Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και θα αργήσει και άλλο, τους πήρα τηλέφωνο σήμερα έχουνε πρόβλημα με China Post

 

Τι ακριβώς σου είπαν από ΕΛΤΑ; τι εννοούν ότι έχουν πρόβλημα με China Post;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι ακριβώς σου είπαν από ΕΛΤΑ; τι εννοούν ότι έχουν πρόβλημα με China Post;

Σιγά μην έχουν πρόβλημα συγκεκριμένα με την cp.

Παραμύθι του πούλησε κάποιος υπάλληλος πιθανότατα για να δικαιολογηθεί και να τον ξεφορτωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην έχουν πρόβλημα συγκεκριμένα με την cp.

Παραμύθι του πούλησε κάποιος υπάλληλος πιθανότατα για να δικαιολογηθεί και να τον ξεφορτωθεί.

 

Κάπως έτσι είναι λογικά. Αν τους έλεγε ότι το δέμα που περιμένει είναι με Singapore Post ή NL post , το ίδιο θα του έλεγαν.

Τις ευθύνες αλλού, κλασικά !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προς αποφυγή τελωνείου από gearbest ξέρω ότι επιλέγουμε priority line. Από banggood κατι αντίστοιχο είναι το priority direct mail?

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδες για το .lightinthebox εχει καποιος γνωμη ? είναι καπου ευρωπη ? να γλυτώσουμε τα παρατράγουδα ?? :)

 

ευχαριστω !!!

Είναι κινέζικο site και στέλνει με china post. Από προσωπική εμπειρία, έκανα παραγγελία Black Friday και παρέλαβα μέσα Ιανουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

παιδες για το .lightinthebox εχει καποιος γνωμη ? είναι καπου ευρωπη ? να γλυτώσουμε τα παρατράγουδα ?? :)

 

ευχαριστω !!!

 

Είναι κινέζικο site και στέλνει με china post. Από προσωπική εμπειρία, έκανα παραγγελία Black Friday και παρέλαβα μέσα Ιανουαρίου.

Έχουν αποθήκες και σε Ευρώπη\ΗΠΑ (λένε) αλλα το πιθανότερο είναι να σου έρθουν απο Κίνα.

 

Την ίδια εμπειρία με τον Γιάννη είχα: παραγγελία που έφυγε απο εκεί 18-11-16 την παρέλαβα στο τέλος Ιανουαρίου '17. Το ρεκόρ μου είναι :p

Το χειρότερο βέβαια ήταν η αντίδραση τους σε προφανέστατη λάθος χρέωση: έκαναν τους κινέζους...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αποθήκες και σε Ευρώπη\ΗΠΑ (λένε) αλλα το πιθανότερο είναι να σου έρθουν απο Κίνα.

 

Την ίδια εμπειρία με τον Γιάννη είχα: παραγγελία που έφυγε απο εκεί 18-11-16 την παρέλαβα στο τέλος Ιανουαρίου '17. Το ρεκόρ μου είναι :p

Το χειρότερο βέβαια ήταν η αντίδραση τους σε προφανέστατη λάθος χρέωση: έκαναν τους κινέζους...

 

ok αποριπτεται παμε για άλλο !!1! ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Tηλεκοντρολ αξιας ευτελους 6€ εφτασε θεσσαλονικη σημερα, ποσο χρονο κανει να μπει κι να βγει απο το τελωνειο?

 

Έχω πάρει και εγώ ίδιο είδος Θεσσαλονίκη και δεν είχα καμία επαφή με τελωνειο. Είσαι σίγουρος ότι μπαίνει?

Ο χρόνος παράδοσης στο δικό μου ήταν πολύ νορμάλ, όπως ένα πακέτο από κινα The good old days

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και εγώ ίδιο είδος Θεσσαλονίκη και δεν είχα καμία επαφή με τελωνειο. Είσαι σίγουρος ότι μπαίνει?

Ο χρόνος παράδοσης στο δικό μου ήταν πολύ νορμάλ, όπως ένα πακέτο από κινα The good old days

Φυσικα θα μπει.

Εγραφε ΥΕΔ θεσ/νικης στα ΕΛΤΑ

Εφτασε σημερα θεσ/νικη και δεν ηρθε στην περιοχη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα εφυγε απο Hong Kong 7/6 με Swiss και βρίσκεται σήμερα στο ΚΔ των ΕΛΤΑ. Οπότε νομίζω δεν υπάρχει καποιος standard χρόνος οπου έρχονται οι αποστολές.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ο,τι έχω πάρει κάνει μια βδομάδα το Κίνα-Ελλάδα. Μετά είναι που κάθεται 100 χρόνια στο σάκο στο Βενιζελος....
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ο,τι έχω πάρει κάνει μια βδομάδα το Κίνα-Ελλάδα. Μετά είναι που κάθεται 100 χρόνια στο σάκο στο Βενιζελος....

