Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συγχαρητήρια για τον οδηγο. μια ερώτηση και απο μένα. τι σημαίνει κλεισιμο απο υεδ; εχει καμια σχεση με τελωνειο;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενα μεγαλο ευχαριστω και απο μενα χαρα στο κουραγιο σου Σταυρο,τετοια προσφορα δυσκολα βλεπεις νασαι καλλα.
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια για τον οδηγο. μια ερώτηση και απο μένα. τι σημαίνει κλεισιμο απο υεδ; εχει καμια σχεση με τελωνειο;

 

Εχει.... Υπηρεσία Ελέγχου Δεμάτων...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από 25/10 και μηνυμα "Despatched to overseas" από 01/11, δηλ. 18 μερες...Ειναι λογική τοση αναμονη απο Σιγκαπουρη??????
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από 25/10 και μηνυμα "Despatched to overseas" από 01/11, δηλ. 18 μερες...Ειναι λογική τοση αναμονη απο Σιγκαπουρη??????

 

Λογικοτατο εγω παρελαβα στις 23 μερες.......

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι επειτα από 25 ημερες ηρθε το ειδοποιητηριο!!!!!!!! Η αγωνια τωρα εχει περιοριστεί στο αν θα ειναι οκ η συσκευασία και το περιεχόμενο ή θα αποδειχτεί ανθρακας ο "θησαυρός"!!!!!!!!:)
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες, εχω παραγγειλει και εγω ενα zopo 980 απο chinavasion και μου το εστειλε μεσω swispost.

στο traking Βλεπω το εξης περιεργο:

Thu 14.11.2013 17:33 Mailed

Thu 14.11.2013 17:33 Arrival at border point of origin country

Thu 14.11.2013 17:33 Departure from border point of origin country

Thu 14.11.2013 17:35 Departed transit country

Thu 14.11.2013 17:35 Departure from border point of origin country

 

μεχρι το προτελευταιο ολα οκ, δλδ οτι αναχωρησε η πτηση απο σιγκαπουρη για ελβετια.

στο τελευταιο τι εννοει ο ποιητης??? ειναι και ακριβως την ιδια ωρα. εχει συμβει σε κανεναν αλλο κατι παρομοιο??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες, εχω παραγγειλει και εγω ενα zopo 980 απο chinavasion και μου το εστειλε μεσω swispost.

στο traking Βλεπω το εξης περιεργο:

Thu 14.11.2013 17:33 Mailed

Thu 14.11.2013 17:33 Arrival at border point of origin country

Thu 14.11.2013 17:33 Departure from border point of origin country

Thu 14.11.2013 17:35 Departed transit country

Thu 14.11.2013 17:35 Departure from border point of origin country

 

μεχρι το προτελευταιο ολα οκ, δλδ οτι αναχωρησε η πτηση απο σιγκαπουρη για ελβετια.

στο τελευταιο τι εννοει ο ποιητης??? ειναι και ακριβως την ιδια ωρα. εχει συμβει σε κανεναν αλλο κατι παρομοιο??

διάβασε τον οδηγό στο πρώτο ποστ

Link to comment
Share on other sites

διάβασε τον οδηγό στο πρώτο ποστ

Φίλε μου μήπως το κομμάτι γιά το Swiss Post δεν είναι εντάξει;

·Tαχυδρομείο Ελβετίας (Swiss Post)

Mailed...Εμφανίζεται όταν παραδοθεί το πακέτο στο παράρτημα της Swiss post στη Σιγκαπούρη (δίπλα δείχνει Processed by Swiss Post SINGAPORE)

Arrival at border point of origin country...Το πακέτο έφτασε στο αεροδρόμιο

Departure from border point of origin country...Το πακέτο καταγράφεται για αναχώριση από τη Σιγκαπούρη

Departed transit country...Η πτήση από Σιγκαπούρη για Ελβετία αναχώρισε

Βάσει αυτού που γράφεις τα δέματα με την ένδειξη "Departure from border point of origin country" είναι ακόμη στην Σινγκαπούρη.

(Το δικό μου είναι σε αυτήν την κατάσταση 26 ημέρες ... )

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

με βαση τα τελευταια δεδομενα για το θεματων μπαταριων ποιος ειναι ο πιο γρηγορος και ασφαλης τροπος αποστολης που δεν θα περασει τελωνειο? :dizzy::dizzy:
SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως μου βγαζει.

και αυτο που μου φαινεται παραξενο ειναι οτι ενω υποτιθεται οτι αναχωρηση απο χωρα καταγωγης (σιγκαπουρη) μετα γραφει οτι αναχωρισε προς ενδιαμεση χωρα (σουηδια) και μετα παλι αναχωρηση απο χωρα καταγωγης(σιγκαπουρη). και η διαφορα χρονου ειναι 2 λεπτα...

