Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω και λίγες μέρες πρέπει να έχουν γίνει μαζικές ενεργοποιήσεις band 7 στη Θεσσαλονίκη. Καρφωμένο συνέχεια από το Σιδηροδρομικό σταθμό έως Καλαμαριά, συνήθως σε 20 ήμουν. Συνεχίζοντας προς Χαλκιδική (κεντρική) βλέπω band 7 περνώντας από θέρμη αλλά και στη νέα Ραιδεστό.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια χαρα ειναι,ολα κομπλε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 19,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    2026

  • p_k

    1337

  • cmvr

    1734

  • Nikolas14

    1040

Μέχρι τον άγιο πρόδρομο οι 20αρες φουλ! Μετά τον άγιο πρόδρομο προς Μαραθούσα που είναι το χωριό μου το χάος του gprs και ελάχιστο H+ σε εξωτερικούς χώρους από πολύ μακρινές αποστάσεις. Το τεστ εν κινήσει έγινε.

6196d0e42362f83fc4c3817b61823c9a.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τόσο καιρό που έλειψα από δω έχω να πω οτι: Στην Θεσσαλονίκη βλέπω παντού Β7 Επίσης ακόμα Και Στο αεροδρόμιο οπως και σε όλη την περιφερειακή Επίσης έχουν ανεβάσει την ισχύ σε όλες τις κεραίες με αποτέλεσμα να το βγάζω και απο εδω που είναι δηλαδή:

1045 Ωραιόκαστρο πριν δεν συνδεόταν Τώρα συνδέεται αλλά με 1 γραμμη εδώ Β20 αν παω εκεί έχει και Β7

Το ίδιο και στον Εύοσμο την 1040

Ακόμα και την μεγαλύτερη κεραια της Πιερίας την 204 του Κολινδρου!!! Τώρα την βγάζω αυτήν 4.5km εξω απο το χωριό μου μέχρι και λίγο πριν την Σινδο!!! Μετά 1138 της Σινδου που βγάζει και Β7 Επίσης και μετά βγάζω 1045, 1040 μέχρι το Σπίτι στην Θεσσαλονίκη...

Στην ταράτσα μπορεί να μην βγάζω ακόμα Κολινδρο αλλα βγάζω και συνδέομαι με Ωραιόκαστρο και Εύοσμο... Το δοκίμασα μέχρι και σε ανοιχτό χώρο στην Ελιά και Επίσης συνδέεται... Με μια γραμμή το πολύ 7 mbps Καλά είναι σε σχέση με το βαρετό Ε που βλέπουμε εδώ... Που να ανοιξουν και τα δικά μας σιγά σιγά τι πάρτι θα γίνει... Ακόμα και στο αυτόματο πάει 4G!!! Επίσης αύξησαν και το Η+ σε Γιαννιτσά και Πλάτανο που βγάζω 3 γραμμές στο χωριό πλέον με 17+ mbps μέσος όρος... Στο μεγαλύτερο μέρος Επίσης τα καλύπτει εκτος από κάτι σημεία που έχουν το παλιό Η που σε ξενερώνει... Περισσότερα τις επόμενες μέρες... Τέλος έχω να πω ότι Αυτά τα βγάζω σε ανοιχτά σημεία και όχι μέσα σε εμποδια όπως Κρυα Βρύση, Γιαννιτσά, Αλεξάνδρεια Γιατί το 4G χάνεται αν βγω λίγο ανοιχτά συνδέεται κατευθείαν... Αυτά για την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τόσο καιρό που έλειψα από δω έχω να πω οτι: Στην Θεσσαλονίκη βλέπω παντού Β7 Επίσης ακόμα Και Στο αεροδρόμιο οπως και σε όλη την περιφερειακή Επίσης έχουν ανεβάσει την ισχύ σε όλες τις κεραίες με αποτέλεσμα να το βγάζω και απο εδω που είναι δηλαδή:

1045 Ωραιόκαστρο πριν δεν συνδεόταν Τώρα συνδέεται αλλά με 1 γραμμη εδώ Β20 αν παω εκεί έχει και Β7

Το ίδιο και στον Εύοσμο την 1040

Ακόμα και την μεγαλύτερη κεραια της Πιερίας την 204 του Κολινδρου!!! Τώρα την βγάζω αυτήν 4.5km εξω απο το χωριό μου μέχρι και λίγο πριν την Σινδο!!! Μετά 1138 της Σινδου που βγάζει και Β7 Επίσης και μετά βγάζω 1045, 1040 μέχρι το Σπίτι στην Θεσσαλονίκη...

