Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Πτολεμαΐδα από εχθές το πελώριο 2G έχει δώσει την θέση του σε ένα μεγαλοπρεπές Ε !

Μάλλον πολύ σύντομα θα δούμε αρχικά.Η+ και μετά 4G

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 19,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    2021

  • p_k

    1324

  • cmvr

    1734

  • Nikolas14

    1030

Τρίκαλα Θεσσαλίας στον κεντρικό δρόμο ακριβώς έξω από το νοσοκομείο έκανα μια μέτρηση μετά από μέρες:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο ήσυχο πλέον topic της Wind.

 

Όντως ήσυχο πλέον και απόλυτα λογικό αφού κλείνουν οι τρύπες επιτέλους μετα από τόσα χρόνια και θα γίνει ακόμα ποιο ήσυχο. Πάνε εκείνες οι ρομαντικές εποχές που γινόταν σφαγή εδώ μέσα :lol:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στην Πτολεμαΐδα από εχθές το πελώριο 2G έχει δώσει την θέση του σε ένα μεγαλοπρεπές Ε !

Μάλλον πολύ σύντομα θα δούμε αρχικά.Η+ και μετά 4G

Aυτή είναι η πορεία.

Είστε σε καλό δρόμο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρόδος: στο μεγαλύτερο μέρος του νησιού με wind υπάρχει 4G και με πάρα πολύ καλή ταχύτητα!
Link to comment
Share on other sites

Στα Χάνια Πηλίου απόψε μου πέταξε κάτι 50άρια για πλάκα, στην Πορταριά είχα περίπου 25mbps

Στις περιοχές όμως που κινούμαι έξω από το Βόλο, έχω μόλις και μετά βίας 12 mbps, Δεν ξέρω γιατί.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς από προσωπική εμπειρία τι γίνεται στις περιοχές γύρω από λίμνη Πλαστήρα ?
Link to comment
Share on other sites

Η κάλυψη είναι άριστη εκεί.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στα Χάνια Πηλίου απόψε μου πέταξε κάτι 50άρια για πλάκα, στην Πορταριά είχα περίπου 25mbps

Στις περιοχές όμως που κινούμαι έξω από το Βόλο, έχω μόλις και μετά βίας 12 mbps, Δεν ξέρω γιατί.

 

Σε ποιες περιοχές εκτός Βόλου κινείσαι;

Παίζει να έχει κίνηση το δίκτυο. Επιπλέον παίζει ρόλο και η ποιότητα της κάλυψης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρόδος: στο μεγαλύτερο μέρος του νησιού με wind υπάρχει 4G και με πάρα πολύ καλή ταχύτητα!

Όντως στην Ρόδο είναι πολύ καλή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανείς από προσωπική εμπειρία τι γίνεται στις περιοχές γύρω από λίμνη Πλαστήρα ?

 

Πολύ καλή κάλυψη. Σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα κάποιο χωριό;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στις περιοχές όμως που κινούμαι έξω από το Βόλο, έχω μόλις και μετά βίας 12 mbps

Περίεργο. Εγώ στην Χρυσή Ακτή Παναγιάς, για παράδειγμα, το καλοκαίρι έπιανα 30άρια με πολύ κόσμο. Από band 20.

 

Σε ποιες περιοχές εκτός Βόλου κινείσαι;

Παίζει να έχει κίνηση το δίκτυο. Επιπλέον παίζει ρόλο και η ποιότητα της κάλυψης

 

Κίνηση ή απλά γίνεται αυτό που λέγαμε; ότι σε 1η φάση πετάει απλά 800 MHz everywhere για να καλύψει και να μην υπάρχουν γκρίνιες και το CA όταν δεν πάει άλλο; :p

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Εγώ στην Χρυσή Ακτή Παναγιάς, για παράδειγμα, το καλοκαίρι έπιανα 30άρια με πολύ κόσμο. Από band 20.

 

Κίνηση ή απλά γίνεται αυτό που λέγαμε; ότι σε 1η φάση πετάει απλά 800 MHz everywhere για να καλύψει και να μην υπάρχουν γκρίνιες και το CA όταν δεν πάει άλλο; :p

 

Σύμφωνα με το σχεδιασμό που είδα, όχι, δεν πετάει 800MHz παντού. Έχουν καλά όρια οι κυψέλες τους (δεν έχουν επιλογή χωρίς lean carrier, θα έρθει στα Huawei στο lte rel 15 και καλό θα κάνουν να το αγοράσουν το feature). Απλά έχουν αρκετά μεγάλες κυψέλες και η κίνηση είναι αρκετή κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Προφανώς, η επιλογή για single carrier network @ 10MHz/B20 δεν μοιάζει σαν μια ρεαλιστική επιλογή.

 

Στη Χρυσή Ακτή Παναγίας είχε και Β3+Β20 από Σωρό. Αλλά έχει αρκετή σκίαση η περιοχή λόγω μορφολογίας και στον κεντρικό δρόμο θεωρώ ΙΔΑΝΙΚΕΣ τις συνθήκες - LOS.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το σχεδιασμό που είδα, όχι, δεν πετάει 800MHz παντού. Έχουν καλά όρια οι κυψέλες τους (δεν έχουν επιλογή χωρίς lean carrier, θα έρθει στα Huawei στο lte rel 15 και καλό θα κάνουν να το αγοράσουν το feature). Απλά έχουν αρκετά μεγάλες κυψέλες και η κίνηση είναι αρκετή κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Προφανώς, η επιλογή για single carrier network @ 10MHz/B20 δεν μοιάζει σαν μια ρεαλιστική επιλογή.

