.

 

παράλογο νο 6) αν είσαι τυχερός, θα βγει μέσα απο το "κέντρο διαλογής" ένα παλικαράκι, πεντάμηνος που παίρνει το 1/8 τον χρημάτων από τους κηφήνες στα ταμεία, και θα φωνάξει "ποιοι έχουν δέματα;" και μέσα σε 5 λεπτά θα εξυπηρετήσει 10 ανθρώπους.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα κράτη, πχ Μιανμάρ, τάι πέι, Ζιμπάμπουε. Αν η επιχείρηση ήταν ιδιωτική, τα πράγματα θα ήταν 10 φορές καλύτερα και οι κηφήνες θα είχαν απολυθεί ή διορθωθεί. Έχω αλλάξει πολλές πόλεις, σε όλες, τα ΕΛΤΑ δουλεύουν ακριβώς έτσι.

Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω, είναι οτι αυτοί οι κηφήνες πληρώνονται από εμένα, το κράτος μου κρατάει το 1/4 του μισθού μου για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πήρα τηλέφωνο ταχυδρομείο και μου ειπαν οτι το πακέτο δεν έχει ερθει Ελλάδα και οτι η ενημέρωση απο τον κινέζο είναι λαθος
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και αυτό θα σου πουν. αν σου έλεγε ήρθε θα έπρεπε να σηκώσει το πωπούλη του και να πάει να ψάξει. τι λες τώρα;;; ξαναπάρε μέχρι να πετύχεις 5μηνο παλικαράκι, θα στο βρει μπαμ μπαμ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πήρα τηλέφωνο ταχυδρομείο και μου ειπαν οτι το πακέτο δεν έχει ερθει Ελλάδα και οτι η ενημέρωση απο τον κινέζο είναι λαθος

 

Χαχαχα , Ναι έτσι λένε , το εχω γράψει μερικά ποστ πρίν.

Φυσικά δεν.ισχύει κάτι τέτοιο !

Καρατσεκαρισμενο στην.χώρα που ζούσα μέχρι πρίν κάποιους μήνες (Βουλγαρία) , Όταν έγραφε η Singpost arrival at destination country την επόμενη μέρα παραλαμβανα .

Πανω απο 20 παραγγελίες .

Έχει συζητηθεί και αρκετά παλιοτερα και δεν έχω όρεξη να.μπαίνω σε αντιπαράθεση με όποιον πιστεύει κάτι αλλο .

Όσοι έχετε γνωστούς στο εξωτερικό.και παραγγέλνουν με Singapore ρωτήστε τους...

Link to comment
Share on other sites

Το είπε με τρομερή σιγουριά οτι δεν έχει ερθει στην Ελλάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο για ερωτησεις

Ναι Όλοι.ψέματα λένε , Ολλανδοί , Σιγκαπουριανοι ...Μόνο εδώ λένε την.αληθεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Το είπε με τρομερή σιγουριά οτι δεν έχει ερθει στην Ελλάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο για ερωτησεις

 

χα χα, το λέει κάθε 3 λεπτά που χτυπάει το τηλ. παίζει να μη μίλησες καν με άνθρωπο, αλλά με κανένα κασετοφωνάκι που παίζει το ίδιο. Κανένας κινέζος δεν πατάει κανένα κουμπί. όταν το αεροπλάνο προσγειωθεί πάει αυτόματα ενημέρωση στην ΣΠ με το που σκανάρουν τον "σάκο".

 

διάβασε 6 ποστ παραπάνω πως λειτουργεί ένα τυπικό ΕΛΤΑ μπροστά στα μάτια του κόσμου.

Φαντάσου μέσα στη φιδοφωλιά τους στο αεροδρόμιο που δεν τους βλέπει κανείς.