Σε εμένα εχει φυγει απο αεροδρομιο αυθημερον και βρισκεται ΚΔ ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

40 μερες

παρηγγειλα ξανα τα ιδια πραγματα απο fasttech με singpost για να τα παρω σιγουρα

αν ερθει κι οταν ερθει απο μαλαισια θα τα πουλησω,αλλιως τα λεφτα πισω.ανοιξα paypal case

Link to comment
Share on other sites

Έχει μήπως κανείς φωτογραφία με το κουτί που στέλνουν από gearbest ή banggood με priority line όπου δεν περνά τελωνείο; Έχουν σταματήσει να γράφουν τη χώρα προέλευσης Κίνα ή απλά έτυχε και δε σας πέρασε τελωνείο; Edited by lio14
Link to comment
Share on other sites

Έχει μήπως κανείς φωτογραφία με το κουτί που στέλνουν από gearbest ή banggood με priority line όπου δεν περνά τελωνείο; Έχουν σταματήσει να γράφουν τη χώρα προέλευσης Κίνα ή απλά έτυχε και δε σας πέρασε τελωνείο;

 

Του banggood είναι επαναπροώθηση από την Ευρώπη, λογικό να μην γράφει πάνω πλέον την κινέζικη την διεύθυνση όπως παλιότερα (γράφει μόνο την διεύθυνση επιστροφή σε περίπτωση μη παραλαβή που είναι μια ταχυδρομική θυρίδα στην Αγγλία αν θυμάμαι σωστά).

Με το τρόπο που το κάνουν δεν μπαίνει τελωνείο. Το priority direct mail του είναι NLpost αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι για τους υπόλοιπους κινέζους που χρησιμοποιούν NLpost ισχύουν τα ίδια για το τελωνείο, οπότε προσοχή.

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

επιτελος εφτασε η μαλαισια μετα απο περιπου 40 ημερες

ηδη οδευει για Θεσνικη χωρις τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - μου εστειλαν απο Κινα ενα ανταλλακτικακι μεσω Yanwen με αριθμο εναν 11ψηφιο που απο το site τους βλεπω πως 11 ιουνιου ειναι στο αεροδρομιο αλλα απο το trackitonli.ru δειχνει πως το δεματακι εφθασε χτες 16 ιουνιου στην Ελλαδα (!)

 

13.06.2017 01:00

Handed over to Airline/Transporter

Flight No...

 

16.06.2017 01:00

Greece Arrive at Greece airport.

 

και με παραπαμπει στα ΕλΤα που ομως αυτον τον αριθμο δεν τον δεχεται φυσικα η αναζητηση τους

αυτο σημαινει δεν ειναι συστημενο? δηλαδη περιμενω ποτε θα το αφησει ο ταχυδρομος χωρις να εχω ενημερωση ετσι?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - μου εστειλαν απο Κινα ενα ανταλλακτικακι μεσω Yanwen με αριθμο εναν 11ψηφιο που απο το site τους βλεπω πως 11 ιουνιου ειναι στο αεροδρομιο αλλα απο το trackitonli.ru δειχνει πως το δεματακι εφθασε χτες 16 ιουνιου στην Ελλαδα (!)

 

αυτο σημαινει δεν ειναι συστημενο? δηλαδη περιμενω ποτε θα το αφησει ο ταχυδρομος χωρις να εχω ενημερωση ετσι?

Ναι, δεν είναι συστημένο.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Συμφώνησε η gb να μου κανει refund στο paypal για αντικείμενο που δεν έλαβα.Πέρασαν 5 μερς και μου λένε περιμενε ακόμα λίγο.Μήπως με καθυστερούν επίτηδες για να χάσω την προθεσμία για dispute;Αν ναι ποιά είναι αυτή;Κάποιος να με βοηθήσει;Ευχαριστώ Edited by dkastani_1
Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία για dispute στο paypal είναι πλέον 180 μέρες, οπότε μην ανησυχείς.

Σπρώξε τους πάντως και λίγο, αν δεις ότι αργούν και άλλο - αφού συμφώνησαν να σου δώσουν το refund, μην κάνουν και κανα... μήνα (αν και συνήθως, απ' ό,τι έχω δει, δεν αργούν ιδιαίτερα...)

Link to comment
Share on other sites

Nαι και το δικό μου δείχνει απο χθες το πρωι ότι έφυγε απο Ουγγαρία.Καθυστέρησαν μάλλον να στείλουν το tracking.
Φιλε παρελαβες ?? εμενα ακομη περιμενω να φανει στα ελτα απο 11 ιουνη ειναι ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε παρελαβες ?? εμενα ακομη περιμενω να φανει στα ελτα απο 11 ιουνη ειναι ελλαδα.

 

Oχι φυσικα.Το παραξενο θα ηταν να ειχα παραλαβει με τα ρεκορ ταχυτητας που σπανε τα ελτα τωρα τελευταια....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε παρελαβες ?? εμενα ακομη περιμενω να φανει στα ελτα απο 11 ιουνη ειναι ελλαδα.
Απο 11 Ιουνη εχει φτασει και το δικο μου Ελλαδα με NL post αλλα ακομα καμμια κινηση
Link to comment
Share on other sites

Απο 11 Ιουνη εχει φτασει και το δικο μου Ελλαδα με NL post αλλα ακομα καμμια κινηση

 

Ακριβώς στην ιδια κατασταση ειμαι και εγω.Το δεμα εχει φτασει ελλαδα 11/6/2017---02:08 και ακομα δεν εχουν ανοιξει το σακο.Μαλλον εχει πεσει πολυ "δουλεια"στα ελτα!!!

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...