Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν ΔΕΝ είναι τυποποιημένο μνμ. Δεν ξέρω τι έγινε και άλλαξαν πολλές αποστολές από dpd σε registered mail,όσο και να κόστιζαν. Επίσης γράφουν για refund 50$ αν περάσουν τελωνείο. Σε ακριβά πράγματα το αληθινό ποσό που θα πληρώσεις θα είναι πολλαπλάσιο.

Οπότε οι λύσεις είναι:

Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με τελωνείο. Το πληρώνουμε και ζητάμε αποζημίωση μέσω PayPal μιας και άλλαξαν τρόπο αποστολής χωρίς καν να ρωτήσουν και με δική του πρωτοβουλία.

Το αφήνουμε να γυρίσει πίσω και παίρνουμε full refund(?).

 

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι καλά...refund από το Gearbest... Χαχαχα... Είχα κάνει παράγγειλα ένα τηλέφωνο και έπειτα από ticket που άνοιξα για καθυστέρηση αποστολής, μου είπαν και εμένα τα γνωστά, ότι δεν μπορούν πλέον με DPDUK ( EU Express ) παρόλο που την είχα πληρώσει, μόνο με απλό ταχυδρομείο ή DHL. Φυσικά αρνήθηκα και ζήτησα refund. Από 9/10/17 που τάχα μου, μου έχουν κάνει refund ( έτσι ισχυρίζονται, ότι το έχουν κάνει από 9/10/17 ακόμα και στο καινούργιο ticket που άνοιξα ) ως τώρα που γράφω ούτε mail refund μου έχει έρθει, ούτε φυσικά δεν φαίνεται κανένα refund στο Paypal. Γι'αυτό ΜΑΚΡΙΑ από Gearbest φίλοι μου. ΜΑΚΡΙΑ....

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά...refund από το Gearbest... Χαχαχα... Είχα κάνει παράγγειλα ένα τηλέφωνο και έπειτα από ticket που άνοιξα για καθυστέρηση αποστολής, μου είπαν και εμένα τα γνωστά, ότι δεν μπορούν πλέον με DPDUK ( EU Express ) παρόλο που την είχα πληρώσει, μόνο με απλό ταχυδρομείο ή DHL. Φυσικά αρνήθηκα και ζήτησα refund. Από 9/10/17 που τάχα μου, μου έχουν κάνει refund ( έτσι ισχυρίζονται, ότι το έχουν κάνει από 9/10/17 ακόμα και στο καινούργιο ticket που άνοιξα ) ως τώρα που γράφω ούτε mail refund μου έχει έρθει, ούτε φυσικά δεν φαίνεται κανένα refund στο Paypal. Γι'αυτό ΜΑΚΡΙΑ από Gearbest φίλοι μου. ΜΑΚΡΙΑ....

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ίδιο το gearbest είναι απίθανο να σου κάνει refund το PayPal όμως αν βάλεις με σειρά τα δεδομένα και έχεις δίκιο σε αποζημιώνει.

Εσύ πρόλαβες και σε ενημέρωσαν τι θα κάνουν σε αντίθεση με εμένα και άλλους που άλλαξαν μόνοι τους τρόπο αποστολής και δεν ρώτησαν καν αν θέλω να το ξαναστειλουν με αυτόν τον τρόπο ή όχι, ένα μήνα μετά.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνανε λίγο πουτ#€& οι Κινέζοι....

 

Οκ την πάτησαν στην Αγγλία κ τους γύρισαν πίσω τι έργο είδαν κ τα έστειλαν χωρίς να ρωτήσουν με registered mail? Δηλαδή δεν φτάνει που περιμένω ένα μήνα δεν φτάνει που πλήρωσα να έρθει με priority θα πρέπει να πληρώσω κ τελωνείο περιμένοντας δεν ξέρω πόσο καιρό....

 

Κ για όλη αυτή την ταλαιπωρία κ ανευθυνότητα θα μου γυρίσουν 50$? Θα αστειεύονται φυσικά.

 

Ας ελπίσουμε ότι το PayPal θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων για αποζημίωση τουλάχιστον μεταφορικών κ επιπλέων κόστους τελωνείου....

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@gesvts το ίδιο το Gearbest αφού ζήτησα refund, το δέχτηκε, μου γράφει στο status της παραγγελίας " refuned", αλλά ακόμα refund δεν έχει γίνει, ούτε καν το mail του refund δεν έχει έρθει. Μιλάω μαζί τους και μου λένε ότι έχει γίνει refund απο την μεριά τους στις 9/19/17, αλλά refund " άφαντο" 3 μέρες τώρα... Τώρα φαντάσου τι θα γίνει με την δικιά σας περίπτωση που είναι και ποίο σύνθετη....

