Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλη αυτή η καθυστέρηση οφείλεται στο γεγονός ότι ξεκίνησαν απροετοίμαστοι την εφαρμογή της νομοθεσίας (και των νέων εξόδων), με αποτέλεσμα να μπαίνει καθημερινά στο τελωνείο μεγάλος αριθμός αριθμός δεμάτων που σημαίνει καθυστέρηση στον εκτελωνισμό και, το χειρότερο, μεγαλύτερη καθυστέρηση στο άνοιγμα των σάκων με τα δέματα.

 

Απλά, συνηθισμένη ελληνική πραγματικότητα.

Γίνομαι γραφικός, αλλά είναι απίστευτο το ότι κάθε χρόνο γίνεται ολοένα και χειρότερη η κατάσταση σε αυτόν τον τομέα.

 

Στα "θετικά", χθες παρέλαβα μικροδεμα με unregistered China Post στις 28 μέρες (για λίγο λογικά δεν πρόλαβε την Παρασκευή). Ο παραλογισμός του να έρχονται τα φθηνά δεματα πιο γρήγορα από τα συστημένα είναι μια ακόμα πρωτοτυπία.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο το ενα ακρο στο αλλο

 

Απο κινα ελλαδα μεσω ολλανδιας και παραδοση σε 7 ημερες

KATERINIS - ELTA, ITEM TO BE DELIVERED

2017-10-17 07:35

KATERINIS - ELTA, ITEM ARR KATERINIS - ELTA

2017-10-17 07:09

K D. THESSALONIKIS, ITEM IN CONTA K D. THESSALONIKIS

2017-10-17 02:34

K D. THESSALONIKIS, ITEM UNLOADED

2017-10-17 02:07

K D. THESSALONIKIS, ITEM ARR K D. THESSALONIKIS

2017-10-16 22:00

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-10-16 18:06

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-10-16 14:35

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-10-16 12:40

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-10-16 12:35

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-10-16 12:17

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-10-16 09:13

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-10-16 06:12

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2017-10-12 20:08

Origin Country - Netherlands

The item has been processed in the country of destination

2017-10-16 09:12

The consignment has arrived in the country of destination

2017-10-16 08:43

The item has arrived in the country of destination

2017-10-16 08:43

The item is on transport to the country of destination

2017-10-13 16:44

The item is processed at the PostNL sorting center

2017-10-12 20:09

The item is at the PostNL sorting center

2017-10-12 20:08

The item is pre-advised

2017-10-09 10:40

 

 

Απο κινα ολλανδια ελλαδα και αναμονη στο αεροδρομιο απο 29 Αυγουστου

 

Origin Country - Netherlands

The item has arrived in the country of destination

2017-08-29 09:40

The item is on transport to the country of destination

2017-08-26 07:53

The item is at the PostNL sorting center

2017-08-25 15:45

The item is processed at the PostNL sorting center

2017-08-25 15:45

The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2017-08-25 08:30

The item has arrived in the transit airport

2017-08-23 07:41

The item has left the originating country

2017-08-22 04:10

The item is ready for shipment

2017-08-22 01:04

The item is lodged to airport warehouse in originating country

2017-08-21 19:39

The item is pre-advised

2017-08-21 03:30

Link to comment
Share on other sites

Νεο ρεκορ!(Θετικο)

 

Παραγγελια απο gearbest (ενα mouse) ηρθε σπιτι σε 10 μερες ακριβως χωρις τελωνειο!

 

Απλο,unregistered.Τελικα αυτη ειναι η καλυτερη μεθοδος αυτη τη στιγμη για μικρης αξιας

Link to comment
Share on other sites

Γίνομαι γραφικός, αλλά είναι απίστευτο το ότι κάθε χρόνο γίνεται ολοένα και χειρότερη η κατάσταση σε αυτόν τον τομέα.

 

Στα "θετικά", χθες παρέλαβα μικροδεμα με unregistered China Post στις 28 μέρες (για λίγο λογικά δεν πρόλαβε την Παρασκευή). Ο παραλογισμός του να έρχονται τα φθηνά δεματα πιο γρήγορα από τα συστημένα είναι μια ακόμα πρωτοτυπία.

 

 

Συμφωνώ με τα δύο συμπεράσματά σου.

Δυστυχώς, εκεί καταντήσαμε ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με Unregistered από Μαλαισία (ebay) το είχα στα χέρια μου (επαρχιακή πόλη β. ελλάδας) σε 13 μέρες ακριβώς (συμπεριλαμβανομένου Σ/Κ).

Μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι αληθεια οτι απο banggood με Priority Direct Mail δεν πληρωνουμε τελωνιο? Και αν ναι γιατι?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διάθεση υπεράσπισης του τέλους των 15€, πιστεύω ότι γνωρίζεις την τελωνειακή νομοθεσία και ότι ένα δέμα από τρίτη χώρα, που μπαίνει στο τελωνείο για οποιοδήποτε λόγο, πρέπει να εκτελωνιστεί.

 

Η διαδικασία μπορεί να γίνει είτε από τα ΕΛΤΑ είτε από δικό σου εκτελωνιστή είτε από τον παραλήπτη, εάν βρίσκεται στην περιοχή της Αττικής και έχει τη διάθεση και τι χρόνο.

Εάν σκεφτείς ότι οι ιδιώτες εκτελωνιστές χρεώνουν αμοιβή από 55€ και πάνω, για την ίδια διαδικασία, στις περιπτώσεις αποστολής του δέματος με εταιρείες courier, τότε το τέλος (15€) των ΕΛΤΑ ακούγεται αρκετά φτηνότερο.

 

Θα μου πεις, σαν αντίλογο ότι, το τέλος εκτελωνισμού δεν θα έπρεπε να έχει αυτή την κλιμάκωση αλλά κάποια άλλη, και ίσως θα συμφωνούσα, αλλά η διαδικασία εκτελωνισμού είναι η ίδια για όλη την ΕΕ και ο τελωνειακός Κώδικας ισχύει από το 2001.

Στο λεω επειδη δουλευω στην κεντρικη διαλογη του Βελγιου και στην Γαλλια καποιες φορες το χρονο.

Οτι ισχυει στην μια χωρα ισχυει και στην αλλη, και σιγουρα ισχυει στην Φινλαδια που εκανα εκπαιδευση. Αυτες οι χωρες οπως γνωρισεις ειναι στην ΕΕ

Οταν ερχεται αντικειμενο εκτος ΕΕ που τηρει τις προυπουθεσεις να εκτελωνιστει, αποστελετε στον ιδιοκτητη ειδοποιηση να προσκομισει παραστατικο, και βαση αυτου πληρωνει το ΦΠΑ που αναλογει...Στην Φινλαδια ουτε καν αυτο. Μηνυμα στο κινητο και με μια εφαρμογη το δηλωνεις και απο εκει και υστερα αφαιρει τα χρηματα απο το λογαριασμο σου. Αυτο και μονο αυτο. Ουτε προσθετο τελος 15 ευρω ουτε τιποτα αλλο. Οποτε οπως καταλαβες το προσθετο τελος ειναι μια "αλχημεια" του ΕΛΤΑ και τιποτα αλλο. Καμοια σχεση με τις οδηγιες τις ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Ουτε προσθετο τελος 15 ευρω ουτε τιποτα αλλο. Οποτε οπως καταλαβες το προσθετο τελος ειναι μια "αλχημεια" του ΕΛΤΑ και τιποτα αλλο. Καμοια σχεση με τις οδηγιες τις ΕΕ

Πολύ σωστός! Και μην ξεχνάμε και το άλλο κερατιάτικο, το γνωστό 3-ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που το λέω αλλά με ενάμιση μήνα κολλημένος (και καλά είναι στον δρόμο ενώ με τηλεφώνημα μου στα ΕΛΤΑ μου είπαν οτι είναι αεροδρόμιο, όμως το tracking δεν είναι ενημερωμένο) γιατί εγώ να μη ζητήσω τα λεφτά μου πίσω και να ξανακάνω την παραγγελία μου από την αρχή? Γιατί εγώ βλέπω αυτούς που κάνανε παραγγελία από τέλος Σεπτέμβρη και μετά να παραλαμβάνουν άμεσα, μέσα σε 15 το πολύ μέρες, και εμάς τους υπόλοιπους που κάναμε τέλος Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη να μην παραλαμβάνουμε. Και κάνω εικόνα στο μυαλό μου τον σάκο με το δεματάκι μου - ανάμεσα με τόσα άλλα - σε μια γωνία και συνεχώς να έρχονται νέοι σάκοι και να μπαίνουν από πάνω, από πάνω και ξανά μανά από πάνω.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω παρελαβα σε 11 μερες, θα κανεις dispute στις 15 μερες; αντε κανε, οταν χασεις τα λεφτα σου και σε διωξουν και απο το paypal μετα θα μπεις στο θεμα του paypal και θα κανεις παραπονα. Δεν υπαρχει συμβολαιο να σου λεει θα παραλαβεις σε 16 μερες, απο Κινα ερχονται..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παρελαβα σε 11 μερες, θα κανεις dispute στις 15 μερες; αντε κανε, οταν χασεις τα λεφτα σου και σε διωξουν και απο το paypal μετα θα μπεις στο θεμα του paypal και θα κανεις παραπονα. Δεν υπαρχει συμβολαιο να σου λεει θα παραλαβεις σε 16 μερες, απο Κινα ερχονται..