αν καταλαβαινω σωστα τοτε το δεμα ειναι ακομα σιγκαπουρη και καταγραφεται για αποστολη??

αν καταλαβαινω κατι λαθος διορθωσε με.

 

http://thumbnails101.imagebam.com/28964/14535e289639729.jpg

Edited by siloo
Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως μου βγαζει.

και αυτο που μου φαινεται παραξενο ειναι οτι ενω υποτιθεται οτι αναχωρηση απο χωρα καταγωγης (σιγκαπουρη) μετα γραφει οτι αναχωρισε προς ενδιαμεση χωρα (σουηδια) και μετα παλι αναχωρηση απο χωρα καταγωγης(σιγκαπουρη). και η διαφορα χρονου ειναι 2 λεπτα...

αν καταλαβαινω σωστα τοτε το δεμα ειναι ακομα σιγκαπουρη και καταγραφεται για αποστολη??

αν καταλαβαινω κατι λαθος διορθωσε με.

 

http://thumbnails101.imagebam.com/28964/14535e289639729.jpg

Φίλε μου μήπως το κομμάτι γιά το Swiss Post δεν είναι εντάξει;

·Tαχυδρομείο Ελβετίας (Swiss Post)

Mailed...Εμφανίζεται όταν παραδοθεί το πακέτο στο παράρτημα της Swiss post στη Σιγκαπούρη (δίπλα δείχνει Processed by Swiss Post SINGAPORE)

Arrival at border point of origin country...Το πακέτο έφτασε στο αεροδρόμιο

Departure from border point of origin country...Το πακέτο καταγράφεται για αναχώριση από τη Σιγκαπούρη

Departed transit country...Η πτήση από Σιγκαπούρη για Ελβετία αναχώρισε

Βάσει αυτού που γράφεις τα δέματα με την ένδειξη "Departure from border point of origin country" είναι ακόμη στην Σινγκαπούρη.

(Το δικό μου είναι σε αυτήν την κατάσταση 26 ημέρες ... )

Departed transit country...Η πτήση από Σιγκαπούρη για Ελβετία αναχώρισε

Επομένως τα πακέτα σας έχουν αναχωρίσει, τι δεν ειναι κατανοητό;

Link to comment
Share on other sites

Departed transit country...Η πτήση από Σιγκαπούρη για Ελβετία αναχώρισε

Επομένως τα πακέτα σας έχουν αναχωρίσει, τι δεν ειναι κατανοητό;

Ότι η ένδειξη " Departed transit country..." δεν υπάρχει στις αποστολές μας και γιά αυτό αναγκάζονται να ρωτήσουν τα μέλη .. :)

(Οι ενδείξεις τελειώνουν στο " Departure from border point of origin country" )

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ότι η ένδειξη " Departed transit country..." δεν υπάρχει στις αποστολές μας και γιά αυτό αναγκάζονται να ρωτήσουν τα μέλη .. :)

(Οι ενδείξεις τελειώνουν στο " Departure from border point of origin country" )

Φυσικά και υπάρχει, και είναι προτελευταία. Άρα τα πακέτα όλων έχουν αναχωρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει, και είναι προτελευταία. Άρα τα πακέτα όλων έχουν αναχωρίσει.

 

Date Time Event

Τετ 30.10.2013 18:20 Mailed

Τετ 30.10.2013 18:20 Arrival at border point of origin country

Τετ 30.10.2013 18:20 Departure from border point of origin country

 

Όπως βλέπεις το " Departed transit country..." ΔΕΝ υπάρχει .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Date Time Event

Τετ 30.10.2013 18:20 Mailed

Τετ 30.10.2013 18:20 Arrival at border point of origin country

Τετ 30.10.2013 18:20 Departure from border point of origin country

 

Όπως βλέπεις το " Departed transit country..." ΔΕΝ υπάρχει .....

Εγώ απάντησα στο siloo, εσύ πουθενά δεν είχες αναφέρει τα στοιχεία του tracking σου. Στα elta-courier τι σ λεει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα στο siloo, εσύ πουθενά δεν είχες αναφέρει τα στοιχεία του tracking σου. Στα elta-courier τι σ λεει;

Ότι ο αριθμός δεν υπάρχει ..

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

σταυρο αρχικα σε ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

το θεμα ειναι οτι αυτο το Departure from border point of origin country το εχει δυο φορες και μεταξυ τους εχει το Departed transit country

 

αυτο με μπερδευει. τελος παντων νομιζω οτι κατανταει λιγο κουραστικο αυτο. υπαρχει η αγωνια το εχουμε ζησει οι περισσοτεροι πιστευω... θα περιμενω κ μεχρι την αλλη βδομαδα και μετα θα σας ενημερωσω παλι.

μάγια για να ερθει ποιο γρηγορα το κινητακι δεν θα κανετε οποτε δεν εχει νοημα ή μηπως θα κανετε :rolleyes::D:rolleyes: ?????????

