Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις ποσες μερες κανει το paypal να δωσει τα λεφτα πισω; γτ εχω φοβηθει λιγο...αρχισατε να παραλαμβανεται απο κινα και εγω απο ευρωπη και ειμαι στις 25 μερες... :/

 

Πολλές αποστολές από ευρώπη αργούν περισσότερο σε σχέση με την Κίνα.. Το γιατί είναι πολύ καλή ερώτηση :)

Πχ από gearbest οι ευρωπαικές αποστολές αργούν περισσοτερο για Ελλάδα σε σχέση με αυτές απο Κίνα.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά κοιτάξτε λίγο και το δικό μου:

 

2015-11-17 14:58

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-17 09:50

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-14 09:50

Received from Customer

 

Και από 17 καμία άλλη ενημέρωση. Είναι φυσιολογικό ή να περιμένω και άλλο;

 

και εγω φιλε μου ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση. και μου φαινεται οτι η πλειοψηφια των παιδιων που εχει προβλημα με την παραγγελια ειναι που εφτασαν ελλαδα 17/11. το πιο πιθανο ειναι να παιχτηκε κατι με αυτη την παρτιδα. δεν εξηγειται αλλιως..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εκανα αγορα απο banggood , απο EU Warehouse.

 

επελεξα standard uk shipping (5-7 εργασιμες)

Ισχυουν οι 5-7 ή ειναι παπατζιλικια τους ;

Link to comment
Share on other sites

Πολλές αποστολές από ευρώπη αργούν περισσότερο σε σχέση με την Κίνα.. Το γιατί είναι πολύ καλή ερώτηση :)

Πχ από gearbest οι ευρωπαικές αποστολές αργούν περισσοτερο για Ελλάδα σε σχέση με αυτές απο Κίνα.

 

απο gearbest ειναι και η δικη μου και πηρα απο ευρωπη γτ λεει 10-15 μερες και ειμαι στις 17 :/ που ειναι πολλα ξερω απο ευρωπη...με το paypal πως θα ξερω; γνωριζεις;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εκανα αγορα απο banggood , απο EU Warehouse.

 

επελεξα standard uk shipping (5-7 εργασιμες)

Ισχυουν οι 5-7 ή ειναι παπατζιλικια τους ;

Προσωπικά έχω παραλάβει 2-3 φορές απο αυτούς μέσα στον χρόνο που λένε αλλά να υπολογίζεις απο την ημέρα που το έστειλαν όχι απο την ημέρα της παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτάξτε λίγο και το δικό μου:

 

2015-11-17 14:58

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-17 09:50

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-14 09:50

Received from Customer

 

Και από 17 καμία άλλη ενημέρωση. Είναι φυσιολογικό ή να περιμένω και άλλο;

 

Χαχα...εχω ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες. Εντάξει, όσο και αν θέλω να το πιστέψω δεν νομίζω να έγινε dispatched και arrival την ίδια ημέρα, 17/11 όπως λέει το 17track. Οπότε κανουμε υπομονή...

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω παραλάβει 2-3 φορές απο αυτούς μέσα στον χρόνο που λένε αλλά να υπολογίζεις απο την ημέρα που το έστειλαν όχι απο την ημέρα της παραγγελίας.

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κι εγώ που γκρίνιαξα νωρίτερα είδα το απόγευμα ανανέωση κατάστασης από ΕΛΤΑ. Όπως είπα φαινόταν arrived 17/11 από τα ξένα site.

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 13:22 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-11-2015 12:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 26-11-2015 15:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 26-11-2015 17:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

από τις 17/11 μου έγραφε και μένα Arrival at Destination στη SingPost αλλά στα ΕΛΤΑ τπτ. Ποτέ δεν είχε αργήσει τόσο το δέμα από τη στιγμή που είχε φτάσει Ελλάδα.

Posting Date Status Date Latest Status

11-11-2015 17-11-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Σήμερα "ξεκόλλησε"... Άντε να δούμε... :

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 13:22 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-11-2015 06:50 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 26-11-2015 09:50 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 26-11-2015 11:50 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κι εγώ που γκρίνιαξα νωρίτερα είδα το απόγευμα ανανέωση κατάστασης από ΕΛΤΑ. Όπως είπα φαινόταν arrived 17/11 από τα ξένα site.

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 13:22 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-11-2015 12:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 26-11-2015 15:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 26-11-2015 17:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

+1 ακριβώς το ίδια γράφει πλεον και σε μένα :)

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον λογο των απεργιων ειχαμε καθυστερησεις. Τωρα λογικα ολοι θα αρχισουν να παίρνουν τα πακετα τους πιο γρηγορα
Link to comment
Share on other sites

Είναι Αθήνα και περιμένω να σταλθεί εδώ που είμαι, σωστά;

Λέτε να έρθει αύριο μέχρι Σπάρτη ή απο Δευτέρα;

 

 

http://prntscr.com/978gb3

 

+αυτό απο ελτά

http://prntscr.com/978l91

 

 

ΥΓ: Τι γίνεται με τις φωτογραφίες; μια τις δέχεται κανονικά μια οχι, κάνω κάτι λάθος; Ο.ο

Edited by DjNanos
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον λογο των απεργιων ειχαμε καθυστερησεις. Τωρα λογικα ολοι θα αρχισουν να παίρνουν τα πακετα τους πιο γρηγορα

 

Σε αρκετές τουλάχιστον περιπτώσεις φαίνεται η καθυστέρηση αφορούσε μόνο την ενημέρωση του ηλεκτρονικού tracking, κι όχι καθαυτές τις εργασίες μεταφοράς των πακέτων.

