Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ειναι αυτη η διαδικασια η σωστη.Αν το κανεις ετσι δεν θα γλυτωσεις τελωνειο.

 

Ως παθων να πω οτι πρεπει να κανεις εσυ εξτρα διαδικασια πριν το στειλεις σε συνενοηση με τελωνεια και ελτα που ειναι τοσο μανουρα που δεν θα το κανεις.

 

Εγω σκεψου μολις εμαθα τι παιζει το στειλα one way το κινητο και μετα ζητησα refund και το πηρα απο ελλαδα ξανα.

 

Επισης στον ελτα δεν εχουν ιδεα γι αυτη τη διαδικασια,επαιρνα τηλεφωνα ωρες απο τον εναν στον αλλο.

 

Κατάλαβα. Τη διαδικασία αυτή που αναφέρω, την είχε γράψει μέλος σε αυτό εδώ το νήμα, αρκετές σελίδες πίσω, και είχε γίνει επιτυχώς, χωρίς τελωνειακά παρατράγουδα. Φυσικά θα ήταν ανόητο να επιμένω, προφανώς και γνωρίζεις καλύτερα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγω που περιμενω απο 15/09 δεμα(τα) που εχουν φτασει Ελλαδα και πηρα σημερα στο 2103538122 το τελωνειο για να διαμαρτυρηθώ για την ξεφτιλα των χρονων αναμονης, μου απαντησαν οτι "αν δεν σ' αρεσει φιλαρακι" ΜΗΝ παραγγελνεις απ' εξω!!

 

Αυτη ειναι η νεα πραγματικοτητα!

 

 

όνομα κράτησες; με κάποιον ανώτερο του γι αυτήν την απάντηση που δέχτηκες, μίλησες; είχε εξέλιξη το θέμα ή το άφησες εκεί;

υποθέτω ότι είχε τα δικά του θέματα αλλά δεν έχει κανένα δικαίωμα κάποιος πίσω από ένα τηλέφωνο να απαντάει έτσι. ελεύθερη αγορά έχουμε (ακόμη) , θα αγοράζουμε από όπου θέλουμε και όσο θέλουμε.

τώρα τα γράφω κατόπιν εορτής βέβαια, αν ήμουν στη θέση σου εκείνη τη στιγμή δεν θα χάριζα κάστανο.

 

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και γω την δικια μου πικρη εμπειρια αφου παρηγγειλα 3 tempered glass για το κινητο μου αξιας 10 ευρω περνω το ειδοποιητηριο και πηγαινω ελτα για την παραλαβη. Εκει βλεπω πως το δεμα ειχε περασει τελωνειο και απ΄εξω εγραφε ''οθονη'' και μου ζητησαν 7+15=22 ευρω τελωνειο. Καλυτερα να χασω 10 ευρω παρα να δωσω 22 ευρω τελωνειο. Ακου τι εχουν σκαρφιστει οι καλοι ανθρωποι του τελωνειου.

 

Καλοι ανθρωποι; Ανεγκεφαλοι αργοσχολοι, πληγη της ελληνικης κοινωνιας.

Στα διαλα και ακομη παραπερα.

Ειλικρινα, ειναι εξωφρενικα αυτα που γινεται στο ρδελομπου

Link to comment
Share on other sites

Παρέθεσα τα posts που είχαν σχέση με καπνό και τσιγάρο και έδωσα την απάντηση των ΕΛΤΑ στο θέμα της απαγόρευσης εισαγωγής από ιδιώτες.

 

ok ... ευχαριστούμε για την πληροφορία ...

sorry αν φάνηκα "κάπως" ...

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Τη διαδικασία αυτή που αναφέρω, την είχε γράψει μέλος σε αυτό εδώ το νήμα, αρκετές σελίδες πίσω, και είχε γίνει επιτυχώς, χωρίς τελωνειακά παρατράγουδα. Φυσικά θα ήταν ανόητο να επιμένω, προφανώς και γνωρίζεις καλύτερα.
Επιτυχως αν εγινε μαλλον επειδη δεν το τσιμπησαν τελωνειο.