Στην ταράτσα μπορεί να μην βγάζω ακόμα Κολινδρο αλλα βγάζω και συνδέομαι με Ωραιόκαστρο και Εύοσμο... Το δοκίμασα μέχρι και σε ανοιχτό χώρο στην Ελιά και Επίσης συνδέεται... Με μια γραμμή το πολύ 7 mbps Καλά είναι σε σχέση με το βαρετό Ε που βλέπουμε εδώ... Που να ανοιξουν και τα δικά μας σιγά σιγά τι πάρτι θα γίνει... Ακόμα και στο αυτόματο πάει 4G!!! Επίσης αύξησαν και το Η+ σε Γιαννιτσά και Πλάτανο που βγάζω 3 γραμμές στο χωριό πλέον με 17+ mbps μέσος όρος... Στο μεγαλύτερο μέρος Επίσης τα καλύπτει εκτος από κάτι σημεία που έχουν το παλιό Η που σε ξενερώνει... Περισσότερα τις επόμενες μέρες... Τέλος έχω να πω ότι Αυτά τα βγάζω σε ανοιχτά σημεία και όχι μέσα σε εμποδια όπως Κρυα Βρύση, Γιαννιτσά, Αλεξάνδρεια Γιατί το 4G χάνεται αν βγω λίγο ανοιχτά συνδέεται κατευθείαν... Αυτά για την ώρα...

 

Πολυ καλα,σκεφτομαι να παρω το φοιτητικο που εχω στην ακρη και να δοκιμασω το δικτυο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Διπλάσιες και βάλε ταχύτητες στο Νέο Ρυσιο Θεσσαλονίκης, σε σχέση με προηγούμενες μετρήσεις.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήμουν 4 μέρες Θεσσαλονίκη και είδα μεγάλη διαφορά στις ταχύτητες. Προς το καλύτερο φυσικά.

Σε μέρη που έπιανα 20Mbps τώρα χτυπούσε 50άρια άνετα.:D

Link to comment
Share on other sites

Αεροδρόμιο, ΟΣΕ και ΚΤΕΛ Μακεδονία πλέον εκτός από Β20 έχει και Β3 και Β7 (4G+ 3CA) αυτές τις μέρες που πέρασα... Οι γνωστές κεραίες της Wind σε εκείνα τα σημεία θα τα βρείτε ακριβώς μπροστά σας... ;) ποσοστά πολύ καλά συνήθως

2G από -51 το πολύ -57

3G+ από -53 το πολύ -64

4G+ από -75 το πολύ -82

Σε dbm τα μετράμε... Στο J5 17 (ενός γνωστου) ήδη κοντεύει τα 300mbps και στα 3 σημεία για την ακρίβεια 294.65 down 146.28 up

Έχω ήδη στείλει αποστολή 2 άτομα σε Ασπροβαλτα και Σέρρες (σε όλο τον Νομό) στην επιστροφή περνάνε από Κιλκίς περιμένω αποτελέσματα αύριο αργά το βράδυ... Ήδη έχουν καλές εντυπώσεις για το 4G αλλα στο Σταυρό Θεσσαλονίκης υπάρχει ακόμα πρόβλημα κάνει συνέχεια εναλλαγες λενε από 4G σε 2G που είναι γνωστό από το Καλοκαίρι και ενημερώθηκε ήδη η wind εδώ και καιρό μετά από τηλεφώνημα όποτε ελπίζω να φτιαχτεί... Επόμενη αποστολή Καρδίτσα, Τρίκαλα και Λαμια εντός των ημερών...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό που λέγαν για τις αναβαθμίσεις Θεσσαλονίκη φαίνεται η δουλειά! 7αρες σχεδόν παντού και οι ταχύτητες στα ύψη!

