Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι ότι το περιμένω, απλά ενημερωτικά τι μπορεί να σημαίνει αυτό..

19.02.2016 15:00

Data about your parcel registered

19.02.2016 15:00

Electronic notification of shipment

Re818098041se

20.02.2016 11:43

Update item information

20.02.2016 11:43

Arrived at postal office

24.02.2016 07:31

Flight depart

01.03.2016 14:10

Left sorting center

12.03.2016 22:01

Further tracking not provided by carrier

12.03.2016 22:01

Status updates may be available from destination carrier

29.04.2016 21:25

Warning message

χμμμ. 29.04.2016 21:25

Warning message αυτο τι σημαινει??δεν σου γραφει??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμμμ. 29.04.2016 21:25

Warning message αυτο τι σημαινει??δεν σου γραφει??

Ναι για το warning ρωτούσα μιας και δεν το χω ξαναδει.

Όχι δεν λέει πουθενά τι σημαίνει.

Πιο πολύ ενημερωτικά ρωτάω μιας και δεν το περιμένω πλέον ( πέρασαν και 2μιση μήνες )

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το warning ρωτούσα μιας και δεν το χω ξαναδει.

Όχι δεν λέει πουθενά τι σημαίνει.

Πιο πολύ ενημερωτικά ρωτάω μιας και δεν το περιμένω πλέον ( πέρασαν και 2μιση μήνες )

 

Μου ειχε βγαλει και σε μια δικια μου παραγγελια ενα " alert status ".

Αλλα ειχε καποια επεξηγηση τι σημαινει .

 

Υ.Γ. Τωρα το τσεκαρα το δικο σου, γραφει οτι γυρισε στον αποστολεα.

 

http://i.imgur.com/hm9HOAe.jpg

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Για τον deni77.....εγω θα ελεγα οσοι μπορουν βεβαια να πανε αεροδρομειο στο κεντρο διαλογης οπως εσυ και αλλα ατομα να δετε γιατι τα δεματα σας ειναι κολλημενα...και αν μπορειτε βεβαια να ζητησετε καποια εξηγηση (σωθηκες τωρα) αλλα λεμε μηπως.....μπορει να εχει παιχτει καμια μ.......α και να εχουν θεμα με τους σακους,,,τιποτα βρεγμενοι σακοι κανα κατεστραμενο προιον να λειπουν προιοντα απο τους σακους,,,δεν ξερεις ποτε ,,,πραγμα που το απευχομαι....και απλα τους εχουν βαλει στην ακρη μεχρι να δουν τι θα κανουν,,,,,,,αλλα ποτε δεν ξερεις,,,,,αλλο εμεις απο επαρχια που δεν μπορουμε να παμε αεροδρομειο λογω οτι δεν μενουμε αττικη αμα γινει καμια στραβη...εσεις οσοι μενετε αττικη μπορειτε να πατε...

Φίλε δυστυχώς δεν είμαι απο την Αθήνα απο την βόρεια Ελλάδα είμαι και με τον ΠΑΟΚ φανατικά,αυτο δεν παιζη κανένα ρολο φυσικά ε,αν ήμουν θα είχα πάει 100 φόρες και έμενα στην Αθηνα,εγώ τους τα έχωσα στο κατάστημα πριν απο καιρό και αυτό ειναι που με χαλάει περισσότερο,η μη πληροφόρηση απο αυτούς.

Τίποτα ουσιαστικά δεν ξέρουμε,αν εχει κάποιος απο Αθηνα στο Αεροδρόμιο δικό του Άτομο του δώσουμε μερικα tracking ίσως βγάζαμε μια άκρη,τώρα μονο υποθέσεις κάνουμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σιγουρα αφου υπαρχει το paypal δεν τιθεται θεμα.....εσας δηλαδη τι λενε αυτη την στιγμη τα track numbers??οτι βρισκονται στην χωρα του πουθενα???που ειναι π.χ. σημερα??

Ολα γράφουν 2016-04-02 11:55,Arrival at Destination Post (Country: GR) αυτο στο δικο μου,στα άλλα παιδιά οτι εφτασε Ελλαδα,27/3 29/3 και 31/3 ,απο εκεί και πέρα το χάος ένα τίποτα ουσιαστικά δεν γνωρίζουμε,αν είναι εδω ,είναι σε αλλο αεροδρόμιο ξεχασμένα κανείς δεν ξέρει.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ουσιαστικά δεν ξέρουμε,αν εχει κάποιος απο Αθηνα στο Αεροδρόμιο δικό του Άτομο του δώσουμε μερικα tracking ίσως βγάζαμε μια άκρη,τώρα μονο υποθέσεις κάνουμε

 

Σας αρέσει να πληρώνετε μου φαίνεται..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σας αρέσει να πληρώνετε μου φαίνεται..