Edited by siloo
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο σε ενοχλώ πάλι αλλά στα ΕΛΤΑ μου λέει ότι δεν υπάρχει, και το swiss post σήμερα μου βγάζει αυτό:

http://i225.photobucket.com/albums/dd168/evansp1/SwissPostTracking-AfterShip-2013-11-19_134604_zps2005b91f.png

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο εμενα.

Η δικιά μου παραγγελία με singpost.com απο τις 8 Νοεμβρίου γράφει "DESPATCHED TO OVERSEAS".

Πότε περίπου να το περιμένω να φτάσει Ελλάδα;

 

Η σελίδα πάντως ειναι τραγική. Το tracking της μια φορα στις 30 προσπάθειες λειτουργεί!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

σταυρο αρχικα σε ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

το θεμα ειναι οτι αυτο το Departure from border point of origin country το εχει δυο φορες και μεταξυ τους εχει το Departed transit country

 

αυτο με μπερδευει. τελος παντων νομιζω οτι κατανταει λιγο κουραστικο αυτο. υπαρχει η αγωνια το εχουμε ζησει οι περισσοτεροι πιστευω... θα περιμενω κ μεχρι την αλλη βδομαδα και μετα θα σας ενημερωσω παλι.

μάγια για να ερθει ποιο γρηγορα το κινητακι δεν θα κανετε οποτε δεν εχει νοημα ή μηπως θα κανετε :rolleyes::D:rolleyes: ?????????

δεν εχει σημασια, έχει αναχωρίσει κανονικά

 

Σταύρο σε ενοχλώ πάλι αλλά στα ΕΛΤΑ μου λέει ότι δεν υπάρχει, και το swiss post σήμερα μου βγάζει αυτό:

http://i225.photobucket.com/albums/dd168/evansp1/SwissPostTracking-AfterShip-2013-11-19_134604_zps2005b91f.png

λογικά έχει αναχωρίσει, απλώς φαγώθηκε μια καταχώριση στο τράκινγκ. μην δίνεις σημασία, σε πολλους μας έχει τύχει να παραλαμβάνουμε πακέτα που σύμφωνα με το τρακινγκ δεν ειχαν καν αναχωρίσει (κυρίως σε china post)
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια απο ali express 30/10, 7/11 μου στειλανε track number και Despatched to overseas 21/11 μεσω SG post...Πως το βλεπετε?
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με το τελωνείο.

Περνάνε όλα τα δέματα απο τελωνείο, ή αν είναι μικρά, όχι;

Έχεις γράψει <<Τα συστημένα πακέτα με διαστάσεις μικρότερες του μισού μέτρου ΔΕΝ εκτελωνίζονται, παρά μόνο σε ειδικές σπάνιες περιπτώσεις.>>, τα περισσότερα απο το ebay λογικά έρχονται με απλό ταχυδρομείο όμως ε;

Σε περίπτωση που το κρατήσουν στο τελωνείο τι γίνετε;

Επειδή μένω σε νησί ,σε περίπτωση που δεν το εκτελωνίσουν, παραμένει στο Ελ. Βενιζέλος ή στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ;

 

Αν μπορείς να βοηθήσεις, ευχαριστώ. Δεν έχω κάνει ποτέ αγορά εκτός ευρωπαϊκής ένωσης λόγω αυτών των αποριών.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια απο ali express 30/10, 7/11 μου στειλανε track number και Despatched to overseas 21/11 μεσω SG post...Πως το βλεπετε?
Υπομονή. Υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις στα ταχυδρομεία σιγκαπούρης όπως έχουμε ξαναπει. Αφου αναχωρεί σήμερα, αρχές δεκέμβρη θα το χεις

 

Σταύρο, θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με το τελωνείο.

Περνάνε όλα τα δέματα απο τελωνείο, ή αν είναι μικρά, όχι;

Έχεις γράψει <<Τα συστημένα πακέτα με διαστάσεις μικρότερες του μισού μέτρου ΔΕΝ εκτελωνίζονται, παρά μόνο σε ειδικές σπάνιες περιπτώσεις.>>, τα περισσότερα απο το ebay λογικά έρχονται με απλό ταχυδρομείο όμως ε;

Σε περίπτωση που το κρατήσουν στο τελωνείο τι γίνετε;

Επειδή μένω σε νησί ,σε περίπτωση που δεν το εκτελωνίσουν, παραμένει στο Ελ. Βενιζέλος ή στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ;

 

Αν μπορείς να βοηθήσεις, ευχαριστώ. Δεν έχω κάνει ποτέ αγορά εκτός ευρωπαϊκής ένωσης λόγω αυτών των αποριών.

είτε συστημένο είτε απλό, το ίδιο ισχύει. Τα μικρά πακέτα δεν μπαινουν στον κοπο να τα ελέγξουν καν (και να θελαν, ειναι αδύνατο λόγω ποσότητας)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...