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αεροδρόμιο, ΟΣΕ και ΚΤΕΛ Μακεδονία πλέον εκτός από Β20 έχει και Β3 και Β7 (4G+ 3CA) αυτές τις μέρες που πέρασα... Οι γνωστές κεραίες της Wind σε εκείνα τα σημεία θα τα βρείτε ακριβώς μπροστά σας... ;) ποσοστά πολύ καλά συνήθως

2G από -51 το πολύ -57

3G+ από -53 το πολύ -64

4G+ από -75 το πολύ -82

Σε dbm τα μετράμε... Στο J5 17 (ενός γνωστου) ήδη κοντεύει τα 300mbps και στα 3 σημεία για την ακρίβεια 294.65 down 146.28 up

Έχω ήδη στείλει αποστολή 2 άτομα σε Ασπροβαλτα και Σέρρες (σε όλο τον Νομό) στην επιστροφή περνάνε από Κιλκίς περιμένω αποτελέσματα αύριο αργά το βράδυ... Ήδη έχουν καλές εντυπώσεις για το 4G αλλα στο Σταυρό Θεσσαλονίκης υπάρχει ακόμα πρόβλημα κάνει συνέχεια εναλλαγες λενε από 4G σε 2G που είναι γνωστό από το Καλοκαίρι και ενημερώθηκε ήδη η wind εδώ και καιρό μετά από τηλεφώνημα όποτε ελπίζω να φτιαχτεί... Επόμενη αποστολή Καρδίτσα, Τρίκαλα και Λαμια εντός των ημερών...

Καλή φάση..Αντε να δούμε αν θα μας θυμηθούν ποτέ και εδώ...Ηδη σχεδόν έφυγε το 2017 άρχισαν τα - στις θερμοκρασίες και τα λίγα χιόνια στα ορεινά οπότε πλέον πάμε στην καλύτερη για άνοιξη του 2018 και ...ααααν..

Υ.Γ. Στο j5 μάλλον εννοείς 46.28 αντί 146.28..

Link to comment
Share on other sites

Με κλείδωμα σε band 7 πλέον βλέπω και wind στο Κορδελιό κοντά στα ελπε. (Σιμ κοσμοτε έχω άρα δε ξέρω dBm) Δύσκολο να έρχεται από Ευοσμο δηλαδή. 2ab33a73da9a3dfd26be9da6f16948ba.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by VasilisSam
Link to comment
Share on other sites

Εμπορικό κέντρο "Απολλώνεια Πολιτεία", περιοχή ΙΚΕΑ

 

http://www.speedtest.net/android/3339614175.png

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι 46.28 εννοούσα...

Edit: το πρωί πριν λίγο δεν φόρτωναν οι χάρτες κάλυψης ελπίζοντας ότι μετά από 3 μήνες θα δούμε κάτι καινούργιο αλλα επανήλθε ακόμα ο παλιός χάρτης του Αυγούστου... Τους παίρνω τηλέφωνο και λέμε ακόμα δεν ξέρουν Πότε θα ανέβουν... Έχουν περάσει 3 μήνες από σήμερα!!!

Για τις μετρήσεις σε Ασπροβαλτα, όλο το Νομό Σερρών και την πόλη του Κιλκίς θα έχω τα αποτελέσματα το βράδυ και θα ανακοινωθούν αύριο μετά από πολύωρη επεξεργασία των μετρήσεων...

Edited by AntonisDedos92
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, που μπορεί να είναι βλακεία; :rolleyes:

 

Υπάρχει περίπτωση η WIND, να έχει δώσει σε κάποιες κεραίες 4G, με συγχρονισμό από VDSL;; Ίσως έτσι να εξηγείται ο περιορισμός του Upload στα 10 Mbps... Η συγκεκριμένη κεραία είναι 1800 με 5 MHz bandwidth και πάνω από 30/10 δεν έχω δει ποτέ.