 

Το χα ψαξει το θεμα γιατι μου χε ερθει ελαττωματικο κινητο και επρεπε να το στειλω πισω.Αυτα που εγραψα μου τα ειπαν απο το τελωνειο οι ιδιοι,ουτε καν απο ελτα.Ελτα δεν ξεραν τι γλωσσα μιλαγα οταν τους ρωταγα.

Link to comment
Share on other sites

για τον φιλο που ειπε για το δεμα που κανει 10 ευρω και του βαλλαν φορο.

δεν εχουν το δικαιωμα να το κανουν και ο νομος ειναι σαφης νομιζω.

αληθεια που θα βρουμε την νομοθεσια τι ακριβως λεει;

εγω το λεεω ξεκαθαρα και ας υπαρχει και τελωνιακος εδω μεσα

οι μισοι απο αυτους δεν κανουν την δουλεια τους σωστα δυστιχως

και καποιοι ειναι διεφθαρμενοι .επαναλαμβανω καποιοι οχι ολοι.

αν μπορειτε το λινκ να βρουμε με την νομοθεσια.:(:(:(:(:(

 

Σε ποιά επακριβώς νομοθεσία αναφέρεσαι φίλε μου; αν αναφέρεσαι στο ποιές πρέπει να είναι οι χρεώσεις, είναι το ΦΠΑ Ελλάδος στο είδος που έχει εισαχθεί από τρίτη χώρα, και το τέλος εκτελωνισμού (15€), όλα αυτά για είδη άνω των 22 ευρώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

για τον φιλο που ειπε για το δεμα που κανει 10 ευρω και του βαλλαν φορο.

δεν εχουν το δικαιωμα να το κανουν και ο νομος ειναι σαφης νομιζω.

αληθεια που θα βρουμε την νομοθεσια τι ακριβως λεει;

εγω το λεεω ξεκαθαρα και ας υπαρχει και τελωνιακος εδω μεσα

οι μισοι απο αυτους δεν κανουν την δουλεια τους σωστα δυστιχως

και καποιοι ειναι διεφθαρμενοι .επαναλαμβανω καποιοι οχι ολοι.

αν μπορειτε το λινκ να βρουμε με την νομοθεσια.:(:(:(:(:(

 

Εάν εννοείς ποιες είναι οι αρμοδιότητες των τελωνειακών, μπορείς να πληκτρολογήσεις "Τελωνειακός Κώδικας"

Link to comment
Share on other sites

2017-10-24 07:27 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2017-10-23 10:07 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

Μετα απο αναμονή 2 μηνών το πακέτο μπαίνει και τελωνείο !!Καλά κρασιά δηλαδή,ελπίζω να μην περιμένω άλλο τόσο!Ένα tv box είναι.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

όνομα κράτησες; με κάποιον ανώτερο του γι αυτήν την απάντηση που δέχτηκες, μίλησες; είχε εξέλιξη το θέμα ή το άφησες εκεί;

υποθέτω ότι είχε τα δικά του θέματα αλλά δεν έχει κανένα δικαίωμα κάποιος πίσω από ένα τηλέφωνο να απαντάει έτσι. ελεύθερη αγορά έχουμε (ακόμη) , θα αγοράζουμε από όπου θέλουμε και όσο θέλουμε.

τώρα τα γράφω κατόπιν εορτής βέβαια, αν ήμουν στη θέση σου εκείνη τη στιγμή δεν θα χάριζα κάστανο.

Σιγα να μην σε δωσει και ονομα..εδω με τα χιλια ζορια πιανεις γραμμη. Η εξελιξη ηταν αυτη που εγραψα και του εκλεισα το τηλ. Ισως αν τον ηχογραφουσα...

Ελευθερη αγορα οταν tempered glass τρωνε 22 ευρω στο κεφαλι γιατι "ετσι μας αρεσει φιλαρακι" ? :lol: Δεν νομιζω.

