Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 ώρες πριν, cocu said:

Δεν μπορώ να συνδεθώ στο Banggood meσω Facebook. Δεν δίνει πλέον την επιλογή. Υπάρχει κάποια λύση; δεν μπορώ να μπω στον λογαριασμό μου.

Δοκίμασε να τους ζητήσεις βοήθεια στο chat τους.  Λογικα νομίζω πρέπει να μπαίνεις σ' αυτό και χωρίς να έχεις συνδεθεί στο λογαριαμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,όταν αγοράζω πχ ένα κινητό τηλέφωνο από εξωτερικό πχ από aliexpress,η εγγύηση ισχύει εδώ στην Ελλάδα;.η θα με πουν πάνε από εκεί που το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Hliasat said:

Παιδιά το banggood έχω την εντύπωση ότι κάνουν να έρθουν τα αντικείμενα ποιο γρήγορα,από ότι το aliexpress;

Οι 2 τελευταίες αγορές μου, έκαναν 15 μέρες για να έρθουν και οι προηγούμενες 4 (ήταν το 2022) γύρω στις 20. Σε όλες όμως τις περιπτώσεις η παράδοση ήταν εντός του προβλεπόμενου χρόνου.

Η διαφορά βρίσκεται στο γεγονός ότι οι 2 τελευταίες ήρθαν με courier ενώ οι προηγούμενες με ΕΛΤΑ (το κανονικό, τον original) με τις όποιες καθυστερήσεις του.

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, δε μου ερχεται verification code στο κινητο για να κανω login στον amazon λογαριασμο μου. Τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους .

Παρέλαβα δέμα  από Αγγλία μέσο  ebay  αξίας 20.06Ευρώ . και πλήρωσα 2.50 ευρώ φόρο

ενω έχω πληρώσει ήδη  φόρο όταν το αγόρασα    Είναι φυσιολογικό? 

Η παράδοση έγινε μέσο ΕΛΤΑ COURIER

i

EUR 20.06

GBP 16.67

1 item GBP 8.95
Shipping GBP 4.49
VAT* GBP 3.23
Order total
GBP 16.67
 
Edited by stavai
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, τα €2,50 αφορούν στον εκτελωνισμό, καθώς το πακέτο σου ήρθε από χώρα εκτός Ε.Ε.

Δες εδώ τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ: https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1.pdf

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έως 150 ευρώ αγορά από τρίτη χώρα δεν υπόκειται ειται σε δασμούς και χρεώσεις από όσο γνωρίζω. Πληρώνεις μόνο το ΦΠΑ εφόσον δεν έχει πληρωθεί κατά την αγορά. Στο ebay συνήθως ο ΦΠΑ περιλαμβάνεται. Θα πρέπει να ρωτήσεις τον πωλητή αν απέδωσε το ΦΠΑ, γιατί υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο και ζήτα να σου τα επιστρέψει με το αποδεικτικό από τα ΕΛΤΑ 

Edited by ThanosPa
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ThanosPa said:

Έως 150 ευρώ αγορά από τρίτη χώρα δεν επίκειται σε δασμούς και χρεώσεις από όσο γνωρίζω. Πληρώνεις μόνο το ΦΠΑ εφόσον δεν έχει πληρωθεί κατά την αγορά. Στο ebay συνήθως ο ΦΠΑ περιλαμβάνεται. Θα πρέπει να ρωτήσεις τον πωλητή αν απέδωσε το ΦΠΑ, γιατί υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο και ζήτα να σου τα επιστρέψει με το αποδεικτικό από τα ΕΛΤΑ 

Αν καταλαβαίνω σωστά, με βάση τον τιμοκατάλογο που ανέβασα στο προηγούμενο μήνυμά μου, αυτό δεν ισχύει πλέον. Ακόμη και δεματάκια κάτω των €22, που είχαν ατέλεια στο τελωνείο, πλέον φορολογούνται κανονικά και εκτελωνίζονται με το αντίστοιχο κόστος.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, geoponer said:

Αν καταλαβαίνω σωστά, με βάση τον τιμοκατάλογο που ανέβασα στο προηγούμενο μήνυμά μου, αυτό δεν ισχύει πλέον. Ακόμη και δεματάκια κάτω των €22, που είχαν ατέλεια στο τελωνείο, πλέον φορολογούνται κανονικά και εκτελωνίζονται με το αντίστοιχο κόστος.

Ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα.

Όλα τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες στην ΕΕ υπόκεινται στην αντίστοιχη ευρωπαική νομοθεσία για την προπληρωμή του ΦΠΑ της χώρας εισαγωγής (διαδικασία IOSS).

Τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες, μέσω ταχυδρομείου, χρεώνονται και με τέλος εκτελωνισμού, με βάση το τιμολόγιο των ΕΛΤΑ. Εκείναι που εισάγονται μέσω εταιρειών courier χρεώνονται με τα ποσά  του αντίστοιχου τιμολογίου (αποφεύγουμε αυτή τη διαδικασία).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πλήρως με τα όσα παραθέτει ο makap παραπάνω.

Το ερώτημα εδώ είναι αν στην περίπτωση που έχει ήδη πληρωθεί (μέσω του IOSS) το ΦΠΑ, παραμένει το τέλος εκτελωνισμού - που φαίνονται να είναι τα 2.5 ευρώ που χρέωσαν τα ΕΛΤΑ.
Με βάση τα όσα ξέραμε ως τώρα, η απάντηση είναι όχι - νομίζω ότι δε θα έπρεπε να υπάρχει καμμία επιβάρυνση σε αυτήν την περίπωση.  Η ύπαρξη της ετικέτας του IOSS πάνω στο πακέτο θα έπρεπε να είναι επαρκής ένδειξη ότι το πακέτο θεωρείται ήδη εκτελωνισμένο και να περάσει ελεύθερα.
Οπότε η απορία είναι αν έχει αλλάξει κάτι από τότε που τα είχαμε ψάξει τελευταία φορά, ή αν τα ΕΛΤΑ κάνουν ό,τι τους έρθει...

Edit:  Εκτός βεβαίως αν ο φόρος που πληρώθηκε ήταν απλά αυτός της χώρας του πωλητή (ΗΒ) και δεν αποδόθηκε από τον πωλητή μέσω IOSS - γιατί τώρα που ξαναδιάβασα το αρχικό μήνυμα, δεν ήταν και πολύ σαφές ως προς αυτό...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, w2o4ts said:

Συμφωνώ πλήρως με τα όσα παραθέτει ο makap παραπάνω.

Το ερώτημα εδώ είναι αν στην περίπτωση που έχει ήδη πληρωθεί (μέσω του IOSS) το ΦΠΑ, παραμένει το τέλος εκτελωνισμού - που φαίνονται να είναι τα 2.5 ευρώ που χρέωσαν τα ΕΛΤΑ.
Με βάση τα όσα ξέραμε ως τώρα, η απάντηση είναι όχι - νομίζω ότι δε θα έπρεπε να υπάρχει καμμία επιβάρυνση σε αυτήν την περίπωση.  Η ύπαρξη της ετικέτας του IOSS πάνω στο πακέτο θα έπρεπε να είναι επαρκής ένδειξη ότι το πακέτο θεωρείται ήδη εκτελωνισμένο και να περάσει ελεύθερα.
Οπότε η απορία είναι αν έχει αλλάξει κάτι από τότε που τα είχαμε ψάξει τελευταία φορά, ή αν τα ΕΛΤΑ κάνουν ό,τι τους έρθει...

Edit:  Εκτός βεβαίως αν ο φόρος που πληρώθηκε ήταν απλά αυτός της χώρας του πωλητή (ΗΒ) και δεν αποδόθηκε από τον πωλητή μέσω IOSS - γιατί τώρα που ξαναδιάβασα το αρχικό μήνυμα, δεν ήταν και πολύ σαφές ως προς αυτό...

Εάν χρειαζόταν πρόσθετο φόρο, θα ήταν 2,5€+κάτι επιπλέον.
Απλά τα ΕΛΤΑ "εκτελωνίζουν" και τα IOSS, όπως έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν. Πέρα από το γεγονός ότι είναι αμφίβολης επιτυχίας η διεκδίκηση τους από τα ίδια τα ΕΛΤΑ, δυστυχώς (και δικαίως) οι πλατφόρμες δεν τα επιστρέφουν, γιατί ο φόρος που έχουν παρακρατήσει στην πηγή είναι σωστός.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, minast said:

Εάν χρειαζόταν πρόσθετο φόρο, θα ήταν 2,5€+κάτι επιπλέον.
Απλά τα ΕΛΤΑ "εκτελωνίζουν" και τα IOSS, όπως έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν. Πέρα από το γεγονός ότι είναι αμφίβολης επιτυχίας η διεκδίκηση τους από τα ίδια τα ΕΛΤΑ, δυστυχώς (και δικαίως) οι πλατφόρμες δεν τα επιστρέφουν, γιατί ο φόρος που έχουν παρακρατήσει στην πηγή είναι σωστός.