 

http://i67.tinypic.com/o5tc44.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, που μπορεί να είναι βλακεία; :rolleyes:

 

Υπάρχει περίπτωση η WIND, να έχει δώσει σε κάποιες κεραίες 4G, με συγχρονισμό από VDSL;; Ίσως έτσι να εξηγείται ο περιορισμός του Upload στα 10 Mbps... Η συγκεκριμένη κεραία είναι 1800 με 5 MHz bandwidth και πάνω από 30/10 δεν έχω δει ποτέ.

 

http://i67.tinypic.com/o5tc44.jpg

 

Ναι, θεωρητικά μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το λες εσύ να υπολογίζουμε 100αρια :rolleyes:

 

Υπονοείς κάτι;:shifty::shifty:

Η αλήθεια είναι ότι έκανα κάτι βιαστικά τεστς με την σαβουροκινεζοπαντόφλα μου οπότε δεν έδωσα και πολύ σημασία στα αποτελέσματα.

Αλλά ανέβαζε γκάζια μέχρι τα 50Mbps ανετότατα, εκεί που άλλες φορές με το ζόρι χτυπούσε 10.

Link to comment
Share on other sites

Υπονοείς κάτι;:shifty::shifty:

Η αλήθεια είναι ότι έκανα κάτι βιαστικά τεστς με την σαβουροκινεζοπαντόφλα μου οπότε δεν έδωσα και πολύ σημασία στα αποτελέσματα.

Αλλά ανέβαζε γκάζια μέχρι τα 50Mbps ανετότατα, εκεί που άλλες φορές με το ζόρι χτυπούσε 10.

 

Ακόμη δε ψωφησε αυτό το καρβουδιστήρι;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δε ψωφησε αυτό το καρβουδιστήρι;

 

Σκυλί του πολέμου. Αλλά τώρα με τέτοιες ταχύτητες που χτυπάει η γουιντάρα θα κάψει φλάντζα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όπου δεν έχει link δίνουν από vdsl βρωμάει αρκετά η δουλειά σε μερικά test στην επαρχία...!!! Τώρα που το λες αυτό με το 1mbps το παλιό 3G το πολύ 2.5 θυμίζει adsl θα βρω σε λίγες ώρες τι παίζει... Είχα κάνει και shutdown test σε κάποια base...
Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος καμια ενημερωση για 4g στην πολη της Λιβαδειας;;