Εγω παντως σαν τακτικη θα τους ταραξω στα refund κι ας κοψουν τον λαιμο τους οι κινεζοι να βρουν την ακρη με τριγωνικες. Χιλιες φορες να δινω στους κινεζους παραπανω για ταχυδρομικα + εκτελωνισμο σε αλλες χωρες, παρα στα δικα μας τα τ*μ*ρια.

Edited by Tyrell
Link to comment
Share on other sites

Mια απορια εχω, τα unregistered σκαναρονται οπως τα συστημένα? Αν οχι τοτε νομιζω οτι ειναι μονοδρομος

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-09-2017 22:18 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-10-2017 14:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 24-10-2017 18:18 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 24-10-2017 20:18 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 25-10-2017 01:07 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 25-10-2017 08:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Παιδια να ρωτησω κατι. Το Γ.Ε.Τ.Α. τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Mια απορια εχω, τα unregistered σκαναρονται οπως τα συστημένα? Αν οχι τοτε νομιζω οτι ειναι μονοδρομος

 

Ολα σαρωνονται (σκαναροναι, μην ξεχναμε την μητρικη μας γλωσσα ) . Στα ασυνοδευτα (unregistered .χωρις νουμερο αποστολης ) ειτε με το ονομα, ειτε με τον αποστολεα. Αλλα φυσικα κανενας δεν εχει προσβαση παρα μονο η Κεντρικη βαση δεδομενων ταχυδρομειων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να κάνω εγώ την εξής ερώτηση πάνω στο θέμα της επιστροφής:

 

Περιμένω μια αντικατάσταση mod (ηλ. τσιγ.), το οποίο μέσα έχει απόδειξη, που γράφει 0.00$, ότι δηλαδή δεν κόστισε τίποτα, επειδή είναι αντικατάσταση. Αν αυτό το δουν στο τελωνείο, παλι θα δουν από google πόσο κοστίζει και θα βάλουν ανάλογο φόρο, ή θα το αφήσουν να περάσει γιατί θα καταλάβουν ότι γυρνάει από service/replace και οπότε για αυτό τον λόγο δεν πληρώνω και τίποτα? Φαντάζομαι κάνω όνειρα για τη 2η περίπτωση. Σε περίπτωση που το κοστολογήσουν 40€+15€(φπα) μπορώ να τους πω στα ΕΛΤΑ όταν πάω να παραλάβω ότι είναι αντικατάσταση και ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώσω τίποτα, δίνοντάς τους το αντίστοιχο Invoice που γράφει ότι είναι replacement και τιμή πακέτου 0.00$?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να κάνω εγώ την εξής ερώτηση πάνω στο θέμα της επιστροφής:

 

Περιμένω μια αντικατάσταση mod (ηλ. τσιγ.), το οποίο μέσα έχει απόδειξη, που γράφει 0.00$, ότι δηλαδή δεν κόστισε τίποτα, επειδή είναι αντικατάσταση. Αν αυτό το δουν στο τελωνείο, παλι θα δουν από google πόσο κοστίζει και θα βάλουν ανάλογο φόρο, ή θα το αφήσουν να περάσει γιατί θα καταλάβουν ότι γυρνάει από service/replace και οπότε για αυτό τον λόγο δεν πληρώνω και τίποτα? Φαντάζομαι κάνω όνειρα για τη 2η περίπτωση. Σε περίπτωση που το κοστολογήσουν 40€+15€(φπα) μπορώ να τους πω στα ΕΛΤΑ όταν πάω να παραλάβω ότι είναι αντικατάσταση και ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώσω τίποτα, δίνοντάς τους το αντίστοιχο Invoice που γράφει ότι είναι replacement και τιμή πακέτου 0.00$?

 

Με το που δωσεις το τιμολογιο, δεν θα κανουν τιποτα, ουτε και αν τους πεις οτι ειναι αντικατασταση του παλιου.

