Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παραγγέλνω από ebay (Κινέζος πωλητής, αποστολή δέματος με registered China Post). σήμερα βλέπω ότι παραδόθηκε τα ξημερώματα σε Μ.Δ. άλλης περιοχής, και παρέλαβε κάποιος πριν λίγα λεπτά (μα τόσο γρήγορα;;; ) . καλώ ΕΛΤΑ και τους εξηγώ το θέμα μου. μου λένε ότι συμβαίνει τέτοιο λάθος, σπάνια αλλά συμβαίνει, δηλαδή να έχει δώσει ο πωλητής λάθος tracking number. και να επικοινωνήσω μαζί του για να μου δώσει το σωστό. όλα κατανοητά μέχρι στιγμής.

τι γίνεται όμως όταν ο πωλητής ξεκινήσει τα μα-μου-σου-του (ή τσιν-τσον-τσαν-τσεν) και μου πει ότι παραδόθηκε το δέμα και "Άντε γεια!";

από ΕΛΤΑ δίνουν κάποια βεβαίωση ότι παραδόθηκε το δέμα με το τάδε tracking number στον Χι με διεύθυνση Ψι;

έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο θέμα;

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παραγγέλνω από ebay (Κινέζος πωλητής, αποστολή δέματος με registered China Post). σήμερα βλέπω ότι παραδόθηκε τα ξημερώματα σε Μ.Δ. άλλης περιοχής, και παρέλαβε κάποιος πριν λίγα λεπτά (μα τόσο γρήγορα;;; ) . καλώ ΕΛΤΑ και τους εξηγώ το θέμα μου. μου λένε ότι συμβαίνει τέτοιο λάθος, σπάνια αλλά συμβαίνει, δηλαδή να έχει δώσει ο πωλητής λάθος tracking number. και να επικοινωνήσω μαζί του για να μου δώσει το σωστό. όλα κατανοητά μέχρι στιγμής.

τι γίνεται όμως όταν ο πωλητής ξεκινήσει τα μα-μου-σου-του (ή τσιν-τσον-τσαν-τσεν) και μου πει ότι παραδόθηκε το δέμα και "Άντε γεια!";

από ΕΛΤΑ δίνουν κάποια βεβαίωση ότι παραδόθηκε το δέμα με το τάδε tracking number στον Χι με διεύθυνση Ψι;

έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο θέμα;

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

αν δεν του ζητησαν ταυτοτητα τοτε ευθυνη ειναι του ελτα.Αν καταλαβα καλα την περιπτωση.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν του ζητησαν ταυτοτητα τοτε ευθυνη ειναι του ελτα.Αν καταλαβα καλα την περιπτωση.

 

Νομίζω ότι ο φίλος λέει ότι δεν πήρε το δικό του πακέτο άλλος, αλλά ο κινέζος του έδωσε τράκινγκ άλλου, ο οποίος το παρέλαβε κανονικά αφού ήταν δικό του.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πιστεύω ότι μου έδωσε λάθος tn ο πωλητής (κατά λάθος και όχι επίτηδες) . του έστειλα μήνυμα, ελπίζω να έχω απάντηση μέχρι τέλος της εβδομάδας. θα ενημερώσω.

πάντως, αν κάποιος άλλος είχε αντίστοιχη περίπτωση, ας δώσει τα φώτα του.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

παραγγέλνω από ebay (Κινέζος πωλητής, αποστολή δέματος με registered China Post). σήμερα βλέπω ότι παραδόθηκε τα ξημερώματα σε Μ.Δ. άλλης περιοχής, και παρέλαβε κάποιος πριν λίγα λεπτά (μα τόσο γρήγορα;;; ) . καλώ ΕΛΤΑ και τους εξηγώ το θέμα μου. μου λένε ότι συμβαίνει τέτοιο λάθος, σπάνια αλλά συμβαίνει, δηλαδή να έχει δώσει ο πωλητής λάθος tracking number. και να επικοινωνήσω μαζί του για να μου δώσει το σωστό. όλα κατανοητά μέχρι στιγμής.