 

Όταν ο άλλος από την "άφιξη" είδε ξαφνικά να του έρχεται το δέμα στο σπίτι, είναι προφανές ότι καμία απεργία/στάση εργασίας δεν επιβάρυνε επιπλέον τους χρόνους αναμονής...

...δηλαδή όχι παραπάνω από την συνηθισμενη καθυστέρηση ή τις γνωστές χρονικές διαφορές στη (τυχαία) σειρά επεξεργασίας των σάκων.

 

Και σε μένα, αν από την στιγμή που έφτασε Ελλάδα ενημερωνόταν σωστά το tracking, δεν θα ήμουν εδώ θα έβλεπα τα βήματα επεξεργασίας και θα περίμενα το επόμενο βήμα...(δεν φάνηκαν καν οι εργασίες στο αεροδρόμιο, σαν να βγήκε από το αεροπλάνο και μετά από λίγες μέρες να πήγε απευθείας στο Κέντρο Διαλογής Αττικής)...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν πρεπει να το γραψω εδω αλλα εστειλα το κινητο για επισκευη και στο σαιτ του ελτα μου γραφει αφου εφτασε κινα αυτο ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ 24-11-2015 09:30 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 24-11-2015 10:41

 

τι εννοει ο ποιητης?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 10-11-2015 17:17 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-11-2015 11:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 26-11-2015 14:13 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 26-11-2015 16:13 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

λοιπόν γκρινιάξτε..μόνο έτσι θα έρθει.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται? ολοι οσοι ειχαν arrival 17/11 τους ηρθε εκτος απο μενα? ποσες μερες λεει το minideal οτι κανει να ρθει γιατι δε βρισκω κατι στο σαιτ τους..να αρχισω να σκεφτομαι dispute η ειναι νωρις ακομα?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται? ολοι οσοι ειχαν arrival 17/11 τους ηρθε εκτος απο μενα? ποσες μερες λεει το minideal οτι κανει να ρθει γιατι δε βρισκω κατι στο σαιτ τους..να αρχισω να σκεφτομαι dispute η ειναι νωρις ακομα?

 

Πολύ νωρίς ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται? ολοι οσοι ειχαν arrival 17/11 τους ηρθε εκτος απο μενα? ποσες μερες λεει το minideal οτι κανει να ρθει γιατι δε βρισκω κατι στο σαιτ τους..να αρχισω να σκεφτομαι dispute η ειναι νωρις ακομα?

 

Συγκεκριμένα για minideal δεν γνωρίζω.

Πάντως 45 μέρες περιμένεις πριν κάνεις κάποια κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

εγινε παιδια ευχαριστω πολυ. ας ςλπισουμε να ερθει να γλιτωσω τη διαδικασια ολη. η προηγουμενη παραγγελια μου εκανε 12 μερες. και τωρα ηδη εκανε τοσες μερες.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται? ολοι οσοι ειχαν arrival 17/11 τους ηρθε εκτος απο μενα? ποσες μερες λεει το minideal οτι κανει να ρθει γιατι δε βρισκω κατι στο σαιτ τους..να αρχισω να σκεφτομαι dispute η ειναι νωρις ακομα?

 

Και εμένα από 17/11 arrived from destination, ενώ μου ήρθε χαρτάκι από το ταχυδρομείο σήμερα για παραλαβή δέματος που ήταν arrived at destination από τις 18/11. Λογικά περιμένουμε να παραλάβουμε και το arrival 17/11 από μέρα σε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

εγινε παιδια ευχαριστω πολυ. ας ςλπισουμε να ερθει να γλιτωσω τη διαδικασια ολη. η προηγουμενη παραγγελια μου εκανε 12 μερες. και τωρα ηδη εκανε τοσες μερες.

 

Ούτε μήνα δεν έφτασες. Οπότε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

1 δέμα με NLPost. Τελευταία ενημέρωση στις 24/11 "The item has arrived in the country of destination" και προτελευταία στις 9/11 "The item is at the PostNL sorting center"

 

Και εντελώς ξαφνικά:

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 09-11-2015 15:16 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-11-2015 17:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 26-11-2015 20:52 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 26-11-2015 22:52 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

:happy:

 

Edit: Σε μένα πρέπει να είχε κολλήσει το tracking των ΕΛΤΑ σήμερα. Δύο εφαρμογές έχω στο κινητό και κάνουν refresh ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Μόλις φάνηκε και στις δύο τώρα.

Edited by giorgos147
Link to comment
Share on other sites

Δύο εφαρμογές έχω στο κινητό και κάνουν refresh ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

 

παει η μπαταρια σου :p

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

παει η μπαταρια σου :p

 

Χαλάλι τους :lol:

 

Να ρωτήσω.

Το τελωνείο είναι πριν κλείσει το δέμα από κέντρο διαλογής, ή μετά; Να δω τι παίζει με μένα. Δε βρίσκω και κάνενα παλιό tracking από εδώ να τσεκάρω, με μια ματιά που έριξα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...