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε Από τα αποτελέσματα: Από Λαγκαδά μέχρι Σταυρό Θεσσαλονίκης μέσω Βόλβης (Όχι Εγνατία) όλη η διαδρομή κυρίως G εκτός από λίγο παλιό Η μέσα στον Λαγκαδά και στον Σταυρό. Επίσης στον Σταυρό κάνει εναλλαγές G,H,4G (από Ασπροβαλτα) που φτάνει σε σημείο να μην μπαίνει στο ίντερνετ. Η λύση είναι στην επιλογή 4G only κι αυτό δείχνει την σταθεροτητα του ως Β20 με ταχύτητες σε εκείνο το σημείο στα 14mbps. Λίγο πριν την Ασπροβαλτα 4G καμπάνα και 3G+ Επίσης με ταχύτητες 47 και 31 mbps αντίστοιχα. Από εκεί και μετά προς Κερδυλλια, Αμφίπολη και σε όλο τον Σερραικο κάμπο τεράστια αλλαγή έχει παντού 4G και 3G+ Επίσης χωρίς διακοπές μέχρι και μετά την λίμνη Κερκίνη όπως και στον Προμαχώνα που επιτέλους εκεί δεν σε πάει κατευθείαν roaming όπως παλιά. 4G κυμαίνεται απο 39 μέχρι και 287 mbps και 3G+ από 17 μέχρι και 41 mbps. Οι περισσότερες κεραίες εκτός από Β20 έχουν και Β3 και Β7. Το 287mbps ήταν σε s7 edge με 3CA 2km εξω απο τις Σέρρες ανατολικά προς Δράμα με θέα τον Καγια Σερρών το πάρκο κεραιών. Δεν έχω να πω πολλά Γιατί κάποια στιγμή θα παω κι εγώ να κάνω αναλυτική μέτρηση. Αυτή ήταν η αποστολή λοιπόν. Πριν τελειώσω εδώ έχω να πω ότι: Από Λαγκαδά μέχρι εκεί που τελειώνει η Βολβη είναι η Περιοχή Επίσης 20200 ενώ από Ασπροβαλτα, τους Νόμους Σερρών, Δράμας και Καβάλας το LAC είναι 20000 (50000 στο 4G) έβγαζε και λίγο από Χαλκιδική μεριά (20410/50410) στα Κερδυλλια. Στην επιστροφή το σήμα χάνεται στο τούνελ τελείως (επιστροφή από Εγνατία έξω από Ασπροβαλτα) και έκαναν παράκαμψη στον Σοχο Θεσσαλονίκης όπου εκείνη η Περιοχή έπρεπε τοτε να είχε Η (παλιο) για τόσο πληθυσμό αλλά είναι μόνο G δυστυχώς και πέρασαν μέσω Κιλκίς όπου στο Κιλκίς Μόνο μέσα στην Πόλη έχει 4G (δεν έχει 3G+ ούτε Ε) αλλά αρκετά αδύναμα δεν καλύπτει όλη την πόλη παρα μονο το Κέντρο με ταχύτητες 136 mbps όμως είναι Β3 η συγκεκριμένη. Μετα G μέχρι και την Νέα Σάντα και μετά βγάζει 4G από Ωραιόκαστρο κλπ κλπ που την υπόλοιπη διαδρομή την ξέρετε ήδη για Βέροια. Αυτά λοιπόν. Για το άλλο θέμα Σχετικά με το παλιο 3G στη Νάουσα με την υποψία για την ταχύτητα έχω στοιχεία θα τα στείλω αργότερα μέσα στην μέρα.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρατηρήσεις που ξέχασα να αναφέρω:

Ασπροβαλτα B20 Μόνο και δεν έχει παντού κατευθυντικοτητα. Στα Κερδυλλια πιάνει από την κεραία της Αμφίπολης πιο πολύ. Το κομμάτι Κερδυλλια - Δράμα θα γίνει μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα που είναι εκτάκτως η επόμενη αποστολή. Ταυτόχρονα περιμένω εντός 10ημερου την άλλη αποστολή που είναι σε εξέλιξη εδώ και 1μιση εβδομάδα σε Καρδίτσα, Τρίκαλα και την Πόλη της Λαμίας. Και χθες ενημερώθηκα και επιβεβαιώθηκα ότι οι εργασίες στην Πιερία ήταν σε αναβάθμιση αυτή τη περίοδο. Εκτός από Β20 πρόσθεσαν και τις άλλες 2 σε όλες σχεδόν τις κεραίες. Ειδικά στο κομματι Αιγίνιο - Μεθώνη που είναι 3 κεραίες Σύνολο σε όλο τον Δήμο εκτός απο την αύξηση ισχύος που αναφέραμε της Β20 έχουν βάλει Β3 και Β7 αλλά δεν είχε πολλά MB για μετρήσεις και Επίσης μεσα στην Εβδομάδα θα περάσω εγώ από εκεί για Περισσότερα.

Τέλος Πάμε στο τραγικό κομμάτι της Νάουσας:

Κανονικά οι άλλες περιοχές πιάνουν με link μπορεί να είναι και μούφα link για το παλιό 3G αλλά στη Νάουσα είναι κάτι άλλο...