τι γίνεται όμως όταν ο πωλητής ξεκινήσει τα μα-μου-σου-του (ή τσιν-τσον-τσαν-τσεν) και μου πει ότι παραδόθηκε το δέμα και "Άντε γεια!";

από ΕΛΤΑ δίνουν κάποια βεβαίωση ότι παραδόθηκε το δέμα με το τάδε tracking number στον Χι με διεύθυνση Ψι;

έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο θέμα;

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Εχει συμβει και σε μενα. Πωλητης με εδωσε αλλο νουμερο αποστολης απο οτι θα επρεπε, συγκεκριμενα πηγε σε μια αλλη πολη. Τελικα μετα απο συννεοηση με τον πωλητη παραδεχτηκε το λαθος του και μου εδωσε το σωστο το οποιο εκανε εισοδο στην χωρα μετα απο 4 μερες

Σε περιπτωση που σου αρχισει τα κινεζικα ( δεν το συμφερει ) ειναι δικο του λαθος, καθοτι εχεις αλλη διευθυνηση δηλωμενη και εκεινος αλλου το εστειλε, οποτε σε περιπτωση διαφωνιας εσυ θα βγεις κερδισμενος

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται όμως όταν ο πωλητής ξεκινήσει τα μα-μου-σου-του (ή τσιν-τσον-τσαν-τσεν) και μου πει ότι παραδόθηκε το δέμα και "Άντε γεια!";

από ΕΛΤΑ δίνουν κάποια βεβαίωση ότι παραδόθηκε το δέμα με το τάδε tracking number στον Χι με διεύθυνση Ψι;

έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο θέμα;

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

 

Aφού έχεις επιβεβαιώσει ότι τα ΕΛΤΑ δε φταίνε πουθενά, θα ανοίξεις dispute κι αστόν να λέει τα μα μου σου του. Ο πωλητής είναι αναγκασμένος να στείλει το πακέτο στην διεύθυνση που έχεις δηλώσει στο paypal/ebay, απ'τη στιγμή που σου έδωσε ( αν ) λάθος tracking θα φανεί ότι το έστειλε αλλού oπότε και θα δικαιωθείς απ'το paypal ή το ebay.

Link to comment
Share on other sites

παραγγέλνω από ebay (Κινέζος πωλητής, αποστολή δέματος με registered China Post). σήμερα βλέπω ότι παραδόθηκε τα ξημερώματα σε Μ.Δ. άλλης περιοχής, και παρέλαβε κάποιος πριν λίγα λεπτά (μα τόσο γρήγορα;;; ) . καλώ ΕΛΤΑ και τους εξηγώ το θέμα μου. μου λένε ότι συμβαίνει τέτοιο λάθος, σπάνια αλλά συμβαίνει, δηλαδή να έχει δώσει ο πωλητής λάθος tracking number. και να επικοινωνήσω μαζί του για να μου δώσει το σωστό. όλα κατανοητά μέχρι στιγμής.

τι γίνεται όμως όταν ο πωλητής ξεκινήσει τα μα-μου-σου-του (ή τσιν-τσον-τσαν-τσεν) και μου πει ότι παραδόθηκε το δέμα και "Άντε γεια!";

από ΕΛΤΑ δίνουν κάποια βεβαίωση ότι παραδόθηκε το δέμα με το τάδε tracking number στον Χι με διεύθυνση Ψι;

έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο θέμα;

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Αν ο Κινεζος "κανει τον Κινεζο" προχωρα τσεκαρισμα στο Ebay πως δεν παρελαβες το δεμα σου. Πες τους οτι συμφωνα με το T/N που σου εδωσε, το δεμα παραδοθηκε, (θα το δουν και αυτοι) αλλα εσυ δεν παρελαβες τιποτα (ουτε υπεγραψες τιποτα φυσικα). Πιθανοτατα, αν εγινε σκοπιμα, ο Κινεζος θα εχει σταμπαριστει απο το Ebay. Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να χασεις τα λεφτα σου. Περιμενε ομως να δεις πρωτα τι θα σου πει. Μου συνεβη κι εμενα καποτε, το δεμα παρεληφθη απο αλλον, ζητησα απο τον Κινεζο το σωστο T/N, εκανε την παπια και σε δυο μερες το Ebay μου πιστωσε ολο το ποσον. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και την περίπτωση στο διπλανό θέμα (post #7473 και #7475)...