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@gesvts το ίδιο το Gearbest αφού ζήτησα refund, το δέχτηκε, μου γράφει στο status της παραγγελίας " refuned", αλλά ακόμα refund δεν έχει γίνει, ούτε καν το mail του refund δεν έχει έρθει. Μιλάω μαζί τους και μου λένε ότι έχει γίνει refund απο την μεριά τους στις 9/19/17, αλλά refund " άφαντο" 3 μέρες τώρα... Τώρα φαντάσου τι θα γίνει με την δικιά σας περίπτωση που είναι και ποίο σύνθετη....

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άνοιξε κατευθείαν case στο PayPal . Εμείς επειδή δεν πρόκειται να δώσει όλο το ποσό του τελωνείου το gearbest πίσω αναγκαστικά θα πάμε με PayPal . Ειδικά όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, από τη στιγμή που έχουμε πληρώσει παραπάνω την αποστολή, θα περιμένουμε πολύ παραπάνω συν ότι εγγυήθηκε το gb άλλα και κάνει άλλα από μονο του.

 

Όποιος βρει γραπτά στο σάιτ η στο φόρουμ του gb την αναφορά πως δεν πληρώνεις τελωνείο στην ΕΕ να την βγάλει ένα screenshot και να την ποστάρει παρακαλώ γιατί θα την χρειαστούμε. Το έχω βρει στο ελληνικό gearbest άλλα όχι στο ξένο. Το είχα πετύχει κάπου παλιότερα.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@gesvts μόνο αυτό μου έχει μείνει...θα κάνω υπομονή έως αύριο, και αν δεν δω κίνηση στο paypal, πάω κατευθείαν για case...

Παιδιά εύχομαι να βρείτε όλοι το δίκιο σας, με τους @##@κες που μπλέξαμε...

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη με το gearbest και τους εκτελωνισμους και τις καθυστερησεις εχει δημιουργηθει θεμα, ριξτε κ εδω μια ματια

https://www.facebook.com/GRGearbest/

, γιατι συνεχιζουν το χαβά τους κανονικα...

Ας τους κραξουμε κ λιγο μπας κ γινουν ποιο προσεχτικοι , δεν ειναι κακο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω παραγγείλει στις 22/9 και στις 6/10 αντίστοιχα από gearbest κάτι κάρτες SD. Δεδομένου ότι πρόκειται για φάκελο και όχι για δέμα να ελπίζω για πιο γρήγορη παραλαβή ή δεν έχει σημασία και οι χρόνοι είναι ίδιοι;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη με το gearbest και τους εκτελωνισμους και τις καθυστερησεις εχει δημιουργηθει θεμα, ριξτε κ εδω μια ματια

https://www.facebook.com/GRGearbest/

, γιατι συνεχιζουν το χαβά τους κανονικα...

Ας τους κραξουμε κ λιγο μπας κ γινουν ποιο προσεχτικοι , δεν ειναι κακο

 

To μονο καλο στο gearbest ειναι η ποικιλια τους

Link to comment
Share on other sites

To μονο καλο στο gearbest ειναι η ποικιλια τους

Και οι (αρχικές) τιμές είναι συνήθως καλές.

Αλλά αν δείχνουν κάτι σε στοκ και δεν το έχουν στην πραγματικότητα, μπορεί να αργήσουν εβδομάδες να στείλουν αυτό που υποτίθεται ότι θα έστελναν την επομένη της παραγγελίας (έχω πρόσφατο παράδειγμα), χρεώνουν αρκετά σε μεταφορικά και δε σέβονται τον πελάτη (οι απαντήσεις τους στο τίκετ προσβάλλουν τη νοημοσύνη), τι να το κάνεις.

Από fasttech και lightinthebox έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία, που έριξα μια ματιά και βρήκα κάτι ψιλολόγια που ήθελα;

Link to comment
Share on other sites

Και οι (αρχικές) τιμές είναι συνήθως καλές.

Αλλά αν δείχνουν κάτι σε στοκ και δεν το έχουν στην πραγματικότητα, μπορεί να αργήσουν εβδομάδες να στείλουν αυτό που υποτίθεται ότι θα έστελναν την επομένη της παραγγελίας (έχω πρόσφατο παράδειγμα), χρεώνουν αρκετά σε μεταφορικά και δε σέβονται τον πελάτη (οι απαντήσεις τους στο τίκετ προσβάλλουν τη νοημοσύνη), τι να το κάνεις.