2.5mbps max κι αυτό ήταν αυτό που φοβόμουν... adsl παρακαλώ!!! Η κεραία 385 που εξυπηρετεί το 3G της Νάουσας είναι πάνω στην ταράτσα και δεν έχει πουθενά αλλού 3G link παρα μονο 2G link από Άγιο Νικόλαο Νάουσας την λεγόμενη 15... Όταν έγινε το shutdown μερικών λεπτών της 15 αυτομάτως έκλεισε και η 385 τυχαιο; ταυτόχρονα δεν έπαιζε και το 3G αλλιώς θα έκπεμπε Μόνο 3G... (ίδια περίπτωση με την 415 στο Alterra στα Γιαννιτσά που παίρνει το link από την 44 και είδα το ίδιο πράγμα Μόνο που η 415 ειναι Μόνο G και σε ΕΚΚΧΟ)... Τι ακριβώς παρατήρησα; Όταν μπαίναμε 2 άτομα ταυτόχρονα η ταχύτητα δεν ήταν 2.5 αλλά στα μισά περίπου!!! Πήγαμε στο ίδιο κτίριο και βρήκαμε όντως ένα router wind (το μοναδικό που έχει εκει στην γειτονιά το αναμενόμενο - αυτό έγινε προχθές για επιβεβαίωση) και μπήκαμε στο router και είδαμε ότι όντως είναι adsl 2.5 Mbps... Όταν κάναμε disconnect το router το 3G ήταν κενό δηλαδή χωρίς internet!!! Μετά είδαμε τα ports και όντως είχε συσκευή huawei (μοντέλο δε λέμε είναι απόρρητο) Στο lan4 που βγαίνει έξω στην κεραία με άλλη ip ελεγχόμενη από την wind... Κάποιος που έλεγε για τις υποψίες όντως πάθαμε πλάκα εκείνη την ημέρα!!! Δε λέμε τίποτα άλλο Γιατί Αυτά είναι κάπως απόρρητα... Αυτά λοιπόν για την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που το σκέφτομαι έχω υποψίες για το κέντρο των Γιαννιτσών όπως και της Λαμίας για το 3G+ καθώς και το 4G του Κιλκίς και της Φλώρινας... Για την Λαμια δεν απατώμαι ότι η κεραία στα public είναι τροφοδοσία από adsl/vdsl αυτό είναι σχεδόν σίγουρο κατα 99.9%!!! Όσοι το υποψιαζεστε για το upload 1-10mbps Μόνο κάτι τρέχει εδώ!!! Μη πω για την Αθήνα με τα ΕΚΚΧΟ που λένε κάποιοι απο εδω ότι κάποιες ωρες έχει καλό speed και άλλες ώρες σέρνεται!!! Συνδέσεις adsl/vdsl παίζει να είναι... Είναι σαν να λέμε πάρε το wifi μου και μπείτε 20 άτομα ταυτόχρονα με ανοιχτό το youtube και μετά πάει η γραμμη έτσι ακριβώς συμπεριφέρεται και στο 4G/3G+ της Wind σε μερικές κεραίες... πολύ ύποπτο;;;

Edit: Αυτό που θελω να πω είναι η γνωστή παροιμία 100 οι αλεπούδες 101 το αλεπουδακι... Όποιος θέλει ας σχολιάσει... Κάντε μετρήσεις και πείτε μου χωρίς αντίρρηση... Κάτι παρόμοιο παίζει να κάνει και η κόκκινη Γιατί στις περιοχές μου έχω μερικές υποψίες στο speed ενώ δεν βλέπω panel... Αυτά για την ώρα...

