Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ίδιο συνέβη και σε μένα. Το ταχυδρομείο που θα παραλάβεις είναι στη Μαρτίου ;

 

Ναι Μαρτίου-Χαριλάου

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα ίδια συμβαίνουν σε μένα εδώ και χρόνια, τουλάχιστον 4 στις 5 φορές που είναι να παραλάβω κάποιο συστημένο (δέμα, αλληλογραφία κλπ).

Ταχυδρόμος δεν εμφανίζεται, ειδοποίηση δεν εμφανίζεται (κι ας λέει το tracking page των ΕΛΤΑ).

Και αν πάω την επόμενη μέρα με το tracking number, μου λένε... "δεν το έχουμε εμείς, το έχει ο ταχυδρόμος"(!!!)

Το έχω μάθει πλέον, κάνω υπομονή και πάω τη μεθεπομένη (και στο μεταξύ βέβαια, ούτε δέμα ή φάκελλος έρχεται, ούτε ειδοποίηση).

Άκρη έτσι κι αλλιώς δεν έβγαλα όσες φορές προσπάθησα να τους πω να μου εξηγήσουν πώς μπορεί να γίνεται αυτό...

 

Αν δεν ήξερα τον Ταχυδρόμο (με έχει εξυπηρετήσει στο παρελθόν) θα έκανα μανούρα... αλλά επειδή δεν είμαι αχάριστος θα το καταπιώ :X

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσει τελωνείο , η διαδικασία μετα είναι η γνωστή ; περιμένουμε δηλαδή να ερθει το αντικείμενο με την επιπλεον χρέωση; και πότε γνωρίζουμε ποσά μας φόρτωσαν στο τελωνείο;
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα τελωνειο και το δικο μου , μετα απο 1000+ παραγγελιες ολα αυτα τα χρονια

Σιγουρα η τελευταια φορα που παραγγελνω απο Κινα μετα απο ολη αυτη την καθυστερηση η οποια δεν ξερω ακομα ποσο θα τραβηξει .

Ηδη ειναι 45 μερες απο την παραγγελια και ακομα εχω πολυ δρομο φανταζομαι.

Να υπολογιζω 30-40 μερες ακομα ;

Τι λενε οι πιο εμπειροι ;

http://i.imgur.com/Dyys2hR.jpg

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα τελωνειο και το δικο μου , μετα απο 1000+ παραγγελιες ολα αυτα τα χρονια

Σιγουρα η τελευταια φορα που παραγγελνω απο Κινα μετα απο ολη αυτη την καθυστερηση η οποια δεν ξερω μεχρι ποτε θα ειναι .

Ηδη ειναι 45 μερες απο την παραγγελια και ακομα εχω πολυ δρομο φανταζομαι.

Να υπολογιζω 30-40 μερες ακομα ;

Τι λενε οι πιο εμπειροι ;

Πόσο πιο έμπειρους από εσένα ψάχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο έμπειρους από εσένα ψάχνεις?

 

Εμπειρους σε σχεση με την εισαγωγη στο τελωνειο .

Πρωτη φορα περναει καποιο δεμα μου , νομιζω το γραφω στο ποστ που εκανα.

Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα ενα ταμπλετ 11.6 με πληκτρολογιο το εστειλαν με aliexpress standart shipping με ενα tracking DH233252XXXAE και σημερα μετα απο διαφορες καταστασεις εβγαλε import clearance failure οποτε κλαιω...σωστα? το πηρα 122€ αντε να βγαλω ακρη τωρα τι λετε πως θα με ειδοποιησουν τι πρεπει να κανω?οποιος ξερει βοηθαει...
Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα ενα ταμπλετ 11.6 με πληκτρολογιο το εστειλαν με aliexpress standart shipping με ενα tracking DH233252XXXAE και σημερα μετα απο διαφορες καταστασεις εβγαλε import clearance failure οποτε κλαιω...σωστα? το πηρα 122€ αντε να βγαλω ακρη τωρα τι λετε πως θα με ειδοποιησουν τι πρεπει να κανω?οποιος ξερει βοηθαει...