 

Στη Χρυσή Ακτή Παναγίας είχε και Β3+Β20 από Σωρό. Αλλά έχει αρκετή σκίαση η περιοχή λόγω μορφολογίας και στον κεντρικό δρόμο θεωρώ ΙΔΑΝΙΚΕΣ τις συνθήκες - LOS.

Συνεπώς, συμπεραίνουμε πως χρειάζεται πύκνωση το δίκτυο και παράλληλα ενεργοποίηση CA σε αρκετές περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, συμπεραίνουμε πως χρειάζεται πύκνωση το δίκτυο και παράλληλα ενεργοποίηση CA σε αρκετές περιοχές.

 

Βεβαίως! Και αρκετά μάλιστα :) Δεν ξέρω τι δυνατότητες έχουν από core network αλλά όλες οι πόλεις πρέπει να είναι σε 3CC/256QAM at least. Από κάλυψη είναι οκ κατά τη γνώμη μου. Στο Βόλο προφανώς δεν έχει καλή κάλυψη έτσι που τα λες, αλλά δε νομίζω να το αφήσουν έτσι. Ήδη πρέπει να έχουν γίνει σημαντικές βελτιώσεις.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που γίνεται λόγος για κλείσιμο στις τρύπες και για βελτίωση δικτύου, ενώ στην πραγματικότητα οι τρύπες απλά μεγαλώνουν.

 

Εξωτερικός χώρος σε σημείο που παλιότερα έβλεπες άνετα 10-12mbps

4407543602.png

 

Το χειρότερο είναι πως δεν είναι καθόλου σταθερό το δίκτυο. Για να 5 λεπτά με είχε σε H+ (εντελώς άχρηστο. Upload 0,01 - για να στείλεις ένα μήνυμα στο messenger έκανε 10" να πάει) καταλήγοντας σε Ε.

 

(Μου πήρε 3 λεπτά να γράψω το μήνυμα περπατώντας και πάλι με έριξε σε edge).

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιοχές εκτός Βόλου κινείσαι;

 

Κυρίως η καθημερινή μου διαδρομή είναι Βόλος-Νέα Αγχίαλος -Αλμυρός.

Παρεμπιπτόντως και στον Αλμυρό είδα χαμηλές ταχύτητες, περίπου 8-10 mbps (στο πάρκινγκ κάτω από τον Άγιο Δημήτριο).

Θα ξαναμετρήσω σύντομα και αν δω τα ίδια θα τους πάρω τηλ.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ καλή κάλυψη. Σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα κάποιο χωριό;

 

Οχι γενικά ρωτάω. Είχαμε πάει πριν 2 χρόνια και είχα φάει "στόλισμα" από τα νεώτερα μέλη της οικογένειας λόγω κακής κάλυψης data. Ευτυχώς την παρτίδα έσωσε η δεύτερη κάρτα (Cosmote)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δε θα φας στόλισμα. Το μόνο σίγουρο

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πτολεμαΐδα ο πολιτισμός μας χτύπησε την πόρτα...Η+bd72555b41365b6a70fd5289826ad46d.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το 4g πλησιάζει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως το δεχθήκατε :p ..

 

Οσο για το 4g που πλησιάζει.. Εδώ Κοζάνη ούτε καν ίχνος ακόμη.. θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Καλως το δεχθήκατε :p ..

 

Οσο για το 4g που πλησιάζει.. Εδώ Κοζάνη ούτε καν ίχνος ακόμη.. θα δείξει..

Το έγραψα με την έννοια ότι αυτή είναι η πορεία των πραγμάτων.

Πρώτα Ε, μετά Η, μετά 4g.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πτολεμαΐδα ο πολιτισμός μας χτύπησε την πόρτα...Η+bd72555b41365b6a70fd5289826ad46d.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκιμαστική λειτουργία ήταν...Μετά τις 6 έκλεισαν και γύρισε στο μεγαλοπρεπές Ε!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστική λειτουργία ήταν...Μετά τις 6 έκλεισαν και γύρισε στο μεγαλοπρεπές Ε!

 

Το καλό είναι ότι έρχεται...Και μεις στα Τρίκαλα έχουμε ένα χρόνο και κάτι ψιλά με 4G (όχι τρελά πράγματα) και θυμάμαι πολύ καλά τι τραβούσαμε.Οταν έπιανε το 3G 5mbps Down τις πολύ πρωινές ώρες δεν ήθελα να το ξαναγυρίσω σε 2G από την συγκίνηση.Υπομονή λίγο ακόμα..!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστική λειτουργία ήταν...Μετά τις 6 έκλεισαν και γύρισε στο μεγαλοπρεπές Ε!

 

'Ντάξει. Από βδομάδα, ίσως μείνει μόνιμα. :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...