 

(ελπίζω να μην έχουμε και εδώ το ίδιο!)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... πιθανώς σε scam πωλητή έπεσα κι εγώ. δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που το κάνουν αυτό. αφού δεν παίρνουν τα λεφτά κατευθείαν, αλλά χρειάζεται αρκετός χρόνος (νομίζω τρίμηνο), χρόνος αρκετός για να διεκδικήσει τα χρήματα του ο πελάτης σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. ποντάρουν στο ότι κάποιοι δεν θα ασχοληθούν; ή ότι δεν θα προλάβουν να ασχοληθούν;

τεσπα, όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... πιθανώς σε scam πωλητή έπεσα κι εγώ. δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που το κάνουν αυτό. αφού δεν παίρνουν τα λεφτά κατευθείαν, αλλά χρειάζεται αρκετός χρόνος (νομίζω τρίμηνο), χρόνος αρκετός για να διεκδικήσει τα χρήματα του ο πελάτης σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. ποντάρουν στο ότι κάποιοι δεν θα ασχοληθούν; ή ότι δεν θα προλάβουν να ασχοληθούν;

τεσπα, όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Στο ΕΒΑΥ τα παίρνουν αμέσως τα χρήματα οι πωλητές, στο ALI τους δίνουν τα χρήματα όταν πεις ότι το παρέλαβες.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

στο ebay τα χρήματα δεν τα παίρνουν αμέσως. είναι σε διαδικασία pending funds και περνάνε στον λογαριασμό του seller αφότου επιβεβαιώσει ο πελάτης ότι παρέλαβε.

https://pages.ebay.com/seller-center/service-and-payments/funds-availability.html

οπότε είναι τουλάχιστον ανόητο να προσπαθεί κάποιος να κερδίσει χρήματα με αυτόν τον τρόπο, μόνο χρόνο χάνει και επιπλέον ξενερώνει ο πελάτης.

για το Ali δεν ξέρω την διαδικασία.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια οτι εχω παραγγειλει απο aliexpress μεσα σε 14 μερες ακριβως παραλαμβανω..Μου κανε εντυπωση, βεβαια μικρης αξιας αγορες μεχρι 20 ευρω!!

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια οτι εχω παραγγειλει απο aliexpress μεσα σε 14 μερες ακριβως παραλαμβανω..Μου κανε εντυπωση, βεβαια μικρης αξιας αγορες μεχρι 20 ευρω!!

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με ποια μεταφορική,Ali standar shipping η chine post

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Banggood το έστειλε με ταχυδρομείο Ταϋλάνδης, παρέλαβα σε 7 ημέρες από τη στιγμή που φάνηκε στο tracking. Προσωπικά, δεν θυμάμαι να έχω παραλάβει πιο γρήγορα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

Θελω να πάρω ενα smartwatch απο gearbest αξίας 27 ευρώ. Είμαι ασφαλής με Belgium post. Οι άλλοι μέθοδοι είναι 17 και 27 ευρώ αντίστοιχα. Πολύ τσιμπημένες για την αξία της συσκευής 4a6a2f5371a09393a0544176f36ed868.jpg

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

Θελω να πάρω ενα smartwatch απο gearbest αξίας 27 ευρώ. Είμαι ασφαλής με Belgium post. Οι άλλοι μέθοδοι είναι 17 και 27 ευρώ αντίστοιχα. Πολύ τσιμπημένες για την αξία της συσκευής

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

αγορασε το με belgium post

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά παραγγέλνω από Lightinthebox και πρώτη φορά επίσης με Βelgium post και σπάω το ρεκόρ μου... Παρήγγειλα την προηγούμενη Δευτέρα και σήμερα θα το είχα το δέμα, αν με έβρισκε σπίτι ο ταχυδρόμος... Smartwatch αξίας 52 ευρώ συνολικά, ούτε τελωνείο, ούτε τίποτα και κυρίως ταχύτατα... Ευχάριστη έκπληξη!
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... πιθανώς σε scam πωλητή έπεσα κι εγώ. δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που το κάνουν αυτό. αφού δεν παίρνουν τα λεφτά κατευθείαν, αλλά χρειάζεται αρκετός χρόνος (νομίζω τρίμηνο), χρόνος αρκετός για να διεκδικήσει τα χρήματα του ο πελάτης σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. ποντάρουν στο ότι κάποιοι δεν θα ασχοληθούν; ή ότι δεν θα προλάβουν να ασχοληθούν;

τεσπα, όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Λοιπόν, επικοινώνησα με την PayPal μέσω email, έχουν καταγράψει το γεγονός ότι έχει παραδοθεί στην τάδε Μ.Δ. (φαίνεται στο tracking number) ενώ εγώ μένω σε άλλη περιοχή. Μέσα στο κατεβατό που είχα ως απάντηση, με τα βήματα πώς θα ζητήσω refund έγραψαν και το παρακάτω κείμενο:

"You don’t have to worry, If worst case happens and your item will not arrive after the estimated delivery date which is by*June 06,*then you need to open an item not received request for your protection so that you can get your money back.