 

Αν υποθετικά το κοστολογησουν όσο το πήρες, τότε 120*24% + 12 ευρώ ΕΛΤΑ= 42,00 ευρώ. Αυτά με βάση τον κανονισμό που κυκλοφορεί για τα εισαγώμενα απο χώρες εκτός Ε.Ε.

Λογικά όταν φτάσει στα ΕΛΤΑ της περιοχης σου, θα σου αφήσουν σημείωμα για παραλλαβή, και στον κισέ που θα πας να παραλλάβεις θα πληρώσεις το ποσό που θα γράφει -λογικά- στο ειδοποιητήριο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο σιγκαπουρη κολλημενο σε Despatched to overseas 18 μερες γατακια..

 

Δεν θα ρθει με ταχυδρομο,θα ρθει με ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΗ

 

21 ημέρες έκανε το δικό μου μέχρι να πιάσει Ελλάδα... 14/6 με 4/7 και έχει μείνει εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα τελωνειο και το δικο μου , μετα απο 1000+ παραγγελιες ολα αυτα τα χρονια

Σιγουρα η τελευταια φορα που παραγγελνω απο Κινα μετα απο ολη αυτη την καθυστερηση η οποια δεν ξερω ακομα ποσο θα τραβηξει .

Ηδη ειναι 45 μερες απο την παραγγελια και ακομα εχω πολυ δρομο φανταζομαι.

Να υπολογιζω 30-40 μερες ακομα ;

Τι λενε οι πιο εμπειροι ;

Αν και τα πράγματα φαίνονται να έχουν σφίξει και δε θέλω να σου δώσω πολλές ελπίδες, "held by customs" και "εισαγωγή στο τελωνείο" έχω δει σε 2 δέματά μου τον τελευταίο χρόνο (δεν έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο παλιότερα) - αν και αρκετούς μήνες πριν, που η κατάσταση μπορεί να ήταν και πιο χαλαρή.

Και στις 2 περιπτώσεις, μόλις 1-2 μέρες μετά, ακολούθησε "εξαγωγή από τελωνείο" και το δέμα μου παραδόθηκε κανονικά, χωρίς καμία χρέωση και χωρίς να φαίνεται να έχει ανοιχτεί.

Ξαναλέω όμως ότι ήταν σε μάλλον πιο 'ήσυχους' καιρούς...

Link to comment
Share on other sites

 

21 ημέρες έκανε το δικό μου μέχρι να πιάσει Ελλάδα... 14/6 με 4/7 και έχει μείνει εκεί...

 

 

''Μεχρι να πιασει ελλαδα'' η ''μεχρι να το πιασουν στην ελλαδα'' ειναι η ερωτηση που κερδιζει την κρουαζιερα.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

''Μεχρι να πιασει ελλαδα'' η ''μεχρι να το πιασουν στην ελλαδα'' ειναι η ερωτηση που κερδιζει την κρουαζιερα.

 

Μέχρι να πατήσει Ελλάδα και να μείνει "κάγκελο" εκεί !!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελιά απο gearbest και αποστολη με Austrian post απο τις 19/6 ειναι κολλημένο σε αυτη την κατασταση: 2017-06-19 15:45 Item ready for international transport; Postcode AT

Ειναι κανενας αλλος ετσι;

 

Λοιπόν, παραγγελία από 7 Ιουνίου από Gearbest,

στις 16/6 που τους ενόχλησα μου στείλαν εικόνα ότι εκείνη την μέρα έφτασε Βιέννη

και από 2017-06-19 14:05 Item ready for international transport; Postcode AT

 

Έχω στείλει άλλα 4 mail στο Gb και τους πιέζω γιατί πρώτη φορά συμβαίνει αυτό και μου απαντάν συνεχώς να περιμένω.