 

προτείνω να βάλουμε έναν gps tracker μέσα σε δέμα μια φορά, ώστε να μάθουμε όλη την αλήθεια : )

Edited by tom1234
Link to comment
Share on other sites

χα χα, το λέει κάθε 3 λεπτά που χτυπάει το τηλ. παίζει να μη μίλησες καν με άνθρωπο, αλλά με κανένα κασετοφωνάκι που παίζει το ίδιο. Κανένας κινέζος δεν πατάει κανένα κουμπί. όταν το αεροπλάνο προσγειωθεί πάει αυτόματα ενημέρωση στην ΣΠ με το που σκανάρουν τον "σάκο".

 

διάβασε 6 ποστ παραπάνω πως λειτουργεί ένα τυπικό ΕΛΤΑ μπροστά στα μάτια του κόσμου.

Φαντάσου μέσα στη φιδοφωλιά τους στο αεροδρόμιο που δεν τους βλέπει κανείς.

 

προτείνω να βάλουμε έναν gps tracker μέσα σε δέμα μια φορά, ώστε να μάθουμε όλη την αλήθεια : )

 

Αυτό το ποστ μαζί με το.άλλο που έκανες λίγο πριν για το πώς λειτουργεί ένα τυπικό Ελτα θα ήταν πιο χρησιμα αντί του οδηγού της πρωτης σελίδας, προτείνω να αντικατασταθεί !!! :-)

Κάνεις δεν θα ρωτάει που είναι το δεμα.μου , πότε θα έρθει κτλ ...

Link to comment
Share on other sites

Το είπε με τρομερή σιγουριά οτι δεν έχει ερθει στην Ελλάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο για ερωτησεις

 

Πριν λίγες μέρες πήρα κι εγώ τηλέφωνο σε κάποιο νούμερο που μου δώσανε στο αεροδρόμιο και μου είπαν ακριβώς το ίδιο.

Μάλιστα με ρώτησε αν γνωρίζω με ποιά πτήση έφυγε το δέμα μου πριν 36 μέρες από Κίνα.

Όταν της είπα ότι δεν γνωρίζω την πτήση, μου είπε ότι οι αποστολές από Κίνα, Σιγκαπούρη, κτλ. κάνουν ενδιάμεσους σταθμούς σε άλλες χώρες πριν φτάσουν εδώ.

Σε αυτές τις 36 μέρες δηλαδή που ταξιδεύει το δέμα θα μπορούσε να περάσει από όλα τα αεροδρόμια του πλανήτη, αλλά στην Αθήνα δεν έφτασε ακόμα.

- Σε ποιό τηλέφωνο κάλεσες;

Link to comment
Share on other sites

 

καλά, απο κείμενα και ανακοινώσεις άλλο τίποτα.

το θέμα είναι πως θα κάνεις τον υπάλληλο του ΕΛΤΑ μερικά ποστ ποιο πάνω να ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ. Με ανακοινώσεις, νόμους και φεκ πάντως όχι. Αν δεν πάει εκεί κάποιος απο το κράτος, να παραλάβει δέμα, να καταγράψει τα πάντα και μετά να ετοιμάσει ραβασάκια τύπου "διορθώσου ή τον *****" τίποτα δεν θα αλλάξει.

Αλλά ακόμα και να γίνει αυτό δεν θα αλλάξει κάτι, θα κάνουν δικαστήρια και θα βγάλουν "αντισυνταγματικό" τον τρόπο που ελέγχθηκε, ή θα είναι συνδικαλιστής και δεν θα μπορούν να τον διώξουν.

Edited by tom1234
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, περιμένω ένα μικρό δέμα (tempered glass) από το gearbest και το tracking έχει κολλήσει εδώ και μία εβδομάδα έτσι. Κανονικά δεν θα έπρεπε να βγάλει το "The item is on transport to the country of destination" ?

Σε επικοινωνία μου με το κατάστημα μου είπαν να περιμένω 2-4 εργάσιμες.

 

Number: RS*********NL

Package Status: In Transit

Destination Country: Cyprus

2017-06-19 06:59 Netherlands (the), AMSTERDAM E INTERNATIONAL MAIL, Item sent to country of destination/Αποστολή αντικειμένου στη χώρα προορισμού.

Origin Country: Netherlands

2017-06-19 06:59 The item is at the PostNL sorting center

2017-06-14 09:13 The item is pre-advised

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...