We will also have the*seller accountable if the item will not be delivered to you and we will document everything of your experience with this seller. We will also contact the seller in your behalf*to inform them the situation."

και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι στο απαντητικό email μού έγραψαν να αφήσω αρνητική αξιολόγηση στον πωλητή αν τελικά δεν παραλάβω ώστε να προστατευθούν και οι υπόλοιποι αγοραστές! :D

οπότε... για την συγκεκριμένη αγορά θα ενημερώσω γύρω στις 10 Ιουνίου.

καλημέρα :)

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά παραγγέλνω από Lightinthebox και πρώτη φορά επίσης με Βelgium post και σπάω το ρεκόρ μου...

Να υποθέσω ότι είχες επιλέξει απλό συστημένο και -ίσως, για ασφάλεια- και την επιλογή για ασφάλεια τελωνείου...;

οπότε... για την συγκεκριμένη αγορά θα ενημερώσω γύρω στις 10 Ιουνίου.

Αν ο πωλητής έχει... σκάσει την έκπληξη και σε άλλους ατυχείς αγοραστές και γίνει αντιληπτό από το ebay, πιστεύω ότι θα σε αποζημιώσουν ταχύτερα. Σε παρόμοια περίπτωση, που ο seller είχε μαζέψει τα λεφτά των καλόπιστων αγοραστών και εξαφανιστεί, το ebay μου έκανε κατευθείαν refund σχεδόν αμέσως αφού άνοιξα το σχετικό dispute..

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι είχες επιλέξει απλό συστημένο και -ίσως, για ασφάλεια- και την επιλογή για ασφάλεια τελωνείου...;

 

Kαλημέρα. Ναι ακριβώς απλό συστημένο, plus την ασφάλεια τελωνείου... Γύρω στα 4 ευρώ επιπλέον βγήκε, αλλά εν τέλει άξιζε με χίλια!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πωλητής έχει... σκάσει την έκπληξη και σε άλλους ατυχείς αγοραστές και γίνει αντιληπτό από το ebay, πιστεύω ότι θα σε αποζημιώσουν ταχύτερα. Σε παρόμοια περίπτωση, που ο seller είχε μαζέψει τα λεφτά των καλόπιστων αγοραστών και εξαφανιστεί, το ebay μου έκανε κατευθείαν refund σχεδόν αμέσως αφού άνοιξα το σχετικό dispute..

Πράγματι, ισχύει αυτό, το ίδιο έπαθα πέρσι και σε λιγότερο από εβδομάδα είχα τα λεφτά μου πίσω από το eBay.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μετά από 60 μέρες από την παραγγελία, άνοιξα ticket στο Gearbest και τώρα οι Κινέζοι το ψάχνουν με τους Ολλανδούς να δουν τι απέγινε το πακέτο μου.

 

Λογικά θα βγεί χαμένο.. Σε τέτοια περίπτωση πως θα αντιδράσει το κατάστημα; Σε οτιδήποτε άλλο εκτός από αποστολή νέου δωρεάν η επιστροφή χρημάτων 100% προχωράω σε dispute στο PayPal;

Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230i -> Nokia C7-00
Link to comment
Share on other sites

Σπέρες παιδιά.

 

Έκανα μια παραγγελία 3 πακέτα (priority direct mail) στις 17 του μηνός απο Banggood. To 17track ενεργοποιήθηκε πριν απο 4 μέρες (έλεγε pre-advised μεχρι τότε). Η εξέλιξη ήταν νορμάλ, συγκεκριμμένα στην αναζήτηση απο ΕΛΤΑ:

 

27/4/2018, 01:40:07 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

26/4/2018, 15:52:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

26/4/2018, 15:37:19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

26/4/2018, 14:57:30 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

26/4/2018, 09:45:51 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Σήμερα το βράδυ που ξανακοιτάω στον εντοπισμό αντικειμένου βλέπω στα 2 πακέτα να λέει:

 

27/4/2018, 07:18:55 Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

ενώ το 3ο είχε μείνει στο Κ.Δ Θεσσαλονίκης.