Αυτό που έγραψες φίλε μου σε κανέναν δεν αρέσει να πληρώνει και να περιμένει ,οπως είμαστε τωρα εμείς,απλα περιμένουμε να περάσουν οι γιορτές και μετα βλέπουμε,υπομονή μόνο κάνουμε ακόμη λίγο,τι αλλο να κάνουμε.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160430/f6bcb13696c041f21673604a019bbe3d.jpg

Μου αρέσει που είχα παραγγείλει και ένα bamboo cover αλλά από honorbuy και και china post. Έτοιμος είμαι :p :p

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε βγαλει και σε μια δικια μου παραγγελια ενα " alert status ".

Αλλα ειχε καποια επεξηγηση τι σημαινει .

 

Υ.Γ. Τωρα το τσεκαρα το δικο σου, γραφει οτι γυρισε στον αποστολεα.

 

Να σαι καλά για την εξήγηση, γιατί στο trackitonline και 17track δεν έλεγε τίποτα.

Μπαταρία ήταν οπότε λογικά κάτι θα γίνε . :lol:

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160430/f6bcb13696c041f21673604a019bbe3d.jpg

Μου αρέσει που είχα παραγγείλει και ένα bamboo cover αλλά από honorbuy και και china post. Έτοιμος είμαι :p :p

Παιζει να είναι το καλύτερο ποστ που εχω δει φέτος σε οσα φορουμ μπαίνω!! Να σαι καλα γελαγα σαν βλακας μονος μου κάνα 10λεπτο. Κάνε λιγο υπομονή χρονιαρες μέρες και μετά use at your own risk!!!

Καλό Πάσχα και παντα έτσι με χιούμορ!

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160430/f6bcb13696c041f21673604a019bbe3d.jpg

Μου αρέσει που είχα παραγγείλει και ένα bamboo cover αλλά από honorbuy και και china post. Έτοιμος είμαι :p :p

Ε μια χαρά.... τώρα είσαι κομπλέ θα βλέπεις μόνο την θηκούλα του το κάλυμμα,τι το θες το κινητό,αλώστε θα είναι και καινούρια για μόλις παραλαβής το κινητό θα έχει μετά την θηκούλα του..πακέτο.:p:p:p:p:D

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Καλή Ανάσταση παιδιά!!!Μπορείτε νε δείτε τι γίνετε με αυτό το δέμα??σαν να εχει πολύ καθυστερήσει στο πρωτο σταδιο!RS447696253NL
Link to comment
Share on other sites

Καλή Ανάσταση παιδιά!!!Μπορείτε νε δείτε τι γίνετε με αυτό το δέμα??σαν να εχει πολύ καθυστερήσει στο πρωτο σταδιο!RS447696253NL[/quote

 

Λογικα θα αργει επειδη θα περιμενουν να γεμισει ο σακος!

Παιδια εμενα τπτ μεχρι τωρα

http://www.17track.net/en/track?nums=RS486702494NL&fc=0

Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα τπτ μεχρι τωρα

http://www.17track.net/en/track?nums=RS486702494NL&fc=0

Τι να κανω?

 

Αν θυμάμαι καλά η NL κάνει καμιά βδομάδα μετά την παραγγελία μέχρι να εμφανιστεί κάτι στο 17track.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά η NL κάνει καμιά βδομάδα μετά την παραγγελία μέχρι να εμφανιστεί κάτι στο 17track.

 

 

Οχι απλος ειχα ξανακανει παραγγελια με το ιδιο ταχυδρομειο και κατευθειαν εγινε update?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα τπτ μεχρι τωρα

http://www.17track.net/en/track?nums=RS486702494NL&fc=0

Τι να κανω?

Πόσες μέρες πέρασαν από τότε που πήρες tracking? Αν είναι πολλές, λογικά το μαγαζί δεν το έδωσε ακόμα στο ταχυδρομείο.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δυστυχώς δεν είμαι απο την Αθήνα απο την βόρεια Ελλάδα είμαι και με τον ΠΑΟΚ φανατικά,αυτο δεν παιζη κανένα ρολο φυσικά ε,αν ήμουν θα είχα πάει 100 φόρες και έμενα στην Αθηνα,εγώ τους τα έχωσα στο κατάστημα πριν απο καιρό και αυτό ειναι που με χαλάει περισσότερο,η μη πληροφόρηση απο αυτούς.