 

Αγαπητέ, διάβασες τι γράφω? Μιλάω για ενάμιση μήνα. 45 μέρες ίσως και παραπάνω. Δε μιλάω για 15 ημέρες. Οι αγορές μου από Κίνα είναι πάνω από 10 χρόνια, οπότε γνωρίζω ότι δεν έρχονται τα δέματα σε 10 με 15 μέρες πλην ευχάριστων εκπλήξεων ή αν θέλεις θαύματος των Ελληνικών ταχυδρομείων.

Πέραν αυτών, από το paypal γιατί να με διώξουν όταν ο πωλητής με ενημέρωσε κατά την παραγγελία μου οτι ο εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης είναι "The package should normally take 10-25 business days to arrive". Όχι 45.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κλείσει 60 μέρες μην κάνεις τίποτα το πιο πιθανό είναι να χάσεις. Μετά τους 2 μήνες μπορείς να κάνεις dispute.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και 60 ειναι εντος του προβλεπομενου. Κανε, με το καλο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα ένα smartwatch από Gearbest 06/09/2017, χωρίς πρώτα να έχω συμβουλευτεί αυτό το νήμα. Βλακεία μου. Μέχρι τώρα μου βγάζει αυτά στο tracking...

 

Netherlands Post Registered: Sep 06, 2017 14:25:22 PM PST Download Invoice

Tracking Number: RS932321726NL By Update: Sep 06, 2017 14:25:22 PM PST

View Tracking Message

 

2017-09-08 02:00:00The item is pre-advised

2017-09-18 08:55:00The item is processed at the Postnl sorting center

2017-09-18 08:55:00The item is at the PostNL sorting center

2017-09-19 07:29:00The item is on transport to the country of destination

 

Έχει κολλήσει εδώ και ένα μήνα περίπου εκεί. Είμαστε σε καλό δρόμο; Θα αργήσει πολύ ακόμα; Θα κολλήσει άλλο τόσο στο τελωνείο; Η εμπειρία τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κλείσει 60 μέρες μην κάνεις τίποτα το πιο πιθανό είναι να χάσεις. Μετά τους 2 μήνες μπορείς να κάνεις dispute.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όταν λέτε μπορείς? Τι εννοείτε? Το ορίζει κάποιος αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πέραν αυτών, από το paypal γιατί να με διώξουν όταν ο πωλητής με ενημέρωσε κατά την παραγγελία μου οτι ο εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης είναι "The package should normally take 10-25 business days to arrive". Όχι 45.

 

Αυτό ακριβώς σου λέει ο Roid_rage, δε σου είπε ο πωλητής θα έρθει σε 25 το πολύ εργάσιμες o κόσμος να χαλάσει αλλά ότι συνήθως κάνει τόσο. Δε σου φταίει ο πωλητής για τις καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ. Συνήθως ναι τόσο έκανε και το ξέρεις κι ο ίδιος αφου ασχολείσαι χρόνια όπως λες αλλά εδώ και κάτι μήνες αν παραλάβεις συστημένο κάτω από 1 μήνα είσαι απλά τυχερός.

 

Όσο για το dispute, σαφέστατα δε σε αποτρέπει κανείς να ανοίξεις ακόμα κι απ'τη πρώτη εβδομάδα αλλά είναι 100% ότι θα καθυστερήσει να προχωρήσει εως ότου κλείσεις τουλάχιστον 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ολες και αλλες,εχει κανεις εμπειρια απο aliexpress ?ρωταω γιατι συνομιλαω με ενα κινεζο και μου διαβεβαιωνει οτι στελνει στην ΕΕ πακετα με dhl (23 ευρω)χωρις τελωνειο,προκειται για τηλεφωνο αξιας 250 ευρω,για πειτε......?

https://www.aliexpress.com/store/3010045?spm=a2g0s.13010208.99999999.258.Brokwk αυτος ειναι και εχει καλα feedback

 

Απο οτι ειδα τα στελνει με dhl στην αγγλια και απο εκει στην dhl της ελλαδας

 