 

Το θέμα είναι ότι είμαι σε νομό στη βόρεια Ελλάδα, καμία σχέση με Ηράκλειο. Δυστυχώς το είδα μετά τις 8:00 το βράδυ που κλείνει το support του ΕΛΤΑ. Τα 2 πακέτα που λένε Ηράκλειο ήταν απο HK warehouse ενώ το άλλο που λέει ακόμα Κ.Δ Θεσσαλονίκης ήταν απο CN.

 

Τι μπορεί να έχει παιχτεί? Μου έδωσαν λάθος tracking number? Έβαλαν λαθος διεύθυνση απο BG? Λέει ότι να ναι ο εντοπισμός των ΕΛΤΑ? Τα σκάτωσαν τα ΕΛΤΑ και στέλνουν όπου να ναι? Στο BG o λογαριασμός μου έχει δηλωμένη σωστή διεύθυνση απ΄την αρχή.

 

Πως να κινηθώ? Επικοινωνία με ΕΛΤΑ ή BG πρώτα? Να το αφήσω έτσι μέχρι να δω πως θα καταλήξει? Έπεσε και Σ/Κ ρε γμτ.

 

Όποιος έχει εμπειρία με BG ας ρίξει μια γνώμη.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σπέρες παιδιά.

 

Έκανα μια παραγγελία 3 πακέτα (priority direct mail) στις 17 του μηνός απο Banggood. To 17track ενεργοποιήθηκε πριν απο 4 μέρες (έλεγε pre-advised μεχρι τότε). Η εξέλιξη ήταν νορμάλ, συγκεκριμμένα στην αναζήτηση απο ΕΛΤΑ:

 

27/4/2018, 01:40:07 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

26/4/2018, 15:52:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

26/4/2018, 15:37:19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

26/4/2018, 14:57:30 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

26/4/2018, 09:45:51 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Σήμερα το βράδυ που ξανακοιτάω στον εντοπισμό αντικειμένου βλέπω στα 2 πακέτα να λέει:

 

27/4/2018, 07:18:55 Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

ενώ το 3ο είχε μείνει στο Κ.Δ Θεσσαλονίκης.

 

Το θέμα είναι ότι είμαι σε νομό στη βόρεια Ελλάδα, καμία σχέση με Ηράκλειο. Δυστυχώς το είδα μετά τις 8:00 το βράδυ που κλείνει το support του ΕΛΤΑ. Τα 2 πακέτα που λένε Ηράκλειο ήταν απο HK warehouse ενώ το άλλο που λέει ακόμα Κ.Δ Θεσσαλονίκης ήταν απο CN.

 

Τι μπορεί να έχει παιχτεί? Μου έδωσαν λάθος tracking number? Έβαλαν λαθος διεύθυνση απο BG? Λέει ότι να ναι ο εντοπισμός των ΕΛΤΑ? Τα σκάτωσαν τα ΕΛΤΑ και στέλνουν όπου να ναι? Στο BG o λογαριασμός μου έχει δηλωμένη σωστή διεύθυνση απ΄την αρχή.

 

Πως να κινηθώ? Επικοινωνία με ΕΛΤΑ ή BG πρώτα? Να το αφήσω έτσι μέχρι να δω πως θα καταλήξει? Έπεσε και Σ/Κ ρε γμτ.

 

Όποιος έχει εμπειρία με BG ας ρίξει μια γνώμη.

 

Ευχαριστώ.

Η απάντηση από άλλο νήμα ίδια περίπτωση με σένα, όλα καλά μην αγχώνεσαι.

Τα ΕΛΤΑ έχουν κέντρο διανομής (Κ.Δ.) στο Ηράκλειο Αττικής. :p:p:p . Πριν φύγουν για ΚΔ Θεσσαλονίκης περνάνε από εκεί.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα απο E global central Europe σε ποιο site μπορουμε να παρακολουθουμε την παραγγελια?νομιζω δεν γινεται απo 17track η track cheker.Επισης στελνουν tracking number κι αυτοι οπως τα κινεζομαγαζα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...