Τελικά δεν άντεξα (33 μέρες είναι αυτές) και έκανα dispute στο Paypal (χθες).

Σήμερα μπήκα στο site σας και βλέπω τον χαμό που επικρατεί.

Στο Paypal μου γράφει ότι έχω 20 μέρες να πάρω απόφαση (έως 30/7) αν θα κάνω escalated από Paypal.

Να το κάνω από τώρα; Έτσι κι αλλιώς το Gb μου είχε γράψει πως θέλει 15 εργάσιμες από την παραγγελία και πέρασαν 10 επιπλέον.

Το Gb δε μου έχει απαντήσει ακόμα στο νήμα του Paypal στο άνοιγμα της υπόθεσης.

Αν το κάνω τώρα τα παίρνω τα λεφτά από Paypal ή θα φάω πατάτα;

Edited by Giorgis4
ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παραγγελία από 7 Ιουνίου από Gearbest,

στις 16/6 που τους ενόχλησα μου στείλαν εικόνα ότι εκείνη την μέρα έφτασε Βιέννη

και από 2017-06-19 14:05 Item ready for international transport; Postcode AT

 

Έχω στείλει άλλα 4 mail στο Gb και τους πιέζω γιατί πρώτη φορά συμβαίνει αυτό και μου απαντάν συνεχώς να περιμένω.

Τελικά δεν άντεξα (33 μέρες είναι αυτές) και έκανα despute στο Paypal (χθες).

Σήμερα μπήκα στο site σας και βλέπω τον χαμό που επικρατεί.

Στο Paypal μου γράφει ότι έχω 20 μέρες να πάρω απόφαση (έως 30/7) αν θα κάνω escalated από Paypal.

Να το κάνω από τώρα; Έτσι κι αλλιώς το Gb μου είχε γράψει πως θέλει 15 εργάσιμες από την παραγγελία και πέρασαν 10 επιπλέον.

Το Gb δε μου έχει απαντήσει ακόμα στο νήμα του Paypal στο άνοιγμα της υπόθεσης.

Αν το κάνω τώρα τα παίρνω τα λεφτά από Paypal ή θα φάω πατάτα;

 

δεν φταιει το gb,οι δικοι μας φταινε.Θα σου ρθει,μολις τελειωσει τις διακοπες του στο αεροδρομιο.

Link to comment
Share on other sites

4 πακετακια + 1 σημερα ..τα 4 μικρα κατι θηκες απο αλι και μπαταριες 3.6 ζυγαριας. Τα 2 με SG πηραν τη σφραγιδα τους και με χρεωσαν 3 ευρω το καθενα , το αλλο με CN και οι μπαταριες με τουρκικο περασαν !!!

το +1 ειναι ενα redmi 4A αξιας 80 ευρω απο Gearbest αποθηκη ΗΚ , με europe registered (αυστριακα ποστ) φανηκε Ελλαδα και κατεθειαν μπηκε τελωνειο !! (Θυμιζω οτι πριν 10 μερες απο το ιδιο μαγαζι , ιδια αποθηκη , ιδιος τροπος αποστολης , mi pad 3 αξιας 200 ευρω περασε αερα ) . Με ολα αυτα τα αλλοπρόσαλλα και λογικος να εισαι τρελαίνεσαι !! :dizzy::w00t:

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Αν και τα πράγματα φαίνονται να έχουν σφίξει και δε θέλω να σου δώσω πολλές ελπίδες, "held by customs" και "εισαγωγή στο τελωνείο" έχω δει σε 2 δέματά μου τον τελευταίο χρόνο (δεν έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο παλιότερα) - αν και αρκετούς μήνες πριν, που η κατάσταση μπορεί να ήταν και πιο χαλαρή.

Και στις 2 περιπτώσεις, μόλις 1-2 μέρες μετά, ακολούθησε "εξαγωγή από τελωνείο" και το δέμα μου παραδόθηκε κανονικά, χωρίς καμία χρέωση και χωρίς να φαίνεται να έχει ανοιχτεί.