Ισως να μην υπαρχει προβλημα τελωνειου , ομως οπως διαβασα απο πολλα παιδια οταν ερχεται απευθειας στην dhl ελλαδας απο κινα το τελωνειο ειναι σίγουρο και ο εκτελωνισμος πολυ ποιο δαπανηρος απο τον ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια απο ebay με γερμανο πωλητη απο γερμανια αποστολη με απλο ταχυδρομειο το φερνουν τα ελτα εδω??
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μαγαζί στο αλι έχει ξανά αναφερθεί ότι δεν περνάει τελωνείο το δέμα δεν έρχεται απευθείας Ελλάδα κάπου στην Ευρώπη κάνει στάση και μετά Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια απο ebay με γερμανο πωλητη απο γερμανια αποστολη με απλο ταχυδρομειο το φερνουν τα ελτα εδω??

 

Ελπίζω όντως, ο πωλητής να είναι Γερμανός, και οχι "Γερμανός", και σου αποσταλεί από τον φίλτατο Τσάουν-Λί εκ "Γερμανίας".. προσοχή παιδιά από το ebay. Δεν σε αμφισβητώ. Να προφυλάξω θέλω.

Ναι, τα ΕΛΤΑ το φέρνουν εφόσον δεν λέει κάτι για DHL κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα σε ολους ολες και αλλες,εχει κανεις εμπειρια απο aliexpress ?ρωταω γιατι συνομιλαω με ενα κινεζο και μου διαβεβαιωνει οτι στελνει στην ΕΕ πακετα με dhl (23 ευρω)χωρις τελωνειο,προκειται για τηλεφωνο αξιας 250 ευρω,για πειτε......?

https://www.aliexpress.com/store/3010045?spm=a2g0s.13010208.99999999.258.Brokwk αυτος ειναι και εχει καλα feedback

 

Η DHL εκτελωνίζει μόνη της τα δέματα. Ο πωλητής να πουλήσει θέλει, κι εσύ πολύ καλά κάνεις και ρωτάς εδώ βέβαια.

Βρες τριγωνική, όπου στη διαδρομή, στην Ευρωπαϊκή αποθήκη του καταστήματος, αλλάζει το tracking number σε Ευρωπαϊκό. Μόνο έτσι δεν θα πληρώσεις τελωνείο. Προτείνω ανεπιφύλακτα banggood με priority. 100% αποφυγή τελωνείου.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που το λέω αλλά με ενάμιση μήνα κολλημένος (και καλά είναι στον δρόμο ενώ με τηλεφώνημα μου στα ΕΛΤΑ μου είπαν οτι είναι αεροδρόμιο, όμως το tracking δεν είναι ενημερωμένο) γιατί εγώ να μη ζητήσω τα λεφτά μου πίσω και να ξανακάνω την παραγγελία μου από την αρχή? Γιατί εγώ βλέπω αυτούς που κάνανε παραγγελία από τέλος Σεπτέμβρη και μετά να παραλαμβάνουν άμεσα, μέσα σε 15 το πολύ μέρες, και εμάς τους υπόλοιπους που κάναμε τέλος Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη να μην παραλαμβάνουμε. Και κάνω εικόνα στο μυαλό μου τον σάκο με το δεματάκι μου - ανάμεσα με τόσα άλλα - σε μια γωνία και συνεχώς να έρχονται νέοι σάκοι και να μπαίνουν από πάνω, από πάνω και ξανά μανά από πάνω.

 

Γιατί και ο πωλητής βλέπει ότι το δέμα σου έχει φτάσει στη χώρα προορισμού και δεν θα σου κάνει επιστροφή χρημάτων.

Δεν ευθύνεται αυτός για το μπάχαλο που γίνεται εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, διάβασες τι γράφω? Μιλάω για ενάμιση μήνα. 45 μέρες ίσως και παραπάνω. Δε μιλάω για 15 ημέρες. Οι αγορές μου από Κίνα είναι πάνω από 10 χρόνια, οπότε γνωρίζω ότι δεν έρχονται τα δέματα σε 10 με 15 μέρες πλην ευχάριστων εκπλήξεων ή αν θέλεις θαύματος των Ελληνικών ταχυδρομείων.

Πέραν αυτών, από το paypal γιατί να με διώξουν όταν ο πωλητής με ενημέρωσε κατά την παραγγελία μου οτι ο εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης είναι "The package should normally take 10-25 business days to arrive". Όχι 45.

Παντως απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι ψωνιζεις απο κινα οχι 10 χρονια αλλα 10 μερες. Η οτι ψωνισες μια φορα πριν απο 10 χρονια και μια δευτερη τωρα.