Edited by AntonisDedos92
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε Από τα αποτελέσματα: Από Λαγκαδά μέχρι Σταυρό Θεσσαλονίκης μέσω Βόλβης (Όχι Εγνατία) όλη η διαδρομή κυρίως G εκτός από λίγο παλιό Η μέσα στον Λαγκαδά και στον Σταυρό. Επίσης στον Σταυρό κάνει εναλλαγές G,H,4G (από Ασπροβαλτα) που φτάνει σε σημείο να μην μπαίνει στο ίντερνετ. Η λύση είναι στην επιλογή 4G only κι αυτό δείχνει την σταθεροτητα του ως Β20 με ταχύτητες σε εκείνο το σημείο στα 14mbps. Λίγο πριν την Ασπροβαλτα 4G καμπάνα και 3G+ Επίσης με ταχύτητες 47 και 31 mbps αντίστοιχα. Από εκεί και μετά προς Κερδυλλια, Αμφίπολη και σε όλο τον Σερραικο κάμπο τεράστια αλλαγή έχει παντού 4G και 3G+ Επίσης χωρίς διακοπές μέχρι και μετά την λίμνη Κερκίνη όπως και στον Προμαχώνα που επιτέλους εκεί δεν σε πάει κατευθείαν roaming όπως παλιά. 4G κυμαίνεται απο 39 μέχρι και 287 mbps και 3G+ από 17 μέχρι και 41 mbps. Οι περισσότερες κεραίες εκτός από Β20 έχουν και Β3 και Β7. Το 287mbps ήταν σε s7 edge με 3CA 2km εξω απο τις Σέρρες ανατολικά προς Δράμα με θέα τον Καγια Σερρών το πάρκο κεραιών. Δεν έχω να πω πολλά Γιατί κάποια στιγμή θα παω κι εγώ να κάνω αναλυτική μέτρηση. Αυτή ήταν η αποστολή λοιπόν. Πριν τελειώσω εδώ έχω να πω ότι: Από Λαγκαδά μέχρι εκεί που τελειώνει η Βολβη είναι η Περιοχή Επίσης 20200 ενώ από Ασπροβαλτα, τους Νόμους Σερρών, Δράμας και Καβάλας το LAC είναι 20000 (50000 στο 4G) έβγαζε και λίγο από Χαλκιδική μεριά (20410/50410) στα Κερδυλλια. Στην επιστροφή το σήμα χάνεται στο τούνελ τελείως (επιστροφή από Εγνατία έξω από Ασπροβαλτα) και έκαναν παράκαμψη στον Σοχο Θεσσαλονίκης όπου εκείνη η Περιοχή έπρεπε τοτε να είχε Η (παλιο) για τόσο πληθυσμό αλλά είναι μόνο G δυστυχώς και πέρασαν μέσω Κιλκίς όπου στο Κιλκίς Μόνο μέσα στην Πόλη έχει 4G (δεν έχει 3G+ ούτε Ε) αλλά αρκετά αδύναμα δεν καλύπτει όλη την πόλη παρα μονο το Κέντρο με ταχύτητες 136 mbps όμως είναι Β3 η συγκεκριμένη. Μετα G μέχρι και την Νέα Σάντα και μετά βγάζει 4G από Ωραιόκαστρο κλπ κλπ που την υπόλοιπη διαδρομή την ξέρετε ήδη για Βέροια. Αυτά λοιπόν. Για το άλλο θέμα Σχετικά με το παλιο 3G στη Νάουσα με την υποψία για την ταχύτητα έχω στοιχεία θα τα στείλω αργότερα μέσα στην μέρα.

 

Πολυ καλα τα νεα και πραγματικα δεν περιμενα απο την Wind να βαλει εξ αρχης ακομα και B7 στο 4G.

Εστησε το δικτυο και βαζει πλεον χωρητικοτητα στη βορεια ελλαδα οπως επρεπε.Οσο για τα link απο adsl/vdsl με τις νεες κεραιες ειναι θεμα χρονου να διορθωθουν.

Αν συνεχισει ετσι,θα βαλω ως βασικη καρτα για ιντερνετ το f2g στον πατερα μου.Το καλοκαιρι που εβαλα τα 15GB/10€ τα τελειωσε ολα σχεδον και εμειναν 300MB.Χωρια οτι ειχαμε και 2GB με τις 2 ανανεωσεις που καναμε απο 10€(εχει τα 300' με 10€ που χρεωονονται 6€ ανα εξαμηνο).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...