Ξαναλέω όμως ότι ήταν σε μάλλον πιο 'ήσυχους' καιρούς...

 

Εχουμε περασει σε πιο "αγριες" καταστασεις και σε αλλα "κολπα".

Το οτι θα πληρωσω τελωνειο το εχω σιγουρακι .

Κι επειδη το δεμα μου ακολουθει χρονους πρωτογνωρους και πιο ακραιους στην πορεια του εως τωρα , ισως οι χρονοι που ειχαμε σαν μπουσουλα να μην λενε τιποτα .

Θεωρω οτι ενα μηνα ακομα τον εχω σιγουρο μεχρι να παραλαβω , θα δειξει .

 

Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι αυτη ειναι η τελευταια μου αγορα απο Κινα , εκτος αν αλλαξουν τα πραγματα προς το ( πολυ ) καλυτερο , κατι που φανταζει απιθανο βεβαια .

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Fri, 07 Jul 2017 14:43 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

Έχουν μεγαλη πλακα εκεί κάτω..

 

2 δέματα μου ακριβώς στην ίδια κατάσταση!!!

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι αυτη ειναι η τελευταια μου αγορα απο Κινα , εκτος αν αλλαξουν τα πραγματα προς το ( πολυ ) καλυτερο , κατι που φανταζει απιθανο βεβαια .

Μετά από 1000+ παραγγελίες από Κίνα, θα τα παρατήσεις επειδή η τελευταία ίσως φορολογηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1000+ παραγγελίες από Κίνα, θα τα παρατήσεις επειδή η τελευταία ίσως φορολογηθεί?

 

Αφου θες να σχολιασεις ,τουλαχιστον διαβαζε πιο προσεκτικα τι γραφω ( στο ποστ της προηγουμενης σελιδας).

Θα τα παρατησω λοιπον γιατι δεν γουσταρω να περιμενω τους βολεμενους τεμπελχαναδες του δημοσιου ποτε θα κανουν την δουλεια τους και να περιμενω 2-3 μηνες .

Η φορολογια εφοσον ειναι νομιμη δεν ειναι το προβλημα μου .

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Για ενημερωτικούς λόγους σας παραθέτω την πορεία ενός δέματος στο μέγεθος ενός κινητού το οποίο περιείχε ηλεκτρονικό είδος , δεν μπήκε τελωνίο δεν πλήρωσα τα 3€ . Η αποστολή ήταν με china post.

 

12/7/2017, 07:32:25 Μ.Δ. ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

12/7/2017, 06:44:19 Μ.Δ. ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

12/7/2017, 06:08:18 Μ.Δ. ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

12/7/2017, 05:23:29 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Μ.Δ. ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ)

11/7/2017, 20:25:00 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ)

11/7/2017, 18:25:00 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

8/7/2017, 06:22:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

7/6/2017, 15:00:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/6/2017, 20:43:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες να σχολιασεις ,τουλαχιστον διαβαζε πιο προσεκτικα τι γραφω ( στο ποστ της προηγουμενης σελιδας).

Θα τα παρατησω λοιπον γιατι δεν γουσταρω να περιμενω τους βολεμενους τεμπελχαναδες του δημοσιου ποτε θα κανουν την δουλεια τους και να περιμενω 2-3 μηνες .

Η φορολογια εφοσον ειναι νομιμη δεν ειναι το προβλημα μου .