 

Τι δουλεια εχει ο πωλητης,που θελεις να του κανεις και dispute,αν τον παιζουν εδω οι δικοι μας?

 

Διαβασε καλυτερα 10-20 σελιδες απο αυτο το thread να δεις τι παιζει με Κινα εδω και μισο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ολες και αλλες,εχει κανεις εμπειρια απο aliexpress ?ρωταω γιατι συνομιλαω με ενα κινεζο και μου διαβεβαιωνει οτι στελνει στην ΕΕ πακετα με dhl (23 ευρω)χωρις τελωνειο,προκειται για τηλεφωνο αξιας 250 ευρω,για πειτε......?

https://www.aliexpress.com/store/3010045?spm=a2g0s.13010208.99999999.258.Brokwk αυτος ειναι και εχει καλα feedback

 

Φίλε έχω πάρει από το συγκεκριμένο,αξιόπιστος βάση τελωνείου, σε 3-5 μέρες το είχα, ΑΛΛΑ παρόλο που έχουμε DHL στη Λαμία μου την έβγαζε Remote Area και το πήρα από Αθήνα γιατί θέλανε αλλά 30 να το στείλουν Λαμία (Το Καλό είναι ότι ο πωλητής με ειδοποίησε ότι είναι remote area πριν την αποστολή και με ρώτησε αν θέλω τα λεφτά πίσω) Ιδού το τρακινκ :7084032126

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα. Ας βάλω και εγώ το δικό μου λιθαράκι για ενημέρωση.

Αγορά κινητού και θήκες (2 δέματα) απο Bangood με priority direct mail ήρθαν σε 10 μέρες περίπου, συστημένα και χωρίς τελωνείο, ούτε άλλα έξοδα.

Πριν κάνω την αγορά τους ρώτησα οτι αν σε περίπτωση πάει κάτι στραβά και χρεωθώ τελωνείο παρόλο που έχω επιλέξει αυτή τη μέθοδο αποστολής τι γίνεται ? Μου απάντησαν οτι τότε θα το πληρώσω εγώ και όταν τους προσκομίσω τα απαραίτητα έγγραφα θα μου το επιστρέψουν.

Τελικά όλα μια χαρά.......Επίσης το κινητό ήρθε και πολύ καλά προστατεύμενο αλλά και όπως το περιγράφανε..(με Global Rom).

 

Καλές αγορές!

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι ψωνιζεις απο κινα οχι 10 χρονια αλλα 10 μερες. Η οτι ψωνισες μια φορα πριν απο 10 χρονια και μια δευτερη τωρα.

 

Τι δουλεια εχει ο πωλητης,που θελεις να του κανεις και dispute,αν τον παιζουν εδω οι δικοι μας?

 

Διαβασε καλυτερα 10-20 σελιδες απο αυτο το thread να δεις τι παιζει με Κινα εδω και μισο χρονο.

Εννοείται ότι οι περισσότεροι που αγοράζουμε από εξωτερικό, είμαστε απλοί και περιστασιακοί αγοραστές και δε γίνεται να ξέρουμε πολλά πράγματα, σχετικά με την κατάσταση.

Ένα κατάστημα όμως, που το επαγγελματικό του αντικείμενο είναι οι πωλήσεις στο εξωτερικό και χρησιμοποιεί ταχυδρομικές υπηρεσίες για αυτό, σίγουρα ξέρει πολύ περισσότερα. Ένα κατάστημα λοιπόν, που πουλάει εκατοντάδες προϊόντα καθημερινά, στην Ελλάδα μόνο, είναι δυνατόν να μην ξέρει την κατάσταση; Κι αν την ξέρει και παρόλα αυτά δηλώνει "10-25 εργάσιμες" χρόνο παράδοσης, ενώ ξέρει τις πιθανότητες για να συμβεί κάτι τέτοιο, πώς μπορούμε να πούμε ότι δε φταίει και "τι δουλειά έχει ο πωλητής";

Φυσικά και φροντίζει να αναφέρει κάπου στο κάτω μέρος ότι αυτό είναι μόνο μια εκτίμηση και ότι ο χρόνος παράδοσης είναι εκτός του ελέγχου τους, αλλά ξέρει πολύ καλά τις πιθανότητες να επαληθευτούν οι υποσχέσεις του, όπως και το πώς θα επηρεαστούν οι πωλήσεις του, αν πει την αλήθεια.

Μην τους βγάζουμε και λάδι, ενώ ξέρουμε (τουλάχιστον κάποιες από) τις λαδιές τους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...