Έχω ξαναπεί ότι το ebay ΙΜΗΟ έχει τα μεγαλύτερα προβλήματα με το συζητούμενο θέμα.

Αντίθετα στο aliexpress φαίνεται να έχει ομαλοποιηθεί αρκετά η κατάσταση, οι "έμπειροι" πωλητές δεν τα στέλνουν με ΕΛΤΑ πλέον, αλλά πολλές φορές με κούριερ (π.χ. ACS), ακόμα και αντικείμενα πολύ μικρής αξίας.

Φυσικά δεν παίζεται το Banggood που τα στέλνει ΠΑΝΤΑ με κούριερ στο χωρο σου και ΠΑΝΤΑ χωρίς κανένα πρόβλημα, ακόμα και για αντικειμενα αξίας 0,01 (από ειδικές προσφορές). Το ίδιο φαίνεται ότι ισχύει για το Geekbuying (πιθανον και για άλλα "επώνυμα" μαγαζιά).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ρωτάνε για αγορές από temu ενημερώθηκα ότι είναι δωρεάν αποστολή χωρίς τελωνείο.Οσο για τα προϊόντα,είναι τύπου jumbo .π.χ για εξοπλισμό κουζίνας είναι οκ,για ηλεκτρονικα είδη,δεν αξίζει, διότι η ποιότητα δεν είναι καλή.Φιλος μου που ψωνίζει από εκεί μου είπε ότι κάποια πράγματα που πήρε από εκεί, μέχρι στιγμής είναι οκ , αντέχουν.ο χρόνος θα δείξει 
Αγόρασα κάποια ρολόγια skmei από το συγκεκριμένο μαγαζί και διάφορα άλλα μικροπραγματα...

μια χαρά όλα και το ταχυδρομείο με κούριερ στην πόρτα μου και χωρίς να πληρώσω κερατιατικα στα ΕΛΤΑ

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω για οσους δέν έχουν μεγάλες απαιτήσεις ειναι ότι πρέπει,σάν να πηγαίνεις στο jumbo με την διαφορά ,ότι θα βρείς περισσότερα απο εκεί,απο joom αν υπαρχει καποιος απο εδω που εχει ψωνισει ας  μας πει λιγακι

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, w2o4ts said:

Συμφωνώ πλήρως με τα όσα παραθέτει ο makap παραπάνω.

Το ερώτημα εδώ είναι αν στην περίπτωση που έχει ήδη πληρωθεί (μέσω του IOSS) το ΦΠΑ, παραμένει το τέλος εκτελωνισμού - που φαίνονται να είναι τα 2.5 ευρώ που χρέωσαν τα ΕΛΤΑ.
Με βάση τα όσα ξέραμε ως τώρα, η απάντηση είναι όχι - νομίζω ότι δε θα έπρεπε να υπάρχει καμμία επιβάρυνση σε αυτήν την περίπωση.  Η ύπαρξη της ετικέτας του IOSS πάνω στο πακέτο θα έπρεπε να είναι επαρκής ένδειξη ότι το πακέτο θεωρείται ήδη εκτελωνισμένο και να περάσει ελεύθερα.
Οπότε η απορία είναι αν έχει αλλάξει κάτι από τότε που τα είχαμε ψάξει τελευταία φορά, ή αν τα ΕΛΤΑ κάνουν ό,τι τους έρθει...

Edit:  Εκτός βεβαίως αν ο φόρος που πληρώθηκε ήταν απλά αυτός της χώρας του πωλητή (ΗΒ) και δεν αποδόθηκε από τον πωλητή μέσω IOSS - γιατί τώρα που ξαναδιάβασα το αρχικό μήνυμα, δεν ήταν και πολύ σαφές ως προς αυτό...

Έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτό το θέμα.