Στις 1000 τόσες παραγγελίες, δεν είχε αργήσει καμιά ως τώρα, λόγω ταχυδρομείων εξωτερικού, κινέζικων γιορτών, κωλυσιεργίας των καταστημάτων κτλ.; Σε απέτρεψε αυτό από το να ξαναπαραγγείλεις;

Συμφωνώ στο να μην καθυστερούν στα τελωνεία, αλλά συμφωνώ και στο να επιβάλλονται οι νόμιμοι δασμοί. Στην τελική, τα τοπικά καταστήματα εκτελωνίζουν (ελπίζω) ό,τι πουλάνε από Κίνα. Γιατί δηλαδή τα κινέζικα να εκμεταλλεύονται καταστάσεις και να πουλάνε ατελώς;

Με 1000 παραγγελίες, είσαι... μεγαλοεισαγωγέας! :) Δικαίωμά σου και του καθενός, να αγοράζει από όπου θέλει. Αλλά να βγάζει και το κράτος τα νόμιμα. Αρκεί να κάνει σωστά τη δουλειά του και να μην καθυστερεί τον κόσμο, εννοείται. Δε νομίζω όμως να ήταν η μόνη καθυστέρηση που είχες ως τώρα και σίγουρα είσαι από τους ευνοημένους.

Προσωπικά, οι παραγγελίες μου απέξω αφορούν πράγματα που δε βρίσκω εδώ ή που τα βρίσκω σε πολύ υψηλότερες τιμές και δεν τα επείγομαι.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Fri, 07 Jul 2017 14:43 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

Έχουν μεγαλη πλακα εκεί κάτω..

 

2 δέματα μου ακριβώς στην ίδια κατάσταση!!!

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Ακριβώς στην ίδια κατάσταση και ένα δικό μου δέμα από 7/7

 

Δεν φτάνει που παίρνει 20 χρόνια για να φανεί ότι το δέμα έφτασε Ελλάδα, πλέον θέλει αλλά τόσα για να ξεκινήσει να κινείται...

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες να σχολιασεις ,τουλαχιστον διαβαζε πιο προσεκτικα τι γραφω ( στο ποστ της προηγουμενης σελιδας).

Διαβάζω συνήθως πολύ προσεκτικά, αλλά τα δικά σου ποστ μοιάζουν λίγο αντιφατικά.

Θα τα παρατησω λοιπον γιατι δεν γουσταρω να περιμενω τους βολεμενους τεμπελχαναδες του δημοσιου ποτε θα κανουν την δουλεια τους και να περιμενω 2-3 μηνες .

Θα έπρεπε να γνωρίζεις (ειδικά μετά από 1000+ παραγγελίες) ότι οι 2 μήνες δεν είναι ασυνήθιστοι χρόνοι από Κίνα, αντιθέτως παρατηρούνται κατά τακτικές χρονικές περιόδους.

Επιπλέον η δική σου παραγγελία είναι στις 30 μέρες από τότε που έφυγε και όχι 45 καθότι εσύ υπολογίζεις μισό μήνα καθυστέρησης που οφείλεται στους Κινέζους " βολεμένους τεμπελχανάδες" και σε όσους άλλους έχουν μεσολαβήσει μέχρι να σκαναριστεί στην Ελλάδα.

Φιλικά πάντα και βέβαια όπως γνωρίζεις, μετά από 1000+ παραγγελίες, η Κίνα δεν είναι για όλους, οι πιο βιαστικοί ψωνίζουν από public.

Link to comment
Share on other sites

Για ενημερωτικούς λόγους σας παραθέτω την πορεία ενός δέματος στο μέγεθος ενός κινητού το οποίο περιείχε ηλεκτρονικό είδος , δεν μπήκε τελωνίο δεν πλήρωσα τα 3€ . Η αποστολή ήταν με china post.

 

8/7/2017, 06:22:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

7/6/2017, 15:00:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/6/2017, 20:43:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Πάνω που είχα αρχίσει να ανησυχώ για το δικό μου πακέτο που έφυγε απο την Κίνα στις 12\6, βλέπω οτι δεν είμαι ο μόνος με 1 μήνα αναμονή.

 

Το κακό είναι οτι η China Post δεν δίνει πληροφορίες για την άφιξη όπως δίνουν οι Singapore & PostNL. Δεν μπορώ να ξέρω αν έχει φτάσει στο Ελ.Βεν ή χάθηκε στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...