Οπως λες και εσυ "κανονικα", αλλα στην αδικη περιπτωση θα ερθει, θα σου ερθει να πληρωσεις, και οταν πας στο ταχυδρομειο θα σου ζητησουν παραστατικα τα οποια θα τα στειλουν πισω αθηνα για αναδασμολογηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να κάνω εγώ την εξής ερώτηση πάνω στο θέμα της επιστροφής:

 

Περιμένω μια αντικατάσταση mod (ηλ. τσιγ.), το οποίο μέσα έχει απόδειξη, που γράφει 0.00$, ότι δηλαδή δεν κόστισε τίποτα, επειδή είναι αντικατάσταση. Αν αυτό το δουν στο τελωνείο, παλι θα δουν από google πόσο κοστίζει και θα βάλουν ανάλογο φόρο, ή θα το αφήσουν να περάσει γιατί θα καταλάβουν ότι γυρνάει από service/replace και οπότε για αυτό τον λόγο δεν πληρώνω και τίποτα? Φαντάζομαι κάνω όνειρα για τη 2η περίπτωση. Σε περίπτωση που το κοστολογήσουν 40€+15€(φπα) μπορώ να τους πω στα ΕΛΤΑ όταν πάω να παραλάβω ότι είναι αντικατάσταση και ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώσω τίποτα, δίνοντάς τους το αντίστοιχο Invoice που γράφει ότι είναι replacement και τιμή πακέτου 0.00$?

 

Να παρακαλάς κατ'αρχας να μη στο κατάσχουν, τα υπόλοιπα πλέον για τέτοια είδη είναι πολυτέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Με το που δωσεις το τιμολογιο, δεν θα κανουν τιποτα, ουτε και αν τους πεις οτι ειναι αντικατασταση του παλιου.

Οπως λες και εσυ "κανονικα", αλλα στην αδικη περιπτωση θα ερθει, θα σου ερθει να πληρωσεις, και οταν πας στο ταχυδρομειο θα σου ζητησουν παραστατικα τα οποια θα τα στειλουν πισω αθηνα για αναδασμολογηση.

 

Και θα πάρει κάνα 2μηνο όπως είδα σε προηγούμενα μηνύματα σωστά? Οπότε τι? Θα πληρώσω 15€(τέλη)+24%(φπα) από το όσο το κοστολογίσουν?

 

Να παρακαλάς κατ'αρχας να μη στο κατάσχουν, τα υπόλοιπα πλέον για τέτοια είδη είναι πολυτέλεια.

 

Ναι, υποτίθεται ότι είμαι τόσο τυχερός που δεν το κατάσχουν. Αν και υποτίθεται ότι ο νόμος αναφέρεται σε αγορά, καπνικών ειδών. Η αντικατάσταση γιατί να περιλαμβάνεται σε αυτό. Πες ότι εγώ έχω 1 χρόνο εγγύηση, και τώρα μου χάλασε, δηλαδή δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την εγγύηση του προϊόντος του οποίου πλήρωσα, χωρίς να πληρώσω τελωνείο και χωρίς το φόβο κατάσχεσης?

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και γω την δικια μου πικρη εμπειρια αφου παρηγγειλα 3 tempered glass για το κινητο μου αξιας 10 ευρω περνω το ειδοποιητηριο και πηγαινω ελτα για την παραλαβη. Εκει βλεπω πως το δεμα ειχε περασει τελωνειο και απ΄εξω εγραφε ''οθονη'' και μου ζητησαν 7+15=22 ευρω τελωνειο. Καλυτερα να χασω 10 ευρω παρα να δωσω 22 ευρω τελωνειο. Ακου τι εχουν σκαρφιστει οι καλοι ανθρωποι του τελωνειου.
Ήταν με tracking number ή unregistered?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, υποτίθεται ότι είμαι τόσο τυχερός που δεν το κατάσχουν. Αν και υποτίθεται ότι ο νόμος αναφέρεται σε αγορά, καπνικών ειδών. Η αντικατάσταση γιατί να περιλαμβάνεται σε αυτό. Πες ότι εγώ έχω 1 χρόνο εγγύηση, και τώρα μου χάλασε, δηλαδή δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την εγγύηση του προϊόντος του οποίου πλήρωσα, χωρίς να πληρώσω τελωνείο και χωρίς το φόβο κατάσχεσης?