Από fasttech και lightinthebox έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία, που έριξα μια ματιά και βρήκα κάτι ψιλολόγια που ήθελα;

 

Σε εποικοινωνια μαζι τους φανηκαν πιο σοβαροι, αλλα τελευταια στιγμη πηρα απο αλλου...gearbest

Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο gearbest και αποστολη με EU Express μου εστειλαν ενα 10φηφιο νουμερο που δεν περιεχει γραμματα στην αρχη και στο τελος πως θα παρακολουθω την πορεια του?
Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο gearbest και αποστολη με EU Express μου εστειλαν ενα 10φηφιο νουμερο που δεν περιεχει γραμματα στην αρχη και στο τελος πως θα παρακολουθω την πορεια του?
Στο site της DPD λογικά.

 

 

 

 

Μια άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω εγώ είναι η εξής: Δέματα με China Post (unregistered) έχει παραλάβει κάνεις πρόσφατα? Πλησιάζει ένα τις 30 μέρες, σε αντίθεση με τα unregistered Belgium Post που έρχονται σφαίρα.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Σε εποικοινωνια μαζι τους φανηκαν πιο σοβαροι, αλλα τελευταια στιγμη πηρα απο αλλου...gearbest

Ευχαριστώ. Λέω να τους δοκιμάσω, γιατί θα πρέπει να έχει κι αλλού πορτοκαλιές...

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω εγώ είναι η εξής: Δέματα με China Post (unregistered) έχει παραλάβει κάνεις πρόσφατα?

 

ναι, εγώ σήμερα (Πέμπτη) και μάλιστα γράφει "untracked" σε ένα πλαίσιο της ετικέτας. παραγγελία πριν από 3 βδομάδες από ebay, 3 screen protectors για κινητό. πραγματική αξία 6 ευρώ χωρίς παρατράγουδα.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ την πάτησαν στην Αγγλία κ τους γύρισαν πίσω τι έργο είδαν κ τα έστειλαν χωρίς να ρωτήσουν με registered mail?

Τα εχουμε ξαναγραψει για αυτο το καταστημα οτι πλεον ειναι οτι να 'ναι.

Μπορει να εχει ποικιλια αλλα το τελωνειο δεν το γλυτωνεις με αυτους.

Βεβαια θα σου πουν οτι απανταει με email γρηγορα και σωστα στο ερωτημα σου... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Μια άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω εγώ είναι η εξής: Δέματα με China Post (unregistered) έχει παραλάβει κάνεις πρόσφατα? Πλησιάζει ένα τις 30 μέρες, σε αντίθεση με τα unregistered Belgium Post που έρχονται σφαίρα.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

 

3 εβδομάδες ως τώρα τίποτα ενω 4 με belgium έκαναν το πολύ 10 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που δεν έχει ν κάνει με αγορά από Κίνα..έχω παραγγείλει μέσω eBay ένα προϊόν μου στείλανε tracing ,η προθεσμία λήγει αύριο για την παράδοση του δεματος.το δέμα εστάλη με Pitney Bowes ,είχα ένα μήνυμα στην αρχή της αποστολής και από εκεί και πέρα τίποτα.ξέρουμε με μια εταιρεία παραδίδει Ελλάδα η πως θα ψάξω το δέμα? Το tc Είναι UPAAA000000242242177

 

Στάλθηκε από το Hi10 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο ebay πλέον θα σου δίνει και το λινκ της κουριερ. Dhl θα στο φέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα με Eu express ενημερώθηκε το παρέλαβε dpd και είναι σε μεταφορά ,ας κοιτάξετε και εσείς .

 

Από πότε ήταν κολλημένο Αγγλία;

Εγω έχω ένα από 20/9 και ακόμα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κάνει παραγγελία ένα τάμπλετ στις 21/09 απο Banggood με Standard Shipping (Free shipping & 7-25 business days) και παρέλαβα σήμερα χωρίς τελωνείο. Η αποστολή έγινε μέσω Βελγίου.
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά...refund από το Gearbest... Χαχαχα... Γι'αυτό ΜΑΚΡΙΑ από Gearbest φίλοι μου. ΜΑΚΡΙΑ....

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω μαμειθει στα refund απο gear στο παρελθόν.

Λόττο είναι, κυνήγι θέλει λίγο η πολύ όπως σε όλους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα εχουμε ξαναγραψει για αυτο το καταστημα οτι πλεον ειναι οτι να 'ναι.

Μπορει να εχει ποικιλια αλλα το τελωνειο δεν το γλυτωνεις με αυτους.

Βεβαια θα σου πουν οτι απανταει με email γρηγορα και σωστα στο ερωτημα σου... :ninja:

Με "ποιούς" το γλυτώνεις εκτός από το banggood?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...