Τίποτα ουσιαστικά δεν ξέρουμε,αν εχει κάποιος απο Αθηνα στο Αεροδρόμιο δικό του Άτομο του δώσουμε μερικα tracking ίσως βγάζαμε μια άκρη,τώρα μονο υποθέσεις κάνουμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ολα γράφουν 2016-04-02 11:55,Arrival at Destination Post (Country: GR) αυτο στο δικο μου,στα άλλα παιδιά οτι εφτασε Ελλαδα,27/3 29/3 και 31/3 ,απο εκεί και πέρα το χάος ένα τίποτα ουσιαστικά δεν γνωρίζουμε,αν είναι εδω ,είναι σε αλλο αεροδρόμιο ξεχασμένα κανείς δεν ξέρει.

....και εγώ ένας από τους άτυχους που περιμένουν.... Τι να έγινε ρε παιδιά άραγε και είναι από 2/4 στο αεροδρόμιο;;

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160501/f79b1c9f5e1d79b2bffbb871d05602f0.jpg

 

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες πέρασαν από τότε που πήρες tracking? Αν είναι πολλές, λογικά το μαγαζί δεν το έδωσε ακόμα στο ταχυδρομείο.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Απο 26/4 μου εμφανιστηκε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Βλέπω εδώ και μέρες ότι το θέμα έχει γεμίσει με άπειρες σελίδες με το πρόσφατο σε όλους "πρόβλημα"... Τα ελλειπή ή και ψευδή στοιχεία του Singapore Post.

 

Αρχικά, πώς γίνεται, όπως βλέπω σε παράδειγμα από πάνω, να παραλαμβάνει το ταχυδρομείο το δέμα σας πχ 28/3 και να φτάνει Ελλάδα πχ 2/4; Δηλαδή όντως πιστεύετε ότι φτάνει σε 3-4 μέρες από Σιγκαπούρη, ενώ όλοι ξέρουμε πως η διαδικασία παίρνει τουλάχιστον ένα μήνα, κι ότι όλα τα δέματα περνάνε πρώτα από μεγάλα ευρωπαϊκά κέντρα;

 

Και DHL να πληρώνατε, πάλι δεν θα έφτανε σε τόσο λίγες μέρες! Απλά, κατ'εμέ πάντα, τα στοιχεία του singapore post είναι ελλειπή έως ψευδή, ίσως γιατί έχουν καταλάβει πόσο θα τους πρήξουμε και πετάνε ότι έφτασε Ελλάδα, είτε επειδή το σύστημά τους είναι τέτοιο. Αν δεν σκαναριστεί στο αεροδρόμιο, τότε δεν έχει φτάσει τίποτα εδώ. Παράδειγμα τα ολλανδικά tracking numbers που αναγράφουν ότι ένα δέμα έφτασε στη χώρα προορισμού, και σκανάρεται μετά από αρκετές μέρες εδώ. Στη τελική κοιτάξτε λίγο τα νούμερά σας, είναι δυνατόν να πιστεύετε ότι το δέμα σας έφτασε Ελλάδα σε 4 μέρες;

 

Δεν είμαι υποστηρικτής καμίας πλευράς, ωστόσο εμείς οι Έλληνες είμαστε των άκρων. Είτε θα φταίνε οι "κιτρινιάριδες που μόνο να μας φάνε τα λεφτά θέλουν", είτε θα μας φταίνε οι "υπαλληλάρες των ΕΛΤΑ που ξύνονται με 10 τσουγκράνες στο κάθε χέρι".

 

Λέγοντας όλα αυτά πάντα φιλικά, ύστερα από 129 περίπου παραγγελίες απ' έξω τόσα χρόνια, θα τονίσω ότι από τη στιγμή που δεν θέλουμε να αγοράσουμε από εδώ πράγματα και προτιμούμε το εξωτερικό, θα πρέπει να έχουμε υπομονή.

 

Υπάρχουν κι αυτοί που πιστεύουν πως θα τους φέρει ο ίδιος ο κινέζος το δέμα στη πόρτα τους σε 5 μέρες, κι αν δεν, θα τους απειλήσουν με refund. Έχουμε την ευκαιρία (ειδικά εν μέσω capital controls) να αγοράζουμε από έξω και να εξοικονομούμε χρήμα, ας μη γινόμαστε η αιτία να μας αποκλείσει κάποτε το paypal/ebay κλπ, γιατί με τέτοιες συμπεριφορές (απειλές στους κινέζους, εύκολα συμπεράσματα κλπ) μόνο μισητοί και κουραστικοί θα γίνουμε.