 

Δυστυχώς εδώ που φτάσαμε όχι δε μπορείς μιας και εξ'αρχής από τον Μαίο και μετά αυτό που αγόρασες απο έξω κανονικά δεν έπρεπε να εισαχθεί. Βέβαια μπορεί να το περάσουν μιας και ακόμα δε τα ελέγχουν όλα, απλά πλέον θα μας κάνουν στα ατμιστικά να ευχόμαστε να βάλουν απλά φόρο και να μη κάνουν κατάσχεση.

Όσο για τον τραγικό νόμο, αναφέρεται σε διασυνοριακές πωλήσεις ατμιστικών προιόντων, το μοντ και ο ατμοποιητής είναι δύο από τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εδώ που φτάσαμε όχι δε μπορείς μιας και εξ'αρχής από τον Μαίο και μετά αυτό που αγόρασες απο έξω κανονικά δεν έπρεπε να εισαχθεί. Βέβαια μπορεί να το περάσουν μιας και ακόμα δε τα ελέγχουν όλα, απλά πλέον θα μας κάνουν στα ατμιστικά να ευχόμαστε να βάλουν απλά φόρο και να μη κάνουν κατάσχεση.

Όσο για τον τραγικό νόμο, αναφέρεται σε διασυνοριακές πωλήσεις ατμιστικών προιόντων, το μοντ και ο ατμοποιητής είναι δύο από τα βασικά.

 

Συμφωνώ σε αυτό που λες, για αυτό μιλάω για 1 χρόνο εγγύση. Δηλαδή αν εγώ αγόρασα το mod μου τον Νοέμβρη του 16, και έχω εγγύηση 1 χρόνο (δεν έχω αλλά λέμε) και το στείλω τώρα, δεν θα έπρεπε να περάσει ακόμα και αν το ανοίξει το τελωνείο? Αφού θα δουν ότι είναι αντικατάσταση, από αγορά Νοέμβρη του 16 (και καλά τότε μπήκε, υποθετικά μιλάμε).

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω τους φιλους μου οτι Γερμανια, Γαλλια, Φινλαδια, ειδη ατμιστου, ερχονται κανονικα χωρις παρατραγουδα. Βεβαια αν προκετε για ατομικη χρηση και οχι χονδρικη.

Το εγραψα παραπανω, το ξαναγραφω για αποφυγη παρεξηγησεων με ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω τους φιλους μου οτι Γερμανια, Γαλλια, Φινλαδια, ειδη ατμιστου, ερχονται κανονικα χωρις παρατραγουδα. Βεβαια αν προκετε για ατομικη χρηση και οχι χονδρικη.

Το εγραψα παραπανω, το ξαναγραφω για αποφυγη παρεξηγησεων με ΕΕ

 

Ρε φιλε εννοειτε επειδη εδω σε κλεβουνε απο παντου θα γινετε και στο εξωτερικο;

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό που λες, για αυτό μιλάω για 1 χρόνο εγγύση. Δηλαδή αν εγώ αγόρασα το mod μου τον Νοέμβρη του 16, και έχω εγγύηση 1 χρόνο (δεν έχω αλλά λέμε) και το στείλω τώρα, δεν θα έπρεπε να περάσει ακόμα και αν το ανοίξει το τελωνείο? Αφού θα δουν ότι είναι αντικατάσταση, από αγορά Νοέμβρη του 16 (και καλά τότε μπήκε, υποθετικά μιλάμε).

 

Κανονικά θα έπρεπε αλλά στην Ελλάδα είμαστε όποτε το τι θα έπρεπε είναι μικρής σημασίας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις τι σημαινει αυτο retained by customs for unspecified reason ?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...