Αυτό που επιμένουν μερικοί να μην καταλαβαίνουν είναι ότι, είναι άλλο θέμα ο φόρος (ΦΠΑ ή/και δασμός) που εισπράττει το κράτος και άλλο το τέλος εκτελωνισμού που εισπράττει το φυσικό πρόσωπο (εκτελωνιστής) ή τα ΕΛΤΑ για τη διαδικασία εκτελωνισμού (χαρτούρα) του δέματος.

Κανονικά, δεν έπρεπε να εισπράττεται τέλος όταν το δέμα έχει τις ενδείξεις IOSS, αλλά όλοι ξέρουμε ότι αφενός αυτό δεν γίνεται από όλους τους πωλητές των τρίτων χωρών, αφετέρου τα ΕΛΤΑ "συνηθίζουν" να το εισπράττουν σε μερικά δέματα με τη δικαιολογία του "τυχαίου" ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό, μου ήρθε πακέτο από αμέρικα, και δεν πλήρωσα τίποτα!

 

Εδώ και δυό μέρες, το Aliexpress αρνείται να πληρωθεί με το PayPal.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, BASSstarlet said:

Εδώ και δυό μέρες, το Aliexpress αρνείται να πληρωθεί με το PayPal.

Από πότε το Ali δέχεται PayPal;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

Εγω σωθηκα με το shein. Και ναι, κι εγω νομιζα οτι εχει μονο ρουχα...αμ δε! Απιστευτα πραγματα ποικιλια, για την καθημερινοτητα, το σπιτι κλπ

- Φτανουν στα χερια σου σε 10 μερες!

- Χωρις τελωνειο!

- Με ACS κι οχι Ελτα!

- Με reviews σε καθε προιον.

- Τρομερες τιμες.

- Πληρωμη με Paypal.

- Τιμες σε euro, οχι μετατροπη συναλλαγματος.

- Ουτε φπα, ουτε ioss, ουτε αγχη, ουτε τιποτε!

- Εξτρα κουπονια για ακομη μεγαλυτερες εκπτωσεις!

- Γενικως καλη ποιοτητα και οχι...οτι κληρωσει! (δεν παιζουν τη φημη τους κορωνα γραμματα).

---

Βεβαια, συγκεκριμενα αντικειμενα τα βρισκω μονο στο ebay. Μονο αυτα αγοραζω απο εκει, με ολα τα ΚΑΚΑ που υπαρχουν πλέον.

Πλεον, εχω αντικαταστησει το ebay με το Shein. Οχι που δεν θα εβρισκαν τον τροπο οι Κινεζοι!

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2023 at 2:25 ΜΜ, Hliasat said:

Μηπως γνωρίζετε ποια κινεζομαγαζα έχουν μέθοδος πληρωμής klarna; ενδιαφέρομαι για δόσεις για αυτό ρωταω

Το Aliexpress παντως στο checkout δειχνει οτι το υποστηριζει αλλα δεν εχω δοκιμασει ακομα

klarna.png

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Νεότερη ενημέρωση:
Μετά από αρκετά μηνύματα μου στα οποία ο πωλητής έκανε τον«Κινέζο» και απαντούσε με αυτοματοποιημένα μήνυμα, σήμερα μου έστειλε τελικά ένα tracking number της υποτιθέμενης αποστολής του δέματος μου.
Το tracking number είναι το HQ620747734GR και όπως φαίνεται στο site του ELTA COURIER είναι κολλημένο από 15/09 στην Θεσσαλονίκη.
Σημειωτέον ότι η παραγγελία μου έγινε 13/09 πληρώνοντας την ακριβή επιλογή μεταφορικών και αποστολή από warehouse Γαλλίας με καταληκτική ημερομηνία παραλαβής σήμερα 26/09.


Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία ενημέρωση,
Το δέμα ήρθε αλλά το προϊόν είναι ελαττωματικό, το AliExpress μου πρότεινε Returns/refunds με τα έξοδα αποστολής του πωλητή. Τα χρήματα μου όμως εγώ θα τα πάρω αφού παραλάβει στην Κίνα ο πωλητής, δηλαδή μετά από ένα μήνα και...;;;
Επίσης το ΕΛΤΑ δέχεται επιστροφή προϊόντων με χρέωση παραλήπτη που να συμπεριλάβει και το κόστος για tracking number ;

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...