 

Δεν είμαστε οι μόνοι που αγοράζουμε από Κίνα, δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι ζητάνε παράλογες απαιτήσεις από τη στιγμή που ξέρουν τι παίζει με χρόνους κλπ. Αν θέλουμε αποκλειστικότητα, να μην αγοράσουμε πάλι απ' έξω.

 

ΥΓ. Πριν πάμε να κάνουμε τον τσαμπουκά για refund κι έτσι, ας κοιτάξουμε να δούμε αν έχει περάσει εύλογο διάστημα και όχι 10-15 μέρες. Καταντά κουραστικό.

 

Καλές γιορτές σε όλους, πάντα φιλικά, και καλές παραλαβές!

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και DHL να πληρώνατε, πάλι δεν θα έφτανε σε τόσο λίγες μέρες!

 

Έχω πληρώσει και έχει έρθει σε 4 εργάσιμες και επίσης έχω στείλει 4 πακέτα το τελευταίο μήνα μαλαισία και έχουν φτάσει σε 2 εργάσιμες με FedEx.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όντως πιστεύετε ότι φτάνει σε 3-4 μέρες από Σιγκαπούρη, ενώ όλοι ξέρουμε πως η διαδικασία παίρνει τουλάχιστον ένα μήνα, κι ότι όλα τα δέματα περνάνε πρώτα από μεγάλα ευρωπαϊκά κέντρα;

 

Δεν συμφωνώ με τα άτομα που κάνουν παράπονα στης 10 μέρες αλλά δέματα από κίνα εμένα με έχουν κάνει 4 μέρες απο την μέρα που έφυγαν απο κει με china post http://imgur.com/36G06UJ

Link to comment
Share on other sites

Απο 26/4 μου εμφανιστηκε

Είναι νωρίς ακόμα να φανεί ακόμα και το έχει δώσει ο πωλητής στο ταχυδρομείο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

....και εγώ ένας από τους άτυχους που περιμένουν.... Τι να έγινε ρε παιδιά άραγε και είναι από 2/4 στο αεροδρόμιο;;

 

Κατά πάσα πιθανότητα ναι... Από sg post μου εβγαλε arrival στις 27/4 και από ελτα στις 29/4.

 

Καλησπέρα σε όλους! Βλέπω εδώ και μέρες ότι το θέμα έχει γεμίσει με άπειρες σελίδες με το πρόσφατο σε όλους "πρόβλημα"... Τα ελλειπή ή και ψευδή στοιχεία του Singapore Post.

 

Αρχικά, πώς γίνεται, όπως βλέπω σε παράδειγμα από πάνω, να παραλαμβάνει το ταχυδρομείο το δέμα σας πχ 28/3 και να φτάνει Ελλάδα πχ 2/4; Δηλαδή όντως πιστεύετε ότι φτάνει σε 3-4 μέρες από Σιγκαπούρη, ενώ όλοι ξέρουμε πως η διαδικασία παίρνει τουλάχιστον ένα μήνα, κι ότι όλα τα δέματα περνάνε πρώτα από μεγάλα ευρωπαϊκά κέντρα;

 

Από ελτά μου έβγαλε dispatched 24/4 και arrival 29/4 με απλό ταχυδρομείο. Από Κίνα για Σιγκαπούρη γιατί κάνει μόνο 2 μέρες ; Γιατί από Σιγκαπούρη να κάνει περισσότερο από 3-7 μέρες ας πούμε; Πιστεύω ότι εδω γίνεται τυχαίο άνοιγμα και δεν το θεωρώ απαραίτητα κακό.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα .

untract δεματα με NL μπορουμε να δουμε τη διαδρομη τους μεχρι να φυγουν απο κινα τουλαχιστον ( NL************92 )

Επισης απο ebay χωρις traking μονο με αριθμο αποστολης

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο vickmall είναι συνέχεια offline στο site τους, και δεν απαντάνε σε μήνυμα εδώ στο φορουμ εδώ και 5 ημέρες. Ξέρει κανείς κάτι? Συνήθως είναι γρήγοροι στις απαντήσεις τους.

 

Στάλθηκε από το Elite 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο vickmall είναι συνέχεια offline στο site τους, και δεν απαντάνε σε μήνυμα εδώ στο φορουμ εδώ και 5 ημέρες. Ξέρει κανείς κάτι? Συνήθως είναι γρήγοροι στις απαντήσεις τους.

 

Στάλθηκε από το Elite 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημερα και χρόνια πολλά,στείλε ενα μήνυμα μέσω mail και στην on lain φόρμα επικοινωνίας και θα σου απαντήσουν, δεν χρειάζεται να στέλνεις συνέχεια μηνύματά,εγω όποτε έστειλα την αλλη ημέρα αμέσως μου απάντησαν.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...